Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935. Visscherij. De feestmiddag voor de kinderen. De Heldersche Courant als huisvriend voor de gezinnen in Wieringen. Kindermiddag Heldersche Courant te Wieringen. Het wetsontwerp voor de industriefinanciee- ring is ingediend. Nu zal men misschien vra gen: wat heeft dat met de visscherij te toonen, dat de visschery daar niet onvoor-. waardelijk behoeft buiten te vallen, want dat er te dien opzichte ook nog wel het een en ander is tot stand te brengen. Het komt er echter maar op aan het de bevoegde auto riteiten duidelijk te maken, opdat ze zich daarvoor gaan interesseeren. Sterk is voor deze industrie gepleit door den heer Stevenson en onzen Wethouder de Boer, omdat ook dezen daarin zien een krach tig middel het vischbedrijf weer op hooger plan te plaatsen en de werkgelegenheid .e vergrooten. Het plan zelf is bij hoogere instanties al, misschien meer dan eens, onder de loupe ge nomen, maar is nog niet verwerkelijkt, omdat naar wy meenen te weten, men vreesde, dat de nu conserven invoerende landen zich in hun belangen zouden zien geschaad, en zich genoodzaakt zouden zien, hun handelsbalans ten opzichte van ons land te herzien. Het woord repressailles zou zelfs daarbij zijn gebruikt. Erkend moet worden, dat men dan wat huiverig wordt, want we hebben ook andere uitvoerartikelen dan visch, en het bezwaar, hetwelk genoemd is, mag niet zoo maar worden verwaarloosd. Desondanks mag het vraagstuk wel in ern stige overweging worden genomen, omdat het een zoo belangrijke bedrijfstak als de vis scherij raakt. Niet slechts geldt de afzet van vischconserven ons eigen land, maar een be langrijk afzetgebied zou ook onze Oost kun- nen^orden. Nu beweert men wel dat onze visscherij niet in staat zou zijn om een dergelijke industrie geregeld van grondstoffen te voorzien, maar dit meenen we te moeten bestrijden, omdat er voldoende visscherservaring is, die in staat zou zijn de daarvoor benoodigde grondstof aan te voeren. Doch in de eerste plaats zou dan overleg noodig/zijn tusschen reeders en industrie; of, zoo dat meer gewenscht is: een combinatie te vormen tusschen reeders en industrie, zoo dat er een zuivere belangengemeenschap zou dienen te worden gevormd, waardoor er dus geen sprake zou kunnen zijn van belangen tegenstellingen. Vooral in dezen onstabielen tijd .och gaat er maar niet een treiler uit naar de noor delijke zeeën om het risico te loopen. dat zijn reis, waaraan vele kosten zitten, niet ren dabel zou zijn. Dit immers is de grondoorzaak, dat er ge klaagd wordt over te weinig aanvoer van rondvisch, omdat onze trawlers dit genoemde risico niet op zich willen nemen. Was er, door geregelde afname, een vaste basis, dan zou men dadelijk bereid zijn tot uitvaren. Wat in dit opzicht geldt voor de conser veering geldt tevens voor de filleering van de visch, hetgeen echter ook onder conserve zal kunnen worden gerangschikt. Deze filleering toch, in hoofdzaak van ka beljauw, zou ongetwijfeld succes kunnen heb ben, indien er een basis zou kunnen worden gevonden, om tegen een ongeveer vasten prijs deze vischsoort te verkrijgen. Daarover spraken we een reeder en een handelaar, die deze filleering tot een object' in zijn zaak had gemaakt en daarmee ook aardige resultaten wist te bereiken, maar plotseling sterk gehandicapt was bij zijn omzet in het buitenland door de dumping prijzen van Noorsche zijde, tegen welke prijzen hij niet kon leveren. In het binnenland, waar zijn afzet ook be gon toe te nemen, worstelde hij met de sterke onstabiliteit der inkoopprijzen, waardoor hij zijn artikel in een der grootste warenhuizen hier te lande niet tegen een vasten prijs kon blijven beschikbaar stellen. De cliënteele eischt voor dit artikel een vasten prijs, althans een prijs met niet te groote schommeling. Waarom, zoo vroegen wij, maakt ge dan dan geen accoord met een reeder, die u tegen vasten prijs levert? Het antwoord was, dat men in die richting werkzaam was, maar dat er nog geen defini tief resultaat was oereikt. De reeder was genegen zijn geheele vangst tegen een vaste- prijs van de hand te doen, Uitgezonderd tong en tarbot, mits deze basis prijs algemeen geldend werd, zoodat het niet zou kunnen voorkomen, dat de afnemer van zijn visch tenslotte in gebreke zou moeten worden gesteld, omdat concurrenten tegen durend lageren prijs misschien een dergelijke industrie op touw zouden kunnen zetten. Alweer dus kan een algemeen regelend optreden goede uitkomsten opleveren. Zoo'n eenswillend optreden zou waarschijnlijk ere-: diet op langen termijn noodig maken, en credietverstrekking op langen termijn is nu: juist het doel van het wetsontwerp. Vischfilleering en cons -rveering is voor een groot deel stapelproduct en eischt dus kapi taaluitschot. Kan men nu beschikken over crediet op langen termijn dan is dit bevor derlijk tot inrichting, op goed gefundeerde basis, van een dergelijke industrie. Maar ook voor de eigenlijke visscherij kan credietverstrekking op langen termijn gun- sug werken. Herhaaldelijk hebben we daarop gewezen en dat wel voor kotterbouw als voor omzetting tot gedeeltelijke snurrevaad- visscherij. Dit wetsontwerp kan daarom ook door het vischbedrijf met zekere verwachting worden begroet, al moet dadelijk worden erkend, dat men lang niet over één nacht ijs zal gaan Dat de Nederlandsche middenstandsbank N.V. voor bemiddeling van crediet in het algemeen ÏÏn o!l'Thakeld' 1Ökt ons t0° tc takk'ingen wel o^de^hT' WiJd6 VGr" hetgeen er in n i, gte kan z'jn, met In «Ik geval lijkt k«; kim den, dat wanneer er mogelijkheid is de vis scherij vooruit te helpen, doch dat dit zou afstunen op gebrek aan middelen, met deze industriefinanciecring een uitweg te vinden Met belangstelling zien we de behandeling in de Kamers tegemoet. Hoe snel de wolhandkrab zich in ons land verspreidt blijkt weer uit een bericht in de Opr. Haarlemsche Courant. Op de Buiten- liede zijn door een visscher in zijn netten een zeventigtal wolhandkrabben aangetrof fen, die zijn netten nogal hadden beschadigd. De Ned. Heidemaatschappij is van deze vangst in kennis gesteld en gevraagd welke maatregelen tegen dezen indringer kunnen worden genomen. Zooals bekend weet men nog niet veel togen deze k-abben te doen. Het plaatsen van tonnen, omhangen met oude zakken, wordt aanbevolen. De krabben klimmen daartegen op, klauteren over den rand en tuimelen in het vat of de bus en schijnen daar niet goed uit te kunnen komen. Overigens beveelt men aan ze steeds dood te maken en niet weer in het water te deponeeren, want de voort planting is enorm, zooals we laatst al ver meldden. Wel hebben de krabben ook al hun natuur lijke vyanden, maar het natuurlijke evenwicht is nog niet hersteld, want de indringers heb ben groote kans de overhand te krijgen. Deze natuurlijke vijanden zyn paling, snoek, ooievaar en reiger, voorzoover althans be kend. Tot dusverre zijn de binnenwateren het ergst getroffen door de Chineesche krabben, maar onmogelijk is het niet, dat er een uit breidingsgebied komt ook buiten deze wate ren, want de krab schijnt allerlei soort water te kunnen verdragen. Merkwaardige dingen zegt weer de vissche- rij-overzichtschrijver van de Nieuwe Rott. Courant over de vischaanvoeren der laatste week. Werd vanuit IJmuiden in de kranten alles op stelten gezet over den geringen aan- foer van visch, waarover deze schr. het ook heeft. In het overzicht wordt geconstateerd, dat de aanvoer aan de Rotterdamsche markt juist die week zoo groot is geweest als ooit tevoren. En het grootste gedeelte van de ge veilde visch kwam van IJmuiden. Weliswaar was er veel versche haring, makreel en schar by. maar ook tong, kabel jauw en schelvisch. Nu klaagde men te IJmuiden juist {ian een tekort aan schelvisch en schar. Het mag dus minstens eigenaardig heeten, dat er te Rotter dam vanuit IJmuiden dan nog zooveel schel visch en schar werd ontvangen. Wat daarvan te denken? Wat bereikt men met een dergelijke voorstelling en wat is ten slotte de zin er van Nu zegt het overzicht ook dit: Van Noor wegen bracht het s.s. Ariadne een mooie partij groote schelvisch en deze visch vond grif koopers, in tegenstelling met de schelvisch, die de Hollandsche visschers met hunne net ten buitmaken, want deze visch is kleiner van stuk en heeft vooral by stormachtig weer, al vorens zy aan boord en daarna aan de markt komt, veel geleden. Dit maakt met de schel visch, die door de Nooren gevangen wordt, het groote verschil. Vandaar deed de nota van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fa brieken, waarin op de afschaffing van de con- tingenteering werd aangedrongen allen visch- handelaren zoo goed, want bij de contingen- teering van versche zeevisch is op de meest overtuigende wijze gebleken, dat het doel waarvoor zij in het leven is geroepen, zijnde de bescherming van de Nederlandsche zeevis- scherij, volkomen gefaald heeft en alleen dit resultaat er mede bereikt is, dat slechts wei nigen, die geheel buiten de visscherij staan er een groot voordeel uit trekken en honderden kleinhandelaren in hun broodwinning ernstig benadeeld worden. Mochten zij het nog eens beleven, dat de invoer van de soorten visch, die de Nederlandsche visschers niet vangen, vrij gegeven wordt, dan zou dit voor hen een reden zijn tot groote vreugde, ook voor den consument, want zooals de vooruitzichten nu zyn, zien de handelaren met angst den winter tegemoet en de burger blyft juist in de winter- maanden van de meest gewilde soort, n.1. groote schelvisch verstoken. We spraken onlangs over deze kwestie met een reedèr te IJmuiden en deze noemde het beiachelyk, dat onze visscherij niet in staat zou zijn evengoede kwaliteit visch te leveren als de Noren. De kwestie is echter deze, dat men geen schip voor de groote afstandvisscherij thans kan uitrusten, omdat het bedrijfsrisico te groot is, wijl men niet verzekerd is een ren dabele besomming te maken. Garandeert men te Rotterdam een geregelde afname tegen een prijs van 10 cent per kilo dan ben ik bereid een trawler uit te rusten. Te veel zijn we afhan kelijk van de afbraakpryzen, die soms op de Rotterdamsche markt worden verkregen en het ligt dus voor de hand, dat we die soort visscherij kiezen, waarmee we meenen rendabel resultaat te kunnen verkrijgen. Wat betreft de betere vischsoort der Noren, mogen we even herinneren, dat de Stockholm- sche correspondent van de Nieuwe Rott. Cou rant onlangs schreef dat de Noren zeer klagen over de slechte vangsten van rondvisch, die zy dan waarschynlijk vangen met den hoek. Maar tevens werd gemeld, dat de trawlers, Duitsche en Engelsche, zeer goede vangsten maken. Dit moet dan ook z.g. netvisch zyn, waarop de Rott. overzichtschrijver zooveel tegen heeft. Doch het laat zich aanzien, dat er dus ten slotte niets anders zal komen dan netvisch, zoodat daaraan de consument zich zal hebben aan te passen. Dat de visch, aangevoerd door het s.a. Ariadne beter zou zyn dan die aan gevoerd door onze trawlers, moeten we aan nemen omdat we het tegendeel niet kunnen constateeren, maar dan zal de verzorging aan boord van de trawler beter moeten worden. De Visscherij vereeniging „Visscherijbelan- gen" te Urk bespreekt in een ingezonden stuk in de Nieuwe Visschery-Courant het pufvraag- stuk en de meening wordt geponeerd, dat niet meer die beteekenis moet worden gehecht aan het aanvoeren van puf, omdat de opbrengst niet meer die beteekenis heeft voor bijbesom ming als vroeger. Bepleit wordt, ter verhooging van den visch- stand, de maaswijdte der netten te vergrooten, waardoor waardevoller visch zal worden ge vangen. Men erkent, dat niet de groote ver nietigers van jonge visch zijn loggers en kust- visschers, maar in sterke mate de groot-vis- scherij met de stoomtrawlers. Nu weten we, dat men in visscherskringen in principe niet tegen maaswydtevergrooting is, mits alle landen daartoe overgaan. Het bezwaar tegen het voorstel van de vis- scherij-centrale was, dat het te eenzijdig zou werken, omdat daardoor de kustvisschery te zwaar getroffen werd, terwijl het doel: sparen van jonge visch niet werd bereikt. Bovendien werd de termijn voor het ver grooten van de maaswijdte te krap genomen, waardoor de kosten op het bedrijf gelegd te zwaar zouden worden. Eveneens schept het vergrooten van de maaswydte dit bezwaar, dat het vangen van rondvisch in niet geringe mate zal worden be lemmerd. In elk geval wordt in dit ingezonden stuk eens een ander geluid gehoord, dat prettiger aandoet dan hetgeen men telkens uit IJmuiden hoort. In dezen vorm is het gemakkelyker tot eenig resultaat te komen, omdat hieraan het prikkelend karakter ontbreekt. In verschillende bladen komt een artikel voor van de firma Jan Don Co. te Viaar- dingen, waarin wordt gepleit voor uitbreiding van de gelegenheid tot het visschen en aan voeren van haring, omdat met de tegenwoor dige regeling wordt gevreesd voor een tekort aan exportharing. Vooral wordt, wanneer de aanvoeren niet worden vergroot, gevreesd, dat er export zal teloor gaan, omdat Engeland er alles op zet om zyn export uit te breiden, waartoe het in staat is door credietverleening en de aanmerkelyk ruimere vangsten, verge leken by die der Hollandsche visschery. Zoo eenigszins mogelijk zal, dunkt ons, de Visscherjj-centrale wel maatregelen in die richting nemen. Volgens de „Nieuwe Rott. Crt." zou men het in Rusland zeer op prys stellen om met Holland uitgebreider handelsbetrekkingen aan te knoo- pen, en men hoopt, dat daarvan in 1936 duidelyk de blyken van zullen zijn aan te toonen. Volgens de „Nieuwe Rott. Crt." zal de Ned. Staatscourant binnenkort een Kon. Besluit De- vatten, waarby voor het tydvak van 7 maanden aanvangende 1 November 1935 en eindigende 31 Mei 1936 de invoer van onderscheidene soorten ook versche haring van buiten- landsche herkomst wordt geregeld. Dit heeft voor ons noordelyk gebied wel niet zooveel te beteekenen.maar kan voor het visch- bedryf in het algemeen wel van belang zyn, omdat daardoor de totale aanvoer van visch j wordt beïnvloed. Het h^P^bedryf in de eerste plaats zal daarvan den gunstigen invloed ondervinden. Vooral de versche haringvisschery is hiermee gebaat, en wat betreft de gezouten haring, kan het er wellicht toe leiden, gezien wat we hierboven schreven in betrekking tot den onvol doenden haringvoorraad, dat er kans bestaat, dat er toestemming komt voor het meer aan voeren van haring door eigen schepen. En waar er gereeden afzet zal zijn van versche haring, zal er allicht voor andersoortige visch betere prys zijn te maken. PROTESTVERGADERING KLEINHANDEL IN VTSCH TE AMSTERDAM. De stichting Maatschappelijk Steun te Amsterdam had hét besluit getroffen om de visch- en haringventers uit te sluiten van de regeling, die getroffen is om de venters in den komenden winter van bijsteun te voorzien. Door den Bond van Kleinhandelaren in Visch, zetelend te Amsterdam, was nu Dinsdag een j protestvergadering uitgeschreven om op deze en andere wijzen te trachten te bewerken, dat op dit besluit zou worden teruggekomen. Men zal zich misschien afvragen wat dat alles te maken heeft met het vischbedrijf hier ter plaatse, maar dan willen we toch meedeelen, dat de zaak der venters in Amsterdam ook wel degelyk belang heeft voor onze visschery. Niet slechts sprak de heer Presser, secre taris van den Bond, over de steun, maar over het geheele visschbedrijf. Enkele dingen uit deze rede willen we aanstippen. Voor den kleinhandel achtte de heer Presser den overwegenden invloed van grootreeders en groothandel in de Visscherij-centrale van nadeelige beteekenis. Ook voor de kustvis schery achtte hij dat van slechtwerkend be lang. Het dryven van deze groep in de visschery- centrale om het zoover te brengen, dat de kleinhandel tenslotte zou worden geweerd van den afslag te IJmuiden, kon slechts ten na- deele komen aan kleinhandel en visschers. De kleinhandel zou dan weer. evenals vroeger, met handen en voeten gebonden zyn aan den groothandel, terwijl vermindering van het aantal koopers aan den afslag de prijzen van de visch zou drukken. Wanneer de kleinhandel onmachtig wordt j gemaakt zelfstandig in te slaan, wordt daar- door de distributie ernstig geschaad. De overwegende invloed var» de grossiers op de Amsterdamsche markt werkt ook fnuikend op de prijzen, die de visschers kun-j nen deelachtig worden. Sterk werd gegispt, dat de groothandel te i IJmuiden zich al meer ging toeleggen op den) kleinhandel, en dan tegen prijzen, waartegen de kleinhandelaars niet waren opgewassen. Een staaltje werd genoemd, hetgeen te Hoorn en omstreken plaats had, waar een drietal vrouwenvereenigingen vanuit IJmuiden werd bediend. Een der vrouwen ging dan bij de leden rond om te vragen hoeveel visch men noodig had. Dit totaalkwantum werd dan bij; den groothandel besteld, terwyl voor de dis tributie te Hoorn werd gezorgd. Tegen der-: gelijke concurrentie was men niet opge wassen. Alle vertrouwen had spr. in den Minister en in de ambtenaren van de V.C., die in in ploegenstelsel hard werken om de belan gen van de visscherij te behartigen, maar hun adviseurs zijn van een eenzijdige opvat ting en hebben slechts hun groepsbelang op het oog. Zich daarvan los te werken is een zeer moeilijk punt. Maar, zoo spr., de Minister heeft al in een: ander opzicht getoond, er een anderen kijk op te durven hebben en het kan niet anders of weldra zal er een geheel andere oriëntee ring in de V.C. plaats hebben. De kwestie van het geven van overwicht aan den afslag en de 2 korting, alles ten nadeele van den visscher, werd ook ter sprake gebracht. De toestand te Amsterdam was slechter geworden toen de Zuiderzeevisch niet meer aan de markt kwam. Driekwart van den vischaanvoer te Amsterdam was toch Zuider zeevisch en een kwart Noordzeevisch. Men zei toen: dan moeten ze zich maar instellen op Noordzeevisch. Alles goed en wel, zegt spr., maar als er nu geen voldoende: aanvoer is? De groote afhankelykheid van grossiers maakte de zaak nog moeilijker voor de venters en het ergste van alles was, toen de Zuiderzeesteun ook werd gegeven aan Volendammer en Gooische venters, die echter in denzelfden toestand als de andere venters verkeerden, maar omdat die toevallig elders woonden, wel voor dezen steun in aanmerking zijn gekomen en nog zijn. Men zei: deze venters hebben grooter kosten. Maar het leven ten platte lande of in de stad zal ook toch wel even schelen. Neemt men slechts de huishuur. Wij bleven echter verstoken van dezen steun. Er zijn venters van Volendam en elders, die een wekelijksche steun krijgen van 6 tot 15 gulden. Als deze venters dus een klein winstje maken hebben ze gauw een voldoende weekloon, terwijl wy daartegen niet niet op kunnen en wanneer we een prys vragen, die het ons mogelijk moet maken een daggeld te verdienen, worden we uitgemaakt voor afzetters en oplichters. Aan dezen steun moet zoo spoedig mogelyk een einde worden gemaakt (applaus). We hebben gevraagd om vrediet op 6 Dec. 1932. Daarna 27 Dec. 1932. Maar tot nu toe is daarvan niets gekomen en men is er nog altyd mee bezig. We hebben gehad een credietkaart. We kregen een bon om b.v. ge rookte visch op te halen. Het is voorgekomen, dat de daarop verkregen visch door den keuringsdienst werd afgekeurd. Is dat steun? Geef ons crediet, dan koopen we zelf onze visch in en zullen wel zorgen, dat men ons geen bedorven waar afgeeft, roept spr. uit. Het is voorgekomen, dat op Wieringen de haring voor 30 cent per kist ging, terwyl wij Ker aan de grossiers 1.75 per kist moesten betalen. Toen we de haring rondventten en we den prijs vroegen die ons noodig toekwam, noemde het publiek, dat van de lage haring- prijzen had gelezen, ons afzetters met nog meer liefelyks. Spr. verwees ook naar een artikel in het Handelsblad van 28 Oct., waarin ook de klein handel het weer moest ontgelden. De tentoonstellling te Leeuwarden kwam op de proppen, waarbij men de assistentie van den kleinhandel niet noodig had, maar waar wel met behulp van rijksgeld reclame werd gemaakt voor een groothandelaar, het geen werd verijdeld door den heer De Hoo, die de reclameplaat liet verwijderen. Spr. deed een beroep op het gemeente bestuur van Amsterdam, om de venters te helpen. Er wordt onder deze groep van menschen ontzettende armoe geleden, omdat ze van allen steun zijn uitgesloten. Liever dan stempelen, zal men meer gebaat zijn met crediet, waardoor het hun mogelijk wordt zelf hun inkoopen te regelen. Tenslotte werd een motie aangenomen om het gemeentebestuur te verzoeken de be slissing van Maatsch. Steun ongedaan te maken. In het begin der vergadering had de voor zitter gezegd, dat er geen debat zou zijn, om de zaak niet te vertroebelen. De vergadering had een zeer rustig ver loop. Wenscht men een openbaar debat, zoo had de voorzitter gezegd, dan is men daartoe be reid. Vorige week werd te Katwijk, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haring- bedrijf, een vergadering gehouden, waarin, evenals in bovengemelde protestvergadering te Amsterdam, scherp het licht geworpen werd op de verkeerde verhouding, die er be staat tusschen groot- en kleinhandel. Aange drongen werd op sterkere organisatie, zoodat meer invloed in de V. C. kon aangewend worden. De Hoofdbestuursleden Lammers en Pres ser voerden op deze vergadering het woord. BURGERLIJKE STAND. Over den maand October 1935. GEBORENRens, z.v. T. C. Bypost en T. Bil. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: A. Hofdijk, wed. van W. Hoep, oud 89 jaar; K. Dissel, oud 61 jaar, echtgen. van A. Kossen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: J. Hollander, van Amsterdam naar Groote Keeten B. 76. F. Bakker, van Schagen naar A. 90. A. C. de Wit, van Anna Paulowna naar C. 31. J. Wagenaar, van Zijpe naar A. 25. Vertrokken personen: E. Wey, van Groote Keeten, B. 59 naar Bergen. C. A. Vel, van A. 1 naar Schoorl. r"~ v i De zaal tot in alle hoeken bezet. Onze correspondent te Breezand schrijft: De Heldersche Counrant wil uw huisvriend zijn! Niet alleen maar een krant, die even door den heer des huize3 wordt ingezien om op de hoogte te blyven van het plaatselijk en het wereldnieuws, en door moeder de vrouw voor den burgerlijken stand. Neen, de Helder sche Courant wil de goede vriend van het ge heele gezin zijn. Hoe dat in de verschillende rubrieken wordt betracht, behoeven wij u niet te vertellen. U weet dat man zoowel als vrouw in krant en Zaterdagavondbijvoegsel ,,'t Juttertje", veel meer interessants vindt dan 't bovengenoemde en ook de kinderen van het gezin er hun eigen hoeksken in vinden. Maar behalve in en door de krant zelf toont de directie ook nog op andere wijze de banden van vriendschap met de lezers te willen ver sterken. Daarvan getuigde de gezellige mid dag, die Woensdag den kinderen in de zaal van den heer Borst werd geboden. Vol was die zaal, gevuld tot in alle hoeken. De jeugd was den kindermiddag van het vo rige jaar blijkbaar nog niet vergeten en naar zoo iets wilden allen dus weer heen. En weer is er genoten van het uitgebreide en geva rieerde programma, dat werd opgediend. Ook de ouderen, die met hun kroost meegekomen waren, hadden er schik in. Wat er allemaal te zien en te hooren was? De kinderen zullen 't u wel in geuren en kleu ren verteld hebben en ook heeft u er van kun nen lezen in het verslag van een dergelyken middag op Texel. Wij sommen dus maar niet weer op, en herhalen slechts, wat we reeds zeiden: de kinderen genoten; ze leefden mee met alles wat op het tooneel geschiedde, scha terden het meermalen uit en gingen meer dan voldaan huiswaarts. BINNENBRANDJE. Waarschynlijk door het achteloos wegwer pen van een lucifer door een der kinderen, ontstond op den werkplaats-zolder van den heer L. Pieterse een begin van brand. Eenige zakken en kleeren raakten aan het smeulen en daardoor ook het dakhout. Gelukkig brand de dit niet door, anders zou het vele brand bare materiaal in de omgeving door de dan ontstane trekking ook vlam hebben gevat. Toen het brandje ontdekt werd, was reeds een gat in den zolder gebrand. Met hulp van de buren kon met wat emmers water erger voor komen worden. GESLAAGD. Mej. T. Blaauboer sla^de voor het Mer- curius-diploma typen. OVERGEPLAATST. De heer C. Brugman, stationschef alhier, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 De cember overgeplaatst naar Giesendam—Ne- derhardinxveld. BILJARTEN. Van de Biljartclub speelt by Alkemade groep V tegen groep VI. Van groep V won C. Philipsen 2 partijen; K. de Groot 2; P. Wilms 2 cn Jm. Blaauboer 1, totaal 7 partyen. Van groep VI won P. Smit Kz. 4 partyen; P. Smit Jz. 2; Gr. Philipsen 2 en G. van Zand wijk 1, totaal 9 partijen. Groep VI won dus met 97 van groep V. De laatste gelegenheid voor nieuwe abonné's om nog mee te doen aan de winterpuzzle, uitgeschreven door de Heldersche Courant. Een hoofd prijs van 250 gulden. Een tweede pr(js van 100 gulden, een derde prijs van 50 gulden, een vierde prijs een dames- of heerenrijwiel naar keuze, en tal van andere luxe- en practische cadeaux. De Heldersche Courant telt tal van trouwe lezers te Wieringen en heeft vele goede vrien den, niet alleen onder de ruderen, maar vooral ook onder de jeugd. Om dien band steeds steviger te maken, breidt de Heldersche Cou rant haar terrein daar steeds meer uit. Vorige maand nog heeft zy eenige tien tallen abonné's te Wieringen geboekt. Daar moeten er meer bij komen en daar kunnen er meer bij komen. Nu we volop in het leesseizoen zyn en de gezellige winter avonden zooveel vrijen tijd laten om ons in de, gebeurtenissen in binnen- en buiten land te verdiepen, moet de vriend, die op populair-overzichtelijke wijze u daarover in licht, ook uw huisvriend worden. Dat is de Heldersche Courant!. wy geven nieuwe abonné's een laatste gelegenheid om nog me^te doen aan onze groote winter-puzzle, die honderden ge zellig en spannend bezig houdt. Wy ver bonden aan de oplossing van deze puzzle een hoofdprys van 250 gulden, een twee den prijs van 100 gulden, een derden van 50 gulden, een vierden prys, een dames- of heerenrijwiel naar keuze, een vijfden prys, een kinderrywiel en tal van luxe- en huishoudeiyke cadeaux. Het totaal aan geldpryzen en cadeaux voor deze winter-puzzle bedraagt niet minder dan zeshonderdvijftig gulden. De puzzle bestaat uit de samenstelling van een slagzin, waarvan wekelijks minstens één letter, op een der advertentie-pagina's, of in een ingezonden mededeeling, geplaatst wordt. Men knipt deze letter uit en plakt ze op op een kaart, die door ons verstrekt wordt. Wanneer de laatste letter verschenen is, zendt men de kaart in en dingt mee naar de groote geld- of andere prijzen, die ond^ de goede oplossers verloot worden. Voor nieuwe abonné's te Wieringen is dit de laatste gelegenheid om nog mee te doen aan de winter-puzzle. Bovendien ontvan gen zy nog een gratis bewys van toegang tot onzen kindermiddag op volgende week Woensdag, waarvan men de byzonderhe- den elders op deze pagina vindt. Abonneert U dus nu!!! Geeft U op aan onzen agent, den heer Mostert of aan den colporteur, die U in het begin van de volgende week komt bezoeken Weekabonnementen 0.13. Kwartaalabon nementen 1.65. ENSEMBLE DE BOERVAN RIJK WEDEROM OP WIERINGEN. Woensdagavond trad bovengenoemd gezel schap ten tweede male te Wieringen op. Mochten zij zich de vorige maai ter gelegen heid der uitvoering van „O.K.K." in een ge weldige belangstelling verheugen, thans was dit nog sterker. Voor de duizendste maal werd het bekende stuk van Heyermans „De Meid" opgevoerd. Dat niet alleen de titel, doch voornamelyk de naam van Mevr. De BoerVan Rijk oor zaak was van de nagenoeg volle zaal van Cine ma de Haan, waar naar schatting tusschen de vier fi vijfhonderd menschen aanwezig waren, staat voor ons vast. Direct al by het openen van het doek kreeg Mevr. De BoerVan Ryk een warm en dankbaar welkom-applaus te in- casseeren, wel een bewijs hoe men hier haar komst en die van haar befaamde gezelschap weet te waardeeren. Naast het onovertroffen spel van de ruim 80-jarige hoofdvertolkster, viel het sterke spel op van Jaap v. d. Poll en het sublieme en ge voelig weergegeven spel van Mieke Flink Verstraete. De ondergeschikte rollen waren eveneens in uitstekende handen. Feitelyk zou den wij alleen kunnen volstaan met den naam van het ensemble; hun tooneelspel is wel zoo bekend, dat schier een recentie overbodig wordt. Mocht de inhoud van het stuk ons niet ge heel bevredigen; het sublieme spel vergoedde alles ruimschoots. Het publiek had evenwel liever een meer dankbare rol in handen van Mevr. De BoerVan Ryk gezien; men ziet nu eenmaal een lievelings-artiste gaarne in een smettelooze rol. Niettemin was het applaus dat telkens op ging er niet minder welgemeend door en toen het laatste bedryf beëindigd was, moest ver schillende malen worden gehaald. Bij een onderhoud dat wij even achter de coulissen hadden, deelden de artisten ons spontaan mede, dat (op onze vraag) het too neel zich uitstekend voor spel-ensceneering leende; het comfort dat zij hadden in de moder ne kleedkamers van Cinema de Haan staken zy niet onder stoelen of banken. Deze mededeeling deed ons goed, te meer waar het niet uitgesloten behoeft te blyken, dat wij eens meer van dergelijke kunstavon den op Wieringen krijgen. Het publiek was van alle kanten komen toestroomen, hetgeen een stimulans mag zijn voor toekomstige voorstellingen, Er werd besloten met een gezellig en geani meerd bal, waarbij dansmuziek werd gegeven door de band van den heer J. M. Bruul. A.s. Woensdag 4 uur in „Concordia'' te Hippolytushccf. Het succes dat de Heldersche Courant het vorige jaar heeft gehad met de door haar ge organiseerde Kindermiddagen, heeft de direc tie doen besluiten ook dit jaar feestmiddagen voor de kinderen van haar abonné's te orga- niseeren. Aan het programma van dezen middag is bizondere aandacht besteed, zoodat de jeug dige bezoekers van deze feestmiddagen een middag van vreugde bereid zal worden, een middag waarover de kinderen nog dagenlang zullen spreken. Wij behoeven natuurlyk niet te zeggen, dat iedere ouder gerust zyn kinde ren naar dezen middag toe kan sturen. Wij hebben met de samenstelling en verzorging van het programma rekening gehouden met het feit dat de Heldersche Courant in ge zinnen komt van alle gezindten. En wij willen niemand buiten sluiten. Een programma dus voor alle kinderen van alle abonné's. De ouders, in dit geval natuurlyk in hoofdzaak de moeders, mogen hun kinderen naar de Kindermiddagen vergezellen. Ook vorig jaar hebben tal van moeders mee genoten van het plezier van de kinderen. Is er blyder, spon taner en onschuldiger feest denkbaar dan een feest voor de kinderen? Vooral nu de tijden voor velen zoo zorge lijk zijn, zorgen die vaak terugslaan op den geest in het gezin, meende de Heldersche Courant, de kinderen van haar abonné's een middag van ontspanning en vreugde te moe ten bezorgen. Zij heeft daartoe de medewerking verkregen van prof. Samir Haofim, die vorig jaar de kinderen heeft versteld doen staan van zijn wonderbare goocheltoeren. Zy heeft de mede werking van een snelteekenaar, die voor het jeugdig auditorium zijn schetsen op een bord zal tooveren, van een speelman, die met po pulaire wijsjes op verschillende muziekinstru menten de stemming bij zijn jeugdig audito rium er in zal weten te brengen en natuur lyk zal een nieuw twaalftal jeugdige lezeres jes van de Heldersche Courant, onder leiding van mej. C. Speyer en C. Dietrich, de be zoekers laten genieten van grappige spelle tjes, leuke versjes en „licht"-dansjes, terwyl de grootste grappenmaker van Den Helder, Jan Katrol, de aanwezigen zal doen schate ren met onschuldige, doch geestige grap pen. Woensdag 6 November, 's middags 4 uur, wordt de feestmiddag gehouden in „Concordia" van den heer S. Halfweg, te Hippolytushoef. Kinderen van abonné's zullen toegang heb ben voor 0.10, kinderen van niet-abonné's betalen 0.15. Kaarten zyn verkrijgbaar te Hippolytushoef bij onzen agent, den heer M. Jb. Mostert. Den Oever by onzen corr., den heer Buma. Voor Westerland kunnen de kaarten worden aangevraagd by den bezorger, den heer D. v. Bloemendal. Nieuwe abonné's, die in het bezit zijn van een afgestempelde bon voor den Kin dermiddag, kunnen dezen tegen een be wys van toegang inruilen by bovenstaande adressen. SPOEDEISCHENDE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD OP VRIJDAG A.S. Te behandelen punten: 1. Voorloopige vaststelling van de reke ning der zeegras-exploitatie over het dienst jaar 1934/1935. 2. Voorloopige vaststelling van de gemeen terekening over het dienstjaar 1934. 3. Aanbieding der begrooting van de zee gras-exploitatie, dienst 1935/1936 en van de gemeente-begrooting, dienst 1936. Hippolytushoef UITVOERING GYMN.-VER. „WIERINGEN", Zondag a.s. geeft deze Vereeniging een uit voering in „Concordia", onder leiding van den heer Pennekamp van Anna Paulowna. Een zeer afwisselend programma wijst op een mooien avond. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Vrydagavond zal deze Kring een byeen- komst houden in het catechisatiegebouw. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE V.V. „SUCCES". Dinsdagavond hield bovengenoemde voet- balvereeniging haar ledenvergadering in de zaal van den heer S. Halfweeg. De voorzitter, de heer D. Oden, deelt mede, dat het bestuurs lid Zwanink heeft bedankt. Mededeeling wordt gedaan van de presta ties der afgeloopen periode. Succes 2 won den 2en prys by de nederlaagwedstrijden van „Zeemacht" in Den Helder. In Wieringer- waard werd door hetzelfde elftal den eersten prys gewonnen. Stemming vacature Zwanink. Candidaten: Montulet en Grootema&t. Mon- tulet wordt gekozen met 26 stemmen. Gezien het feit, dat deze reeds lid der Kascommissio was moest tot de verkiezing van een lid dezer Commissie overgegaan worden. Bij een vrije stemming wordt na herstemming gekozen de heer Nan Koorn. Secretaris Nieuw buurt komt op zyn stok paardje aandraven en uit wederom zyn on tevredenheid over de slechte opkomst bij de trainingsavonden, welke zoo zeer noodig zijn, thans meer dan ooit. Hy verzoekt om meer medewerking, hetgeen de voorzitter ten volle onderschrijft, Rectificatie. In ons nummer van Dinsdag was in het verslag der Visschers-Vereenigingen om de Waddenzee vermeld, dat a.s. Vrijdag te Den Helder een vergadering gehouden zou wor den. Dit moet zjn: Vrydag 15 November,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15