Radio-programma Programma's? BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Drukkerij De Boer HELDERSCHE COURANT VAN DONDHRDAG 7 NOVEMBER 1935. De Nederlandsche ambulance voor Abessinië. Generaal Evangeline Booth komt naar ons land. Minister De Wilde aan het woord. Voorloopig verslag Tweede Kamer over de begroot ng voor Sociale Zaken. Officier van Justitie in hooger heroep. Zes jaar tegen fotograaf geëischt. Schieten op een kameraad Overval te Vaassen. Twee dappere jongens bakkeleien met drie inbrekers Weer een stroom van bekentenissen. Oss wordt gevonnist. Levendige smokkelhandel aan de Limburgsche grens Een jeugdige procaratie' houder verduisterd een halve ton. Vertrek begin December. Naar het Hbl.. verneemt zal als leider van de Nederlandsche ambulance in Abessinië op treden dr. Ch. W. F. Winckel, hygiënist te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, dat het personeel der ambulance met het materiaal in de eerste dagen van December zal vertrekken. Nog niet is vastgesteld met welke scheepsgelegenheid zal worden gereisd. Te Groningen is een congres gehouden van officieren van het Leger der Heils (stichtei William Booth) in Noord-Nederland. In deze bijeenkomst is medegedeeld, dat generaal Evangeline Booth, de dochter van den stich ter van het Leger des Heils. in Februari van het volgend jaar een bezoek zal brengen aan ons land. TEGEN DE BERLIJN SCHE OLYMPISCHE SPELEN. Communistische actie. Op vijf plaatsen van Amsterdam zjj'n Zondag roode doeken met de leuzen: „Weg met de Olympiade in Berlijn", „Wij eischen verplaat sing van de Olympiade", e.d., opgehangen. Tevens zijn in de omgeving van het Stadion en in verschillende andere buurten, klaar blijkelijk van communistische zijde, strooibil jetten contra de Berlijnsche Olympische Spelen uitgereikt. DE INVOER VAN HARING DOOR NIET-N'EDKRLANDSCHE SCHEPEN. De Nederlandsche Staatscourant zal dezer dagen een koninklijk besluit bevatten, waarbij voor het tijdvak van 7 maanden, aanvangende 1 November 1935 en eindigende 31 Mei 1936, de invoer van: a. pekel- en steurharing en versche haring, met uitzondering van sloe- haring; b. versche en gezouten slóeharing, alsmede de aanvoer van versche haring met visschersschepen van vreemde nationaliteit is verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 40 ten honderd van het netto-gewicht, het welk gemiddeld in de overeenkomende maan den van de jaren 1932, 1933 en 1934 is in- en aangevoerd. De invoer is slechts toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een door of vanwege den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart afgegeven invoervergunning. Vergunningen voor den invoer worden slechts verstrekt aan hem, wiens handelszaak in het handelsregister staat ingeschreven en die blij kens die inschrijving mede het bedrijf van importeur van bovenbedoelde visch uitoefent en tot een hoeveelheid, gelijkstaande aan ten hoogste 40 ten honderd van het gemiddelde netto-gewicht, hetwelk door hem is ingevoerd gedurende de maanden November en Decem ber van de jaren 1931, 1932 en 1933, alsmede de maanden Januari t/m. Mei van de jaren 1932, 1933 en 1934. Aanvragen voor het verkrijgen van toewij zingen en nadere inlichtingen worden door de Kamers van Koophandel en Fabrieken ver strekt. De aanvragen moeten bij de Kamers weer zijn ingediend vóór 15 November 1935. Bij den invoer zal een béwijs van oorsprong worden geëischt. Voorts is bepaald, dat de aanvoer van ver sche haring door vreemde visschersschepen alleen te IJmuiden zal kunnen geschieden. In zjjn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Minister de Wilde's memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het departement van Binnenlandsche Zaken beyat, behalve een uitvoerige ver dediging van zjjn beleid, een aantal feitelijke mededeelingen, waarvan wij er enkele aan stippen. Het vraagstuk der wettelijke-tijdregeling zal na het veto der Eerste Kamer in zake den Midden-Europeeschen tijd voorloopig niet opnieuw worden aangevat. Het vraagstuk van de nationale vlag is bij de regeering in onderzoek. Het kabinet is bereid de reeds lang aanhangige wijziging van de begrafenis wet in behandeling te nemen. Binnenkort is indiening te verwachten van een wijziging van de geldschieterswet,ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren, die enkele bepalingen van deze wet Voor de betaalzegelkassen opleveren. Mr. 'de Wilde heeft zich bereid verklaard mede te werken aan een wettelijke regeling van de lijkverbranding, mits niet getreden wordtop het gebied van principieele tegen- Stellingen, die het kabinet wenscht te ver mijden. Het Wilhelmus. Een van de regeering uitgaanden aandrang tot beperking van het spelen en zingen van het Wilhelmus van zekere zijde werd dat ln het voorloopig verslag wenschelijk ge acht wijst de minister af. Veeleer valt het naar zijn oordeel toe te juichen, dat het volkslied, uiting van gehechtheid aan vorsten huis en vaderland en van onderlinge saam- hoorigheid, dikwijls wordt gespeeld en gezon gen. Het komt er daarbij naar zijn gevoel minder op aan, of de gelegenheid, waarbij het wordt uitgevoerd, een hoogst belangrijke of een minder belangrijke gebeurtenis is, doch meer op de waarachtigheid van het volks gevoel, waarmede het wordt beluisterd of meegezongen. Colportage. De ongewenschte verschijnselen, welke zich hier en daar bjj colportage hebben voorge daan, moeten ten zeerste wórden betreurd. Van overheidswege zal al het mógelijke wor den gedaan door verhoogde politicbescher- ming en anderszins om soortgelijke verschijn selen in de toekomst te voorkomen: Uiteraard verdedigt de minister ook de burgerwachten en den vrijwilligen landstorm tegen de in het voorloopig verslag van link- sche zijde gedane aanvallen, en hij merkt daarbij op, dat de verlaging der subsidie geenszins mag worden beschouwd als een uiting van geringer waardeering van regee- ringszjjde voor deze Instituten, doch als een uitvloeisel van den algemeenen eisch van ver sobering, ook op het allernoodzakelijkste. Zeker, zoo betoogt mr. De WUde, zijn deze corpsen geen „instellingen tot particuliere machtsvorming op het terrein der overheids taak". Voortdurende contróle en nauwkeurige, herhaalde Instructie van regeeringszijde ls waarborg, dat in deze instituten geen misver stand kan ontstaan ten opzichte van de in te nemen plaats en de te vervullen taak. Het leeuwendeel van dit lijvige regeerings- stuk wordt natuurlijk ingenomen door een uitvoerige verdediging van 's ministers beleid tegenover de lagere organen, zijn ingrijpen in gemeentelijke bestuursaangelegenheden en vooral zijn bemoeiingen met de gemeente- ftnanciën en de salarissen, een beleid, dat vooal van socialistische en zij het in iets mindere mate van katholieke zijde, scherp ge- critiseerd werd „aantasting der gemeentelijke autonomie". De minister verwijt, zij het zonder gegriefd heid, zijn bestrijders, dat zij de houding der regeering bezien in een gedachtengang, die van de gemeente uitgaat. Men kan en moet deze zaak echter bezien van het standpunt der regeering uit, die met haar financiën hiër en ginds moet bijspringen, om de ge meenten de vervulling van haar taak moge lijk te maken. Gaan de huishuren reeds voldoende omlaag? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor So ciale Zaken. Eenige leden spraken er hun verwondering over uit, dat de Minister bij zijn benoeming zijn notariaat niet heeft neergelegd. Opnieuw drongen verscheidene leden aan op invoering van de 40-urige werkweek in daar voor in aanmerking komende bedrijven, over eenkomstig het desbetreffende rapport van den Hoogen Raad van Arbeid. Andere leden hadden hiertegen nog steeds ernstige bezwa ren. In het bijzonder werd nogmaals .de aan dacht gevestigd op de abnormaal lange werk tijden van groote groepen chauffeurs. Voorts drongen verscheidene leden aan op toepassing van de Arbeidswet op den arbeid in kantoren, waar nog altijd veel overwerk, ook door jeugdige personen, verricht moet worden. Ten slotte drongen verscheidene leden an dermaal aan op een regeling van den werk tijd in den landbouw, in het bijzonder voor vrouwen en jeugdige personen. Vrouwenarbeid. Verschedene leden hadden met instemming kennis gënomen van het voorontwerp van wet in zake den vrouwenarbeid, dat de minister bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt heeft, ten einde aldus meer arbeid voor mannen vrij te maken. Wederom werd gevraagd of de Regeering maatregelen overweegt ten behoeve van het steeds grooter wordende aantal personen, die ouder zijn dan 65 jaar en aan wie geen rente vólgens de Ouderdomswet of de Invaliditeits wet kan worden toegekend. Sommige leden drongen er op aan, kleine ongevallen onder de werking van de Ziekte wet te brengen. Verscheidene leden, hoewel eveneens waar- deerende wat de regeering doet en reeds ge daan heeft om tot hüurverlaging te geraken, waren niettemin van orodeel, dat het bereikte resultaat onvoldoende is. Verscheidene andere leden waarschuwden, hoewel ook zij huurverlaging noodzakelijk achtten, opnieuw met klem tegen het instellen van huurcommisises, waardoor huns inziens de geheele bouwnijverheid zou worden lam geslagen. Gevraagd werd, op welke wijze de regee ring de aangevraagde 3.5 millioen voor huur verlaging zal aanwenden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat tot nu toe de huurverlaging sterk wordt pe- lemmerd doordat het Rijk nog niets gedaan heeft voor de zonder rijkssteun gebouwde ge meente- en vereenigingswoningen. Verscheidene leden drongen wederom aan op het tot stand brengen van een wettelijke regeeling van de werkloosheidsverzekering. Zjj vroegen, welk standpunt de minister te dien aanzien inneemt. Jeugdwerkloosheid. De instelling van de Rijkscommissie voor de jeugdwerkloosheid werd toegejuicht. Opnieuw werd aangedrongen op het instel len van een onderzoek naar den omvang der werkloosheid onder de jeugd. Over de plannen der Regeèring op het ge bied van de jeugdwerkloosheid zou men gaar- ne nauwkeurig worden ingelicht. Eenige leden bepleitten de instelling van een opkomstplicht voor jeugdige werkloozen, gepaard met tewerkstelling in land- en tuin bouw. Met het oog op de bestrijding van de werk loosheid onder de meisjes drongen eenige leden er op aan, vooral aandacht te schenken aan de huishoudcursussen, opdat een geleide lijke vervanging kan plaats vinden van de vele in ons land werkzame buitenlandsche dienstboden. Verscheidene leden meenden, dat de kleine gemengde boerenbedrijven beneden een grootte van 3 tot 5 hectaren door de landbouw-crisis- maatregelen niet voldoende geholpen kunnen worden.. Zij waren van oordeel, dat voor deze boeren op de begrooting van Sociale Zaken gelden beschikbaar gesteld moeten worden. Werkverschaffing. Vele leden waardeerden, dat een zoo groot aantal arbeiders in de werkverschaffing is opgenomen. Som/nige leden drongen opnieuw aan op een, .toegeeflijker regeling met betrekking tot den aftrek van gezinsinkomsten bij steunver- leening. Verscheidene leden maakten bezwaar tegen het standpunt, ingenomen door 's Ministers ambtsvoorganger met betrekking tot de ver plichting voor gesteunden, over te gaan tot afkoop van leveringsverzekeringspolissen. Ge vraagd werd, of de tegenwoordige Minister bereid ls een ander standpunt in te nemen. LEVERING VARKENS AAN DE NEDER LANDSCHE VEEHOUDERIJ CENTRALE. Vanaf 4 November 1935 kunnen de varkens houders in Noord-Holland bij de Kantoor houders en Secretarissen der Districts-Com- missies kaarten bekomen, wanneer zjj „zouters" ter levering aan de Nederlandsche Veehouderij willen aanbieden. Binnenland. de wolhandkrab trekt verder. De wolhandkrab blijkt in de watren om Haarlem sterker te zijn doorgedrongen dan de eerste vangst deed vermoeden. Steekproe ven door de Waterpachtcommissie genomen hebben tot resultaat gehad, dat eenige hon derden krabben werden opgehaald. De heer Kion, secretaris van de Water pachtcommissie deelde, mede, dat hij een onderhoud over déze uitbreiding der krabben heeft gehad met den heer L. N. van der Heijden van de inspectie der Nederlandsche Heide Maatschappij. Deze was de meening toegedaan, dat het gevaar voorbijgaand kan zijn. omdat de wolhandkrab steeds verder trekt en den weg naar zee zal zoeken. Het is ook mogelijk dat er ook velen zulen ver dwijnen door de bemaling bij Spaamdam. Er is aan de vischnetten veel schade aan gericht, maar van verwoesting in den visch- stand is nog niet veel gebleken. Naar het Hbl. verneemt heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch hooger beroep aangeteekend tegen een groot aantal uitspraken door die rechtbank tegen leden van de Ossche bende. Voor de rechtbank te Almelo stond terecht de fotograaf uit Hengelo, die betrokken is geweest bij de overvallen met roof gepleegd te Albergen en Bornerbroek, waarbij oude menschen werden beroofd en ernstig mis handeld. Vier medeplichtigen in deze zaak waren reeds tot zware straffen veroordeeld, maar de zaak van den fotograaf werd nog verder aangehouden, omdat er rapport van een psychiater over hem zou worden uitge bracht. Dit rapport is thans verschenen. Hoewel het verd. verminderd toerekenings vatbaar verklaarde, werd een zware straf ge vorderd, n.1. zes jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling der regeering na het ondergaan der straf. Twee surveilleerende jachtopzieners ont dekten Dinsdagnacht tusschen Mill en St. Hubert een groep stroopers, die daar met be hulp van een lichtbak aan het jagen waren. Zij sommeerden de mannen halt te houden, waarop dezen echter de vlucht namen. Tijdens de achtervolging werd door de stroo pers geschoten, waardoor evenwel niet de jachtopziener, doch een der stroopers ge troffen werd. De man werd door de jacht opzieners gevonden met een schot hagel in het been. In verband met dit stroopersavon- tuur zijn twee inwoners van Mill door de marechaussee uit Grave gearresteerd onder verdenking, op de jachtopzieners te hebben geschoten. in het ruim gevallen. De acht-en-twintigjarige schipper G. Ver wijs uit Zuid-Beijerland, die Dinsdagmiddag te Rotterdam bezig was met het verladen van lijnzaad in het ruim van het motorschip „Wilhelmina", is daarbij van het luik ge gleden en op zijn hoofd in het ruim neer ge komen. Met een schedelbasisfractuur is hrj naar het St. Franciscus Ziekenhuis gebracht en daar opgenomen. Zijn toestand is zorg wekkend. door vrachtauto gedood. Dinsdagmiddag kort na het uitgaan van de school, is op den Boulevard te Arnhem een tienjarig jongetje, dat op den weg liep te spelen, onder een vrachtauto uit Duitschland geraakt en gedood. Nadat haar man zich naar het werk had begeven, hoorde de vrouw van een arbeider te Vaassen 't was nog donker gestom mel in haar woning. Met een zaklantaarn toog zij op onderzoek uit, en in de woon kamer gekomen, keek zjj in het gemaskerde gelaat van een indringer, die haar toevoegde: ;,Je geld of je leven!" In haar angst heeft de vrouw den bandiet alles gegeven, wat zij in huis had, waarop de man zich snel verwijderde. Tijdens korte afwezigheid van den bewoner is Maandagavond in het pand Rozenstraat 2 te 's-Gravenhage een inbraak gepleegd. Het vermiste bedrag is niet groot. Toen in den loop van den avond de 14- jarige zoon des huizes en een 16-jarige vriend thuis kwamen, bemerkten zij onraad. Op de bovenverdieping brandde licht en zjj hoorden gestommel. De knapen grepen toen uit de bakkerij ieder een groot mes, en riepen onder aan de trap, wie daar was. Plotseling stormden drie mannen de trap af. Twee ontsnapten door de achterdeur, de derde sprong pardoes door de winkelruit heen naar buiten. De zoon van den heer Arkema was inderhaast omgeloopen en zag den vluchteling wegrennen naar de Laan van Meerdervoort, waar de man op een tram wagen van lijn 5 sprong. Er was inmiddels zooveel toeloop gekomen, dat de vluchteling het raadzamer achtte, op de laan Van Eik en Duinen van de tram te springen, waarna hij weldra door eenige agenten werd gepakt. De tweede jongen is nog met de beide andere inbrekers slaags geraakt, doch hij moest, hoe hij zich ook weerde, het onderspit delven. De arrestatie van de beide mannen, die toen wisten te ontvluchten, is weldra te verwachten. De gemeentepolitie te Oss is ook Maandag weer druk in de weer geweest met het ver- hooren van verdachten in misdrijven, die nog niet of slechts gedeeltelijk tot klaarheid waren gebracht. Het resultaat is een nieuwe serie onthullingen; in de eerste plaats heeft P. A. Buul volledig bekend, dat hij mede plichtig is geweest aan den roofmoord te Oyen op 15 Mei 1934. Hij heeft aan de be drijvers van de msi'daad niet alleen inlichtin gen verstrekt omtrent de situatie in het huis vdn de gebroeders Verhoeven, maar boven- dièn het plan van den overval uitgewerkt. Hij zal naar het Huis van Bewaring te 's-Her- togenbosch worden gebracht. Inspecteur Van Kempen heeft verder te VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds, J. H. Telkamp. 11.00—12.00 Orgelspel G. Snijders. 12.15 Gramofoonplaten. I.15 Ensemble van der Horst. 2.30—3.00 Chr, lectuur. 3.15 Ensemble van der Horst. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Hobo-recital B. de Vries. A. d. vleugel: A. Tump. 5.00 A. Hermes (alt), G. Beths (viool) en P. Halsema (piano). 6.30 Causerie A. J, Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Arnhemscbe Orkestvereeniging o.l.v. J. Spaanderman m.m.v. J. Juda (viool). 9.00 Declamatie door P. v. d. Bijl. 9.30 Vervolg Concert (Om 10.00 Berichten). 10.3511.30 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht J. Lemaire. 10.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. II.15 Vervolg voordracht. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeekman en Gramofoonplaten. 2.10 Gramofoonplaten. 2.30 Causerie Mevr. I. de LeeuwVan Rees. 2.50 Piano-recital M. de Jong. 3.10 Gramofoonplaten. 4.00 Dito. 5.00 Kinderuur. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. Mmv. B. van Dongen (zang) 6.35 N. de Klijn (viool) en D. Wins (plano). 7.00 Lezing over Mazzini, door W. H. Vlie gen, afgew. met gramofoonplaten en de- clamatie door J. Lemaire. 7.50 Nieuwsberichten, Herh. SOS-berichten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. N. A. Bruining: Onze bijbel. 8.30 M. Monnier (cello) en C. Swaan (piano) 9.00 Ds. F. Kleyn: De geloofsbeweging in Duitschland. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Tooneelpraatje B. Verhagen. 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Nieuwsberichten, Vrijs, Godsd. Pers bureau. .11.00 Voordracht W. van Capellen. 11.12 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4212.00 Gramofoonplaten. Hilversum I, 1875 m. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935. KRO-uitzending. 8.Q09.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Schlagermuziek en gramofoonplaten. 6.20 Lezingen en gramofoonplaten. 8.00 Berichten. Reportage. 8.20 Orkestconcert. 8.45 Gramofoonplaten. 8.55 Zang. 9.05 Voordracht. 9.25 Orkestconcert, zang, gramofoonplaten en causerie. 10.30 Berichten. 10.35 Revue programma. 11,1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. V A RA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.De Zon nekloppers o.l.v. C. Steyn; E. Arbous, P. Collin en Jan Musch (cabaret) en A. de .Vries (spreker). 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Orvit'opia o.l.v. J. v. d. Horst. I.301.45 Gramofoonplaten. >2.00 Gramofoonplaten. 2.20 Filmpraatje M. Sluyser. 2.35 Gramofoonplaten. 3.10 Muzikale lezing R. S:houte. 4.00 Gramofoonplaten. 4.45 Ir. H. Vos: De studenten en het plan van den Arbeid. 5.00 VARA-orkest o.l.v. J. Susan. 5.40 Literaire lezing, A. M. de Jong. 6.50 Orgelspel C. Steyn. 7.00 Groningsch uurtje. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.05 VARA-maandrevue, tekst van Pleysier en de Vries, muziek van Rossican. M.m.v. de Flierefluiters o.l.v. E. Walis en solisten. 8.35 W. H. Vliegen: De VARA jubileert. 8.50 Vervolg Maandrevue. 9.15 Het mysterie van de Geluiden, prjjsvraag Nieuwsberichten. VARA-Varia, Toespraak door Esther de Boervan Rijk. 9.45 „Heyermans-herinneringen", mmv. o.a. Jan Musch en Esther de Boervan Rijk. II.3012.00 Gramofoonplaten. j 's-Hertogenbosch verhoord M. i M. van Orsouw, b.jgcnaamdcle Koper zeer beruchte misdadigere brandstich- serie inbraken, roofo^'®'"Va r)e ReuVer o.a. tingen bekend. Zoo bekende Van zijn medeplichtigheid aan den "v'''v' Zan.ivoort op Oss, de mbraak bij Kokken waar een bedrag van vijfhonderd gulden gestolen en bij Van Erp in de Middeldonk te Het zondenregister van Van Orsouw is_uit- gebreider en omvat tientallen misdri)ven_ Deze man heeft deelgenomen aan roofovervallen te Heesch bij Christeaansen te Oyen, bg Ginkel te Geffen. bjj een landbouwer wonende aan den Rijksweg en te Maren bij den ktms.e van de Boerenleenbank. Verder belWend* inbraken te Berghem, Schaik, Teffelen, langen, Nuland, Megen en Oss, verder brandstichting bij Van der Veer te Oss waai- voor hem 50 werd uitbetaald. Hoofdverdachten van den overval hij J. Hulpers te Oss krijgen leder v(jf jaren. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft wederom in een aantal Ossche zaken vonnis gewezen. De 29-jarige arbeider M. van den Elzen, tegen wien een gevangenisstraf van twee jaar geëischt was, met aftrek van pre ventief, inzake medeplichtigheid aan den overval op H. Geven te Deurne. gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1933, werd vrij gesproken. De 33-jarige arbeider J. J. Bevers, tegen wien drie jaar was geëischt wegens inbraak bij den slager P. Jansen te Oss, in den nacht van 20 op 21 Januari 1934, werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. In dezelfde zaak werd de 35-jarige arbeider M J. de Brok, tegen wien zes jaar was ge ëischt, veroordeeld tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf. Voor den overval, gepleegd op 2 November 1930 in de woning van J. Kuipers te Oss (Ze venbergen), werd de 29-jarige W. A. Bloe- mers, tegen wien acht jaar geëischt was, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar Voor ditzelfde feit werd de 31-jarige land bouwer F. de Reuver, tegen wien zes jaar was geëischt, veroordeeld tot drie Jaar ge vangenisstraf en de 26-jarige arbeider J. M. den B»ok, tegen wien de eisch acht jaai luidde, tot vijf jaar gevangenisstraf. Bij alle opgelegde strafen werd de voor- loopige hechtenis in mindering gebracht. Heldendaden van ambtenaren. ,,WILD'WEST"'SENSAT1ES. In de N. R. Ct. troffen we een groot artikel aan over de smokkelarij, zooals zij weer aan onze Zuidelijke grenzen bloeit. Wij ontleenen er aan: De groote smokkelhandel leeft weer op. Leek het eenigen tijd geleden, dat het smok kelen in pantserauto's onderdukt was, in den laatsten tijd zijn er aanwijzingen, dat deze tak van het smokkelbedrijf in het groot weer op leeft. Zoo werd eenigen tijd geleden ln het Zuid-Oosten van Limburg een smokkelzaak berecht ter waarde van duizenden guldens. Het vermoeden was, dat deze fraude niet ge schiedde om de invoerrechten te ontduiken, want die had men waarschijnlijk gaarne be taald, doch omdat men over geen consenten van invoer beschikte,. Aan de Zuidelijke grens is kort geleden een wagen, die rondom geheel gepantserd was, door ambtenaren in een snelle dienstauto vervolgd, waarbij de smokkelaar langs allerlei kronkelwegen trachtte de Bel gische grens te bereiken. Tientallen schoten werden vergeefs op hem gelost; geen enkele verkeersbelemmering kwam, gelukkig, deze wilde vlucht verhinderen. Want men vrage niet welke risico's de toevallige gebruiker van dezen weg bij een dergelijke wilde jacht loopt. Doch ook de ambtenaren wagen hun leven en het moeten eerste klasse chauffeurs zijn, die de rijksauto's zonder een oogenblik hun tegen woordigheid van geest te verliezen, tot voorbij de smokkelauto's weten te brengen, waarhij al voorgekomen is, dat de bestuurder van de laatste den vervolgenden rjjksauto trachtte te rammen. De strijd tusschen groote smokkelaars .en beambten wordt met een hardnekkigheid ge voerd, zooals men ze enkel op een oorlogster rein zou verwachten en daarbij worden staal tjes niet alleen van plichtsbetrachting, doch zelfs van heldenmoed door de beambten ge toond, die niet alleen de waardeering van hun chefs, doch ook van de zijde van het publiek verdienen. We denken b.v. aan wat zich in den afgeloopen winter op de Maas heeft afge speeld, waar een kommies een smokkelaar be trapte, toen deze midden in den nacht met smokkelwaar uit een boot stapte. Bij de wor steling wist de smokkelaar de boot van den wal te stooten en te doen afdrijven, terwijl hi) daarna beproefde den meevarenden com mies in het water te werpen. Een collega van dezen, die inmiddels was toegesneld, sprong te water, en bereikte al zwemmende in het ijskoude water de boot met het gevolg, dat de smokkelaar kon worden bekeurd. Een ander geval: een auto snelt in voile vaart langs den eersten post. De tweede post ziet kans, daar de auto even geremd wordt voor het stopsignaal, een uit den auto stekend voorwerp te grijpen, zich daaraan met één arm vast te klemmen, waarna hij, terwijl de auto met volle vaart doorrijdt, met de andere hand zijn dienstrevolver trekt en zooveel scho ten op de cabine afvuurt, dat het den smok kelaar te benauwd wordt en deze zich over geeft. En dat bjj de wetenschap, dat de inzit tenden van een smokkelauto dikwijls zelf ook van vuurwapens voorzien zijn. Vooral het smokkelen door kin deren heeft een ongekenden om vang aangenomen en else.ht af doende maatregelen. Wie zich rekenschap wil geven van de moei lijkheden, waarvoor de administratie van de belastingen zich thans in Limburg en meer in het bijzonder voor Maastricht gesteld ziet, denke aan de zeer lange Limburgsche grens, maar bovenal aan het feit, dat de bebouwde kom der provinciale hoofdstad op verschil lende punten tot vlak bij de grens loopt en de stad geheel door Belgisch grondgebied om geven is. Daarbjj komt, dat de groote werk loosheid en de voor de meeste gezinnen sterk verminderde inkomsten de verleiding om tal van artikelen te smokkelen of gesmokkelde goedkoope artikelen te koopen nog versterk De buitengewone prijsverschillen bevorder natuurlijk dezen smokkelhandel, waar w geldt een bevolking, die in het smokkelen geen misdrijf ziet. Vraagt men den man mt het volk wat hij er van denkt, dan zal hij woorden, dat de verdiensten of steunpeni gen niet voldoende zijn om er behoorlijk van te kunnen eten. Een feit is, dat een gezin, dat vooor een belangrijk deel op Belgische waar kan teren, allicht een gulden per dag bespaart en dat het smokkelen zich niet bepaalt tot enkele artikelen, maar zich uitstrekt tot zoo wat alles wat bakker, slager, kruidenier en kleermaker kunnen leveren. iut- Het grootste euvel is wei, dat naast de menschen, die van het op kleinere schaal smokkelen thans een gewoonte maken, en dat zijn er heel wat, de werkloozen er toe verleid worden, en omdat deze de bij zondere risico's, voor hen aan een bekeu ring verbonden, willen ontloopen, daar- vooor bij voorkeur vrouwen en kinderen gebruiken. Doch ook van andere huishou dens worden de kinderen, weer door an dere meegesleept, in toenemende mate in het over de grens smokkelen van levens middelen voor het gezin betrokken. Tegen de kinderen beneden 16 jaar kan men practisch niet zoo heel veel uitrichten, waarbjj komt, dat het verwonderlijk is, hoe goed dé groote massa de wet kent en de moeilijkheden, die zich voordoen bij vaststelling en berechting van kleine smokkelarijen. Men kan thans aan de grens vaak tal van kinderen ontmoeten, die, gewapend met autopeds, brood, vleesch- waren, margarine, boter, suiker, alles in kleine hoeveelheden, voor huishoudelijk gebruik, gaan halen op Belgisch gebied, en dan, zoodra se den weg vrij weten, hun kans wagen. Men kan in winkels even over de Belgische grens pakketten met een bepaalden inhoud tegen eenheidsprijzen koopen, en verder op de we gen waarnemen, hoe de kommiezen gescha duwd worden, teneinde hun tegenactie zoovee) mogelijk te neutraliseeren. Maar er komt nog iets bjj deze tot losban digheid bjj de jeugd leidende bezigheid, nJL dat vooral de oudere meisjes groote gevaren op zedelijk gebied gaan loopen. Er wordt be weerd, dat er onder zijn, die zich verkoopea om aan centen te komen om te kunnen smok kelen. Ook met het oog daarop is een streng optreden tegen het euvel van het smokkelen door kinderen zeker geboden. Uit het hieron der volgende blijkt, dat de beiastingadminfc. stratie het mogelijke doet om dat euvel zoo veel doenlijk te keeren. Ook voor kinderen beneden 16 jaar geldt frauduleuze invoer of vervoer van suiker en margarine thans reeds als een misdrijf. Ze kunnen deswege veroordeeld worden tot een berisping door den strafrechter. Ook kan dera tot een geldboete, subs. tuchtschool veroor- deelen. Niet opvolging van een door den direc teur der belastingen opgelegd verbod om zich binnen de 500 meter strook van de Belgische grens op te houden levert op een overtreding, waarvoor, als het een kind beneden 16 jaap betreft, als eenige straf geldt een berisping van den kantonrechter. Eerst bij recidive, dus na een geval, dat met berisping is berecht; kan zoo'n kind tot geldboete, subs. tucht school veroordeeld worden. Daarnaast blijft de mogelijkheid in daartoe léidende gevallen de ouders of één van hen strafrechtelijk te vervolgen voor het uitlokken of doen plegen van frauduleuze» invoer of vervoer. Het vereischte bewijs zal echter in vele gevallen uiterst moeilijk te leveren zijn. Zoo ook is het de vraag, of de rechter zijn medewerking zal verleenen bij een actie ort» de ouders, die herhaaldelijk hun kinderen aan zetten tot het plegen van smokkel, desweg» uit de ouderlijke macht of voogdij te onfc> zetten. Beursbediende gearreeleerl. Naar het Hlbl. verneemt, heeft de politin van het bureau Singel te Amsterdam Maan dagavond te zijnen huize een beursbediend# gearresteerd, die bekend heeft zich aan ver duistering van effecten ter waarde van o» geveer 60.000 en valschheid in geschrifte IS hebben schuldig gemaakt. De aangehouden beursbediende is 24 jaar oud, hij is gehuwd en heeft een gezin. Hij was ln dienst bij een op het Rokin gevestigde» commissionnair in effecten, waar hij ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds de functie vap procuratiehouder bekleedde. In die qualitelt kon hij beschikken over bjj deze firma door cliënten in bewaring gegeven effecten en als beursbediende zag htj kans die effecten te ver- koopen en voor eigen rekening allerlei .specu laties op touw te zetten. Ongeveer een jaar achtereen is hij met die praktijken voortgegaan en hij heeft in dien Hjd voor ongeveer een halve ton aan effecten verduisterd en de opbrengst te eigen bate aangewend. Hij beweert, dat al het geld met speculaties verloren is gegaan. Om de beschikking over de noodige effecten te krijgen, heeft de beursbediende zich even eens aan valschheid in geschrifte schuldig go* maakt. Behalve zijn eigen handteekening a's procoratiehouder plaatste hij nml. ook zelf de benoodigde tweede handteekening teneinde bi) andere banken gedeponeerde effecten van cliënten ln zijn bezit te krijgen. Hij heeft ook reeds toegegeven die valsche handteekeningen te hebben geplaatst. De fraude ls Maandag uitgekomen, '°®n zijn directie tot de ontdekking kwam, dat de contrólestaten op het effectenbezit der cliën ten niet klopten en bi) een nader onderzoe kwam toen de groote omvang der gepleeg 6 verduistering enz. aan het licht. De benadeelde firma is gedeeltelijk tegtp de geleden schade verzekerd, de rest van schade neemt zij voor eigen rekening, 200 de cllënten-effectenbezitterr ln elk geval gce schade zullen lijden. De beursbediende wordt over een paai gen ter beschikking van de justitie ges e 1

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2