111 -LDERSCHE COURANT VAN DON1HRDAG 7 NOVEMBER 1935 Vervalsching van spaarbankboeken. Stationneeren verboden! Uit het politierapport. Zeekrijgsraad Willemsoord. PROGRAMMA Gevaar, dat in het donker dreigt IO Timorpark (vragen van de leden van den raad Th. A. A. Terra en W. Kraak); In dit rapport wordt gezegd, dat herhaal delrjk door het personeel van den C. v. P. tegen feiten als vorenbedoeld is opgetreden en ook in de toekomst zal zooveel doenlijk toezicht ter bescherming der plantsoenen worden uitgeoefend en zoo mogelijk proces verbaal opgemaakt worden. 6. Rapport van den Commissaris van Poli tie inzake autolawaai (vraag van het lid van den raad W. Biersteker); Hieromtrent zegt de Commissaris: Over het door den heer Biersteker bedoelde euvel hebben den Commissaris eerder nog geen klachten bereikt. Aan de aangelegenheid zal de noodige aan dacht worden geschonken, zoo noodig zal wor den opgetreden. 7. Adres van de Commissie van Aanwijzing van werklieden inzake de mogelijkheid van het verbeteren van straten in werkverschaffing, met welk advies Burgemeester en Wethouders zich vereenigen (vraag van het lid van den raad Th. A. A. Terra). Naar de meening van de Commissie is ten deze geen sprake van uitvoering bg wijze van werkverschaffing. Dit zou naar haar mee ning alleen het geval kunnen, zijn wanneer het betrof b.v. het saneeren van een gedeelte der stad, of het op hooger peil brengen van een complex straten e.d. No. 4 wordt aangehouden; ten aanzien van no. 7 blijft de heer Terra van meening, dat voor werkverruiming meer straatwerk zou kunnen worden verricht. Vervolgagenda. Notulen. De Notulen van 3 September worden na eenige correcties, vastgesteld. Afwijking erfpachisvoorwaarden Singel Voorstel inzake afwijking van erfpachtsvoor- waarden ten aanzien van perceel Singel 55, Aangenomen conform advies. Interpellaiie-van der Veer. Verzoek van het lid van den raad P. van der Veer om te mogen interpelleeren over het zijns inziens niet tijdig invoeren van de regeling be treffende het plaatsen van werklooze land arbeiders in landbouwbedrijven met overheids- toeslag. De heer VanderVeer zegt het volgende: M. d. V. Waar tot onze voldoening B. en W. thans ter elfder ure besloten hebben tot deze regeling toe te treden, heeft deze interpellatie wel eenigszins in noodzakelijkheid ingeboet. Toch kan het zgn nut hebben om hier eens in den Raad te verklaren, hoe men buiten dezen Raad de zaak beziet. B. en W. hebben zich in de jaren, dat ik hier mag zitten, tegen standers betoond van werkverschaffing b(j particulieren. Wanneer er hier van verschil lende kanten op werd aangedrongen, ja zelfs feiten werden genoemd uit andere plaatsen, werd steeds vanaf de bestuurstafel ons toege voegd: „De regeering staat het ons niet toe." Dit is al eenige jaren onjuist geweest. De zaak was: B. en W. voelden er niet voor en achtten nadere informatie niet gewenscht.. Verleden week konden we in het raadsveslag van de Zijpe nog lezen, dat daar een derge lijke werkverschaffing, buiten deze toeslag regeling om, was goedgekeurd. Een particu lier heeft een stuk land, hetwelk hij wil laten egaliseeren. De rijksinspecteur wordt gewaar schuwd, en er wordt uitgemaakt, dat de waarde vermeerdering van het land bedraagt 40 der uitgaven. Derhalve moet de eige naar betalen 40 de rest komt voor rijk en gemeente. In een onderhoud, dat ik heb ge had met den rijksinspecteur heeft deze mi) pertinent verklaard, dat dit hier ook al wel eerder mogelijk ware geweest en thans naast de bijslagregeling nog mogelijk is. Ik hoop, waar B. en W. thans A hebben gezegd, dat ze ook B zullen zeggen, en ook deze mogelijk heid niet zullen verwaarloozen. Nu wat betreft de bijslagregeling. Eenige maanden terug is er door den heer Terra nog op gewezen tijdens de rondvraag, dat ver schillende gemeenten de bijslagregeling al had den. Door den Wethouder werd toen, en ten onrechte, geantwoord dat Den Helder er nog buiten viel, maar, zoo werd er aan toege voegd, zeer binnenkort, waarschijnlijk Sep tember, wordt het van toepassing over het geheele land. B. en W. waren dus niet on voorbereid toen 27 Aug. de betreffende cir culaire kwam. We hadden dus op zijn minst mogen verwachten, dat in de vergadering van 3 "Sept. de Raad met het feit, waar al zoo lang op was gezinspeeld, officieel ware in kennis gesteld. Het liet B. en W. echter blijkbaar koud, zoodat de heer Hoorns man het bij de rondvraag zgn plicht achtte er naar vragen. Het feit dat een nieuw lid in den Raad in de eerste vergadering zien al aansloot bij hen die dit steeds hebben bepleit, moest B. en W toch eindelijk wel in hebben doen zien dat het vraagstuk urgent! is. De heer Terra, die zgn pappenheimers zoo zachtjesaan wei kent, heeft nog op spoed aangedrongen, en het College, in casu de Wehouder van Sociale Zaken, sloeg wer kelijk in draf en loopt nog steeds in draf. Men bleef echter in een kringetje rond draven. Hoe dit mogelijk was, is mij tot nog' toe een raadsel. In andere plaatsen, zooals! Texel en de Zijpe, was het zoo voor elkander.: B. en W. konden blijkbaar hun tegenzin niet overwinnen. De belanghebbenden, zoowel werknemers als werkgevers, die op informa tie kwamen, keerden telkens met de gedachte terug: „Een kleinigheid en het is in orde". Hun werd eenigen arbeid in dezen opgedra gen, hetwelk men graag er voor over had Maar was dit gedaan dan hoorde men weer niets. We stemmen gaarne toe dat het voor den Wethouder ook niet altgd bemoedigend is ge weest, b.v. dat er minder aanvragen inge komen zgn dan hij zich op de vergadering in Julianadorp voorstelde. Dit is echter geen reden geweest om uitstel te kunnen wetti gen. B. en W., die zelf de kat uit den boom kijken, kunnen het een boer met een leege portemonnaie niet euvel duiden, dat hg eens kgkt hoe het bg buurman werkt. Er zal een begin moeten komen. Op de vergadering in Julianadorp is ook slechts verklaard, dat men er in beginsel voor was, maar tevens, dat er naast gemaakt moest worden, in de eerste P-aats wat betreft de bloembollenbedrijven. Het kan het College bekend zgn, dat prac- Den Helder de eenige plaats is, waar voor de bloem bollenbedrijven nog geen bfl- s.agre.jeüng was. niettegenstaande er door dfehfri^pVers zoowel ate de werknemers in Haarlem dat l* °P aan«edroi«en. Zelfs ^arlem, da. zelf hoegenaamd geen plafte- landsbedrijven bezit, heeft een regeling om U vork»™,. aj„ 2 SStSSS*" werk De werkgevers in de bollenbedrijven heb ben hier wei eens tot antwoord gehad: „De patroons wonen hier zelf niet". Een bewijs dat het College er naast stond. Deze regeling is er In de eerste plaats om de werkloosheid te bestrijden. Aangezien de regeling overal was, behalve hier en de werk gevers uit den aard der zaak hun bedrijf in verschillende gemeenten uitoefenen, bestond er een neiging doordat men elders goedkoo- per werkt, om hier zoo weinig mogelijk uit te planten. Wat voor ons meerdere werkloos heid beteekende. Daarvoor heeft men inder tijd de Bolta toch niet gehouden, om deze hier vandaan te drukken! In Anna Paulowna waren in 1933 per 1 OcL 307 werkloozen in 1934 285 en in 1935 op dien datum 80. Spre kende cijfers! Wat is echter het geval? Dat men de arbeiders uit Koegras als gevolg van die regeling niet meer kan hebben, terwijl omgekeerd er geen beletsel aanwezig is, hetwelk in Koegras bg blijvende niet-invoe- ring zou beteek enen steeds grooter wordende werkloosheid. Tevens werkt het niet invoe ren den loondruk in de hand De werkgevers zullen mede moeten komen met de rand gemeenten. Het toetreden tot de bjjslagrege- ling daarentegen werkt stimuleerend op het loon. De heer Hoornsman vraagt het woord; de Voorzitter wil eerst evenwel aan den be trokken wethouder de gelegenheid geven voor een antwoord. De heer Smits zegt met gemengde ge voelens de rede van den heer van der Veer te hebben aangehoord. De beschuldiging als zouden B. en W. een lijdelijke houding heb ben aangenomen, wijst spr. terug; bij elke aanvraag, die werd afgewezen, werd gedocu menteerd aangetoond, dat het departement daartegenover afwijzend stond. Thans is in derdaad het Departement wel ietwat over stag gegaan, te Callantsoog en ook in andere plaatsen Alphen a/d Rijn bijvoorbeeld zijn thans proeven genomen, en is een soort werkverschaffing in het leven geroepen. Maar als hier niets geschiedde, was dat niet we- j gens de houding van het College. Juist de heer van der Veer kan beter dan welk ander raadslid, op de hoogte zijn van alles wat op dit gebied is gebeurd. Ten Departemente werd gezegd, dat wat goed was voor Hillegom en Lisse, daarom nog niet op een lijn kon wor den gesteld met Koegras; gevraagd werd naar den omvang van het bedrijf hier. Toen de regeeringscirculaire kwam, bleek dat toch de bloembollen waren uitgeschakeld. Uitvoerig gaat de wethouder op deze zaak in en zet den gang van zaken daarvan uiteen. En op een vergadering te Julianadorp is aan de betrokken uiteengezet, wat in dit opzicht van regeeringswege was te verwachten. Toen spr. op deze vergadering vroeg wie de regeling wilde aanvaarden, stond nagenoeg de geheele zaal op, echter waren er, na een dag of 7, 8, slechts 2 3 schriftelijke aan vragen ingekomen. Om toch maar alles te doen wat gedaan kon worden, hebben wij toen formulieren aan de betrokkenen verzon den; dit had tot gevolg, dat zich 16 men- schen bereid verklaarden de regeeringsrege- ling te aanvaarden. Hieruit blijkt wel, dat van de zijde der gemeente alles is gedaan om de menschen te helpen en het ze gemakkelijk te maken. En had men ons nu maar aangegeven waarom men de regeling niet wenschte te aanvaar den! Misschien hadden we dan een nieuwe kunnen ontwerpen. De Commissie, waarvan de heer van der Veer sprak, was slechts een voorloopige, niet-officieele. De heer Van der Veer Interrumpeert: Maar er werden verscheiden aanvragers afgescheept. Wethouder Smits: De regeering wenschte uitdrukkelijk, dat de werkgevers persoonlijk voor die Commissie verschenen en zich niet door hun personeel lieten vertegenwoordigen. De heer Van der Veer: Die zgn er ettelijke malen geweest! De heer Smits: Jawel, maar toen kon het nog niet. Toen het wel kon, hieven ze thuis. Spr. heeft voorts uiteengezet, dat eerst de Commissie moest worden benoemd, en daarna door B. en W. beslist werd. Spr. geeft toe, dat, indien in het College meer overeen stemming was geweest, die commissie er eerder zou zijn geweest. Maar de Burgemees ter was van meening, dat de gemeente beter steun kon verleenen. De Burgemeester: Ik heb o.a. ge vraagd wat deze regeling zou moeten kosten en kreeg daarop geen antwoord. Wethouder Smits is overtuigd, dat de regeling altijd voordeeliger is. Overigens wil spr. het misverstand wegnemen als zou het thans gedane voorstel een uitvloeisel zgn van de interpellatie. Integendeel, wat thans voor gesteld wordt, lag al klaar-vóór de interpel latie was aangevraagd. De heer Van der Veer wil nog een paar dingen recht zetten, die blijkbaar niet zgn begrepen. Landegalisatie bijvoorbeeld had men hier ook kunnen toepassen; in Gronin gen en elders is dit ook in werkverschaffing gebeurd. De heer Smits: Daarvoor moet een of ander lichaam, een Polderbestuur bijvoor beeld, een aanvrage doen. Aan een willekeu- rig particulier wordt geen vergunning ge- De heer Van der Veer wjjst er nog op, dat zgn interpellatie geenszins tegen den wethouder persoonlijk ging; de geheele zaak draait om de benoeming dezer Commissie en B. en W. hebben daarbij onvoldoende haas- betracht. De heer Hoornsmman: gaat nader in over de kwestie van het niet inkomen van aanvragen. Dit M. d. V. kan voor sommigen wel waar zijn, maar men behoefde toch niet te wachten tot men een aantal aanvragen bij elkaar had, zegt spr. M.l.z. had men met een aantal van 5 wel kunnen beginnen. Dit is een regeling M. d. V. die langzamerhand moet inwerken en die bij invoering ook wel zal blijken. Ook waren er menschen, en dit weet ik positief, die hebben gedacht, ik heb reeds een aan vraag ingediend, dus dit is voor mij niet meer noodig. Ook is mij een geval bekend van een werkgever, die reeds een arbeider in dienst had genomen in de veronderstelling dat de regeling reeds was ingegaan. Deze veronderstelling was wel eenigszins gegrond, omdat de loonstaten door hem werden inge zonden en hg hiervoor andere inplaats kreeg terwgl den betrokken arbeider vanwege dé Arbeidersbeurs gevraagd werd wat hij bij dezen werkgever verdiende. Hoe wordt nu deze werkgever behandeld? He bedoel zegt spr.: Krjjgt deze werkgever nu ook hiervoor oeslag op het loon, wanneer blijkt dat hij uervoor m aanmerking komt? Dit terloops als vraag. 4 V door mÜ 18 14 dagen terug de Arbeidsbeurs opgebeld en gevraagd: Kunnen en den heer van A. veroordeeld tot een gevan wij nu eens spoedig invoering van de be doelde steunregeling verwachten; en hoeveel aanvragen zijn er momenteel? Mij werd ge antwoord er zijn 15 aanvragen en wanneer wij opdracht krijgen wordt de regeling inge voerd, de boel ligt klaar. Maar M. d. V. weer moest hierover 10 k 12 dagen verloopen eer deze regeling werd in gevoerd. Ik vraag mij af M. d. V., waarom Waarom kon die regeling toen niet direct worden ingevoerd Vond men het aantal aan vragen niet genoeg? Volgens mijn berekening komen ongeveer een 50-tal personen in aan merking voor deze regeling. Wanneer nu 15 aanvragen binnen zijn gekomen, is dit 30 M. d. V. ik heb dit straks reeds gezegd: deze regeling moet inwerken en ik ben over tuigd dat straks veel meer nog van deze regeling zullen gebruik maken. In de ge meente 'Zijpe, een uitsluitend plattelands gemeente, welke veel en veel grooter is dan Koegras, was men buitengewoon big dat men 30 arbeiders op deze manier aan werk kon helpen. Nu M. d. V. nog iets over de z.g.n. Va- regeling voor de bollenbedrijven. Ik heb een bespreking gehad met den bedrijfsleider van een der grootste bollenbedrijven in onze ge meente, een bedrijf waar per jaar 15.000 aan loon wordt verwerkt, waarvoor uit sluitend inwoners van onze gemeente worden gebruikt. Deze heer was zeer slecht te spre ken over de manier waarop de Wethouder deze zaak behandelde. Zijn collega's in Anna Paulowna enz. profiteeren allen van deze regeling en kunnen dus veel voordeeliger exploiteeren. Hij heeft de zaak met den be trokken wethouder besproken, er over ge schreven, en tenslotte opgebeld en gezegd: Wanneer de Va-steunregeling wordt Inge voerd, kunt u mij direct zenden 10, mis schien wel 20 werklooze arbeiders, De wethouder zegt: De 50 regeling is nog niet ingevoerd, dus de Va-regeling kan ook niet worden ingevoerd. Maar door den Inspecteur van werkverruiming is in de ver gadering te Julianadorp nadrukkelijk ver klaard dat de Va-regeling naast de 50 regeling kan worden ingevoerd, dus los van elkaar. Door een andere firma, óók een bol- lenbedrijf, werd 3 maal geschreven en een maal heeft de bedrijfsleider van b.g.n. firma een bespreking gehad met den Wethouder, maar tot verleden Vrijdag was door hen nog steeds niets vernomen. Ook is mg bekend dat er arbeiders uit de gemeente Anna Pau lowna in onze gemeente komen werken met steun, waardoor dus onze arbeiders leeg komen te loopen. Deze Va-regeling klemt des te meer omdat in de bollenbedrijven de werk zaamheden aan het einde dezer maand zijn afgeloopen en wanneer onze bollenbedrijven er iets van zouden profiteeren, dan moest deze regeling allang in werking zijn. Het is ons allen toch bekend dat deze bedrijven enorm van de crisis hebben te lijden en dat, wanneer men deze bedrijven op een derge lijke manier kan steunen, men dit met beide handen moet aangrijpen. Hier komt nog bij dat deze steunregeling zoowel de 50 als de V.i-regeling ook voor de gemeente een voordeel oplevert. Wanneer toch werkeloozen op deze manier worden te werk gesteldheeft de gemeente inplaats van het volle steun bedrag, slechts een gedeelte toeslag bij te passen, ongerekend nog het moreeie voordeel' voor de werkloozen, gelegen in het feit, dat werken toch altijd beter is dan leegloopen, terwgl hg belangrijk meer Inkomsten heeft dan wanneer hij moet steuntrekken. Deze regeling is voor alle hierbij betrokkenen voor- deelig en ik kan mg niet indenken dat men met het invoeren hiervan zoolang heeft gewacht. M. d. V. ik betreur het tenzeerste dat men een dergelijke belangrijke zaak, niet met meer voortvarendheid heeft behandeld. De Voorzitter merkt bij interruptie in, het begin van deze speech op, dat de interpel latie gaat over het tijdig invoeren van, dej steunregeling, niet over de wijze van uit voering. Wethouder Smits: De Commissie heeft juist tot taak die wijze aan te geven. De heer Biersteker merkt op, nadat de heer Hoornsman is uitgesproken, dat, nu er eenmaal een regeling is, wij het best doen de uitwerking ervan af te wachten. Wethouder Smits acht het nochthans goed den heer Hoornsman nog even te ant woorden. Zooals hij het voorstelt, is het niet; hij weet er niet veel van. Het is niet mogelijk beide regelingen tegelijk in te voeren; dit kan alleen bij speciale machtiging van den Minister, en dan zou aan de hand van de er varing moeten worden aangetoond, dat de 50 -regeling met de Va-regeling zou moe ten worden aangevuld. Ie, 3e en Se kwartaal 1935. Ontvangsten en uitgaven zieken huis verpleging. De discussies over deze interpellatie zijn1 hiermede afgeloopen; nog is ter inzage ge legd een overzicht van de ontvangsten en uit gaven voor de ziekenhuisverpleging over het le. 2e en 3e kwartaal 1935. Daarna ls men genaderd aan de Rondvraag. De heer Meyer vraagt namens den heer van L o o waarom de paal in de Midden straat, waarover deze heer interpelleerde, nög niet is opgeruimd. Wethouder van der Vaart zet uiteen, dat zich van de zijde der bewoners hier moeilijkheden hebben voorgedaan. Alles was gereed, maar toen kwam er weer stagnatie. De heer Meyer constateert voorts met genoegen, dat de verlichting van de Postbrug is verbeterd; het is alleen maar jammer, dat dit niet eerder is geschied. De heer Uithol vraagt naar het onder zoek betreffende het onderwijs, op de scholen alhier, van het volkslied, waaromtrent spr. in de vorige vergadering vragen stelde. Is nog niet afgeloopen; voor zoover de scholen bezocht zijn, voldeden zij aan de gestelde eischen, zegt wethouder de Boer. De heer Uithol vraagt voorts of er geen verbodsbepalingen kunnen worden gemaakt ten aanzien van de afritten van den dijk nabij Langestraat en Westplein, zooals die re zijn voor de Poststeeg. Het betreft hier rijks- gronden. zegt de Voorzitter, waarom, trent de gemeente geen zeggenschap heeft; de zaak zal evenwel worden besproken. De heer E y 1 d e r s hoopt maar, dat er geen verbod komt, want hij profiteert zelf nog al eens van dien afrit. De Voorzitter: Jawel, maar u is geen jongmensch! (Hilariteit). De heer Boogaard vindt den afrit bg het Wcstplcin een zeer behoorlijke; iemand, die dien niet kan maken, moet maar niet op een fiets gaan zitten. De heer Biersteker zou gaame zien, dat nog aandacht werd besteed aan de anti- lawaai-campagne. De heer van der Veer bespreekt de radio-distributie voor Koegras. hij zegt hier omtrent het volgende: Waar thans de nieuwe radio-centrale in ge bruik is genomen, geloof ik niet dat het in dezen overbodig is om ook eens de aandacht voor Koegras te vragen. De nieuwe conces sionarissen hebben mede de verplichting op zich genomen om hen die niet door het net bereikbaar zijn, van een ontvangtoestel te voorzien, voor distributie prijs. Tot nog toe is hiermede door onbekendheid, niets van ge komen. Willen B. en W. dit eens onder de aandacht brengen zoowel van de concessio narissen als van het publiek in Koegras, des noods per advertentie? vraagt spr. Wethouder van der Vaart meent, dat de concessionarissen zeker wel bereid zullen zijn deze bepaling na te komen. Maar het Gemeentebestuur kan moeilijk reclame gaan maken voor een dergelijke zaak. Iets anders zou het zijn als de concessionarissen zouden weigeren aan een aanvraag te voldoen. De heer Bi er steker meent, dat uit drukkelijk in het contract is vastgelegd, dat het hier geen verplichting betreft. De Voorzitter kan dit, zonder het con tract nog eens nader bestudeerd te hebben, bevestigen noch ontkennen. Spr. zal het con tract nog eens nalezen. De heer Terra bespreekt de verlichting te Huisduinen. Het antwoord, dat B. en W. dd. 18 October aan F. de Ruyter geven, is z.i. niet billijk. De Ruyter vraagt n.1. te willen voorkomen, dat het trottoir op zijn terrein uitzakt. Wat is echter het geval? Het plein aldaar is hooger gemaakt dan overeenkomt met het normale beloop van de Badhuis straat. Men kan dit vooral bij regenval con- stateeren, er ontstaat dan n.1. een waterplas bg de woning van den hoofdonderwijzer. De Ruyter nu is de dupe van deze extra-ver hooging en ondervindt den last, dat het trottoir uitzakt naar zijn terrein, waardoor 'hek en boet bezwijken. Nu komen B. en W. met het antwoord, dat de boet voor een klein gedeelte op gemeentelijk terrein staat. Ge noemde persoon is bereid dit terug te trek ken, laat dan echter ook de gemeente zorgen, dat het trottior niet uitzakt. Het antwoord van het College is naar spr. meening een gezochte uitvlucht, het College weet waar schijnlijk niet, dat de lantaarn volgens spr. meening op het terrein van genoemden de Ruyter staat. Ik geef dan ook, aldus sprekers conclusie, in overweging hier eenige steenen op elkaar te metselen, waardoor voorkomen wordt, dat hier aan particulieren overlast wordt aangedaan. Spr. wijst er ook nog op, dat de lantaarns eerst te 9 uur worden ontstoken, terwijl juist van 58 verlichting het meest gewenscht is. Laat men desnoods de verlichting der Bad huisstraat verminderen. De Voorzitter: De uiteenzetting van den heer Terra is wel juist, maar hij laat daarbij achterwege de aanvrage. Immers, de Ruyter wilde 10.— hebben per meter, en dat was de oorzaak, dat zijn voorstel van de hand werd gewezen. Als hij kosteloos het terrein wil afstaan, willen wij hem eveneens tegemoetkomen, en zeker zou zijn terrein in waarde vermeerderen hierdoor. Staan we dit toe, dan krijgen we allerlei anderen, die in dezelfde omstandigheden verkeeren. Hierdoor ontstaat een nadere gedachten- wisseling; de heer Terra vindt het dwin gelandij iemand aldus te dwingen zijn terrein gratis af te staan. De heer Eijlders: Er zijn er duizenden in de gemeente, die er precies zoo voorstaan; er kwam geen einde aan. De Voorzitter merkt alsnog op, dat het trottoir niet speciaal hoog is gelegd voor deze gelegenheid. Aangezien niemand meer het woord ver langt, wordt de vergadering gesloten. Een veroordeeling van 6 maanden gevangenisstraf. Vorige week stond voor de Arrondissements rechtbank te Alkmaar terecht de 39-jarige Jac. C. van A., alhier, die er van verdacht werd ten nadeele van de spaarbank, waarvan hij ad ministrateur was, gelden te hebben geleend aan den heer P. Th. L., alhier, die voorzitter van dezelfde spaarbank was. Het onderzoek had uitgemaakt, dat op 29 December 1932 ge noemde heer van A. aan den heer L. een be drag van 11.614.49 had geleend en deze uit gave had geboekt als bestemd voor een aan koop van effecten. Op 10 Januari 1933 werd geboekt, dat het geld was teruggestort, doch dat was in waarheid niet geschied. Op 14 November 1934 werd een ontvangst geboekt van f 496.87 aan rente, provisie en onkosten van de Nederiandsche Bank, eerste halfjaar 1934. In feite moest dit zijn 686.10. En tenslotte op 31 December 1934 had hij onder uitgaven als gedeponeerd geboekt: L. voor storting kassier 12.536.49, terwgl in waarheid niets was gestort. Verdachte ontkende, dat hg zich opzettelijk aan vervalsching had schuldig gemaakt. De heer P. Th. L„ als getuige in deze zaak ge hoord, erkende in zakenmoeiljjkheden te heb ben verkeerd en ongeveer een bedrag van 16.000.van den verdachte in diens kwali teit van administrateur te hebben geleend. De geleende bedragen waren destijds niet terug gestort, doch thans is alles in orde gebracht, dank zij een leening van 25.000.van de Heinekens' brouwerij. Getuige gaf toe, met ver dachte te hebben overlegd de gelden van de spaarbank ter leen te geven. De heer van A. beriep zich voortdurend op de solvabiliteit van den vader van den heer L. Door den verdediger was een accountant ter rechtzitting genoodigd, welke aantoonde, dat verdachte zich beschouwde als medekassier van de Ned. Bank en verkondigde de meening, dat de boeking wel onjuist was, doch niet als valsch kon worden beschouwd. De officier van justitie was van meening, dat de knoeiergen ontstaan waren door de verstandhouding, die er tusschen voorzitter en administrateur be stond. Hij eischte tegen verdachte een gevan genisstraf van één jaar en 6 maanden. Dins- (Niet langer stil staan dan noo dig voor on- middellijk in- BNi en uitstappen) QOQQQQQQQQ genisstraf van 6 maanden. Door een bewoner van de Violenstraat werd aangifte gedaan van vermissing van eeni h - veelheid hout, welke achter zgn woning opge slagen was. Een persoon werd terzake openbare dronken schap ter ontnuchtering in arrest gesteld. WAARDELOOZE PREMIE-AANDEELEN. Het is gebleken dat ondernemingen, welke zich bezighouden met het op afbetaling ver- koopen van premie-aandeelen der Hollandsche Grondcredietbank, nog steeds voortgaan bij de koopers dier premie-aandeelen gelden te in^a8" seeren, hoewel de Hollandsche Grondcrediet bank op 24 October j.1. in staat van faillisse ment is verklaard. De Commissaris van politie der afd. B te 's-Gravenhage vestigt hierop de aandacht van belanghebbenden en geeft hun In overweging zich er rekenschap van te geven, dat genoemde premie-aandeelen zoo goed als waardeloos zgn geworden. Zitting van Woensdag 6 November. Een rustige zitting, die sensationeel eindigde Deze zitting van den Zeekrijgsraad ken merkte zich door een rustig verloop, waarin 3 van de 4 beklaagden „matige tot zwakke" straffen tegen zich hoorden eischen, doch die eindigde in een sensatie, doordat de Raad in 2 van de genoemde gevallen strenge straffen oplegde. Daar waar de fiscaal n.1. voorwaar delijke straffen voldoende achtte, en de ver dediger zich niet bovenmate inspande na de clemente eischen, vonniste de Raad 2 beklaag den met 3 maanden gevangenisstraf! Laten wij echter chronologisch te werk gaan: Diefstal van electrische energie. De marinier der le kl. M. V. werd ervan beschuldigd electrische energie van de H.R. C.O. te hebben gestolen. Hij zou van de ge- isoleerde draden dezer onderneming, die door de geheele stad loopen, de isolatie verwijderd hebben en middels koperdraden een aftakking naar zgn huiskamer gemaakt hebben. Bekl. was geen abonné van de radio-onderneming en het was dus absoluut niet getolereerd, dat hij op deze wijze „afnemer" was. V. ontkende bedoelde aftakkingen te heb ben aangebracht, maar monteurs van de H.R. C.O. hadden gezien, dat hij de draden naar binnen getrokken had. (Hierdoor was vernie ling ontstaan). De fiscaal, Mr. Francken, qualificeerde het gebeurde als diefstal met verbreking en wenschte, omdat dergelijke diefstallen van marinemenschen nogal eens voorkomen, bij wijze van generale preventie een zwaardere straf op te leggen, n.1. 25 boete of dertig dagen hechtenis. Mr. Mulder, als verdediger aan beklaagde toegevoegd, vindt het getuigemateriaal zoo overstelpend, dat hij verdachtes zaak vrijwel hopeloos vindt. Tegen die bezwarende verkla ringen staat alleen bekl.'s pertinente ontken ning. PI. dringt tenslotte aan op clementie. Uitspraak 10 of 10 dagen. Diefstal. RADIO-CENTRALE. VRIJDAG. Programma s. Hamburg. 11.20 Mededeelingen voor btnné schippers. 11.30 Blaasorkest. a* Brussel I. 12.15 Weerbericht. 12.20 Gram„. - 1.1, 10 JA D t}n«/v/.1 draagt foonmuziek. 12.40 B. Braeckman De zeenülicien C. v. V. stond terecht ter zake, dat hij dienende aan boord van de „Gel derland" uit het kastje van P. J. H. een be drag van 179.ontvreemd had. Door mid del van een valschen sleutel had hij zich toe gang tot het kastje verschaft. De fiscaal was niet malsch in zgn requisitoir en vond het gepleegde misdrijf zeer ernstig. Dikwijls had bekl. al eens in het kastje rondgeneusd, doch hg heeft het juiste oogenblik afgewacht om zijn slag te slaan. Er is bovendien heel wat te doen geweest over dezen diefstal, zoo heeft een onschuldige ervoor in de cel gezeten en was het zuiver aan een toeval te danken, dat de ware schuldige gevonden werd. Het eenig gunstige in deze gelegenheid is nog, dat Van V. het geld niet verbrast heeft: hij is nogal een muziekliefhebber en heeft o. m. gramo- foonplaten gekocht. Het grootste deel van het geld is echter weer boven wa(er gekomen. De fiscaal eischte ten slotte 8 jftaftnden gevange nisstraf met aftrek van preventief (vanaf 24 Augustus). Mr. Arn. Veldman achtte het ten laste ge legde bewezen en had bepaald juridische be langstelling voor de vraag of de sleutel, waar mee het kastje geopend was, al dan niet een „valsche" was. Immers vroeger gebruikte de gedupeerde deze zelf om zijn kastje te openen en Van V. heeft deze zich later toegeëigend. Overigens ziet pl. weinig lichtpunten, het rap port van de reclasseering is slecht en alleen bekl.'s vrijwillige bekentenissen kunnen nog als verzachtende omstandigheden aangevoerd worden. Nog wierp verdediger de mogelijkheid op, dat verd. een kleptomaan was, doch hij wenschte niet aan te dringen op een psychia trisch rapport. Pl. stelde tenslotte voor een gecombineerde straf op te leggen, n.1. gedeel telijk onvoorwaardelijk en gedeeltelijk voor waardelijk. De Raad veroordeelde bekl. ehter tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Een heler. Ter zake, dat hg bij den hiervoor genoemden diefstal op den uitkijk gestaan had en boven dien eerst 3 en later 75 belooning had aan genomen, stond terecht een zeemilicien. De Prot. Chr. Recl. Vereeniging had een uiterst gunstig rapport over verd. uitgebracht en het requisitoir droeg hier de sporen van. De fis caal weet het misdrijf aan karakterzwakte, terwgl het meisje van verd. geen gunstgien invloed op hem had uitgeoefend. Het feit als zoodanig is echter niet onschuldig, bekl had b.v verschillende malen gelegenheid om den dief voor de gevolgen te waarschuwen. De heer Francken eischte tenslotte een voorwaar delijke veroordeeling van 8 maanden met af- nrnpfr*? d6n !Ü.d in voorarrest gezeten en een proeftijd van 3 jaar. Mr Veldman is uiteraard in zijn nopjes met en er alleen op te wijzen, dat Van V. den bekl om mlrru h6eft WCten clwinS om mee te doen. Met het oog op de makt- aÏ onelkn P0Sltie Van beklaaSdc dringt pi. Lm voorwaardelijke veroordeeling. uitspraak was lang niet mis. n 1 3 maan den gevangenisstraf met aftrek van den^d in voorarrest gezeten! J voor. 12.50 Concert. 1.20 Gesproken da„ blad. 1-30 Vervolg concert 1.40 MadeleJ; Clairy zingt. 1.50 Gramofoonmuziek. 2 n.m. Berichten voor de binnenscheepvaart. 2.22 Schooluitzending. Breslau. 3.10 Concert. Deutschliindsender. 3.20 Omroeporkest. S09 Diversen. Brussel II. 5.15 Diverse berichten. 5.50 Kin. deruurtje. Hamburg. 6.15 Weerbericht. Radio Suisse Romande. 7.25 Vroolgk pro. gramma. Droitwich. 8.30 „Grkfin Maritsa", Kalman's operette. Rome. 9.35 Dansmuziek. Weenen. 10.20 Dansmuziek. VRIJDAG. Programma 4. 8.00 Diversen. Droitwich. 11.20 Orgelconcert. Londen Rog. 2.20 Gramofoon. Droitwich. 5.36 B.B.C.-Dansorkest. Deutschlandsender. 6.20 „Musik aus Amsterv dam". North-Programma. 7.05 B.B.C. Northern. Orkest. Londen Reg. 7.35 Robert Atkins and hls Bankside Players. ZATERDAG. Programma 8. Keulen. 9.20 Feierstunde der Hitler-Jugend. 11.20 Feestmuziek. Brussel (Vlaamsch) H. blad v. h. N.I.R. Parijs (Radio Parijs). werk van Stendhal. Kalundborg. 2.50 Omroeporkest. 3.40 Rosa en Svend Prahl zingen negro-spirituals. Parijs (Radio-Parijs). 4.20 Populair concert BeromUnster. 5.20 Landelijke muziek. Brussel L 6.00 Concert. 6.20 Zangrecital door door Mil. Hudsyn. Weenen. 6.30 „Von Strausz bis Léhar". Rome. 8.00 Tijdsein. Berichten. 8.10 „H franco caciatore", „Der Freischutz", opera, Weber. ZATERDAG. Programma 4. Parijs. 8.05 Gymnastiek. 8.20 Gramofoon. Kegional Programma. 10.35 Korte gods dienstoefening. 10.50 Greenwich-tijdsein, Weerbericht. 11.05 Schots Studio-Orkest 12.05 Orgelconcert door Sydney Gustard. Droitwich. 12.35 Commodore Grand-Orkest 1.35 Gramofoon. 2.20 Visscherijberichten. 2.25 Coventry Hippodrome-orkest. 3.20 Orgelconcert door Harold Ramsay. 3.50 Burnhope Colliery-orkest. 4.50 Gramofoon, 5.20 Serge Krish Septet. 5.50 Five Houra back (heruitzending)6.20 Diversen. Regiona! Programma. 6.50 Orkest. 7.50 Oriana koor. Droitwich. 8.20 Kwintet. 8.50 „Tune and Tempo". 9.50 Greenwich-tijdsein. Weerbe richt. 10.20 B.B.C.-Orkest. 11.20 B.B.C.- Dansorkest. 1.20 Gesproken dag- 2.20 Fragmenten uit Poging tot diefstal. Eenzelfde lot onderging J. B., zeemilicien- matroos 3e kl., die terwijl hg schildwacht liep in een slaapzaal van de Marinekazerne te Am sterdam, uit den broekzak van een collega de sleutels weggriste en poogde diens kastje open te maken. Aanvankelijk had bekl. verklaard, dat hij eens wilde kijken of er clgaretten ln het kastje zaten, maar later gaf hij toe, dat hij op grooteren buit, n.1. geld, uit was. Juist toen hij aan het kastje aan het morrelen was, werd hij echter door een korporaal gesnapt- die op de ramen van de zaal tikte, vervolgens binnen kwam en bekl. de sleutels ontrukte. De fiscaal qualificeerde dit misdrijf als po ging tot diefstal, doch nam weer het rapport van den heer Bos in aanmerking, dat onver deeld gunstig luidde. Kennelijk heeft bekl. zijn meisje willen tracteeren op de kermis, zoo zeide de fiscaal, doch had geen centen. De eisch luidde 4 maanden voorwaardelijk met aftrek van preventief. De Krijgsraad trok zich in de raadskamer terug en toen de zitting heropend werd, hoor de ook deze bekl. 3 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Niemand had de twee laatste uitspraken verwacht. I In het belang van een veilig verkeer bjj avond is het van het -ïoogste gewicht, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B., dat de weggebruikers speciaal let ten op de navolgende bepalingen die men slechts gedeeltelijk in het „geschreven recht aantreffen zal, doch welke stuk voor stuk ln de practijk haar bestaansrecht hebben be wezen: Voor automobilist®*- 1. Zorgt voor goed afgestelde koplampen waarmede bij het „dimmen" ook inderdaad niet-verblindtnd licht wordt verkregen! 2 Controleert af en toe of beide lantaarns branden! Als er één gedoofd is, denkt een tegenligger, dat uw aut< een motorfiets is! 3. Let ook op het achterlicht, op de st°P" lamp en op het goed functionneeren van de richtingaanwijzers. Monteert liever een matische schakelaar, dan dat gij vergeet u „pijl" terug te zetten! it 4 Gaat tijdens reparaties onderweg nooi voor het achterlicht staan, dat kan u het lé ven kosten. 5. Voert nimmer verblindend licht het stilstaan, in bebouwde kommen en wan^ neer gij andere weggebruikers passeert (dimmen op minstens 100 meter afstand). Kijkt by het passeeren nooit in de koplamP® van den tegenligger, richt uw blik op rech terwegberm 6. Monteert een goede mlstverlichting. Voor wiel rijd®*® 1 Richt uw lantaarn naar beneden: aan verblindend licht hebt gflzelf liets en ande ren worden er door in gevaar gebracht. 2. Denkt eraan, dat de roode ref tta op het witte achterspatscherm (lengte wi vlak: 30 cm) moet ziten op maximaal boven het wegdek. u, 3. Bakfietsen moeten een rood r, terlicht hebben en alle wielen moeten 1 zien zijn van witte achterspatschermen. Voor iedereen Weest extra voorzichtig: loopt niet donkere kleeding op een donkeren weg, lichtgekleurde overjas kan u misschien leven redden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14