De Italianen bezetten Makallé en Dolo. De verovering van Makallé Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. Italiaansche perscritiek op Nederland. Jfocfi spot Jfecfi zot. tweede blad heldersche courant van zaterdag g november 1935^ Men verwacht een Abess nsch offensief in het Zuiden. Gisteren is Gorrohai bezet. Hoe ze in Italië bekend werd. Ook Gorahai gevallen. De houding van de Abessijnsche troepen. Van het Zuidelijk front. Van het Oostelijk front. De toepassing der sanciies. De schaarschte, die nu reeds in Italië heerscht. BINNENLAND Waarom was de omzet- belasting te hoog geraamd verkouden Wat Mijnhard* maakt Is goed Onderwijsbegrooting. I» P Eindexamen zeevaart- en machinistenscholen. De heer Mussert aan het woord. Van het Noordelijk front. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Italianen gisterenochtend Makallé heb- fcen Jjg20t, Een afdeeling infanterie onder bevel van kolonel Broglia, bersaglieri en manschap pen van ras Gugsa rukten met vliegende vaandels als eersten de stad binnen. De Italiaansche troepen sloegen hun bivak op aan den voet van het oude sterk vervallen Italiaansche fort, dat in 1896 moest wor den ontruimd. Ras Gugsa nam in naam van Italië bezit van zijn kasteel te Makallé. Ras Gugsa is uit naam van den koning van Italië tot gouverneur van de stad benoemd. Volgens een bericht uit Rome werden de troe pen van Gugsa, die vroeger Abessijnsch gou verneur van Oost-Tigré was, met grooten geest drift door de bevolking ontvangen. Het hoofd kwartier van den ras is het oude paleis van keizer Johannis. Het Italiaansche legerbericht. Gisterenochtend is het 40ste legerbericht ge publiceerd dat als volgt luidt: „Generaal de Bono telegrafeert: Onze vlag, welke 22 Januari 1896 van Makallé werd mee genomen, waait sedert vanochtend 9 uur op nieuw van het fort van Makallé, dank zij de actie van de detachementen zwarthemden en inlandsche troepen". Ook Dolo bezet. Tegelijkertijd dat de troepen van ras Gugsa Makallé binnenrukten, bezetten de zwarthemden van generaal Santini Dolo, dat 16 km ten Oosten van Makallé is ge legen. De Italianen trekken over de Setlt. Naar Reuter meldt, verneemt men te Rome, dat de Italiaansche troepen, die de grens van Eritrea langs de Setit bewaken, deze rivier overgestoken zjjn en naar het Zuiden op rukken. f (Van onzen specialen correspondent.) Rome, Vrijdagavond 8 November. Van morgen zijn de Italianen onder aanvoering van generaal Dalmazzo Makalle triomfeerend binnengetrokken. Ras Koeksa, die thans is aangesteld als gouverneur over Tigre, reed met zijn eveneens naar de Italianen over- geloopen staf voor de Italiaansche troepen Hit. Hij heeft zijn intrek in het keizerlijk paleis genomen. De stad is volkomen door de Abessijnen leeg gehaald en in het keizerlijk paleis was zelfs geen stoel voor den Ras achtergelaten, waarop hij plaats zou kunnen nemen om de hulde van zijn volgelingen in ontvangst te kunnen nemen. Het Italiaansche volk werd per radio op de hoogte van deze nieuwe overwinning gebracht en het officieele communiqué over de ver overing van Makalle werd in de stad aange plakt. Overal werden haastig kranten gekocht, in de hoop bijzonderheden te vernemen, maar er vonden geen publieke vreugdedemonstra ties plaats. De opmarsch naar Makalle schijnt zonder eenige moeite te zijn verloopen, alhoewel kleine troepen Abessijnen hun onverwachte aanvallen hebben voortgezet. De Italianen hebben vanmorgen hun opmarsch hervat en trokken onder het zingen van fascistische liederen de stad binnen. Terwijl zij de stad bezet hielden, cirkelden in de lucht twee honderd bombardementsvliegtuigen rond, die pamfletten boven de stad uitstrooiden. Hoewel de Italianen veel waarde hechten aan de jongste overwinning, die een streep haalt door een 39 jaar oude nederlaag, is generaal de Bono een verderen opmarsch be volen. De Italiaansche troepen hebben dan ook hun opmarsch weer voortgezet, Ras Koeksa en zijn manschappen achterlatend om de stad te beschermen. De Italianen, die onder bevel van generaal Biroli en generaal Santini staan, zijn thans ook de stad binnengetrokken De Italianen hebben aan het Zuideljjh front Donderdag Gorrahei bezet. Grasmatsj Afewerk, een van de be kwaamste Abessjjnsche officieren aan het Zuidelijk front, is aan z(jn verwondingen, die h(j b(| het bombardement van Dag- gabhoer heeft opgeloopen, overleden. De Italianen hebben na het bezetten Van Makallé geen rust genomen. Hun voorhoede had des avonds posities inge nomen 30 kilometer ten Zuiden van deze Stad. Troepen van generaal Maravigna z(jn weer verder getrokken. De stad Daggabhoer schqnt onder lei ding van generaal Nassiboe en Wahib Paslia in gereedheid gebracht te worden voor een ernstige verdediging. Te Addis Abeba komen verschillende afdeellngen van het Roode Kruis aan. Men verwacht, dat vandaag een nieuw onderhoud zal worden gevoerd tusschen Mnssolini en den Engelschen gezant te Rome, De regeering van Abessinië heeft groote bestellingen van wapenen en mu nitie gedaan in Engeland, België en ïsjechosiowakjje. en zullen nu de verovering van de Quiha-vallei ter hand nemen. Een der meest actieve deelen van het op- marcheerende leger blijkt het corps te zijn, dat onder bevel van generaal Maravigna de uiterste linkerflank van de frontlinie vormt. Eenige colonnes zijn in de richting van Tana en Addi Ado gezonden, om te trachten Ras Seyoem's troepen uiteen te drijven. Terwjjl tot nog toe wel de indruk heerschte, dat de acties in het Ogaden-district tenge volge van den regen waren stopgezet, berich ten de laatste edities van de „Giornale d'Italia", dat Gorahei in bezit is genomen. Mussolini heeft vandaag den hertog van Pistoia ontvangen, den neef van den koning van Italië, die tot commandant is benoemd van een detachement zwarthemden, „Drie en twintigste Maart". De hertog vertrekt mor gen naar het Afrikaansche front. Aan deze benoeming wordt groote beteeke- nis gehecht, omdat hij de eerste koninklijke prins is, die een dergelijk commando heeft gekregen. Men is n.1. van meening, dat deze benoeming de beweringen, dat het Koninklijk Huis geen goedkeuring hecht aan den oorlog tegen Abessinië, weerlegt. Tevens zien de Italianen hierin het bewijs, dat de zwart hemden en de geregelde troepen één leger vormen. De Prins van Piemonte heeft besloten het zijne bij te dragen tot de Italiaansche cam pagne tegen de sancties. Om benzine te be sparen heeft hij besloten, dat de koninklijke auto's, die zijn gevolg en hijzelf gebruikten, zullen worden opgeborgen en vervangen zullen worden door met paarden bespannen voer tuigen. Alleen de prins en zijn adjudanten zullen in het vervolg van auto's gebruik maken. De bevolking van Napels bemerkte bovendien, dat het koninklijk park des avonds slechts schaarsch werd verlicht. Dit bleek het gevolg te zijn van een tweede bevel van den Prins, die op deze wijze wil helpen met de besparing op het eleetrische licht. Napels heeft verder met instemming ver nomen, dat de prins en prinses te kennen hebben gegeven, alleen nog maar Italiaansche producten te willen koopen. Tegelijkertijd worden draconische straffen toegepast op de kooplieden, die trachten on behoorlijke winsten te maken. In Bari zijn 40 winkeliers geschrapt als leden der fascistische partij, omdat zij hun prijzen hadden ver hoogd. In Livorno zijn 38 handelaars gestraft, sommigen zelfs met gevangenisstraf. Officieel wordt medegedeeld, dat de beide oorlogsschepen van 35000 ton, die te Genua en Triest worden gebouwd, „Vittorio Veneto" en „Vittorio" zullen worden genoemd. Zij zul len in 1936 gereed komen. Deze namen hebben eenige verbazing gewekt, omdat men meende, dat zij resp. „Dux" en „Victor Emanuel III" zouden worden genoemd. (Auteursrecht Momingpost A.N.P.). Belangrijk strategisch punt in het Zuiden. Gorahai, dat naar het algemeen oordeel de sleutel was van de Abessinische ver dedigingsburcht op het zuidelijk front in de streek van Ogaden, ls In handen van de Italianen gevallen. De verovering van dit belangrijke punt door de troepen van generaal Graziani opent den Italiaanschen troepen den weg naar Harrar. Gorahai is een belangrijk strategisch cen trum en beheerscht alle karavaanwegen naar alle richtingen. Het vormt den toegang tot een streek, die rijk is aan drinkwater. De talrijke bronnen verzekeren aan de Italiaan sche bezetting veel gemakkelijker levens omstandigheden dan zfl tot dusver gekend hebben in de ongezonde vlakte van Ogaden. Wat Italië reeds bezet heeft. Wat den algemeenen stand van de krijgs verrichtingen betreft, meldt Reuter uit Rome, dat de Italianen 18.700.000 vierkante kilome- tre Abessijnsche gebied bezet hebben. Hierbij ls natuurlijk ook het bezette gebied in het Zuiden. Naar Reuter Donderdag uit Addis Abeba meldde, schijnt ras Syoem zich te houden aan het hevel zich niet te laten verleiden tot een grooten veldslag, doch alleen den opmarsch van de Italianen zooveel mogelijk te belem meren. Men vermoedt, dat dit bevel niet zal worden herroepen voordat de concentratie van de Abessijnsche troepen voltooid is. Bovendien hoopt men met deze tactiek den vijand op den duur zorgeloos te maken en daardoor een hetere gelegenheid tot een ver rassenden aanval te krijgen. Reuter meldt uit Addis Abeba: Het is niet waarschijnlijk, dat de Abessiniërs tegenstand zullen bieden aan de Italianen voor dezen een opmarsch naar het Zuiden beginnen. De Abessijnsche troepenmacht aan het Noordelijk front telt thans ongeveer 500.000 man, hierbij inbegrepen de versterkingen, welke uit Addis Abeba onderweg zijn. Ook worden groote hoeveelheden wapens en munitie naar het Noorden gezonden. Onophoudelijk komen wapenzendingen uit Dzjiboeti en Berbera aan, die dan worden verdeeld over de troepen aan beide fronten, doch het meeste gaat naar het Noorden, waar men ieder oogenblik een groote actie ver wacht. Een Abessijnsche prinses voert guerllla. Te Addis Abeba verneemt men dat prinses Mazibo zich aan het hoofd heeft gesteld van een afdeeling Abessijnsche soldaten die uerilla voert in Tigré, noordwestelijk van Makallé. Zij houden zich overdag verscholen in het gebergte om des nachts de Italiaan sche wachtposten te overvallen. De prinses kent het terrein als weinig anderen. Haar echtgenoot bevindt zich in het hoofdkwartier te Dessié. Een Abessijnsch offensief? Uit Harrar wordt aan Reuter gemeld, dat drie groote Abessijnsche legerafdeelingen in Ogaden oprukken en dat daar spoedig een offensief wordt verwacht, hoewel de Abes sijnsche militaire leiders dit blijven ont kennen. Langs de rivier de Joeba rukken 40.000 soldaten op naar Dolo, aan de Zuidgrens van Italiaansch Somaliland. Een ander leger gaat in geforceerde marschen naar Zuid-Ogaden en een derde leger van 30.000 man verzamelt zich bij Diredaua, aan de spoorlijn Addis AbebaDzjiboeti. Ziekte en terreinbezwaren als bond- genooten der Abessiniërs. Reuter meldt uit Addis Abeba: De vijandelijkheden ten Westen van Assab zijn thans geëindigd. De Italianen, die van Assab komen, ver klaren, dat door het moeilijke terrein en het slechte klimaat elke opmarsch hier onmoge lijk is. Er bevonden zich bij Assab 20.000 man, doch vele zieken moesten met vlieg tuigen geëvacueerd worden en het aantal dooden is groot. Verder wordt medegedeeld, dat versterking is gezonden van Diredawa naar Moessali en men gelooft niet, dat de Italianen uit Assab zullen oprukken. De wapentransporten. Gisteren zijn er opnieuw eenige wapen transporten te Harrar aangekomen. Naar schatting zijn er den laatsten tijd 200.000 ge weren ingevoerd. De kroonprins te Addis Abeba. De kroonprins is gisteren per vliegtuig van Dessié te Addis Abeba aangekomen. In ver band hiermede bericht men, dat de negus nu binnenkort zal vertrekken Naar verluidt zal Hailé Selassié eerst nog een bezoek aan Harrar brengen. Wanneer dit bezoek zal plaats vinden is nog niet bekend, doch men houdt rekening met de mogelijkheid, dat dit Zaterdag reeds zal geschieden. Nog alt(jd overloopers. Naar Reuter uit Asmara meldt, heeft de heele bevolking van Agame zich nu aan de Italianen onderworpen en is men thans bezig aan het zuiveren van de streek ten Westen van Aksoem, tusschen de rivieren Mareb en Takazza. Verscheidene inlandsche hoogwaardigheids- bekleeders hebben zich aan generaal Biroli onderworpen. Onder hen bevindt zich weer een hoofd, Syoeni Aloella, die verzocht heeft met zijn krijgslieden bij de Italiaansche troe pen te worden ingelijfd. Gevechten bij Hausien. De speciale correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau te Asmara meldde gisteren, dat ten zuiden van Hausien gevechten ontbrand zijn, waarbij twee inbcorlingen-onderofficieren gevallen zijn. Twee Italiaansche officieren en verscheidene Askari's werden gewond. Reuter meldt, dat een aanzienlijke troep Abessiniërs is verslagen in een gevecht, dat met een strijd van man tegen man eindigde ten Zuidv.-esten van Hausien. De Abessiniërs zouden daarbij ernstige verliezen hebben ge leden. De Italianen verloren twee inlandsche onderofficieren, die sneuvelden, verder werden twee Italiaansche officieren en tien Askari's gewond. Het inlandsche bataljon van kolonel Marroni en de hulptroepen van ras Gugsa hebben een belangrijk kruispunt van karavaanwegen op den weg naar Makallé bezet. Hier moeten de Danaktls, die in aantocht zijn en de kolon- ne van generaal Santini zich met elkaar ver eenigen. Roode Kruis helpt krachtdadig. De beide afgevaardigden van het Internatio nale Roode Kruis, die te Addis Abeba zijn aangekomen, hebben 80 kisten met medica menten meegebracht; zij zullen zorg dragen voor de veld-lazaretten. Een afdeeling van het Zwitsersche Roode Kruis is met vjjf auto's en een vliegtuig in de hoofdstad aangekomen. Deze afdeeling heeft voor een half jaar ver- bandstoffen bij zich alsmede een auto, waarin zich een volledige eleetrische licht-installatie bevindt. Binnen veertien dagen zullen twee Britsche Roode Kruis-colonnes aankomen en het Nederlandsche en Zweedsche Roode Kruis zullen, zooals men weet, in December een ambulance zenden, zoodat dan in totaal 10 ambulances in Abessinië werkzaam zullen zijn. De negus doet een beroep op Ame rika om aan de sancties deel te nemen. De negus heeft Woensdag te Addis Abeba voor de radio een beroep gedaan op de Ver. Staten om den Volkenbond te steunen in de toepassing der sancties. De Columbia-omroep zorgde voor heruitzending van dit beroep in Amerika. Ik oefen geen critiek op het feit, dat Ame rika geen lid is van den Volkenbond, aldus de keizer, maar de tijd is thans aangebroken, de gelegenheid is gekomen en ik weet, dat dit de wensch is van het Amerikaansche volk om 'jn bond te steunen ln zijn pogin gen tot verzoening, niet omdat het de bond ls, niet omdat het mjjn volk ls, dat kracht noodig heeft en sympathie van Amerika, maar omdat onze zaak en .lierover valt niet te redetwisten de zaak is der menschelijkheid, die der rechtvaardigheid en die van de vrede op aarde. Ik vraag niemand het zwaard op te nemen tegen Italië, de volken der wereld zijn thans ln staat tot een eensgezinde, redelijke actie met vreedzame middelen. De Iersche V rjj,staat. De Dail Eireann heeft gisterenavond het wetsontwerp over de sancties tegen Italië defi nitief aangenomen. De Ver. Staten weigeren een be stelling van schoeisel. Reuter meldt uti Washington: Een belangrijke bestelling van soldatenlaar zen, welke de Italiaansche regeering eind Sep tember bjj een Amerikaansche firma wilde plaatsen, werd geweigerd op raad van Roose- velt, zooals deze aan de journalisten mede deelde. Tengevolge van dezen raad heeft de firma in kwestie verkondigd, dat zij geen enke le bestelling meer zou aannemen van de oor logvoerende landen, of van eenig land, dat ze weer zou kunnen uitvoeren naar de oorlogvoe rende landen. Het Italiaansche verweer. De spo tbetrekkingen tusschen Italië en de landen, die sancties toepassen, kunnen, naar Reuter meldt, reeds als afgebroken worden beschouwd. De Giornale d'Italia schrijft naar aanlei ding van de Italiaansche afweermaatregelen tegen de sancties, dat de buitenlandsche han del van Italië in den oeconomischen oorlog zal worden geregeld door een centrale deviezen- commissie. Deze commissie zal de deviezen, die noodig zijn voor het koopen van goederen in het buitenland, verdeelen. Reeds binnen enkele dagen, aldus het blad, zal een lijst van goederen, die voor Italië van bijzonder belang zijn, worden gepubliceerd. Deze goederen zullen ln het vervolg in Italië kunnen worden ingevoerd op grond van ver gunningen en met inachtneming van de behoefte op elk moment. Het blad voegt hieraan toe, dat alle andere goederen slechts in beperkte hoeveelheid, overeenkomende met de allerdringendste be hoeften, zullen kunnen worden Ingevoerd, terwijl daarbij streng zal worden gelet op de herkomst en op de omstandigheid, of de goe deren al of niet als weelde moeten worden beschouwd. De Giornale d'Italia verklaart verder, dat de koele berekening, die ten grondslag ligt aan de sanctiemaatregelen, de bedoeling heeft Italië uit te hongeren en de verovering onmo gelijk te maken van het koloniale gebied, dat hij de vredesonderhandelingen na den oorlog Italië door zijn bondgenooten Engeland en Frankrijk is geweigerd. De houding van Griekenland. De Grieksche regeering zal deelnemen aan de financieele sancties, welke vanwege den Volkenbond op Italië zullen worden toegepast. Thans is bepaald, dat voortaan geen leenin gen of credieten zullen mogen worden ver strekt aan Italië of Italiaansche firma's. De Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph schrijft aan zijn blad, dat Italië zeer veel aandacht besteedt aan de sancties en de voedselprijzen. De pers doet alle moge lijke moeite om den boycot van buitenlandsche goederen te bevorderen. De visch wordt langzamerhand zeer schaarsch in Italië, aangezien dit artikel voornamelijk van het buitenland uit werd ingevoerd. De Tribuna beklaagt zich erover, dat groente en fruit sterk in prijs zijn ge stegen. Verder heeft de nationale federatie van kruideniers een prijslijst voor koffie opge steld. Koffie wordt in Italië zeer veel gedron ken en de kleinhandel heeft geprofiteerd van de sancties door zijn prijzen op te zetten. De buitenlandsche juweliers en zilver smeden hebben reeds hun waardevolle artike len in veilige bewaring gebracht. Vele buitenlandsche kooplieden denken er ernstig over niet langer met verlies handel te voeren en hun zaken te sluiten. DE BESPREKING TUSSCHEN MUSSOLINI EN SIK EftlC DRUMMOND. Geen verdere terugtrekking van Ita liaansche troepen uit Libye? Naar verluidt te Rome zou van officieele zijde met nadruk ontkend worden, dat Mus solini in het gesprek, dat hij Dinsdagavond met Sir Eric Drummond heeft gehad, zich bereid zou hebben verklaard een tweede di visie Italiaansche troepen uit Libye terug te trekken. Volgens Reuter was men gisteravond te Londen van ooraeel, dat nieuwe besprekingen gevoerd zullen moeten worden, voordat men kan vaststellen, of Italië en Groot-Brittannië ten aanzien van de situatie in de Middelland- sche Zee concrete maatregelen kunnen ne men. Deze besprekingen zullen, naar men meent, ongetwijfeld volgen. Reuter meldde ook uit Rome, dat de kwes tie van de vloot in de Middellandsche Zee niet in détails was behandeld. Alleen was van beide zijden de wensch uitgesproken, dat er ontspanning komt in de betrekkingen tus schen Italië en Engeland. WAPENBESTELLINGEN VOOK ETHIOPIË. De Etiopische regeering heeft bij een wapen fabriek in Enge .and groote orders geplaatst voor munitie, geweren en mitrailleurs van het allernieuwste model. In België en Tsjechoslowakije zijn gelijke bestellingen gedaan. De bestellingen zullen contant worden be taald. In EDgeland geschiedt een deel der betalingen met geld, dat vrijwillig en meeren- deels anoniem bij de Ethiopische legatie is gedeponeerd. Men meent dat de in België bestelde wape nen reeds in Djiboeti zijn aangekomen. Begrooting van Financiën. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, be treffende de begrooting van het Departement van Financiën voor 1936. Wij lezen er o.a. in: Vele leden waren teleurgesteld, daar de opbrengst der Omzetbelasting over 1934 ruim 27 millioen lager is dan geraamd werd. Ge vraagd werd, welke de voornemens van den Minister zjjn ten aanzien van wijziging der Omzetbelasting-wet ten behoeve van gemeen telijke lichtfabrieken. Men meende te weten, dat een aantal ge meenten eenigen tijd geleden bericht heeft ontvangen, dat de minister van Financiën be slist heeft, dat de recognities voor vergunnin gen. tot het hebben van radiodistributiegelei- dingen in en aan Rijkseigendommen in den vervolge zullen bedragen 25 ct. voor eiken abonné, die door middel van deze leidingen rechtstreeks aan het distributienet is verbon den. Men achtte de gevolgde handelwijze staatsrechtelijk bedenkelijk. Men gaf in over weging, dat de minister deze aangelegenheid nader in beraad zal nemen om een regeling te Een weinig Dampo in beide neusgaten geeft terstond verlichting. Doos 30 cent Pot 50 cent treffen, die meer het rechtsgevoel bevredigt. Enkele leden drongen aan op ernstig onder zoek naar de vraag, of niet particulieren door het bestaan en de handelingen van het rijks- inkoopbureau worden benadeeld. Verscheiden leden zouden het op prijs stel len, nauwkeurig te worden ingelicht, onder welke omstandigheden en voorwaarden den middenstand crediet wordt verstrekt. De „Tribuna" publiceert sedert eenige dagen artikelen over de handelsbetrekkingen van de landen, die de sancties toepassen. Na eerst Engeland, Frankrijk, Rusland en België be handeld te hebben, is eerst thans de beurt aan Nederland gekomen. In het artikel wordt eerst gezegd, dat Nederland gedurende den wereldoorlog neutraal is gebleven en zich dus tegenover Italië niet in de positie bevindt van Engeland, Frankrijk en België, de vroegere bondgenooten van Italië. Daarna wordt uiteengezet, dat men bij het noemen van Nederland niet denken moet aan den Europeeschen staat van dien naam, een klein land met slechts acht millioen inwoners, maar, zoo gaat de artikelschrijver voort, men moet daarbij denken aan het Nederlandsche imperium, een wereldimperium, waarover die genen, die van Nederland een indruk hebben als zou het geheele land niet anders zijn dan een aardig plaatje, niets afweten. Hij noemt dan de afmetingen en het aantal inwoners van de overzeesche bezittingen en voegt er bij, „wat de verhouding tusschen staat en imperium betreft, moet men in dit geval er bij voegen, dat de eene in geen ver houding staat tot de andere". Nederland, dat een wereldmacht is, heeft zich met bewust heid uitgesproken voor de sancties en wil be letten, dat Italië, een land met 44 millioen inwoners, de definitieve veiligheid schenkt aai* zijn twee bescheiden kolonies in Oost-Afrika. Ook Nederland wenscht, dat de geschiedenis thans blijft stilstaan, om een garantie te meer te bezitten voor zijn groot imperium. Zeker heeft Nederland belang bij solidari teit met het Britsche rijk, maar juist die solidariteit zou het begrijpelijk maken, wan neer men in dat land een politiek als de Engelsche, die in het Verre Oosten, waar toch Japan eventueel Ned.-Indië zou kunnen bedrei gen, volkomen passief bleef en daarentegen in de Middellandsche Zee onmiddellijk de meest krachtige maatregelen neemt, zou ver- oordeelen een politiek, die hoogst gevaarlijk is en in strijd met de Nederlandsche belangen Nederland heeft tot nu toe deel uitgemaakt van het continentale blok der goudlanden, hoezeer het ook te lijden had onder de Brit sche aanvallen, die ten doel hadden, den gulden het lot te doen deelen van het Britsche pond. Door deel te nemen aan de sancties, onderwerpt Nederland zich aan een politiek, die zich naast andere dingen, ten doel stelt, de solidariteit te ondermijnen van het conti nentale blok der goudlanden. De verdeeldheid inzake de spelling. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Onderwijs-begrooting. Wij stippen er uit aan: Vel leden zouden gaarne vernemen, welke de voornemens van den minister zijn ten aan zien van elk der aanhangige wetsontwerpen inzake het onderwijs: het ontwerp-Terpstra tot wijziging der Lager-onderwijswet 1920, het Kweekschoolontwerp, het ontwerp tot rege ling van het aanvullend onderwijs (Cursus- ontwerp), het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vor mend middelbaar onderwijs en dat tot wijzi ging en aanvulling der Hooger-onderwijswet. Indien, aldus verscheidene leden, de minster tot nieuwe wettelijke regelingen zou willen overgaan, zal het een redelijke eisch zjjn, dat men van onderen af aan de organisatie op bouwt en in geen geval eerst met het middel baar of voorbereidend hooger onderwijs begint. Naar aanleiding van den tweeden volzin uit dat gedeelte van de Troonrede, dat betrek king had op het departement van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen, werd door zeer vele leden gevraagd, op welke wijze de minis ter zich voorstelt, de juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van de Nederlandsche taal verder te bevorderen. Velt leden meenden, dat het allereerst noodig zal zijn, dat er eenheid ontstaat in de schrijfwjjze van onze taal; helaas moet worden geconstateerd, dat de, huns inziens, weinig doordachte invoering van een schrijfwijze, tegen den wil van de groote meerderheid van ons volk in, veel strijd en verdeeldheid heeft gebracht. Hoe langer hoe krachtiger keeren velen zich van de „examenspelling" af; zelfs tijdschrif ten, handelsondernemingen en bureaux, die aanvankelijk de nieuwe spelling volgden, zijn zijn daarvan teruggekomen, nu de Regeering zelf de schoolspelling niet volgt; naar de meening van deze leden is de geschapen toe stand onhoudbaar. Wederom gaven eenige leden te kennen, dat het aantal inrichtingen van hooger onder- onderwfls in ons land te hoog is te achten. Daarentegen uitten verschillende leden be zwaren tegen allerlei voorgenomen bezuini gingen op het hooger onderwijs. Verscheiden leden meenden, dat de toe stand van het openbaar 1. o. reden geeft 0. November. Zoo nu en dan komt er wel eens iemand op een nieuw idee. Op een idee, dat niet van een ander is afgekeken. Op een idee, dat oorspronkelijk, geestig of char mant is. Of alle drie tegelijk. Acht maanden geleden dreigde de studie van Bill Quon, een veelbelovend student aan de Technische Hoogeschool te Washington, vast te loopen, wegens gebrek aan contanten. Arm worden nu is in geen enkel land zóó erg als in Amerika. De reputatie van „hjj- had-vroeger-drie-ton" mag in onze burgerlrjk- traditioneele samenleving aanleiding zijn om op straat 'n eerbiedige boog om dien voor- maligen rijkaard heen te maken, in Amerika heeft zoo'n onttroonde plutocraat tot eersten moreelen plicht, zichzelf uit de sociale samen leving te elimenteeren en te zorgen, zoo gauw mogelijk weer te „arriveeren", hetzij met ge weld of list. Het liefst natuurlijk met list, omdat geweldenaars met het etiket „gang ster" worden beplakt; wat niemand aange naam kan zijn. Hoe gering zijn dus de kansen voor een klein Chineesch student, die in het meedoo- genlooze land van den dollar aan den grond raakt! Maar Bill Quon kneep zijn spleetoogjes dicht, peinsde en toonde zich een meester in de levenskunst. Hij herschiep zichzelf in een naamlooze vennootschap, waarvan de bezit tingen uitsluitend bestonden uit: Bill's brein. Brains Limited, N.V. tot Exploitatie van Bill Quon's hersenen, kwam in optima forma tot stand. De Chineesche gezant te Washing ton en zeven andere personen, die fiducie had den in de onderneming, namen er aandeelen in. En nu komt het wonder, hetwelk ik de zetterij beleefd verzoek in een feestelijk lijstje te zetten: Hij kwam onlangs door zqn examen en kreeg onmiddellijk een baan, die hem zesduizend gulden per jaar op levert. Toen hij zijn eerste maand sala ris ontving, riep hij een vergadering van aandeelhouders der N.V. bijeen, waarin besloten werd, een interimair dividend van 10 pet. uit te keeren. •«*?-«!*-"SST-*S" f Men zou den schranderen Chinees bijna be nijden om de prachtige verhalen, die hij later aan zijn kinderen kan doen. Want wie kan zich, als hij er op beroemen, dat hij eens stu deerde met hersenen, die niet van hem waren, aangezien hij ze gestoken had in een Naam looze Vennootschap, wier aandeelhouders er alle rechten op konden doen gelden. Maar men moet er niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn indien hij de ver-wachtin gen van zijn aandeelhouders een beschaamd had en deze tot verdeeling van het eenige be zit der N.V. waren overgegaan tot bezorgdheid. In 1934 zijn blijkens het onderwijsverslag niet minder dan 278 openbare scholen opgeheven, van welke een groot aantal in het geheel niet gemist kon worden. Verscheiden leden vestigden voorts de aan dacht op den h.i. zorgwekkenden voedings toestand van schoolkinderen. Het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staats courant van Dinsdag 5 dezer no. 216 bevat het verslag der commissie, in 1935 belast ge weest met het afnemen van de eindexamens aan de van Rijkswege gesubsidieerde zeevaart en machinistenscholen. Hieraan is ontleend: Aan het examen namen deel: 99 candidaten voor getuigsehrfit B.S., van wie 69 slaagden; 79 candidaten voor getuigschrift A.S., van wie 47 slaagden; 31 candidaten voor getuig schrift B.M., van wie 22 slaagden; 98 candi daten voor getuigschrift B.S. in rekenen, algebra en vlakke meetkunde, van wie 83 slaagden en 22 candidaten voor getuigschrift B.M. in rekenen, algebra, meetkunde, be schrijvende meetkunde, scheikunde, Neder landsche taai en aardrijkskunde, van wie 15 slaagden. TELEVISIE TE EINDHOVEN. De techniek gaat verder. Ge staagde proefneming met televisie. Destijds hebben wjj bericht, dat de eigen experimenteele televisie-zender van Philips te Eindhoven weldra gereed zou zijn. Thans blijken de proefnemingen met den inmiddels reeds voltooiden zender goede resul taten te hebben opgeleverd. Donderdag be zocht nl. een gezelschap leden van het Kon. Instituut van Ingenieurs de Philipsfabrieken en bij die gelegenheid werd met behulp van de televisie-camera o. m. een openluchttafe reel met zich bewegende personen opgenomen, door den zender uitgezonden en elders door een televisie - ontvangapparaat als recht- streeksch televisiebeeld weergegeven, dus zon der gebruik te maken van een tusschenhlm. Zelfs bij matige natuurlijke verlichting vol deed het systeem zeer goed en bleek tevens de groote gevoeligheid van de gebruikte iconoscopen, die in het philips-lahoratorium zijn vervaardigd. Donderdag heeft ir. A. A. Mussert een rede gehouden voor de N. S. B. Spreker behandelde ook in deze vergade ring, evenals hij in Amsterdam had gedaan, het in beslag nemen van de persenen van „Volk en Vaderland" en vroeg „Regeert Albarda of Moskou nu reeds in ons land?" „Nog niet," zeide spreker. „Colijn regeert nog steeds in Nederland, maar hij heeft nog slechts veertien zetels van de honderd in de Tweede Kamer. In een parlementairen staat moeten er dus zeven en dertig bijgehuurd worden." Als wij onze propaganda niet meer met de pen mogen voeren, dan zullen wij het volk opzoeken achter de haardsteden om voor onze ideeën te prediken. In onze geleden zei hij moet het recht hoog worden gehouden tegenover ieder; rechtvaardigheid voor het geheele volk, ook voor de Joden. Er is een anti-semletische

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5