QUAKER Quaker Havermout: Radio-programma Op en om het Binnenhof. de groote kinder vriend GEMENGD NIEUWS Vadermoord. Vermiste treiler als verloren beschouwd. De deviezenprocessen. Een zeearend op de Hooge Veluwe. Meineeden meer in zwang? Smokkelauto bij Venlo beschoten. Acht maanden wegens brandstichting. Een vrachtauto met besteb goederen gestolen. Nasleep Lissonezaak. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935. Binnenland. De correspondent te Padangsidempoean van de Deli Ct. meldt: In den kampong Siboelele in het koeria- BChap Moeara Tais heeft zich een vreeseljjk drama afgespeeld. Daar heeft een zoon zijn vader bjj een twist doodgestoken. Het volgen de is gebeurd: De moordenaar was geduren de geruimen tjjd op de Oostkust werkzaam. In dien tjjd stuurde hjj zjjn vader geld met het verzoek daarvoor voor hem een huisje te willen koopen. De vader hield het geld ech ter zelf en bouwde zich zelf een huis. Toen de zoon terugkwam en bemerkte, dat zijn vader het geld ten eigen bate had aangewend vroeg hy in ruil daarvoor een stuk sawah, waarop hjj zou kunnen werken. De vader wei gerde dit. Hierdoor verloor de zoon zijn kalmte en wierp een blikken voorwerp naar zijn vader, die bijtijds dook, waardoor het scherpe voorwerp een jongeren broeder van den moordenaar ernstig in het gelaat trof. Thans had ook de vader zijn geduld ver loren. Hij rende op zijn zoon toe. die echter een pisau blati greep en daarmede zijn vader dusdanig in den buik verwondde, dat de man reeds spoedig overleed. De dader werd na tuurlijk gearresteerd. Hjj is thans vol berouw over hetgeen hij in een vlaag van woede ge daan heeft. Dertien opvarenden aan boord. De treiler Wursten uit Bremerhafen, die, na op 10 October te zijn uitgevaren, voor het laatst op 19 October gezien is, is nog steeds niet teruggekeerd. Derhalve moet aangenomen worden, dat het schip met alle dertien opva renden in den storm is vergaan. Nederlandsche bankiers worden uit- genoodigd naar Berljjn te komen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het proces, dat wegens smokkelen van de viezen Maandag hier is begonnen tegen de eerste assistente-generaal en tegen de pen- ningmeesteresse der congregatie van de Zus ters der Christelijke Liefde, alsmede tegen een viertal medeplichtigen, onder wie twee nonnen, heeft gisteren een onverwachte wen ding genomen. De zusters, die onder leiding van den di recteur der Universum-bank. dr, Hofius, de Obligaties hebben opgekocht van de leening van een kwart millioen gulden, welke zij ten gunste van haar moederhuis te Paderborn in Nederland hadden geplaatst, hebben getracht gebruik te maken van amnestie, welke de Duitsche regeering heeft toegezegd aan al degenen, die de overtreding van de deviezen- bepalingen vrijwillig aangaven. De hiervoor te vervullen formaliteiten lie ten zjj echter zoo verdedigden de zusters zich over aan genoemden heer d.r Hofius. Later is gebleken, dat de gedane opgaven ver- valscht waren. De rechtbank moet nu uitmaken of de zusters werkelijk te goeder trouw waren en slechts de dupe zijn geworden van dr. Hofius praktijken, dan wel of zij bewust de handtee- keningen plaatsten, welke onder de valsche aangiften staan. De openbare aanklager, dr. Blasius, gaf te kennen dat hij van de schuld der zusters op zijn minst niet overtuigd was. Hij vroeg verdaging van het proces om als getuigen te doen hooren den Amsterdamschen bankier Arnold Gelissen en den directeur van de Nederlandsche Landbouwbank, den heer Schippers. Een der deskundigen zeide tijdens een be zoek te Amsterdam vernomen te hebben, dat niemand in de Nederlandsche bankwereld be reid zou zjjn in de deviezenprocessen als ge tuige op te treeden. Niettemin besloot de rechtbank, de heer en Gelissen en Schippers uit te noodigen naar Berlijn te komen om in deze zaak als getui gen te worden gehoord. Zeldzame vogel voor ons land. Op het nationale park De Hooge "Veluwe vertoont zich, evenals in den strengen winter ■>928'29, een zeearend, een voor ons land zeer zeldzame, groote roofvogel uit het verre Oosten en Noorden van het continent. Door enkele ter zake deskundigen is deze arend gezien en herkend. Wanneer hij op deze veilige plaats blijft vertoeven, zal hij niet, zooals elders met groote waarschijnlijkheid zou gebeuren, worden neergeschoten, Buitenland. Voor het gerechtshof te Arnhem is Don derdag een meineedszaak behandeld tegen een 26-jarigen metselaar uit Laren in Gelder land, dat vermelding verdient aangaande het gesprokene over meineed. In zijn requisitoir merkte de procureur- generaal op, dat hem de wijze meer en meer tegen de borst stuit, waarop in de laatste jaren de meineedprocessen worden gevoerd. Met steeds grootere vlotheid gaat het Neder landsche publiek er toe over, om voor de rechtbank onwaarheid te spreken. De recht spraak heeft daartegen eigenlijk weinig mid delen. De getuigen zeggen, wat zij willen en dit is de worm, welk aan onze rechtspraak knaagt. Na een uitvoerig overzicht van de zaak te hebben gegeven, merkte de proc.-generaal op, dat men gaarne meineed pleegt in fami lie-zaken, maar met waren hartstocht legt men valsche verklaringen af als het gaat te gen de politie. Het p rem ai re doel van deze zaak was den veldwachter een hak te zetten. Zelfs notabe len bekenden op een lijst, waarop wel niet met zooveel woorden den veldwachter een bewijs van onbekwaamheid'werd ges-even Inzittenden ontkomen over de Nederlandsche grens. Donderdag hebben Duitsche douane-ambte- naren te Kaldenkirchen aan de Duitsch- Nederlandsche grens bij Venlo een smokkel auto weten aan te houden. Bij deze aanhou ding moesten de ambtenaren gebruik maken van hun vuurwapens. De auto alsmede de smokkelwaar, bestaande uit 600 kg koffie, werd in beslag genomen. De twee Inzittenden wisten te ontkomen over de Nederlandsche grens. Donderdagmiddag heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 61-jarige alleenwonende weduwe, die in haar woning aan den Katendrechtschen lagen dijk te Rot- terdam-Charlois brand heeft gesticht, tenein de verzekeringspenningen te bemachtigen. De officier van justitie, mr. E. D. H. Schutter, eischte acht maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, die nu reeds twee maanden duurt. Uispraak 21 dezer. Zeldzaam brutale inbraak. Een buitengewoon brutale diefstal is Woens dagavond laat gepleegd: uit een garage op de Noordermarkt is n.1. een volgeladen vrachtauto gestolen! Deze auto is het eigendom van een expe ditiefirma te Amersfoort en wordt 's avonds om tien uur in een garage op de Noorder markt voor de nachtelijke uren opgeborgen, 's Morgens bleek de auto echter verdwenen en vermoedelijk is de diefstal tusschen 10 en 12 uur gepleegd. De auto was volgeladen met allerlei goe deren, zeker alles tezamen een waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoordigen de: kleeren, koffie thee enz te veel om hier alles te specificeeren. De politie heeft per radio opsporing en aanhouding van den auto gevraagd, tot nu toe ontbreekt elk spoor èn van den wagen, èn van de stukgoederen, èn van de daders! Tegen opperman, verdacht van heling, twee jaar geëischt. Deze strafzaak is een nasleep van de Lissonezaak, waarin drie personen door de rechtbank en het Hof te Amsterdam zijn ver oordeeld tot zware gevangenisstraffen. In den nacht van 18 op 19 Augustus van het vorige jaar hadden inbrekers hun slag geslagen in het kantoor van het reisbureau en uit de brandkast, die zjj met valsche sleu tels openden, roofden zij ruim 10.000 aan bankpapier en zilvergeld. Een groot deel van den buit zou, nadat eerst een der medeplichtigen het geld in huis had gehad, gebracht zijn naar den opperman. De dieven vreesden een huiszoeking en zou den daarom den opperman verzocht hebben het geld te bewaren. Later zouden zij al dus verklaarde een der inbrekers het bankpapier hebben teruggehaald; de opper man mocht het zilvergeld een aanzienlijk bedrag als bewaarloon houden. De strafzaak tegen de inbrekers was reeds geheel afgehandeld, toen de aanwijzingen te gen den opperman naar voren kwamen en de justitie aanleiding gaven over te gaan tot arrestatie van den opperman, die zich sedert Juli in het Huis van Bewaring bevindt. Voor de Amsterdamsche rechtbank hield hij evenals voor deji rechtercommissaris zijn onschuld vol. Eén der veroordeelden echter verklaarde, dat hij het geld wel de gelijk aan den opperman in bewaring had ge geven; de vrouw van verdachte was er bij geweest. De officier requieerde wegens opzettelijke heling twee jaar gevangenisstraf. „Vijf lange maanden zit ik onschuldig In het Huis van Bewaring, nooit heb ik een cent geheeld;mijn gezin is geruïneerd", zeide verdachte bij het „laatste woord". De rechtbank zal 21 November vonnis wijzen. Waekkronie* Het algemeene regeeringsbeleid in bespreking. - Ir. Albarda verdedigt het ,,Plan van den Arbeid - „Geen denkbeelden om klokken voor te laten luiden!", zegt oud-minister De Geer- Rede mr. Aalberse in mineur. Den Haag, 7 Nov. '36. Het jaarlijksche hoogtij in het parlemen taire leven de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting zette heden in door een zevental afgevaar digden, dat in korter tijd dan vroeger ooit het geval is geweest (de spreektijden zijn sterk ingekort!) de zeer verschillende inzich ten over de gestie van het zittende Kabinet kwam belichten. Aan deze dingen was voor afgegaan de beëediging van den heer Locke- feer (R.-K.) als opvolger van den heer Fles- kens, die immers naar de overzijde verhuisde. Achter de groene tafel zetelde het geheele ministerie, met, zooais dat behoort, dr. Colijn, de premier, in 't midden. De Kamer was na genoeg voltallig. Na de kort geleden gevoerde debatten over het bezuinigingsontwerp, waarbij reeds het gebeurde van Juli j.1. en in verband daarmee een goed stuk van het Regeeringsbeleid in bespreking kwamen, mocht thans niet zoo heel veel nieuws en schokkends worden ver wacht bij het politieke steekspel. En die ver wachting werd althans heden niet be schaamd, hoewel ook reeds de Katholieke leider, mr. Aalberse, het woord heeft ge voerd. Niet, dat men van dezen afgevaardig de verrassende uitlatingen vreesde of hoopte, maar toch werd het aanstonds doodstil in de Kamer toen hij van wal stak. Er is ongetwij feld nog altijd iets blijven „hangen" sinds van den zomerWat niet onduidelijk werd ge demonstreerd door het spijtige woord van den spreker, toen hij op zeker moment zei, het te betreuren, dat de jongste crisis geheel beheerscht werd door de beurs. „Ware dat niet het geval geweest, dan zou stellig een bevredigender oplossing bereikt hebben kun nen worden", aldus mr. Aalberse, die daar mee bedoelde, dat het ontbreken van tijd om naar een meer-begeerljjken uitweg te zoeken, oorzaak is geweest van het wederoptreden van dr. Colijn. Tenminste, dat valt ongetwij feld uit zijn betoog te concludeeren, wat heel wat minder enthousiast klonk dan hetgeen de Katholieke leider enkele weken geleden zei. Het overige deel van zijn rede was even eens in mineur gestemd. Het politiek aspect achtte hij somber (wijl geen kans is op de vorming van een parlementair Kabinet), en eveneens het aanzicht van den economischen toestand. In andere landen valt opleving waar te nemen, aldus de oud-minister, maar hier gaat alles nog achteruit. De Regeering zegt wel, dat bij ons herstel later intreedt, wijl wij ook de crisis later voelden, maar vond mr. A. is dat niet juist een bewijs, dat wij aanvankelijk sterker stonden dan ande ren en dat wij dan ook eveneens eerder uit het moeras hadden moeten komen? De afge vaardigde kwam weer met zijn oude grief op de proppen, namelijk, dat men verzuimd heeft tijdig aaneensluitende maatregelen te nemen. Daardoor zoo ging hij voort hebbefi onbenullige politieke bewegers vat op het volk gekregen, zooals enkele jaren gele den onmogelijk werd geacht. De wijze, waar op de Regeering het evenwicht tusschen pro ductiekosten en sterk gedaalde internationale prijzenniveau tracht te herstellen, noemde mr. Aalberse dualistisch en wel zoo, dat de verschillende maatregelen rechtdraads tegen elkaar in gaan. Als het bedrijfsleven niet rendabel gemaakt kan worden, is het per spectief al heel somberThans banen wij ons een weg tusschen devaluatie en deflatie en dat leidt tot mislukking. België is er in geslaagd, zijn positie te verbeteren; daaruit valt iets voor ons te concludeeren! Men ziet: de voorzitter der grootste fractie liet ln bovengenoemd opzicht voor de Regee ring weinig prettiger klanken hooren dan vóór hem ir. Albarda, de Socialistische leider, had gedaan. Wel juichte hij natuurlijk de in dustrialisatie-plannen en die nopens de open bare werken toe en hij erkende, dat er ten deze financieele grenzen zijn. Ook ten aanzien der financiën was de af gevaardigde bezorgd. De uitgaven stijgen nog steeds en de inkomsten dalen! Hij zag slechts één lichtpunt! En wel, dat de Regeering er kent, dat slechts stuiting van het proces te verwachten is als de daling in de conjunctuur tot staan komt. En dat zij inziet hoe ver laging der productiekosten het hoofdprobleem der moeilijkheden is. De reden-Aalberse was in alle opzichten zeer mat en gaf zelfs blijk van een zekere mistroostigheid. Dan was het betoog van ir. Albarda heel wat levendiger! Hij werd kennelijk beheerscht door een on miskenbaar enthousiasme voor het eerst kort geleden gepubliceerde „Plan van den Arbeid". Daarin zag hij uitkomst voor Nederland! Voor de S.D. afgevaardigde zijn denkbeel den hieromtrent formuleerde, had hij de Re geering ernstig aan den tand gevoeld over de audiëntie van ir. Mussert bij den Indischen landvoogd te Buitenzorg. De afgevaardigde achtte de voorstelling van de Regeering van het geval veel te on schuldig. Het zou een gewoon particulier be zoek betreffen? Maar de heer Mussert kwam in zijn hoedanigheid van leider der N.S.B. en de G.G. was natuurlijk met de bedoeling van dat bezoek op de hoogte. En ondanks dat werd den N.S.B.-er een bijzondere ontvangst bereid. Volgens persverslagen werd de heer Mussert in het paleis rondgeleid om alles eens te bekijken, ook de tuinen. Is dat de ge woonte met gewone particulieren Ook de audiëntie duurde meer dan een uur En ofschoon de heer Mussert in Indië o.a. sprak van „welbewuste onwaarachtigheid" van dr. Colijn, den leider der Regeering, ont ving de G.-G. den heer Mussert ten tweeden male. „Misschien heeft hij hem wel een tot weerziens toegeroepen!" aldus ir. Albarda. Die hoopte, dat de minister-president het be denkelijke van de gebeurtenissen inziet en den G.-G. doet berispen. Wat betreft het optreden, hier in Neder land, tegen „Volk en Vaderland" en de col- portage-relletjes: de afgevaardigde had cri- tiek op de gestie der Haagsche politie, die in nieuw-Scheveningen met N.S.B.-ers samen werkte om colportage mogelijk te maken, waarbij rake klappen vielen. „Zijn er geen - er- borgen sympathieën bij de politie?", zoo vroeg ir. Albarda; moet de politie provoca- tiën en provocateurs beschermen? Want de „W. A." tracht een kleine burgeroorlog te ontketenen. Aan deze dingen moet een einde komen, aldus de afgevaardigde, niet door een algemeen colportage-verbod, maar door juist politie-optreden. Het in beslag nemen der persen te Utrecht achtte ir. Albarda geheel onjuist. Want art. 7 der Grondwet sluit preventief toezicht uit. Nu kwam de afgevaardigde op de plannen tot Grondwetsherziening die prof. Alberse toejuichte doch waaromtrent de heer Al barda een staatscommissie begeerde, vooral met het oog op de wijziging van art. 7 (be treffende de drukpersvrijheid). Aan onze voornaamste grondrechten behoort slechts in het uiterste geval geraakt te worden, vond de spreker, die vurig opkwam voor de demo cratische rechten, waaraan zelfs een meer derheid niet vermag te raken. En zoo roerde de afgevaardigde de huidige woelingen aan, wijl aldus zei hij de op stand tegen de beschaving voortkomt uit de crisisellende. Niets is meer deprimeerend dan de verklaring, dat wij kalm moeten wachten tot de algemeene toestand zich verbeterd. Dat leidt tot wanhoopsdaden. De werkloos heid neemt toe. De politiek der Regeering is ondoeltref fend, aldus ging ir. Albarda voort. Zij heeft niet gebaat. Aan de wel genomen maatrege len tot herstel ontbrak de kracht door het geloof in de doeltreffendheid daarvan, zie het Werkfonds, waarvan thans nog lang niet alle millioen en zijn uitgegeven. Succes met de industrialisatie achtte de S.D. leider uitgesloten, zoolang het tegen woordig regeeringsbeleid voortduurt. Mr. Ge lissen wacht slechts teleurstellingOver een jaar staan wij voor nieuwe tekorten en dan volgen weer bezuinigingen en belasting verhoogingen! Een andere politiek achtte de spreker dus noodzakelijk en wel die, door het socialistische „Plan van den Arbeid" aange geven. Het deed den heer Aalbarda genoegen, dat de Regeering ernstig over de denkbeelden schreef in de Memorie. Ook een aantal poli tieke bladen had er waardeering voor, doch de Socialisten hebben vanzelfsprekend niet verwacht, dat heel Nederland maar dadelijk accoord zou gaan met de voorstellen. Enkele groote couranten hebben geen goed woord voor de plannen over gehad en dat is natuur lijk de liberale liefde voor de vrjje werking der economische krachten. Ir. Albarda noem- dat een een „doctrine om het geweten te sussen" Van de liberale banken klonk de inter- rumptie: Wie maakten de sociale wetten? De ander antwoordde: Toen de drang te groot werd gingen de liberalen mee en nü beroepen zij zich daarop(De heer Boon riep: Er zaten toen net drie socialisten in de Kamer!) Maar de Socialistische leider ging verder: Zelfs thans nog durft men het oude doctrine niet te verlaten, ondanks alle ellende. Wij vragen zoo ging de spreker voort ernstige critiek op ons „Plan" en mis schien dat de tegenstanders nog eens een houding zullen aannemen, gelijk zij dat ten aanzien van het sociale vraagstuk hebben ge daan. Het Plan geeft aan 80.000 handen werk en beteekent dus een groote stijging der koopkracht. Men heeft allerlei financieele zwaren. doch acht men het dan beter jaar lijks honderd millioen aan steungeld weg te gooien? De afgevaardigde zag geen onover komelijke moeilijkheden verbonden aan het lee- nen van 600 millioen voor de drie jaren du rende werken. Groote werken werden altijd op langen termijn gefinancierd. Er moet in Nederland veel kapitaal onge bruikt liggen, zoo ging de spreker voort. Maar er moet een Regeering komen, die zon der scepticisme het Plan royaal uitvoert. Als het kapitaal niet vrijwillig loskomt, dan maar gedwongen. In mobilisatietijd weet de Regeering ook wel dwingend op te treden en wjjl wij thans voor andere, maar niet min der ernstige gevaren staan, is optreden ge wettigd. Het volksbelang moet worden be hoed tegen vernielende krachten! De Socialistische spreker kreeg heden ern stige critiek te verduren. Van mr. De Geer (C.-H.). wiens rede ook veel aandacht in de Kamer had. De C.-H. leider begon ook heel wat minder mat, dan zijn Katholieke collega, wijl hij da delijk begon met de wijzen op een tweetal lichtpunten in ons Staatkundig leven. Ten eerste achtte hjj het verheugend, dat het Parlement in den laatsten tijd veel meer dan vroeger zijn juiste plaats in het Staatkundig bestel beseft. In vroeger jaren trachtte zij nogal eens op den stoel van het gezag te gaan zitten, wat bleek uit interpellaties, aan genomen moties en dergelijke. Ook de ver sobering in de werkwijze der Kamer (kortere spreektijden!) juichte de afgevaardigde toe. Komend tot de „Plan"-beschouwingen van ir. Albarda zei mr. De Geer, dat het plan in deze dagen heel anders wordt aangediend dan in andere jaren het geval zou zijn ge weest, toen men de klassestrrjd-phraseologie op den voorgrond stelde. Nu schrijft men cri tiek toe aan inzicht, en niet aan belang, wat vroeger een gedachtenwisseling zoo hopeloos- maakte. De resolutie bij het plan richt zich nu tot alle mannen en vrouwen van Neder land om samen te werken. Dit zijn andere klanken dan van een onderliggende partij te gen haar onderdrukkers, aldus de afgevaar digde, die dat gelukkig achtte. Men is gaan inzien zoo ging hg voort dat het absurd is om plannen aan te wijzen, die alleen met het klassenbelang rekenen. Maar zal dat inzicht blijvend zijn? Thans zal men echter zuiver-zakelijk over het plan kunnen praten. De afgevaardigde bracht gaarne hulde voor het gedane werk, maar hij trof er niet veel gedachten in, die niet reeds eerder geopperd zijn, tenminste, voorzoover het de crisis betreft. Het „Plan" achtte de oude-minister zeker een bron van studie, doch daar hebben we momenteel niets aan. Men zegt: we moeten uit het moeras door indis- trialisatie en openbare werken. „Zjjn dat denkbeelden om klokken voor te laten lui den?" vroeg spreker. Want ook de Regeering wil dien kant uit, er is dus slechts een gra dueel, geen essentieel verschil tusschen haar en het plan. Trouwens, in de laatste vijftien jaar werd gemiddeld honderd millioen per jaar voor openbare werken uitgegeven, dat is precies al de helft van hetgeen het plan wil uitgeven. De regeering is dus reeds „onbe wust" dien weg opgegeaan! De financieele gedachten, in het plan ont wikkeld, achtte mr. De Geer nogal lichtvaar dig. De voorstelling, als zou het plan een melkkoetje zijn, waarmee reeds in het tweede jaar een begrooting bij stijgende uitgaven sluitend kan worden gemaakt en dan nog met aanvulling van allerlei sociale voorzie ningen vond de spreker wat erg naïef. Hij noemde het „Plan" een onvoldragen vrucht, terwijl de ontwerpers hinkten op twee ge dachten devaluatie-deflatie. De Grondwetsherziening had spr.'s instem ming, want de huidige persvrijheid kan niet blijven bestaan. Daarvoor is de geestelijke volksvergiftiging thans te groot. Den finan- cieelen toestand achtte de oud-minister on gunstig en hij vroeg zich dan ook af, of wij maar voort kunnen gaan met bestrijding der tekorten door belastingverhooging Bij het ontwerp nopens de vaste lasten komt de heer De Geer op een en ander nader terug. Ook de economische situatie achtte hg zorgwek kend, het zeer betwijfelend, of de opleving in andere landen ook voor ons bereikbaar zou geweest zijn. Het Oostelijke buurland heeft ons nu eenmaal zoo erg te pakken gehad De heer De Geer raadde de Regeering, niet halsstarrig vast te houden aan eenmaal vast staande opvattingen, doch haar voordeel te doen aan critiek. Intusschen moet zij niet haar bezinning verliezen door de wanhoop van anderen! Behalve de hierboven genoemde sprekers hebben nog het woord gevoerd de heeren Kersten (S.G.), Lingbeek (H.G.), Westerman (N.H.) en De Visser (Comm.). De twee eerstgenoemde sprekers zagen ons land aan „Rome" ten prooi vallen. Wat te wijten is aan de slapte der Christelijke par tijen en de Regeering. Dominee Kersten zei, dat zij, die in den „sterken man" geloofd Moeders weten het, Quaker is vanouds de groote kindervriend. Quaker Havermout, van de beste zongerijpte haver, thans in Nederland gemaakt, bevat alles wat kin deren noodig hebben. Ze houden ervan en ze groeien ervan! Nu kost het slechts 22 /t ct per pondspak (netto 500 gram). Moeders, geeft uw kinderen het beste, geeft hun QUAKER QAÏS GRAANPRODUCTEN, N.V. - Rotter dg' rn hebben, bitter teleurgesteld zjjn. De „ten he mel schreiende crisismaatregelen" op het platteland en de zegeltjesplakkerjj duren maar voort De heer Westerman zei, dat wij economisch zgn doodgeloopen. Hij achtte het onmogelijk om vertrouwen te hebben in een Regeerings beleid, waarvan niemand weet waarheen het voert. Wat betreft het optreden tegen „Volk en Vaderland", de afgevaardigde gaf toe, dat het blad artikelen schreef, getuigend van „slechten smaak". Maar de Regeering moet niet vergeten, zoo ging mr. Westerman voort, dat haar eigen houding oorzaak is der verbittering, een houding, die in geen enkel opzicht rechtvaardig is. Want het verbod voor de ambtenaren is zuiver willekeur De heer De Visser betoogde, dat de ontbin ding van het kapitalistische stelsel steeds verder voort gezet. Men poogt door een „ho peloos gescharrel nog te redden wat to red den ls, en de aanslagen op de niet-bezitters gaan nog steeds voort. De afgevaardigde wilde de N.S.B,die „Ne derland aan het Duitsche fascisme uitlevert", verbieden. Parlementariër. ZONDAG 10 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 6.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding door Joh. de Heer. 9.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Hoogmis. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orkestconcert en lezingen. 2.30 Symphonieconcert en Gramofoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk van Ouds hoorn. Hierna gewjjde muziek. 7.45 Berichten. Lezing. 8.15 Schlagermuziek. 8.45 Cfello- en pianorecital. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Orkestconcert en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten. Gramofoonmuziek. 10.40—11.00 Epiloog. Hilversum II, 301 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Voetbalnieuws. Tuinbouwpraatje. 9.20 Vervolg Orgelspel. 9.30 Prijsvraag. 9.45 Causerie A. Pleysier. 10.00 Zondagschool. 10.30 Kerkdienst uit de Oude Rem. Kerk te Amsterdam. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Orgelspel P. Palla. I.00 Jetty Canto's orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest olv. Mengelberg, mmv. A. Tansman (piano). 4.10 Gramofoonmuziek. 4.20 Tiel's Mannenkoor. 4.50 Sportnieuws. Gramofoonmuziek. 5.00 Orgelspel C. Steyn. 6.45 Sport. 6.05 H. Wiggelaar (viool), D. Wins (piano). 6.30 Fragm. „Walther Rathenau" spel van Gerversman. 7.00 De Flierefluiters, mmv. solisten. 8.00 Berichten. 8.15 AVRO-Aeoliano-orkest, mmv. sopraan en tenor. 9.00 Radiojournaal. 9.15 Omroeporkest, mmv. E. Zimbalist, viool. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Cello-kwartet. 10.50 Schaakmatch Euwe-Aljechin. II.00 Berichten. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 11 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8-159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 12.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Tuinbouwpraatje. 3.30 Kniples. 4.00 Bijbellezing mmv. bariton en orgel. 5.00 Haagsche Pianokwintet en Gramofoonpl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Wapenstilstandsherdenking mmv. snre- ,.k"S| NCRV-orkest en G. v.d. Burg (orgel) 10.00 Berichten. 10.05 NCRV-orkest. 11.00—12 00 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door VARA de 8.00 C. Steyn (orgel) en N. de Kljjn (viool), 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.35 Orvitropia. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 11.30 Orvitropia. 12.00 De Notenkrakers. 12.45 E. Walis en zjjn orkest. I.301.45 Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 G. Smit (viola) en R. Schoute (plano), 2.30 Voor de vrouw. 3.05 De Flierefluiters. 3.30 De Zonnekloppers en zang. 4.00 Orvitropia. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Jack de Vries" Internationals. 6.30 Muzikale lezing. 7.10 Causerie. 7.10 Causerie. A. Feinland (viool), B, Feta» land-Boa Janszen (cello) en G. Landró (piano). 8.00 Berichten. 8.10 De Bohemians. 9.00 „De piano", spel van v. Duin. 9.15 A. de Qulck (bariton). 9.45 Carillonspel J. Denjjn en 8. Nees. 10.00 Berichten. 10.05 Fantasia en zang. 10.20 ,,'t Was maar een grapje", spel van Latzy. 10.35 Vervolg concert. II.0012.00 Gramofoonplaten en pianospel 3% Jong. Hilversum I, 1875 m. DINSDAG 12 NOVEMBER. KRO-ultzending. 8-009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienst halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en Schlagermuziel», 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Schlagermuziek en Gramofoonplaten. 6.50 Orkestconcert. 6.40 Lezingen. 7.35 Gramofoonplaten (Om 8,00 Berichten). 8.30 Orkestconcert mmv. tenor. In de pauze! Lezing. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. Populair concert. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU« 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 J. Kroon's Ensemble. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewjjde muziek. 10.30 Vervolg van 9.00. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar mmv. zang" solisten. 12.30 Kovacs Lajos'-orkest. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest mmv. zangsollste. 3.00 Knipcursus. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VPRO. Bijbelvertellingen. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Psychologische causerie. 700 en nu naar bed! 7.05 Radio-Volkszang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Rud Nelson's Ensemble. Orceï, 8.40 „De roode Pimpernel* spel naar door C. Hermus. 9.50 Het Omroeporkest mmv. piano-solist®* 10.20 Causerie. 10.30 Omroeporkest. (Om 10.45 Vers 6 schaakmatch). 11.00 Berichten. Hierna tot 12.00 Graro V1*

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2