Stadsnieuws Jod spot Jfosi zot. *U?aat gaan we #een? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 De winkelweek. De eindbeslissing van de jury. Vertek Hr. Ms. „Kortenaer" en „Van Ghent". Misschien heeft over een maand ook eentaco. LtCO IS millEll PLUS SIERLIJKHEID! Tienjarig bestaan van de V A.R.A., Lichl op voor alle voertuigen. 5 Nov. 16.54 uur 16.52 uur Dinsdag Woensdag 6 Op het te Den Haag gehouden examen voor radiomonteur, diploma N.V.V.R., slaagde de heer D. Abbenes Bz. AAMKOMST INDISCHE MAIL. Woensdag In ons land. De Rotterdam Lloyd Rapidc, rijdende in aan- sluiting op het heden te Marscille verwachte s.s. „Slrmat", hoopt morgenmiddag om 14.11 uur te Den Haag H, S. M. te arriveeren, 'ca rillón bespeling. Gedurende November en December zat het carillon van half. 5 tot half 6 Woensdagsmid dags bespeeld worden door den stadsbeiaar- dleij den heer Tj Joh, Dito, Op pagina 4 van dit nummer zijn opgeno men de namen van de prijswinnaars (essen) van de winkelweek-puzzle. De toegekende hoofdprijs van de directie, van de Heldersche Courant. vindt men.daarbij. Ruimtegebrek was oorzaak dat we onderstaande prijzen daar niet meer konden vermelden. De volgende prijzen werden dus nog be schikbaar' gesteld i dóór de directie van de Heldersche Courant. Vijftien prijzen van ƒ1,— J. P. Feringa, Timorlaan 10. J. Jongkees, Singel 13. Mevr. G J. Sonneniberg, Reigerstraat 37, F. N. J. Bëckering Vinck'ers— Singels, Singel 148. G. Dijkstra, Soembastraat 66 L. de Boer, Keizersgracht 139. J. M. J, Wièbüs, Sluisdijkstfaat 76, G. de Gloppër, Californiestraat 1. J, Heesters., v. d. Duyn v. Maasdamstr 31 H. van Glabbeek, Langestraat 139. A. J. SmitsLiriström, Janzenstraat 4 Jac. de Glopper, Krugerstraat 18. G. van Os, Spoorgracht 5. C Paans, Wachtstraat 12. J. W. Breed, Janzenstraat 68. Tien prijzen van 2.50: Mevr. D Abbenes, Krugerstraat 111. D. C. Bakker, Ambonstraat 11 W A. Jacabs, Jan in 't Veltstraat 13. P. Verburgt, Goversstraat 21. A J Hoogvorst, Herzogstraat 24 W Smit, Emmastraat 40. C. Swennen, Walvischstraat 21. A; H. F. F.onteyn, Begoniastraat 73 Mevr. R Edelenbosch, Anemonenstr. 35 (p/a Violenstraat 82), B, Schenk, Jonkerstraat 39, - r I - Tien prijzen van 5.—: Fels, Boerhaavestraat 36. N, Graafland Jr., Reigerstraat 40 A. J. Evelo, Kerkgracht 52. J. M. Ekkers, Spoorstraat 12. W. Smit, Emmastraat 40. J. de Bunje, Koningdwarsstraat 17. Md.Geluk, BrakkeVèldweg 40. J. H. M, Kootker, Parallelweg 69. G. M. Flotat, Sperwerstraat 41. Reinhard Klaassen, Parallelweg 71. PONTONBRUG DE KOOIJ. Wegens werkzaamheden aan de ponton brug bij de Kooij, zal deze voor het verkeer te land zijn gesloten van 6 November, te 22 uur ('s avonds 10 uur) tot 9 November te 10 uur (voormiddags), of zooveel langer of kor ter als noodig is in verband met de werk zaamheden. Gedurende dien tijd zal in den overtocht van personen en rijwielen worden voorzien door een roeiboot, belanghebbenden gelieven hiervan goede nota te nemen. Groote belangstelling van de burgery. Onder groote belangstelling van de Helder sche bevolking zijn Maandagmorgen de beide voor Indië. bestemde torpedoboootjagers, Hr Ms. „Kortenaer" en „Van Ghent", vertrokken ter aanvaarding van hun tocht. Tezelfder tijd nagenoeg verliét ook dè „Gelderland" dé haven voor een oefeningsreis in de Middel- landsche Zee; aan boord hirevan bevond zich even vóór het vertrek de Zuid-Afrikaansche gezant en zijn echtgenoote, kleindochter van president Paul Krüger, die deze maand juist 35 jaar geleden zich aan boord van dezen oorlogsbodem inscheepte, teneinde te trachten in Europa huip voor de beide Boerenrepublie ken, die, zooals men weet, in oorlog met Enge land waren gewikkeld, te vinden. De belangsteling bij dergelijke gelegenheden is hier altijd enorm; bijna iederen inwoner heeft wel familie- of andere relaties aan boord van zoo'n bódem en wil natuurlijk gaarne op het laatste oogenblik nog bij het vertrek tegen- woördig zijn. Ditmaal was, doordat er drie booten tegelijk de haven verlieten, de men- schenmenigte verdeeld over de geheele Buiten haven, toen later de belangstelling zich con centreerde op het havenhoofd, kon men een overzicht krijgen over de compacte menschen- massa, die hierheen gestroomd was. Te half twaalf gisterenmorgen had het ver trek plaats van de „Gelderland" die een zeven- weeksche oefeningsreis gaat maken. In nor- male omstandigheden is -hiervoor de belang stelling niet zoo groot, de Stafmuziek doet zich bij .zoo'n gelegenheid niet hooren. Door de sleepboot „Utrecht" werd het schip van den wal getrokken en naar buiten gebracht en toen dit eerste, minder interessante deel van het programma was afgewerkt, duurde het niet lang meer of de „Kortenaer" verscheen voor de duizenden toeschouwers. Alweer biedt hier- brj de „Utrecht" de helpende hand. Onder het spelen van het „Volkslied" staat de beman ning aan boord aangetreden en salueert, en als de laatste tonen zijn verklonken, klinkt een driewerf „hoezee" voor Hare Majesteit. Mut sen wuiven, handen gaan omhoog en luid jubelt het van den wal terug: een laatste groet aan hen die scheiden gaan Pioiilti-nieuws draait als een razende om dit alles op de geluidsfilm vast te leggen en inmiddels is de Texelsche boot. gearriveerd om haar- lading passagiers en goederen af te zetten. Maar er is geen sprake Aan dat zy de haven in mag, en de kapitein maakt dan maar voor tijdverdrijf een cruise op het Marsdiep. Harmonica-artisten korten aan wal de tijd van wachten; een venter zorgt dat we met flauwvallen en stiet drie chocolade- re'epen beschikbaar voor één dubbeltje, hetgeen ontegenzeggelijk een koopje is. Maar een koude, onaangename oostenwind en een voch tige, heiige atmosfeer maken het verblijf hier aan de haven niet tot een pretje: Nochtans laat niemand zich het buitenkansje Van dit vertrek ontnemen. De „Kortenaer" is thans de haven uit; het zelfde schouwspel herhaalt zich'even later voor de „Van Ghent",' doch deze laatste heeft af stand gedaan van sleepboothulp en zich uit eigen kracht weten los te maken en het vaar water te bereiken. Wederom staan de officieren en manschappen gereed en als de Stafmuziek het „Volkslied" inzet, salueert ieder, ook aan den wal.'En wederom klinkt na afloop het drie werf „hoezee" voor de Koningin. Dan haast men zich huiswaarts. Het is na genoeg half één en tal van huismoeders zullen onder déze omstandigheden het eten niet tijdig klaar hébben gehad of trakteeren manlief op styfgewordén aardappelen.-Maar dat heeft men gaarne voor de góede zaak over. In het „Advertentieblad" van de vorige week hebben wy de etatmajor van beide oorlogs bodems opgenomen; hier ïaten wij ze nogmaals volgen: Als groepscommandant zal optreden luit. ter zee le kl. J. van Leeuwen, commandant van Hr. Ms. „Kortenaer". De état-major van de „Kortenaer" zal bestaan uit: luit. t. zee le kl. S A. 1'Honoré Naber, luits. ter zee 2e kl. A. R Kiès, W A Montanus en H. H. L. Pröppër, luit ter zee 3e kl, C. E. baron van Asbeck, off. van den; M.S.D, le kl. W van Leeuwen Hendrikszn, óff. van 'den M:S.D. 2e kl. E. van der Woude, off. van den M.S.D. 3e kl. E. J. Doedens en off. :van adm. 2e kl. J. 'J. van Houten. Van Hr, Ms. „Van Ghent": luits: ter zee lé kl J. Houtsmuller, commandant en A. J. E. Blik, luits- ,telr zee 2e kl. G A. Boeghorn en L: J. Goslings, luits. ter zee 3e kl. L. F. van den Belt en M. L. Bazuin, off. van den M.S.D: le kl. M. Kraal: off. van den M.S.D. '2e kl: H, J. van der Heijden en der 3e kl. C. E. van der Zijl, off van gez. 2e kl. Th. A. de Haan. LEZING PROF. DR. VENING MEINESZ. Het bestuur der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", afd.' Den Helder verzoekt ons te ver wijzen naar de advertentie in dit Nr„ waarin bekend gemaakt wórdt, dat de toegangsbe wijzen tot bet bijwonen van de populaire lezing van de reis van Hr. Ms. „K XVIII", door prof. dr. Vening Meinesz voor de particuliere leden verkrijgbaar worden gesteld op Woensdag 6 en Donderdag 7 November, tusschen 2 en 5 u. aan het loket van de bioscoop „Rialto". Echter wordt er óp gewezen, dat aan militairen en burgerlijke leden der vereeniging of uitge- noodigde onderwijsinrichtingen, welke door tusschenkomst van hun Commandant, Chef óf Directeuren reeds plaats hebben besproken aan 't loket v. d. Rialto geen kaarten kunnen verkrijgen Deze leden ontvangen de toegangs bewijzen aan boord of inrichting. Zie in deze courant de advertentie. „MAARTEN LUTHEU". 20-JARIG BESTAAN LUTH. MANNENVER. Dè Hersteld Evfm'g. Luthersche Mannèn- vereeniging* „Maaxten Luther" hoopt deze week het feit-te herdenken, dat 20 jaar gele den door deh toenmaligen predikant der ge meente, Ds. C. C. G. Visser, de Jongenman- nen-vereeniging onder denzelfden naam werd opgericht. Van hen, die aan. de oprichting medewerk ten, zijn thans nog meerderen lid der vereeni ging en kunnen dus, na 20 jaar, niet meer aanspraak braken op de aanduiding „jonge man". Zóodat eenige jaren geleden de naam der vereeniging dan ook gèwijzigd is in „Mannenvëfeeniging". Ter gelegenheid van dit 20-jarig bestaan hoopt de vereeniging op Woensdag 6 Novem ber a.s. eene 'openbare vergadering te houden in de Luthersche kerk in de Weezenstraat. Die vergadering, waarin Ds. Visser, de op richter, eene feestrede zal houden, wordt op geluisterd door de medewerking van het Lutherschgemengd koor „Een vaste Burg", hetwelk eenige ensemble- en solo-nummers zal uitvoeren, en van de orgeliste der ge meente Mej A. Kamp. De toegang is vrjrj. Zie de advertentie in dit nummer. EERSTE LUSTRUM AFD. VISCHMARKT DER SPEELTUINVEREENIGING. Een alleraardigste kindermiddag, gevolgd door Jubileumavond. Zaterdag was voor de Heldersche Speeltuin- vereeniging wel een heel bijzondere dag. En voor de Vischmarkt-afdeeling in het bijzonder, want dat kwart gedeelte van het plaatselijk jeugd'-legervierde zijn eerste lustrum en van zelfsprekend is dit niet gepasseerd zonder eenige, zij het dan bescheiden, feestelijkheden. De middag was gereserveerd voor de jeugd en de jeugd alleen. Er was daar in Musis Sacrum een leven en beweeg, dathooren en zien je af en toe verging en je je als verslaggever afvroeg, hoe de heeren en dames leiders en leidsters daar toch nog steeds de orde onder kunnen houden! Maar dat ging best. De zaal was van den eersten tot den laat- sten stoel bezet en in spanning verwachte dit montere gezelschap de dingen die komen zouden. Nu, dat waren er nogal wat Aan afwisse ling was geen gebrek, en er is dien middag in Musis Sacrum veel en vooral spontaan ge lachen. Het aardigste was natuurlijk dat het de meisjes en boys zelf waren, die het pro gramma verwerkten. En ik verzeker u, dat je meermalen verbaasd staat bij het zien van den durf en die geest van „wie-doet-me-wat" bij deze kinderen. Slechts een enkeling had een beetje last van „Bühnenfieber" en wie zou hem dat euvel duiden? Behalve muziek was daar bijv. een aller aardigste kinder-één-acter, „De Geleende Koekepan". Er was een huismoeder van ca. 8 jaar en een huisvader-schoenlapper van mis schien nog iets jonger. Nu, en die kregen hui selijk gekrakeel, totdat er een dokter kwam, die hen op geniale wijze cureerde van de kwaal. Nu wilde het geval, dat door deze twee op het tooneel pannekoeken gegeten werden, en deze smakelijke entr'acte werkte zoo aanste kelijk op het jeugdig auditorium, dat op een gegeven moment uit de zaal geroepen werd: „Héééé, geef mijn ook een stukkieü Waarmee ik maar wil bewijzen h o e er meegeleefd werd. En dan was er dat stukje van het linnen meisje in het wit en de schoorsteenveger in het zwart en deze beide contrasten bij elkaar waren waarlijk de moeite waard. Maar op het einde toen werd het eerst EN En ze hadden zoo geloopen, En ze vonden het zoo knus, En ze wilden zooveel koopen, Zooveel ouders, broers en zus. En ze En ze En ze Zooveel En ze En ze En ze Zooveel kregen zooveel bonnen, haalden de biljets, hebben zoo verzonnen, Jannen, Rie's en Bets. maakten zooveel zinnen, brachten 't naar de bus, wilden zoo graag winnen, ouders, broers en zus. En ze waren vol verwachting, En ze hadden fantasie, En ze zaten in afwachting, Zooveel Henken, Cors en Ries. En ze hoorden 't krantje vallen, En ze vlogen naar de bus, En ze lazen met z'n allen, Zooveel ouders, broers en zus. En ze vonden niet den uitslag, En ze waren heel niet boos, En ze wachtten tot een Dinsdag, Zooveel Japen, Koens en Toos. En ze zullen het dan lezen, En de boffers zijn die dus, En de wanboffers zullen wezen Zooveel ouders, broers en zus. En de winnaars kunnen juichen, En verliezers kunnen niet, En brj 'n tweede prijsvraag juichen Arid're Corries, Truis en Piets. WALBOOM. werkelijk goed: Want daar kwam een meneer ten tooneele en die vertelde van.Holland België. Het mooiste was, dat de jongelui zeif mee mochten supportéren. Nu, dat was een lawaai, dat hooren en zien je verging. „Hup Holand!" en „Niet pingelen Puck!" En soms gihg-de bal naast en dan: „Ach!!" Het was precies zooals 't in het Amsterdamsche sta dion' tóe gaat. Minstens even enthousiast. Wat 'dit onderdeel betreft kan men gerust zeggen: hoe meer vertier hoe meer plezier. En zoo werd deze middag een bijzonder prettige, zoowel voor het leger der jeugdigen als voor de ouderen, die aanwezig waren. Na afloop stond er nog iets te gebeuren, waarop velen zich reeds lang gespitst hadden. De heer W. F. Fritz uit de Reigerstraat, leve rancier van comesibles en vleeschwaren, had namelijk een pakkende reclame beschikbaar gesteld voor dit kinderfeest. Een geweldig aantal miniatuur-luchtballons werd onder de de afd. Vischmarkt verdeeld en zoo ging het de stad in. Zij, die dezen stoet met hun zilverkleurige ballons gezien hebben, weten hoe verrukt ze er mee waren. Vermelden wij wat den middag betreft nog. dat door de kinderen een smaakvolle hang klok aangeboden werd als jubileumgeschenk voor de afdeeling Vischmarkt, en wel ten be hoeve van het clubhuis. Had men 's middags den kinderen iets aar digs bereid, des avonds waren de ouderen aan de beurt. Wederom was het Musis Sacrum waar het "feest plaats vond. Door de afd. Vischmarkt werden eenige stukjes gegeven, die ook 's middags het pro gram sierden terwijl enkele dames en heeren diverse voordrachten en chansons gaven, waarvan we de keuze allesbehalve konden be wonderen. Een bal volgde zoodat het reeds lang Zon dag was, alvorens de Lustrum-vierenden zich huiswaarts spoedden. En nu Vïschmarkters: naar het tweedel OPLOSSING ZAAGPRIJSVRAAG JAN GOVERS. le prys A. Jager, Palmstraat 10. 2e J. Kootker, Parallelweg 69. 3e G. J. van der Wal, Wilhelm.dw.str. 4e G. van Straaten, Langestraat 14. 5e W. v. d. Beidt, Molenstraat 105. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 29 October5 November 1935. Wijzigingen: Texel: Fa. C. R. Keijser en Co., graan- en kunhtmesthandel. Overgegaan aan: N.V. De Texelsche Graan- en Kunstmesthandel v.h. C. R. Keijser 'en Co. VERLOTING R.K. VOETBAL. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende de trekking voor deze verloting. „MORGENROOD". DirecteurF. v. d. Mejj. Bovengenoemde zangvereeniging geeft aan staanden Zaterdag haar eerste uitvoering in „Casino". Ook de onderafdeeling en het kinder koor zullen zich doen hooren. 't Zal dus wel een uitvoering worden, zooals we dat van „Morgenrood" gewend zijn. Ditmaal zal na de pauze een blijspel in één oedryf worden op- voerd. Voor introductie enz. verwijzen wij gaarne naar de in dit blad voorkomende advertentie. HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Te Haarlem werden dezer dagen aan de muziekvereeniging Harmoniekapel „Win- nubst" uitgereikt de prijzen, behaald op het Groot Nationaal Muziek-concours „Flora" 1935 te Heemstede, bestaande uit een zilveren lauwerkrans le prijs Afd. uitmuntendheid harmonie, een groote zilveren lauwerkrans le eereprijs, een zilveren medaille van H. M. de Koningin voor het hoogst aantal punten over het geheele concours afd. Harmonie en een „oorkonde". De prijzen zijn in de etalage van den heer Werner Crone, Koningstraat, ter bezichtiging gesteld. TENTOONSTELLING IN „MUSIS SACRUM". Donderdag a.s. wordt in „Musis Sacrum" wederom een tentoonstelling gehouden over de wonderen der techniek en haar mogelijkheden in dienst van de lijdende menschheid. Voor diverse byzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Een uitpuilende Casino-zaal. In de laatste jaren hebben wij het niet bij gewoond, dat de groote „Casino"-zaal zoo tot in alle hoeken was gevuld als gisteravond het geval was. Beneden en boven was geen plaatsje onbezet, zelfs op de plaats waar an ders de band zit, zaten de luisteraars, en de temperatuur, die er heerschte, was positief boven nul. Dat kunnen wij getuigen met de hand op het hart. En al dadelijk zaten we midden in de revue, die bij deze gelegenheid werd opgevoerd en waarin de bij eiken luisteraar welbekende Vara-artisten Emmy Arbous, J. de Booy, Jan Lemaire en hoe ze meer heeten, optraden. Maar vooraf hadden we den Voorzitter der Afdeeling, den heer I. van Overbeke, op de Bühne gehad, die ons net welkom toeriep. Namens het bestuur van de V.A.R.A.-afdee ling heette hij de aanwezigen welkom, inzon derheid de tientallen luisteraars, die van bui ten de gemeente en van Julianadorp waren gekomen, den Bondsvoorzitter De Vries en de medewerkers. Spr. wenscht allen een gezelli- gen avond, hetgeen evenwel niet mag beletten, dat wij het doel ervan: het steunen van onzen omroep, uit het oog verliezen. Spr. wijst dan op de busjes, die bij iederen luisteraar in huis zijn en waarvan het doel is ze straks vol, boordevol in te leveren. Want niet het deel nemen aan een Knalavond als deze is het werk, er moet meer gebeuren, we moeten daadwerkelijk de goede zaak steunen. Spr. wekt tenslotte op tot deelname dezen zomer aan het groote Zomerfeest. Daarna kregen we, zooals gezegd, de V.A.R.A.-artisten met een fragment uit hun revue. Ieder luisteraar ként ze en ieder luis teraar vèrheugt er zich op ze op een avond als deze eens van aangezicht tot aangezicht te kunnen zien. Want dat heeft tenslotte toch meer bekoring dan zoo'n kennismaking uitslui tend met het gehoor. En wie -weet brengt de techniek ons rtog eens zoover, dat we tegelijk een televisie-uitzending krijgen, zooals we toch ook al de geluidsfilm hebben...... Wat deze revue-ers ons alzoo brachten?' vraagt de' lezer. De voorzitter van de Vara, de heer De Vries, die na hen voor het voet-' licht kwam, karakteriseerde het zoo juist, toen hij zeide: ik heb bet eigenlijk gemakkelijk van avond, omdat het propagandistische deel van den avond al door de artisten is behandeld in hun revue-fragment. Inderdaad, naast het algemeen programma, waarbij naast het grappige een ernstig woord niet werd vergeten, werd langs ironisch-sar- castischen of humoristischen weg de propa ganda voor den omroep niet vergeten. We hoorden een liedje, waarin de „geneuchten" van de autobus door Emmy Arbous en De Booy kostelijk werden weergegeven, maar ook kregen we dr. Zimmermann, die zóó maar in eens de V.A.R.A. wilde vernietigen en zelfs Renate Muller werd niet vergeten. Staande zong de volle zaal uit volle borst de „Interna tionale" mee en ingespannen luisterde men naar een dialoog betreffende het plan van den arbeid. Zoo zouden we door kunnen gaan: onze tegenwoordige tijd met al zijn problemen passeerde de revue. En daarna trad de Bondsvoorzitter, de heer De Vries, op met zijn feestrede: Ik heb een vrij gemakkelijke taak vanavond,; zoo begon hij, omdat'het propagandistisch ge deelte in hoofdzaak al door de artisten behan deld wordt. Spr. kon ztch dientengevolge be palen tot het eigenlijke jubileum en vertelt allereerst het ontstaan van den omroep. Op 1 Nov. 1925 kwam een aantal radio amateurs in Parkzicht in Amsterdam bijeen om de trachten een eigen zelfstandigen arbei- ders-radioomroep in het leven te roepen. Het was een kloek besluit dat toen genomen werd; niet om het besluit zelve, dat is gemak kelijk genoeg te nemen, maar men staat dan ook voor de consequenties. Het betrof hier' geen pandoerclubje: voor een radio-omroep-organi- satie komt wat anders kijken. Bij den tegen- woordigen stand van den omroep moet iedere behoorlijke organisatie jaarlijks een 700.000 er voor uit geven! De beslissing was er wel, maar geenszins de 7 ton. Het was zelfs moeilijk de zaalhuur voor Parkzicht dien avond bijeen te brengen. Er waren geen studio's, er was geen krant, geen omroep, niets. Zelfs geen zendtijd hadden we, hoogstens wat moed, wat „lef" om er wat van terecht te brengen. Ik was er, zegt spr., niet bij, dus ik kan ze gerust hier prijzen, de man nen die dit initiatief namen. In het land hadden we toen een totalen aan hang van 4 500 menschen, dat is de helft van wat er vanavond hier in de zaal is. Het eerste jaar was waarom het te ont kennen? moeilijk: de groei wilde er niet inkomen. Geen wonder: we hadden geen zend tijd; we begonnen dan ook ons werk met den Strijd voor een zendtijd. Gemakkelijk heeft men het ons niet gemaakt, dat is altijd het lastige als je rood bent. Geen der andere uitzendver- eenigingen heeft voor haar zendtijd behoeven te vechten. Wij, die toch óók een overtuiging weergaven en die een vierde van de bevolking vertegenwoordigen, moesten er om vechten. En we hebben er om gevochten, we hebben ons georganiseerd en macht gevormd en na 5-jari- gen strijd kregen we het zendtijdenbesluit van minister Reijmer en onze 50 uur, Tien jaar is voor een organisatie niet zoo lang; wij hebben echter nog meer tot stand ge bracht. Maar dat ligt voor een groot deel aan de Offervaardigheid van de hoorders: onze mooie studio in Hilversum, goed-geoutilleerd, met de beste hulpmiddelen toegerust werd ge bouwd. Men heeft zich zorgen gemaakt over de V.A.R.A.: hoe zou zij dat financieren? Maar men kan gerust zijn. Het gebouw staat er vrij van schuld, dank zij onze offervaardigheid. Daarnaast hebben wij een organisatie ge sticht in het land met 470 afdeelingen, die over het algemeen actief zijn. Meer dan 3000 be stuurders en minstens 3000 helpers, zijn er, ieder oogenblik bereid de aanvallen op de V.A.R.A. te weerstaan. Maar men valt ons tegenwoordig niet meer aan: de A.V.R.O. heeft er genoeg van, trou wens die heeft ons onschatbare diensten be wezen door haar aanvallen. Spr. gaat» de ge schiedenis na van de zenders en den strijd daarvoor en vertelt op humoristische wijze van het onderhoud met minister De Wilde. Wij hebben het dus verdiend dat wij feest vieren. Natuurlijk leven ook wij onder druk van de crisis, zoo goed als de andere vereenigingen. Wij behoeven dat niet te ontkennen. En het is op grond daarvan dat wij onzen omroep, onze reserves, versterken willen. Want dat zouden de tegenstanders juist gaarne willen, dat ze ons klein kregen, zoodat wij niet meer zouden kunnen uitzenden. Dat mag niet en dat zal niet! Met een enthousiaste opwekking om de bus jes toch vooral gevuld in te leveren, eindigt spreker. Na de pauze werd voortgegaan met de revue en kwamen ook de Flierefluiters. Be hoeven wij te zeggen, dat geheel dit program ma levendig werd toegejuicht en dat er- een buitengewoon opgewekte stemming in de zaai heerschte, heel den avond door? Dd. 14 November zal nu Ribbius Peletier optreden voor de s.d. Vrouwenclub. INTELLECT-VOORSTELLING IN „TTVOLI". „De wereld kijkt naar Abessinië". Het was een goeden inval van den heer van Twisk om deze gloednieuwe film, waarvan nog de vorige week de premiere in Amsterdam draaide, reeds thans aan het Heldersche pu bliek voor te zetten. „Met ontzaglijke moeite en financieele opoffering is het ons gelukt Den Helder de primeur te geven". Zoo stond het in de advertentie, en dat dit psychologisch juist gezien was, bewees wel het feit, dat, on danks de verhoogde prijzen, die ditmaal waren vastgesteld voor deze voorstelling, de groote „Tivoli"-zaal te klein was om alle belang stellenden te bevatten, zoodat in alle haast de „Witte" in de Koningstraat nog werd open gesteld, teneinde aldus geen bezoeker teleur te stellen. Of er ondanks toch niet bezoekers teleur gesteld zijn geworden Zij, die verwachten oorlogstooneelen verfilmd te vinden, zeker wel. Hoe zou het overigens anders kunnen? Heel veel actiefs heeft tot nu toe het oorlogstoo- neel in Abessynië nog niet gebracht en er zal voor den filmoperateur nog weinig mate riaal aanwezig zijn. Wat wij kregen was dan ook meer algemeen gesproken land- en vol kenkunde van het Afrikaansche land; kijkjes in de hoofdstad, een reis van den Negus, waarvan het laatste gedeelte per auto naar Harrar, verder volkstypen, opvoeding enz. We kregen zoodoende wel een goed overzicht over dit eigenaardige, half-westersche, half-onbe schaafde, land, al zouden, wij persoonlijk by- voorbeeld wél eens gaarne wat meer onder het eigenlijke volk hebben rondgezien. De Duitsche operateur, die dit materiaal bijeen bracht, heeft blijkbaar veel verkeerd in de kringeq van hof- en gezantenwereld. Zeer militaristisch' is de opvoeding van de jeugd; waarvan we sterke staaltjes kregen te zien, o.a. een oefening van de Padvinders. Van de natuur'van Abessynië gaven de verschillende opnamen ons wel een goed beeld, al kon uiter aard niet het onherbergzame deel worden ver filmd, daar hiervoor een speciale expeditie noodig zou zijn en men niet op deze wijze, per autp, reizen kon. Van de autowegen of liever het gebrek daaraan gaf de reis van den Negus een goed idee, de keizer zelf en zijn omgeving, de keizerin, de prinsjes, enz., dat alles was uitvoerig verfilmd. Ook Abes- synsch schilderwerk, naïef van voorstelling en kinderlijk van uitbeelding, kregen we te zien. De markt te Harrar vertoont allerlei mensehentypen; uitvoerig wordt ons een over zicht gegeven van den handel en de nijver heid. Belangrijk is de huidenexport, en de ex port van darmen; wij zien de bereiding ervan en de expeditie. Ook volksdansen wonen wij, bij en zoo is er nog veel meer, dat hier niet kan worden genoemd, en dat wel in staat ie den toeschouwer te boeien. Het voorprogramma, dat we Zondagmorgen kregen, was zeker niet minder: een buiten gewoon interessante' wetenschappelijke op name over het leven der mieren, gaf den toe schouwer een inzicht in de levenswijze van dit bedrijvige volkje. Welk een geduld is er noodig voor het vervaardigen van een derge lijk filmwerk!. Duidelijk laat de film ons zien hoe de mier werkt en leeft; we zien de dier tjes sleepen met geweldig-groote takken (groot natuurlijk van de relativiteit der mie ren uit), waarmee ze hun huis bouwen, we zien de gangen, die ze graven, waarbij een vast architectonisch plan aanwezig is. We zien hoe ze, bij opkomend onweer, onrustig wordend, zich haasten hun verblijfplaatsen veilig te stellen, hoe ze haastig hun broedsel (dat bij zon aan de werking der zonnestra len wordt blootgesteld!) in veiligheid brengen, wij zien de verzorging der pasgeboren, vol komen hulpelooze larven, die door de werk- mieren worden gewassehen en gevoed... kortom, heel deze kolonie, die principieel niet van het leven der menschen verschilt, werd h' voor onze verbiis*-rde oogen tentoon gesteld. Van de rest van het programma willen wij nog vermelden het bal der „Lit blancs", de witte bedjes, het groote jaarlijksche liefdadig heidsfeest, dat Parijs geeft, waaropde presi dent der republiek en alle hoogwaardigheids- bekleerders verschijnen en waarop niemand minder dan Mistinguett haar liedjes zong, een humoristisch teekenfilmpje, parodie op de mierenfilm, voorstellend den strijd tusschen mier en sprinkhaan. Maar als de sprinkhaan tenslotte, overvallen door het vreëselijke nood weer, dreigt van kou en honger om te komen en liefderijk door de mieren wordt verpleegd, dan moet hij aan het slot bekennen, lettend op zijn vuige plannen ten aanzien van een ver delging dezer diertjes. „Yóu were right and I was wrong". (Jelui hadden gelijk, ik had on gelijk). En zoo kregen we dan de paedagogi- sche les, dat elkander helpen altyd de voor keur verdient hoven het elkaar verdelgen. Helaas wordt het niet altijd in praétijk ge bracht! „DE BAND VAN 7" IN CASINO. Dat het Heldersche publiek behalve de pre staties van de bands van buiten, ook die uit eigen stad weet te waardeeren, blijkt wel uit de groote belangstelling voor de soirée op j.1. Zondag gegeven door de „Band van Zeven" in Casino. De prestaties van dit bij uitstek Heldersche dansorkest gaan cresendo, iets wat uit dans muziek oogpunt zeer te prijzen is. De musici weten zich steeds meer als „bandmenschen" aan te passen. Het samenspel van koper zoo wel als saxes is goed. Het dansrhythme ia uitstekend. De uitvoering der tango's is origi neel, terwijl het repertoire zeer goed hijge houden is. Ziehier eenige feiten,' die het bij het publiek altijd „doen". Verder verdient ver melding de compositie van den len trompe- tist, getiteld „Casino-band Rag", waarin de leden zich uitstekend op hun instrumenten deden hooren. Kortom een geslaagde avond. BOUWDOOZEN VAN HIt. MS. DE RUYTER. In de Courant van Zaterdag jl. is in het bericht over de bouwdoozen een zetfout ge- sloopen. De genoemde datum 15 December als uiter lijke termijn van inzending der aanvragen bij Onze Vloot is foutief en moet zijn 15 No vember a.s. BOTSING VRACHTAUTO EN BAKKERSWAGEN. Zaterdagmorgen te omstreeks 12 uur vond een botsing plaats tusschen een vrachtauto van de firma Kaan en een bakkerswagen der Haka, op den hoek Violenstraat- Brakkeveld- w eg. De bakkerswagen kwam er bet minst for tuinlijk af; de inhoud ervan werd over het 6 November. Indien men alle berich» ten van de oorlogscorrespondenten leest, ie de situatie van het oogenubiik niet onduide lijk: De Italiaansche opmarsch ontmoet overal hardnekkigen tegenstand, doordat er binnen een zóne van 40 kilometer van den oprukken- den vijand nergens Abessijnsehe troepen zijn te zien. Er zijn talrijke slachtoffers gevallen onder de vrouwen en kinderen in de dorpen, dio sinds lang ontruimd en nu geheel verlaten zjjn. Het 'blykt dat alle ziekenhuizen ih steden waar geen ziekenhuizen bestaan, door do bommen in puinhoopen zrjn veranderd. Een leger van 200.000 Abessyniërs legt on der bescherming van het nachtelijk duister geforceerde marschen, naar het Noordelijk front af, omdat keizer Haile Seïassie van plan Is, den Italianen geen slag te leveren, maar hen het binnenland in te lokken. De stammen in de grensgebieden, die of wel nooit van den Negus hebben gehoord of voldoende reden hebben om hem te haten, zyn vastbesloten, te vechten voor de onaf hankelijkheid en de integriteit van het land, dat slechts een verzameling is van stammen, die den Keizer vijandig gezind zijn. De Keizer van Abessynië heeft te kennen gegeven, dat hij niet meer grondgebied aan Italië zal afstaan, dan hij aanvankelijk heeft aangeboden, hetgeen de verklaring van den Abessynischen Volkenbondsgedelegeerde Teclo Hawariate bevestigt, dat Abessynië geèn vierkante centimeter zal prijsgeven. Engeland is vastbesloten, het programma der sancties meedoogenloos ten uitvoer to brengen,zoodat de premier Baldwin in zijn rede te Woiverhampton zou verklaren, dat hi) in geen geval tot een blokkade zou overgaan zonder medewerking van Amerika, Duitsch- land en Japan. Engeland ziet evenmin reden, de sancties uit te stellen totdat Laval en Mussolini het zjjn eens geworden, zoodat het inwerking treden der sancties voorloopig is opgeschort en de datum zal worden vastgesteld, Mussolini heeft jegens Engeland zyn goe den wil getoond door de Derde Divisie uit Lybië terug te sturen naar Italië met het ge volg dat Italië geen man heeft teruggetrok ken van de Lybisch-Egyptische grens. De sancties zullen volgens Mussolini niet het minste effect hebben, en hy heeft dan ook een strenge rantsoeneering van den verkoop van levensmiddelen bevolen. De besprekingen tusschen Sir Ene Drum mond (den Engelschen gezant te Rome) en den Duce, die officieel niet hebben plaats ge had, worden officieus als „hoogst belangrijk" gekenschetst. De vredesonderhandelingen maken goeden voortgang: Officieel wordt medegedeeld, dat Franschen en Engelschen het er nu volkomen over eens zyn, dat de voorstellen van Musso lini „alle practische waarde ontberen". Dinsdag 5 November, Bazar, getouw Jarizendwarsstraat. Woensdag 6 November. Tooneelvereeniging ■),T.A.V.ElN.U,'':i Oatsin 0, 8.S0 uur. Donderdag 7 November. Reductie TooneelvoorstellingCasino Zaterdag 9 November. Uitvoering ,Mm-genrood"ondera]deeling en KinderkoorCasino8 uur. plaveisel uitgestort en het vehikel zelf had tal van beschadigingen te incasseeren Politie onderzoekt de schuldkwestie. EERSTE HELDERSCHE WANDEL-VER, „De JUTTER". Deze jutters hielden Zaterdagavond een amusementsavond in Casino, maar erg groot was de belangstelling er niet voor. En dit was jammer, want, zooals ons de wd voor zitter verzekerde, verleden jaar hadden ze „Musis" ervoor afgehuurd en dat puilde toen van al de jutters en jutsters uit, terwijl e» nu, in het veel grootere Casino meer leege stoelen waren dan wandelaars. Jammer...,, Misschien, dat het samenvallen van een feest avond der Speeltuinvereeniging in „Musis"! hierop invloed had gehad. En speciaal de Burgemeester' als bescherm heer der Vereeniging, had zich nog wel de moeite gegeven dezen avond tegenwoordig te zijn. Waarnemend voorzitter was de heer w, Visser, die begon met allen aanwezigen een welkom toe te roepen. Oorspronkelijk was do bedoeling op 2,7 Nov. het feest te houden, maar allerlei omstandigheden waren oorzaak, dat dit niet kon en dat de datum van hedén daarvoor werd vastgesteld. Spr. richt dan woorden van welkom tot den Burgemeester en dankte hem voor de bereidwilligheid, waarmede hy in September jl. het bescherm heerschap der vereeniging heeft willen aan vaarden. Uit erkentelijkheid biedt de Vereeni ging ZEd. Achtbare een fraai diploma aan, dat geheel vervaardigd is van postzegels. (Een keurig staaltje van huisindustrie, zoo als wy ons persoonlyk konden overtuigen! Verslaggever) De Burgemeester dankt voor de vriendelijk© woorden tot hem gesproken. Uit sympathie voor de vereeniging en haar doel de beoefe ning der wandelsport heeft spr. zich gaarno bereid verklaard het beschermheerschap te aanvaarden. Een streven als riat van de ver eeniging verdient naar spr. meening, iedere sympathie: juist voor onze gemeente, die zoo excentrisch is gelegen, is het van belang in dien zij eens wat meer bekend wordt en do wandelsport kan daartoe zeer zeker bijdragen. Bovendien verdient de sport op zichzelve de belangstelling. Nadat aldus het meer officieele gedeelte van den avond was afgehandeld, kregen dó Vroolijkheid en de Jolijt het woord. Want de avond was verder uitsluitend aan amusement, Een Amsterdamsche komiek, de heer Reusink, kreeg al heel spoedig contact met het pu bliek en de lachsalvo's om 's mans grimassen en geestige praatjes waren niet. van de lucht. Een komisch duet van een paar leden der vereeniging wisselde dit optreden af, terwyl voorts een blijspelletje in één bedrijf: ,Mijn Ideaal" werd opgevoerd, en een gezellig ba)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5