Stadsnieuws Jfocfi Jic d zot. *Waaï gaan m kml HELDF.RSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935. Doodelijk ongeluk in volle zee. Jonge KONIJN' S AUTOMATIC WinterschoSeis Uit het politierapport. De stranding van de Kerkplein en de Drente. Visscherij. derde blad Lich» op voor alle voertuigen. Donderdag 14 Nov16-39 uur. Vrijdag 15 16.38 uur. Voor 't diploma machineschrijven aan het Instituut „Mercurius" Loodsgrac - Den Helder, slaagden de dames: T. Blaauboer, K. v. Dalfsen, C. de Jong en de heeren J. Kor tenhoeven en Dr Rlekwel, allen leerlingen van genoemd Instituut. heldersche zwemvereeniging en reddingbrigade. Op verzoek van bovengenoemde vereeniging en brigade verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffen de de ledenvergadering, welke hedenavond gehouden wordt. HET PLAN VAN DEN AKBEID. Hedenavond spreekt mej. Mr. E. Ribbius Pelletier, secretaresse van het Partijbestuur der S.D.A.P. in Casino, over: Het Plan van den Arbeid wijst ons den weg. Verdere mede werking van de zangvereeniging, declamatrice en een tooneelgroep uit de S.D. Vrouwenclub. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. TWEEDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. „Toekomst". De 2e abonnementsvoorstelling heeft plaats op Dinsdag 26 November in Casino. Zooals wij'reeds eerder hebben vernield, zal het ge zelschap „Het Masker" aldan een opvoering geven van Henri Berristein's „Toekomst^. navond wordt dit mooie stuk voor de zcoveelste maal vertoond in den Stads schouwburg te Amsterdam. Ook hier ter stede zullen de hoofdrollen worden vertolkt door Elze Mauhs en Ko Arnoldi. Wij komen nog nader op deze voorstelling terug. HARMONIEKAPEL „WINNUBST". 1900—1935. De muziek-vereeniging Harmonikapel „Win nubst" geeft op a.s. Dinsdag 19 November, onder leiding van den heer H. B. Schenkels, haar le winter-concert voor donateurs en ge- noodigden des avonds te 8 uur in Casino. Een muzikaal verzorgd programma vermeldt o.a. Ballet D'Isoline in 5 deelen van A. Messouger; Faust Ballet van Ch. Gounod; Princesse Czardas van Emmerich Kalman; Fantasie über ein Tyroler Volkslied für tuba, van A. Parlow, met orkestbegeleiding, solist de heer te Wiel en meerdere muzieknummers, welke „Winnubst" voor het eerst op het pro gramma heeft. Winnubst herdenkt op dezen avond haar 7de lustrum. Eenige leden zijn vanaf de oprichting 15 Juni 1900, nog trouw werkende leden en vormen de kern van het korps, dat bij de Heldersche burgerij welbe kend is door de medewerking bij de ver schillende festiviteiten, enz. Zij kwam dit jaar op buitengewoon fraaie Wijze uit op het muziekconcours Flora 1935, te Heemstede. Medewerking verleent verder aan dezen avond de R.-K. Gemengde Tooneelvereeni- ging „Excelsior", met een klucht in twee be drijven, vroolijk spel van Gerard Nielen. Voor introducties verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. TWEEDE MARINE-CONCERT. Wfl hebben reeds in het kort meegedeeld wat dit tweede concert den muziekliefhebbers bracht: van het programma van gisteren avond was Dvoraks Symphonie „Aus der neuen Welt" ongetwijfeld het belangrijkste nummer. De muziek van dezen Tsjech ken merkt zich door een overmaat van schep pingsdrang: dit geeft aan zyn werk een be koorlijk, maar wat heterogeen karakter. Frap pant bijvoorbeeld is het verschil met Beet hoven (de muzikale waarde geheel buiten be schouwing latend). DóAr is alles logisch opge bouwd naar het oude, beproefde recept; by Dvorak daarentegen is alles veel meer stem ming, waarbij dan soms de logica wel eens zoek is. Ook ontstaat door deze methode van werken een zekere gerektheid: eenmaal door een muzikalen inval gevangen, kan hij er zich niet aan ontworstelen, weet niet tot een slot te komen, maar keert telkens weer op zijn schreden terug. Dit viel vooral op in het largo. Men meene evenwel niet, dat hierdoor het werk als geheel een vaste lijn mist; het tegen deel is waar. In deze symphoniè heeft Dvorak een aantal volksmelodieën verwerkt tot een fraai en soms grootsch aandoend geheel. Het hierboven genoemde, overigens prachtige, largo bezit een sterk-religieusen inslag, 's componisten heimwee naar het eeuwige komt in de koraalachtige muziek vaak tot uiting. Originaliteit in de conceptie en de weergave was het, die ons verder trof. De symphonie dateert uit 1893, Dvorak was toen directeur van het Conservatorium in New- York, en bevat veel motieven van neger- en andere muziek, die erin verwerkt zijn. Wat de wedergave door ons Stafmuziek corps betreft, daarvoor past maar één woord: voortreffelijk! Beschaafd, beheerscht, zuiver en innig muzikaal, dat is de karakteris tiek, die er op past. Vermelden wij tenslotte, dat de stafmuzikant De Rooij er twee blaas instrumenten in bespeelde, hetgeen voorwaar geen kleinigheid is, zooals ingewijden weten. In het tweede gedeelte kregen we het aan gekondigde Andante van Gotfried Mann, ver tolkt door den stafmuzikant G. F. Bandel. Een fraai instrument, zijn cello, een mooie s ree een beschaafde, muzikale, weergave. Het orkest begeleidde zooals we dat gewend Zijn en geschoolden musici betaamt De Con- certmarsch van directeur Leistikow ken merkte zich door frischheid, charme, rhythme en pittigheid, het trio was op het motief van ons volkslied gebaseerd. Verder kregen we nog de ouverture van O. Nicolai aan het begin van het eerste, de petite Suite van Bizet aan het begin van het tweede gedeelte van den avond. Zooals altijd, hadden de afwezigen wederom ongelijk. EEN BRIEFJE AAN TANTE WILHELMINA Van dankbare kinderen. De by onze lezers welbekende Tante Wil- helmina had dezer dagen eenige van de haar door liefdadige stadgenooten verstrekte kleer tjes geschonken aan een behoeftig gezin, en vond nu een briefje in de bus van Siempie en Japie, die daarin hartelijk en op hun naive wijze ln dichtvorm, dankten voor de gaven. Er waren een paar teekeningetjes op echt- kinderlijke wijze, bijgemaakt, wel een bewijs hoe welkom een en ander is. „DE JEUGD IN DE BRANDING". Woensdagavond heeft in de Doopsgezinde Kerk een vergadering plaats gevonden, aange kondigd als getuigenis-bijeenkomst voor demo cratie en persoonlijke vrijheid. Ondanks het feit, dat door een 4-tal sprekers het woord zou gevoerd worden, was de be langstelling slechts matig. Door den waarnemend voorzitter van het comité, (bestaande uit: vrijz. chr. Jongeren Bond, Jongeren Vredes Actie en den Doopsgez. Jongeren Bond) den heer v. d. Kleyn werd een kort welkomstwoord gesproken, waarna direct de eerste spreker van den avond, dr. Garmt Stuiveling namens de J. V. A. zijn rede hield, getiteld: „De jeugd in de branding". De jeugd, aldus spr., verkeert momenteel in een noodtoestand, waaraan vooral schuldig is de wereldbrand van 19141918, welke voor namelijk West-Europa tot een volslagen ont reddering bracht. Het is echter ten zeerste te betreuren, dat het grootste deel van deze jonge menschen zich die periode niet meer herinnert, met als gevolg, dat men den ernst er van niet meer beseft. Het is daarom te verklaren, dat men wederom rijp blijkt te zijn voor de oude leuzen en frazen, die eens opgeld deden. Voor namelijk doelt spr. in dit verband op Duitsch- land. Het was daar, dat men den oorlog verloor. De revolutie verliep. Inflatie volgde en na eenige jaren van schijnopleving meldde zich de crisis. Alle waarden verloor de jeugd. Ook die van den arbeid. Met het verdwijnen, van arbeid verdwijnt tevens de zin van het leven. Van een Werkloos mensch verschraalt zijn innerlijk. Zijn gevoel voor ,de juiste verhoudingenverstompt. En zoo ontstond, vooral bij de jonge generatie, 4em /collectief:,minderwaardigheidsgevoel. Dit moest gecompenseerd worden .dppr een collec tieve daad. Uit deze factoren is het te ver klaren wat men op het oogenblik ziet gebeu ren. Doch deze verklaring, aldus dr. Stuive ling, is geen verontschuldiging. Daarbij komt dat men slechts iets aanvaardt, zonder zich dit te realiseeren: het geweld. Spr. noemt het fascisme niet heroiek. Hij acht het een vlucht voor de werkelijkheid, die zal eindigen bij een nieuwen wereldbrand, welke den ondergang van West-Europa zal beteekenen. Spr. besluit zijn rede met een aanmoediging voor de ouderen om een baken te zijn voor de jongeren in deze duistere periode. Als tweede spreker neemt daarna het woord ds. J. M. van Veen, alg. secr. der Vrijz. Chr. Jeugd Centr. over „Heeft democratie voor ons nog waarde?" Ds. van Veen geeft toe, dat er aan de demo cratie in haar huidigen vorm inderdaad tal van fouten kleven. Maar zij dienen voorkomen te worden, vooral in deze dagen, nu het gaat om het al dan niet voortbestaan der democratie. In het kort geeft deze spr. dan een explicatie wat volgens hem onder democratie verstaan moet worden en hoe zijn richting in het bijzonder de"toepassing er van beoogt: n.1. door een practisch Christendom. Het fascisme wordt aangevallen om zijn streven naar vernietiging van den volksin vloed en zijn imperialistisch karakter, terwijl de jeugd opgewekt wordt niet mee te doen met zijn geforceerd radicalisme. Na een korte pauze is het dan ds. F. J. W. v. d. Poel, Nederl. Herv. predikant, die spreekt óver „Het récht der vrije menschelijke persoon lijkheid". Vrijheid is nimmer negatief, aldus ds. v. d. Poel. Echter: velen kunnen haar niet verdra gen. Vrijheid is niet iets van den laatsten tijd. De geheele menschelijke geschiedenis is één groot streven er naar geweest en zal dat blij ven. Maar juist nu diene men te waken, dat er een juist gebruik van gemaakt wordt. Spr. haalt eenige citaten aan van prof. Hui- zinga, die zijn zienswijze karakteriseeren en zegt onder de hoogste vrijheid te verstaan de gebondenheid voor de hoogste goddelijke wet. Met willekeur heeft zij echter niets van doen en juist deze is het die thans opper machtig heerscht. Ieder menschenkind draagt het goddelijke in zijn binnenste en ook dit wordt verloochend. Ras en stand en wat dies meer zij: zij zijn niets. Als dit besef weer bij de menschheid doorbreekt, aldus spr., moeten betere tijden aanbreken en een nieuwe cultuur zal ontstaan. Dat de kerken zich vereenigen, acht hy een goed teeken. Hoewel het er somber uitziet, is alles nog niet verloren. Besloten wordt met een aanmoediging de handen in elkaar te slaan teneinde een betere toekomst te verwerven, want alleen hij is waar lijk vrij, die dit geworden is in den strijd naast Christus. Als laatste spreker treedt dan op de heer J. G. Sluitman, alg. voorzitter der Katholieke Jongeren Vredes Actie, met de rede „De Katho lieke Jeugd in den strijd voor de toekomst". Ook de heer S. voert de huidige ontwrich ting op het geestelijk materieel terrein terug naar den oorlog van '14, en verklaard in dit verband het fascisme. In wezen zijn, aldus deze spr. fascis me en kapitalisme synoniem. Fascisme en nat. socialisme maken van vrwheid slavernij en van den mensch een marionet. Spr. memoreert de moeilijkheden, waarmede men in katholieke kringen heeft te kampen. Ook daar strijdt men: doch achter het front. Daar is nog te veel onverschilligheid, is men nog te veel blind voor het gevaar. In het geloof is men één; niet zoo in politiek opzicht. Spr. besluit met een beroep op alle katholie ke jongeren zich tegen de ontwrichtende mach ten van dezen tijd te keeren. Een kort sluitingswoord spreekt daarna nog de heer v. d. Kleyn. EEN „ALPINA-HORLOGE" CADEAU. De Firma Bakker, Keizerstraat, stelt een fraai horloge beschikbaar aan bezoekers (sters) van de 5e attractie-soirée in „Musis Sacrum", op Zondagavond a.s. Deze bezoekers (sters) dienen daarvoor een oplossing in te leveren van de puzzle, welke voor „Musis" is aangebracht. Het horloge is bij de Firma Bakker, te be zichtigen. Men zie de desbetreffende adver tentie in dit blad. AANRIJDING. Men deelt ons mede, dat gisterenmorgen omstreeks 11 uur een groentehandelaar, de heer K. Bakker uit de Wilhelminastraat, op den hoek van de Singel, nabij het gebouw van de veiling, werd aangereden door een auto. De auto, bestuurd door een dame, reed tegen het huis; de heer B., die tegen den muur werd gedrukt, bekwam ernstige verwondingen aan zyn arm. LEZING NEDERL. REISVEREENIGING. Per Zeppelin naar Brazilië. Voor leden en genoodigden der afdeling Den Helder van de Nederlandsche Reisver- eeniging hield jhr. dr. J. C. Mollerus. Dins dagavond een lezing over een reis per Zeppe lin, door hem dit jaar gemaakt naar Brazilië. Nadat de Voorzitter der afdeeling, de heer P. H. L. Maas, den aanwezigen het welkom had toegeroepen, kreeg de spr. het woord. Hij gaf een uitvoerige beschrijving van de in richting en de wijze van reizen, de Zeppelin, waarmede spr. de reis deed, is het 117e toe stel, dat gebouwd is door de Zeppelin-maat schappij. De bemanning bestaat uit 43 per sonen, het kan 50 passagiers bevatten. In houd is 105.000 ms, lengte 236 m. De passa giers zijn niet in de eigenlijke ruimte van het schip, maar in den gondel onderaan onderge bracht; het voorste gedeelte van dezen gondel is ingericht als stuurcabine. Aan stuurboord zijde heeft men de electrische keuken, aan bakboord de radio-afdeeling. In den gondel kan men rustig zitten en men heeft geen last van de motoren. Achter de passagierscabine bevindt zich eeen lange gang met bedden, onr geveer op dezelfde wijze als in de slaapwagens der spoorwegen aangebracht. Men kan wel de eigenlijke ruimte van het luchtschip bezich tigen, doch dit moet heel voorzichtig ge schieden. daar de passagiers slechts langs een smallen ijzeren band zonder leuning daar kun nen komen. De inhoud is 500.000 ms en bevat de cellen, deels gevuld met draaggas, deels met waterstofgas. Hierbinnen staan ook de bedden voor de bemanning. Vijf trappen voe ren naar de motorgondels, die onder aan het schip bevestigd zijn, en die alleen via de bui tenlucht bereikbaar zijn. De Zeppelin kan een snelheid van 117 km per uur ontwikkelen, en vaart gemiddeld op een hoogte van 300 400 m. Spr. staat dan uitvoerig stil bij de start, die des avonds te :11 uur plaats had. Typisch was dë wijze waarop, aan de westkust vanvi Afrika; de post wordt ingenomen door mid del van een lijn, waaraan de inboorlingen de postzakken hangem Den eersten keer mislukt dit nog wel eens, omdat het luchtschip niet al te laag kan dalen in verband met de snel heid. Boven den oceaan kreeg men een radio- gram waarin verzocht werd eén paar póst- vliegers op te zoeken, die midden in den oceaan gedwongen geworden waren te dalen. Uitvoerig verhaalt spr. van dit incident; helaas gelukte het niet de gevraagde levens middelen enz. aan de beide mannen, die op de vleugels van hun toestel in zee dreven, te geven, maar men kende hun positie en droeg aan het moederschip, dat ergens in den oceaan ligt, hun verdere redding op. In Pernambuco moest men logeeren in een allermerkwaardigst hotel: vrij slecht eten, onzindelijk beddegoed, keiharde bedden, enz. Daarna ging de tocht langs de Braziliaansche kust naar Rio de Janeiro, dat zeer merkwaar dig is gebouwd rondom een aantal heuvels, welke dientengevolge midden in de stad lig gen. Rio de Janeiro is een stad van 2 millioen inwoners met prachtige boulevards, en een uiterst gemengde bevolking. Nergens ter we reld heeft spr. zoo'n prachtige verlichting ge zien als hier; er heerschen eigenaardige toe standen, waarvan spr. vertelt. Daarna wordt in 't kort nog de terugtocht behandeld, en na de pauze werd een aantal filmopnamen vertoond die het gesprokene illustreerden. Er waren er bjj, van booten, die men passeerde bijvoorbeeld, die prachtig wa ren geslaagd, maar tal van andere moesten uit een vliegtuig worden genomen en dat er hierbij waren, die minder gelukten, zal ieder duidelijk zijn. Niettemin kreeg men een goed denkbeeld van deze reis en van het luchtschip, zijn inrichting en de wijze van vertrek enz. Ook van de landstreken, die men doorvloog. De heer Maas sprak aan het slot een dank woord tot den spreker. Een dansje besloot den avond. DE Fa. Jb. ZWAGERMAN BREIDT UIT. Morgen opent de heer Zwagerman, als van ouds leverancier van zoutwaterlekkernijen, zijn belangrijk gerestaureerde zaak in de Keizer straat. Wij hebben er even een kijkje genomen en werden getroffen door 't zeer frissche karakter, dat de winkel gekregen heeft. Beide achter kamers heeft men thans bij de reeds bestaande ruimte getrokken, het geheel uitgevoerd in witte tegels. Het voornaamste is wel, dat er vanaf Vrijdag niet alleen gerookte en gebakken visch ver kocht zal worden, doch ook allerlei soorten versche waar. Alles *wordt electrisch gekoeld in daartoe aangebrachte cellen, zoodat men van een versche kwaliteit zeker kan zijn. Vermelden wij tenslotte nog, dat zich achter de zaak nog een aparte bakkerij bevindt, en dat het timmer- en schilderwerk respectieve lijk werd uitgevoerd door de fa.'s Roomeijer en Coenen. eman door winsch gegrepen en gedood. Dinsdagmiddag om ca. 1 uur liep alhier de motorbotter H. D. 25, schipper Nan Bakker, de haven binnen. Voor deze onverwachte thuisvaart bleek een zeer droeve reden te bestaan, daar zich aan boord een doode be vond. Het bleek de 21- jarige zoon t-imon van den schipper te zijn, welke wel door een zeer ongelukkig toeval den dood heeft gevonden. Wij laten hier den vader aan het woord, om het ongeval te vertellen: „Wij lagen vannacht om drie uur in het z.g. Diep ten Noorden van Terschelling. Mijn zoon en ik stonden aan de winch, welke door stoom gedreven wordt en op volle kracht draaide, Er stond een stijf briesje, hetgeen oorzaak was, dat plotseling de jas van mijn zoon gegrepen werd. Ik zag mijn zoon nik ken en toen ik begreep, wat er aan de hand was, begon ik ook aan de jas te trekken. De stof was echter zoo sterk, dat ik de jas niet kapot kon krijgen. Simon werd een heelen slag rondgeslingerd, waarna hij zwaar op het ijzeren dek neerkwam. Ik greep hem daarop vast, doch ook ik kon de winch niet stoppen en werd dus ook meegevoerd. Tezamen, borst aan borst, hebben we wel 10 slagen in de rondte gemaakt, alvorens één der andere manschappen er in slaagde de riem van de winch te schoppen, waarop deze stil kwam te staan. Ik was er zelf goed afgekomen, doch het bleek weldra, dat ik mijn zoon verloren had." Begrijpelijkerwijze was de schipper zeer ont roerd. Hijzelf klaagde over pijn in de lenden, zoodat hij zich onder dokters handen moet stel len. Het lijk van den jongen man is naar het Marinehospitaal alhier overgebracht. (Reeds opgenomen in 't Adv.bl, van gisteren.) 0AG EN NACHT. BEZORGING f 0.25 PER PORTIE. COLEMAN HAWKINS IN CASINO. Met veel moeite is het gelukt, de be roemde saxofonist, Coleman Hawkins, voor één avond in Casino te doen spelen. Zondag a.s. treedt hij met zijn ensemble, zoowel 's middags als 's avonds op. „The Hawk", zoo als zijn bijnaam luidt, bezit een buiten gewone virtuositeit op zijn gouden tenor- Isax en een ieder zal hem reeds gehoord heb ben, hetzij door de radio of via een gramo- foonplaat. Hy speelde reeds als gast mede by de meest vooraanstaande binnen- zoowel jals buitenlandsche bands, o.a. The Ramblers, Jack Hylton, Freddy Johnson enz. Het spe ciaal samengestelde orkest, waarmede hij Zondag a.s. de dansmuziek vorzorgt, waar borgt onder zijn leiding een ongeëvenaarde „Swing", een prima rhythme en een uitge breid repertoire. Gisteren is alhier door de politie een man .angehouden en naar Alkmaar overgebracht, velke in het politieblad gesignaleerd was. Aanrijding. Door een bewoner van de Florastraat werd aangifte gedaan, dat hij, toen hij zich per rij wiel op de Loodsgracht bevond, door een luxe uto werd aangereden. Persoonlijke ongeluk- en hadden niet plaats. Wiens rijwiel? W |ic Door een bewoner van de Klaas Duitstraat 'trd aangifte gedaan, dat aan zijn adres een oor hem gevonden heerenrijwiel is af te ^ïalen. Voor den raad van Scheepvaart. I Dinsdagmiddag was er zitting van den Raad voor de Scheepvaart, waarin behandeld werd jde stranding van de Kerkplein en de sleep- jboot Drente. Vooral omdat de Drente zoo'n deel [Nieuwediep vertegenwoordigt, wilden we deze zitting meemaken en hiervan wat vertellen, |niet om de rechtspraak zelf, maar van de jsfeer, waarin dit geschiedde. Zoo ook dachten anderen, want de belang stelling was buitengewoon groot. De wereld van de scheepvaart was uitermate sterk vertegenwoordigd en de wachtkamer kon allen niet bevatten. Bij toelating in de zit tingzaal bleken er geen zitplaatsen voldoende te zijn. De President begon met op zeer sympa- tieke wijze te herinneren aan de kloeke red ding van de mannen van de „Drente" door 'ide Egmonder reddingboot, die, door niet- zeelui bemand, toch zulk prachtig werk heeft jgedaan. Dank aan God, zei de President, dat geen menschenlevens verloren zijn gegaan. En daarnaast een warm woord van waardeering yoor de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- jnaatschappij, die het mogelijk maakt, dat er een prachtig materiaal aanwezig is, waar- jnee de mannen in volle gerustheid en ver trouwen in zee kunnen gaan. De redders zelf heben uitermate hun plicht gedaan en daarvoor alle hulde. Dit feit te herdenken is, in de verwarde tijdsomstandigheden nog van des te grooter waarde, nu men soms twijfelt aan vriend schap, naastenliefde, trouw. Maar wanneer het er op aankomt menschen te redden, ont springt er de goddelijke vonk, en vraagt men niet naar wat ook, maar stelt zijn leven in «len waagschaal. 1 Daarna nam de zaak van de Kerkplein een aanvang, nadat eerst nog de Heer Fock, In specteur generaal, en de heer mr. Seret, raads man van den kapitein van de Kerkplein hun Instemming met het door den President ge sprokene hadden betuigd. De Kerkplein. Voornamelijk ging het eerst om de vraag of de kapitein zich op de hoogte had gesteld van de te verwachten weersomstandigheden én van de stormwaarschuwingsseinen die ge- heschen waren. Het maakte algemeen een on- bevredigenden indruk, dat de kapitein ver klaarde aan deze seinen, zoowel bij het ver trek uit Amsterdam als bij het doorvaren te Jjmuiden geen aandacht te hebben geschon ken. De vraag van den President of, wanneer de kapitein van deze stormseinen had kennis genomen, hij toch zou zijn uitgevaren, werd door den kapitein bevestigend beantwoord. De kwestie van voldoende kolen aan boord te hebben, gegeven de omstandigheid van het weer, was aanleiding van uitvoerige onder vraging. Dit kwantum voor deze reis ruim Vraging. Dit kwantum werd voor deze reis ruim voldoende geacht door den kapitein, het geen ook later bleek voldoende te zijn geweest iets waarop de raadsman Mr. Seret nadrukke- ljjk wees, omdat het onderzoek vanwege den Ijtaad van Scheepvaart, had uitgewezen, dat nog een voorraad van 6 ton kolen aan boord as op het gestrande schip, terwijl de reis eel langer had geduurd, dan waarop gerekend as. Waarom de kapitein, bij den opkomenden sjtorm geen koers had gezet naar het Schul pengat en zoo naar Nieuwediep, werd onver klaarbaar geacht. Wind en stroom waren daarvoor uiterst gunstig geweest, terwijl het toch onmogelijk bleek, met het leege schip t;egen storm en tij op te boksen in de richting van den Waterweg. Geacht werd dat daar een kans lag om het schip in veilige haven te brengen. In dit verband werd aan den kapitein van de Drente gevraagd of deze, voordat vastge maakt was. daaraan ook niet had gedacht. De heer van der Graaf zeide, dat ook te hebben gemeend, maar dat de kapitein van de Kerkplein zijn schip naar den Waterweg wilde hebben. De kapitein van de Drente ver telt. In dit stadium kreeg de kapitein van de Drente gelegenheid te vertellen hoe hij was Opgesloten geweest in de salon en hoe hij het daar had gehad, alvorens men hem wist te redden. En dat hij dankbaar was, dat de heer c^e Booy telling had gehouden van het aan tal geredden, zoodat hij vermist werd en dat toen de reddingboot weer was uitgegaan. Tot mijn middel stond ik in het water. Ik kon de deur niet verder open krijgen dan een handbreedte, want een tank was er tegen ge slingerd door de zee. Ik wist niet dat mijn mannen van boord gehaald waren en mijn mannen wisten niet, dat hun kapitein nog aan boord was. Ik heb geroepen, geschreeuwd, maar later begreep ik, dat ik geen antwoord en hulp kreeg, want er was geen mensch meer aan boord. Ik heb geprobeerd de deur in te trappen, maar dat ging zoo maar niet. Eindelijk hoorde ik roepen, toen heb ik getikt met mijn ring tegen de patrijspoort, maar ze hoorden me niet. Toen heb ik de patrijspoort open ge maakt en geroepen. En Wijker hoorde me, zoodat ik hem kon toeroepen, het luik op de brug open te maken en zoo ben ik er uit gekomen." Na dit zoo spannende intermezzo vertelde de kapitein verder. „Helaas brak de sleeptros. Bij de tweede poging om vast te maken, gaf ik in over weging op het Schulpengat aan te houden, maar de kapitein gaf voorkeur aan den Waterweg. Na een kwartier brak weer de tros. We zaten toen dicht bij de kust, maar omdat ik wist, dat het hier steil diep was, had ik geen bezwaar nog eens te probeeren vast te krijgen. Waren we wat noordelijker of zuidelijker geweest, dan had ik het niet ge waagd. Helaas brak de lijn, waarmee onze sleeptros aan boord van de Kerkplein zou worden gehieuwd, zoodat er nu geen ge legenheid was meer verbinding te krijgen. Ik had de Drente nog wel van het strand kunnen krijgen als een zware zee een manil- latros, die aan dek lag, niet had meege nomen en overboord spoelde, met het bekende noodlottige gevolg, dat de Drenthe vleugellam werd gemaakt, i De kapitein had'het anker laten werpen, maar de ketting begaf zich door 'het1 zware Stampen van de Drnethe, die met het achter schip op 't strand gebeukt vverd. De kapitein van de Kerkplein hééft gepoogd door vólle kracht achteruit slaan, het schip vrij te houden van het strand, maar het heeft niet mogen baten. Requisitoir en verdediging. Eenige raadsleden stelden verschillende vragen om alles te presiseeren, waarna de Inspecteur-Generaal het woord kreeg voor het requisitoir. De eindconclusie was, dat de kapitein van de Kerkplein in gebreke werd gesteld wat betreft goede zeemanschap en verantwoordelijkheidsgevoel. De Kapitein, desgevraagd, stelde zijn ver dediging in handen van zijn raadsman, mr. Seret, die de rustige sfeer prees, waarin deze zitting was gehouden en de verklaring van den kapt. van de Drente, waaruit bleek, dat alle pogingen om de Kerkplein te houden, ge faald hadden door het telkens breken van de trossen. Dat niet naar het Schulpengat is aange houden, is de kapitein niet zoo euvel te dui den, omdat zijn doel was den Waterweg en hij meende die wel te kunnen halen, vooral toen hem aanstonds een sleepboot zou ten dienste staan. Bovendien lijkt het spr. niet zoo aan lokkelijk voor een kapitein, die nooit het Schulpengat is binnengevaren, om dat in deze Omstandigheden wel te doen. Dat de kapitein niet heeft gelet op de stormseinen, is ook spr. wat onverklaarbaar. Beklaagde heeft trouwens toegegeven daarin te hebben te kort geschoten. Echter is dit niet zoo zwaar aan te rekenen, want al waren deze wel opgemerkt, dan was immers de kapitein, volgens zijn verklaring, toch uit gevaren. Waar zou het heen moeten* en vooral voor een zeeman, als er nooit eenige risico zou durven worden genomen? Het is toch te prijzen, vooral in de tegenwoordige tijds omstandigheden, dat een kapitein al het moge lijke doet om aan zijn opdracht te voldoen, en dat heeft ook deze kapitein willen doen. Het telkens breken van den tros moet dus beschouwd worden als het ontstaan van de ramp. Er was geen enkele drang van de Maat schappij, maar de kapitein heeft zijn opdracht willen volbrengen. De President deelde mede, dat later uit spraak zou worden gedaan en sloot de zitting. De Directeur van de Nieuwe Visscherij Crt. houdt nogmaals een pleidooi voor het vestigen van vischconservenindustrie hier te lande. Hij meent dat er ruimschoots afzetmogelijkheid is voor deze industrie, zoowel hier te lande als in onze koloniën. Hij schrijft b.v.: Nog een artikel, dat zich voor dergelijke ver spreiding uitermate leent is de „Zuiderzee"- of liever de Waddenzeeharing, een uiterst goed koop en zeldzaam smakelijk product, dat in bepaalde perioden in zulke enorme hoeveel heden wordt gevangen, dat het onverkoop baar is. Deze visch licht gebakken en in groote blik ken van 25 tot 100 stuks geconserveerd, kan buitengewoon goedkoop worden aangeboden en zou zich, zoowel voor verstrekking voor werk- loozen als voor verder binnenlandsch gebruik en voor export, ook naar de tropen, bijzonder leenen. In tijden van overvloedigen aanvoer zou de afzet voor de conservenindustrie het prijspeil voor de directe consumptie op peil kunnen hou den, waarmede het wegwerpen dezer kostelijke visch, dat tot dusverre nogal eens gebeurt, overbodig wordt. De weg tot verwezenlijking -het is ook weer gebleken op de vergadering van den Ned. Vlsschersbond in Den Haag is een zeer lange. Maar nu toch van alle zijden sterker wordt aangedrongen om te komen tot dezen vorm van uitredding voor het vischbedrijf, zal men in Den Haag niet doof kunnen blijven. Zooals ook wij het al deden, wordt in de Nw. Visscherij Crt. de aandacht gevestigd op het geen in Engeland op het gebied van bevroren visch thans wordt bereikt. Moge dit voor hier nog niet uitvoerbaar lyken (we zien niet in waarom niet) dan is het toch goed dat er op deze mogelijkheid de aandacht wordt gevestigd. Vooral tegenwoordig hebben we niet het recht aan het oude al te vast te blijven zitten als onomstootelijk blijkt, dat het nieuwe beter is. Deze snelle al te snelle wisseling soms in het bedrijf maakt het kostencijfer vaak zoo hoog, dat deze nieuwe inschakeling van kosten niet is te volgen. 14 November. Met belangstelling, amusement en lichte verwondering volg ik dag aan dag de behan deling van het schandaalproces Voyoux voor de rechtbank te Scène-sur-Seine, in het de partement Basse et Vilaine. Een zeer particuliere correspondent heeft mij daarover de volgende, tot dusver onbe kende details meegedeeld: Toen de rechters en de 320 verdachten hun plaatsen hadden ingenomen, bleek het, dat alle documenten over deze zaak in den trein verloren waren door den rechter van instruc tie, mr. Fantoche, die ze uit Marseille had gehaald. Maitre Tor.nerre Leloup, de ver maarde verdediger van Mlle. Zizi Pirouette, stelde voor, dat zaak te schorsen. Toen de President dit weigerde, sloeg Maitre Ton- nerre Leloup zijn lessenaar doormidden en verliet razend en tierend de zaal, overeen komstig de traditie. Na de heropening ontstond er een felle ruzie over het feit, dat er voor niemand pen en inkt was. De rechters verlieten de zaal, onder het ironisch applaus van de publieke tribune. De Officier van Justitie kreeg het bovendien aan den stok met den griffier over de prijzen, die het publiek berekend wa ren voor tooneelkijkers. Den tweeden dag deelde de President, de heer GlacéVanille, mede, dat er 2240 ge tuigen zyn gedagvaard, onder wie de Presi dent der Republiek, Mistinguett, de heer Lavall, Maurice Chevallier, Calllaux, Her- riot, elf diplomeren, de waschvrouw van den Procureur der Republiek, de directeuren van hllè Fransche banken van leening en de 1260 inwoners van het vorp Puant. Het ver hoor van deze getuigen zei de President» zou 18 jaar duren. De zitting werd een uur opgehouden door drie redevoeringen van advocaten, die klaag den, dat de vestaire te klein was. Verschei dene advocaten geraakten handgemeen b$ hun poging, vestiaire nummers te bemach tigen. De President zeide, dat men credieten kon aanvragen om de vestiaire te vergroo- ten. Het incident kwam tot een eind door de mededeeling van een der beklaagden dat de documenten, die in den trein verloren wa ren gewaand, in zijn cel waren teruggevon den. Bij onderzoek bleek, dat de helft der pa pieren uit het dossier verdwenen was. De President merkte op, dat gelukkig een aan zienlijk deel behouden was gebleven. Toen de tweede zitting anderhalf uur aan den gang was, kwam men tot de ontdekking, dat de rechters ontbraken. De Griffier deelde mede, dat wegens gebrek aan voldoende ruimte ln de zaal, de toegang hun was geweigerd. Een gezelschap van toeristen, dat het gerechts gebouw had aangezien van een Effecten beurs, werd uit de zaal verwijderd en de rechters konden weer binnenkomen. Het uur dat nog restte, werd gebruikt voor fotografische opnamen ten behoeve van de pers. Het voornemen bestaat tyj het eerste lus trum een réunie-maaltijd op staatskosten te» houden, waaraan getuigen, beklaagden, rechtbank en balie, te zamen 2610 personen, fcullen aanzitten. Donderdag 14 November. Lezing Prof. Vening Meinesz „Tocht K XVIlf. voor leden en genoodigden „Onze Vloot". Rialto, 8 uur. Bijeenkomst Vereen, voor Huisvrouwen, Musit Sacrum, 's middags 86 uur. Propaganda-avond R. K. Blindeninstituut, R. K. Volksbond 8 uur. Vergadering Soc. Hem. Vrouwenclub, ,jPlatt van den Arbeid", Casino, 8 uur. Zaterdag 16 November, Soirée Korf balver eeniging K. V. T+ Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 17 November, Alpina-Soirée, Musis Sacrum, 8 uur. Donderdag 21 November. tJHarmonie"operette ,J)e Jonge Hertog Casino. Zaterdag 23 November. „Harmonie"Non-stop-cabaretavond, Casino^ 8.15 uur. DE HARINGVISSCHERIJ. In de wereld van haringvisscherjj en -handel is momenteel een verschil van in zicht bezig zich te ontwikkelen, hetgeen vele gemoederen in die plaatsen waar de haring- visscherij de hoofdzaak van het visscherij- bedrijf uitmaakt, bezig houdt. Dezer dagen waren we te Schevenlngen en daar aan de haven krijgt men ten deele een indruk van hoe groote beteekenis de ha- ringvisscherij voor het vischbedrijf in hot algemeen is, De geheele vloot is zoo goed als ln da vaart en het is daarom wel verklaarbaar, dat vanuit Scheveningen de groote drang gaat om den aanvoer niet te beperken. Als we goed zijn ingelicht, is er nog vol doende vraag naar haring. Dit inzicht wordt oppervlakkig bezien bevestigd, doordat de Visscherij-Centrale nog geen enkel kantje uit de markt heeft geno men, omdat het aanvoercontingent nog niet is bereikt, zoodat er om die reden dus nog geen aanleiding voor is, en de handel nog beschikt over voldoende vraag. Het vorige jaar, om dezen tijd, zoo zei men, lag de kade al vol met tonnen haring, dia door de V.C. uit de markt waren genomen. Het verschil met vorige jaar is dus wet uitermate groot. Waarom dan van andere zijde de aanspo ring om het vastgesteld aanvoerkwantum, niet uit te breiden? Daarop bleef men het antwoord schuldig. Scheveningen echter legt zich ook toe op de najaarsharingvisscherij en wenscht dozo traditie te blijven volgen, vooral omdat er nu nog kans is van export en men de vloot dus onder deze omstandigheden varende kan houden. Zou er toch, na aanvoer van het vast gestelde kwantum, een stopzetting van pekelharing komen, zooals dat ook nu hot oogmerk is, maar dat o.a. vanuit Scheveninn

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9