Stadsnieuws Concours d' Èlégance Predikbeurten bij FIRMA BEEMSTERBOER HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG q NOVEMBER 1935 DERDE BLAD Programma Radio-Centrale. Nü hebt ge Abdi jsiroop noodig Thans slechts 75 ct. per flacon Propaganda voor meerder zuivelgebruik. VOOR SMAAKVOL Zondag 10 November Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraatï 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Solozang. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Westerkerk, Helder der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Cand. K. Talsma, van Imsum (Fr.) Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Cand. K. Talsma 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 U. en 's avonds 5.30 U. Ds. N. v.d. Kraat" Donderdagavond 7.30 uur, Ds. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8.15 uur, Ds. M. Holtrop van Hilversum. Herst. Evang. Lutb Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. Van Bemmel van Hoorn. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, J. F. van Hasselt, van Haarlem. 's Avonds 5.30 uur, Zendingssamenkomst, Spreker: J. F. van Hasselt, oud-Zendeling, Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing door J. Luther Ramp. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 8.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur mm. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. alsmede de zotte creaties van Isidoor Kwaad- vlieg en Jonathan Schraapmeyer. De acteurs hadden een zeer „vrije" opvatting van hun taak! Het zou ons te ver voeren elk nummer aan een bespreking te onderwerpen, doch we resumeeren hier nog de „Tempel-scène", een Japansche geschiedenis met effecten, de „croon"-prestaties van mej. Etie Pala, die evenals bij enkele vorige gelegenheden veel suc ces oogstte, de piano-syncopations van P. Arens, de vioolsoli van De Rooi en tenslotte de diver se hits van „The Moochers". Na de pauze wer den de aanwezigen toevertrouwd aan Terp- sichoré, waarmede tevens het punt van den avond bereikt werd. Want dansen is en blijft toch maar de hoofdzaak, op welk feest je ook maar komt. De stemming, die er met het vorderen van het programma steeds beter in gekomen was, kon zich bjj den dans met attracties in een gewel digen feestroes uitleven. Het eerste feest in dit seizoen mag uit stekend geslaagd heeten, Z. V. S.! uitnoodigen, vereenigingen van melkslijters, bakkersorganisaties, winkeliers in melk, boter enz., verder personeel uit het bótel-, café- én restaurantbedrijf, enz. Wie overigens belangstelling in de zaak heeft en niet uitgenoodigd is, kan zich nóg opgeven. Dat daadwerkelijke steun van alle groepen van belang is, is zonder meer duidelijk. Deze propaganda-week zal hier vermoedelijk begin Januari gehouden worden. Indien alle betrok kenen medewerken, zal zij klinken als een klok en tot resultaat hebben, dat de betrokke nen in hun eigen omzet er het profijt van zien. Bakkers kunnen bijvoorbeeld propaganda maken voor het gebruik van melkbrood, dat nog zeer laag is. Nog slechts 25 der bevol king gebruikt het. Toch bevat reeds een broodje van 800 gram 1. melk. Men zal zeggen: het melkbrood is te duur; helaas, er zijn streken waar het prijsverschil met water brood groot is. Bij een redelijken prijs van waterbrood evenwel behoeft melkbrood maar 2 cent meer te kosten. Een kind, dat 2 3 sneedjes melkbrood eet per dag met een plak je kaas er tusschen krijgt veel meer voedings waarde binnen, dan een dat dagelijks water brood eet met iets anders er op. Helpt mede de brug te bouwen! zegt spl'., die leidt tot een ontmoeting tusschen consu ment en producent. De rijkdom aan vitaminen, de lichtverteerbaarheid van de eiwitstoffen deze eigenschappen van melk waren tot dus ver slechts bekend bij de deskundigen pp hët gebied van voedingsleer. De zuivelproducten bevonden zich op een eiland, omstroomd do<j>r het breede water van gewoonte en sleujr. En juist in Nederland heeft men de kunst d^r zuivelbereiding al vroeg geleerd, reeds in je middeleeuwen stond ons land daarvoor bekend. Ook door zijn brugbouw is het internationaal bekend. Welnu, laat men ook symbolisch hier de brug bouwen, die den weg vormt van con sument naar producent. De onbekendheid van vele consumenten van zuivelproducten en het veroordeel van de toepassing kunnen worden opgeheven als de verbruikers beter worden in gelicht, en dat kan langs dezen weg geschie den, in het belang zoowel van den kooper ajs van allen, die in dit bedrijf werkzaam zijn. Hen allen, roepen wij toe: helpt mee de brug te bouwen, steunt de propaganda, verhoogt hpt nuttig gebruik van de zuivelfabrikaten! de H.R.C.O. geheel vol- en ondergang van Zon van hoog water (Texel) Wintertijd. Programma's van gens het programma „Klanken langs de lyn", afgedrukt in de radio-bladen der verschillende omroepverenigingen. Kleine afwijkingen voorbehouden. Hoogwater sm. nam. 8.00 8.25 8.45 9.04 9.24 9.44 10.04 10.29 10.50 H.12 11.33 11.50 00.00 0.22 CHR. GEREFORMEERDE JONGELINGS VER. „NATHANAEL". A.s. Woensdag openbare vergadering. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende boven staande openbare vergadering, waarop als spreker optreedt ds. M. Holtrop uit Hilver sum, met het onderwerp „Vroege Gods vrucht", Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't vetwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen, De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. Lichten op voor alle voertuigen, erdasr 9 Nov. EEN GRATIS REISJE NAAR HET BUITENLAND. Mevr. F. N. J. B. V.—S., Singel 148, alhier, mag voor rekening van de N. V. Hollandsch- Zwitsersche chocoladefabriek te Amsterdam, een gratis reisje van 7 dagen naar Noor wegen maken, omdat zij winnares is van de door genoemde fabriek uitgeschreven prijs vraag. De chocoladereepen werden geleverd door den winkelier S. Dijkshoorn, Kanaalweg, alhier. ALGEMEENE INLEGGERSVERGADERING VAN DE SPAARBANK „ST. ANTONIUS VAN PADUA TE DEN HELDER, gehouden op 6 November 1935. Rustige en drukbezochte ver gadering. Op de Woensdag 1.1. gehouden vergadering bracht de accountant der instelling, de heer F. Tonino te Haarlem, Lid van het Ned. Inst. van Accountants en Lector aan de R. K. Han delsschool te Tilburg, zijn rapport uit. Dit rapport1 luidde alleszins gunstig. Bijzon der werd gewezen op de juiste waardeering der bezittingen, zoowel wat betreft de effec ten als wat betreft de hypotheken, terwijl bovendien het reserve-kapitaal, zijnde circa 20 van het tegoed aan inleggers, zoo groot was als bij zeer weinig instellingen voorkomt. De rapporteur kwalificeerde onze instelling dan ook als een spaarbank van den eersten rang. Uitvoerig werd de vergadering ingelicht omtrent de in omloop zijnde geruchten en in de pers verschenen, verslagen betreffende de terechtzitting op 29 October 1.1. Het bleek duidelijk, dat de samensteller van dit verslag de juiste feiten geenszins heeft begrepen, ter wijl de daarin genoemde cijfers er geheel naast zijn. De juiste toedracht werd klaar en zakelijk uiteengezet, waarbij duidelijk naar voren kwam, dat van eenig opzet geen sprake was en dat geen enkel nadeel door de iristel- ling is of kon worden geleden, terwijl even min door de desbetreffende personen eenig voordeel is genoten. Omtrent de al of niet juistheid eener boeking bleek bij deskundigen meeningsverschil te heerschen. Vast kwam te staan, dat in deze veel afhangt van den ge zichtshoek, waaruit men een en ander beziet. De vergadering wist dan ook de zaak tot bare juiste proporties terug te brengen, ter wijl zij, nadat verschillende vragen tot aller tevredenheid werden beantwoord, de navol gende motie uit haar midden ingediend, aan nam: De inleggersvergadering van de Spaarbank „St. Antonius van Padua", gehouden te Den Helder op 6 November 1935; Gelet op de loopende geruchten; Gehoord de uiteenzetting van het Bestuur; Kennis genomen hebbende van het accoun tantsrapport van het accountantskantoor To nino, gevestigd te Amsterdam en Haarlem, waaruit de meest gunstige finantieele positie der instelling blijkt; Stelt het volste vertrouwen in de instelling in het algemeen en in het bestuur van de Spaarbank in het bijzonder. Besloten werd, dat bovenstaand communi qué door ondergeteekenden, aanwezig op deze vergadering, in opdracht van de vergadering aan de pers zou worden verstrekt. w.g. N. Dijker. P. B. Plasmeijer. N. Schutte. C. Ran. J. Angenent Jr. P. C. H. Grol. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets-Snel Weststraat. Van Maandag 11 Növ. tot 18 Nov. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. LACO CONCOURS D'ÊLEGANCE. Er behoort zeker eenigen moed toe om thans een prijsvraag uit te schrijven. In dezen tijd, waarin de prijsvragen aan de orde van den dag zijn, is de kans op slagen geringer dan anders. De firma Beemsterboer heeft echter, ge zien het feit, dat haar prijsvragen meestal een suces zjjn, ook thans weer een interes sante vraag aan het publiek voor te leggen, n.1. welk dames- en welk heeren-LACO-horloge vindt U bet mooiste van de 30 LACO-horloges, welke in de etalagekast der firma worden uit gestald. Deze 30 horloges zijn genummerd en U behoeft slechts de nummers naar uw keuze in te vullen op het speciale deelname-bewijs, dat bij aankoop van 2.50 wordt verstrekt. De 3 horloges, welke als het mooiste worden aangewezen, dienen als prijs voor de deelne mers. De prijzen worden toegekend aan Hen, die „gestemd" hebben op het horloge, dat de meeste stemmen kreeg en die tevens den aar- digsten of besten slagzin op het LACO-horloge maakten. Een advertentie in dit nummer vermeldt verdere bijzonderheden en wij volstaan dus met te verwijzen naar bedoelde advertentie. De prijsvraag wordt gehouden onder den ti tel: Laco Concours d'Élegance. ook technisch ziet men vooral nü de gebreken van de toenmalige cinematografie, doch dit verandert niets aan den indruk, dien de reeks journalen achterlaat. Deze uitermate sensationeele reportage van alle fronten kan haar nut hebben. Het ver bijsterende van een wereld van bloed en vuur springt in iederen meter ervan naar voren en is een waarschuwing. Of deze vier jaren ook inderdaad radicaal waren.. Wij durven het antwoord niet schrijven Van het overige program noemen wy nog uit het Polygoon-nieuws opnamen van de ge strande „Drente" en „Kerkplein" op het Egmondsche strand (en bijzonder goede op namen!) en de film „Koning tegen wil en dank", een Engelsch en niet bijzonder belang wekkend blijspelletje. CARILLONBESPELING. Op den dag van St. Maarten, Maandag 11 November zal de stadsbeiaardier, de heer Tj. Dito, van 's middags half 4 tot half 5 het carillon bespelen. TWEEDE MARINE-CONCERT. Door omstandigheden is de datum van het tweede marine-concert, die aanvankelijk was vastgesteld op 20 dezer, een week vervroegd geworden, zoodat we a.s. Woensdag, 13 dezer, weder van de prestaties van 's heeren Leistikows corps kunnen genieten. Deze ver vroeging is ook de oorzaak, dat wij de lief hebbers een kleine teleurstelling moeten be reiden, omdat een zangeres, die op dit tweede concert als soliste zou optreden, nu verhin derd is. Maar we krijgen een schadeloosstel ling: de cellist C. F. Bandel zal nu een An dante van Gottfried Mann op zijn instrument vertolken. Mann was een Nederlandsch com ponist van groote begaafdheden, wiens talent door tragische omstandigheden hij stierf krankzinnig nimmer tot vollen wasdom is gekomen. Dat wij thans met hem kunnen ken nismaken, zal, meenen wij, door het publiek zeer op prijs worden gesteld. Ditsolonummer zal na de pauze worden gegeven. We krijgen voorts voor de pauze de ouver ture „Die lustigen Weiber von Windsor" van O. Nicolai, de beroemde én aantrekkelijke symphonie van Dvorak „Aus der neuen Welt", een kleine orkest-suite van Bizet, den com ponist van „Carmen" na de pauze, en tot slot van het programma, een Concertmarsch Van den directeur zélf, den heer LeistikoW. Voor kaartverkoop enz. verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. De samenstelling van districts commissie. Tenslotte volge hier de samenstelling van de Districtscommissie voor Den Helder, Anna Paulowna en Callantsoog (Districtscommissie no. 2): Eere-Voorzitter: burgemeester Lovink, Anna Paulowna w.o. Voorzitter D. Knol, di recteur. Zuivelfabriek te 't Zand: Vice-Voorzitter Th. A. A. Terra, Huisduinen, Secr.-Penn. Mevr. A. Metselaar-Kaan, Oudesluis, vertegenwoor digend de Ned. Ver v. Boerinnen en andere plattelandsvrouwen. 2e Secretaris Mevr. C. W. Wittebrood-v. d. Kamer, Den Helder, Kerkgracht 19, vertegen woordigend der RK. Vrouwenbond afd. Dén Helder. Verdere leden: S. Eriks, Koegras (Holl. Mij. van Landbouw), J. J. Kistemaker, Den Helder, M. Vries, Callantsoog (met den heer Kncjl, w.o. voorzitter, vertegenwoordigend den Bond van Zuivelf abrikanten, S. Broersen, Anna Paulowna, (met den heer Terra vertegenwoor digend den Land- en Tuinbouwbond, L.TJB.j),' J. A. Swaters, arts, Julianadorp, W. de Boer, wethouder, Den Helder. INBRAAK IN DEN OUDEN HELDER. In den nacht van Woensdag op Donderdag, althans in het tijdsbestek tusschen half acht 's avonds en 10 uur des morgens, hebben in brekers een ongewenscht bezoek aebracht aan een perceel in de Middenstraat, alhier. In bedoeld perceel heeft een koopman, die zelf aan den Kanaalweg woonachtig is, zijn zaak gevestigd, welke handelt in schoenen, kleederen, enz. Het pand, waarin vaak groote hoeveelheden koopwaar opgeslagen zijn, is 's nachts onbewaakt en van deze omstandig heid hebben de dieven geprofiteerd. Zij (waar schijnlijk twee) hebben zich door opschuiving van een raam toegang tot het perceel ver schaft en hebben daar veel, wat van hun gading was, meegenomen, als verschillende paren nieuwe schoenen (die juist den vorigen dag in huis gekomen waren) en gedragen kleeren. Zoodra de koopman den volgenden morgen zijn zaak binnentrad, zag hij, dat er gestolen was. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, welke een nauwgezet onderzoek instelde en thans bezig is de daders op te sporen Begrijpelijkerwijze levert deze „kraak" veel stof tot praten in dit oude gedeelte onzer stad. Vrijdagmiddag waren in het Alg. Tehuis, Spoorstraat eenige belangstellenden bijeenge komen, om te luisteren naar een uiteenzetting, welke de propagandist te Alkmaar, de heer J. Hoogerdujjn, van het Crisis-Zuivelbureau in Den Haag zou geven over meerder verbruik van, Zuivelproducten. De vergadering, die in hoofdzaak was be legd voor de persvertegenwoordigers, stond onder leiding van den heer Th. A. A. Terra, en had ten doel een'groote actie voor te be reiden, welke bedoeld bureau zich voorstelt binnenkort (begin Januari) te ondernemen. Nadat de heer Terra de aanwezigen had wel kom geheeten, kreeg de heer Hoogerduijn het woord. Ontstaan en doel van het Bureau. Het Crisis-Zuivelbureau aldus spr., wil actie voeren voor het meerder gebi-uik van zuivel producten. Het heeft over 't geheele land een aantal zuivelpropaganda-kernen opgericht; er zijn tegenwoordig 14 van die kernen; voor Noord-Holland is Voorzitter Ir. D. C. de Waal met 2 leden, een Secretaris en den heer Hoo gerduijn als vaste medewerker. Het doelmatig ste werk zou kunnen worden gepresteerd, meende de Cie., door Noord-Holland te ver- deelen in districtscommissies, waarvan er thans 18 zjjn geinstalleerd. Commissie no. 2 is die voor Den Helder, Anna Paulowna en Callantsoog. Waarom moet er propaganda gemaakt wor den? Eenerzijds omdat er nimmer reclame ge maakt is, voor onze nationale zuivelproducten, en aan den anderen kant is het, gezien de omstandigheden, noodzakelijk dat het binnen- landsch verbruik opgevoerd wordt, nu de ex port is lamgeslagen door devaluatie, hooge tolmuren en autarkie etc. Zaterdag 9 November. Uitvoering Morgenroodonderaf deeling en Kinderkoor, Casino, 8 uur. Uitvoering Oud-onderofficieren, Musis Sacrum 8 uur. COLLECTE „DORUS RIJKERSFONDS. Zondag 10 November. Dansen, Musis Sacrum's avonds. Cabaret Blokkendoos", Casino, 8.15 uur. Matinée, Rialto, 8 uur, WiUebrordusherdenking, R. K. Volksbond, 8.15 uur. Maandag 11 November. Wijdingsavond Chr. Jongevrouwen, Meisjes en Jongemannenvereenigingen, Geb. Palmstr., 8.15 uur. Propaganda-avond Chr. Bestuurdersbond, Chr. Mil, Tehuis, 8 uur. Dinsdag 12 November. Voordrachtavond Nederl. Reisvereeniging, Musis Sacrum, 8.15 uur. Ned. Reisvereeniging, Musis Sacrum8 uur Zaterdag 16 November. Soirée Korfbalvereeniging K. V. T., Musis Sacrum, 8 uur. i) Alle hier genoemde prijzen zijn gemid delden; zij kunnen in verschillende plaatsen wel eens uiteenloopen. Volgende week zullen eenige collectanten, met l(jsten en bussen aankloppen bij onze stad- genooten, voor de versterking van het „Dorus Rijkersfonds". Het is waar, dat tegenwoordig veel gevraagd wordt voor verschillende doel einden en dat men soms wat onwillig wordt z(jn gave te offeren op het altaar van de lief dadigheid. Dat mag en zal echter met de collecte voor het „Dorus Rijkersfonds" zeker niet het geval zijn. Van nabij kennen wjj immers het moeilijke werk van de oude redders, die tal van malen hun leven waagden, om dat van anderen te redden en die nu, vaak in kommer volle omstandigheden voortleven. Om wat kleur in hun leven te brengen en hun levens avond wat minder zorgvol te maken, onder steunt het „Dorus Rijkersfonds" deze oude redders. Eenige duizenden guldens worden jaarlijks aan Heldersche redders uitgekeerd en wanneer dus volgende week een beroep op u gedaan wordt, tot ondersteuning van dit mooie werk, dan kunt u niet weigeren. Alle gaven zijn welkom, geef naar uw ver mogen, maar laat in geen geval de collectanten zonder gave verder gaan. Laat dezen keer de lijsten volteekend terug komen en als u niet daarop wilt teekenen, deponeer dan uw gave in de bus. CABARET „DE BLOKKENDOOS' Nog even een kleine aanbeveling voor het optreden van dit cabaret op morgenavond in „Casino". Wij laten hier eenige persbeoordee- lingen volgen; zoo schrijft: „Nieuwe Rotterdammer": Fientje de la Mar, voortreffelijk van mimiek. Er was vroolijkheid en pit en de stampvolle zaal heeft niet nagelaten van haar gulle en makkelijke waardeering uitbundig te getuigen. „Algemeen Handelsblad": fc Johan Elsensohn oogstte als bruggentrek- ker en als trambestuurder veel bijval. Het ge zelschap dat wordt aangevoerd door de Ne- derlansche Cabaret-Artieste bij uitnemendheid, Fientje de la Mar, zal ongetwijfeld nog menige volle zaal trekken. „Telegraaf": Cabaret van het beste allooi, dat recht tot het hart speelt, dat ontroert en vreugde schenkt. „Het Volk": De lach bleef niet van de lucht..n 4e POPULAIRE ATTRACTIE-SOIREE. Zondag a.s. organiseert de directie van Musis Sacrum wederom een Populaire Soirée, ditmaal zullen als attracties dirigeerwedstrjj- den worden gehouden, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Een feestpolo- naise wordt ingelascht. DE ZEEVAARTSCHOOL FEESTTE. En dus dankbare feestgangers. Het is nog maar een leeftijd van twee jaar, die de Vereeniging van Zeevaartscholieren be reikt heeft, maar het bewijs is geleverd, dat een amusementsvereeniging niet oud van jaren behoeft te zijn om een geslaagden avond te kunnen enscèneeren. De goede roep, die de vereeniging al in het eerste jaar van haar bestaan had doen uitgaan, had velen, vooral jongeren, doen besluiten om gisteravond naar het oude en vertrouwde Casino op te trekken. Het was een vroolijk aspect, dat de Casino- zaal bood, daar de dames hun nieuwste japon nen demonstreerden, terwijl degeen van hèt mannelijk geslacht, die zich de luxe van een smoking konden permitteerden in dit ornaat als galante ridders furore maakten. Er was veel en beschaafd publiek dezen avond en het feest had onmiskenbaar een voornaam cachet. Onder de aanwezigen merkten w(j als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur op, de secrè- taris, mr. dr. Van Bolhuis, den directeur en verschillende leeraren van de Zeevaartschool Om ruim half negen werd het feest door den vlot sprekenden voorzitter geopend, waarna de heer Middendorp enkele woorden sprak. Het waren optimistische klanken, die de populaire Zeevaartschool-directeur kon uiten, daar hij natuurlijk van de gelegenheid gebruik maakte om op de opleving in de scheepvaart te wijzen. Het is al vaker voorgekomen, dat zulk een opleving een algeheele opheffing uit de crisis beteekende, dus is er ook thans, nu bijna de geheele Nederlandsche koopvaardij vloot weer in actie is, alle hoop, dat spoedig betere tijden zullen komen. Nadat de directeur gesproken had, kwam nog een gymnasiast uit Alkmaar de Z. V. S. complimenteeren en daarna was het woord uit sluitend aan de brengers van het amusement. „The Moochers", destijds winnaars van hét amateur-band-kampioenschap van Nederland, openden het programma, dat een twaalftal nuni- mers telde, met een slowfox. Al dadelijk deed het uit 9 man bestaande ensemble zich kennen als zeer beschaafd en behept met zekere muzi kale eigenschappen. Wij kunnen echter over zijn prestaties niet zoo uitbundig zijn en nemen b.v. aan, dat sinds het Nederlandsch kampioen schap veroverd werd, het team eenige wijzi gingen, die geen verbeteringen waren, heeft ondergaan. Na „The Moochers" volgde een kaleidoscoop van tooneel-manifestaties. Men doceerde het „Elfde Gebod", een studentenmop, waarbij het erg gemoedelijk toeging. De. één stond b.v. met zijn voet op het souffleurshokje te trappelen, terwijl een ander van de gelegen heid gebruik maakte om een kameraad, die in de dialoog bleef steken, duidelijk hoorbaar aan de juiste voortzetting hielp. Juist deze gemoe delijkheid maakte het geheel zeer genoegelijk. RIALTO-THEATER. De wereldoorlog in journalen Deze film, „Vergeten Mannen", wil zijn een herinnering aan het carnaval des doods, het welk aan zoo vele fronten van 1914 tot 1918 gehouden isEn tevens een waarschuwing, nu ook in deze dagen Mars zijn bloedig mas ker tusschen de van diplomatie druipende regeeringen wringt Een herinneringalsof wjj er niet iede ren dag, ieder uur aan herinnerd worden. Alsof men het vergeten was! Al te naïef. „Vergeten Mannen" is een documentaire film, vervaardigd uit een groot aantal oor- logs-journaals, deels in 't bezit van oude filmmaatschappijen, deels het eigendom van generale staven. Al deze authentieke rollen celluloid laschte men tezaam en dit werd: „Vergeten Mannen". En de kino-bezoeker van 1935 zit in zijn geriefelijke fauteuil en neemt kennis van dat alles: ziet, hoe de fakkel in het vooze Europa geworpen wordthoe alle volken zingend optrekken naar de frontenhoe de Dood er oppermachtig heerscht en millioenen weg vaagt van de met loopgraven doorploegde aarde Hy ziet de Zeppelins en vliegtuigen neer halenziet de „Lusitania" naar den kel der gaanziet het helsche mitrailleurvuur menschen wegmaaien En men overpeinst, gezeten in de bioscoop, hoe krankzinnig dit alles was. Hoe waarlijk bestiaal in een beschaving van vele eeuwen. En hg weet 't: zoo iets zal nimmer meer mogelijk zijn. Zoo iets is de ijzeren leerschool voor altjjd geweest. Aan het einde van de film ziet men ontel bare houten kruizen op kerkhoven staan: daaronder rusten de mannen en jongens van 19141918. De levenden zijn hun dankbaar. Zij toch gaven het schoonste wat men had: het leven. Monumenten verrezenherinne ringen aan den droevigen „Poilu inconnu" den Onbekenden Soldaat. Doch dit alles neemt niet weg, dat het allerdroevigste van de jaren 19141918 in schrijnende felheid blijft bestaan: Het was alles voor niets. Er werd niets door gewonnen. De film is ontegenzeggelijk suggestief: de beelden zijn weliswaar meermalen vaag en BUURTVEREENIGING „DE SPOORSTRAAT". Vrijdagavond opgericht. Wij ontvingen, van een voorloopig comité, bestaande uit de heeren W. Bierenbroodspot, voorzitter, Spoorstraat 95, G. Mensing, pen ningmeester, Spoorstraat 85 en L. Miedema, secretaris, Spoorstraat 81, een circulaire, waaraan wij het volgende ontleenen: Zooals U misschien reeds eerder vernomen hebt, worden momenteel pogingen gedaan om een buurtvereeniging „De Spoorstraat" te stichten. In andere steden bestaan al zoovele jaren dergelijke buurtvereenigingen, die, in samen werking met' de Middenstandsorganisaties, veel goeds tot stand hebben gebracht. Bereids is een voorloopig Comité samen gesteld, terwijl verscheidene winkeliers met dit plan sympathiseeren. A.s. Vrijdag, 8 November, des avonds te half 9, zal in één der zalen van Hotel „Bellevue", een vergadering gehouden worden om te komen tot definitieve oprichting der Spoorstraat-vereeniging". Wij zorgden natuurlijk tijdig in hotel „Belle vue" aanwezig te zijn en troffen daar een aantal Spoorstraatbewoners aam, die, evenals wij, in afwachting waren van de dingen die komen zouden. Het was de heer Bierenbroodspot, die in een korte openingsspeech het doel der vereeniging uiteenzette en den aanwezigen het welkom toeriep. Het initiatief voor de vergadering is uitgegaan van de heeren Laan, Konijn, Langkamp, Stins, Miedema, Mensing en Bierenbroodspot. In zijn openingswoord zeide de heer Bierenbroodspot het volgende: Mijne heeren, Als voorzitter van het voorloopig comité van de buurtvereeniging „Spoorstraat", heet ik u CHRISTELIJKE BESTUURDERSBOND DEN HELDER. Ons binnenalndsch verbruik. Voe dingswaarde der melk. Spr. geeft ter vergelijking eenige cijfers van het gemiddeld verbruik. De Hollanders gebruiken gemiddeld per hoofd en per dag 3/io 1. melk, Zwitserland daarentegen verbruikt I 1. per dag. Daar tusschenin ligt Noorwegen met 1., Amerika met 8/io 1., enz. Men zal zeggen: melk is zoo duur; gezien de voedingswaarde is er evenwel geen ander product mee te vergelijken. 1 1. melk kost II cent,1) dezelfde voedingswaarde vindt men terug in 175 gram volvette kaas, waarvan de prijs is 13 cent, in 225 gram 20 -f- kaas ook ongeveer 13 cent. Daartegenover kost 460 gram rundvleesch gemiddeld 55 h 60 cents, 7% ons schelvisch 50 cents, 7 8 eieren 35 40 cent, 4% ons kalfsvleesch 70 75 ct. Deze hoeveelheden vertegenwoordigen alle de gemiddelde voedingswaarde van 1 1. melk 11 cent. Over 't geheele land genomen wil het Crisis- Zuivelbureau thans een actie voeren voor meerder verbruik van zuivel. De actie, die hier op touw zal worden gezet, zal moeten dienen om iedere huisvrouw de overtuiging bij te brengen, dat we hier te doen hebben met een voedingsmiddel, dat niet wordt overtroffen. De gemiddelde samenstelling der melk is: water 88.2 eiwit 3.2 vetgehalte 3.2 suiker 4.5 diverse zouten 0.8%, citroen zuur 0.1 Crisis-zuivelweek in Den Helder. De Commissie nu heeft gemeend hier een Crisis-Zuivelwerk te moeten organiseeren veel reclame wordt ervoor gemaakt; de Com missie zal in de eerste plaats tot medewerking B E G R OTI N G ZONDER EENIGE VERPLICHTING ZIE DE ADVERTENTIE IN DIT BLAD I

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9