Stadsnieuws Jtim snot Jk>erteeren. zot. liïaaï §aan m fmnl Gemeenteraad" i1 /an Den Helder Laco! accuraat sierlijk - billijk Laco! Let Zaterdag op Laco! HELDERSCHE COURANT VA-V DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935. vermaard door z'n glans! DERDE BLAD De uitslag van de winkelweek. Nog niet afgehaalde prijzen voor Zaterdag halen. De slagzin-wedstrijd. SCHOENCRÈME Groote doos 10 ets. Extra groote doos.15 ets. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 7 Nov. 16.51 uur. Vrijdag 8 16.49 uur. Op ons kantoor liggen nog eenige waardebonnen, die door de betrokken prijswinnaars nog niet werden afgehaald. Wanneer deze kaarten vóór Zaterdag niet worden afgehaald, komen z[) te vervallen. Voor de namen van de prijswinnaars zie men de Held. Crt. van Dinsdag, pag. 4 en onder Stadsnieuws, pag. 5. Bij het laatst gehouden examen slaagde te Den Haag voor Radio-telegrafist 2e klasse de heer P. de Jong. COLLECTE „ROODE KRUIS". De collecte ten rate van het „Roode Kruis" heeft een bedrag van 369.79 opgebracht. Het bestuur is den collectrices (tanten) zeer dankaar. Vooral ook den heer P. van Twisk, directeur van „Tivoli" en „Witte Bioscoop" voor de aan de colectrices (tanten) verstrek te vrijkaartjes. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De N.R.V. opent 12 November a.s. haar winterprogramma. Dien avond zal voor de afdeeling optreden de heer Jhr. Dr. J. Molle- rus met een voordracht met filmbeelden, onderwerp: „Een reis per Zeppelin heen en terug naar Brazilië (1935)". De heer Mollerus is voor verschillende af- deelingen met zeer veel succes opgetreden. Het bestuur verwacht voor deze interessante lezing een groote opkomst. Verder wordt ver wezen naar de advertentie In dit nummer. 20-JARIG BESTAAN LUTH. MANNEN- VER. „MAARTEN LUTHER". Feestrede door Ds. Visser. Woensdagavond heeft in de Luthersche Kerk bovenstaande vereeniging in een openbare ver gadering haar vierde lustrum gevierd met een programma, waarop als voornaamste onderdeel voorkwam een uit te spreken feestrede door het eerelid en oud-voorzitter, ds. C. C. G. Vis ser, uit Rotterdam. Nadat door de aanwezigen het vierde vérs van Gezang 183 gezongen was, werden door den 2en voorzitter der vereeniging, den heer Mostert, eenige inleidende woorden gesproken, waarin tevens dank gebracht werd voor den komst van den oud-predikant der gemeente. Het is 5 jaar geleden, aldus spr., dat ik voor dezelfde taak gesteld stond: ii^ casu het hou den van een rede ter herdenking van het 16- jarig bestaan van „Maarten Luther". Bij diti feestelijk herdenken wil hij echter geen voort- durenden lofzang aanheffen: dit zou slechts een herhalen zijn van hetzelfde thema. Meer toe passelijk acht hy het woord uit de Brief aan de Romeinen, hetwelk geschreven staat in het 20ste vers van het vierde hoofdstuk: „Hij bleef Sterk in 't geloof". Deze „Hij" betreft Abraham, een der meest markante oud-Testamentische figuren. Van hieruit ontwikkelt spr. dan zijn stylis- tisch zeer verzorgd betoog. Ook deze tijden eigenen zich voor „sterke geesten". De twin tigste eeuw is er rijp voor. Sla er het opvallen de en kortelings verschenen werk van prof. Huizinga „In de schaduw van Morgen" maar op na. Men leest daarin, hoe bezeten deze tijd is. Welk een verstomping en verdwazing men allerwegen aantreft. Twijfel en angst voor den toekomst domineeren in deze fel bewogen dagen. Een ondergang der beschaving is niet ondenkbaar en er zal een heros noodig zijn om dit gevaar te keeren. Ds. Visser maakt een vergelijk tusschen het apprecieeren van helden in den loop der tjjden. De oud-Grieksche mythologie met haar ver goddelijking der physieke kracht en het door breken der christelijke beschaving, welke een vereering bracht van het uitblinken op zede lijk, op geestelijk terrein. Het is hier, dat gewaarschuwd wordt voor overdrijving van heldenaanbidding zooals deze thans aan de orde van den dag is. Ook spr. kan sportieve daden bewonderen, doch er mag daarbij niet vergeten worden, dat er boven deze prestaties hoogere zijn. Als een voorbeeld van kracht en moed in het geloof staat Maarten Liither voor de chris tenen van deze dagen. Even gaat de redenaar er dieper op in. Vertelt van dien prachtigen en nimmer marchandeerenden Luther, van zijn zoeken, zijn hunkeren en zijn onverzettelijk heid, déAr waar het het hoogste betrof. De naam der feestvierende vereeniging is: Maarten Luther. Slechts een enkeling is het gegeven op een wijze als den grooten hervormer uit te blin ken, doch-dit neemt niet weg, dat ieder christen iets van deze bange marteling, iets van den grooten strijd beleven moet. Eerder komt men niet tot God, en: groot is elke daad, verricht in de sterkte van het geloof. En dan: wat weet men tenslotte van al het geen er geleden en gestreden wordt achter vele muren... Welk een helden treft men niet aan in e simpele binnenkamers van het alledag- leven! Spreker hoopt, dat de vereeniging nog vele jaren haar werk mag verrichten. De leden worden zoo met de jaren grijzer en wijzer en ook hun innerljjke kracht zal groeien Ds. Visser besluit met een aanmoediging om sterk in het geloof te zyn, zoodat inderdaad het Luthersch symbool bewaarheid wordt: „Een vaste Burg is onze God". Voor en na bovenstaande rede werden diver se nummers uitgevoerd door de zangvereeni- ging, van welker prestaties onder leiding van den heer K. Abbenes, een woord van lof o.i. zeker op zijn plaats is. Enkele bariton-soli werden met begeleiding van mej. Kamp door den heer C. Abbenes ge geven, terwijl de eerste nog een koraal van Jan Zwart speelde. Al deze medewerkenden werden bedankt door ds. Visser in zijn sluitingswoord. Vermelden wij volledigheidshalve nog, dat Wij hebben beloofd een bloemlezing te zul len geven uit de bekroonde slagzinnen. Wij geven die hier in willekeurige volgorde, zonder rekening te houden met de rangschik king der jury, die de grootte van den prijs bepaalde. Ook onthouden wij ons van eenig oordeel, willen er alleen op wijzen, dat niet alle inzenders de beteekenis en bedoeling van een „slagzin" voldoende hebben begrepen. De Heldersche Courant, met de Jutter er bij, Zijn beide onmisbaar, tenminste voor mij. De Heldersche Courant is d&n pas voldaan, Wanneer zij haar oplaag omhoog ziet gaan! Hoe bestaat 't, een gezin zonder Heldersche [Courant. Ieder Geloof, Party of Stand, Leest de Heldersche Courant. Wie het Nieuwediepertje niet leest, Is nooit een goede Jutter geweest. Honderd jutters, negen-en-negentig [abonné's van de Heldersche Courant. Zonder Den Helder onbestaanbaar, Den Helder ondenkbaar zonder haar. Sappa radja? „Hacé" sadja! - Heldersche Courant: de Jutterscourant. Voor burger en marine, Is de Heldersche krant de graag geziene. rt Steeds actueel en amusant Is onze Heldersche Courant. Een Jutter in het buitenland, Vecht om de Heldersche Courant. De Heldersche Courant Onderhoudt den band tusschen Indië en ['t Jutterland. Heldersche Courant, Hoogst coulant. Zakenlui, adverteert in de Jutter, En ge wordt financieel een mannetjesputter. Een jutter, zonder „Jutter", is geen jutter. Zelfs bij den Negus in de stad, Schrijft de heer Deedes voor 't Heldersche blad. - - Voorheen het „Vliegend Blad", thans het blad dat vliegt. ir De Heldersche Courant zy geprezen, Zij wordt in Oost en West gelezen. vóór de vergadering namens de zangvereeni- ging bloemen aan „Maarten Luther" geoffreerd werden, waarbjj een hartelijk woord gesproken werd door den praeses dier schenkster, den heer K. Goudswaard. TOONEELVEREENIGING „TAVENU". „De firma Adam en Eva". Onze plaatselijke toonveelver. „Tavenu" opende gisterenavond het speelseizoen met de opvoering van dit „blij eindigend paradijsver- haal" van Amerikaanschen huize. Vóór aan gevangen werd met het blijspel, had een kleine treffende plechtigheid plaats, vóór het doek, doordat de heer Kottmann, sedert 18 jaren voorzitter dezer vereeniging, deze func tie overdroeg aan zijn opvolger, den heer van Diest. Om particuliere redenen, buiten ver band staande met de vereeniging, zag de heer Kottman zich tot dit besluit genood zaakt. De heer van Diest dankte voor de harte lijke woorden, waarmede de scheidende voor zitter hem het insigne op de jas spelde en dankte voorts den heer Kottman voor alles wat hij in die 18 jaren voor de vereeniging deed. Uit erkentelijkheid biedt hij hem namens de vereeniging een gekleurde ets aan. Op zyn beurt zegt de heer Kottman wederom dank voor dit cadeau. Om mij de vereeniging in herinnering te doen houden, was het niet noodig, zoo zegt hy; 18 jaar is een stuk van iemands leven. Met een opwekking tot de kunstlievende leden om zich aan te melden, eindigt spr. (Er hebben zich 12 nieuwe leden aangemeld, terwijl 7 oude teruggekomen zijn). Aan mevrouw Kottman werden bloemen aangeboden. Wat het opgevoerde stuk betreft dit was, wat regie en costumeering betreft, weder zoo als we wat nu al vele jaren van „Tavenu" kennen: af. Regisseur was ditmaal de heer Westenberg, die eer van zijn werk had. In de eerste bedryven kregen we een keurig inte rieur, waar niets ontbrak; het laatste bedrijf bracht ons een heusch hoenderpark met echte kippen en bijenkorven, enz. Het Modehuis Herschel had oudergewoonte wederom de costuums der dames verzorgd, en de heer Wolzak uit Amsterdam het kapwerk. Meu bileering was van de firma Jb. Harjer Zn., electrische ornamenten van de firma J. F. Schellinger en de heer H. Mazairac stond zijn kunstvoorwerpen af voor de verdere aanklee ding. Men begrjjpt, dat alles tiptop was. Het stuk zelf was een aardig Amerikaansch blijspel, dat aan dilettanten weliswaar hooge eischen stelt. De scène waarin James King zoogenaamd zijn totale vermogen verliest, was wel ietwat zwak, en sommige spelers (debu tanten) waren niet altijd even goed te ver staan. Maar Tavennu's oude getrouwen waren ook present: de heer Mol had een der hoofd rollen en vertolkte keurig den multi-million- nair; mejuffrouw J. van Hoeke was een aller aardigst kamermeisje, dat vlot speelde. De dames MolHeiligenberg en Westhoeve Visser en Prinsvan Steenbergen hadden elk voor zich de dankbare rol, die zij uitsluitend vertolkten: de heeren S. Schellinger, W. O. Prins, Westenberg, Westhoeve en Meerens vervulden de overige mannenrollen. Tenslotte had mevr. MathijssenMolenaar nog een'be scheiden rol te vervullen. Over middernacht was dit blij eindend j paradrjsverhaal eerst afgeloopen; dat is de reden, dat wij met dit korte overzicht willen j volstaan. Ei blijkt genoegzaam uit, dat j „Tavenu" zich eiken winter weer op peil weet te houden en zeker op het concours, waaraan i het binnenkort van plan is deel te nemen (in Anna Paulowna), een goed figuur zal slaan. Maar misschien verklappen wij al dingen, die nog niet verklapt mogen worden. Onze beste wenschen intusschen reeds bij voorbaat! I LEZING PROF. DR. VENING MEINESZ. Het Bestuur van de afd. Den Helder van „Onze Vloot" verzoekt ons er aan te herinne ren, dat hedenmiddag tusschen 2 en 7 uur door de particuliere leden kaarten kunnen worden verkregen aan de loketten van het „Rialto-theater". 1 O-JARIG BESTAAN „ZONNESTRAAL". Een oproep. De Vereeniging „Zonnestraal", die voor de practische toepassing van de arbeidsthe- rapie voor tuberculoselijders het Sanatorium j „Zonnestraal" te Hilversum stichtte, bestaat thans 10 jaar. 10 jaar, waarin de overheids- bijdrage voor Sanatoria, welke vroeger 11 cent per dag per patiënt bedroeg, eerst werd1 verminderd tot 7 cent en daarna geheel werd ingetrokken. Waarin alle vrij bedden door ver schillende vereenigingen beschikbaar gesteld kwamen te vervallen terwijl de laatste jaren ondanks de toewijding van onze medewer kers de inkomsten uit collecten en spaarbus- jes regelmatig daalden. Jaarlijks wordt een loterij georganiseerd om deze vermindering j in inkomsten althans gedeeltelijk op te hef-, fen. Ook de thans loopende 4e loterij moet; slagen, wil „Zonnestraal" niet genoodzaakt zijn patiënten wegens gebrek aan middelen te ontslaan. f Wij zoeken hiervoor 1000 helpers(sters) in; ons land, die bereid zijn tezamen de nog on verkocht zijnde 10.000 loten te verkoopen, dat is dus elk 1 boekje van 10 loten. Indien wij deze vinden, en daarop vertrouwen wij,j dan zullen ook ditmaal alle 50.000 loten 1: per stuk bij de trekking verkocht zijn. Betaling kan na verkoop geschieden. De verpleging op „Zonnestraal" is voor iedereen, ongeacht geloof of politieke rich ting. Bij ons 10-jarig bestaan vragen wij dan ook met vertrouwen als geschenk de hulp van, allen die zich als „sterken" een kleine moeite willen getroosten voor de „Zwakken". De trekking is eind December. Geeft u daarom omgaand op aan: Bureau „Zonnestraal", afd. Loterij, Stadhouders-: kade 153, Amsterdam (Z.). De loten liggen j voor u gereed, vraagt u er heden nog evem om. i I RADIO-ZENDAMATEURS. In het .Avondblad van Dinsdag van „De Telegraaf" geeft een medewerker uitvoerige mededeelingen omtrent een heel typische en interessante sport, n.1. het converseeren in den aether metja, met vrijwel de heele wereld. Men begrijpe goed: het geldt hier radio-amateurs met zendvergunning. Wie aan bepaalde exameneischen voldoet, kan van P.T.T. een zendvergunning krijgen en is dan gerechtigd, hetzij telegrafisch, dus in Morse schrift, hetzij telefonisch, op de voor de ama teurs gereserveerde korte golven van ca. 20, 40 of 80 meter te zenden. Amerika telt 40.000 van zulke vergunnin gen, wij in Nederland, doen het bescheidener, in ons land zijn er tot dusver ongeveer 300 van die vergunningen verstrekt. De amateurs zijn georganiseerd in de Ne- derlandsche Vereeniging van Internationaal •Radio-Amateurisme. Ieder land krijgt eigen roepletters; twee amateurs, die elkander in den aether hebben gevonden, wisselen onder ling rapporten uit over de kwaliteit der ont vangst en deze kaarten, QSL-kaarten ge naamd, zijn over de heele wereld gelijk en gelijkvormig, al kan iedere amateur ze naar eigen smaak uitvoeren. Zij bevatten in code een lijst van woorden, waarachter men, even eens in code, de bizonderheden heeft in te vullen. Wy zouden nog veel over die sport kunnen vertellen, maar het zou ons te ver voeren, en het is ook niet het doel van dit stukje. Dat doel ilgt ergens anders: het is namelijk onze stadgenoot, de heer P. A. de Zeeuw, die een paar van die correspondentiekaarten op den kop wist te tikken en ze thans in zijn etalage heeft tentoongesteld. In de etalage ziet men tevens een gedeelte van een amateur-zendapparaat, geschikt voor de 20, 40 of 80 meter golflengteband, welke golflengten toegewezen zijn aan de amateurs. CABARET „DE BLOKKENDOOS". Wij moeten van deze voorstelling nog iets vertellen. A.s. Zondag komt zy in „Casino", 't Is een zeer goede voorstelling, die in Amster dam reusachtig insloeg. Alle avonden was het Leidscheplein-theater tjokvol. Behalve Fientje de la Mar is Corry Vonk, bekend ook van de film, onbetaalbaar in haar komische scène's. De bekende acteur-auteur Joh. Elsen- sohn is geweldig in „de Bruggetrekker", „Con ducteur van lyn 11" en z'n éénacters. Wy vestigen ook de aandacht op Beuker en Denys. de beroemde Jazz-pianisten op 2 vleugels. Uitstekend en ook van de film bekend is Jan van Ees als conférencier en in ver schillende scène's. De Jungle Serenaders zijn voorts iets bijzon ders! 4 Hollandsche jongens in het genre van de Wills Brothers. Perfecte zangers van Jazz- en andere melodiën. Immiteeren ook een orkest. De Hollandsche Revellers Verder treden nog andere artisten, alsmede; een danseres op, die een buitengewoon amusant programma brengen. Het is een non-stop Cabaret-Revue die beslist iedereen moet gaan zien. advies van B. en W. Spr. is niet bang, dat deze straten niet zullen worden aangelegd; er is nog steeds een overschot van aanvragen. De kwes tie is, dat onze huiseigenaren verwend zijn wat het leegstaan der woningen betreft; het was tot voor kort nog zóó, dat men vocht om een huis. Als deze straten worden aangelegd, zul len de huiseigenaren zich aardig aanpassen en aanpassing hebben we noodig, dat doet immers de Regeering ook! (Gelach). Bovendien komt er voor een aantal arbeiders meer werk. De heer Ran sluit zich gaarne aan bij de loftuitingen, die gebracht worden aan B. en W. Spr. wyst op een ingezonden stuk in de Held. Crt., dat over woningbouw handelde, en meent, dat een gemeentebestuur geen aanvraag tot bouwen mag weigeren. Niet alleen werkver ruiming ontstaat er, ook minder uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon, e.d. Spr. is daar om vóór de Bijlage. De heer Schoeffelenberger heeft zich de vraag gesteld of er behoefte is aan 3e klasse grond, welke vraag hij met „ja" beant woordt. Wij zitten hier niet voor de be langen van „Volkshuisvesting", maar uitslui tend voor het algemeen belang, d.i. dat van de minst draagkrachtigen. De grondgedachte van de Bijlage is het verkrijgen van goedkoopen 3e klasse grond. Men kan overigens de eigen bouwers niet verplichten te bouwen tegen be paalde huurprijzen. Als zij bouwen willen, wel nu, laat ze hun gang gaan. De Bijlage wordt hierna aangenomen. Dr. Feenstra Kuiper vraagt nog om meerder uniformiteit in de benamingen der straten; hij wijst er o.a. op, dat de Nederland- sche wet geen professorstitel kent, zoodat dus de naam „Prof. P. J. Blokstraat" niet goed is. De Voorzitter: Het College heeft hier reeds aandacht aan besteed; de zaak zal nader worden bezien. Veiligheidsmaatregelen aan het strand. Aan de orde is thans: Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van H. Kramer tot het treffen van vei ligheidsmaatregelen aan het strand. De heer Bot kan zich met dit afwijzend prae-advies niet vereenigen. Er rust z.i. op de gemeente een zedelijke verplichting tot het nemen van veiligheidsmaatregelen, nu zij is ge waarschuwd. De stranden worden hoe langer hoe gevaarlijker, dat bedenke men ook. Bij de vorige discussies werd o.a. gezegd, dat de af standen te groot zijn om het geheele strand te beveiligen; men kan toch op bepaalde plaat sen materiaal aanbrengen. Speciaal het z.g. „Groote Hoofd", dat is daar waar het beton nen pad begint, is thans levensgevaarlijk; het baden en zwemmen moet hier absoluut wor den verboden. In de Bijlage wordt gesproken van een wekelijksche uitgaaf van 70.die voor toezichthoudend personeel noodig zou zijn. We zouden hiervoor eenige werkloozen aan werk kunnen helpen. Als er vandaag of morgen iets gebeurt, zijn wij niet verantwoord. De Voorzitter merkt op, dat het niet de eerste maal is, dat deze aangelegenheid in den Raad komt. Het College is geenszins onge neigd in dezen maatregelen te nemen, maar het zwakke punt is, dat we te doen hebben met een rijksstrand en men nu de verantwoordelijk heid voor de veiligheid daarvan de gemeente in de schoenen wil schuiven. Men wil reglementee ren wat niet te reglementeeren is, dat is hier het bezwaar. Ware er een particuliere vereeniging, dan konden wij die subsidieeren, maar zoo gaat het niet. Ook het aanbrengen van een redding boei moeten Wij van de hand wijzen. De heer Biersteker wil 'sVoorzitters denkbeeld: een particuliere vereeniging oprich ten, gaarne overwegen. Indertijd hadden we hier de Vereeniging „Het vrije strand"; deze schijnt te niet te zijn gegaan. Maar iets derge lijks moeten wy hier hebben. Men vergete ook niet, als de gemeente er mee zou beginnen, zou men tot de grens toe moeten gaan, want nog bij paal 7 wordt gezwommen en gebaad. De heer E y 1 d e r s is het eens met den Voorzitter. Voor zoo'n grooten afstand zou men zeker het bedrag ook moeten verdubbelen. Spr. wijst op Julianadorp, waar men al iets van dezen aard heeft. Tenslotte wordt conform het voorstel B. en W. besloten. Inhuren noodslachtplaats Koegras. Voorstel tot het inhuren van de noodslacht plaats te Koegras. De heer Van er Veer vraagt of voortaan, nadat een noodslachting heeft plaats gehad, de keurmeester daarvan niet een schriftelijke ver klaring aan den eigenaar kan afgeven. Welis waar kan men bij de keuring tegenwoordig zijn, doch dit heeft in de praktijk bezwaren. Wanneer hiervoor gedrukte formulieren be staan, is het voor den keurmeester geen over wegend bezwaar. Het voorkomt wantrouwen, dat er, naar spr. hoopt ten onrechte, wel eens bestaat. Zooals het thans is, is fraude mogelijk. In de Bijlage is voorts sprake van het stich ten van een keurlokaal. B. en W. willen hier omtrent zeker wel rekening houden met de gedupeerden bij deze noodslachtingen, vraagt spr., n.1. de desbetreffende veehouders, door te zorgen, dat er van de opbrengst terechtkomt wat eenigszins mogelijk is. Achten B. en W. het met mij niet gewenscht, om, alvorens tot oprichting wordt overgegaan, in een commis sie-vergadering overleg te plegen met de drie raadsleden-veehouders? vraagt spr. Na de beantwoording van eenige vragen en nadat eenige nadere inlichtingen zyn verstrekt de moeilijkheden, die hierboven ontwikkeld zijn, zullen nader onder de oogen worden ge zien wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Wjjziging Politie-verordening. ld. veror dening op het bonwen en de bewoning. ld. verordening tot aanwijzing van stemlokalen. Deze drie voorstellen worden eveneens zon der discussie of stemming aangenomen. 18e W[jzigingsbegrooting. Op deze begrooting kojht voor een post groot 457.voor rente en aflossing der door de gemeente ten bate van Th. Adriaanse gega randeerde rente en aflossing. In de Memorie van Toelichting wordt dit nader uiteengezet. De heer M e y e r vraagt wat de gemeente thans met de bloemisterij denkt te doen. De Voorzitter antwoordt, dat hierom trent nog geen oplossing is gevonden. Maar dat is thans niet aan de orde; de Raad krijgt daar voor te zijner tijd een voorstel. Maar de post moest in de Begrooting worden opgenomen, vandaar dit voorstel. De heer M e y e r informeert voorts naar de te veel toegekende subsidie aan de Held. Win- keliersvereeniging, van 1299.hetwelk thans op volgnummer 505 onder de inkomsten als restitutie is opgenomen. Wethouder De Boer antwoordt, dat nooit zoo precies kan aangegeven worden hoeveel subsidie noodig is; vandaar deze terugstorting. De begrooting wordt vervolgens aange nomen. II over- 7 November. „Als uw hond u plotseling zag zooals ge weikelijk zyt en niet zooals hij denkt dat ge zjjt, zoudt ge In m dan nog in de oogen kun nen kijken?" Deze gewetensvraag ontwelt plotseling het overgevoelig hart van een lezer en komt par does in een ingezonden-stukken-rubriek te recht. Is me dat even wat? Want die vraag brengt niet weinig in de war! Inderdaad: moetrn we onzen hond alles vertellen? Er» als hrj alles van ons wist, zou den we hem dan nog onder oogen durven ko men? Baas, waarom geef je mij die randjes van het vleesch? Omdat ik die niet lust, en omdat je het nu eenmaal *ech niet merkt, als ik het beste voor me zelf houd Baar,, waarom caai w: nooit meer naar die menschen in de Hoogstraat, die zoo'n mooien poedel hadden? Ik heb sedertdien nooit meer zoo'n aardigen kameraad gehad. Die menschen hebben het zoo vreeselyk slecht tegenwoordig, 't Is een erg deprimee- rend gezelschap, je hoort er niets dan narig heid en we hebben meer behoefte aan vrien den die ons wat opvroolijken. Zouden die menschen het niet heel prettig vinden als je weer eens heenging, hèn wat opvroolijkte en ze liet merken, dat je even graag met hen verkeerde nu het hun niet meer zoo goed gaat? Ja jongen, dat zouden ze zeker, maar... En baas, waarom komen die meneer en die mevrouw nooit meer, die een zoontje hebben, dat Jan heet? O die... Ja, die komen nooit meer hier, om dat we ze niet meer vragen. Gaat het hun ook slecht? Nee, dat niet. Maar eh, het gaat ons te genwoordig ineens zooveel beter, dat het geen omgang meer voor ons is... Die meneer is mijn ondergeschikte gewor den, weet je? Maar baas, schédm je je niet? Dacht je soms, dat de hond van den burgemeester zich boven den hond van den slager verheven acht te? Dacht je soms dat een politiehond, die een rijksbetrekking heeft, niet met 'n straatbas taard zou Willen ravotten? En baas, waarom heb je het vrouwtje verteld, dat je gister avond op kantoor bent wezen werken? Mocht ze niet weten, waar we samen heen zijn ge weest Dobs, ik vind werkelijk, dat je vragen stelt... Je bedoelt, dat je gejokt hebt en er liever niet over praat. Baas heb jij mij wel eens op een leugen betrapt? Ik heb wel eens een been gekaapt en ik heb ook de poes wel eens gebeten, maar heb ik dan niet altijd, als je mij riep, als erkenning van schuld mijn ooren platgelegd en zonder merren je klappen ver dragen Hoe meer men er over denkt, hoe meer men tot de conclusie komt: lo. dat wij ons inderdaad voor onzen hond zouden schamen als hij ons zag zooals w(j zijn; 2o. dat het maar beter is, dat hij ons blijft idealiseeren.... Donderdag 7 November. Reductie TooneelvoorstellingCasino. Reductievoorstelling kamertjeszonden", Casino8.15 uur. Vrijdag 8 November. Soirée der zeevaartschoolvereeniging met „De Moochers". Zaterdag 9 November. Uitvoering .Morgenrood"onderafdeeling en Kinderkoor, Casino, 8 uur. Soirée Morgenrood", Casino, 8 uur. Zondag 10 November. Cabaret Revue ,J)e Blokkendoos"Casino, 8.15 uur. Maandag 11 November. Wijdingsavond Chr. Jongevrouwen, Meisjes en Jongemannenvereenigingen, Geb. Palmstr., 8.15 uur. Dinsdag 12 November. Voordrachtavond Nederl. Reisvereeniging, Musis Sacrum, 8.15 uur. Reclames Wegenbelasting. Benoeming bestuurslid Algemeen Weeshuis. Trekken der afdeelingen. Behandeling van een drietal reclames Wegenbelasting. Conform prae-advies. Benoeming van een lid van het bestuur der instelling „Het Algemeen Weeshuis" in de vacature wijlen mevrouw Van WilligenMel- chior. Benoemd wordt mevrouw A. M. Schreu- derJansen. Daarna heeft het trekken plaats der afdee lingen voor het onderzoek der begrooting, dienst 1936. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd: 1. Opgaven van de patiënten, die in de maanden JanuariSeptember 1935 voor ge meente-rekening zijn verpleegd geweest in de R. K. Ziekenverpleging „St. Lidwina" en in het Marine-Hospitaal 2. Overzicht van de gedurende het derde kwartaal 1935 in erfpacht uitgegeven, resp. verkochte gronden van het Grondbedrijf; 3. Minuut-brief behelzende de opdracht aan den Directeur van Gemeentewerken tot het maken van trottoirs in de omgeving van het Doolhof, waaronder begrepen de Kuiperstraat (vraag van het lid van den raad Dr. P. Feen stra Kuiper); 4. Adviezen van den Directeur van Ge meentewerken en van de Commissie van Bij stand voor de Publieke Werken en Plantsoenen inzake de bocht in den Strooweg bij het voor malig Geel-Wit-terrein, waarnaar Burgemees ter en Wethouders verwijzen vraag van het lid van den raad R. Boogaard); 5 Rapport van den Commissaris van Poli tie inzake beschadiging van het gazon van het Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdagavond 5 November, 8 uur, ten raad- huize. Afwezig met kennisgeving de heer L. F. van Loo. Notulen, Ingekomen stukken. Vastgesteld worden, na eenige correcties, de Notulen van de vergaderingen van 27 en 29 Augustus: een aantal Ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Dit zijn goedkeurin gen van raadsbesluiten e.a. Enkele inlichtingen worden hieromtrent gevraagd. Vervanging burgemeester enz. Onderwijszaken. Achtereenvolgens worden zonder, discussie! of stemming goedgekeurd een aantal voorstel-i len betreffende vervanging van den Burge meester, aanwijzing van de voorzitters der Commissiën van Bijstand, eervol ontslag aan D. Blom als vakonderwijzer aan de U. L. O.- school, afwijzend verzoek van een schoolver- eeniging om medewerking overeenkomstig art. 72 L.O.-wet 1920, en een 6-tal toewijdingen van dergelijke aanvragen. Een zevende aanvraag betreft het vergrooten van de speelplaats bij de Comeniusschool; hieromtrent maakt de heer Biersteker de opmerking, dat dit be drag van 1400.enkel voor een tegelplaats hem hoog voorkomt. Voordien heeft de gemeen te al twee huisjes moeten aankoopen, zoodat het een dure speelplaats wordt. Wethouder De Boer zegt, dat de totaal prijs wordt 3800.Gezien de bestemming van deze speelplaats, kan hier niet worden ge sproken van een overbodige uitgave en diens volgens moet de aanvraag worden toegewezen. De heer Biersteker: Jawel, maar de vraag is of de wijze van werken wel econo misch was. De Voorzitter: Geldt dit verwijt de Schoolvereeniging of het Gemeentebestuur? De heer Biersteker: De Schoolvereeni ging heeft er niets mee te maken. Wethouder D e B o e r protesteert tegen deze voorstelling van zaken. Een beschuldiging als deze berust niet op eenig redelijk motief. En de Schoolvereeniging en het Gemeentebestuur hebben beide getracht deze kwestie op de meest redelyke en goedkoope wijze op te lossen. De heer E y 1 d e r s merkt op, dat in de Com missie van Bijstand de wethouder een pluimpje heeft gekregen voor het feit, dat hij deze huist jes zoo goedkoop voor de gemeente heeft ge kocht. Dr. FeenstraKuiper licht de zaak toe. De Schoolvereeniging had er oorspronkelijk niet aan gedacht den koop van deze huisjes aan die speelplaatskwestie te verbinden. Men kon het niet eens worden, tot tenslotte de Inspecteur L.O. de moeilijkheden oploste, en nu staan we voor de consequenties. Hiermede is deze discussie geëindigd en ook dit voorstel om medewerking is hiermede aan vaard. Nog meer hamerstukken. Er volgt nog een gansche reeks voorstellen, die zonder discussie of stemming den voorzit- terljjken hamer passeeren; dit zyn de volgende: Vergoeding aan ouders van scholieren voor autovervoer hunner kinderen (art. 13 L.O.-wet 1920); Aankoop van een stukje grond behöorende bjj de kazerne Langestraat, en verkoop aan N. P. Krul van een stukje grond Koningsweg, alsmede dempen van een sloot; Afwijzende beschikking op het verzoek van de afd. der vereeniging voor slechthoorenden omtrent een subsidie voor hun cursus liplezen; Onbewoonbaarverklaring der woningen Dog gersvaart 9 en Bassingracht 50; Aanleg van straten nabij de Sportlaan en indeeling van gronden in klassen. Dit laatste punt geeft den heer M e y e r aanleiding tot enkele opmerkingen. Spr. staat sceptisch tegenover het vraagstuk van aanleg van nieuwe straten. Het voorstel is ontstaan doordat een aannemer, die daar huizen wilde zetten, goedkoopen grond wenschte te bezit ten. Spr. heeft het idee, dat deze huizen niet direct noodig zijn. De eerste sollicitant, die daar een 120 huizen wilde zetten, zal wel de bedoeling hebben gehad goedkoope woningen te bouwen; nu de grond evenwel verkaveld wordt en verdeeld onder diverse koopers, is het de vraag of hij zich niet zal terugtrekken. Spr. wijst verder op Woningstichting, waar thans een aantal huizen leeg staan, hetgeen ook elders in de stad het geval is. Men krijgt nu meer een verplaatsing; de menschen willen nu eenmaal graag verhuizen, dus nieuwe huizen zullen altijd wel gauw bewoond worden. Maar dan komen natuurlijk oude leeg en Woning stichting krijgt er een strop door, omdat dat met huren enz. gebonden is aan allerlei be palingen. Spr. vreest, dat deze stratenaanleg op den duur voor de gemeente een strop wordt. En waarom dan, als die straten noodig zijn, niet eerder met dit plan gekomen? De Voorzitter: We hebben een grond bedrijf en met bebouwing van dit deel krijgt de gemeente 'n rendabel object. Bovendien hebben we een woningverschot noodig, teneinde eens een aanvang te kunnen maken met onbewoon baarverklaring. Wy konden, zoolang er een te kort was, niet gaan opruimen. Overigens be treft het hier een normale vraag voor een nor maal aanbod, en waarom zal het gemeentebe stuur zich in deze onthouden De heer J. H. Smith (S. D. A. P.) Leegstaande woningen zyn in dezen tyd van het jaar een normaal verschijn sel. Als straks weder de booten uit Indië terugkomen, vervalt dat vanzelf. Spr. is het eens met den Voorzitter; by Woningstichting staan misschien een 35 woningen leeg van de 950, en dat is toch heusch niet zoo erg. Nu zegt de heer Meyer wel, dat er vroeger altijd 200300 aanvragen voor Woningstichting waren, terwijl er nu een overschot is, maai er zyn altijd menschen, die de voorkeur geven aan een bepaalde wijk en zeker mag dit niet als argument gelden om niet te bouwen. De heer E y 1 d e r s wijst er op, dat deze stratenaanleg een bedrag op den kapitaaldienst vormt van 70.000.welk bedrag wederom wordt verdisconteerd uit de opbrengst, Spr. heeft meenen op te maken uit de stukken, dat het de bedoeling is hier even goedkoope huizen te bouwen als aan den Koningsweg geschiedt... De heer Biersteker: Was dat maar zoo! De heer Eylders: Heeft het College de zekerheid, dat de aanvragen alle doorgaan De Voorzitter: Hedenmiddag is een gecombineerde vergadering over deze zaak ge houden. Indien er geen aanvragen inkomen, wordt de straat niet aangelegd. De heer Kraak is het eens met het prae- Deze bijvoeging geschiedt om verwar ring met wethouder P. A. Smits te voor komen. Redactie „H. C."

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9