'f HOEKJE OtJP POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 'Oude gebruiken 'm Engeland AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN De lijfwacht van „the old lady". Meer dan 600 jaar oude tradities 1 oor K. KAMPEN. Eiken middag tegen een uur of zes marcheert een afdeeling Engelsche garde soldaten onder leiding van een officier en twee sergeanten door de drukke straten van de stad Londen. Ze dragen, als eenige „weermacht" in het hartje van de oude Theems-stad, de bajonetten op het geweer, en dat is een bijzonder privilege. Met den blik op de lange kerels met de beren-mutsen, die op de muziek van een voorop loopenden doedelzakblazer naar de Bank van Engeland marcheeren, kee- ren veel voetgangers zich om en zeggen dan: „Daar gaan ze weer de oude dame op zoeken!" Daarmede bedoelen ze, dat de soldaten voor de Bank van Engeland de wacht gaan betrekken voor den nacht. En de Bank van Engeland draagt den bijnaam „the old Lady". Verbaasd zal de lezer vragen: maar de Bank van Engeland zal toch wel, evenals alle banken, voldoende beschermd zijn te gen eventueele inbraken? Zeker, dat is ook zoo. Maar op de be waking komt het hier niet aan! We heb ben hier te doen met één van de honder den echte, oude gebruiken, waarop de En- gelschman dol is, en die hij voor geen goud zou willen missen. In 1778, een der stormachtigste jaren in de Engelsche' geschiedenis, kwam het na enkele kleine, tot een grooten alge- meenen opstand, waarbij men toen ook de Bank van Engeland bestormde. Maar de burgemeester had zijn maatregelen ge troffen, en voor een extra bewaking ge zorgd. Men besloot na dien bloedigen dag, om de Bank eiken nacht te bewaken, en ook nu gebeurt dat nog, hoewel het in het geheel niet noodzakelijk is Het ontstaan van de oude „Tower-wacht". Toen de toestand van het Engelsche ko ningshuis onder Henry VII plotseling cri- tiek werd, en men zelfs rekende op een mogelijke opstand in het leger, bereidde de koning zich op het ergste voor, en koos uit de regimenten, die hem trouw gezwo ren hadden, de dapperste en eerlijkste mannen, gaf hun een nieuwe uniform en liet hen den dienst in de Tower, de meer <Ian 700 jaar oude versterkte burcht in bet hartje van Londen, betrekken. De tflden werden rustiger, het volk kalm maar de oude Tower-wacht, genaamd „The Yeomen of the Tower" bleef bestaan.- Tegenwoordig leiden gij de bezoekers van de Tower rond. Het zjjn geen zoo maar aangestelde mannen, maar oud soldaten, die hetals een eer beschouwen dat zij „Yeomen of the Tower" zijn. Hun levenswandel moet onberispelijk zijn. En als bijzondere eer mogen zij hün dochter in de kapel van de Tower ten hu welijk geven. Het is een prachtig gezicht om hen te zien in hun oude uniformen van de 16de eeuw, scharlaken-rood, en met de hellebaarden, glinsterend in de zon...... De traditioneele dienst in de Westminster-Abbey. Veel oude gebruiken staan in nauw ver band met het ambt der hooge rechters in Engeland. Na de lange zomervacantie is het bij voorbeeld een heilig gebruik, dat alle rechters van het Hooggerechtshof tezamen komen en met de pruik op en gekleed in een sabelbont afgezette toga (hun „dagelijksche kleedij") naar de oude West minster-Abbey gaari om daar den dienst bij te wonen. Prachtig is de jaarlijksche rondgang van de hoogste Engelsche rechters - „roode rechters" genoemd-, welke zich over heel Engeland uitstrekt en waarbij de vele districten bezocht worden. Sedert het midden van de 12de eeuw is dat gebruikelijk. Een gala-koets, gevolgd door koetsen met bedienden, een „maarschalk", een kok, een butler en een clerk. In den tijd van Henry II, die dit gebruik invoerde, bestonden er geen hotels en daarom ne men de rechters in partikuliere huizen hun intrek. De eigenaars ontruimen dan hun woningen, waarna zij door de rech ters in hun eigen huis uitgenoodigd wor den. Het is een duur grapje, zoo'n rondgang. Dagelijks kost het de Engelsche schat kist 7 pond en 10 schilling. Maar geld speelt geen rol voor den Engelschen be lastingbetaler,1 wanneer het gaat om het nakomen van zoo'n oud gebruik. De burgemeesters in Engeland. Ook de burgemeesters spelen een be langrijke rol in de geschiedenis van En geland, wanneer het gaat om de vrije ste den, zooals Londen er een is. Zelfs nu nog is deze stad „pro forma", onafhankelijk van den koning, en zelfs nu nog vraagt een koerier „pro forma" toestemming aan den „Lord Mayor of London", wanneer hij de stad door moet trekken. Ook dit jaar werd een meer dan 600 jaren oud gebruik herhaald, hetwelk hier in bestaat, dat-dé burgemeester het oude „parel-zwaard" vgn de stad Londen aan den koning overhandigt tèn teeken van trouw, en dat hij natuurlijk weer terug ontvangt. Ook de kostscholen hebben hun tradities. De in sommige gevallen meer dan 600 jaren oude „Public Schools" hebben hun eigen traditioneele gebruiken, die door de tegenwoordige leerlingen met evenveel ernst nageleefd werden als hun Voorvade ren het vroeger deden. In Eton bijvoorbeeld is het sedert eeuwen gewoonte, om in rok met hoogen hoed naar school te gaan, en als voornaamste medicijn wordt steeds het beroemde en ook zeker heel gezonde En gelsche Porterbier voorgescheven. Zelfs de tienjarige jongens, die last van hun maag hebben, nadat zij hun eerste sigaretje ge rookt hebben, ontkomen niet aan dit ge bruik! In Harrow, naast Eton, de beroemdste VOOR DE HET KIND, OPGEVOED BUITEN DE OUDERLIJKE WONING. Er -zijn omstandigheden inhet leven, dat het onmogelijk is de opvoeding van het. kind plaats te doen hebben in den ge zinskring. Ik denk hier bijv. aan het gezin, waarin een soms nog zeer jeugdig kind de moeder verloren heeft. In talrijke gevallen heeft de vader zijn werkzaamheden buitenshuis en is hij niet bij machte de kinderen met die zorgen ,te omringen, gelijk de moeder deed. Heel vaak blijft nu voor den man dé keuze over tusschen een tweede huwelijk of het; ne men van hulp in de huishouding. Kan de. alleen, gebleven echtgenoot niet besluiten tot het eerste en is hij onmachtig het twee de te doen, dan zal zijn naaste familie zich over zijn kinderen moeten ontfermen. Meestal worden dan de allerjongste moe- derlooze kindertjes door grootouders in huis genomen. Gelukkige oplossing in der gelijke triestige levensomstandigheden. En töcR77r"ëf_Iigt' öök-ëëfrfiadëSI'Tn deze op lossing. Ik wil hier enkele dézer nadeelen eens onder oogen zien. Daar is in de allereerste .plaats en het is niet in de minste plaats! het groote. verschil in leeftijd van grootouders en kleinkind. Zeker, er zal bij grootmoeder, die zelf eens kinderen had, veel en veel uefde ge vonden worden vóór het kind. Maar men vergete niet, dat de tijd al maar doorge gaan is, en dientengevolge er zich veel gewijzigd heeft op allerlei gebied, Heel veel is aan de aandacht der groot ouders ontglipt, véél komt hen onbegrij pelijk, ongewenscht, onnoodig, overbodig, overdreven, enz. voor... Zij zijn aan den tijd ontgroeid. Maar het kleinkind, nu aan hun zorgen toevertrouwd, staat midden in dezen nieu wen tijd. En het is noodig, dat het methet leven vertrouwd wordt gemaakt, wil het etraks slagen. Vaak toch zullen de grootouders hierin falen. En dit gevaar voor de opvoeding van het kind in het gezin der grootouders moge wel eens goed onder oögen gezien worden. En ieder ouder, die niet noodzakelijk ge dwongen wordt, zijn kind af. te staan, moge zich hierover wel ééns terdege beraden. Ik noemde hier één geval. Het was het minst-ongunstige. Er zijn evenwel andere tc noemen. Men denke slechts aan die kinderen, wel ke bij rechterlijk vonnis uit het gezin zijn genomen. Dergelijke gevallen zijn niet zeldzaam en nog veel treuriger. Maar gelukkig is het ook hier weer, als dergelijke kinderen in een omgeving gebracht kunnen worden, waar over hen met warme liefde ontfermd wordt. En toch De pleegouders mogen nog zoo goed voor hün pleegkinderen zijn 'er zijn ge vallen genoeg bekend, dat ze er zelfs béter voor zijn dan de werkelijke ouders er blijft een groot tekort: de liefderijke op voeding in en door het ouderlijk gezin. Ik weet wel, dat we meermalen niet anders kunnen doen, dan zulke kinderen buiten het gezin te brengen. Maar dat neemt niet weg, dat deze kinderen véél, zeer véél in hun jeugd ontberen moeten. Tot op lateryi leeftijd valt dit geleden tekort aan te wij zen. Ik zou dan ook iedere, ouder wel op het hart willen binden zijn kind nooit1- tenzij ernstige omstandigheden het noodzakelijk maken buiten het eigen gezin te laten opvoeden. Dus ook niet bij familie! Het ideaal blijve: het eigen kind in het eigen ouderlijk huis. In een geregeld ea warm huisgezin, wordt iets in de kinder ziel gelegd, dat er nooit uitgaat. Zelfs niet, als het kind eenmaal tot groote mis dadigheid mocht vervallen. We vinden daarvan een duidelijk bewijs in het tragi sche leven van dien ongelukkigen Osse- naar, bij wien dit gevoel uiteindelijk toch nog zegevierde. KIND EN KRANT. Eenige lezers schrijven ons naar aan leiding van ons schetsje Kind en Krant haar meening, waarop we binnenkort uit voerig terug zullen komen. Den Helder, 12 October, 1-635. Mijnheer! Mijn antwoord op uw vraag, of ik mijn "kind een krant in de handen zou geven iS ja. Mijn meening over dat probleem is, dat een kind erzelf wel uit haalt, wat ge schikt voor hem of haar is. Zelf als kind mocht ik de krant altijd lezen en heb mij er nooit kwaad bij bevonden. Moorden, au to-ongelukken en recntspraken sloeg ik automatisch over. Maar politieke en we tenschappelijke berichten las ik trouw door. Mijn meening is, dat men een kind beter jong wijs kan laten worden, dan op ouderen leeftijd. Jong gaat het er spelenderwijs in en wat bij kinderen in hun bol vast zit, al krijgen ze er op een lateren leeftijd wel een andere meening over, gaat er toch niet weer uit. Hoogachtend, Mevr. A. R.R., Den Helder. Den Helder, 16 October, 1935. Zeer geachie Heer, Met veel belangstelling las ik uw ver handeling over de vraag: „Onze kinderen couranten laten lezen: Ja of Neen?" Zonder aarzelen zeg ik: „Zeer zeker!"' O.i. bestaat geen enkele reden om ze onze kind ren te onthouden. Het draagt zeer veel bij tot hun ontwikkeling en verruimt hun blik op de algemeene toestanden. Alle goede lectuur laten wij ze toch lezen. Ouders die, door zelf een hoogstaande levensopvatting naar buiten te dragen, de grootste kracht in de opvoeding hunner kinderen zien, zullen in hun huizen geen minderwaardige lectuur dulden; 't zij cou ranten of illustratie's.- Een blad als de „Heldersche Courant", durf ik met éen gerust geweten van de eerste bovenhoek tot de laatste onderhoek laten doorsnuffelen. Mijn kinderen zullen daarmede geen drup pel geestelijk vergif in zich opnemen. Maar toch, al is het niet terwille der kinderen, dan zal toch geen weldenkend mensch zich abonneeren op bladen, die ons zedelijk en geestelijk met slijk besmeuren. Hoogachtend, J. W.D., Den Helder. Voor meerdere opmerkingen houden wij ons ten zeerste aanbevolen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17