VDDI VfEIIIG HU ÜMKI SMIT Electrische Stofzuigers 5e hum 5e hum Mverteeren doet Verkoopen 5e kt KOEGRAS 52.SO f32.50 voor 119.50 f45.00 f29.50 f50.00 f32.50 f55.00 f35.00 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 Het bezoek van den gezant van Zuid-Afrika. GEMEENTERAAD. GEMENGD NIEUWS De Ossche onderwereld voor de Bossche rechtbank Wederom zware straffen geëischt. koopt U bij Maarten Smit van Koop daarom bij MAARTEN SMIT. Iedereen doet bet. LEVERING OP PROEF. CREDIETEN Te huur Autobox. Te huur het mooie WOONHUIS, Ruijghweg 96, ïtl.2 den avond besloot Het speciaal voor de Ver eeniging' vervaardigde .Wandellied" werd daarbij niet vergeten. 't Zij bedelaar, bankier of lord, Ze doen aan wandelsport. Aan boord van Hr. Ms. „Gelder land, een bezoek aan den Marine- Commandant en de onderzeedienst- kazerne. Zijne Excellentie Dr. H. D. van Broek huizen, Gezant van Zuid-Afrika, die op uit- noodiging van de Christelijke Oranje-Vereeni- ging te Den Helder een rede heeft gehouden over de Ontwikkelingsgeschiedenis van Zuid- Afrika, arriveerde gisteren reeds om 10.44 te Den Helder. Door de vriendelijke medewerking der Marine-Autoriteiten werd Dr. van Broek huizen in de gelegenheid gesteld om vóór het vertrek van Hr. Ms. „Gelderland" deze oor logsbodem te bezichtigen. Vergezeld door de heeren J. de Jong en Mr. J. Mulder, werd Zijne Excellentie ontvangen door den Commandant van Hr. Ms. „Gelder land", die hem in den geriefelijken salon van den Commandant een groot portret toonde van den grijzen Paul Krilger, President der Zuid-Afrikaansche Republiek, die 35 jaar ge leden door dezen oorlogsbodem naar Neder land is gebracht. Dr. van Broekhuizen was zeer opgetogen over de gelegenheid, die hem geboden was, dit voor hem zoo bij uitstek historische plekje te mogen bezichtigen, daar al wat met Paul Krüger, met wien hij in Zuid-Afrika veel samengewerkt heeft, in verband staat, hem zeer na aan het hart ligt. Nadat de koffie geserveerd was, werd een kleine rondgang gemaakt, waarbij de aandacht van Dr. van Broekhuizen levendig bepaald was bij een portret van Paul Kruger, dat in de longroom der officieren hing. Na afscheid ge nomen te hebben van den commandant, die zich als een beminnelijk gastheer deed kennen, werd vervolgens een bezoek gebracht bij den Commandant der Marine, schout-btj-nacht T. L. Kruijs, die zich gedurende eenigen tijd met hem onderhield. Daarna werd een bezoek gebracht op het Wierhoofd, waar Dr. van Broekhuizen met veel belangstelling het vertrek volgde van Hr. Ms. „Gelderland", „Kortenaer" en „Van Ghent". Na de lunch in hotel Den Burg werd een be zoek gebracht aan de onderzeedienstkazerne, waar overste Doorman het gezelschap in de gelegenheid stelde de duikboot „O 11" te be zichtigen. Na een rondgang door de werkplaatsen en de kazerne werd een gezellige thee gebruikt bij overste Doorman. Z.Exc. betoonde zich zeer dankbaar, dat het voor hem mogelijk geweest was een en ander van de Nederlandsche Marine te zien en was vol lof over de hoffelijke ontvangst, die hem ten deel was gevallen. Dr. H. D. van Broekhulzen spreekt over zijn land. Gisteravond was in de Nieuwe Kerk door de Christelijke Oranjevereeniging een openbare vergadering belegd, waarop Z.Exc. Dr. H. D. van Broekhuizen een rede zou houden: „Zuid- Afrika: De ontwikkeling der geschiedenis in de laatste 50 jaar". Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeester Driessen, schout-bij-nacht T. L. Kruys, den garnizoenscommandant, overste Bentz van den Berg en den commissaris van politie, den heer Van der Hoeven. Een kort openingswoord werd gesproken door den voorzitter der vereeniging, den heer De Jong, welke van de belangstelling gewaag de, die hier te lande steeds voor de Zuid-Afri kaansche Unie bestaat en bestaan heeft. Het was dan ook uit dien hoofde, dat men dezen avond organiseerde. Wat de rede van Dr. van Broekhuizen be treft, deze werd in tweeën gehouden en was èn door haar inhoud èn door de wijze van voordracht buitengewoon interessant. Welis waar sprak deze sympathieke zoon van dit wonderlijke volk in de landstaal en zal men derhalve af en toe wel eens enkele passages gemist hebben, goeddeels was het uitstekend te volgen. Het waren niet alleen de laatste 50 jaar, welke de revue passeerden. In korte trekken werd de geheele, even droefgeestige als held haftige struggle for life van dit volk, behan deld, door iemand, die persoonlijk zeer veel voor de geestelijke opheffing ervan deed. Allereerst dan de geschiedenis van den pion nier Van Kiebeek, die in 1652 met enkele schepen uit Holland vertrok en in het wilde Zuid-Afrika een volksplanting stichtte. Typi sche staaltjes worden verteld van de primitieve bevolking, welke men aantrof. Eten bevolking van Hottentotten, en meer noordwaarts, Bosch jesmannen. Spr. ontzenuwt de beschuldigingen van Britsche origine. dat men deze inboorlingen op menschonteeren- de wijze geëxploiteerd zou hebben. Het tegen deel is waar, en het beste bewijs hiervoor is wel het feit, dat de inlandsche bevolking heden ten dage belangrijk grooter in aantal Is dan ten tijde van de blanke invasie. Vele jaren ging het goed, totdat 1806 aan brak en Engeland zich presenteerde. Het duur de niet lang of de zoo zeer gevreesde procla matie verscheen: Engelsch moest de taal van Zuid-Afrika worden. Maar men zou geen „Boe- ren-bevolking" geweest zijn, als men zich hier voetstoots bij neergelegd had. Integendeel: het werd het begin van een strijd, die lange jaren zou duren. Van 1835 tot 1838 had „de groote trek" plaats. Daarvoor waren 3 hoofdoorzaken: de aantasting der munt, de vrijmaking der slaven en de taal. Men trok de wildernis in: de barre wildernis van het Zuid-Afrikaansche land. Dr. van Broekhuizen vertelt in sobere bewoording van de wreedheden, bedreven door de onder den beruchten koning Dingaan staande, bevol king. Het was een bloedige strijd: oog om oog, tand om tand... Doch Natal wordt gewonnen en een volk begint een nieuwe episode. Annexatie volgt: en weer trekt men verder. Tot in 1889 de Vrijstaat gesticht wordt. Doch hiermede was men er niet: ook het Engelsche Rijk weet niet van toegeven en een der voornaamste punten in de Boeren-samen- leving, het onderwijs, was meer dan slecht. Hierin heeft vooral Dr. Mansfeld, een persoon lijke vriend van Dr. van Broekhuizen, belang rijke verbeteringen weten te brengen. In het tweede gedeelte van zijn rede vertelt de spreker dan van recente gebeurtenissen. Van den vermaarden Kruger, den grijzen pre sident, die met Hr. Ms. „Gelderland" naar Hol land kwam, teneinde de zaak te bepleiten. En het is hier dat de gezant woorden van hulde brengt aan de jonge Koningin Wilhelmina en het Nederlandsche volk. 1902 26.000 vrouwen en kinderen gaan ten onder in Britsche concentratiekampen... Er komt een koloniaal bestuur. De Engelsche taal wordt de officieele lands taal. Engeland is weer oppermachtig. De be volking schikt zich in de tirannie... doch zij mort en een heftig vuur smeult onder de op pervlakte. 1910: het is President Stein, die zijn geweldig enthousiasme aan de zaak geeft. En hij klaart het: gelijke taalrechten worden verkregen en... niet in naam alleen. Doch nog eens zal de Boer, oude strijder voor zijn onafhankelijkheid, den harden kop moeten buigen voor John Buil. Nog eens zal hij het moeten voelen wat het beteekent geregeerd te zijn door het machtige Empire... Dat is in 1914, als men geprest wordt de zijde van Engeland te kiezen. Men weigert... zoo groot is de liefde voor den Brit niet... En in de concentratiekampen zuchten de Boeren... Het is een ontzettende beproeving, doch men houdt vol. Als een krachtgevend symbool ver rijst achter de duistere muren van mensch- onteerende barakken het lichtend voorbeeld der pioniers. In 1915 trekken 8000 vrouwen naar Pretoria en eischen vrglating van generaal De Wet en zijn mannen. Botte weigering. En de liefde voor Engeland werd nog steeds niet grooter... Doch er komen andere tijden en het is het jaar 1921, dat het altijd gewenschte, het groote brengt: de meerderheid in het parlement. En dan geschiedt het, dat een onafhankelijke staat gevormd wordt, die vrijwillig verbonden is met het Britsche empire: de Unie van Zuid- Afrika. En dit is geen frase! Thans bestaat deze uit 2 rassen gevormde natie uit o.a. 1.200.000 Zuid-Afrikanen en 800.000 Engelschen, die gelijke rechten hebben. Met een propagandistisch woord besluit hierna Dr. van Broekhuizen zijn rede, waarin meermalen tot uiting kwam het avontuurlijke en typisch Zuid-Afrikaansche karakter van dezen zoon van een oud en roemrucht volk, die zich ook geheel gaf voor „de zaak". Wij vermelden tenslotte nog, dat mej. A. Riekwel en mevr. M. GünthertBreet enkele duetten zongen, de heer Th. Donkers eenige fluitsoli uitvoerde, alles met begeleiding van Feike Asma. Ds. Tollenaar sprak een kort slotwoord, waarna men gezamenlijk het „Wilhelmus" zong. Wij spreken onze waardeering uit voor dezen, door de Chr. Oranjevereeniging georga- niseerden, avond. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op heden 5 November 1935, 's avonds 8 uur. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergade ring van 8 September 1935. Erfpachtvoorwaarde». Voorstel in zake afwijking van erfpachts- voorwaarden ten aanzien van perceel Singel 55 Interpellatie. Verzoek van het lid van den Raad P. van der Veer om te mogen interpelleeren over het zijns inziens niet tijdig invoeren van de regeling betreffende het plaatsen van werk- looze landarbeiders In landbouwbedrijven met overheids toeslag Ter inzage is nog gelegd: Overzicht van de ontvangsten en uitgaven voor de ziekenhuisverpleging over het le, 2e en 3e kwartaal 1935, Aanleg van straten en klasse-lndeeling van gronden. Door een bewoner dezer gemeente wordt verzocht van de gemeente te mogen koopen de gronden, gelegen aan de In het uitbrei dingsplan geprojecteerde Erasmus-, Prof. Zee- man- en Hugo de Grootstraat, ten behoeve van den bouw van 120 arbeiderswoningen. Volgens advies van den Directeur van Ge meentewerken is de totale grootte van de in dit plan begrepen gronden plm. 13500 m«. Door de inwilliging van dit verzoek zou het grootste gedeelte der nog in het uitbreidings plan vallende derde klasse grond voor be bouwing worden uitgegeven. Weliswaar zijn de hierbedoelde gronden nog niet geclassifi ceerd, doch ze behooren naar meening van B. en W. in de derde klas te worden inge deeld. Echter rees de vraag of aan één aanvrager dit geheele grondstuk dient te worden toege wezen. Omdat er nog aanhoudend vraag is naar derde klasse grond, zijn B. en W. met de Commissie van bijstand voor het Grond bedrijf van oordeel, dat ook anderen voor dezen grond in aanmerking moeten kunnen komen, al zal daarbij tegen een te groote ver snippering dienen te worden gewaakt. Door B. en W. is daarom een oproep geplaatst, waarin bekend werd gemaakt, dat het Ge meentebestuur voornemens is derde klasse grond beschikbaar te stelen voor den bouw van goedkoope woningen en waarin aan be langhebbenden werd verzocht, schriftelijk te willen berichten voor welk aantal woningen bouwterrein wordt verlangd. In verband met het bovenstaande moeten de hiervoor genoemde straten in de eerste plaats worden aangelegd, terwijl het voorts ter verkrijging van een behoorlijk geheel en ter voorkoming van bebouwing aan een aan tal doodloopende straten wenschelijk is, dat tevens eenige verbindingsstraten worden aan gelegd; daarvoor komen naar de meening van B. en W. in aanmerking de Pasteurstraat (voor zoover betreft de zuidzijde) in aanslui ting aan de Sportlaan; de Prof. P. J. Blok- straat (voor zoover betreft de westzijde) in aansluiting aan den Midenweg en de Gla diolen en Violenstraat; en gedeelten van de H. A. Lorentzstraat en de Narcisstraat in aansluiting aan de Begoniastraat en de Violen straat. De kosten van het aanleggen en rio- leeren van bovengenoemde straten en straat gedeelten worden door den Directeur van Gemeentewerken begroot op f 52.000. De Commissies van bijstand voor het Grondbe drijf en voor de Publieke Werken en Plant soenen kunnen zich met een en ander ver eenigen. Uit een door den Directeur der Water- en I.ichtbedrijven ontworpen plan, blijkt voorts, dat voor den aanleg van hoofdleidingen voor gas, water, electriciteit en voor straatver lichting- wordt geraamd een bedrag van 18970.In totaal, welke som nog bij het hiervoor genoemde bedrag van 52.000. moet worden gevoegd. Voorloopig ls dus met een en ander aan kosten gemoeid een bedrag; dat wordt geraamd op 70.970. Bij raadsbesluit van 22 November 1932, is bepaald, dat, voor het verkoopen en in erf pacht uitgeven van tot het grondbedrijf be- hoorende gronden, ons College zich moet hou den aan de te voren door den Raad gemaakte klasse-indeeling voor deze gronden. In verband hiermede wordt ter vaststelling aan den Raad voorgelegd, een door den Direc teur van Gemeentewerken ingezonden teeke- ning. Ten slotte stelt de Directeur van Gemeente werken nog voor om, in verband met het zooveel mogelijk beperken der uitgaven, het ophoogen der bouwterreinen buiten beschou wing te laten. Dit zou, naar zijn oordeel, aan de ondernemers kunnen worden overgelaten. De Commissie van bijstand voor het Grond bedrijf acht evenwel, in meerderheid, het op hoogen der gronden van gemeentewege ge- wenscht. Wijziging van de bouwverordening. Volgens artikel 70 van de op 1 Juni j.l. in werking getreden verordening op het bouwen en de bewoning dezer gemeente moet elk vertrek voorzien zijn van een of meer recht streeks aan de buitenlucht uitkomende staande ramen. Door deze bepaling is het in de meeste gevallen niet mogelijk om de vergun ning te verleenen voor het bouwen van serres. Zoo hebben ons na genoemden datum reeds enkele aanvragen om vergunning tot het bouwen van een serre bereikt, waarop geen gunstige beslissing kon worden genomen. Een dergelijk gevolg van het bestaan van deze bepaling in de nieuwe bouwverordening is door B. en W. niet voorzien. Onder de werking van de vigueerende verordening toch zou, in de praktijk, slechts het bouwen van een serre achter een op een hoek van een straat gelegen woning, waarvan ook na den bouw van een serre elk vertrek kan zijn voor zien van een of meer rechtstreeks aan de buitenlucht uitkomende staande ramen, moge lijk zijn. Teneinde dezen bouw, waardoor dikwijls een vertrek geriefelijker wordt en doelmatiger kan worden bewoond, in het algemeen moge lijk te maken, stellen B. en W. thans voor artikel 70, der verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente, door toevoe ging van een vierde lid uit te breiden, welk lid zou kunnen luiden: „4. De in het eerste lid bedoelde ramen mogen, indien het vertrek althans geen keu ken is, ook uitkomen in een serre, welke ge heel door draadglas is afgedekt en waarvan de buitenwand minstens zooveel glas- en ven- tilatie-oppervlak bevat als voor de serre en het daarachter gelegen vertrek noodig is." Van deze gelegenheid tot wijziging der bouwverordening wordt tevens gebruik ge maakt om eenige onjuistheden in de redactie van de artikelen 39 en 97 dezer verordening te herstellen. Wijziging Algemeene Politie-verordening. Bij de op 7 October j.l. in werking ge treden wijzigingen van het Motor- en Rijwiel reglement is o.m. bepaald, dat rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor het ver voer van goederen, de z.g. bakfietsen welke zich op een weg bevinden, tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang, voorzien moeten zijn: „a. van twee lantaarns, die voorwaarts} een helder wit licht uitstralen, en geplaatst zijn vooraan aan de uiterste linker- en rechter zijde van den bak of opbouw van het voer tuig; b. aan de uiterste linkerach terzij de van den bak of opbouw van het voertuig van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uit straalt." Ook voor rij- of voertuigen, geen motor rijtuigen of rijwielen zijnde, is in art. 63 van het reglement een soortgelijke bepaling op genomen. De Ned. Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf en de A.N.W.B. hebben het verzoek gedaan om ontheffing te verleenen ten aanzien van stilstaande rijwielen, op meer dan twee wielen, en rij- of voertuigen. (De A.N.W.B. alleen ten aanzien der bakfietsen.) Uit het verkeersoogpunt bezien zal het, ook naar de meening van den Commissaris van Politie, geen bezwaar opleveren, indien in dezen aan de belangen der gebruikers van bedoelde vervoermiddelen wordt tegemoet ge komen. Een desbetreffende wijziging van de Politie verordening wordt door B. en W. voorgesteld. Afwijking erfpachtsvoorwaarden. Bij adres van 11 September 1935 verzoekt1 de firma Minneboo en Walboom haar woning Singel 55, staande op den hoek van de Kru- gerstraat, te mogen verhuren, teneinde daar in een kapperszaak te doen vestigen. Deze bestemming van den grond mag vol gens de voorwaarden, waaronder de grond in erfpacht is uitgegeven, zonder toestemming van den Raad niet worden veranderd en evenmin mag zonder 's Raads vergunning van de aangegeven wijze van gebruik of bewo ning worden afgeweken. De meerderheid van de Commissie van Bij stand voor Publ. Werken en Plantsoenen heeft er geen bezwaar tegen, dat in deze wo ning een kapperszaak gevestigd wordt, mits het perceel uiterlijk niet het aanzien van een winkel verkrijgt. De Commissie voor het Grondbedrijf geeft in overweging geen afwijzende houding ten opzichte van het verzoek aan te nemen, in dien het mogelijk zal blijken, dat de kappers zaak aan de Krugerstraat wordt gevestigd. Onder mededeeling, dat B. en W. wenschen vast te houden aan het tot dusver ingenomen standpunt, dat de vestiging van winkels aan den Singel ontoelaatbaar moet worden ge acht, stellen zij voor hen te machtigen, in overeenstemming met het advies van de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf te handelen. Huur noodslachtplaats Koegras. In de raadsvergadering van .18 November 1924 werd besloten om met A. van Stipriaan, slager te Koegras, een overeenkomst aan te gaan, waarbij werd bepaald, dat gedurende 10 jaren, ingaande 1 Januari 1925 en tegen een vergoeding van 225— per jaar, de aan hem in eigendom toebehoorende nieuwge bouwde noodslachtplaats nabij de spoorbrug, te Koegras, ten allen tijde gratis ter beschik king moest worden gesteld voor het verrich ten van noodslachtingen en alle andere ver richtingen ingevolge de Vleeschkeuringswet. Onder beschikbaarstelling waren ook begre pen alle tot de slachterij behoorende gereed schappen en dergelijke, alsmede water, enz. De moeilijkheden, welke zich voordeden over de uitlegging van art. 1, Ud 1, der over eenkomst, en waarvan de bewoners van Koe gras, die van de noodslachtplaats gebruik moesten maken, de onaangenaamheden onder vonden, noopten B. en W. naar een andere regeling om te zien. Krachtens raadsbesluit van 3 Juni 1930 werd de loopende overeenkomst met de wed. Van Stipriaan beëindigd en op 18 September d.a.v. werd met haar een nieuwe overeen komst aangegaan, waarbij de noodslacht plaats door de gemeente van de eigenares werd gehuurd voor een bedrag van 355.— per jaar, t.w. 225.vergoeding, welke krachtens de overeenkomst van 18 November 1924 aan de Weduwe Van Stipriaan werd uit gekeerd, vermeerderd met een bedrag 130.— wegens gemis van de huur, welke voorheen van derden voor de slachtplaats ontvangen werd. Deze nieuwe overeenkomst gold tot het tijdstip, waarop de eerstgesloten overeen komst zou zyn beëindigd, d.i. 31 December 1934. In antwoord op de door den rechtskundigen raadsman van de Weduwe Van Stipriaan, Mr. J. E. A. Buiskool, te Schagen, gestelde vraag, of de noodslachtplaats weder door de gemeente zou worden gehuurd, berichten B. en W., dat zij bereid waren aan den Raad een voorstel te doen om de noodslachtplaats opnieuw te huren tot 1 October 1935, op de voorwaarden vervat in de overeenkomst van 18 September 1930, met dien verstande even wel, dat de huurprijs zou worden berekend naar 300.per jaar, van 1 Januari 1935 af. Op dit bericht werd nooit antwoord ont vangen. Op 7 September j.l. werd daarop aan mr. Buiskool verzocht te willen mededeelen of er accoord mee werd gegaan, dat de nood slachtplaats van de Weduwe Van Stipriaan opnieuw werd gehuurd, thans echter van 1 October 1935 af tot 1 April 1936 tegen een huurprijs van 300.per jaar en op de voorwaarden als waren voorgesteld in den brief van 7 Maart 1935. Hierop mochten wg een bevestigd ant woord ontvangen. B. en W. stellen voor in dezen zin te be sluiten. Medewerking inzake sch ooi- meubilair etc. B. en W. stellen voor medewerking te ver leenen, ingevolge art. 72 e.v. der L.O.wet 1920, voor het aanschaffen van groote schoolbanken voor de scholen van de vereenigingen „Laat de Kinderkens tot Mij komen", de „Heldersche Schoolvereeniging" en de Stichting „Het R.-K. onderwijs (ieder 20 stuks), voor twee nieuwe kachels ten behoeve der Comeniusschool, voor uitbreiding der centrale verwarming in de bijz. scholen Kolensteeg, en voor het ver- grooten der speelplaats nabij de Comenius school. NIEUWE ZAAK. Het opschrift is onjuist, want het betreft hier integendeel één van de oudste zaken ter plaatse, namelijk de bekende zaak in brui- lofts- en andere artikelen van de firma de Graauw aan den Kanaalweg. Zoolang wij ons kunnen herinneren is deze zaak, de eenige van dien aard in onze stad, .gevestigd geweest in het bescheiden winkeltje Kanaal- weg 137, maar thans wil de zoon van wijlen öen heer de Graauw frisch bloed en nieuwe energie inbrengen en heeft hij uitgezien naar een wat grooter pand. Hij vond dat eenige nn 144 en ieder, die er huizen verder, op no- n getuigen. dat een kijkje neemt. yalt te COnstatee- er een groote verbetering waar de ren; een ruime en 1 recht komen, vele artikelen goed tot hu Rennen van si dler8firmI!rTenrsgchillende gingen den iLtaten üjd naar Am.sterdam a's zoiets jan dezen aard noodig hadden. betrekkelijk kelijk niet noodig daarvoor zoon Jw kostbare reis te maken, de heer d heeft een groote sorteermg en veel e fabriceert hijzelf, zoodat zijn prijzen benede men als van ouds weer "eze bruilofU feestartikelen van hem zal betrekken. Zooals men zal weten, is tevens een behangerij verbonden. in de advertentie, waarmee de heer de Graauw kennis gaf van zijn verhuizing, is helaas een fout geslopen: daarin k^\ niet voldoende uit, dat hij vertegenwoordiger is niet alleen van de firma Boosma te Gro ningen, maar ook van de bekende Engelsche speelgoedfabriek Britain's. waar worden ver vaardigd ondcrdeelen van allerlei soort speel goed, speelgoedbeestjes, enz. Zoodat men ook hiervoor in de vernieuwde zaak terecht kan. REDUCTIE-VOORSTELLIN G „KAMERTJES ZONDEN". Het bekende Amsterdamsche Tooneelgezel- schap Jan Nooy geeft Donderdagavond a s. in „Casino" een opvoering van „Kamertjes- Zonden", het aangrijpende tendenzstuk, dat hier, door ditzelfde gezelschap, reeds 3 malen voor volle „Casino"-zalen werd vertoond. Om deze volksvoorstelling voor een ieder mogelijk te maken, is in het blad van j.l. Za terdag en in het Adbertentieblad van a.s. Woensdag een annonce geplaatst met een bon, waarbij een zeer belangrijke reductie op den entréeprijs wordt gegeven. Op vertoon van dezen bon behoeft men slechts den halven toe gangsprijs te betalen. Voor nadere gegevens zie men deze adver tentie. Binnenland Gisterenmorgen heeft de Bossche rechtbank de zesde zitting ter berechting van de Ossche misdaden aangevangen. Het eerst komt voor het hekje de 35-jarige Ossche arbeider Jaco- bus Johannes van Berne, wien ten laste is gelegd, dat hij op 11 December 1929 te Oss opzettelijk Gerardus van Galen van het leven heeft beroofd, door hem met een mes een steek in den rug toe te brengen, tengevolge waarvan het slachtoffer spoedig overleed. Subsidiair is hem mishandeling met doodelijk gevolg ten laste gelegd. Na de voorlezing der dagvaarding vraagt de president aan den verdachte: „Is dat zoo?" Verdachte: „Als ik het gedaan heb, dan heb Ik het niet opzettelijk gedaan, daar ik toen flink dronken was". President: „U weet toch wel, dat gewond werd. Er heeft dus een vechtn plaats gehad, waaraan u hebt deelgenot!^ Verdachte: „Ik geloof ook wel, dat ik h' gedaan heb, maar zeker weten doe ik niet." President: „U hebt toch eenige verklaringv. afgelegd, waaruit vast staat, dat u er alièa van af weet!" U('<|uisitoi,f De Officier van Justitie noemt in zijn requl sitoir de houding van verdachte zonderling" Hij heeft zich aan een heele reeks van mis drijven schuldig gemaakt, waarbij er vele zijn van emstigen aard. Hij heeft deze alle bekend en daarom vindt spr. het eigenaardig, dat hij dit misdrijf niet wil bekennen. Spr. gaat hierna de verschillende getuigenverklaringen na en acht bewezen, dat verdachte zich aan doodslag heeft schuldig gemaakt. Daar de verdachte aan tal van inbraken, roofover vallen en vijftig andere kleinere misdrijven schuldig is, moet hem een groote straf worden opgelegd. Spr. requireerde tegen hem een gevangenis straf van tien jaar, met aftrek van het voor arrest. De overval te Llth. Vervolgens werd behandeld de in den nacht van 30 op 31 Mei 1932 te Lith gepleegde overval in de woning van de gezusters Van Eldijk, die door de daders zijn mishandeld. De buit bestond hier uit een bedrag van ongeveer 10 aan geld, een paar medailles, sigaren en cigaretten en een pot met sterken drank. Verdachten in deze zaak zijn de 36-jarige arbeider J. J. van Galen en de 32-jarige arbei der J. A. van den Akker, die er van beschul digd worden, dat zij het misdrijf te zamen en in vereeniging met één of meer anderen hebben gepleegd. De laatste wordt subs. beschuldigd van medeplichtigheid, door op den uitkijk te heb ben gestaan en van schuldheling. Verdachte Van Galen legt een volledige be kentenis af en zegt, dat hij met den dikken Toon de Soep, Bijs de Sijp en Van den Akker naar Lith was gegaan. Aangekomen bij de woning van de gezusters Van Eldijk, heeft hg Van den Akker bevolen om op den uitkijk te gaan staan. Zij hebben toen maskers voor gedaan. Verdachte heeft een raam openge schoven, waardoor zij met hun drieën zgn binnengegaan. Hij zelf heeft een der zusters vastgehouden en een kussen op haar hoofd geduwd. Met de twee anderen heeft hij het huis doorsnuffeld. Het gevonden geld is onder ling verdeeld. De medailles hebben zij weg geworpen. De verdachte Van den Akker geeft toe, met de drie andere personen te hebben afgespro ken te gaan inbreken in het café van de ge zusters Van Eldijk te Lith. Zelf heeft hij slechts op den uitkijk gestaan. Verd. weet niet meer, of hij geld of sigaren heeft ontvangen. De Officier van Justitie acht het aan beide verdachten ten laste gelegde bewezen. Beiden staan ongunstig bekend. De verdachte v. Galen heeft reeds acht jaar in de gevangenis door gebracht, en in 1933 is hij nog tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Beiden moet een zware straf worden opgelegd en daarom eischte spr. tegen v. Galen een gevangenis straf van negen jaar zonder aftrek van voor arrest en tegen Van den Akker een gevange nisstraf van zes jaar met aftrek van voor arrest. Huwelijk Gesch. dame, 26 jr., algem. ontw., m. k., z.k.m. heer, vaste positie (liefst K.M.) Geheirah. verz. Br. nr. 928, Bureau v. d. 8la d. Hemi Slagroom een delicatesse mag op geen enkele tafel ontbreken BHüllinïïliMIlliiii'lliilfililllllHillllllllllltilHIIIItil %iWMR Voorultbela ld: 10 cl. p. regel I inlnlmun Met voorultbct15 ct. p. regel40 en 60c. Ben goed Tehuis gezocht, liefst op Texel of Wieringen, voor een zwarte hond, geschikt v. waakhond. Adres: Javastraat 108. Wie helpt iemand met vaste betrekking aan t 250 ter leen tegen mnd. aflossing m. rente. Brieven onder No. 931, aan het Bureau van dit Blad. Net KOSTHUIS gevraagd, omtrek Westgracht. Brieven onder No. 940, aan het Bureau van dit blad. Net persoon zoekt KOSTHUIS met huiselijk verkeer. Br. met prijsopg. onder No. 938, a. h. Bureau v. d. Blad. Jongeman (R.K.) zoekt KOSTHUIS, liefst centrum. Brieven onder Nr. 937, aan het Bureau van dit blad. ,,Neerlandia"t Oudemanstr. 97, Den Haag verstrekt bedragen boven f 500 aan Rijks-, Gemeente en Spoorwegpersoneel, parti culieren, verlofgangers, gepen sioneerden. 1ste klas refe renties, vele dankbetuigingen. Bij schriftelijke aanvraag zegel v. antwoord insluiten. AUTO-STALUNG. BILLIJK KEIZERSTRAAT 96. Laat nu Uw Middag- of Avond japon maken, prima coupe en af werking. Adres: GRE 6REUTER, Klaas Duitstraat 28. aangeboden vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minimum Met voorultbct: 15 ct. p.regelj 40en60c. Te huur het Huis, Singel 110, f 34.— p. maand. Te bevragen: Singel 112. Te huur een groot Pakhuis aan den Dijkweg, achter den Kanaalweg, huurprijs 12.— p. w., water vrij. Adres: „Het Woningbureau", Weststraat 100. WONING te huur, Vijzeldwarsstraat 159, f 2.50 per week, water vrij. Te bevragen; Westgracht 53. Te bevr.: Koningstraat 56, of Hector Treubstraat 83. Te huur het BOVENHUIS Hoogstraat 84, gesch. v. klein gezin of wed. Huurpr. billyk. Te bevr.: Westgracht 78. TE HUUR HUIS Hartestraat 7, voor klein gezin. Te bbvragen Westgracht 53. Te huur mooi Bovenhuis, voor klein gezin, Kanaalweg 67 Te bevr. IJ. A. KUNST, Kanaalweg 67. bevattende: 2 Kamers en suite, Keuken, Oioset, Schuur met water en licht. Boven3 Kamers (één met balcon), Badkamer met volledig sanitair, benevens ruime zolder. Huur per mnd. f 35.— (water vrij) Te bevragen: Koningstraat 16. TE HUUR te HUISDUINEN: Het mooie en riant gelegen Woon huis, Badhuisstr. 3 (bg Badhuis), per 1 November gemeubileerd te huur. Voorzien van gas, electr. en waterleiding. Adres: S. PRINS, Kanaalweg 194. Gevraagd een net Dagmeisje. Aanmelden na half vier. Adres: S. SCHELLINGER, Keizerstraat 91. Eenige nette LOOPERS gevraagd. Adres: LAAN, Sluisdijkstraat 72. Te huur Begoniastraat 36, 3 gr. sl.k., f 6.55 p.w. Langestraat 145 bij Singel, 6.50 p.w., alle w. vrij. Lqndqn, Hertzogstraat 52. Te huur het HUIS Van Galenstraat 13. Te bevr.: Koningstraat 18. Te huur WOON- en WINKELHUIS, Ooievaarstr. hoek Havikstr. Te bevr.: Spoorstraat 56. Te huur een modern HUIS, Wacht- straat No. 62, huurprijs f 4.50 p.w., water inbegr. Te bevr. bij Jb. KILJAN, Walviscbstr. 15. Te huur ruim en riant Huis, Joubertstr 63, bev. o.a. 3 sl.k. en ruime ben. kamer, f 6, w vrij, Winkelpand Zuidstraat 46 f 4.50 w. vr. Inl. Woningbur. DEKKER, Koningdwarsstraat 41. Hemi gesteriliseerde melk in fles- schen, het fijnste op de ontbijttafel! gemoogd Vooruitbetaald: 10 ct. p. regelminimum Nletvoorultbet: I5ct. p. regel 40 en 60 c. Heer, z.b.b.h.h. zoekt voor eenige weken Kamer(s) met volledig pension. Brieven onder No. 932, aan het Bureau van dit blad. Te huur; allen met water vrij: Ooievaarstraat 147; f 6.90. Ooievaarstraat 87; f 7.40. Inl. Woningbur. DEKKER, Koningdwarsstraat 4l'. Te huur voormalige, zeer ruime Opzichterswoning, bij halte Koegras. Huur f 5.— per week. Inlichtingen: D. DE GRAAF, Spoorbrug, Koegras. Te huur: pracht Huis, Lijster straat 38, bev.: 8 sl.k. en badk. hall. gr. zolder, vrij uitzicht op Onderz dienst, f 7.25 p.w. Woningbureau DEKKER, Koningdw.str, 41. üiiiiiiuiiiiiiiiiimiiviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif ^etiekkingm aangeboden Vooruitbetaald: 10 ct. p. regelminimum Nletvoorultbet: 15ct.p.regel j 40en60c. Voor direct gevraagd een net Meisje, niet beneden 18 jaar, van 8 6 uur. Adres: J.H. v. 't HOOFT, Van Galenstraat 63. betrekkingen ^eotaaga Vooruitbetaald: 10 ct.p. regel f mlulmMl Nletvoorultbet: 15ct.p.regel i40en60t- Nette jongen zoekt betrekking als Kappersleerling, tegen kleine vergoeding. Brieven onder No. 933, aan het Bureau van dit blad. gemoogd Vooruitbetaald: 10 ct. p. regelmlntmut» Niet voorultbct15 ct. p. regel40 enOQ* Te koop gevraagd een CHEVROLET SEDAN, niet ouder dan 1930. Br. m. uiterste prijsopg. ona. No. 936, Bureau v.d. Blad. HUTKOFFER te koop gevraagd. Brieven onder No. 939, aan het Bureau van dit blad. Burger woonhuis te koop gevraagd. Brieven met omschr. onder nr. 935, Bureau van dit bWj- Direct gevraagd leerling of gevorderd Kapster. Adres: Ruijghweg 33. Strijkster gevraagd, bekend m. h. strijken van overhemden Brieven onder No. 930, aan het Bureau van dit Blad MEISJE gevraagd voor halve dagen, Vrijdags den geheelen dag. Adres: Koningstraat 56. Een net MEISJE gevraagd, tot 2 uur, Vrijdags geheelen dag, niet beneden 16 jaar. Adres: Goudsbloemstr. 25, en toch zult U 100 tevreden zijn over de electr. Wasch- machine, welke ik U onde volle garantie lever voor slech Alle merken waschmachines tegen spotprijzen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6