Buitenlandsch Overzicht. Taptoe Nieuwe opleving van den oorlog in Abessinië. Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Wintersctiofels No. 7670 EERSTE BLAD HAAS' Azijn zóó goed, Dat hij élk voldoet! feuilleton marineroman willi aris De Italianen zetten hun op marsch naar Makallé voort. Plannen tot vorming van een reserveleger. (ba!«er)zo'ii Aspirientje helpt toch maar! JRANT Abonnement per 3 maanden bi) vooruitbet.: Heldersche Courant 1.60; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wleringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst), dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De Volkenbond is bezig zijn reputatie te herstellen; optreden dat respect afdwingt. Frankrijk maakt zich ongerust over het optreden van Engeland in de Middellandsche zee. Churchill spreekt in een rede over het Duitsche gevaar. De Volkenbond herstelt zijn reputatie. De Volkenbond heeft de laatste weken veel gedaan dat zijn reputa tie, die nogal eens in ge drang is geweest, goed deels heeft hersteld. De behandeling van het Italiaansch-Abessijnsch geschil verdient in veel opzichten allen lof en zelfs de meest critische geesten kunnen een woord van waardeering aan den bond niet onthouden voor wat hij tot nu toe heeft be reikt. Zeker, het geschil is niet opgelost, maar Italië is in een geïsoleerde positie ge komen, die het anderen wel tot twee driemaal toe zal doen bedenken, alvorens zich in een zelfde avontuur te storten. Met alle recht heeft Sir Samuel Hoare, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken dan ook kunnen gewagen van de beteekenis van den Volkenbond, bi) de laatste vergade ring van de coördinatie-commissie, Zater dag J.1. Het is vandaag, aldus de minister, een dag geweest van groote beteekenis voor de ge schiedenis van den Volkenbond, die zijn levens vatbaarheid heeft getoond door een manifes tatie van solidariteit. Alle twijfel ten aanzien van de oeconomische sancties is verdwenen. 60 van de 56 staten hebben toegezegd, de voorstellen van den Bond te steunen. Dit resultaat is niet te danken geweest aan den druk van Engeland of van Frankrijk en Engeland, doch aan het gemeenschappelijke optreden van de talrijke groote en kleine staten, die ieder verschillende belangen ver tegenwoordigen. De coördinatie-commissie heeft Zaterdag Voorloopig haar laatste vergadering gehouden. De coördinatie-commissie heeft de rap porten goedgekeurd van de commissie van 18, waarin wordt vastgesteld, dat bjjna alle leden van den Volkenbond het bekende drietal Albanië, Hongarije en Oostenrijk uitgezonderd een schrifte lijke bevestiging hadden gegeven van hun bereidwilligheid tot toepassing van alle door de coördinatie-commissie half Octo- ber aanbevolen sanctiemaatregelen, n.1. het verbod van uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal naar Italië, de opheffing van het embargo op wapenleveringen naar Abessinië, de financieele boycot tegen Italië, het verbod van Invoer van alle Italiaansche waren, en het verbod van uitvoer van bepaalde grondstoffen en producten naar Italië. De coördinatie-commissie stelde met vol doening vast, dat het verbod van wapen- hitvoer naar Italië reeds bjjna overal is uit gevaardigd en dat reeds 39 staten de noodige maatregelen hebben getroffen voor den finan- cieelen boycot, terwijl tien andere staten bezig kjjn de noodige maatregelen te treffen. De commissie sprak de hoop uit, dat deze tien Staten hun maatregelen zoodanig treffen soqden, dat de financieele boycot ook in die landen uiterlijk 18 November van kracht zal zijn. De coördinaUe-commissie stelde verder vast, dat 44 staten zich bereid hebben ver klaard de oeconomische sanctiemaatregelen in werking te doen treden op het door de coördinatie-commissie vast te stellen tijdstip, en dat zes andere staten, door een te late entvangst, de besluiten der commissie nog niet geheel hadden kunnen bestudeeren, doch deze reeds in gunstige overweging hebben genomen. De coördinatie-commissie besloot overeen komstig het voorstel van de commissie van 18, dat de oeconomische sanctiemaatregelen Maandag 18 November in werking zullen treden. De coördinatie-commissie keurde ten slotte ook de resolutie goed van de commissie van 18, waarin eenige geruststelling wordt gegeven en eenige tegemoetkoming wordt toegezegd aan Roemenië, Zuid-Slavlë en andere landen, die een clearing-saldo ten laste van Italië bezitten. Een uitzondering op het verbod van Italiaansche waren wordt voor deze landen echter niet geschapen. Engeland en de oorlog in Abessyidë. DINO GRANDI, de Italiaansche minister in Londen. Franschc onge rustheid over Engelsch optreden Frankrijk maakt zich nog steeds ongerust over het optreden van Enge land in de Middelland sche Zee. Het had zoo gaarne tegenover Italië gedemonstreerd, dat het aan zijn (Frankrjjks) optreden te danken was, dat Engeland een deel van zjjn scheepsmacht uit de Middelland sche Zee zou teruggetrokken hebben. Maar het tegendeel is het geval. Zoo schrijft de Londensche corr. van de „Echo de Paris": Met ongerustheid stelt men vast, dat de vredelievende verklaringen van Baldwin en Sir Samuel Hoare tot dusver niet in practjjk zjjn gebracht. Verre hiervan, heeft d« Brit- sche regeering, tegen de gerechtvaardigde Fransche verwachtingen in, geen enkele een heid van zijn 600.000 ton sterke vloot in de Middellandsche Zee teruggetrokken, ofschoon er een divisie uit Lybië teruggetrokken is, en ofschoon directe steun aan de Fransche vloot is toegezegd. Integendeel moet men constateeren, dat de Britsche admiraliteit op het oogenblik speciale voorbereidingen treft. Dit zijn maatregelen van belangrijke strekking en op langen ter- KONIJN<S AUTOMATIC DAG EN NACHT. BEZORGING f 0.25 PER PORTIE. mijn. Reserves worden opgeroepen, buiten dienst gestelde oorlogsschepen in dienst ge steld, in het Oostelijk gedeelte van de Middel landsche Zee worden steunpunten ingericht, de arsenalen aangevuld, en onderhandelingen met Spanje gevoerd. De Fransche regeering, zoo meent de corres pondent te weten, is voornemens, te Londen inlichtingen In te winnen omtrent de redenen voor deze maatregelen. Zij zal zonder twijfel de Engelsche regeering er aan herinneren, dat de Fransche bijstand slechts in den geest van den Volkenbond kan worden verleend, d.w.z. slechts met het oog gericht op een vreedzame regeling van het geschil. De Engelsche regeering schijnt een demonstratie van de Engelsch-Fransche vloten te wenschen. Zij hoopt, dat de Italiaansche regeering aan een dergeltfken druk zal toegeven. Daarbij houdt zij echter geen rekening met de uitdrukkelijke waarschuwingen van den Britschen ge zant te Rome, die er van overtuigd is, dat Italië aan geen druk zal toegeven, hoe sterk deze ook moge zijn. Churchill over het Duitsch gevaar. Engeland maakt zich nog immer zorgen over Duitschland, dat blijkt telkens weer uit de po litieke redevoeringen van de leiders van de ver schillende partijen. Het is nu Winston Chur chill geweest die zich bezorgd heeft uitgelaten over de Duitsche bewapening. „Tenzij wij onze vloot versterken en een luchtmacht scheppen even_ sterk als die van eenig ander volk, zouden we heel spoedig in de positie kunnen komen die Sir E t ard Grey in 1909 beschreef, als het gedwongen aanhangsel in een sterkere mogendheid", zoo zei Churchill. Er was nog tijd om de vloot te versterken maar een nieuw en dreigender gevaar was in de lucht ontstaan, omdat het Engeland be roofde van de veiligheid op zijn eilanden en het gemaakt had tot de begeerenswaardigste buit voor een vreemden indringer. Intusschen is, aan de overzijde van de Noordzee het heele machtige Duitsche volk dag en nacht aan het herwapenen. Al hun munitiefabrieken werken met drie ploegen en het heele volk wordt voorbe ried voor den oorlog, zoo zeide hij ver volgens. Vele van hun onderzeebooter. kruisen reeds in de Oostzee en hun vliegtuigindustrie heeft een capaciteit van vele malen de onze. Ik herhaal nogmaals, dat Duitschland dit jaar S00 millioen pond voor zijn herbewapening heeft uitgegeven. Hoe krankzinnig zou het dan van ons zijn om onze verdediging en afweer in hun verwaarloosden toestand van het oogenblik te laten. Ik heb dit allemaal in 1914 ook doorgemaakt en ik ben nog blij dat onze vloot toen althans gereed was. Maar de toestand is thans veel gevaar lijker, omdat de dreiging uit de lucht er sindsdien bjj gekomen is en wij bovendien sterker vastgeklonken zitten aan het vasteland van Europa dan in 1914. door 87) Verschillende inwoners van Valkenburg et>ben daar, evenals kunstenaars van elders, 8evverkt aan teekeningen, veelal reproducties ai de bekende schilderijen en beelhouwwer- ken. De vlak gemaakte wanden der gangen «enen zich uitstekend voor houtschoolteeke- ningen, waarvan dan ook een dankbaar ge- kruik is gemaakt. De zachte steen is gemak kelijk te bewerken en de beeldhouwers heb ben zich dan ook niet onbetuigd gelaten. Men vindt er onder andere een beeld van Atlas, die de wereld torst, Sint-George, den draak bevechtend, een reuzenachildpad, enz. De teekeningen hebben voornamelijk betrek king op de geschiedenis van Valkenburg. Men ziet b.v. verschillende episoden uit het leven van de heeren van Valkenburg, o.a. ook het bouwen van het kasteel de tegen woordige ruïne afbeeldingen van veldsla- Ken, belangrijke gebeurtenissen en vooraan staande personen uit de middeleeuwen en lateren t|jd. Een eigenaardigheid van de grot is, dat het geluid zich hoegenaamd niet voortplant. De Wergelsteen is ontstaan uit de schaalretsten Aer millioenen schaaldiertjes, welke eens de zee, die toen ter plaatse bestond, bevolkten voor duizenden jaren lang. De bezoekes wandelen dus in gangen, uit gehouwen in den vroegeren zeebodem. Herhaaldelijk worden in de mergel nog heenderenresten gevonden van voorwereld lijke monsters, die ook in die zee geleefd heb ben en waarvan men in de grot afbeeldingen ziet. De gids vertelde onderhoudend en toonde hen ook de verschillende plaatsen, waar vroe ger in woelige tijden, vluchtelingen gehuisd hadden. H|j wees de plaatsen aan waar gestookt was zelfs waren er voederbakken voor het vee, dat deze mensohen meegenomen hadden in de grot. In den loop der t|jden heeft de grot een oppervlakte gekregen van b|jna honderd hec taren en er is ook een meer ter grootte van veertien hectaren. Dit meer vormt een na tuurverschijnsel, aldus de gids, waarvoor zelfs geologen geen uitleg weten. Het water r|jst en daalt namelijk periodiek en deze stij gingen en dalingen duren ongeveer zeven jaren. De verschillende standen van het wa ter zijn in den mergelwand aangegeven. De Romeinen haalden reeds mergel uit de groeve, die zjj gebruikten voor hun verster kingen en hun huizen. Zij zjjn echter niet zoo systematisch te werk gegaan als tegenwoor dig gedaan wordt, zoodat het zoogenaamde „Romeinsche gedeelte" veel grootscher, veel indrukwekkender is. In dit gedeelte vindt men ook de „eeuwige druppen". Men ziet er de „eendrup" en de „driedrup". Regelmatig vallen de druppels, een, twee, drie. De weers gesteldheid bulten, regen, langdurige droogte, vorst of sneeuw, heeft hierop geen invloed. Met vele aandacht volgde het gezelschap het verhaal van den gids dat met echte Lim- burgsche gemoedelijkheid gedaan werd en dat zoo nu en dan onderbroken werd door een opmerking van een der bezoekers. Toen zjj weer bij den uitgang kwamen, sloeg de warmte hen om de beenen en had den ze het gevoel alsof ze uit een Ijskelder zoo in een warmen oven stapten. Op een anderen dag bezochten ze de be roemde ruïne, om daarna eenige uren door het rotspark te dwalen. Langs de smalle bergpaden klauterden ze naar boven om daar te genieten van het schoone panorama dat zich aan hun blikken vertoonde. In dit rots park bevindt zich ook een openluchttheater, waarvan de zitplaatsen ampitheatersgewjjze zijn opgebouwd en waar dien avond juist een tooneelstuk werd opgevoerd, wat door Wim en Jo werd bjjgwoond. Heerlijk genoten zij op hun zwerftochten door het Geuldal en van het uitstapje naar Vaals, naar het vierlandenpunt, waar zjj na tuurlijk bij de grenspalen gefotografeerd werden. Als blijde kinderen gingen ze bramen zoe ken in het bosch, om daarna den uitzicht toren te beklimmen, vanwaar men een mooi uitzicht heeft op Aken, de oude Duitsche keizerstad en de omliggende plaatsen. In den tuin van het hotel bij den uitzichttoren gin gen ze een poos zitten rusten en schreven daar de traditioneels aanzichtkaarten aan familie en kennissen. Veel te snel vloog de tjjd om naar hun zin en brak de dag aan waarop de terugreis moest worden aanvaard naar Holland, zooals de Limburgers altjjd zeggen. Na een zeer hartelijk afscheid van hun familieleden te hebben genomen en met de belofte om spoedig nog eens het bezoek te herhalen, vertrokken ze. Toen ze in den trein zaten vroeg Wim: Ben je voldaan over je vacantle-uitstapje?" Zjj keek hem dankbaar aan en antwoordde; De positie van het Abessijnsche leger. (Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDES). Addis Abeba. De Abessijnsche regeering overweegt een groot reserveleger van een millioen man te organiseeren. Men is er zich van bewust, dat men ruimschoots in staat zal zijn een leger, tweemaal zoo groot, als dat, wat thans in het veld gebracht is, op de been te brengen, als men maar de beschikking had over de noo dige wapens en munitie. De leeftjjd van de thans in het leger optrekkende soldaten va rieert van 13 tot 60 jaar, maar het land be schikt nog over uitgebreide reserves aan manschappen tusschen de twintig en veertig jaren, die voor het grootste gedeelte zonder werk zijn. Zoodra grootere zendingen muni-- tie en geweren zullen zijn aangekomen, zal men aan het organiseeren gaan van reserve troepen. Een deel van dit leger zal vermoe delijk niet in den strijd worden gezonden, maar misschien belast worden met de uitein delijke verdediging van Addis Abeba. De kei zer zelf zal hen dan aanvoeren, bereid zijn leven op te offeren in den laatsten veldslag tegen zijn vijanden. In verhand met de verdediging van Ma- kalle, waarheen, naar bericht wordt, de Ita lianen nog steeds oprukken, vinden belang rijke bewegingen plaats van het leger in het Noorden. Een groot gedeelte van Ras Kassa's leger, dat zooals reeds is gemeld, een week geleden de rivier Tacaze is overgestoken, iinks van Ras Seyoems leger, neemt thans een positie rechts van Ras Seyoem in, in de richting van Makalle. Ras Kassa's leger is in drie deelen ver deeld. Zeventigduizend man bevinden zich tus schen de legers van Dedjasmatsj Ayeloe in het verre Noord-Westen en de legers van Ras Seyoem ten Zuiden van Adoea. Veertigduizend man nemen een positie in ter linkerzijde van Ras Seyoem, waarschijn lijk onder bevel van een zoon van Ras Kassa. Zestigduizend man andere troepen rukken Oostwaarts op. Intusschen trekt een vierde corps, een deel van Ras Imroe's troepen uit Gojjam op om Dejasmatsj Ayeloe te steunen, die, naar men meldt, de grens van Erythrea, Oostwaarts in de richting van den Soedan is overschreden. Wat aangaat de geruchten over hevige gevechten in het Zuiden, is men van meening, dat de gebeurtenissen aldaar zich tot schermutselingen rond de watervallen in de buurt van Wal Wal, Gerlogoebi en Gor- rahei beperken. Na een uitvoerig onderzoek, kan ik met stelligheid verklaren, dat de berichten, vol gens welke het den Italianen even gemakke lijk zou vallen met Ras Koeksa, op louter fantasie berusten. Hoewel hij een Ijverzuch tig en onafhankelijk man is, is Ras Seyoem de meest bekwame en buitengewoon betrouw bare militaire leider, waarover Abessinië be schikt. Tegen de Italianen te vechten, is het centrale doel van zijn leven, aldus vertelde mij een verantwoordelijk regeeringsambte- naar. „Als Ras Seyoem naar den vijand over loopt," zoo voegde deze zegsman hieraan toe, „kan Abessinië alle hoop laten varen." De oorlog heeft thans precies een maand geduurd en de Abessijnsche regeering kan thans de situatie overzien. Aan het Noorde lijk front is sinds 3 October niets van belang voorgevallen. Het ziet er evenmin naar uit, alsof in de naaste toekomst dingen zullen ge beuren, die het vertrouwen der Abessijnen, dat zij in staat zullen zijn de Italianen op een redelijken afstand te houden, totdat onder den druk van Europa aan den oorlog een einde is gemaakt, zouden kunnen schokken. De aanvallen der Italianen zijn langzamer, maar niet minder hevig gebleken dan men ver wachten kon. Ras Koeksa's desertie beteekende een tijde lijke inzinking,, maar tenslotte geloof ik toch, dat de Abessijnen gelijk hebben, als zij zich gelukkig prijzen met z|jn vertrek. H|j was de eenige zwakke schakel in den ketel der ver dediging. Z|jn manschappen bl|jken ten zeer ste te zijn ingenomen met hun tegenwoordige leiding. Het l|jdt geen twijfel, dat het aan tal Abessijnsche slachtoffers grooter la dan men verwachtte. De troepen van Ras Seyoem en die van Dajasmatsj Ayeloe hebben zeer belang rijke verliezen geleden. Het totaal aantal Abessijnsche slachtoffers moet ongeveer 30.000 bedragen. In allen eenvoud hebben de keizer en kei zerin van Abessinië met groote waardigheid den dag herdacht, waarop zij vijf jaar gele den den troon bestegen. De Abessijnen ver staan de kunst groote feestelijkheden op de juiste w|jze te vieren. De plechtigheden van vandaag hadden echter een karakter, dat af week van de gebruikelijke sfeer van feeste lijke gebeurtenissen. Voordat de dageraad goed en wel was aan gebroken en de stad nog in een gr|js duister gehuld was, reden de Keizer en zijn echtge- noote door de stille straten naar de St. Joris- kerk, waar gedurende vier uren een Kopti- sche godsdienstoefening, een soort mis, werd gecelebreerd. Duizenden belangstellenden wa ren in stilte bijeengekomen, terw|jl zij af en toe een koor mee inzetten, dat plechtig door de open kerkdeuren naar buiten klonk. Als overgegeven in gebed stond de stille menigte. Soldaten met de bajonet op het geweer hiel den de wacht buiten de kerk. Hun heele hou ding was een uitdrukking van stille eerbied en hun lippen schenen zachte gebeden te pre velen. Toen eindelek de keizer en keizerin met een hunner zonen terugreden, in een prachtige koets, vergezeld van in het blauw gekleede Hier pijn en daar pijnl Aspirin is de pijnstiller bij uitnemendheid. 1 a 2 Aspirin- tabletten verjagen Uw pijnen. Verwondert zult U mompelen: Uitsluitend verkrijgbaar In de oran|e-bandbuls)es van 20 tabl.70 ets. en oranjerakjes van 2 tabl. A 10 ets. „Ik heb nooit geweten, dat jouw vader land zoo mooi was. Met volle teugen heb ik genoten en ik ben geheel voldaan. Maar toch ben ik ook blij, dat we teruggaan, want nu gaan we in ons eigen nestje wonen. En daar hoop ik nog veel gelukkiger te worden, liefste!" Hij drukte een kus op haar lippen en fluis terde zacht: „Mijn schat". HOOFDSTUK XI. Sinds de huwelijksreis die Jo en Wim maak ten zijn bijna tien jaren verstreken. Toen ze twee jaren getrouwd waren kregen ze een kind. Het was een zwak, teer wezen tje en de bevalling kostte Jo b|jna het leven. Zij had haar dochtertje slechts een paar maal gezien, want het kind stierf na enkele dagen en Jo was langen tijd ziek zoodat men ook voor haar leven vreesde. Dank zij haar sterke constitutie was ze deze zware ziekte gelukkig te boven gekomen en mocht ze het genoegen smaken om drie jaar later een gezonden, sterken jongen ter we reld te brengen. B|j deze bevalling verliep al les naar wensch en kon ze na veertien dagen zelf haar huishouden besturen en haar kindje verzorgen. Telkenmale als Wim thuiskwam was zijn eerste gang naar de wieg van zjjn zoon en vertelde zij hem van de nieuwe bekoorlijkhe den van den baby, want eiken dag vond zjj iets nieuws en steeds weer ontdekte zij eigenschap pen van den molligen jongen die haar moeder hart met trotsch vervulde. Wim, goedig lachend dan, luisterde belang stellend naar de uitweidingen van het trotsche moedertje en gevoelde zich innig gelukkig in het bezit van vrouw en kind. Op een dier avonden toen zij bezig was den baby te helpen, bekende zij hem, dat zjj de gelukkigste vrouw ter wereld was en dat haar nu niets meer te wenschen overbleef. En hjj, hen beiden omarmend, verzekerde haar dat zij met haar groote liefde hem tot den gelukkigste aller mannen maakten. Zoo leefden zij voort, vijf jaren van onge stoord genieten, geheel opgaand In hun bij) geluk en de jongen, hun oogappel, groeide voorspoedig op. De kleine man heette Willem, zoo genoemd naar Wim's vroeg estorven vader, maar werd altijd Wimmie genoemd. Wim zelf, sedert lang al niet meer bij den onderzeedienst, was intusschen bevorderd tot schipper en moest nog een half jaar dienen voor hij pensioen kreeg. Hij was geplaatst op een groot slagschip dat deel uitmaakte van het eskader hetwelk gereed lag om een reis van een half jaar te ondernemen naar de Middellandsche Zee en het zuidelijk deel van den Atlantischen oceaan Het eskader zou begin November vertrek ken en behoudens bizondere omstandigheden in het eind van April daaraanvolgend weer in het vaderland terugkeeren. „En dan vrouwtje," zei Wim, „is het afge- loopen hoor. Dan gaan we naar Limburg en daar gooien we ons anker uit en trekken het zoo vast in den grond, dat we daar onmogeljjk meer vandaan kunnen. We nemen een lief huisje dicht bjj Heerlen en dan blijf ik altijd bij mjjn vrouwtje. Ik zal er een flinken tuin bjj moeten heb ben zoodat we zelf groenten en aardappelen kunnen verbouwen en dan geloof ik dat we er met ons pensioen wel van komen." Jo, die blij was dat dit zijn laatste reis zou zjjn en in het vooruitzicht dan voorgoed haar man bij zich te hebben, stemde gaarne in met zjjn toekomstplannen. „Je hebt het wel verdiend, man," zei ze. Je bent al zoo vaak en zoo lang weggeweest tjj- Zaterdag heeft de coördinatiecommissie haar voorloopig laatste vergadering ge houden en de diverse rapporten van de commissie van achttien goedgkeurd. Uit Rome verluidt, dat Italië niet vin den zal zjjn voor een oplossing van het Oost-Afrikaansche conflict, waardoor het reeds bezet Abessjjnsch grondgebied zou moeten prijsgeven. De oeconomische sancties treden 18 November in werking. In Frankrjjk toont men zich ongerust over het feit, dat de Engelsche admira liteit voortgaat met maatregelen ter ver sterking van de positie van de Engelsche vloot ln de Mlddellandsehe Zee. De Abessinlërs z|jn voornemens een reserveleger te vormen, speciaal ter be scherming van hun hoofdstad. De vjjfde verjaardag van Halié Selas- slé's troonsbestijging is Zondag tc Addis Abeba kalm en waardig gevierd. Te Rome gaat men voort maatregelen te nemen tot verweer tegen de sancties. De Italiaansche opmarsch Is gisteren langzaam voortgezet. De Italianen z|jn nergens op tegenstand van beteekenis gestuit. De val van Hausien is wel defi nitief. De Italiaansche voorhoede is reeds verder gerukt in de richting van Makallé. In het Zuiden gaan de Italianen even eens langzaam verder, doch hier hebben z|j bijzonder veel last van het terrein, dat door de regens van den laatsten t|jd nog zeer nat is. De oeconomische onder-commissie uit de coördinatie-commissie heeft gistermor gen haar beraadslagingen voortgezet over het Canadeesche voorstel om de lijst der niet voor uitvoer naar Italië toe te laten belangrijke sleutelproducten uit te brei den door er petroleum en baar bijproduc ten op te plaatsen en voorts steenkolen, Ijzer, gietijzer en staal. Het verluidt, dat de commissie dezen maatregel slechts zal nemen, indien de niet-leden van den Vol kenbond er eveneens aan deelnemen. leiders, postiljons, werd er niet gejuicht of luid gejubeld. Het keizerlijk paar, eenvoudig gekleed in een geheel wit gewaad, dat een treffend contrast vormde met de schitterende uniformen van het escorte, stond eenige oogenblikken stil op de treden voor de kerk, waar zij een zwijgende hulde in ontvangst na men. Terwjjl zjj weg reden, verbrak alleen het luiden van de klokken in de verte de stilte. NIEUWE TROEPEN TE ADDIS ABEBA. Zaterdag zjjn te Addis Abeba de troepen van Dedsjjazmatsj Makonnen, gouverneur van de provincie Iloe Babor in het uiterste Westen van Abessinië, aangekomen. De troe pen hadden een marsch van dertig dagen ach ter den rug. Zij toonden te Addis Abeba een grooten geestdrift. Wat men te Addis Abeba zeer belangrjjk vond, was, dat zij over het algemeen zeer goed uitgerust waren en dat zjj een zeer groot aantal muilezels bjj zich hadden. Bjj de troepen bevond zich een aan tal Abessiniërs, die uitsluitend met een stok gewapend waren. Dit waren ontslagen gevan genen, die den wensch te kennen gegeven hadden mee te trekken in den oorlog. Zjj ver zochten den negus geweren te mogen ontvan gen. deus ons huweljjk dat ik echt bljj zal zjjn je heelemaal voor mjj alleen te hebben en dat dat eeuwige varen dan afgeloopen is. Wat zullen we genieten in het mooie Limburg, man. Het komt goed uit, dat je in het voorjaar met pensioen gaat, dan hebben we nog een heelen zomer voor ons. Maar we gaan natuur lijk nog weieens naar den Helder met zomer- vacantie want we mogen de zee en het strand niet vergeten." „Heb daar geen zorg over, vrouwtje; jij hebt je leven lang hier gewoond en ik heb nu bij na dertig jaren lang gezwalkt over alle zeeën, dus vergeten kunnen we haar nooit. Maar natuurlijk gaan we af en toe voor een paar weken hierheen om de familie te bezoe ken en om weer eens van de frische zeelucht te genieten. Zoo bouwden beiden hun luchtkasteelen in bl|j vooruitzien, weinig vermoedend van wat de toekomst voor hen verborgen hield. Het was schitterend voorjaarsweer en hoe wel er een tamel|jk stevige bries uit het Oos ten woei, was het toch in 't geheel niet koud meer. Uit den wind en in de zon begon het zelfs al warm te worden. De plantsoenen in de binnenstad prijkten in teergroene kleuren en de zware boomen langs de grachten, waarin het drukke gedoe der vogels de aandacht trok, wierpen reeds een breede schaduw over het donkere water. Langs verschillende wegen trok een stroom van menschen naar de Buitenhaven. Overal zag men gelukkige gezichten en hoorde men vrool|jk gelach opklinken in de heldere voorjaarslucht. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1