Radio-programma Als menschen en booten naar de diepte der zeeën afdalen, GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935- BINNENLAND P. Zeeman, t Het Nederlandsch en het Belgische Parlement. De verhooging van de omzet belasting. De beperking van de zuivelproductie. De melkprijs. Huldiging van redders te Oostmahorn. De Ossche bende Door een zandtrein overreden en gedood. Een tros in de schroef. De overval met berooving te Aalbergen en Bornebroek. Kortenhoefsche perikelen Boerderij afgebrand. Hauptmann. Turksch schip gezonken. Opzienbare arrestaties ln Roemenië. De overstrooming van den Rhöne i,7 'h.:rer" ve,c •*-<£» Dinsdagochtend is te Alkmaar in den ouder dom van 54 jaar overleden het sociaal-demo cratisch Statenlid P. Zeeman. De heer Zeeman is van 1927 af lid van de Staten van Noord- Hdllaad geweest. In 1931 vestigde hij zich te Alkmaar hoofdingeland van Noord-Holland's Noorderkwartier en van 1928 tot 1923 hoofd ingeland. Hij is verder bekend geworden door het zoo genaamde plan-Zeeman, dat een mogelijke op lossing zou bevatten voor de treurige tuin- bouwtoestanden in Noord-Holland. Van 1912 tot 1931 was hij lid van den ge meenteraad van Ziud-Scharwoude. In sociaal democratische kringen en ook daarbuiten stond de heer Zeeman bekend als een waarachtig mensch, die zijn geheele leven heeft gestreden voor de belangen van de plattelandsbevolking. De Katholiek Vlaamsche gekozenen zullen hun eigen taal spreken. De (Brusselsche) Standaard meldt: De katholieke Vlaamsche groepen van Ka mer en Senaat vergaderden om te beslissen over het taalgebruik in Kamer en Senaat. .Beslist werd, er aan te houden dat de diensten in de beide Kamers evenwaardig het Vlaamsch en het Fransch zouden gebruiken. „Dat in den regel bij de bespreking in de openbare vergadering de leden Nederlandsch zullen spreken". Het „in den regel" spreken van het Neder landsch in de openbare vergadering zou be- teekenen, dat al de Vlaamsche gekozenen doorgaans het Nederlandsch zullen gebruiken, maar dat uitzonderingen afwijkingen van de zen algemeenen regel, niet zjjn uitgesloten. Deze kwestie schijnt nog niet definitief te zijn geregeld. Minister Oud houdt er niet uitdruk kelijk aan vast, evenmin als aan ver laging van den accijns op bier en ge distilleerd. Minister Oud heeft gistermiddag in de Tw. Kamer bij de algemeene beschouwingen over de begrooting o.m. geantwoord op de opmer kingen van verschillende Kamerleden en in het bijzondei van den heer Schouten, in ver band met de voorstellen tot heffing van op centen op de omzetbelasting. De minister zeide in antwoord op de vraag van den heer Schoucen, de verhooging van de omzetbelasting achterwege te laten evenals de verlaging van de accijnzen op bier en ge distilleerd, dat hij persoonlijk aan zjjn voorstel de voorkeur geeft, maar hij maakt er geen halszaak van. Als de Kamer er zoo over denkt, kan spr. er wel overheen komen. Het zal hem 5 mi'lioen schelen. De minister verwachtte, dat de aangekon digde reisbelasting misschien wat meer op zal brengen, terwijl thans ook het benoodigde voor rente van vlottende schuld minder is dan vroeger. NEDERLAND EN AMERIKA, De handelsbesprekingen zullen ver moedelijk deze maand afloopen. Naar wordt gemeld, mag worden verwacht, dat de handelsbesprekingen tusschen Neder land en Amerika, welke reeds geruimen tyd tyd te Washington gevoerd worden, nog deze maand zuilen afloopen. Naar men weet staat de Nederlandsche delegatie onder leiding van den heer A. T. Lantink, directeur der han- delsacccorden. BLOEMBOLLEN CULTUUR. Candidatuur vacature-Kretage. De' afdeeling Hillegom van de Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur heeft in een zeer druk bezochte en af en toe sterk bewogen vergadering in de vacatures van voorzitter en drie leden van het hoofdbestuur candidaat gesteld voor het voorzitterschap dr. Verhage, adjuct-secretaris der vereeniging te Haarlem, en als hoofdbestuursleden de hee- ren Seignette, J. v. d. Berg en W. Jonkheer. De voorzitter verzette zich krachtig tegen bespreking van de saneeringskwestie. De mededeeling van de landbouw- en zuivelorganisaties, dat de beper king van den melksteun onuitvoer baar moet worden geacht, geeft den minister aanleiding naar andere maatregelen uit te zien. De Regeeringspersdienst meldt: De maatregelen van de regeering om te komen tot de noodige vermindering der zui velproductie zijn van drieërlei aard. Vooreerst geldt reeds eenige jaren een beperking in den aanfok van rundvee door een beperking van de teelt van kalveren. Bovendien is tweemaal op groote schaal tot afslachting overgegaan, om ook onder het oudere rundvee de beper king der melkproductie te bevorderen. Als laatste maatregel is daar het vorige jaar bijgekomen het besluit om slechts een deel van de melk te steunen, teneinde den boeren een sterken prikkel tot inkrimping van de melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den be perkten melksteun is thans tot in de details voorbereid. Gelijk bekend, was aanvankelijk het voornemen om 1 Juni l.L-tot invoering over te gaan. Het toekennen van een indivi dueel contingent gesteunde melk aan eenige honderdduizenden melkveehouders bleek meer tijd te kosten dan aanvankelijk kon worden voorzien. Vandaar, dat de minister van land bouw en visscherij bij de behandeling van de begrooting van het Landbouw-erisisfonds in de Eerste Kamer onlangs mededeelde, dat de uitvoering naar 1 Januari wordt verschoven, maar dan ook zal worden uitgevoerd. Intusschen is een nieuwe ernstige compli ce Ingetreden, doordat de minister van landbouw en visscherjj van de drie Centrale landbouworganisaties en den Alg. Nederl Zmvelbond een brief heeft ontvangen, waarin z:j mededeelde, dat zij. zich op dit oogenblik met uitsprekende over de al dan niet juist heid van de beslissing der regeering om de melkproducten te beperken, ter kennis van den minister meenen te moeten brengen, dat de genomen maatregel om tot melksteunbe- perking te komen onuitvoerbaar moet worden geacht en in ieder geval niet tot het beoogde doel za' leiden. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de minister, evenals het college van regeeringscommis- sarissen, de voorgestelde regeling wenschelrjk en uitvoerbaar acht. Door de mededeeling van de drie landbouworganisaties en den Alg. Nederl. Zuivelbond wordt de geheele melk steunregeling op losse schroeven gezet; in ieder geval wordt het gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk vergroot. De kans is immers niet gering, dat een vol- doelde werkelijke beperking van de melkpro ductie niet tot stand zal komen, wanneer bij de landbouwers door de bovengenoemde mede deteling de gedachte, dat de maatregel niet kan worden doorgezet en in geen geval den gewenschten uitslag kan opleveren zoozeer is versterkt. Daar de meiproductie in ieder geval be perkt moet worden, wil de minister, in over eenstemming met het college van regeerings- commissarissen niet het risico aanvaarden, dat zij niet of niet spoedig genoeg zal wor den bereikt met handhaving van het ontwor- penpen stelsel, aan welks deugdelijkheid door zoovelen wordt getwfeld. Daarom worden thans andere maatregelen overwogen, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden bekend gemaakt. Het A.N.P. meldt: Naar aanleidiDg van de mededeeling vanwege den minister van visschery en landbouw, dat de verhooging van den inkoopprijs van melk met ceDt slechts voor één week zal geschie den, is de verkoopprijs voorloopig dezelfde gebleven. De lasten, welke op de bedrijven worden gelegd, z|jn echter zoo hoog geworden, dat elke verhooging van den inkoopprijs in dezen t|jd een pr|jsverhooging noodig maakt, nadat de vorige inkooppr|jsverhooging reeds geheel door den melkhandel voor zijn rekening Is genomen. De schipper van de Insulinde, Mees Toxopeus, heeft de groote gouden me daille van de N. Z. H. R. M. gekregen. De voorzitter van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingsmij., de heer Tegelberg, heeft Maandag in gezelschap van eenige an dere leden van het bestuur te Oostmahorn onderscheidingen uitgereikt aan de beman ning van de motorreddingboot Insulinde. Dit in verband met de redding van de opvaren den van het Duitsche schip Bramow, dat in den gevaarlijken nacht van 17 op 18 Septem ber op het Borkumerrif was gestrand. Nadat de heer Tegelberg de gebeurtenis sen van dien merkwaardigen nacht had ge memoreerd en hulde had gebracht aan de kra nige bemanning, heeft hij aan schipper M. Toxopeus de groote gouden medaille, hem door de Maatschappij verleend, uitgereikt. Aan den machinist Reiniger is de gouden medaille, tweede groote toegekend. De andere opvaren den, die allen reeds in het bezit z|jn van de zilveren medaille, hebben terzake van hun dapper gedrag b|) deze redding betoond, de zilveren gesp ontvangen. Nog hebben het woord gevoerd de inspec teur voor de scheepvaart te Groningen, de heer T. L. Mellema en de burgemeester van Oostdongeradeel, de heer F. S|jtsma. De heer Toxopeus heeft bedankt. Binnenland. Inbraken te Gemert opgehelderd. Het is thans gebleken, dat de talr|jke in braken, welke den laatsten tijd te Gemert hebben plaats gehad, eveneens zijn gepleegd door leden van de Ossche bende. Een beruchte Ossenaar, A. de B., die thans in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch is opgesloten, heeft, toen de grond hem te Oss te warm onder de voeten werd, het terrein van zijn werkzaamheden naar Gemert verplaatst. Hij heeft daar samengewerkt met drie beruchte inwoners van Gemert, die reeds op een uitge breid zondenregister kunnen bogen. Het waren de ongeveer 50-jarige gebrs. T. en M. M. en de 34-jarige metselaar A. E. A. de B. heeft thans bekend met bovenge noemde personen o.a. te hebben ingebroken bjj de gebroeders v. d. Ven te Gemert. Des avonds was men de boerderij binnengeslopen, waar uit een kast een bedrag van ongeveer 1500 is gestolen. De 48-jarige M. M. bevindt zich op het oogenblik in de strafgevangens te Scheveningen wegens diefstal. Zijn broer, de 50-jarige wijn handelaar T. M., en A. E. z|jn gearresteerd en hebben eveneens een bekentenis afgelegd. Beiden zijn pas uit de gevangenis ontslagen, waar z|j geruimen t|jd in voorloopige hechte nis hebben doorgebracht, in verband met een inbraak te Lieshout, waar ongeveer duizend gulden uit een brandkast werd gestolen. Zij zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Roermond. De operaties te Eindhoven en om streken. Men meldt uit Eindhoven aan de N. R. Crt. Thans is aan het licht gekomen hoeveel diefstallen en inbraken de Ossche bende op haar geweten heeft voor wat Eindhoven en omstreken betreft. De Eindhovensche recher che heeft n.1. W. J. M. van H„ bijgenaamd de Mulder, die thans in de strafgevangenis te 's-Hertigenbosch is'opgesloten, aan een langdurig verhoor onderworpen, zulks in ver band met de diefstallen die te Eindhoven werden gepleegd. Van H. heeft daarbij zijn hart gelucht en de volgende bekentenissen af gelegd. Hij bekende, dat h|j in vereeniging met andere personen, die thans allen te 's-Her togenbosch zijn gedetineerd en bekend zijn als de dievenbende van Oss, op de volgende plaatsen had gestolen en ingebroken: in 1924 brachten zij een bezoek aan een woning in de Catherinestraat te Eindhoven en stalen daar uit een bureau 300. Bij een bezoek aan de twee schoenfabrieken te Veldhoven stalen zij resp. 100 en 23 alsmede eenige paren schoenen. Dienzelfden nacht bezochten zij een woning aan den Da Costaweg te Eind hoven, waar 25 en eenige sieraden werden gestolen. In 1926 werd de buit veel grooter. Toen bra ken zij in in het pakhuis van den heer v. d. Putten aan den Woenselschen watermolen, forceerden de brandkast en maakten 2400 buit. Even later bezocht het gilde Geldrop, waar zij op het kantoor van de stroohulzenfabriek 100 buitmaakten. In dienzelfden nacht sta len z|j uit een brandkast van een linnen- fabriek, eveneens te Geldrop, 500. Eenigen tijd later bezochten zij de sigaren fabriek van de la. Hoppenbrouwer, waar 40 werd gestolen, terw|jl zij uit een winkel te Oss op hun terugtocht 100 stalen. Zij maakten tevens van de gelegenheid gebruik om een passeerenden auto aan te houden en daaruit een partij sigaretten te stelen. Dat zelfde jaar braken zij in in een winkel van de Philips Coöperatie en ontvreemdden er 200. Tevens braken zij op verschillende tijdstippen in in de sigarenfabriek van de firma Altink en Burgers aan de Lijmbeek- straat te Eindhoven, waar resp. 160 en 100 werd buitgemaakt. De serie inbraken en diefstallen eindigde in 1931, toen werd v. H. in het voorjaar in gezelschap van K. de B. en K. V. op heeter- daad betrapt bij een inbraak bij den kolen handelaar Beerens te Eindhoven. De Eindhovensche recherche had er n.1. de lucht van gekregen, dat ook daar de brand kast geforceerd zou worden en zich verdekt opgesteld. Toen de drie mannen binnenkwamen, lie pen zij in den val. Nadien, zoo bekende v. H., hebben wij Eindhoven zooveel mogelijk ver meden, aangezien de politie ons daar te glad af was. Behalve de reeds vermelde diefstallen heeft v. H. nog tal van inbraken bekend, waarbij geen buit kon worden behaald. De brandkasten werden deels opengebroken, deels met valsche sleutels geopend. Thans is de recherche te Eindhoven bezig met het verhoor van de andere daders van deze diefstallen, die allen in de Bossche ge vangenis z|jn opgesloten. Onder de gemeente Schoorl, in de buurt schap Hargen, is Maandagmiddag de 85- jarige weduwe R. door een zandtrein over reden en gedood. De ongelukkige is waar schijnlijk tusschen de rails gevallen toen zij haar woning verliet, juist op het oogenblik, dat de zandtrein in aantocht was. Lastige reparatie. Op de thuisreis van de sleepboot Donau van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst van Pointe Noire naar Maassluis heeft zich een eigenaardig ongeluk voorgedaan, dat dank zij de mooie weersomstandigheden zonder in cidenten, doch alleen met enkele dagen opont houd is afgeloopen. De sleepboot was voor het laden van kolen Freetown in Siërra Leona binnengeloopen en nadat de bunkers geheel gevuld waren, had men de terugreis hervat, toen 4 mijl uit de kust de machines plotseling stilstonden. Een onderzoek werd ingesteld en spoedig bleek, dat zich een 2% duims staaldraad om de schroefas bevond. Een dergelijk ongeluk heeft zich, voor zoo ver bekend, nog nimmer in volle zee voorge daan en moet worden toegeschreven aan het feit, dat waarschijnlijk een passeerend stoom schip den tros heeft verloren, terwijl het in de onmiddellijke nabijheid van de sleepboot was en dientengevolge in de schroefas van de Nederlandsche sleepboot is terechtgekomen. Met groote moeite en met een snelheid van 2 m|jl slaagde men er in Freetown te be reiken, doch daarmede was het ongeluk niet klaar, daar zich in deze havenplaats aan de West-Afrikaansche kust geen dokken of dui kers bevinden. Derhalve werden drie negers in dienst ge nomen, die door herhaaldelijk duiken moesten trachten den tros uit de as te verwijderen. Met eea Dzervjjl gewapend verdwenen de negers telkenmale onder water om na korte- ren of langeren tijd wederom aan de opper vlakte te verschijnen voor het inademenen van versche lucht en daarna hun werk weder voort te zetten. Na vier dagen van onvermoeid werken Slaagden de inlanders er in den tros ter lengte van 163 voet te verwijderen. Alhoewel de machines bij het draaien nog hinder van achtergebleven stukjes draad ondervonden, kon de sleepboot den Nieuwen Waterweg bereiken en rechtstreeks naar Rot terdam opstoomen om in één der dokken ge repareerd te worden. De dader veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag den fotograaf K. de G., uit Hengelo, die betrokken was bij den overval met roof te Albergen en Bornebroek, gepleegd op oude lieden, welke ernstig mishandeld werden, tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde zes jaar. DE BRAND TE GILZE-RIJEN. Brandstichting. Op het erf van den landbouwer G. T. te Gilze-Rijen heeft Maandagavond een zware brand in een der schuren gewoed, waarbjj 2 koeien en een half, alsmede een groote party graan een prooi der vlammen werd. Ge durende den nacht stelden zoowel rijks- als gemeentepolitie eert uitgebreid onderzoek in. Alles wees er op dat brandstichting in het spel was. Tegen T. stapelden zich de aan- wijzingen meer en meer op als zou hy de dader zijn. Dinsdag nu heeft T. zich hg de politie aan gemeld en een volledige bekentenis afgelegd. De landbouwer is aangehouden en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. De publieke opinie van Kortenhoef houdt zich den laatsten tyd, behalve met dansver- gunning, bezig met het geval van een echt paar, dat echtscheiding heeft aangevraagd. De man heeft bij voorbaat zijn twee kinderen by zijn vader gebracht. De vrouw neemt hier mee geen genoegen en zg verscheen Maandag avond 10 uur ten overstaan van een groot aantal dorpelingen voor het schoonvaderiyk huis en eischte de kinderen terug. De schoon vader diende van antwoord door een jacht geweer op de menschen af te schieten, die hierop een goed heenkomen zochten. Niemand werd geraakt. De dorpsveldwachter, die den schoonvader als een lastig heer kent, be daarde de gemoederen der dorpelingen en gaf de verzekering, dat hij den volgenden ochtend het geweer in beslag zou nemen. Door het spelen met lucifers. Dinsdagochtend om ongeveer acht uur is brand ontstaan in de boerderij De Volharding, gelegen aan den weg tusschen Gasteren en Anlo. Er kon niets worden gered dan het rundvee. Huisboedel, varkens en biggen en de oogst zgn verloren gegaan. De oorzaak is het spelen met lucifers in de hooischuur door een vyfjarig jongetje. De boerdery en de inventaris waren slechts VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door den K.R.O. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en oudén-van-adgen. 12.15 Gramofoonplaten en 'Schlagermuziek; 3.15 Gramofoonplaten. 3.30 Orgelconcert en gramofoonplaten. 5.00 Orkestconcert, gram.platen en lezingen. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Causerie. 8.35 Symphonieconcert en gramofoonplaten. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. Schlagermuziek. 11-1512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 4.00 V.A.R.A., 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Declamatie. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. 1.00 Gramofoonplaten. I.15 Orkestconcert. 2.00 Zang door J. Toft. Aan den vleugel: E. Veen. 2.15 Het Omroeporkest. 3.00 Zang en piano. 3.15 De AVRO-Decibels. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Orgelspel Reg. Foort. 6.30 J. Jong (orgel, I. Rossican (piano), E. Walis (viool) en S. Sipos (cymbaal). 7.00 Lezing over Mazzini, gramofoonplaten en declamatie. 7.50 Berichten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 „Onze Bijbel". 8.30 P. Kok (sopraan) en H. Borkert (tenor). 9.00 Een halfuur by Alb. Schweitzer. 9.30 Gramofoonplaten. 10.20 Muzikale causerie. 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Berichten. II.00 Voordracht. 11.12 Jazzmuziek. 11.4012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. K.R.O.-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. '12.15 Gramofoonplaten en Schlagermuziek. '2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportpraatje. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten en orkestconcert. 5.30 Esperanto. 5.45 Vervolg concert. 6.20 Lezingen en gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage. 8.20 Gramofoonplaten. 8.45 Interview. 9.00 Schlagermuziek en gramofoonplaten. 9!45 Voordracht. 10.05 Schlagermuziek. 10.30 Berichten. 10.35-12.00 Gramofoonplaten. Hilversum U, 301 m. V.A.R.A.-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voor de Arb. i. d. Continubedrijven: Declamatie, Orvitropia, en radiotooneel. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Silova Lajos en zyn orkest, en Gramo foonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Lezing. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Causerie. 3.20 Gramofoonplaten. 4.00 Radiotooneel. V.A.R.A.-strykorkest, kin derkoor en lezing. 5.00 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire lezing. 6.00 A. Kramer (bas). 6.30 Lezing. 6.45 V.A.R.A-orkest. 8.00 Berichten. 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 Toepraak. 8.45 Dubbel-X, V.A.R.A.-tooneel en solisten. 10.15 Berichten. 10.15 Berichten. 10.20 Gramofoonplaten. 10.45 Vervolg concert. 11.20 S. Sipos (cymbaal) en D. Wins (piano). 11.30 Cabaretprogramma. 11.5012.00 Gramofoonplaten. laag verzekerd. De boerdery en ■oan den heer Oosterwijk «re- van den heer Wegens ge werd bewoona door A. brandweer brek aan bluschwater kon weinig uitrichten. Buitenland. Bruno Houptman heeft by het bonds- gerechtshof te Washington beroep aangetee- kend tegen zyn vonnis. Hy baseert dit beroep op het feit, dat zijn grondwettelijke rechten tydens het proces te Flammington zijn aange tast. Een groot aantal slachtoffers. Uit Smyrna wordt gemeld, dat het Turksche stoomschip Inebolu vannacht by het binnenloopen van de haven ge zonken is. Van de 190 opvarenden zouden slechts 111 gered zgn, 79 personen zyn verdronken of worden nog vermist. De Inebolu was een klein, oud schip van ongeveer 100 ton, dat het verkeer langs de kust onderhield. Het behoorde aan de Turk sche rgks scheepvaartmaatschappij. Volgens nog onbevestigde berichten is het ongeluk ge beurd toen het vaartuig tijdens zware zee de nauwe doorvaart naar de haven passeerde. De in de haven liggende schepen en de ha vendienst boden terstond hulp. De ramp vol trok zich echter zoo snel, dat alle hulp te laat kwam. Op het geheel bezette schip ontstond een paniek. De passagiers hadden zich reeds ge reed gemaakt om aan wal te gaan en dron gen op het dek en in de gangen dooreen. Het Britsche vrachtschip Polo is de Inebolu te hulp gekomen en heeft een 100 opvaren den kunnen redden, die te Smyrna aan land gezet zgn. Het vergaan van de Inebolu. Omtrent het vergaan van de Inebolu wordt nader gemeld, dat het schip ln de nauwe golf van Smyrna in een zwaren noord-ooster- storm geraakt was. Het schip sloeg lek en het water stroomde met groote snelheid de ruimen binnen. Men deed vertwijfelde pogin gen om het lek te dichten, de pompen werden aangezet en de kapitein trachtte de dichtst bijzijnde haven te bereiken. Alle pogingen waren evenwel vergeefsch, het schip kapseis de en zonk een kwartier nadat het lek ge slagen was. De groote sneKxeid, waarmede het schip zonk, de storm en de hooge zee, alsmede het nachtelgk uur, bemoeilgkten het red dingswerk van boord uit, temeer daar een wilde paniek was uitgebroken. Het Engelsche vrachtschip Polo en het HO Turksche stoomschip Istikeal hebben menschen kunnen redden. Intusschen waren uit Smyma motorboot de plaats des onhcils genaderd, en deze kon den nog 14 menschen redden, zoodat tot dus! ver in totaal 125 menschen als gered worden opgegeven. Het aantal dooden zou 66 bedra gen. Tot dusver werden drie lgken geborgen] Bgna alle geredden moesten direct in de ziekenhuizen van Smyma worden opgenomen, daar zij voor het meerendeel zwaar gewond zgn. zy hebben hun verwondingen opgeioopcn tydens den ondergang van het schip en tijdens de hierdoor ontstane paniek, alsmede toen zy in het water ronddreven, tengevolge van de vele wrakstukken, waarmede zy in aanraking kwamen. Velen hunner konden slechts be wusteloos uit het water worden opgehaald. Volgens een andere lezing zou het schip zwaar met katoen geladen zgn geweest Do lading zou door den zwaren zeegang nat ge worden zgn, waardoor het schip overbelast werd. Het onderzoek is nog in vollen gang. Te Smyma heerscht groote verslagenheid! Alle bgeenkomsten en feestelijkheden zijn af gelast. De laatste berichten over de schipbreuk van de Inebolu zijn, dat 77 opvarenden zgn verdronken of worden vermist. Het Turksche schip Istikbal en de Engelsche vrachtboot Polo hebben 110 opvarenden gered. De schip, breuk wordt toegeschreven aan slechte stu wing van dë scheepslading. Het schip sloeg lek en maakte slagzij. Na 23 uren was het schip gezonken. Men vreest, dat verscheidene opvarenden, die ter verpleging in een zieken huis zijn opgenomen, het leven er niet zullen afbrengen. Naar Reuter uit Boekarest meldt, heeft do politie Dinsdagmorgen een opzienbarende ar restatie verricht Drie aanzienlijke persoon- ïykheden, de gepensionneerde generaal Rades- cu, de leider van de grootste chirurgische kli niek, prof. dr. Cerota en een bekend rechts geleerde Vasiliu uit Cluj, werden gearres teerd. Allen zyn lid van de volksparty, die wordt geleld door maarschalk Averescu. Vermoede- ïyk zyn zy gearresteerd wegens de publicatie van misleidende berichten, inzake het hoog ste gezag. Een officieele mededeeling dienaangaande is evenwel nog niet gepubliceerd. Wolkbreuken boven Hyëres. De Rhöne heeft te Lyon by de Heilige Geestbrug het laag gelegen deel van de stad overstroomd; de verbinding met Boliène ls afgesneden. De streek van Hyères is geteisterd door wolkbreuken. Een autobus is blgven steken en de passagiers moesten door soldaten en gendarmen bevrgd worden. Waardoor de menschel ij ke motor stilstaatDe duiker onder water moet vóór alles zijn zenuwen de baas blijven Het opstijgen moet in verschillende etappes geschieden. -» Een duiker op 60 meter diepte zit onder druk van 7 atmosfeeren. Wanneer het hart deze vloeistofpomp nu plotseling gebruiken moet voor iets heel anders, en dienst moet doen als luchtpomp, dan is het logisch en ook heel verklaarbaar, dat deze menschelgke motor gaat weigeren... en stil staat... Voor den duiker is dit funest. Dus kan deze duikerziekte zelfs onmid- dellgk den dood ten gevolge hebben? De officier, belast met toezicht op het dui- kersbedrijf knikt bevestigend. Men duidt deze duikerziekte aan, met het woord „caisson"-ziekte. Een duidelgk voorbeeld van de werking dezer bellen vertoont zich bg een gewoon spitwaterfleschje, dat open gemaakt wordt. Dan ziet u tal van belletjes opstijgen. Met ge weldige kracht, nu de druk opgeheven is, banen ze zich een uitweg, 't Zelfde genre bellen treedt ook op in het hart van den dui ker, als hg van groote diepte, onder een druk van vele atmosferen, plotseling naar bo ven zou stggen. Dit moet voorkomen worden, want deze stikstofbellen zgn gevaarlgk. Het kan voorkomen worden, door b.v. den duiker heel langzaam op te halen, heel gelei- delgk, waardoor de stikstof gelegenheid krijgt eveneens zeer langzaam, zonder groote schok ken, uit het bloed en weefsels te treden, zoo dat er geen vorming van gasbellen plaats vindt. Bg dit systeem houden we het stikstof gehalte van het bloed in voortdurenden even- wichtigen toestand, zoodanig, dat het bloed by de bestaande spanning steeds verzadigd is met stikstof. Nu begrijp ik duidelgk waarom de duik- meester mij onlangs instrueerde, toen ik mgn eerste duikproef nam, om te leeren hoe men een gezonken onderzeeboot verlaat, nadruk- kelgk er op wees, dat de proef niet geslaagd was, als ik te snel aan de oppervlakte van het water kwam, merk ik op. Zeer zeker moet iemand die uit een ge zonken duikboot ontsnapt, dezelfde voor zorgen by het opstijgen in acht nemen, als een duiker in duikerpak, beaamt de officier. Daar in zoo'n geval geen duikermeester hy de hand zal zyn om mogelijke fouten te voor komen, moeten de menschen leeren ook onder water voor zichzelf te zorgen en daarvoor is ln de eerste plaats noodig, dat je zenuwen je niet de baas worden. Zelfs by deze proeven in het zwembad ge beurt het wel, dat, als de bemanning voor het eerst op den bodem is, ze dan plotseling door een volkomen onberedeneerde schrik aangegrepen wordt, ademnood krijgt met armen en beenen gaat slaan, neervalt kortom alles doet wat ze niet moet doen De bemanning die uit een onderzeeër' ont ligt, heeft natuurlijk ook terdege met ,i(„„ caissonziekte rekening te houden Uw doel was, te ontsnappen uit een her metisch gesloten gevangenis, u was een on- vrywillige duiker. Deze duiker echter is een vrijwillige bezoeker van den zeebodem en heeft zich ten doel gesteld, menschenlevens- te red den of bergingswerkzaamheden te ver richten. Deze duiker zit onder die vele atmos feren druk in een caoutchouc-linnen duiker pak en om hem gezond en zonder nadeelige gevolgen onder dien geweldigen druk te doen opstggen, en om toch den opstygtgd zoo kort mogelgk te houden, passen we 'boven aangeduid systeem van langzaam, zeer ge leidelijk ophalen niet toe, maar probeeren we de stikstof te dwingen, vlugger uit het bloed te treden, door den duiker sneller een zekere drukvermindering te doen ondergaan. Bij dit systeem moeten we vooral oppassen, dat het niet zoo snel gaat, dat de stikstof gelegen heid heeft, tot het vormen van groote hellen, m.a.w., we moeten de drukvermindering niet hooger opvoeren dan 50 en als deze drukvermindering tot stand ls gekomen, dan moeten we den duiker eenigen tijd op de zelfde hoogte laten rusten, om de kleine gas belletjes, die ontstaan zyn, gelegenheid t« geven uit te treden, In verband hiermede, kunnen we ook pre cies berekenen, op welke hoogte rust moet worden gehouden. Destyging geschiedt dus in diverse étappes De te houden rustpoozen hangen af: le. van de diepte, waarop de duiker ge weest ls; 2. De tyd, gedurende welken hg daar ver toefde; 3e. Het soort werkzaamheden dat hg daar verricht heeft. Deze drie factoren bepalen n.1. de hoeveel heid stikstof die in het bloed opgenomen is. Een duiker, die b.v. 10 minuten op 60 meter diepte onder den zeespiegel heeft gewerkt, moet rusten en mag vooral niet hooger komen dan tot 24 meter onder de waterspiegel. Dio rust moet 2 minuten duren. De duiker zit n.1. op 60 meter diepte, onder een druk van 7 atmosferen. Vergist u zich niet... U spreekt van 7 atmosferen, dat is zeker een abuis, want elke 10 meter onder water geeft één atmosfeer druk, 60 meter geeft dus 6 atmosferen. U vergeet dat boven den waterspiegel ook «én atmosfeer is, waarin wg allen ademen en die telt ook mee. De berekening komt dus juist uit, op 7 atmosferen druk. Deze berekening komt ook tot de slotsom, dat de duiker, wanneer hy zich op 60 mcter diepte bevindt, dus onder de bewuste 7 mosferen druk, hy zonder onderbreking ir^ directe stijging ongeveer 7 atm.-3% atn). 3% atm. mag opstijgen, dat is, de bui c atmosfeer er af gerekend, op circa 25 m« beneden de wateroppervlakte. Over de laataer 25 meter afstand moet hg heel wat iaj,g doen dan over de eerste 35 meter. (Wordt vervolgd)-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2