KiKIIDi^lMOPDlS IH1IILDIIHSCIHII COURANT De feestmiddag van de Heldersche Courant voor Uw kinderen. 5™n»P ee'' r- J. J. H. KOOPMAN, Wieringen. WOENSDAG 13 NOV. in „Concordia" te Hippolytuslinel WIJ MAKEN NAAR MAAT: STOFFENMANTELS, BONTMANTELS, MANTELS met bontgevoerd Visscherij. De Heldersche Courant als huisvriend voor de gezinnen in Wieringen. des namiddags 4 uur Toegang voor kinderen van abonné's 10 cent Voor kinderen van niet-abonné's 15 cent Cal langoog. 10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG o NOVEMBER 1935 allen hartelijk welkom. Het doet ons veel ge noegen dat ge aan onze uitnoodiging gevolg hebt gegeven. Ik hoop dan dat deze bijeen komst. aanleiding moge geven tot oprichting van een vereeniging welke zal bestaan uit de bewoners van de Spoorstraat en dat deze ver gadering zal leiden tot een definitieve oprich ting eener buurtvereeniging en dit tot heil en voorspoed zal moge strekken van onzen mid denstand en voor de winkeliers van de Spoor straat in het bijzonder. Dat een dergelijke vereeniging lang niet overbodig is wordt be wezen, doordat in vele plaatSen van ons land dergelijke vereenigingen bestaan, die geheel terzijde staan van een Algemeene Winkeliers- vereeniging. Een elftal sympathiebetuigingen waren, be halve die van de ter vergadering aanwezigen alsnog ingekomen. De heer Mensink gaf nadere toelichting aan de hand van zijn Groningsche ervarin gen. Daar werd door een dergelijke vereeni ging nuttig werk verricht en op allerlei gebied actie ontplooid. Spr. geeft daarvan voorbeel den, o.a. heeft de Groningsche vereeniging enorme successen behaald met een winkel- week. De vraag -rijst: doen wij andere straten hiermede geen concurrentie aan? Misschien wel, zegt spr., maar wat wij doen is niet unfair en iedere straat blijft vrij om óók een dergelijke vereeniging op te richten. Ons doel is uitsluitend de Spoorstraat als winkelstraat omhoog te werken. Misschien zou een pittige winkelweek in het begin van het jaar iets kunnen bereiken. Uitvoerig werd over de kwestie van ge dachten gewisseld: opgemerkt wordt, dat de Keizerstraat ook al bezig is een dergelijk plan uit te werken en dat is goed ook. Zoo komt immers het publiek op straat, hetgeen toch de bedoeling is. Voor een actie van eenige beteekenis is samenwerking tusschen ver schillende straten noodzakelijk. De voorzitter wijst er op, dat het allereerst de bedoeling is de actie te Iocalisee- ren en meer in 't bijzonder voor de belangen der Spoorstraat op te komen. De heer Mensing zegt, dat het denk beeld voor deze vergadering opkwam bij hem, toen plotseling een groep winkeliers de Spoor straat wilde versieren. Hadden we toen een behoorlijke buurtvereeniging gehad, dan ware dat gemakkelijk en op weinig kostbare wijze tot stand gekomen. De heer Koppen verwacht meer van samenwerking van verschillende straten; de heer Van Baaren heeft daarentegen van een dergelijke samenwerking geen prettige ervaring. Van bijeengebrachte gelden werd, over de stad verdeeld, een vrij armoedige straatversiering verkregen. De heer Mensing, ofschoon voor samen werking niet voelend, acht die niet uitge sloten. Hierover wordt nog nader van gedachten gewisseld, maar tenslotte geven alle aan wezigen (28) zich op als lid van de nieuwe vereeniging, die hiermede is opgericht. Na eenige discussie werd besloten, dat het Bestuur voorloopig voor één jaar gekozen zal worden; behalve de hierboven genoemde heeren bestaat het uit de heeren Veen, Van der Plaat, Van Baaren en Coltof, totaal 7 personen, die de functies nader zullen ver- deelen en een werkschema enz, zullen op stellen. WESTSTR. 14 KONINGSTR. 93 V uigens gegevens, verstrekt aan de Nieuwe Kott. Courant, heeft de visscherij van de Katwijksche en Scheveningsche loggervloot met de treil dit jAar tot en met October 1.198.193, tegen verleden jaar 1.268.482 opgebracht. Plet gemiddelde per reisvangst was dit jaar 502, tegen verleden jaar 612. Het verschil per reis is dus nogal van beteekenis. Pekel- en steurharing werd dit jaar door Nederlandsche schepen aangevoerd 341.083 kantjes, tegen verleden jaar 549.874 kantjes. De contingenteering van den aanvoer is vastgesteld op 500.000 kantjes, zoodat dus vanaf 1 Nov. nog bijna 160.000 kantjes mogen worden aangevoerd. In den gemeenteraad van Velsen heeft, bij de algemeene beschouwingen de heer Ver meulen (a.r.) een pleidooi gehouden voor het oprichten van een vischconservenindustrie te JJmuiden, die daar volkomen op zijn plaats zou zijn en dan ook geen crisis-industrie kan worden genoemd. Hieruit blijkt, dat dit denkbeeld al meer veld wint. In het belang van het vischbedrijf, niet slechts voor IJmuiden alleen, hopen we, dat dit binnenkort vasteren vorm zal mogen aan nemen. Bij de voortzetting der beschouwing in den gemeenteraad van Velsen. betoogde de heer van der Veer, dat het college van B. en W. zich zal wenden tot het economisch-techno- logisch instituut en de Industriebank, om te komen tot vestiging van een vischconserven- fabriek te IJmuiden. Waarschijnlijk herinnert men zich, dat wij op deze plaats herhaaldelijk hetzelfde be toogden. Dat ook -dit inzicht veld wint, kan ons slechts verheugen. De suggestie van een haringexporteur, om het contingent van haringaanvoer uitgebreid te krijgen, heeft twee reeders er toe gebracht daartegen stelling te nemen. Het zijn de heeren Parlevliet en Joost Pot. die in inge zonden stukken in de Nieuwe Rott. Crt. be- toogen, dat thans absoluut niet mag worden overgegaan tot uitbreiding van het contin gent. Dergelijke suggestie had moeten wor den gesteld, toen de zaak aan de orde kwam. Toen toch was er gelegenheid geweest om zijn wenschen te dien opzichte kenbaar te maken, maar nu zou het een scheeve bevoor rechting zijn voor die reeders, die getraineerd hebben met het toegestane contingent vol te maken en van uitbreiding nu zouden willen profiteeren. Aan De Telegraaf wordt uit Waalwijk be- I richt, dat de wolhandkrab nabij Capelle in zoo groot aantal voorkomt, dat de visschers er aan denken het bedrijf stil te leggen Nu er nog geen afdoend middel bekend is I om deze indringers voldoende te bestrijden, I is het gewenscht, dat getracht wordt op groote schaal tot vernietiging over te gaan, ongeveer op de wijze, zooals men in Amster dam de rattenplaag tracht te bestrijden. Een premie te stellen op het inleveren van een bepaald aantal krabben kan allicht eenige uitwerking hebben. Andere plagen worden toch ook bestreden, waarom zal men dan ook al het mogelijke in dit geval niet beproeven. De binnenvissohers hebben het werkelijk al ellendig genoeg. Uit Harlingen komen ook we-r berichten van haringvangsten, die in kommen zijn be machtigd. De prijzen waren van 3.90 tot 4.90 per tal. De zoogenaamde najaarsharing is er en we hopen, dat er nog een kans is daarmee wat te verdienen. Ook van Wieringen blijven de meldingen van haringvangsten aanhouden. de chineesche wolhandkrab. Het laatste nummer van Onze Zoetwater- visscherij is bijna geheel aan deze krab ge wijd. Echter is er geen woord van waar deering. doch uitsluitend een streven, hoe hem het best te vernietigen. Men vertrouwt dat niet aan de natuur zelf meer toe, want -die schijnt het er op gezet te hebben om zijn ge slacht zoo snel mogelijk te doen uitbreiden. Gesproken wordt zelfs van het constateeren van 270 000 tot 900.000 eitjes op een moeder- krab. Er is een opschrift: Hoe maakt men het best de gevangen wolhandkrabben dood Aangeraden wordt, ze in een -hooge bos met rechtopstaande wanden te verzamelen en ze dan te begieten met een weinig kokend water. Nooit ze los te laten loopen in de boot, want dan weten er zeker eenige overboord te klauteren. Ook kan men ze laten stikken in een groot carbolineum-vat, dat voor een groot deel met water is gevuld. Zijn ze gestikt, dan het water niet weggooien wel de krabben want dit water kan weer diensten bewijzen. Bovendien roept men waterstaat in het ge weer, want de indringers hebben ook de liefe lijke gewoonte om gaten te graven in de oevers. Drs. Kamps, die een speciale studie maakt van de wolhandkrab, deed medédeeling, dat voor het eerst dergelijke gaten zijn ont dekt, den vorigen herfst, in de Kommerzijl- ster Rijt (Groningen). Toen was de water stand te hoog om een onderzoek in te stellen, maar in Juli en Augustus van dit jaar was hij gelukkiger. Trouwens ook in de Hoen-, Reit- en Niezijlsterdiepen talie in Groningen) rijn op verschillende plaatsen door de krab veroorzaakte oeverbeschadigingen waarge nomen. Practisch vindt men de krabbengaten onder den waterspiegel; alleen bij lagen waterstand komen ze bloot. Vermoed wordt, dat de krab ben deze holen graven om het weeke lichaam na de vervelling te beveiligen. Gevraagd wordt, om bij het vinden van krabbenholen daarvan mededeeling te willen doen aan Onze Zoetwatervisscherij te Arnhem. Dat de holengraverij een bedenkelijk aan zien zal krijgen, behoeft geen betoog, als men bedenkt, dat -op een vierkanten meter wel tot 39 gaten gevonden werden en die gaten daar juist werden aangetroffen, waar water en ijs in staat zijn het aangevangen vernielingswerk voort te zetten. DE WIERINGER VISSCHERSVLOOT. De Wieringer visschersvloot mocht zich sedert de afsluiting van de Zuiderzee in een gestadigen groei verheugen. De vestiging van vreemde visschers werkte in de eerste plaats mee aan de uitbreiding van de vloot. Het aantal visschersvaartuigen blijkt thans de 300 te zijn gepasseerd, want W.R. 300 is een dezer dagen afgegeven aan den heer W. de Beer, alhier. AANBESTEDING. Voor rekening van den heer C. Omis Gz., alhier, werd door den heer F. Klein, architect te Slootdorp, publiek aanbesteed het maken van een woon- en winkelhuis met constructie werkplaats te Wieringerwerf. Ingekomen biljetten: Jac. Smit, Hippolytus- hoef, 7700; P. Portegijs, Westerland 7680; Dekker en Lont, Hippolytushoef 7600; J. Geusenbroek, Medemblik 7300; S. J. Blaau- boer, Westerland 7100; M. P. Muller, id. 7100; J. D. Kooij, id. 7050; W. Uiterdijk, Wieringerwaard 6960; J. C. de Vries, Hippo lytushoef 6898; Van Oeveren, Middenmeet' 6668; Wassink, id. 6668; fa. Kingma en Zonen, Slootdorp 6620; J. C. Klein, Hippo lytushoef 6550; Jb. Kingma. Middenmeer 6328; P. Broers, Breezand 6299; Hartog en Wakker, Edam 6297. Raming 6500. Gunning aangehouden. Burgerlijke stand Van 1 tot en met 7 November. GEBOREN; Berend, z. v. B. Hensen en A. Drenth; Gertruda Bernardina Joanna, d. v. H. A. Giesen en M. G. Diesfeldt; Baukje. d. v. A. de Wit en A. Schachtschabel.; Jan Willem, z. v. J. W. Koorn en P. T. Tijsen. Als levenloos aangegeven een kind van I Crusoh en B. P. Hol. VERVOLGING NALATIGE KIEZERS. De nalatige kiezers van de verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad op 17 April en 26 Juni van dit jaar, hadden zich vorige week voor den Kantonrechter te Den Helder te verantwoor den. Slechts één der 37 opgeroepenen wist zich ten genoegen van den rechter te verontschul digen en vrijspraak te bepleiten. Alle overigen, niet verschenen, werden veroordeeld tot be taling van 1.boete, of naar verkiezing 1 dag ..zitten". PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Na afloop stemming voor het kiescollege Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.. H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Woensdagavond 7.30 il, Dankuur, O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen Dinsdagavond 7.30 uur, Dankuur, O. Deen Doojisgezinde Gemeente Hippolytushoef. •s Morgens 10 u.. Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. sMorgens 10 en 's middags 2 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk. (Den Oever). ■s Morgens 10 uur en 's middags 2 uur Cand. v.d. Vliet. De laatste gelegenheid voor nieuwe abonné's om nog mee te doen aan de winterpuzzle, uitgeschreven door de Heldersche Courant. Een hoofd prijs van 250 gulden. Een tweede prijs van 100 gulden, een derde prijs van 50 gulden, een vierde prijs een dames- of heeren rijwiel naar keuze en tal van andere luxe- en practische cadeaux. De Heldersche Courant telt tal van trouwe lezers te Wieringen en heeft vele goede vrien den, niet alleen onder de ruderen, maar vooral ook onder de jeugd. Om dien band steeds steviger te maken, breidt de Heldersche Cou rant haar terrein daar steeds meer uit. Vorige maand nog heeft zij eenige tien tallen abonné's te Wieringen geboekt. Daar moeten er meer b(j komen en daar kunnen er meer bg komen. Nu we volop in het leesseizoen -zijn en de gezellige winter avonden zooveel vrijen tijd laten om ons in de gebeurtenissen in binnen- en buiten land te verdiepen, moet de vriend, die op populair-overzichtelijke wijze u daarover in licht, ook uw huisvriend worden. Dat is de Heldersche Courant! W(j geven nieuwe abonné's een laatste gelegenheid om nog mee te doen aan onze groote winter-puzzle, die honderden ge zellig en spannend bezig houdt. W(j ver bonden aan de oplossing van deze puzzle een hoofdprijs van 250 gulden, een twee den prjjs van 100 gulden, een derden van 50 gulden, een vierden prijs, een dames- of lieerenrjjwiel naar keuze, een vijfden prijs, een kinderrijwiel en tal van luxe- en huishoudelijke cadeaux. Het totaal aan geldprijzen en cadeaux voor deze winter-puzzle bedra&gt niet minder dan zeshonderd vijf tig gulden. De puzzle bestaat uit de samenstelling van een slagzin, waarvan wekelijks minstens één letter, op een der advertentie-pagina's, of in een ingezonden mededeeling, geplaatst wordt. Men knipt deze letter uit en plakt ze op op een kaart, die door ons verstrekt wordt. Wanneer de laatste letter verschenen is, zendt men de kaart in en dingt mee naar de groote geld- of andere prijzen, die onder de goede oplossers verloot worden. Voor nieuwe abonné's te Wieringen is dit de laatste gelegenheid om nog mee te doen aan de winter-puzzle. Bovendien ontvan gen zg nog een gratis bewijs van toegang tot onzen kindermiddag op volgende week Woensdag, waarvan men de bijzonderhe den elders op deze paginr vindt. Abonneert U dus nü!ü Geeft U op aan onzen agent, den heer Mostert of aan den colporteur, die U in het begin van de volgende week komt bezoeken Weekabonnementen 0.13. Kwartaalabon nementen 1.65. SLUITINGSAVOND DER iMIDDENSTANDS- VEREENINGING „WIERINGEN". IN „CONCORDIA". De winkelweek is Donderdagavond met een z.g. sluitingsfeest besloten. Om ongeveer half negen nam voorzitter C. J. Bosker het woord en heette de aanwezi gen, die in ruimen getale aanwezig waren, van harte welkom. Hij memoreerde de goed- slaagde winkel, de prettige samenwerking en den goeden afloop der ballero-spel-avon- den. Ten eerste wordt een Nederlandsche in dustrie film vertoond. Na deze film laat de Voorzitter enkele cij fers hooren met betrekking tot de omzetten der winkelweek. Het ligt in de bedoeling met de a.s. St. Nicolaasfeest wederom een winkelweek te organiseeren, doch dan met een puzzle-slag- zin-wedstrijd. De finesses worden nog bekend gemaakt. Dit bestuursvoorstel wordt met alg. stem men goedgekeurd. Daarna krijgt men een vierakter van de Kromhout-fabrieken te zien. die zeer geap precieerd werd door de aanwezigen. Dan worden de bewuste kazen, die op voor stel van Fl. Deijs op dezen avond verdeeld zouden worden verloot. Winnaars de heeren N. Metselaar. Den Oever en Jb. Lont, Belt straat. Een natuurfilm van de Veluwe volgt. En last but least een attractie: een oud filmpje over Wieringen, waar wij vele Wieringers in verjongde editie weer voor ons zagen. Inder daad een leuke geste van het Bestuur, om een dergehjk filmpje te draaien. Deze avond zou niet compleet geweest zijn, wanneer de heer J. J. Bosker niet op het too- neel was geweest. In een komische voor dracht, betrekking hebbende op de afgeloopen winkelweek, amuseerde hij de aanwezigen kostelijk met zijn origineele kwinkslagen De heer M. Kooy zong nog een tweetal vroolijke liedjes op de hem bekende wijze. De voorzitter neemt vervolgens het woord en dankt voor de belangstelling. Verder zegt hij dank aan de Concordia-band. De medaille, beschikbaar gesteld door de meelfabriek der Nederi. Bakkerij. werd ge wonnen door de fa. Koorn, alhier. Een gezellig bal besloot den avond. PROPAG AND A-A VOND NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP, WIERINGENANNA PAULOWNA. Donderdagavond half acht werd deze pro- paganda-avond in de Doopsgezinde Kerk, door ds. H. W. Meihuizen geopend. Hierna zongen de aanwezigen psalm 68:10. De heer P Boon van Breezand sprak vervolgens over de ant woorden van den Bijbel op vragen van per soonlijk-en gezinsleven, waarna Ds. D. E. Boeke van Amsterdam hel werk van het N. B. G voor Nederland en Indië besprak, aansluitend bij vers 3 uil Exodus 28 en met vele voor beelden het uitgebreide van het werk toonde. Na de pauze, waarin velen der aanwezigen .^.„„„„i.yHUUMIIIIIDIIIIIIIIIIIIIIlIHÜtlri llimmiMnnBBiiiffiiiiiHiii)ililiililiiiiminiiniiiilili Bezoekt den Kindermiddag van de Heldersche Courant met Uw kinderen ËeTnriddag vanönsc^ Zie de bizonderheden op de aanplakbiljetten en in het bericht, elders op deze pagina ïïittiMiHiiitimiiiunttiiiiutmitiiiiiiif<MutiiiiiiiittiiiTii| zich als lid van de tot nu toe kwijnende af- deeling opgaven, sprak de heer H. H. Oranje van den Oever het slotwoord, over psalm 119105 „Uw woord is een lamp voor mijnen voet". De vergadering zong dit psalmvers 11953, waarna de heer Oranje voorging in dankgebed. In de consistoriekamer was een kleine tentoonstelling georganiseerd van het werk van het N.G.B., die bezichtigd werd. Hier werd ook een voorloopig bestuur samen gesteld uit leden van de diverse Protestantsche groepen, dat op een binnenkort te houden bestuursvergadering de functies zal verdeelen. Vandaag vertellen we eenige bizonderheden over den feestmiddag, die de Heldersche Cou rant georganiseerd heeft voor de kinderen van haar abonné's, op volgende week Woensdag, des middags 4 uur, in „Concordia" te Hippo lytushoef. Wg raden onzen lezers aan, met het koojfen van de entrée-kaarten niet te wachten tot het laatst. Vorig jaar hebben wg op verschillende plaatsen tal van kin deren moeten teleurstellen, omdat de zaal was uitverkocht en het plezier, dat de kinderen toen hebben gehad, is een waarborg, dat ook volgende week Woens dag de zaal uitverkocht zal zjjn. Koop dus spoedig uw kaarten, opdat ge niet teleurgesteld wordt. DCW «r-ifHöJ»:i'SW* Jv „S'Uhw .'.t De toeloop was in Den Burg zóó groot, dat de zaal van „d'Oranjeboom", die ongeveer 500 kinderen kan bevatten, te klein was. In Breezand stonden de kinderen op tafel tjes en banken en was Woensdag een uit bundig enthousiasme. Zooals we Donderdag reeds meedeelden, zal prof. Samir Haofim, wiens beschaafd optre den en verbluffende goocheltoeren ook vorig jaar de kinderen geboeid heeft en niet minder de ouderen, ook nu weer zijn medewerking verleenen. Zijn programma -zal nog meer dan vorig jaar berekend zijn op een jeugdig audi torium. Een speelman, een soort muzikaal wonder, zal op verschillende instrumenten populaire wijsjes voor de bezoekers spelen, die zij zelf mee kunnen zingen. Dat zal stemming in de zaal brengen. Een snelteekenaar toovert schetsen, die kinderen uit de zaal hem opgeven, op het bord. Het Heldersche Courant twaalftal, samen gesteld uit kinderen van abonné's, opent den middag met een tableau, waarbij de kinderen in de zaal het Heldersche Courant lied zingen, dat bij den ingang wordt uitgereikt, en ver toont verder „licht"-dansjes, voert voordrach ten en leuke versjes uit, waarbij de kinderen in de zaal bij verschillende nummers een werkzaam aandeel hebben. Jan Katrol, een van de grootste grappen makers, van Den Helder, zal de kinderen doen schateren van het lachen, de pret was Woens dag niet uit de zaal. Aan het einde van den middag zal de kin deren nog een versnapering worden uitge reikt. Woensdag belooft het een middag te worden van gezonde pret, een middag van vreugde voor U en uw kinderen. Komt allen! Gunt uw kinderen dit genoegen. De toegangsprijs voor de kinderen van abonné's is 0.10, voor kinderen van niet- abonné's 0.15. Kaarten zijn verkrijgbaar te Hippolytushoef bij onzen agent, den heer M. Jb. Mostert. Den Oever bij onzen corr., den heer Buma. Voor Westerland kunnen de kaarten worden aangevraagd bij den bezorger, den heer D. v. Bloemendal en bij den heer Th. Bos, manu- facturier, Poelweg. Nieuwe abonné's, die in het bezit zijn van een afgestempelde bon voor den Kin dermiddag, kunnen dezen tegen een be wijs van toegang inruilen bij bovenstaande adressen. Autobusdiensten naar Hippolytushoef. Evenals vorig jaar, zullen we ook nu weer autobussen naar Hippolytushoef laten rijden. Plaatsen voor deze bussen kan men bespre ken bij de adressen waar toegangskaarten verkocht worden. Op de kaart wordt dan aan- geteekend, dat van de bus gebruik gemaakt kan worden. De retourprgs hebben we zeer laag gesteld en bedraagt voor Den Oever, Westerland en De Haukes 0.10. Dit bedrag moet niet aan den chauffeur, doch aan het adres waar men de toegangskaart koopt, wor den voldaan. De bussen vertrekken Woensdagmiddag van; Den Oever, Café Plooy, 3.30 uur. Oosterland, Café Klein 3.35 uur. Westerland. School, 3,30 uur. 1 De Haukes, postkantoor, 3.30 uur. Spoedeischeiide Raadsvergadering Wieringen. Vrijdagmorgen 11 uur. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de heer T. Doves; zonder kennisgeving de heer L. Wig bout. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Waarn. secretaris: de heer K. Maaskant. De voorzitter opent met een woord van welkom en zegt, dat deze spoedeischende ver gadering is uitgeschreven omdat de op de agenda vermelde punten noodzakelijk behan deld moeten worden. De rekening der zeegras-exploitatie over het dienstjaar 1934/35 wordt hierna voorloopig vastgesteld. De gemeenterekening over 1934 eveneens. De gewone dienst bedraagt in ontvangst 448.870.11 en in uitgaaf 449.063.15 en sluit dus met een nadeelig slot van 193.04. Er komt echter een uitgestooten bedrag op voor van 77.741.19. De ontvangsten van den ka- pitaaldienst bedragen 448.733.25 en de uit gaven 429.862.46. zoodat hierop een batig slot is van 18.870.79. Hierna worden aangeboden de begrooting der zeegras-exploitatie dienst 1935/36 en de gemeentebegrooting dienst 1936. Rondvraag. De heer Bakker vraagt of er nog niets naders bekend is omtrent de kwestie van den vleeschkkeuringsdienst. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. een conferentie hebben gehad met het Ge meentebestuur van Den Helder en dat het de bedoeling is den veearts gedeeltelijk in den dienst op te nemen en wel als waarnemend Directeur bij verlof of afwezigheid van den veearts en verder bij verlof van de hulpkeur meesters. De heer Bakker wil los van Den Helder. De voorzitter vindt dat wat voorbarig. Het lijkt hem beter eerst het definitieve voor stel af te wachten. Het is Mevr. D. W i tS likker opgeval len. dat verschillende straten te Hippolytus hoef en Den Oever veel te smal zijn voor het verkeer. Zij zou willen voorschrijven.dat uit sluitend aan één kant van de straat gepar keerd mag worden, zoodat de andere kant vrij is voor het doorgaand verkeer. Vooral des Zaterdags is het levensgevaarlijk. De voorzitter zegt toe de zaak te onder zoeken. De heer J n. Lont vraagt of het gemeente bestuur al een confereentie heeft gehad in Den Haag over den toestand der gemeente. De voorzitter zegt, dat dit nog niet is gebeurd, doch dat het de bedoeling is binnen kort heen te gaan. De heer Oden vraagt nogmaals het licht punt bij de voormalige keet van Ir. Van Oppen eenigszins te verplaatsen. Voorzitter: Zal vermoedelijk binnen kort gebeuren. Er is al iemand van het P.E.N. bi) mÜ geweest om er over te praten. Wethouder Bosker vraagt of er bezwaar tegen bestaat de kwestie van de vleeschkeu- ring thans te behandelen. De voorzitter geeft hierna den inhoud weer van het voorstel van het Gemeentebe stuur van Den Helder. De veearts hier zou den keuringsveearts gedurende 3 verlofweken vervangen en de hulpkeurmeesters gedurende totaal 5 weken. Daarmee zou hij verdienen 3 maal 50 per week en 5 maal 30 per week. Bovendien 50 als toelage, dus totaal f 350 per jaar. Dit bedrag kan vermeerderd worden bij mogelijke ziekte van het personeel. In dat geval gelden dezelfde bedragen, n.l. 50 per week bij vervanging van den keu ringsveearts en 30 per week bij vervanging van de hulpkeurmeesters. De heee J n. Lont zegt. dat het bekend is dat de Directeur 100 per week verdient en men wil den veearts hier 50 betalen Hiervoor moet de plaatsvervanger niet al- «n Wiertas,,,, doch ook de „der. 'LL ton «e» wel met eisen i. d^n ,r keuringspersoneel over een auto van a d *™t beschikt. Spr. vraagt zich af of er overhim k°Sten "0fr iets van dat bedrug o erblgft. Hy zou Wieringen liefst zien los van gr», ïe^oiï" krÜ,S dl- - - tarTil'" "?*St h" g"n«mtebe- «1 eens geïnformeerd W.M taserleh. k°"6n' "S tino-6 he' r B a k k e r 'egt hiervan een begroo- f 2050Ver' zWaTUH bUjkt' dat d° totale Koste «n 'U «L 00 neS^eL°t^ redden te houden Anna Paulowr^u °P Wwringeo met een dergelijk voorsi 'ater ook wel *Pr. het best om te tracht! T' Het lijkt een betere overeenkomst te^11 meent ook steilte kr>Jgen. Spr. zwaar bestaat van Den H n" h°°gerha"d be- 'Okt hem beterdoor" af te gaan "et b v' tQt een bedrag va^ £™!ing8subsidie an 600 te gaan. Komt de veearts door de vervanging tot ait b dan keert de gemeente het niet uit. Wethouder Bosker zegt, dat er 3 lrjkheden zijn. 1 1, Bij Den Helder blijven, wat het best maar dan moet Den Helder beter uit den h maar uw --- ---.<■ uen hiwé komeu en den veearts met afschepen met h halve salaris van den Directeur en de tu, keurmeesters. 2 Zich zelf redden. De gcheele kosten v men dan op ongeveer 2000,—, dus min dan bij Den Helder. Verschillende kleine meenten, zooais Heer Hugowaard, hebben een eigen dienst. Volgens spr. kan dit fcj gerust. 3 Aansluiten bij den kring Barsingerhom waar veearts De Boer liet hoofd is. Die fcrw heeft om tegemoet te komen aan de belangt? van Niéuwe Niedprp, waar zich ook een vee" arts heeft gevestigd, dezen plaatsvervangend Directeur gemaakt en hem de vleeschkeurin» van Nieuwe Niedorp en omgeving opge(jr&, gen. De kring Barsingerhom heeft geen be' zwaar Wieringen er bij op te nemen. Het verstrekken van subsidie acht spr. b» zwaarlgk. want dit is voor den landbouw en later kan de visscherij, die ook slecht gaat ook wet komen. De heer J n. Lo n t vraagt zich af. waarom Den Helder Wieringen zoo graag wil houden want zij beweren, dat het hun geld kost. Mw. D. Wit—Slikker vraagt of het wel zeker is. dat de veearts hier blijft. Ais hij eens wat beters kan krjjgen en vertrekt, wat moeten wij dan? De voorzitter zegt, dat hij persoonlijk er het meest voor voelt om bij Den Helder te blijven. Het is voor hem ook de vraag of het goedgekeurd zou worden om een eigen dienst te stichten. Er is bovendien een zeker gevaar aan verbonden. De heer Bakker gelooft, dat de vleesch- keuring en een eigen praktijk aan een veearts een behoorlijk bestaan kan opleveren. De voorzitter meent, dat aan bestaande kringen vermoedelijk niet getornd zal worden. De voorbeelden, die Bosker noemde, zijn van gemeenten, die vermoedelijk nooit bij een kring zijn geweest. Wethouder Bosker antwoordt, dat Wierin gen ook niet bij een kring is. De vleeschken- ring is ier uitbesteed aan Den Helder, die zijn keuringspersoneel ter beschikking stelt van Wieringen. Spr. heeft geen critiek op de werking van den dienst, maar voor de slagers zou het, gezien een tweetal verzoeken van dien kant, toch ook veel gemakkelijker zijn, als er een eigen dienst was. Er wordt hier vijf dagen gekeurd. Is er Vrijdagsavonds een nood- slachting. dan is de uitslag of het vleesch goed is niet voor Maandag bekend, wat schade voor betrokkenen kan opleveren. Ook voor contröle kan er niet voldoende tijd zijn, al laat spr. in het midden of die door den veearts ook wel zou worden uitgeoefend. De heer M. Kooij is bang, dat het salaris later wel weer verhoogd zal moeten worden. Dat hebben we al meer meegemaakt. De voorzitter stelt tenslotte voor te trachten met Den Helder een betere regeling te krijgen inzake de vergoeding en gast het Ge meentebestuur daar niet op in, dan los te blijven van den keuringsdienst daar. Hiertoe wordt besloten. Hierna sluiting. Den Oever. UITVOERING MUZIEKVKENTGING. „APOLLO". Door verschillende omstandigheden zal het tooneelstuk „de Zwerver", hetgeen men van plan was op te voeren Igdens de op 16 en 1T November a.s. te houden uitvoeringen, niet doorgaan. In plaats van dit stuk zal opge voerd worden „Avondklokken", een tooneel- spel in drie bedrijven van D. Verfaille. .De Zwerver" hoopt men na verloop van eenigen tijd alsnog op te voeren. KERKDIENST. De heer J. Rebel, voorganger der Chr. Ger. Gemeente te Den Helder, zal Donderdag M November a.s. des avond om zeven uur we derom een kerkdienst houden in de kapel Den Oever. BAZAIt EVANGELISATIE- VEREKNIGING. De j.i. Dinsdagmiddag door den heer C. Deen geopende bazar ten bate der Evange- lisatievereeniging behoort wederom tot het verleden. Mocht men zich Dinsdag en Woens dag over een vrij goed bezoek verheugen, Donderdagavond spande in alle opzichten de kroon. De concertzaal van den heer J. Lont was eivol met bezoekers en de verschillende standhouders mochten zich in een goede klan dizie verheugen, terwjjl het rad van fortuin wel de meeste bezoekers trok en een bijzon der geanimeerde stemming wekte. Het was al elf uur toen men overging tot bekendmaking der diverse prijzen. De jongenspop heette Kloris en de nteisjes- pop Klaartje. Geen van deze namen was Ke" raden en daarom werden ze bg opbod verkocht. De verjaardag van een andere pop was 7 Nov. en geraden door mevr. Megers. De door bakker Terpstra geschonken taai taai-poppen heetten Bram en Trien. Brani was geraden door C. Lont Jz.. terwijl Trien verkocht werd daar niemand dien naam Se' raden had. Nadat nog enkele artikelen verkocht waren werd overgegaan tot verloting van de sche merlamp. Deze prijs was gevallen op no. 299. De gelukkige winnares was niej. f» v. d. Kreke. P. Verder bleek, dat het door den heer - Kraak geschonken schilderij was geschilde1 in 133 minuten. Dit aantal was door niem&I1(t geraden en verviel dit mooie schilderstuk op wensch van den schenker wederom aan vereeniging. Vervolgens werd overgegaan tot de gioot® verloting, waarvan de uitslag hieronder volgt» (Eerst prgs-, daarachter lotnummer). 34-337, 32-682, 24-58, 35-381, 17-992, 19-V1^ 21-932, 41-984, 9-305, 2-467, 20-476, 25-86J. 3-723 36-420, 23-704. 42-988, 5-349. 18-603' 33-644 22-23, 14-400, 38-770, 26-884, 16-91*> 39-441, 44-853, 40-382, 15-824, 45-189, 31-346. 7-522, 10-423, 4-356, 37-216, 43-50, 8-49®' 13-549, 29-385, 12-588, 1-888, 28-156. 6-692. 11-668, 30-213, 27-757. Het was reeds laat in den nacht toen d® laatste bezoekers van deêe goed geslaagd bazar huiswaarts keerden. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van WicbeO

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14