De oorlog in Abessinië. Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. HELDERSCHE COURANT VAN POND' RDAG 14 NOVEMBER 1935. 5 De Italianen consolideeren hun stellingen in het Noorden. Om het behoud der munitieuoevoerwegen. Gemeenschappelijk antwoord op Italiaansche nota overwogen, Van het Noordelijk front. Van het Zuidelijk front. Van het Oostelijk front. Een verwoed gevecht bij Daggaboer Een vaandeluitreiking te Addis Abeba Trouw tot in den dood. De ambulance naar Abessinië. Hoare tegen een blokkade. i De toepassing van de sancties. F.en Oostenrijksch embargo op den wapenuitvoer naar Italië. Engeland ^rendeltde deur China en Japan Anti-Engelsche relletjes te Kaïro. Geheime manoeuvres op groote schaal. Anarchistische woelingen in Japan De Amerikaansche vloot. De Volkenbond overleden verklaard. Veldslag in Zuid Tigré te wacnten. Ras Sejoem wint terrein. De behoeften van een leger. TWEEDE BLAD De strategische positie der Abessijnen. (Van onzen bijzonderen correspondent W. P. Deedes.) Addis Abeba, Woensdagavond 13 Nov. De hevigste en waarschijnlijk meest critieke veldslag sedert het uitbreken van den oorlog, zal vermoedelijk worden geleverd tusschen Harrar en Djidjiga en wel veel spoediger dan men verwachtte. Dit is de gevolgtrekking, die men hier uit den verrassend snellen opmarsch der Italianen in het Zuiden heeft gemaakt. Berichten over de posities der Italiaansche troepen zijn slechts vaag en men gelooft al gemeen, dat zij Djidjiga als hun eerstvolgende doel hebben gekozen. Deze meening berust op de volgende overwegingen. Ten eerste is het moeilijk hun leger halt te doen houden op zoo korten afstand van Djidjiga, en ten tweede is het duidelijk, dat de Italianen den weg, waarlangs wapenmateriaal voor de Abes sijnen wordt ingevoerd uit Berbera in Britsch Somaliland, willen afsnijden. Geruchten over de bewegingen van de verdedigende troepen in Ogaden zijn te vaag om betrouwbaar te zijn. Berichten over het aantal dooden en ge wonden varieeren tusschen getallen van 500 en 2000. Het schijnt wel zeker te zijn, dat Hapte Michael's leger, dat Gorrahei verdedigde, ern stige verliezen heeft geleden, maar het is evenzeer mogelijk, dat de inheemsche Itali aansche troepen bij den aanval verliezen heb ben geleden. Buitenstaanders, die de landstreek kennen, meenen, dat alleen een wonder zal kunnen verhinderen, dat een of meer der vier opruk kende Italiaansche colonnes binnen afzien- baren tijd Djidjiga zal bereiken. Zij geven echter tevens te kennen, dat er waarschijnlijk hevig g evochten zal worden, voordat de Italianen inderdaad voor Djidjiga zullen staan. Het is daarom vermoedelijk nuttiger om het mogelijk verloop der vijandelijkheden in de toekomst af te leiden uit de aantallen, posities en bewegingen der Abessijnsche troe pen, welke gegevens ik zoo juist in mijn bezit heb gekregen. Zij zijn echter voor wat het Zuiden betreft aanmerkelijk minder correct dan de gegevens over de gebeurtenissen aan het Noordelijk front, omdat het terrein der actie daar zooveel grooter is en er onlangs belangrijke bewegingen van de legers hebben plaats gevonden. Ras Nasiboe's leger is nog steeds de sterk ste Abessijnsche troepenmacht in het Zuiden. Honderdvijftig duizend van zijn manschappen liggen tusschen Harrar en Djidjiga en ten Zuiden van deze twee steden. Deze troepen bezetten ongeveer een rechthoek, waarvan hoeken vormen. Ras Nasiboe's troepen zullen Harrar, Djidjiga, Biaworaba en Warroh de grootendeels beiast worden met de critieke verdediging van Harrar. Er is verder nog een leger van *60.000 man onder bevel van Ras Gesatsjof, dat achter Djidjiga ligt, in een driehoek, gevormd door de spoorlijn en de grens van Britsch Somaliland. Het grootste deel van Dedjasmatsj Ambo's leger van 40.000 man, bevindt zich in het Oosten van Aroesi, waarschijnlijk ongeveer 50 mijl ten Zuiden van Harrar. Misschien hebben zij hun positie sche troepenmacht, waarover de meeste twij- kortgeleden eenigszins gewijzigd. De Abessijn- fel bestaat, is Hapte Michael's 'eger, dat rondom Gorrahei lag. Het bestond oorspron kelijk uit 20.000 man, thans echter waarschijn lijk uit veel minder. Ras Desta's troepen zijn op het oogenblik van het meeste belang. Ras Desta heeft 20.000 man onder zijn bevel. Zijn hoofdkwartier is in Allata. Hij bevindt zich thans dichter bij het centrum van het Bale-district. Achter hem in het Sidamo-district, ligt een reserve van 80.000 man. In het Oostelijk gedeelte van het Zuidelijk gebied zijn de legers kleiner en meer onderverdeeld. Uit dit overzicht kan men een indruk krij gen van de toekomstige bewegingen van de betrouwbare leiders als Ras Desta, die reeds met zijn troepen in Oostelijke richting trekt. Een betrouwbaar en onpartijdig persoon gaf mij vanmorgen een uiteenzetting van deze bewegingen en gaf nadrukkelijk a's zijn mee ning te kennen, dat hij veel succes daarvan verwachtte. Minstens de helft van Ras Desta's troepen trekt reeds Oostwaarts,terwijl duidelijke, maar minder betrouwbare^ berichten eveneens gelijktijdige bewegingen in Zuidelijke richting melden. Uit onpartijdige bron verneem ik, dat een groot deel van Ras Desta's troepen Zuid oostwaarts is getrokken in de richting van Dolo, vermoedelijk met de bedoeling om Mogadiscio, de haven van Italiaansch Somali land, te bereiken. Als dit juist is, blijkt, dat de twee grootste elkaar bestrijdende leger machten in volkomen tegenovergestelde rich ting marcheeren, zonder elkaar te ontmoeten. Aan de Noordzijde van het Zuidelijk front ziet de toestand er meer critiek voor de Abessijnen uit. Ik verneem, dat Ras Nasiboe ot een Zuidwaartsche insluipende manoeuvre is overgegaan, om daardoor om de Italianen een e trekken, in plaats van tegenover hen e omen staan. De breedte van den sector, waarover de Italianen opmarcheeren, schijnt dit plan echter te zullen verijdelen De Abessijnen houden vol, dat hun plannen met in de war gebracht zijn door de laatste gebeurtenissen, maar dit lijkt, zooals ik gis teren reeds zeide, twijfeachtig. Intusschen bevinden de Abessijnen zich, wat hun wapen- invoer betreft, in een lastige positie, want als de Italianen er in slagen tot aan Djidjiga op te trekken, zullen daardoor de huidige rege lingen, waarbij Britsche wapenen en munitie uit Berbera werden aangevoerd, in de war worden gebracht. Vanmorgen werd een Italiaansche verkenningsvlucht boven Djidjiga gesignaleerd. Vermoedelijk zullen de Abes sijnen trachten niet alle invoer via dezelfde plaats te laten loopen. De Abessijnsche regee- nr>g heeft het Fransche verzoek de spoorlijn hiet voor wapentransport te gebruiken, waar- mede men hoopte Italiaansche bombarde- hienten op de lijn te voorkomen, van de hand gewezen. Zij is van plan een gedeelte der r' srlle ammunitie via Djiboeti en een ander gedeelte per vrachtdienst uit Berbera te ver voeren Haar laatste toevlucht is Port Soedan, waar vandaan met zware vracht wagens en muilezels via Koermoek in den Engelsch-Egyptischcn Soedan en Nakamti in West-Abessinië de voorraden naar Addis Abeba zullen kunnen worden vervoerd. De Engelsche regeering is van meening, dat de regeeringen, die sancties toepassen, langs diplomatieken weg met elkaar overleg dienen te plegen omtrent het antwoord op de Itali aansche protestnota. Welingelichte kringen achten een collectief antwoord gewenscht, opdat de pogingen van Italië, om het gesloten front der Volkenbonds staten te verbreken, geen succes zullen hebben. Wat de Italiaansche tegenmaatregelen be treft, deze onderschat men niet, doch men voegt er aan toe, dat de Britsche regeering bereid is aan deze tegenmaatregelen in elk opzicht het hoofd te bieden. In afwachting van den slag. Reuter meldt uit Rome: De Italianen hebben hun linies 12 K.M. ten Zuiden van Makallé gevestigd. Het ge bied van Tembien is geheel doorkruist en de Abessiniërs zouden deze streek verlaten heb ben. Volgens de Popoio di Roma bedraagt het aantal Abessiniërs aan het Noordelijk front 180.000, aan het Westelijk front 40.000 en aan het Zuid-oostelijk front 20.000. Voorts zouden 40.000 man een reserve voor speciale manoeuvres vormen. Tembien in het bezit der Italianen. De troepen van generaal Maravigna heb ben naar Reuter van het Tigré-front meldt, hun opmarsch in de richting van de Takazze voortgezet. Zij hebben het geheele gebied ten Noorden van deze rivier verkend. Men kan thans zeggen, dat het gebied van Tembien in handen van de Italianen is. Bij Makallé. Naar Reuter uit Asmara meldt, beschouwt men het landingsterrein bij Makallé als on geschikt voor de vestiging van een vliegtuig basis en zoekt men thans in de streek van Makallé naar een betere gelegenheid. De stad is nog verlaten, de meerderheid van de bevolking, die bij de komst van de Italianen in het veld gevlucht is, Is nog niet weergekeerd. De vlakte van Makallé is nog voor vrachtauto's ontoegankelijk en men werkt hard aan den aanleg van een weg. Het Italiaansche leger versterkt zjjn stellin gen en deelt levensmiddelen uit aan de be woners. Generaal de Bono heeft een bekend making uitgevaardigd, waarin hij nog eens wijst op de afschaffing van de slavernij. In en om Harrar. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. te Asmara meldt: Sterke Abessijnsche troepenafdeelingen, die in militaire kringen alhier geschat worden op 200.000 man, hebben de toppen in de streek van Harrar bezet. Zij staan onder opperbevel van ras Nassi- boe. Te Harrar zelf zouden, naar in Italiaan sche kringen alhier verluidt, pro-Italiaansche betoogingen gehouden zijn. Muiterjj onder Abessijnsche troepen Volgens mededeelingen van Abessijnsche krijgsgevangenen en deserteurs aan het Ita liaansche front, zijn bij een muiterij in de omgeving van Harrar 70 Abessijnsche sol daten gedood. 70 anderen zouden zijn terecht gesteld op last van het Abessijnsche opper bevel. Italiaansche toebereidselen. Reuter meldt uit Dzjiboeti: De Italiaansche actie ten Westen van de Fransche kolonie en aan de kust van Somali land neemt toe, zij is in de eerste plaats gericht op het dal van de rivier de Awasji, en ver volgens op den spoorweg van Dzjiboeti naar Addis Abeba. Waarschijnlijk zullen de Italiaansche troepen uit Somaliland en die uit Eritrea trachten te Diredawa bij elkander te komen, doch het is juist in dit gebied, tusschen Harrar en Direda wa, in den omtrek van Las Araya, dat de Abes siniërs aanzienlijke strijdkrachten hebben ge concentreerd. In het district Aoecsa trachten de Italianen den gouverneur Jaja, die het bewind voert over het gebied van de Dankali-woestijn, en wiens strijdkrachten den opmarsch naar Aisja en Harrar belemmeren, te bewegen, naar hen over te loopen. De regeering te Addis Abeba deelde Dins dag mede, dat in de provincie Ogaden bij Annale in de buurt van Daggaboer de Abes siniërs een sterke gemotoriseerde afdeeling der Italianen ontmoet hebben. Slechts gewa pend met een geweer vielen de soldaten op de tanks aan of trachtten hen door de struiken in brand te steken tot stilstand te brengen. Na een verwoed gevecht bemachtigden zij vier tanks en zes automatische machinegewe ren. Aan de zijde der Italianen werden zes hoogeren en talrijke Italiaansche en Inland- sche manschappen gedood. De overigen sloe gen op de vlucht. Verder hebben de Abessiniërs bij Annale een Italiaansch detachement overvallen en hiervan den aanvoerder en talrijke soldaten gedood. Bij deze gevechten sneuvelden aan de zijde der Abessiniërs slechts twee manschap pen. Reuter meldt uit Addis Abeba: De negus heeft een nieuw vaandel over handigd aan de keizerlijke garde, welke drie maanden lang door de Belgische militaire missie is afgericht. De garde defileerde feil loos voorbij den negus, zooals vermoedelijk nog nooit in Abessinië is gezien. Na het vaandel in ontvangst te hebben genomen, keerde de vaandeldrager zich tot den troep en riep: „Laten we zweren tot den dood voor het vaandel te strijden!" Alle officieren legden den eed af. De negus zeide: „Ik hoop, dat gij het vaan del zult weten te bewaren, dat een teeken tot hereeniging zal zijn in de ure des ge- vaars." De negus woonde deze plechtigheid bij, ge kleed in zijn generaalsuniform. Hij kwam te paard naar het plein van het nieuwe paleis, gevolgd door zijn beide zonen en een aantal hoogwaardigheidsbekleeders, onder wie Fitao- rari Berroe, de vroegere minister van oor log, die kort geleden gratie heeft gekregen. Ook dr. A. van Schelven gaat mede. In verband met het feit, dat jhr. dr. Van der Does, die als chirurg met de ambulance van het Ned. Koode Kruis naar Abessinië zal wor den uitgezonden, zich slechts voor drie maan- cen beschikbaar heeft gesteld, zal ook dr. A. van Schelven chirurg-uroloog te Velp deel nemen aan deze ambulance. De ambulance zal vermoedelijk 4 ot 5 De cember per Kota Radja van de Rotterdamsche Lloyd vertrekken. Nog een geneesheer aangewezen. De commissie, belast met de samenslel-iiig van de Nederlandsche ambulance voor Abes sinië heeft, naar het „Hbld." meldt, alsnog een medicus uitgekozen, die van den medi- schen staf deel zal uitmaken, n.1. dr. C. Lampe te Nijmegen. Tevens is bepaald, dat er twee gediplomeerde verplegers zullen meegaan. Wie dat zullen zijn, staat nog niet vast. Sir Samuel Hoare heeft zich in een verkie zingsrede verontwaardigd gekeerd tegen de denkbeelden der arbeiderspartij en van Lloyd George, die de verbinding tusschen Italië en zijn Oost-Afrikaansche koloniën wil afsnijden door een blokkade van het Suezkanaal en Gi braltar. Als men naar hen had geluisterd, zeide hij. zouden wij reeds met Italië in oorlog zijn. Hun raadsgevingen zouden tot oorlog geleid, en den grondslag van den Volkenbond collec tief optreden vernietigd hebben. Het Italiaansche verweer. De hertog van Aosta heeft den secretaris van de fascistische partij te Triest een aantal baren goud en zilver ter hand gesteld, welke zijn verkregen uit versmelting van gouden en zilveren sieraden uit zijn familiebezit. Tevens overhandigde hij hem een som van 30.000 lire en verklaarde, dat in zyn huishouden alle maatregelen waren genomen om de sancties het hoofd te bieden. Egypte is nog niet gereed. Bij den president der coördinatie-commissie is een brief van de Egyptische regeering bin nengekomen, waarin verklaard wordt, dat het de regeering te Kairó wegens gebrek aan tijd nog niet mogelijk is geweest, den datum te bepalen, waarop de sanctiemaatrege'en in werking zullen treden. Gaat Italië uit den Volkenbond? D.N.B. meldt uit Rome: Het blad Tavere heeft gisteren een hoofd artikel, waarin met de uittreding van Italië uit den Volkenbond gedreigd wordt. Italië heeft thans lang genoeg geduld met Genève gehad en zal uit de bewijzen van vijandschap binnenkort de noodzakelijke con sequenties moeten trekken. De indruk te Genève. Men vindt te Genève, naar Reuter meldt, de toon van de Italiaansche nota beslist, doch niet heftig. Intusschen is men a gemeen van opinie, dat de kwestie, of Italië nog langer lid van den Volkenbond zal blijven, spoedig acuut zal worden. Men verwacht, dat de groote fascis tische raad Zaterdag een besluit in deze kwestie zal nemen. Fransche persstemmen. De Parijsche correspondent van de „N.R.Ct." telefoneerde gisterenochtend: De Italiaansche nota over de sancties is hier om toon en inhoud meegevallen. Geen enkele courant vindt er iets op te zeggen. Men verheelt zich niet, dat de groote fascis tische raad, die weldra samenkomt, anders zal spreken. Men kan geneigd zijn het feit, dat de Italiaansche regeering zich tot de mogendheden afzonder ijk inplaats van tot den Volkenbond richt, op te vatten als het bew.js dat zij den een tegen den ander wil uitspelen. Dat gelooft men hier niet. Veeleer zou het in de bedoeling van Rome liggen op deze manier de internationale solidariteit te laten voortbestaan. Heel prettig doet het aan, dat Rome te kennen geeft niet te hopen gedwon gen te worden den Volkenbond den rug toe te keeren. De klacht geldt niet het beginsel, maar de wijze van toepassing der sancties. Het Italiaansche verweer. De minister van marine heeft gelast, dat Dinsdag en Woensdag de leden van de zee macht geen vleesch mogen eten, noch aan boord, noch te land, tenzij in speciale omstan digheden, waarvoor bijzondere vergunning zal worden verleend. Antwoord van de Dominioaansche Republiek. De regeering van de Dominicaansche Republiek, die de eenige Volkenbondsstaal was, die zijn houding inzake de sanctie maatregelen tegen Italië nog niet had be kend gemaak., heeft thans aan het Volken bondssecretariaat telegrafisch medegedeeld, dat zij uit eerbied voor de verplichtingen van het Volkenbondsverdrag zich mei de Volken bondsstaten geheel solidair verklaarde, voor allee wat de aanvaarding en de toepassing der sanctiemaatregelen tegen Italië betreft. Geen crediet voor Italiaansche schepen. De Shell Oil Compagny te Port Said heeft besloten aan Italiaansche schepen slechts olie en benzine tegen contante betaling te ver strekken. Italië koopt kameelen. Naar Reuter uit Suez meldt, hebben de Italianen met Saoediè Arabië een contract ge sloten voor den aankoop van 18.000 kamee len tegen den prijs van 18 gouden ponden per dier, terwijl de normale prijs voor een kameel 5 papieren ponden is. De kameel is een onmisbaar rij- en last dier bij krijgsverrichtingen in woestijngebied. Een luchtaanval op Harrar? Reuter meldt uit Harrar, dat vijf Italiaan sche vliegtuigen, die uit Dagaboer kwamen, het dorpje Agar es Salam tusschen Dzjidzjiga en Dagaboer hebben gebombardeerd. Een der toestellen vloog daarop heel laag over den weg naar Dzijdzjiga en wierp bom men op de vrachtauto's met Abessijnsche troepen, die op weg naar het front waren. „Oostenrijk blqft trouw aan den Volkenbond." Reuter meldt uit Weenen: De Oostenrijksche minister van buitenland- sche zaken. Berger-Waldenegg, heeft in de financieele commissie van den Bondsdag medegedeeld, dat Oostenrijk evenals de andere landen een embargo zal afkondigen op den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië. De minister van buitenlandsche zaken gaf een uiteenzetting van de door hem gevoerde politiek. Deze, aldus de minister, is zuiver Oostenrijksch en ingegeven door het gezond verstand. Van Oostenrijksch standpunt bezien is Abessinië niet waard, dat ook maar één enkele arbeider als landbouwer in Oostenrijk er honger voor lijdt. Oostenrijk kan geen oeconomische sancties tegen Italië toepassen, daar deze voor het land den ondergang zouden beteekenen. De minister voegde hieraan toe, dat de Oosten rijksche gedelegeerde te Genève er nadrukke lijk op heeft gewezen, dat Oostenrijk trouw blijft aan het vredes-ideaal van den Volken bond. Deze vredeswil van Oostenrijk komt duide'ijk tot uiting in het besluit om een embargo af te kondigen op den wapenuitvoer naar Italië. Geen invoer zonder certificaat uit staten, die geen lid zijn van den Volkenbond. De Berlijnsche corr. van het Hbl. schrijft: Naar ik van zeer Betrouwbare zijde ver neem. is elk oogenblik een besluit van de En gelsche regeering te verwachten, dat reeds Vrijdag a.s. van kracht zal worden, waarbij bepaald wordt, dat uit staten, welke geen lid van den Volkenbond zijn, niets meer in Enge land mag ingevoerd worden zonder een certi ficaat, af te geven door de Britsche officieele vertegenwoordigingen in die landen, waaruit blijkt, dat de naar Engeland uit te voeren waren uit het land, dat ze uitvoert, afkomstig zijn. Het is duidelijk, dat daardoor de invoer van Italiaansche producten via deze staten verhinderd moet worden. GORAHAI ZOU NOG IN HET BEZIT DER ETHIOPIËRS ZIJN Harrar, 13 Nov. (Reuter). Een officieel com muniqué bevestigt het succes der Abessiniërs te Annale, nabij Gorahai, en het buitmaken van zes Italiaansche tanks. Twaalf Italianen werden gedood en ca. dui zend Italiaansche Somali's gevangen genomen. Men verklaart voorts, dat Gorahai en Dag gaboer nog steeds in handen der Abessiniërs zijn. Zenuwachtigheid nu ook te Tokio. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Tokio, dat aan het departement van buiten landsche zaken aldaar heden verklaard werd, dat een verscherping van de spanning tus schen Japan en China niet uitgesloten is, indien de draadtrekkers der anti-Japansche beweging in China hun werk niet onmiddel lijk staken. In de Japansche pers wordt deze verklaring met groote letters gedrukt. De diplomatieke vertegenwoordigers van Japan moeten te Nanking waarschuwen tegen een opleving van de anti-Japansche beweging in China. De bladen te Tokio melden verder, dat de Chineesche gezant te Moskou een geheime overeenkomst tusschen Sowjet-Rusland en de Ver. Staten voorbereidt, welke overeenkomst de beteugeling van den Japanschen invloed in het geheele Verre Oosten beoogt. Een militair verdrag met Moskou zou reeds gereed liggen. Verder verwijten de bladen Engeland, dat het de anti-Japansche actie in China steunt. De Japansche regeering moet dit gevaar onder de oogen zien en door een vastberaden hou ding te Nanking de bedreiging van den vrede afwenden. De toestand te Sjanghai. De Ja pansche kolonie zenuwachtig. Te Sjanghai verschijnende Japansche bladen melden, dat 5 Japansche schoolkinderen giste ren en eergisteren door Chineezen gemoles teerd zijn. Zjj melden voorts, dat de Japansche politie heeft vastgesteld, dat de kogel, die den Japan schen zeeman in Tsjapei doodde, van hetzelfde kaliber is als de kogels, waarvan het 19e leger uit Kanton zich bij de Chineesch-Japansche vijandelijkheden in 1932 bediende. De geheele Japansche kolonie te Sjanghai verkeert in een uiterst zenuwachtige stem ming. 400 Japansche mariniers in de In ternationale Nederzetting te Sjanghai. Nadat op krachtige wijze protesten bij de regeering te Nanking waren ingediend en ge- eischt was. thans eindelijk de anti-Japansche wanordelijkheden te Sjanghai te onderdruk ken, zijn daar 400 volledig uitgeruste Japan sche mariniers aan land gezet in de Inter nationale Nederzetting. De spanning in Sjanghai is hierdoor wederom grooter gewor den. Tokio voorziet verscherping in de spanning. Op het ministerie van buitenlandsche zaken werd medegedeeld, dat toeneming van de spanning in betrekking met China niet onmogelijk is, indien de anti-Japansche actie achter de schermen niet wordt gestaakt. In de Japansche pers vindt deze opmerking veel belangstelling. Ook Engeland wordt aangevallen en ervan beschuldigd, de anti-Japansche actie in China te steunen. De Japansche regeering moet, wordt be toogd, door haar vastberaden houding tegen over Nanking en Noord-China de bedreiging van den vrede in het Verre Oosten tegengaan. Het algemeen bestuur van de Wafd, dat alle afgevaardigden dezer partij omvat, heeft be sloten, aan de regeering zijn steun te onthou den, om uiting te geven aan zijn ontevreden heid over de rede van Sir Samuel Hoare, waar in hy verklaart, dat Engeland zal weigeren, de grondwet van 1923 te herstellen. Naar men meent te weten, heeft de Wafd bovendien aan minister-president Nessim pasja verzocht af te treden, doch deze zou hebben geweigerd, in verband met de huidige onzekere omstandigheden, die hem noopten, de macht in handen te houden. Naar Reuter gisterenochtend uit Kaïro meld de zijn 39 menschen, van wie 19 agenten, ge wond bij botsingen tusschen studenten en agen ten ter gelegenheid van de viering van den on af hankelijksdag. De studenten riepen: „Weg met Hoare" en „Leve Nahas pasja". Een of twee van de gewonde agenten moeten er ern stig aan toe zijn. De menigte wierp de ruiten in van het Engelsche consulaat-generaal. Ook van een Griekschen winkel werden de ruiten inge gooid. De politie werd in twee wijken ge dwongen te schieten. Afdeelingen politie en Egyptische infanterie zetten verschillende deelen van de stad af en bewaken vooral de gezantschappen. Gisteren heeft de leider der Wafd-partij, Nahas Pasja, voor ongeveer 20.000 aanhangers zijn aangekondigde protestrede tegen Engeland gehouden. De rede vond haar hoogtepunt in een resolutie, samengevat in de volgende vier punten le. Het Egyptische volk moet worden uit- genoodigd elke samenwerking met de Engel- schen op te geven. 2e. De regeering moet aftreden als protest tegen de Engelsche inmenging in de binnen- landsch Egyptische aangelegenheden. 3e. De regeering zai niet gesteund worden ingeval zij niet aftreedt. 4e. Elke regeering, die met de Engelschen samenwerkt, wordt als tegenstandster van het volk beschouwd. In kringen, die niet tot de Wafd-partq be- hooren beschouwt men deze rede als een op roep tot revolutie. Nieuwe onlusten na de vergadering. Gisteravond laat meldde Reuter nog uit Kaïro Na de groote vergadering van vanavond is het opnieuw tot relletjes gekomen. Nahas pasja, de leider van de Wafd-partij, heefteen felle anti-Bntsche rede uitgesproken vooreen menigte, die men op 30.000 schatte, De menigte wierp naar de politie met flesschen en steenen, zoodat er moest geschoten worden. Er zouden dooden zijn en talrijke gewonden. Alle zieken huizen waren, volgens het bericht sedert half acht bezig met het verzorgen van gewonden. Uit San Pedro in Californië wordt ge meld, dat gisteren 100 oorlogsschepen met 400 vliegtuigen zijn vertrokken voor groote manoeuvres. Het doel van de oefening wordt streng geheim gehouden. Razzia's in de groote steden. Te Tokio, Osaka en Kobé is een uitge breide politiecampagne tegen anarchistische elementen op touw gezet. In totaal zijn 85 anarchisten en hun 26- jarige leider gearresteerd. Het politierapport wyst er op, dat de anarchisten plannen had den gevormd voor het plegen van invallen bij banken, postkantoren en winkels. Daar 300 personen verdacht worden, ver wacht men nog meer arrestaties. Het departement van oorlog is voorne mens het Congres te verzoeken een bedrag van 40 millioen dollar uit te trekken om 800 nieuwe vliegtuigen voor de luchtmacht in het komende dienstjaar aan te schaffen. De bedoeling van het departement is, om een luchtmacht van 2500 machines op te bouwen. Op het oogenblik bezit de lucht macht 1272 vliegtuigen. Het Congres zou deze aanschaffing gunstig gezind zijn. Door een Amerikaan sch politicus. De Amerikaansche senator Pittman, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor de buitenlandsche aangelegenheden, heeft in een interview zijn hart gelucht. Er moet meende deze senator een eind worden ge maakt aan het militaire optreden van Japan en Italië. Maar voegde de senator er aan toe slechts twee machten zyn er die Japan Men verwacht van Italiaanschen kant, dat de Abessiniërs in het Noorden een veldslag voorbereiden, die binnen drie weken wordt verwacht. De Italiaansche linie loopt thans op 12 K.M. bezuiden Makallé. Op het Oostelijk front, de streek van Moessali, schijnen de Italianen thans weer oorlogstoebereidselen te maken. De Abes siniërs nemen uitgebreide afweermaat- regelen. Het uitvoerige onderhoud van Sir Erlo Drummond met Mussolini heeft nog tot tot geenerlci resultaat geleid. De bespre kingen worden voortgezet. Oostenrijk legt thans ook een embargo op den uitvoer van wapens naar Italië. Te Kaïro zijn gisterenochtend anti- Engelsche relletjes uitgebroken. Berichten van het Noordelijk front ma ken melding van verrassende Abessijnsche bewegingen, waarbij de Abessiniërs er in geslaagd zijn tusschen de Italiaansche linies by Makallé te komen. Tevens heb ben zij by Azbi Bera den linkervleugel van de Italianen tot terugtrekken ge noodzaakt. De positie van de troepen van ras Desta in het Zuiden is thans bekend, zy vormen een bedreiging van de verbinding van do Italiaansche voorhoede met het achterland. De Italianen hebben thans de Takazze bereikt. Gisteravond hebben te Kaïro na de groote bijeenkomst, waar Nahas pasja een felle anti-Britsche rede heeft gehouden en waar een anti-Britsche resolutie is aange nomen, welke tevens aandringt op het af treden van de regeering Nessim pasja, op nieuw ernstige ongeregeldheden plaats ge vonden. Er zouden dooden zyn en talryke gewonden. en Italië kunnen stuiten en dat zijn de Ame rikaansche marine en de Britsche marine. Op den Volkenbond kan men zijn hoop niet ves tigen; die is dood. In den slag, welke binnenkort in Zuid-Tigré wordt verwacht, trachten de Italianen het initiatief te nemen. De Ethiopiërs verzamelen thans hun strijd krachten en zoeken het zwakste punt in de Italiaansche stellingen om slag te leveren. Om een vereeniging van de Abessinische strijdkrachten, die dreigen door grooter aantal en meer terreinkennis sterker te worden, te beletten, besloten de Italianen de geïsoleerde groepen te verjagen. Vier Italiaansche colonnes rukken op naar de Takazze om te trachten het front van Da- nakil tot aan de Takazze recht te maken. Koloniale deskundigen zrjn van oordeel, dat de tegenstand van de Abessiniërs niet lang kan duren. Karavaanleiders deelen mede, dat onder de Abessiniërs verwarring heerscht; een aanzien lijke groep krijgers weigert op te rukken en anderen zijn gevlucht naar de dorpen by de Italiaansche linie. De gouverneur-generaal der Italiaansche be zittingen in Oost-Afrika, generaal de Bono, heeft, naar de Romeinsche avondbladen mel den, heden officieel bezit van Makalé genomen. In zijn gezelschap bevond zich de minister voor de propaganda, graaf Ciano. Generaal De Bono werd ontvangen door Ras Koeksa, die omringd was door onderaanvoerders en de geestelgkheid. Naar men vermoedt te Addis Abeba zal aan de rivier de Gheva, een zijrivier van de Takaz ze, tusschen Makalé en Antalo slag worden geleverd. De aanvallende Abessinische troepen behooren tot het leger van Ras Sejoem. Zij winnen terrein op de Italianen. Een stamhoofd uit Eritrea is met een detachement van 1400 geweren, met 26 mitrailleuses en materieel naar de Abes siniërs overgeloopen. De Negus heeft hem een groote beloo ning gegeven. Naar verluidt zou het een ter dood veroor deeld Abessiniër zijn, die naar Eritrea was uitgeweken en dienst had genomen in het Ita liaansche leger en thans weer naar de Abes siniërs is teruggekeerd. In den nacht is de staats-schat en de oor logsreserve van Menelik overgebracht naar een onbekende bestemming, misschien Hrotte in het gebied van Ankobar. Enorme hoeveelhedon. Het A.N.P. meldt uit Asmara: De vo'.gende getallen betreffende de levens middelen-voorziening der Italiaansche troepen aan het Noordelijk front geven eenigszins een indruk van de moeilijkheden, waaronder de Italiaansche opmarsch moet worden vol bracht. De troepen aan het Noordelyk front ver bruiken per week twee millioen kg vleesclu Wegens de moeilijkheid, versch vleesch naar het front te brengen, gaan dagelyks 40.000 kg vleesch uit koelkasten te Asmara naar het front. Onafgebroken zijn 5000 vrachtauto's bezig met het vervoer van levensmidde'en naar het gebied van den strjjd. De bakkerijen aan het front bakken dagelijks 125.000 kg tarwemeel. Voor de verwarming van de ovens zijn dagelijks 600 centenaar hout noodig, die naar het front gebracht moeten worden. Voor de deelen aan het front, die niet per vracht auto te bereiken zyn, zijn 7000 muildieren noodig, die per week twee millioen kg voer verbruiken. Eenzame posten worden met be hulp van valschermen uit vliegtuigen van proviand en drinkwater voorzien. Naar Ma kallé wordt dagelijks 4000 ton proviand ge bracht. Voor het vervoer ru.ar het binnenland zijn 3500 vrachteze's en 60.000 kameelen, paarden, muilezels en ezels ter beschikking De veldlazaretten zijn voorzien van 20.000 bedden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5