Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. Schagen, Texel. i.r Visscherij. De feestmiddag voor de kinderen. De zaal tot in alle hoeken bezet. Het Tiut van ad verteeren. Het wetsontwerp voor de industriefinanciee- fing >s ingediend. Nu zal men misschien vra gen: wat heeft dat met de visscherj te toonen, dat de visscherj daar niet onvoor waardelijk behoeft buiten te vallen, want dat er te dien opzichte ook nog wel het een en ander is tot stand te brengen. Het komt er echter maar op aan het de bevoegde auto riteiten duidelijk te maken, opdat ze zich daarvoor gaan interesseeren. Sterk is voor deze industrie gepleit door den heer Stevenson en onzen Wethouder de Boer, omdat ook dezen daarin zien een krach tig middel het vischbedrijf weer op hooger plan te plaatsen en de werkgelegenheid te vergrooten. Het plan zelf is bij hoogere instanties al, misschien meer dan eens, onder de loupe ge nomen, maar is nog niet verwerkelijkt, omdat naar wij meenen te weten, men vreesde, dat de nu conserven invoerende landen zich in hun belangen zouden zien geschaad, en zich genoodzaakt zouden zien, hun handelsbalans ten opzichte van ons land te herzien. Het woord repressailles zou zelfs daarbij zijn gebruikt. Erkend moet worden, dat men dan wat huiverig wordt, want we hebben ook andere uitvoerartikelen dan visch, en het bezwaar, hetwelk genoemd is, mag niet zoo maar worden verwaarloosd. Desondanks mag het vraagstuk wel in ern stige overweging worden genomen, omdat het een zoo belangrijke bedrijfstak als de vis scherij raakt. Niet slechts geldt de afzet van vischconserven ons eigen land, maar een be langrijk afzetgebied zou ook onze Oost kun nen worden. Nu beweert men wel dat onze visscherij niet in staat zou zijn om een dergelijke industrie geregeld van grondstoffen te voorzien, maar dit meenen we te moeten bestrijden, omdat er voldoende visscherservaring is, die in staat zou zijn de daarvoor benoodigde grondstof aan te voeren. Doch in de eerste plaats zou dan overleg noodig zijn tusschen reeders en industrie; of, zoo dat meer gewenscht is: een combinatie te vormen tusschen reeders en industrie, zoo dat er een zuivere belangengemeenschap zou dienen te worden gevormd, waardoor er dus geen sprake zou kunnen zijn van belangen tegenstellingen. Vooral in dezen onstabielen tijd och gaat er maar niet een treiler uit naar de noor delijke zeeën om het risico te loopen, dat zijn reis, waaraan vele kosten zitten, niet ren dabel zou zijn. Dit immers is de grondoorzaak, dat er ge klaagd wordt over te weinig aanvoer van rondvisch, omdat onze trawlers dit genoemde risico niet op zich willen nemen. Was er, door geregelde afname, een vaste basis, dan zou men dadelijk bereid zjn tot uitvaren. Wat in dit opzicht geldt voor de conser veering geldt tevens voor de filleering van de visch, hetgeen echter ook onder conserve zal kunnen worden gerangschikt. Deze filleering toch, in hoofdzaak van ka beljauw, zou ongetwijfeld succes kunnen heb ben, indien er een basis zou kunnen worden gevonden, om tegen een ongeveer vasten prijs deze vischsoort te verkrijgen. Daarover spraken we een reeder en eeta handelaar, die deze filleering tot een object in zijn zaak had gemaakt en daarmee ook aardige resultaten wist te bereiken, maar plotseling sterk gehandicapt was bij zijn omzet in het buitenland door de dumping prijzen van Noorsche zijde, tegen welke prijzen hij niet kon leveren. In het binnenland, waar zijn afzet ook be gon toe te nemen, worstelde hjj met de sterke onstabiliteit der inkoopprijzen, waardoor hij zijn arukel in een der grootste warenhuizen hier te lande niet tegen een vasten prijs kon blijven beschikbaar stellen. De cliënteele eischt voor dit artikel een vasten prijs, althans een prijs met niet te groote schommeling. Waarom, zoo vroegen wij, maakt ge dan dan geen accoord met een reeder, die u tegen vasten prijs levert? Het antwoord was, dat men in die richting werkzaam was, maar dat er nog geen defini tief resultaat was nereikt. De reeder was genegen zijn geheele vangst tegen een vaste- prijs van de hand te doen, uitgezonderd tong en tarbot, mits deze basis prijs algemeen geldend werd, zoodat het niet zou kunnen voorkomen, dat de afnemer van zijn visch tenslotte in gebreke zou moeten worden gesteld, omdat concurrenten tegen durend lageren prijs misschien een dergelijke industrie op touw zouden kunnen zetten. Alweer dus kan een algemeen regelend optreden goede uitkomsten opleveren. Zoo'n eenswillend optreden zou waarschijnlijk cre- diet op langen termijn noodig maken, en credietverstrekking op langen termijn is nu juist het doel van het wetsontwerp. Vischfilleering en consjrveering is voor een groot deel stapelproduct en eischt dus kapi taaluitschot. Kan men nu beschikken over crediet op langen termijn dan is dit bevor derlijk tot inrichting, op goed gefundeerde basis, van een dergelijke industrie. Maar ook voor de eigenlijke visscherij kan credietverstrekking op langen termijn gun stig werken. Herhaaldelijk hebben we daarop gewezen en dat wel voor kotterbouw als voor omzetting tot gedeeltelijke snurrevaad- visscherij. Dit wetsontwerp kan daarom ook door het vischbedrijf met zekere verwachting worden begroet, al moet dadelijk worden erkend, dat men lang niet over één nacht ijs zal gaan. a de Nederlandsche middenstandsbank N.V. oor bemiddeling van crediet in het algemeen chen °n ^,n '"geschakeld, lijkt ons toe te jui- takk'ingen wel"od°m6t "#n WiJdC VCI" hetgeen er i„ s hoogte kan zijn. met drijf leeft kringen van het vischbe- In elk geval üjkt het ons een kans te wor den, dat wanneer er mogeijkheid Is e"- schenj vooruit te helpen, doch dat dit ïfstuiten op gebrek aan middelen, met deze Industriefinancieering een uitweg te vinden Met belangstelling zien we de behandeling ln de Kamers tegemoet. Hoe snel de wolhandkrab zich in ons land Verspreidt blijkt weer uit een bericht in de Opr. Haarlemsche Courant. Op de Buiten- liede zijn door een visscher in zijn netten een zeventigtal wolhandkiabben aangetrof fen. die zijn netten nogal hadden beschadigd. t>e Ned. Heidemaatschappij ls Van deze vangst in kennis gesteld en gevraagd welke maatregelen tegen dezen indringer kunnen worden genomen. Zooals bekend weet men nog niet veel tegen deze k-abben te doen. Het plaatsen van tonnen, omhangen met oude zakken, wordt aanbevolen. De krabben klimmen daartegen op, klauteren over den rand en tuimelen in het vat of de bus en schijnen daar niet goed uit te kunnen komen. Overigens beveelt men aan ze steeds dood te maken en niet weer in het water te deponeeren, want de voort planting is enorm, zooals we laatst al ver meldden. Wel hebben de krabben ook al hun natuur lijke vijanden, maar het natuurlijke evenwicht is nog niet hersteld, want de indringers heb ben groote kans de overhand te krijgen. Deze natuurlijke vijanden zijn paling, snoek, ooievaar en reiger, voorzoover althans be kend. Tot dusverre zijn de binnenwateren het ergst getroffen door de Chineesche krabben, maar onmogelijk is het niet, dat er een uit breidingsgebied komt ook buiten deze wate ren, want de krab schijnt allerlei soort water te kunnen verdragen. Merkwaardige dingen zegt weer de vissche- rj-overzichtschrjver van de Nieuwe Rott. Courant over de vischaanvoeren der laatste week. Werd vanuit IJmuiden in de kranten alles op stelten gezet over den geringen aan voer van visch, waarover deze schr. het ook heeft. In het overzicht wordt geconstateerd, dat de aanvoer aan de Rotterdamsche markt juist die week zoo groot is geweest als ooit tevoren. En het grootste gedeelte van de ge veilde visch kwam van IJmuiden. Weliswaar was er veel versche haring, makreel en schar bjj, maar ook tong, kabel jauw en schelvisch. Nu klaagde men te IJmuiden juist aan een tekort aan schelvisch en schar. Het mag dus minstens eigenaardig heet en, dat er te Rotter dam vanuit IJmuiden dan nog zooveel schel visch en schar werd ontvangen. Wat daarvan te denken? Wat bereikt men met een dergelijke voorstelling en wat is ten slotte de zin er van Nu zegt het overzicht ook dit: Van Noor wegen bracht het s.s. Ariadne een mooie partij groote schelvisch en deze visch vond grif koopers, ln tegenstelling met de schelvisch, die de Hollandsche visschers met hunne net ten buitmaken, want deze visch is kleiner van stuk en heeft vooral bjj stormachtig weer, al vorens zij aan boord en daarna aan de markt komt, veel geleden. Dit maakt met de schel visch, die door de Nooren gevangen wordt, het groote verschil. Vandaar deed de nota van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fa brieken, waarin op de afschaffing van de con- tingenteering werd aangedrongen allen visch- handelaren zoo goed, want bij de contingen- teering van versche zeevisch is op de meest overtuigende wijze gebleken, dat het doel waarvoor zij in het leven is geroepen, zijnde de bescherming van de Nederlandsche zeevis- scherij, volkomen gefaald heeft en alleen dit resultaat er mede bereikt is, dat slechts wei nigen, die geheel buiten de visscherij staan er een groot voordeel uit trekken en honderden kleinhandelaren in hun broodwinning ernstig benadeeld worden. Mochten zij het nog eens beleven, dat de invoer van de soorten visch, die de Nederlandsche visschers niet vangen, vrij gegeven wordt, dan zou dit voor hen een reden zijn tot groote vreugde, ook voor den consument, want zooals de vooruitzichten nu zijn, zien de handelaren met angst den winter tegemoet en de burger bl jft juist in de winter maanden van de meest gewilde soort, n.l. groote schelvisch verstoken. We spraken onlangs over deze kwestie met een reeder te IJmuiden en deze noemde het belacheljk, dat onze visscherij niet in staat zou zijn evengoede kwaliteit visch te leveren als de Noren. De kwestie is echter deze, dat men geen schip voor de groote afstandvisscherj thans kan uitrusten, omdat het bedrijfsrisico te groot is, wjl men niet verzekerd is een ren dabele besomming te maken. Garandeert men te Rotterdam een geregelde afname tegen een prijs van 10 cent per kilo dan ben ik bereid een trawler uit te rusten. Te veel zjn we afhan kelijk van de afbraakprijzen, die soms op de Rotterdamsche markt worden verkregen en het ligt dus voor de hand, dat we die soort visscherij kiezen, waarmee we meenen rendabel resultaat te kunnen verkrijgen. Wat betreft de betere vischsoort der Noren, mogen we even herinneren, dat de Stockholm- sche correspondent van de Nieuwe Rott. Cou rant onlangs schreef dat de Noren zeer klagen over de slechte vangsten van rondvisch, die zij dan waarschijnlijk vangen met den hoek. Maar tevens werd gemeld, dat de trawlers, Duitsche en Engelsche, zeer goede vangsten maken. Dit moet dan ook z.g. netvlsch zijn, waarop de Rott. overzichtschrijver zooveel tegen heeft. Doch het laat zich aanzien, dat er dus ten slotte niets anders zal komen dan netvisch, zoodat daaraan de consument zich zal hebben aan te passen. Dat de visch, aangevoerd door het s.s. Ariadne beter zou zijn dan die aan gevoerd door onze trawlers, moeten we aan nemen omdat we het tegendeel niet kunnen constateeren, maar dan zal de verzorging aan boord van de trawler beter moeten worden. De Visscherijvereeniglng „Visscherijbelan- gen" te Urk bespreekt in een ingezonden stuk in de Nieuwe Visscherjj-Courant het puf vraag stuk en de meening wordt geponeerd, dat niet meer die beteekenis moet worden gehecht aan het aanvoeren van puf, omdat de opbrengst niet meer die bfeteekenls heeft voor bijbesom ming als vroeger. Bepleit wordt, ter verhooging van den visch- stand, de maaswijdte der netten te vergrooten, waardoor waardevoller visch zal worden ge vangen. Men erkent, dat niet de groote ver nietigers van jonge visch zijn loggers en kust- visschers, maar in sterke mate de groot-vis- scherij met de stoomtrawlers. Nu weten we, dat men in visscberskringen in principe niet tegen maaswijdtevergrooting is, mits alle landen daartoe overgaan. Het bezwaar tegen het voorstel van de vis- scherij-centrale was, dat het te eenzijdig zou werken, omdat daardoor de kustvisscherij te zwaar getroffen werd, terwijl het doel: sparen van jonge visch niet werd bereikt. Bovendien werd de termijn voor het ver grooten van de maaswijdte te krap genomen, waardoor de kosten op het bedrijf gelegd te zwaar zouden worden. Eveneens schept het vergrooten van de maaswijdte dit bezwaar, dat het vangen van rondvisch in niet geringe mate zal worden be lemmerd. In elk geval wordt in dit ingezonden stuk eens een ander geluid gehoord, dat prettiger aandoet dan hetgeen men telkens uit IJmuiden hoort. In dezen vorm is het gemakkelijker tot eenig resultaat te komen, omdat hieraan het prikkelend karakter ontbreekt. In verschillende bladen komt een artikel voor van de firma Jan Don Co. te Vlaar- dingen, waarin wordt gepleit voor uitbreiding van ie gelegenheid tot het visschen en aan voeren van haring, omdat met de tegenwoor dige regeling wordt gevreesd voor een tekort aan exportharing. Vooral wordt, wanneer de aanvoeren niet worden vergroot, gevreesd, dat er export zal teloor gaan, omdat Engeland er alles op zet om zjn export uit te breiden, waartoe het in staat is door credietverleening en de aanmerkelijk ruimere vangsten, verge leken bjj die der Hollandsche visscherij. Zoo eenigszins mogelijk zal, dunkt ons, de Visscherij-centrale wei maatregelen in die richting nemen. Volgens de „Nieuwe Rott. Crt." zou men het in Rusland zeer op prijs stellen om met Holland uitgebreider handelsbetrekkingen aan te knoo- pen, en men hoopt, dat daarvan in 1936 duidelijk de blijken van zullen zijn aan te toonen. Volgens de „Nieuwe Rott. Crt." zal de Ned. Staatscourant binnenkort een Kon. Besluit De- vatten, waarbij voor het tijdvak van 7 maanden aanvangende 1 November 1935 en eindigende 31 Mei 1936 de invoer van onderscheidene soorten ook versche haring van buiten- landsche herkomst wordt geregeld. Dit heeft voor ons noordelijk gebied wel niet zooveel te beteekenen, maar kan voor het visch bedrijf in het algemeen wel van belang zijn, omdat daardoor de totale aanvoer van visch wordt beïnvloed. Het haringbedrjjf in de eerste plaats zal daarvan den gunstigen invloed ondervinden. Vooral de versche haringvisscherij is hiermee gebaat, en wat betreft de gezouten haring, kan het er wellicht toe leiden, gezien wat we hierboven schreven in betrekking tot den onvol doenden haringvoorraad, dat er kans bestaat, dat er toestemming komt voor het meer aan» voeren van haring door eigen schepen. En waar er gereeden afzet zal zijn van versche haring, zal er allicht voor andersoortige visch betere prijs zjn te maken. PROTESTVERGADERING KLEINHANDEL IN VISCH TE AMSTERDAM. De stichting Maatschappelijk Steun te Amsterdam had het besluit getroffen om de visch- en haringventers uit te sluiten van de regeling, die getroffen is om de venters in den komenden winter van bijsteun te voorzien. Door den Bond van Kleinhandelaren in Visch, zetelend te Amsterdam, was nu Dinsdag een protestvergadering uitgeschreven om op deze en andere wijzen te trachten te bewerken, dat op dit besluit zou worden teruggekomen. Men zal zich misschien afvragen wat dat alles te maken heeft met het vischbedrijf hier ter plaatse, maar dan willen we toch meedeelen, dat de zaak der venters in Amsterdam ook wel degelijk belang heeft voor onze visscherij. Niet slechts sprak de heer Presser, secre taris van den Bond, over de steun, maar over het geheele visschbedrijf. Enkele dingen uit deze rede willen we aanstippen. Voor den kleinhandel achtte de heer Presser den overwegenden invloed van grootreeders en groothandel in de Visscherij-centrale van nadeelige beteekenis. Ook voor de kustvis scherij achtte hij dat van slechtwerkend be lang. Het drijven van deze groep in de visscherj- centrale om het zoover te brengen, dat de kleinhandel tenslotte zou worden' geweerd van den afslag te IJmuiden, kon slechts ten na- deele komen aan kleinhandel en visschers. De kleinhandel zou dan weer, evenals vroeger, met handen en voeten gebonden zijn aan den groothandel, terwijl vermindering van het aantal koopers aan den afslag de prijzen van de visch zou drukken. Wanneer de kleinhandel onmachtig wordt gemaakt zelfstandig ln te slaan, wordt daar door de distributie ernstig geschaad. De overwegende invloed van de grossiers op de Amsterdamsche markt werkt ook fnuikend op de prijzen, die de visschers kuri- nen deelachtig worden. Sterk werd gegispt, dat de groothandel te IJmuiden zich al meer ging toeleggen op den kleinhandel, en dan tegen prijzen, waartegen de kleinhandelaars niet waren opgewassen. Een staaltje werd genoemd, hetgeen te Hoorn en omstreken plaats had, waar een drietal vrouwenvereenigingen vanuit IJmuiden werd bediend. Een der vrouwen ging dan bij de leden rond om te vragen hoeveel visch men noodig had. Dit totaalkwantum werd dan hij den groothandel besteld, terwijl voor de dis tributie te Hoorn werd gezorgd. Tegen del- gelijke concurrentie was men niet opge wassen. Alle vertrouwen had spr. in den Minister en in de ambtenaren van de V.C., die in in ploegenstelsel hard werken om de belan gen van de visscherij te behartigen, maar hun adviseurs zjn van een eenzijdige opvat ting en hebben slechts hun groepsbelang qp het oog. Zich daarvan los te werken is een zeer moeilijk punt. Maar, zoo spr., de Minister heeft al in een ander opzicht getoond, er een anderen kijk op te durven hebben en het kan niet anders of weldra zal er een geheel andere oriëntee ring in de V.C. plaats hebben. De kwestie van het geven van overwiclit aan den afslag en de 2% korting, alles ten nadeele van den visscher, werd ook ter sprake gebracht. De toestand te Amsterdam was slechter geworden toen de Zuiderzeevisch niet meer aan de markt kwam. Driekwart van den vischaanvoer te Amsterdam was toch Zuider zeevisch en een kwart Noordzeevisch. Men zei toen: dan moeten ze zich maar instellen op Noordzeevisch. Alles goed en wel, zegt spr., maar als er nu geen voldoende aanvoer is De groote afhankelijkheid van grossiers maakte de zaak nog moeilijker voor de venters en het ergste van alles was, toen de Zuiderzeesteun ook werd gegeven aan Volendammer en Gooische venters, die echter in denzelfden toestand als de andere venters verkeerden, maar omdat die toevallig elders woonden, wel voor dezen steun in aanmerking zijn gekomen en nog zijn. Men zei: deze venters hebben grooter kosten. Maar het leven ten platte lande of in de stad zal ook toch wel even schelen. Neemt men slechts de huishuur. Wij bleven echter verstoken van dezen steun. Er zijn venters van Volendam en elders, die een wekelijksche steun krijgen van 6 tot 15 gulden. Als deze venters dus een klein winstje maken hebben ze gauw een voldoende weekloon, terwijl wjj daartegen niet niet op kunnen en wanneer we een prijs vragen, die het ons mogelijk moet maken een daggeld te verdienen, worden we uitgemaakt voor afzetters en oplichters. Aan dezen steun moet zoo spoedig mogelijk een einde worden gemaakt (applaus). We hebben gevraagd om vrediet op 6 Dec. 1932. Daarna 27 Dec. 1932. Maar tot nu toe is daarvan niets gekomen en men is er nog altijd mee bezig. We hebben gehad een credietkaart We kregen een bon om b.v. ge rookte visch op te halen. Het is voorgekomen, dat de daarop verkregen visch door den keuringsdienst werd afgekeurd. Is dat steun? Geef ons crediet, dan koopen we zelf onze visch in en zullen wel zorgen, dat men ons geen bedorven waar afgeeft, roept spr. uit. Het is voorgekomen, dat op Wieringen de haring voor 30 cent per kist ging, terwijl wij lder aan de grossiers 1.75 per kist moesten betalen. Toen we de haring rondventten en we den prijs vroegen die ons noodig toekwam, noemde het publiek, dat van de lage haring- prijzen had gelezen, ons afzetters met nog meer liefelijks. Spr. verwees ook naar een artikel in het Handelsblad van 28 Oct., waarin ook de klein handel het weer moest ontgelden. De tentoonstelüing te Leeuwarden kwam op de proppen, waarbij men de assistentie van den kleinhandel niet noodig had, maar waar wel met behulp van rijksgeld reclame werd gemaakt voor een groothandelaar, het geen werd verijdeld door den heer De Hoo, die de reclameplaat liet verwijderen. Spr. deed een beroep op het gemeente bestuur van Amsterdam, om de venters te helpen. Er wordt onder deze groep van menschen ontzettende armoe geleden, omdat ze van allen steun zjn uitgesloten. Liever dan stempelen, zal men meer gebaat zijn met crediet, waardoor het hun mogelijk wordt zelf hun inkoopen te regelen. Tenslotte werd een motie aangenomen om het gemeentebestuur te verzoeken de be slissing van Maatsch. Steun ongedaan te maken. In het begin der vergadering had de voor zitter gezegd, dat er geen debat zou zijn, om de zaak niet te vertroebelen. De vergadering had een zeer rustig ver loop. Wenscht men een openbaar debat, zoo had de voorzitter gezegd, dan is men daartoe be reid. Vorige week werd te Katwijk, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haring- bedrijf, een vergadering gehouden, waarin, evenals in bovengemelde protestvergadering te Amsterdam, scherp het licht geworpen werd op de verkeerde verhouding, die er be staat tusschen groot- en kleinhandel. Aange drongen werd op sterkere organisatie, zoodat meer invloed in de V. C. kon aangewend worden. De Hoofdbestuursleden Lammers en Pres ser voerden op deze vergadering het woord. BURGERLIJKE STAND. Over den maand October 1935. GEBORENRens, z.v. T. C. Bij post en T. Bil. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: A. Hofdijk, wed. van W. Hoep, oud 89 jaar; K. Dissel, oud 61 jaar, echtgen. van A. Kossen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: J. Hollander, van Amsterdam naar Groote Koeten B. 76. F. Bakker, van Schagen naar A. 90. A. C. de Wit, van Anna Paulowna naar C. 31. J. Wagenaar, van Zijpe naar A. 25. Vertrokken personen: E. Weij, van Groote Keeten, B. 59 naar Bergen. C. A. Vel, van A. 1 naar Schoorl. i :-•<} -- I Onze correspondent te Breezand schrijft: De Heldersche Counrant wil uw huisvriend zijn! Niet alleen maar een krant, die even door den heer des huizes wordt ingezien om op de hoogte te bij ven van het plaatselijk en het wereldnieuws, en door moeder de vrouw voor den burgerijken stand. Neen, de Helder sche Courant wil de goede vriend van het ge heele gezin zjn. Hoe dat in de verschillende rubrieken wordt betracht, behoeven wj u niet te vertellen. U weet dat man zoowel als vrouw in krant en Zaterdagavondbjvoegsel ,,'t Juttertje", veel meer interessants vindt dan 't bovengenoemde en ook de kinderen van het gezin er hun eigen hoeksken in vinden. Maar behalve in en door de krant zelf toont de directie ook nog op andere wijze de banden van vriendschap met de lezers te willen ver sterken. Daarvan getuigde de gezellige mid dag, die Woensdag den kinderen in de zaal van den heer Borst werd geboden. Vol was die zaal, gevuld tot in alle hoeken. De jeugd was den kindermiddag van het vo rige jaar blijkbaar nog niet vergeten en naar zoo iets wilden allen dus weer heen. En weer ls er genoten van het uitgebreide en geva rieerde programma, dat werd opgediend. Ook de ouderen, die met hun kroost meegekomen waren, hadden er schik in. Wat er allemaal te zien en te hoo ren was? De kinderen zullen 't u wel in geuren en kleu ren verteld hebben en ook heeft u er van kun nen lezen in het verslag van een dergelj ken middag op Texel. Wij sommen dus maar niet weer op, en herhalen slechts, wat we reeds zeiden: de kinderen genoten; ze leefden mee met alles wat op het tooneel geschiedde, scha terden het meermalen uit en gingen meer dan voldaan huiswaarts. BINNENBRANDJE. Waarschjnlijk door het achteloos wegwer pen van een lucifer door een der kinderen, ontstond op den werkplaats-zolder van den heer L. Pieterse een begin van brand. Eenige zakken en kleeren raakten aan het smeulen en daardoor ook het dakhout. Gelukkig brand de dit niet door, anders zou het vele brand bare materiaal in de omgeving door de dan ontstane trekking ook vlam hebben gevat Toen het brandje ontdekt werd, was reeds een gat in den zolder gebrand. Met hulp van de buren kon met wat emmers water erger voor komen worden. GESLAAGD. Mej. T. Blaauboer slaagde voor het Mer- curius-diploma typen, OVERGEPLAATST. De heer C. Brugman, stationschef alhier, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 De cember overgeplaatst naar GiesendamNe- derhardlnxveld. BILJARTEN. Van de Biljartclub speelt bj Alkemade groep V tegen groep VL Van groep V won C. Pliilipsen 2 partjen; K. de Groot 2; P. Wilms 2 ~n Jm. Blaauboer 1, totaal 7 partjen. Van groep VI won P. Smit Kz, 4 partijen; P. Smit Jz. 2; Gr. Philipsen 2 en G. van Zand wijk 1, totaal 9 partijen. Groep VI won dus met 97 van groep V. „MET VLAG EN WIMPEL". Op Dinsdag 12 en Woensdag 13 November zal in het Theater Royal te Schagen de revue „Met Vlag en Wimpel" gegeven worden. Aan gezien deze revue dit jaar niet te Den Hzlder, Alkmaar en Hoorn zal worden opgevoerd, raden wj de liefhebbers ten zeerste aan zich spoedig van kaarten te voorzien. De verkoop gaat zeer snel. Zie advertentie in dit nummer. De verbouw van het filiaal Albert Hejn te Schagen is na onderhandsche inschrjving ge gund aan de aannemers: C. P. Dekker, tim merwerk; D. Koning, metselwerk; fa. W. Schaafsma, electrlciteit. De heer H. F. van Nuland heeft met ingang van 1 Nov. j.L bedankt als lid van den ge meenteraad. Volgens de candidatenljst is opvolger de heer J. P. Schilder. KOOS VORR1NK OP TEXEL. De voorzitter der S.D.A.P. trad Dinsdag avond voor een tot de uiterste hoeken gevulde zaal in Hotel „Texel" als spreker op. De bj- eenkomst werd geopend door den heer Was senaar, die er zijn geqoegen over uitsprak, dat Koos Vorrink, ondanks zijn omvangrijken arbeid op nationaal en internationaal politiek gebied, nog gelegenheid wist te vinden om naar Texel te komen. Hierna verkreeg de heer Vorrink het woord. Met genoegen, zei spr. bespeuren wj een sterk stijgende belangstelling in de politieke gebeurtenissen op nationaal en internationaal gebied; het heeft altijd in de bedoeling van de S.D.A.P. gelegen dat de breede massa van het volk daaraan voor 100 pet. zjn aandacht schenkt. Vooral de crisis, waarin wj hier nog volop zitten, is oorzaak geweest, dat men zich niet meer in zjn huiskamer kan opslui ten en tevreden is als men zelf braaf en goed is en een behoorüjk stukje brood ver dient. Wanneer men de couqgnt leest en nu bedoel ik niet de politieke vuilnisbakken „Telegraaf" of „Nieuws v. d. Dag" weet men, dat het met de maatschappelijke orde niet in orde is. Het is crisis, en dat beteekent dat er alleen in ons kleine landje meer dan 400.000 werkloozen zjn en in de geheele we reld 24 millioen, dat duizenden jongelui niet eens weten, wat geregelde arbeid is en dat een groep van beroepswerkloozen is ontstaan. De oorzaak is, zegt Mussert, de leider van den N.S.B. het Demo-liberale stelsel, waardoor niet minder dan 51 politieke partjen in ons land aan de verkiezing deelnemen. Ook wj juichen die vele politieke richtingen niet toe, doch dat Mussert ook hiermee „Bakkers praatjes" verkoopt, bljkt wel uit het feit, dat in Engeland met 4 fi 5 partjen 3 millioen en in Amerika met hoogstens 3 groepen 11 mil lioen werkloozen worden gevonden. Er zjn andere oorzaken. Spr. geeft dan een overzicht van den voortdurenden cirkelgang in het kapitalistisch productie-proces, waarin vraag en aanbod overheerschend zjn en waardoor voortdurend weer crises ontstaan; de kapitalisten beheerschen het productie proces in 't geheel niet. Wj zjn te knap ge worden, zegt men, en er is van alles te veel en men is begonnen in een maatschappj, waarin droevige kommer en gebrek wordt geleden, zelfs de granen te gaan vernietigen. Spr. behandelt verder het optreden van het zittend liberaal christeljk Kabinet in ons land. In plaats van te trachten de loonen op peil te houden, is de Staat voorop gegaan met loonsverlaging, waardoor vermindering van de koopkracht ontstaan is en weer een ver meerdering van de werkloosheid. Ook wjst spr. op het z.i. funeste aanpassingssysteem van het Ministerie-Coljn, dat ook onder het Katholiek en Christeljk volksdeel wordt ge voeld. De S.D.A.P. heeft na ernstige studie „Een plan van Arbeid" op haar programma geplaatst, waardoor na enkele jaren de werk loosheid tot minstens de helft zal zjn vermin derd. De Katholieken staan naast ons met een plan voor Industrialisatie. Hierdoor is een Kamercrisis ontstaan, die voorloopig is opge schort, doch die geenszins van de baan is. Vervolgens besprak de heer Vorrink den nekslag die in Fascistische en Nat.-Soc. lan den aan de zaak van de Democratie is toege bracht Hj wees daarbj op de droevige wjze, waarop in de landen waar die groepen heer- schen, de persoonljke meening is naar ach ter gedrongen b.v. in Italië denkt de Duce voor allen, en in Duitschland is het al niet veel beter. Spr. bespreekt dan de alle bescha ving tartende Jodenvervolging in Duitsch land; de oorlog in Rbessinië. Mussolini ver kondigt openljk: we zjn „Een oorlogszuchtig Volk". Dit zjn de natuurljke gevolgen van het dictatorschap. Ook Mussert verheerlijkt den Italiaanschen veroveringsoorlog. Spr. verder op het heerljk lichtpunt, dat thans aan den donkeren polltleken hemel is ver schenen door het optreden van den Volken bond. De S.D.A.P. heeft altjd de Volken bondsgedachten sterk bevorderd en wj moe ten ons dan ook als één man plaatsen achter de krachtige actie, die zich thans tegen het gruweljk optreden van Italië ontwikkelt. Spr. heeft met genoegen kennis genomen, dat de houding, die de N.S.B. in deze zaak inneemt, ook op Texel, zelfs onder die groepen, die bj de laatste verkiezing overliepen naar deze richting verontwaardiging heeft gewekt. Spr. besloot met een krachtige opwekking om het roode vaan van de S.D.A.P. te vol gen. Een luid applaus volgde op de keurige rede van den heer Vorrink. De heer Wassenaar sprak een kort slui tingswoord. TEXELSCHE KORFBALBOND. A.s. Zondag worden in deze competitie ge speeld: H.K.C.O.K.C., o.l.v. N, Spiekman te Den Helder. Aanvang 2 uur. Te Den Hoorn ontvangt De Zwaluw Elto 2, o.l.v. B. Geus. Deze wedstrijd vangt aan te 2 uur. K.V.T. 2 ontvangt Verdo Nigro uit Den Burg, welke wedstrjd eveneens te 2 uur aan vangt. Scheidsrechter R. Kejzer, De Engelsche posterjen zjn over tuigd van het nut van dagbladadver tenties. J. H. Brebner, de perschef van de Engel sche posterjen, heeft in de Publicity Club, de vereeniging van advertentie- en reclame- bureaux, te Londen gesproken ver het nut van adverteeren, naar aanleiding van de maat regelen, die de posterjen onder Slr Kingsley Wood, den vorigen postmeester-generaal, zjn gaan nemen om het bedrjf een grootere po pulariteit te verschaffen, en die onder zjn opvolger zjn voortgezet. Brebner zei, dat het vanzelf sprak, dat da posterjen de dagbladen uitkozen als eersten vorm van welbewuste reclame, omdat zj het kostbaarste „winkelraam" vormen, datms.j"'' verkrijgen is voor de aanbieding van betrouw bare artikelen. Advertenties in de bladen moe ten een voornaam en nuttig onderdeel bijven vormen van het programma der posterjen, dia door moeten dringen in elke levenssfeer van degenen, die gebruik maken van de diensten der posterjen. Deze methode heeft in den loop der tjden haar nut telkens opnieuw bewezen. Het is voor het grootste deel aan de dag bladadvertenties te danken, dat de telegraaf, die al gedoodverfd was als een stervende dienst het thans drukker heeft dan ooit sinds den oorlog. Er is een nieuwe vorm van geluk- wenschtelegrammen ingevoerd, waarvan er thans 30000 's weeks verzonden worden. Dank zj den steun van de advertenties neemt ook de telefoon een weergalooze vlucht Dit jaar zjn er bjna 200000 nieuwe toestellen geplaatst en 121500 nieuwe abonné's geooekt, waardoor de inkomsten met 75000 pond ge stegen zjn. Ej zijn dit jaar 100 millioen meer interlocale gesprekken gevoerd dan verleden ju ar. Voorts verwacht men, dat er dit jaar, ook alweer dank zj het adverteeren van de goed- koope tarieven in de dagbladen 13 millioen meer postpakketten zullen worden verzonden. Dank zj deze politiek, zei de heer Brebner, konden meer handen werk vinden en hopen de posterjen spoedig nieuwe tariefsverlagin gen te kunnen invoeren. Behalve door adverteeren tracht de post de gunst van het publiek tè winnen door deel te nemen aan tentoonstellingen, door het leenen van demonstratietoestellen van de telefoon aan de scholen en door het vertoonen van films nopens het bedrjf. Voorts verzekert men zich van de beste teekenaars, die men krjgen kan voor reclame platen. Dank zij al deze maatregelen is de stemming van het publiek, dat vroeger heel wat op de posterjen aan te merken had, thans ten voor- deele van het bedrjf omgeslagen, UITSLAG PUBLIEKE VERKÖÓPING. Door Notaris Mulder te Den Burg werd Woensdag ten verzoeke van de heeren Gebrs. Schumaker, publiek verkocht: A. Eenige perceelen weiland, tegenover Bispinckhof, samen groot 2.82.15 ha. Ingezet voor 2650 door den heer C. Kooiman Koo- per de heer Van Twisk voor 3250. B. Een woonhuis met schuurtje en land, groot 2.15.90 ha, aan den Koogerweg, z.g. Turksche Tent. Ingezet door den heer O. Kooiman voor f 2000. Kooper de heer Sjbr. C. Eelman voor 2070. C. Eenige perceeltjes land met huisje, groot 0.59.12 ha. Ingezet door den heer C. Eelman voor 400. Kooper de heer C. Witte, Koogerweg voor 700. D. Een perceel weiland in de Hemmer, groot 1.54.50 ha. Ingezet en kooper de heer D. v. d. Werf voor 1750. E. Twee perceelen land gen. Enterlingen- weid en De Leg, groot samen 3.87.68 ha, ge legen aan den Koogerweg. Ingezet door den heer D. v. d. Werf voor 4250. Kooper de heer K. Lange veld voor f 4700. Oudeschild. j GEMEENTE-AVOND N. H, KERK, In de Ned. Herv. kerk werd door Ds. Scholte een gemeente-avond gehouden. Begonen werd met het zingen van den Avondzang. Daarna leidde mej. v. Eerde uit Groningen den spre ker met eenige korte woorden in. Ds. Scholte had ln zjn zomervacantle een reis gemaakt naar Salzburg en hield hierover een aange name en leerrjke causerie. Na afloop van de lezing werd het gesprokene met lantaarnplaat jes verduideljkt. Met het zingen van het Lutherlied werd deze avond besloten. D e n B u r g. TAPTOE. Vrijdagavond zal, behoudens goedkeuring van B. en W., door „Texel's Fanfarecorps" een muzikale rondgang te Den Burg worden gehouden. Oosterend. DUIM TUSSCHEN DE LIER. De schipper P. v. d. Vis kwam in aanraking met de lier van zjn schip. Dit kwam zoo hard aan, dat hj den top van zjn duim moest mis sen. Na in het hospitaal te Den Helder te zjn verbonden, moest de heer v. d. Vis zich ook verder onder dokters behandeling stellen. SUIKERBIETENVERVOER. Aan den steiger te Oost heerscht thans een groote bedrjvigheid, omdat het vervoer van suikerbieten in vollen gang is. Daar dit jaar niet veel suikerbieten op Texel zjn ver bouwd, zal deze drukte van korten duur zjn. De bleten zjn bestemd voor de suikerfabriek te Halfweg. De Waal AUTO-BOTSING. Gisterenmiddag kwam een auto, bestuurd door den heer Alb. Dros Pz., van Den Burg, op den hoek bj het kerkhof, in botsing met een auto, bestuurd door den heer Frank. Belde auto's bekwamen nog al wat averj. De eene wagen kon, na reparatie, weer min of meer op eigen kracht verder r jden. De wagen van den heer Frank moest later weggesleept worden. De bestuurders bekwamen geen letsel. Het verkeer ondervond op dit drukke punt eenige vertraging.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11