De ooriog in Abessinië Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. De vernieling van een Abessijnsch munitie transport. BINNENLAND TWEEDE HL ADHELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935. Een stilstand van 48 uur in den opmarsch. De Italianen ondervinden veel last van slecht weer. Kunnen de Abessijnen Makallé behouden? Vandaag hervatting van den opmarsch. De Ialiaansche vloot- deskundigen te Londen. De commissie van achttien. De nieuwe bespreking tusschen Mussolini en Drummond. De besprekingen te Genéve. Dreigend benzinegebrek. De schat van keizer Menelik. Twee vliegtuigen neergeschoten? De toepassing van de sancties. Beroepsverbod voor Joodsche advocaten Laatste tentoonstellingcijferrs uit Brussel. De vlootconferentie. Het vorstelijk huwelijk te Londen. Prinsesje Elisabeth voor de microfoon. Bezuiniging op onderwijs. Iedere zeeman moet kunnen zwemmen. noodzakelijk. De geografische positie der stad. (Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDES). Addis Abeba, Woensdagavond 6 Nov. Voor zoover ik heb kunnen nagaan, valt het te betwijfelen, of de Abessijnen de verdediging van Makallé en het omliggende gebied zullen voortzetten. In de hoofdstad zijn de meeningen, zooals gewoonlijk, verdeeld. Geen twee officieele per sonen zijn het er over eens welke van de twee strategische plannen het meeste kans op succes biedt. Hoewel de Abessijnsche regee ring ten zeerste geschrokken is van de snel heid, waarmede de Italianen kortgeleden zijn opgetrokken, is zij geneigd te gelooven, dat de vijand geholpen wordt door mededeelingen van den overgeloopen generaal Kas Koeksa. Op het oogenblik hebben de Abessijnen Makallé nog steeds in handen, maar te oordeelen naar mededeelingen uit de stad en uit het omlig gende gebied, die ik dezen morgen heb ont vangen, lijkt het niet mogelijk, dat de Abes sijnen de verdediging veel langer kunnen vol houden. Allerlei elkander tegensprekende geruchten zijn natuurlijk in omloop; het meest betrouw bare rapport oppert de gedachte, dat de Abes sijnen niet van plan zijn de stad zelf te ver dedigen, maar zich toe zullen leggen op het voortzetten van nachtelijke aanvallen op de Italiaansche troepen. Dit is een vorm van strijdvoering, die den Abessijnen zeer wel ligt. De volgende détails, die ik vanmorgen heb kunen verzamelen, geven een overzicht van de mogelijkheden. Makallé, dat zich verheugt in een merkwaardige aardrijkskundige ligging, bevindt zich midden op een 2000 m hoog pla teau, dat even gelijkmatig is als een biljart tafel. Dit plateau, waarop Makallé ligt als een knop op een schild, strekt zich vele mijlen Noordwaarts uit; maar de stad wordt aan de Zuid-Oost en Westzijde verdedigd door een steilen rotswand en diepe ravijnen. 2$ is het gemakkelijkst te bereiken van uit de richting van Adigrat, en dat is wat de Italianen ge daan hebben. Naar ik hoor, is het eveneens mogelijk de stad uit het Noord-Oosten, de richting van Adoea, te bereiken, en het kan zijn, dat de Italianen versterkingen gereed houden langs dien kant. Het is onmogelijk de stad uit het Zuid-Oosten en Zuid-Westen te bereiken, en aan den Oostkant maakt een zware bebossching het zoo goed als ontoegan kelijk. Deze zijde heeft echter één voordeel. Het bosch is daar zoo dicht, dat de schoten van de scherpschutters der troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem er weinig kans hebben. Of de Abessijnen in staat zullen zijn de Ita lianen tegen te houden, hangt volkomen af van de sterkte der Abessijnsche troepen op het plateau, die niet bekend is. Makallé is overigens, afgezien van zijn strategische po sitie, van geen belang. Er staan twee steenen paleizen, een ervan is door de Italianen ge bouwd, en de bevolking, die uit ongeveer 5000 man bestaat, ligt verspreid over een gebied van bijna 4% km2. (Auteursrecht Morningpost-A.N.P. Men verwacht, dat de Italianen vandaag hun opmarsch voort zullen zetten. De regen is opgehouden en een felle zon droogt het terrein snel. De belangrijkste vraag van het oogenblik is, of de Abessiniërs Makallé zullen verdedi gen, ja dan neen. De berichten hieromtrent worden er niet duidelijker op en hoewel men aan den eenen kant te Addis Abeba officieel heeft medegedeeld, dat dit wel het geval zal zijn, doet een telegram van den negus, waar in deze beveelt de Italianen dieper te laten doordringen alvorens een grooten slag te le veren, vermoeden, dat er in ieder geval geen groote gevechten om de stad plaats zullen vinden. De positie van de hoofdmacht van ras Syoem wijst daar ook nog niet op. In het Zuiden hebben gevechten plaats ge had in het dal van de Sjebeli. De Abessiniërs hebben zich hier terug moeten trekken. Zjj schijnen echter geen groote verliezen geleden te hebben. Verder hebben de Italiaansche vliegtuigen gisteren opnieuw bommen geworpen op Gor- rahei. Gevechten ten Zuiden van Hansien. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt uit Asmara: De opmarsch is gedeeltelijk hervat. Ten Zuiden van Hausien hebben eenige gevechten plaats gehad, waarbij de Italianen verliezen hebben geleden. Het Maravigna corps heeft Selaklaka ten Westen van Aksoem bezet. Volgens de Italiaansche vliegers zijn er te Makallé eemge afdeelingen Abessijnsche troe pen aangekomen. Italiaansche voorposten uit Makallé verjaagd. Volgens een bericht uit Addis Abeba hebben Abessijnsche troepen gisteravond een afdeeling van de Italiaansche voor hoede, weike tot Makallé was doorge drongen verjaagd. Men zegt, dat de negus er thans zijn goed keuring aan hee't gehecht, dat Makallé ver dedigd zal worden. Naar Reuter uit Rome meldt, wordt aldaar ondanks de rustpoos in den opmarsch, die dient tot het aanvullen der voorraden oor logsbehoeften en het versterken der verover de stellingen, in de bladen algemeen melding gemaakt van een zeer levendige patrouille activiteit voor het Italiaansche front tot in de onmiddellijke nabijheid van Makallé. Van de rechcrzijde van het Italiaansche front wordt een verrassende Abessijnsche aan val gemeld, die echter prompt kon worden afgeslagen. Zooals wij reeds berichtten, hebben Italiaan sche vliegtuigen een karavaan, op weg van Britsch Somaliland naar het Zuidelijk front, die groote hoeveelheden munitie vervoerde, aangèvallen en vernietigd. De volgende bij zonderheden worden hierover bekend. De karavaan bestond uit een aantal vracht auto's beladen met vaten benzine en eenige honderden kameelen en muilezels, die alle kistjes met munitie droegen. Verder waren er soldaten en geleiders ten getale van 600. De karavaan vertrok van Berbera en tusschen Dzjidzjiga en Harrar werd zij opgemerkt door twee Italiaansche vliegtuigen, die hier een verkenningsvlucht uitvoerden. De Italianen begonnen onmiddellijk met een bombardement, dat eerst een groote verwarring en later een vreeselijke verwoesting aanrichtte. De auto's met benzine vlogen in brand en enorme vuur zuilen stegen op. Hierdoor werden de dieren wild en sloegen op hol. Ook werden er ver schillende van deze dieren getroffen en de kistjes met munitie ontploften op hun rug. Hierna verdwenen de vliegtuigen in Zuidelijke richting, waar in het veld verschanste Abes sijnsche troepen een levendig vuur openden. De toestellen keerden terug en openden zeer laag vliegend het vuur op deze troepen. Ook hierbij hebben de Abessiniërs verliezen ge leden. Van de karavaan was Inmiddels niets over gebleven. Het aantal dooden moet 500 bedra gen. Verder hebben de Italianen de laatste dagen verschillende bruggen tusschen Dzjidzjiga en Harrar vernield. De neergeschoten Italiaansche vliegmachines. Omtrent het neerschieten van twee Italiaan sche vliegtuigen aan het Zuidelijk front, deelt men te Addis Abeba officieel mede, dat het eene toestel, dat nog verschillende bommen aan boord had toen het op den grond neer kwam, ontplofte. Hierbij werden verschillende Abessijnsche soldaten, die zich dicht in de buurt van het vallende toestel bevonden, ge wond. Het andere toestel ontplofte niet, doch werd wel vernield. De inzittenden van de beide toestellen zijn om het leven gekomen. De Engelsch-Italiaansche botsing van belangen in de Middellandsche en de Roode Zee. Naar Reuter uit Rome meldt, zijn de beide Italiaansche vlootdeskundigen, die Dinsdag te Londen zijn aangekomen, in beginsel uitslui tend belast met de voorbereiding van de vloot- conferentie, doch acht men het niet uitgeslo ten, dat zij ook nog andere kwesties zullen aanroeren. De Londensche correspondent van de „Tribuna" meent te weten, dat de Engel- sche admiraliteit sedert lang met oprechte bezorgdheid de ontwikkeling van de Italiaan sche zeemacht zag en dientengvolge een nieu we politiek in de Middellandsche Zee bestu deerde. Volgens deze nieuwe politiek zou Groot Britannië in de Middellandsche Zee nieuwe bas ls trachten te verkrijgen, die het bij alle mogelijk gebeurtenissen den doorgang door het Suezkanaal zou verzekeren en de verdedi ging van de pijpleidingen van de petroleum in Irak. Deze organisatie in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee zou de Britsche strijdkrachten, die daar geconcentreerd zijn, op een minder grooten afdtand van Singapore brengen dan het huidige stelsel, dat als bases Malta en Gibraltar heeft. De „Tribuna" voegt eraan toe, dat deze Britsche politiek reeds op weg is naar verwezenlijking, daar er Engel- sche bases in aanbouw zijn in den omtrek van het Suezkanaal en andere in voorbereiding brj den ingang van de Roode Zee op het eiland Perim en dat binnenkort twee of drie punten op de kust van Jemen weldra zullen worden ingericht, terwijl tenslotte het herstel van de Grieksche monarchie de Britsche admiraliteit in staat zal stellen nieuwe steunpunten te ont werpen in de Grieksche wateren. Wrj zijn ervan overtuigd, schrijft het blad, dat het doel van Engeland ia te be letten, dat Italië zijn posities bij den in gang van de Roode Zee versterkt. Dat is de reden, dat Italië erop bedacht moet zijn voortaan Engeland op zijn weg te vinden. regeeringen een datum voorstellen voor de in werkingtreding van de bovengenoemde nieu we sanctiemaatregelen. Op voorstel van de Fransche delegatie heeft de commissie van achttien gisteren avond voorts nog besloten aan de regeeringen in overweging te geven, dat het verbod van Invoer van Italiaansche waren niet zal gelden voor Italiaansche boeken, dagbladen, tijd schriften, geografische kaarten en muziek werken. Een Nederlandsch voorstel aangenomen. Tenslotte heeft de commissie van achttien het voorstel van de Nederlandsche delegatie aangenomen om een onder-commissie van tien leden te benoemen, die tot taak zal heb ben toezicht uit te oefenen op de maatregelen, die de verschillende staten zullen treffen voor de toepassing der overeengekomen sanctie maatregelen. De houding van Duitschland. Ondanks de niet geringe beteekenis van de gisterenavond genomen beslissing was de be langrijkste gebeurtenis vandaag toch wellicht de mededeeling, die een der hoofdambtenaren van het Volkenbondssecretariaat in de com missie van achttien kon doen over een be slissing, die spoedig van de Duitsche regee ring te verwachten schijnt te zijn. De heer Loveday directeur van de financieele afdee ling van het Volkenbondssecretariaat, deelde mede uit betrouwbare bron vernomen te heb ben, waarmede hij waarschijnlijk de consul- generaal van Duitschland te Genève bedoelde, dat de Duitsche regeering, nadat zij te weten is gekomen, dat zekere personen op het oogenblik goederen in Duitschland opkoopen met de waarschijnlijke bedoeling deze goede ren met groote winst aan de strijdende par- tijen weer te verkoopen, van plan is spoedig een verordening uit te vaardigen om derge lijke speculaties onmogelijk te maken. Deze mededeeling wekte groote bevrediging, daar het practisch gevolg van de aangekondigde maatregelen der Duitsche regeering zijn zal een verhooging der doeltreffendheid der door de Volkenbondsstaten toegepaste sanctie maatregelen. De toestand aan de fronten. In den opmarsch in het Noorden is Dinsdag een stilstand ingetreden, die offi cieel 48 uur zal duren. Deze stilstand zal worden gebruikt om levensmiddelen en munitie naar het front te vervoeren. Hiervoor zullen 600 tot 700 vrachtauto's gebruikt worden. Het schijnt dat de Italianen vlak voor het staken van den opmarsch met bijzonder slechte weersomstandigheden te kampen hebben ge had. De voortdurende regen en de hevige stormen zouden het terrein vrijwel onbegaan baar gemaakt hebben. De troepen nemen sterke posities in en zij beheerschen alle toe gangen tot de valleien van Angoela en Soelo. Niettemin schijnen sommige afdeelingen het onderling contact verloren te hebben. Hiervan hebben kleine afdeelingen Abbessijnsche troe pen gebruik gemaakt om de Italianen lastig te vallen. Hetzelfde schijnt het geval te zijn meer in het Noorden waar Abbessijnsche troe pen kans hebben gezien achter de Italiaansche linies te komen. De Italianen zijn druk bezig om het verband tusschen hun linies te her stellen. De voorposten van ras Gugsa schjjnen Makallé al dicht genaderd te zijn, er zijn hieromtrent echter geen definitieve berich ten. De versterking van Harrar in het Zuiden gaat voort. De Italianen trekken hier nog steeds op, doch men heeft nog met groote moeilijkheden in het terrein te kampen. De groote vraag voor de Abessiniërs in het Zuiden is, of de Italianen zoo lang door het weer, het terrein en door ongeregelde troepen opgehou den zullen worden, dat de wapenvoorziening van hun hoofdmacht bij Harrar en Dzjidzjiga voortgang kan hebben, tot zjj een eenigszins gelijkwaardig bewapende macht tegen de Itali anen zullen kunnen stellen. Deze is op het oogenblik nog geheel onvoldoende en de groote aandacht, die de Italiaansche vliegtuigen aan de transporten beginnen te schenken schijnt tot groote ongerustheid aanleiding te geven. De Italiaansche vliegtuigen hebben gisteren een groote activiteit vertoond. De Abessijnsche bevolking schijnt door deze voortdurende aan vallen op de waterbronnen verbitterd te raken. Naar het schijnt hebben Abbessijnsche troepen op tal van plaatsen groote hoeveelheden witte lappen op den grond gelegd die uit de lucht den indruk van tentenkampen maken, om hier bombardementen op uit te lokken. De weg naar Dessie. Vandaag vertrekken er uit Addis Abeba troepen met vrachtauto's en materialen om de bruggen in den weg naar Dessie te her stellen, die schade hebben opgeloopen in het regenseizoen. Een en ander geschiedt met het oog op het vertrek van den negus, die in een groote karavaan naar Dessie zal vertrekken. Verschillende journalisten hebben toestemming gekregen om mee te reizen. Behalve de vrachtauto's en de gewone auto's zullen er met de troepen van den negus vijf honderd muildieren meetrekken, beladen met levensmiddelen en geld. Te Addis Abeba werden gisteren aanplak biljetten aan de huizen bevestigd, waarop stond, dat alle mannen, die geen attest kunnen over leggen, dat zij ongeschikt zijn voor den mili tairen dienst, naar het front zullen worden gezonden. Volledige overeenstemming. Naar Reuter uit Genève meldt, is men het daar gisteren eens geworden over alle kwesties nopens de sancties, die nog han gende waren. De diplomotieke besprekingen. Het onderhoud tusschen Mussolini en Sir Eric Drummond. Nopens het onderhoud, Dinsdag te Rome tusschen Mussolini en Sir Eric Drummond ge voerd, wordt officieus te Rome meegedeeld, dat het den indruk eener Italiaansch-Britsche ont spanning heeft achtergelaten. Mussolini zou er aan herinnerd hebben dat hij reeds bevel heeft gegeven tot het terugtrekken van een divisie uit Libye, waarop Sir Eric Drummond de rede nen zou hebben uiteengezet, welke zijn regee ring er toe hebben geleid haar vlooteffectieven in de Middellandsche Zee niet te verminderen. Deze nadere toelichtingen echter rechtvaar digen alleen niet den gunstigen indruk, welken het onderhoud, volgens officieuze kringen, zou hebben achtergelaten. In werkelijkheid brengen deze successievelijke ontmoetingen tusschen Drummond en Mussolini, ook al schijnen zij niet altijd tastbare resultaten op te leveren, eiken keer het Italiaansch-Britsche probleem nader tot een oplossing. De Daily Telegraph meldt uit Aden, dat in de haven van Massaw de benzine zelfs nog schaarscher geworden is dan het slechts in geringe hoeveelheid beschikbare water. De Italiaansche autoriteiten vreeze.% dat de sanc ties zullen leiden tot sagnatie in de levering van materiaal, dat voor het onderhoud der troepen onontbeerlijk is. De kelder geopend. De Abessijnsche correspondent van de In- transigeant telefoneert aan zijn blad dat gis teren de kelder is geopend, waar de beroem de schat van Keizer Menelik verborgen ligt. Op zijn sterfbed heeft Menelik nauwkeurige aanwijzingen gegeven omtrent dezen schat. Deze moest verborgen worden onder zijn mausoleum en mocht slechts worden aange raakt, indien werkelijk gevaar bestond voor het land. De beide deuren van 40 cm. dik ijzer voor zien van prikkels, moesten met behulp van dynamiet worden geopend. Volgens officieele mededeelingen bevat deze schat acht millioen Maria Theresia daal ders (een bedrag van ongeveer 8 millioen franc) almede baren goud, zilver en platina, ter waarde van 135 millioen franc. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, zijn volgens de Abessijnsche regeering twee Italiaansche vliegtuigen in de streek van de Webi Sjebeli neergeschoten. Het Italiaansche verweer. Van officieele zjj de te Rome verluidde gis teren, dat de regeering voornemens is geen militaire waarnemers bij de troepen in Abes sinië toe te Zaten van de landen, die sancties tegen Italië toepassen. Alle moreele krachten des lands zijn ge mobiliseerd, om zich tegen de toepassing der sancties te verweren. De vlag uit op 18 November. De bevolking van Napels, zoo meldt Reuier heeft spontaan den wensch geuit, dat op 18 November, als de sancties van kracht wor den, in alle Italiaansche steden de vlag zal worden uitgestoken. Dit denkbeeld is door gezonden naar de regeering, die er zeer zeker haar goedkeuring aan zal hechten. Kan het Suez-kanaal gesloten worden T Naar Reuter uit Suez meldt, heeft een hooggeplaatst ambenaar van de Suez-kanaal maatschappij aan een vertegenwoordiger van Reuter de volgende verklaring afgelegd: „Het Suez-kanaal zal open blijven voor schepen van alle staten, of het oorlogvoerende staten zijn of niet. Men heeft veel domme din gen gezegd over het sluiten van het Suez kanaal. Frankrijk en Engeland zijn het ech ter beiden erover eens, dat ze het kanaal vol gens de Suez-kanaal-conventie van 1888, open zullen laten." De ambtenaar bracht hierna een artikel van de conventie in herinnering, dat zegt dat het Suez-kanaal niet mag dienen tot het instel len van een blokkade. Het zou echter mogelijk zjjn, tegen deze clausule artikel 19 _en art. 20 par. 2 van het "Volkenbondsverdrag in te roepen. (Deze artikelen voorzien in het wijzigen van verdragen, die niet meer toepasselijk zijn en schrijven het vervallen voor van verplichtin gen tusschen de Volkenbondsleden, indien deze verplichtingen strijden tegen het hand vest.) Naar de Berlijnsche correspondent van de Neue Züricher Ztg. meldt hebben alle advo caten in Duitschland een lijst ontvangen met vragen over hun afstamming en ras. Zij die Arisch zijn moeten hun antwoorden met rood potlood onderstreepen, terwijl de niet-ariërs het met blauw potlood moeten doen. Men ver wacht na deze enquête een beroepsverbod voor Joodsche advocaten. Ruim 19.752.000 bezoekers. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt, dat, volgens een mededeeling van hét bestuur der wereldtentoonstelling, het aantal bezoekers nimmer zoo groot is geweest als den laatsten dag van het bestaan der expositie. Zondag werden namelijk 525.000 be zoekers geteld waarmede ook alle vorige recordcijfers, zelfs die van de Pinksterdagen, werden overtroffen. In totaal hebben van 27 April tot 4 November, 19.752.000 personen de tentoonstelling bezocht, in welk cijfer de leden van de muziekvereenigingen en volksmaat schappijen, die aan sommige stoeten en op tochten deelnamen, niet eens begrepen werden. Komt 8 December bijeen. Naar Reuter uit Londen meldt, is de da tum voor het bijeenkomen der vlootconferen tie inplaats van op 2 op 5 December bepaald, daar de Japansche afgevaardigden niet eer der aanwezig konden zijn. Een eenvoudige, maar toch roerende plechtigheid. Een zonnige dag en een lentetemperatuur begunstigden gisteren het huwelijk van den hertog van Gloucester en Lady Alice Scott. Een dichte menigte verdrong zich in den omtrek van Hyde Park Corner en Constution Hill, toen de bruid in haar glazen koets, ver gezeld van haar broer, den hertog van Buc- cleuch naar Buckingham Palace reed, waar in de particuliere kapel het huwelijk werd voltrokken. De menigte juichte de bruid geestdriftig toe. Het gejuich hield aan, tot dat zij het hek van het paleis was binnenge reden. Hier was de menigte zoo mogelijk nog grooter. De kapel was prachtig versierd met witte bloemen, vooral anjers en lelietjes-van-dalen. Hoewel de dood van den vader van de bruid een schaduw heeft geworpen over deze huwelijksplechtigheid, heerschte er, naar Reu ter opmerkt, toch een sfeer van geluk en blijd schap. De bisschop van Londen opende den dienst, waarop de aartsbisschop van Canter- bury bruid en bruidegom in den echt verbond. Tengevolge van de geringe ruimte in de ka pel waren vrijwel uitsluitend leden van de koninklijke familie en familieleden van de bruid bij het huwelijk aanwezig. Onder de koniklijke gasten waren de koningin van Noorwegen, de Zweedsche kroonprins en zijn gemalin en de koning van Griekenland. De bruidegom droeg het fraaie uniform van majoor van de koninklijke huzaren, de koning was gekleed in het uniform van veldmaar schalk. Het kleed van de bruid van parelwit satijn hebben wij reeds eerder beschreven, evenals dat van de acht bruidsmeisjes. De hertogin-weduwe, de moeder van de bruid, scheen bij het huwelijk diepbewogen, evenals de verdere aanwezigen bij deze plech tigheid, die een keer te meer de koninklijke familie vereenigde in een intimiteit, welke door haar eenvoud altijd de bewondering op wekt van het Britsche volk. Het huwelijksnoenmaal werd opgediend in de wit en gouden eetzaal op de eerste verdieping van het paleis. De Koning zou de eenige tafel redenaar zijn om te drinken op de gezondheid der jonggehuwden. Groote belangstelling van het publiek. Het tafreel, toen de koninklijke familie met het bruidspaar op het groote middenbalcon van het paleis verscheen, na de voltrekking van het huwelijk, was alleraardigst en wat de betuiging van belangstelling van de zijde van het publiek betreft, werkelijk indrukwekkend. Vóór het paleis was een ontzaglijke menigte bijeengestroomd, waarvan de omvang slechts is te vergelijken met die van den jubileumdag. Eenige uren lang werd geduldig gewacht en het eerste teeken van wat er ging gebeuren was, toen het balcon, evenals bij het jubileum, met rood en gouden hangsels werd gedrapeerd. Eindelijk, nadat de plechtigheid in de kapel afgeloopen was, verschenen de hertog en hertogin op het balcon, na eenigen tijd ge volgd door den koning, de koningin, de prinses royal en de hertogin van York met haar dochtertjes. Het gejuich was vrijwel oorverdoovend, met de schrille kinderstemmen er boven uit. Het bruidspaar wuifde, de koning wuifde met de hand en dat ging meer dan vijf minuten door. Men zag hoe de koning in zijn veldmaar schalksuniform de dreumes Margareth Rose, het jongste dochtertje van de Yorks, hielp op een tabouret te klauteren, zoodat haar ge zichtje juist boven den rand van het balcon uitkwam, wat aanleiding gaf tot hernieuwl gejuich. Het was werkelijk een ontroerende demonstratie van de liefde van het volk voor het koninklijke huis. Nader wordt gemeld: Tegen drie uur begon het te regenen. Na overleg met zijn echtgenoote besloot de hertog van Gloucester toch van den open landauer gebruik te maken, die hem en de hertogin van Gloucester om drie uur naar het station van St. Pancras vervoerde. De belangstelling onderweg was zeer groot, maar op het station was de menigte zoo groot, dat de politie moeite had om de af sluiting van het derde perron vol te houden. De trein waarmee het jonge paar naar Kette ring vertrok, bestond uit 4 wagens. De acht bruidsmeisjes strooiden rozeblaren toen de trein zich in beweging zette en uit het volk steeg een haast unanieme kreet op: „Good luck" (Veel geluk). Na een goed uur rijden was de trein in het in Northamptonshire gelegen kleine industrie stadje Kettering, dat aardig versierd was met eerebogen en vlaggen langs den geheelen weg naar het op 5 km gelegen buiten van Sir Basil Brook, een jeugdvriend van den hertog, waar de wittebroodsweken worden doorge bracht. Ook hier verscheen het jonggetrouwde paar nog even op het terras, om te danken voor de spontane ovatie van de bevolking, tot de regen, die nu heviger begon te vallen, hen naar binnen dreef. De Koning zal evenals andere jaren met Kerstmis een korte radiotoespraak tot zjjn volk houden, maar ditmaal is er groote kans dat de oudste kleindochter van Z.M, het prin sesje Elisabeth van York er een paar woor den mag bijvoegen voor de kinderen. In 's Konings toespraak wordt elk jaar gewezen op het belang van het familie- en gezinsleven, en de Koning moet te kennen hebben gege ven dat het familiefeest van Kerstmis de beste gelegenheid was om de stem van zjjn klein dochter voor de eerste maal door de radio te laten hooren. 4» Dinsdagavond achjjnt een Italiaansche patrouille van Inlanders Makallé te zjjn binnengedrongen, doch later door de Abessiniërs te zjjn verdreven, die giste renochtend de stad nog bezet hielden. "V Addis Abeba maakt weer melding van het neerschieten van twee Italiaansche vliegtuigen in het Zuiden. Te Rome hecht men groote beteekenis aan de bespreking, die Sir Eric Drum mond Dinsdag met Mussolini heeft ge voerd, doch Havas verneemt uit Londen, dat Engeland bljjft staan op het staken van den oorlog, en dat het nog wel een J paar maanden zal doren, voordat het zoo ver is. Men Is het gisteren te Genève eens ge worden over de laatste punten nopens de sancties, die nog hangende waren. De laatste twee maanden is de uitvoer van petroleum en petroleumderivaten uit het Zuiden van de Ver. Staten naar Italië ongeveer verzevenvoudigd. De Memorie van Antwoord Inzake Onderwjjs. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het Onderwijs wordt het vol» gende ontleend: Zich aansluitende aan de daartegen inge brachte bezwaren van verschillende groepen van leden, meent de regeering, geen gevolg te moeten geven aan den aandrang van ver schillende leden om het voorschrift op te nemen, krachtens hetwelk aan gehuwde on derwijzeressen ontslag zou moeten worden ge geven. Na gezette overweging is ook de regeering van oordeel, dat de voorgenomen omzetting van een deel der rjjks-H.B.S.'en met vjffjarigen cursus in scholen met driejarigen leergang geen aanbeveling verdient. Zjj stelt dan ook nader voor, deze paragraaf alsnog te schrap pen. Welke bezuiniging op dit terrein even» tueel mogelijk zal wezen zonder beide soorten van onderwijs aan een ongelijke behandeling van overheidswege bloot te stellen, zal alsnog nader worden overwogen. De regeering kan zich niet vereenigen met het betoog, om het inrichten van vijfjarigè scholen voor U.L.O. door middel van rijks- vergoeding aan te moedigen, aangezien zij van meening bljjft, dat de vijfjarige U.L.O. schooi ln het kader van het uitgebreid l.o. niet past. Dat hier en daar van die scholen zijn ont staan, behoeft nog geen reden te zjjn, om ze als normaal type te erkennen. Zjj heeft echter gemeend te moeten voldoen aan den uitge sproken wensch om door een overgangsbe paling de thans bestaande U.L.O. scholen met meer dan vier achtereenvolgende leerjaren in haar oude rechten te laten. Met voldoening heeft de regeering ver nomen, dat verscheidene leden met haar vatt oordeel zjjn, dat aan de abnormaal sterke be zetting van het eerste leerjaar van U.L.Ö, scholen een einde moet komen. Een algemeene salarisverlaging voor de onderwijzers, die verder gaat dan de korting van 5%, welke alle ambtenaren en onder wijzers zullen moeten ondergaan, meent de regeering niet voor haar verantwoording té mogen nemen. Het opleggen aan de schoolbesturen van d6 verplichting om hun ten laste van de ge meente komende wachtgelders weer in dienst te nemen, als er een vacature is, zou in strijd zjjn met het benoemingsrecht dier besturen, Het komt de regeering aanbevelenswaardig voor, het lot der gemeentelijke kweekscholen te laten afhangen van de beslissingen, welke zullen voortvloeien uit hetgeen in par. 14 (be zuiniging op de onderwijzersopleiding) ié voorgesteld. Het denkbeeld, om de opleiding tot 1938 stop te zetten en dan weer nieuwe leerlingen aan te nemen, acht de regeering niet aan bevelenswaard. Wat betreft voorloopige pensionneering vat) zestig-jarige onderwijzers, aan het geven van uitbreiding van den voorgestelden maatregel in dien zin, dat reeds op vjjf-en-vjjftig-jarigen leeftijd vrijwillig pensioen aangevraagd zod kunnen worden, kan met het oog op de kosten niet worden gedacht. Ingrijpen van de regeering Alle zeelieden kunnen niet zwemmen. Dit ifl weer gebleken bjj de behandeling van eè$ ongeval op zee door den Raad van de Scheep vaart. De kapitein van het stoomvisscher^? vaartuig „Petten" IJ.M. 49 is n.1. eenigen tijd geleden, gedurende de visscherrj op de Noord zee, verdwenen. De Raad was van oordeel, dat wel met zekerheid moet worden aange nomen, dat de kapitein, Filippus Zwaan, op zee over boord is geslagen en door verdrin king om het leven is gekomen. De Raad achtte daarom alle aanleiding aanwezig om nogmaals te wijzen op den hoogst onbevredigenden toestand, dat ex* nog zeevarenden zijn, die niet kunnen zwemmen. De Raad vroeg zich af, of niet van regeeringswege de eisch zou kunnen worden gesteld, dat zeevarenden, vooral opvarenden van kleine schepen, de zwem kunst machtig moeten zt|n. Het feit, dat het overboord slaan van dep kapitein door niemand is opgemerkt, verklaart de Raad uit de omstandigheid, dat de wachtj ten tijde van het ongeval, was overgelaten aan één persoon, Hoewel niet vaststaat, dat het ongeval tijdig zou zijn opgemerkt wanneer twee man op wacht waren geweest, moet toch wel worden aangenomen, dat de kans op redding veel grooter zou zijn geweest, wanneer op bedoeld punt de voorschriften waren opge volgd. Twee man zien meer dan één, vooral omdat Voorloopig haar taak voltooid. De commissie van achttien heeft gisteren de volgende resoluties aangenomen en daar mee voorloopig haar zaak voltooid. In de resolutie over de uitbreiding van de lijst van grondstoffen en producten, waarvan de uitvoer naar Italië verboden is, stelt de commissie van achttien aan de regeeringen voor, dat de uitvoer naar Italië ook zal wor den verboden ten aanzien van petroleum en afgeleide producten, gietijzer, ijzer en staal in alle vormen en steenkolen met inbegrip van athraciet, bruinkolen en cokes en van afge leide brandstoffen, zoodra de noodzakelijke Voorwaarden voor het toepassen van deze Uitbreiding der lijst der uitvoerverboden ver wezenlijkt zullen zijn. Indien de door de com missie op dit voorstel ontvangen antwoorden van Volkenbondsstaten en te harer beschik king komende inlichtingen, waarmede bedoeld zijn inlichtingen over de houding der niet Volkenbondsstaten het doelmatig zullen ma ken, zal de commissie van achttien aan de De uitvoer van petroleumproducten uit de Ver. Staten naar Italië. Volgens een mededeeling van het ministerie van Koophandel, te Washington, is de uitvoer van petroleum en petroleumproducten naar Italië vermeerderd. Daaruit blijkt, dat de Ame- rikaansche petroleumindustrie, ondanks Roose- velt's waarschuwing, de gelegenheid tot zaken doen te baat neemt. Uit de havens in het Zui den wordt meer uitgevoerd dan sinds jaren het geval is geweest, vooral uit New Orleans, waar ook de uitvoer van katoen, benzine en vet aan zienlijk is gestegen. Uit cijfers van het département blijkt, dat uit de Zuidelijke havens in September en October de uitvoer van petroleum, vergeleken bij de zelfde maanden van 1934, met 600 pet. is ge stegen. Naar Stefani uit New York meldt, zou de Engelsche campagne in de Ver. Staten, om het embargo voor de oorlogvoerende landen uitge breid te krijgen tot olie, katoen en koper, ge leid hebben tot een krachtig verzet in handels kringen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5