KIMB r allantsoog. 't Zand. Breezand Anna Paulowna. Beslis vandaag! HELDE Wieringen. WieringerwaarcL Installatie Burgemeester. Julianadorp. Visscherij. Rumoerige Najaarsvergadering V. V. V. Bezoekt den Kindermiddag van de Heldersche Courant met Uw kinderen Woensdag 20 Nov., in de groote zaal van Café Slikker, te Anna Paulowna des namiddags 4 uur Toegang voor kinderen van abonné's 5 cent Voor kinderen van niet-abonné's 10 cent De kindermiddag van de Heldersche Courant. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1935. In het Voorloopig Verslag aan de Tweede Kamer betreffènde de begrooting van Land bouw en Visscherij staat, dat door verschei dene leden weer wordt gevraagd om maat regelen tegen overbevissching en puf visscherij. Zij vroegen of reeds tot het nemen van maat regelen is overgegaan. Dit vraagstuk raakt uitermate de belangen van onze visschers. En omdat de vergadering van j.L. Vrijdag het kenmerk droeg, dat men in zeer breeden kring te Den Helder belang stelling toont voor dezen bedrijfstak, die in sterke mate kan bijdragen tot den bloei van onze gemeente, is het gewenscht, dat de com missie, die de voorbereidende plannen zal uit werken om het visscherij bedrijf weer een vas tere basis te geven, ook dit vraagstuk doel bewust in haar plannen zal betrekken. Ai vele malen hebben we dit punt aange roerd, maar het is waarschijnlijk niet over bodig hierop, in dit stadium, nog eens terug te komen. Op de vergadering van den Bond van Ned. visschers, die ruim een week geleden, onder leiding van den heer Stevenson, te Den Haag is gehouden, kwam ook het pufvraagstuk weer op de proppen. Algemeen was men van oor deel, dat het pufverbod, zooals het door de Visscherij-Centrale Indertijd was voorgesteld, geenszins het sparen van jonge visch zou be vorderen, maar alleen schade kon toebrengen aan de kustvisschers, die door aanbrenging van de puf, hun besomming verhoogen, terwijl het groot-trawler-bedrijf beschouwd kan wor den als de grootste vernietiger van jonge visch. Zal men geen andere methode weten uit te denken, dan zullen maatregelen, als waarop verscheidene kamerleden wijzen, geen effect kunnen teweegbrengen op verbetering van den visehstand. Alleen de kustvisschers, die het toch al zoo zwaar hebben, zullen er het finan- cieele nadeel van hebben. Daarom is het gewenscht, dat er ook vanuit den boezem van bovengenoemde commissie, goed-geargumenteerd, de Tweede Kamer wordt duidelijk gemaakt, dat hetgeen verscheidene leden in het Voorloopig Verslag hebben opge merkt omtrent overbevissching en pufvissche- rij, oppervlakkig beschouwd, wel grond heeft, maar wanneer men overbevissching inderdaad wil tegengaan, er andere maatregelen dienen te worden genomen dan het indertijd voorge stelde plan van de Visscherij-Centrale beoogde. Wil men toch een pufverbod doorvoeren, dan dient de kustvisscher, zooals ook op bovenge noemde vergadering werd gemeend, voor het te derven verlies, schadeloos te worden gesteld. In schijn zou men dan het beoogde doel heb ben bereikt, want men zou de puf niet meer aangevoerd zien, hoewel de vernietiging van jonge visch even intensief zou voortgaan. Effect tot het sparen van jonge visch kan alleen worden verkregen door de maaswijdte der netten te vergrooten, maar ook daarmee moet omzichtig te werk worden gegaan, want de marktwaardige rondvisch zou dan tevens gelegenheid hebben te ontsnappen. En niet alleen de rondvisch, maar ook tong die markt waarde vertegenwoordigt, zou ontsnappen; en we betwijfelen of men deze diep-ingrjjpende consequentie aandurft. De visschers willen meewerken om inderdaad het vernielen van jonge visch tegen te gaan. Maar voorop staat dan, dat er compensatie is voor het te derven verlies. In „De Telegraaf" van Zondag komt een artikel voor, waarin gepleit wordt voor het oprichten van vischconservenindustrie hier te lande. Deze aangelegenheid is ook aangesneden op de vergadering, welke hier Vrijdagavond werd gehouden en waaruit bleek, dat men algemeen deze industrie beschouwde als een krachtig middel om het vischbedrijf een goede basis te geven, omdat daardoor minder schommeling in den vischprjjs zou ontstaan, wijl bij overvloedi- gen aanvoer, dit overschot uit de markt kan worden genomen en er dus geen sterke kelde ring van de prijzen was te duchten. DE GAKNALENVANGST EN DE BEPERKING VAN AANVOER, Er is in den laatsten tijd een zich uitbrei dende garnalenvangst in den omtrek van IJmuiden, welke garnalen, in levenden staat, bestemd zijn voor Amsterdam. -n het algemeen zijn deze garnalen grooter van soort dan die b.v. op de Texelsche reede worden gevangen, zoodat men ook vanuit Den Helder, zoodra het weer het toelaat, bij voorkeur buitengaats vischt. et ligt voor de hand, dat grootsoortige ga.'.ialen gemakkelijker een behoorlijken prijs halen dan de kleinere. Jat dit van invloed is op de totaalbesom- m-,ig laat zich denken. Bij stormachtig weer is vangst buitengaats weldra uitgesloten, zopdat men dan zich tevreden moet stellen met die, welke op de reede worden gevangen. -Iet is voor den visscner gelukkig, dat de heer Stevenson onvermoeid bezig is om de prijsstelling op prijs te houden en energiek ingrijpt, zoodra er moeilijkheden in dit op zicht rijzen. Gesteund door den Wethouder voor Visscherijzaken kan, op deze wijze, nog heel wat voor den visscher worden bereikt. Loslating van deze bemoeiingen door beide heeren zou vaak oorzaak zqn van totale in zinking van het garnalenbedrijf. Er is steeds groote beperking van aanvoer en, zooals alles haast tegenwoordig, aan be paalde regelingen gebonden, welke voort vloeien uit de noodzakelijkheid, dat de markt niet wordt overvoerd. Dat aan elke regeling vaak groote moeilijk heden zijn verboden en deze lang niet ieder kan bevredigen, laat zich denken. aar zoo men ongebreideld zijn gang kon gaan, wat zou er dan van dit bedrijf onder deze omstandigheden terecht komen? Het voortvarend en energiek ingrijpen, zoowel van den heer Stevenson als van den Wethouder, den heer de Boer, kan dan ook slechts worden toegejuicht. Volgens De Telegraaf heeft de Min. van Landbouw en Visscherij afwijzend beschikt op het verzoek der Reedersvereeniging te Scheveningen om de haringvisscheri) nog tot begin December te mogen uitoefenen, nu dit jaar weer zooveel betere prijzen dan ver leden jaar worden gemaakt. Het is thans alles haring wat de klok slaat in de kranten. Zeer uitvoerig vooral is de „Nieuwe Rott, Crt." in dit geval, die een on derhoud had met den heer Joh. van Toor, voorzitter van de Ver. van Haringhandelaren. Zooals gemeld, had de Minister toegestaan dat de haring licht gezouten mocht worden aangevoerd, maar niet mocht worden opge slagen en uitsluitend voor doorvoer naar het buitenland mocht dienen. Er was blijkbaar nog een maas om door te kruipen, n.1. om deze haring te pakken in fusten, waarin zich pekel bevond, zoodat er kans was, dat men deze haring toch als steur- haring zou kunnen opslaan, hetgeen niet zoo gemakkelijk te controleeren zou zijn. Daarvoor heeft nu de Visscherij-Centrale een stokje gestoken door te bepalen, dat geen gebruik mocht worden gemaakt van fust, maar van kisten. Het meest interesseerde ons echter, hetgeen gezegd werd omtrent het opslaan van deze versche haring in koelhuizen. We willen dat even citeeren: Nu zullen er bq de aanvoeren van versche haring altijd perioden zijn, dat de markt alle aangevoerde kwantiteiten niet kan opnemen. Dit is ook in het buitenland vaak zoo. Men heeft daar echter deze maatregelen getroffen, dat wanneer de prijs voor versche haring beneden zeker mini mum daalt, de visch automatisch in koelpak- huizen wordt opgeslagen en eerst bij kleinere aanvoeren wordt het artikel weer in den han del gebracht. Dit is dus de wijze van opslag, die door den heer Stevenson ook werd aanbevolen op het congres van kleinhandelaren, op 2 Sept. in Den Haag gehouden, maar welk denkbeeld bestrij ding ondervond, omdat men meende, dat het niet uitvoerbaar zou zijn. Zaak is het voor Den Helder dergelijken opslag mogelijk te maken. Misschien is er dan. bij overvloedige baringvangst, een kans, dat men deze visch niet behoeft in zee te gooien, hetgeen telkens als het gebeurt, een ergernis is niet alleen, maar een groote schadepost bovendien. Vrijdagavond j.1. vond in Hotel P. de Haan, de najaarsvergadering plaats van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Om streeks 8 uur opent de voorzitter, de heer P. Vos, de vergadering met een woord van wel kom. In zijn openingsrede dankt spreker o.m. de heeren Kleerekoper uit Amsterdam en Keesman uit Scliagen voor hun medewerking bij het gehouden gymnastiekfeest in Juli j.1. De voorzitter deelt mede, dat de conferentie met de directie van de N.V. „Het Zwanen- water", betreffende de openstelling van het „Kooibosch", nog geen resultaat heeft opge leverd. De beslissing zal in den loop van dezen winter vallen. De correspondent der V.V.V. heeft ontslag genomen. Het bestuur zal een opvolger zoeken. Pesisioiil(jst. Daar de opgaven voor de pensionljjst steeds druppelsgewijs binnen kwamen heeft het be stuur besloten, dat voor 1936 de opgaven uiterlijk 15 Jan a.s, moeten binnen zijn, Ver der zullen de aanvragen tweemaal per week voor de belanghebbenden ter inzage liggen. Voorts zal er een nieuwe gids komen. Vervolgens leest de heer Mr. D. Breebaart het verslag der vergadering der V.V.V. te Valkenburg voor. De voorzitter zegt hem hiervoor dank. De secretaris leest vervolgens voor het ver slag van de vergadering van secretarissen van de V.V.V.'a te Amsterdam. Aan de orde komt thans een delicate kwestie. Er zijn n.1. eenige leden- V-nsion- houders, welke weigeren bij te dragen in de kosten van het correspondentschap. De heer Tuinman, exploitant van Zomerwoningen, zegt, dat de resultaten van het correspondentschap zoo miniem zijn, dat hij niet wenscht te be talen. Op de vraag, of hq bewijzen kan, dat hq de gasten niet indirect krijgt door de V.V.V., blijft hij het antwoord schuldig. De heer S. Kooger merkt op, dat hij reeds vijf jaar nimmer één gast rechtstreeks van de V.V.V. heeft gehad. Toch gelooft hij, dat wan neer de V.V.V. er niet was geweest, hij nim mer gasten zou hebben gehad. De heer A. Vader zegt, dat men om de zaak heendraait. Waarom, zoo zegt hq, zegt men niet ronduit, dat men niet betalen wil, omdat in het afgeloopen jaar de correspondent zijn plichten schromelijk heeft verwaarloosd? Besloten wordt, dat het bestuur zal trach ten een nieuwe regeling te maken, welke een ieder kan bevredigen. Het bestuur houdt ech ter vast aan de bepaling, dat zij, die niet be talen, niet op de pensionlijst worden geplaatst. In de commissie tot nazien van de rekenin gen wordt gekozen de heer A. W. H. de Wit. Begrooting 1936. Betreffende de begrooting 1936 merkt de heer Tuinman op, dat de verhouding tusschen de posten voor vergaderingbezoek en lidmaat schap van diverse land- en streekvereenigin- gen en onderhoud van trap en bosch hem zeer slecht bevallen. De voorzitter merkt op, dat de volgens den heer Tuinman begroote posten dubbel hun rente afwerpen wegens het bekend worden van Callantsoog in vele streken van ons land. We kunnen dus wel zeggen, dat dit geld wordt uitgegeven voor propaganda. Betreffende de trap wordt besloten, dat het bestuur zal overwegen, of het noodzakelijk is om de trap te vernieuwen. Rondvraag. De heer A. Kruit merkt op, dat het toe gangshek naar het V.V.V.-bosch stuk is. De voorz. antwoordt, dat de strook voor het bosch binnenkort ook beboscht zal worden, dus dan is een nieuw hek een overbodige uitgaaf. De heer Kuiper zegt, dat anderen niet in de gelegenheid gesteld worden om in het bestuur zitting te nemen. Het bestuur bestrijdt deze meening heftig. Ieder heeft kans. Dan dient men met candidaten te komen. De heer Van Meerten. penningmeester, zegt, dat hq er verder voor past te werken voor de V.V.V. Andere personen zqn voor het bestuur niet te vinden, Maar aanmerkingen maken, die kant noch wai raken, kan men wel. Hij dient zqn ontslag in als penningmeester. De heer Breebaart zegt, dat het hem niet uitmaakt, wat de menschen ai zeggen. Als hij V'oelt, dat hq de zaken goed behartigt, trekt hij zich van praatjes niets aan. De heer Schut merkt op, dat de heer Brou wer als bestuurslid heeft bedankt. Hierin zal in de voorjaarsvergadering worden voorzien. Aan het Gemeentebestuur zal worden ver zocht om de lantaarns bij de heeren Baken en Kruit te doen verplaatsen. Niets meer aan de orde zqnde, sluit de Voorzitter om ruim 12 uur deze zeer rumoe rige vergadering. MEN WAAGT HET MAAR! Een sterk staaltje van diefstal heeft alhier jl. Zaterdag plaats gehad. Zaterdagavond werden nt. aan den hande laar J. K. alhier een 19-tal eenden te koop aangeboden door een tweetal jongemannen van hier. Daar K. dit zaakje niet erg ver trouwde, zeide deze geen prijs ervan te weten en er eerst met een collega over te -moeten spreken. Toen deze 2e handelaar de eenden zag, herkende hq de eenden, welke hij nota bene een paar dagen te voren in voorkoop had gekocht van den veehouder J. B. alhier! De koop ging dus niet door, en de jongens moesten met hun vrachtje onverrichter zake huiswaarts gaan, waarbij ze tot hun schrik even buiten het dorp door rijksveldwachter Overhand werden aangehouden, wien bq onder vraging het zaakje ook verdacht voorkwam en de eenden daarom maar bq hem thuisliet brengen. Een verder onderzoek, hetwelk tot Iaat in den nacht duurde, toonde daarna aan, dat de bewuste eenden het eigendom waren van voornoemden veehouder J. B., alsmede, dat aan het helpen vangen nog een derde persoon had geholpen. VEEFONDS VERGADERING. Het Onderlinge Veefonds vergaderde Zater dagavond bq den heer Jb. Borst. Na opening door den heer A. Scbilderman en goedkeuring der notulen gaf de secretaris penningmeester, de heer J. D. Aij, een over zicht van den staat van zaken. In het afge loopen boekjaar waren de uitgaven f 609,80, de ontvangsten f 1.084,36, het batig saldo dus f 474,56. Er waren 4 koeien voor rekening van het fonds gekomen, waarvoor f 315 is uitge keerd. Zij brachten f 82,10 op. In verband'met bovenstaand resultaat werd besloten 1 pet. premie te heffen en zoo de kas terugloopt tot beneden f 200, dan nog eens 1 pet. te vragen. De heeren Joh. Bas en J. D. Aq werden vervolgens als bestuurleden herkozen en zoo ook de schatter, de heer J. 't Hart. De heeren P. Schilderman Cz., J. Roosloot en W. de Wit zullen vormen de commissie, die de bescheiden van den penningmeester zuilen nazien. Uitvoerige besprekingen hadden plaats naar aanleiding van een ingekomen schrqven van de verzekering „Ceres" te Nieuwe Niedorp, die aanbood het vee te verzekeren naar de telkens weer getaxeerde waarde. Wel is de premie van de „Ceres" f 1.37, dus hooger dan de verzekering te Oudkarspel, waarbjj het vee nu is ondergebracht en die f 0.75 premie vraagt, maar daar staat tegen over, dat „Ceres" ook uitkeert voor bedrijfs schade. Zou n.1. bij een der leden de veestaliing verbranden, dan zou „Ceres", als men daarbij verzekerd was, f 2 per koe en per week ver goeden «voor opstalling, tot ten hoogste 20 weken. Beter, dan direct al een besluit te nemen, vond men 't zich beter eerst nog eens goed voor te laten lichten en daartoe een vertegen woordiger der verzekering uit te noodigen voor de volgende vergadering. Hierna sluiting. Vandaag eindigt onze reclame verspreiding te Anna Paulowna'. Wie zich nu nog abonneert ontvangt een gratis bewijs van toegang tot den Kindermiddag en een bewijs van deelname aan de groote winter-puzzle van de Heldersche Courant, met een hoofdprijs van tweehonderd-vijftig gulden. Deze letter-puzzle is bijgewerkt tot op heden, zoodat men van nu af de letters op de advertentie-pagina's of ingezonden mededeelingen moet zoeken, uitknippen en op de kaart opplakken. Doodeenvoudig dus. Onder de goede oplossers van deze letter-puzzle, wordt behalve de hoofd prijs van 250 gulden, een tweede prijs uitgeloot van honderd gulden, een een derde prijs van vijftig, een vierde prjjs, een dames- ot heeren- rqwiel, naar keuze, ter waarde van veertig gulden, een vqfde prgs, een jongens of meisjesrijwiel, naar keuze, ter waarde van 25 gulden on verder tal van luxe en huishoudelijke voorwerpen. Een puzzie, die honderden gezellig bezig houdt. Abonneert u nü op de Heldersche Courant. Z(j houdt u op de hoogte met alle gebeuren in binnen- en buitenland en met het nieuws uit uw eigen omgeving en bezorgt u bovendien tal van verrassin gen. De abonnementsprijs kan geen be zwaar zijn. f 1.65 per kwartaal, 0.13 per week. Beslis heden, het is uw laatste kans om nog mee te doen aan onze winter-puzzle. Uw laatste kans om uw abonnementsprijs meer dan honderdvoudig terug te winnen. Geef u op aan onzen agent den heer C. Muntjewerf of aan een van de colpor teurs. UITVOERING N.A.S.B. De afdeeiing Anna Paulowna van den Arb. Sportbond gaf Zaterdagavond een uitvoering in de zaal van den heer W. Kossen. Onder de opwekkende tonen van een uit eigen kring gevormde band, marcheerden de dames- en heerenleden in twee gelederen door de zaal op naar het tooneel, om daar ter weerszijdetn van de afdeelingsvlag een pro pagandalied te zingen. Bij afwezigheid van den voorzitter, sprak de heer H. Blauwbroek een kort welkomst woord, waarna de Mondorgelclub behalve den Sportclubmarsch een paar vroolijke nummer tjes, Houthakkerslied en Bij Smit is het bal, ten beste gaf. De nu volgende stok- en vrije oefeningen der heeren, het werken aan de brug door de adspiranten en vooral de rhythmische oefe ningen der dames onder leiding van den heer H. Deiver, werden met aandacht gevolgd en zoowei het groeps- als het individueele werk verwierf telkens een hartelijk applaus. Na de pauze voerde het tooneelclubje van de afdeeiing de dramatische schets „De ploegbaas" op en ook deze afwisseling werd y,,,, Een middag van onschuldige pret. Een middag van vreugde Zie de bizonderhedea op de aanplakbiljetten en in het bericht, elders op deze pagina MiiniMiitiiitiiuitiiimmitiui door het publiek zeer gewaardeerd, evenais de nummers, die de mondorgelclub ook nu weer voor en na het gymnastisch werken der dames, heeren en adspiranten, liet hooren. Aan het slot van den avond wekte de heer Blauwbroek de aanweizgen op zich aan te sluiten bij de afdeeiing. Haast U om een toegangskaart. Het zal morgenmiddag vol zqn in de zaal van Slikker en het zal er morgenmiddag gezellig zijn. De drukke kaartverkoop be wijst dat de zaal, evenals vorig jaar uitverkocht zal zqn, en wij staan er voor in, dat den jeug digen bezoekers en hun begeleiders een mid dag van groot genoegen wacht. De uitvoering van het programma, morgenmiddag, zal zeker de verwachtingen overtreffen, evenals het dat te Den Burg, Breezand en Wieringen was, waar de groote zalen te klein waren om de honderden, die van alle kanten toege stroomd waren, te bevatten. Wq hopen met elkander een middag van echte, gezonde pret te hebben, een middag waarop, zooals we eerder zeiden, de kinderen nog lang terug zullen zien. Men zal lachen, men zal schateren van het lachen, daar voor staan wij in. Wie nog mee wil genieten, haaste zich voor kaarten naar de onder staande adressen. Wij kunnen aan de zaal geen kaarten verkoopen. De zaal zal morgenmiddag om half vier worden geopend. Men houde zijn kaart gereed en beware deze goed, om dat op enkelen dezer leuke verrassingen zullen vallen. Een versnapering zullen bovendien alle jeugdige bezoekers krijgen. Dus, jongens en meisjes en ouders, tot morgenmiddag. De toegangsprijs tot den middag bedraagt voor kinderen van abonné's 0.05, voor kin deren van niet abonné's 0.10. Kaarten zijn verkrijgbaar bij onzen agent, den heer C. Muntjewerf, Middenweg 15 en bq den heer C. Rezelman, Molenvaart 105. Nieuwe abonné's, die in het bezit zqn van een afgestempelde bon voor den Kin dermiddag, kunnen dezen tegen een be wijs van toegang inruilen bq bovenstaande adressen. R.-K. TOONEEL. Andermaal, nu echter in de zaal van den heer Kossen, voerde de tooneelclub van den R.-K. Volksbond het tooneelstuk „Schuldig" op en evenals de vorige week waren de baten bestemd voor „Herwonnen Levenskracht". De zaal was ongeveer voor de helft gevuld, zoo dat ook thans op nog andere wijze en wel door een verloting getracht werd iets meer dan de entréegelden te kunnen afdragen aan boven genoemde vereeniging. UITVOERING „KUNST EN EER". Het woei hard, het regende en het was erg donker Zondagavond, maar niettegenstaande al die ongunstige factoren was toch nog een vrij groot aantal belangstellenden voor de uit voering, die de Mandolineclub „Kunst en Eer" bij den heer Slikker gaf. Na een kort welkomstwoord van Mej. P. Rezelman werd met het programma aange vangen. Het eerste nummer was: „lm Zigeunerlage", en behalve deze marsch en de wals „Über den Wellen" waren het ditmaal minder bekende nummertjes, die de mandolineclub ten gehoore bracht. Speelden bq „über den Wellen" de zenuwen nog wat parten, in „Nuite Floren- tines, Sogno d'Amore" en „Groosdika", een Russische Wals, was het clubje beter op dreef, speelde beschaafd, goed lettend op crescendo en decrescendo. Het tweede deel van den avond waren Daan Pool en Tommy Bouman aan het woord. Daan had er al dadelijk met zijn inleidend praatje een vroolijke stemming in en we twij felen er niet aan, of hij en z'n partner zullen de aanwezigen weer tot het einde geboeid hebben met hun revue, hun Amsterdamsche- en Westfriesche dialect in liedjes en praatjes. STRANDING IN 'T OUDJE VEER. Door onbekendheid met het vaarwater ge raakte een schuit met bieten in het Oude Veer aan den grond. Pogingen om met behulp van een tractor en een vrachtauto de schuit weer in de vaargeul te krijgen faalden. Thans zal men door overlading der bieten trachten het schip weer vlot te krijgen, Hlppolytashoef OPENBARE VEEKOOPING. Zaterdag 16 Nov. 1935 des avonds 8 uur had in het cafe van den heer Jb. Duijnker te Westerland ten overstaan van notaris Obreen de openbare verkooping plaats van de na volgende onroerende goederen, behoorende aan den heer J, Wiegman Lz., alhier, 1. Boerenbehuizing met schuur, erf en bij gelegen land, groot 88.11 A. Kooper de heer J. Kooq Cz. te Westerland voor 3720. 2. „Bq Pieter de Haan", groot 35.30 A. Koopers de heeren Ant. Keqzer te de Belt en S. Russelman te Poelweg voor 700. 3. „Pettekrochtje van Pronk", groot 53.40 A. Kooper de heer Nan Rotgans Johz. te Noorderhout voor 671. 4. „Groote Krocht van Kooq" groot 80 A., nl. het Westdeel, gecombineerd met nr. 5. 5. „Groote Krocht van Kooq", Oostdeel groot 1.07.20 H.A. Kooper de Armvoogden van Wieringen voor f 2165. 6. „Keizersweidje", groot 63.10 A. Kooper de heer S. Stapel te Westerland voor 860. 7. „Zoutland", groot 1.69 H.A. Kooper de heer Nan Rotgans Johz. te Noorderbuurt voor f 1310.—. 8. „Antjes Weidje", groot 77.34 A. Koo pers de heeren P. en C. Mostert te Wester land voor 860. 9. „Ven in de Hoelemerkoog", groot 1.09.20 H.A. Kooper de heer Jan Lont Vet Pz. te Zandburen voor f 1400. Tezamen groot 7.82.65 H.A. in totaal opge bracht 11.686.—. Hippolytushoeff OPENING NIEUWE BAKKERIJ. Zaterdag j.L opende de heer Arwert zqn nieuwe bakkerq aan de Burenpompstraat. Gezien het aantal bakkers, dat reeds op Wie ringen is en daarbij gelet op de saneerings- hepaUngeo, vinden w(j dit een prestatie. Toen wij eens een kijkje namen, consta teerden wij direct, dat de zaak goed werd aangepakt. De bakkerij is voorzien van een groote „Probat"-heetwateroven, met 3 bakruimten. Tevens wordt gebruik gemaakt van de mo derne machines, ais deegkneed-, plet- en ver- deelmachines. Verder is het perceel voorzien van een grooten kelder en een ruimen winkel. De bouw van dit mooie perceel geschiedde door den aannemer J. Smit, onder den archi tect Zanstra. Het lood- en zinkwerk werd aangelegd door D. Smit; verlichting en kracht- installatie door P. Spaander; schilderwerk door Nan Bruul. AANBESTEDING. 11 December a.s. wordt aanbesteed; L de Rqkszeewerken op Wieringen met uitzondering van het gedeelte tusschen de dijkpalen 114 en. 132; II. de Rijkshavenwerken op Wieringen; III. de Noorder- en Zuiderhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, alsmede verscliileade grond- en kunst werken, behoorende tot de Rijkswerken tus schen dqkpalen ,114 en 132, tot den Amstel- diepdqk, den Balgzanddqk en tot het Balg- zandkanaal tusschen Van Ewijcksluis en Oost oever; IV .den Rijksweg 10a en gedeelten van de Rijkswegen no. 7 en no. 9. Raming: Perceel I 12.000; perc. II 3100; perc. III 9200; perc. IV 11.800. BOUWVERGUNNINGEN, ENZ. Bouwvergunning werd verleend aan den heer C. Boersen, tot het bouwen van 3 dubbele woonhuizen aan den Slingerweg; aan J. Rus selman, tot het bouwen van een garage aan den Poelweg. Hinderwetsvergunning werd verleend aan den heer D. Breet tot het oprichten van een benzinepompinstallatie bq het perceei Wester- landerlaan no. 9. Den Oever UITVOERING MUZIEK VER. „AFOLLO". J.1. Zaterdag gaf bovengenoemde vereeni ging haar eerste uitvoering van dit winter seizoen. De concertzaal van den heer J. Lont was uitstekend bezet en te ongeveer acht uur werd met het muzikale gedeelte aangevangen, nadat de voorzitter van „Apollo", de heer C. Koorn Zzn., deze uitvoering met een welge kozen woord geopend had. Een viertal mu zieknummers werden op keurige wijze ver tolkt. Den Oever kan trotsch zijn op zqn mooie muziekkorps met zqn eminenten direc teur. Hierna werd opgevoerd „Avondklokken", een tooneelspel in drie bedrijven met zang, be werkt door den heer Verfaille. Laten we direct zeggen dat dit stuk, hetwelk in den tegen- woordigen tqd speelt, ons van begin tot het eind geboeid heeft. Hoewel het dramatische de overhand heeft, wordt dit hier en daar af gewisseld met rake humor. En dit vooral doet ons genoegen te kunnen melden, dat de in houd van het tooneelstuk, voor hen, die het willen begrijpen, hoog staat. Tot slot nog een enkel woord over de mede spelenden. We vinden het gevaarlijk namen te noemen, daar we er van overtuigd zqn, dat ieder zijn volle kunnen heeft gegeven. De heeren D. Bakker en D. Verfaille waren al bij zonder goed op dreef. Ook de zang van Mej, Plooij en den heer Bakker was uitstekend. Dan willen we nog vermelden Mej. M. Corne- lissen in haar rol van Greta. Een gezellig bal tot slot. HAVENMEESTER BRINKMAN GAAT HEEN. Na een ruim 30-jarige eervolle praktijk te Wieringen. „Kom jq eens hier, snurker". Ziedaar de vriendelijke woorden, waarmede de heer Brinkman 30 jaar geleden op Wieringen wel kom werd geheeten door den toenmalig nog niet aan den Duitschen ex-kroonprins gepa- renteerden hoefsmid Jan Luyt te Hippolytus- hoef. „Ziehier", zoo vervolgde de hoefsmid onge veer, „de sterkste man van Wieringen, Arie Doves. Als Jij, havenmeester, dit aambeeld (een van 350 pond) kan optillen, wel, dan ben jij hier de sterkste, want Arie kan het niet". Brinkman lapte Arie en zqn naam als sterke man was te Wieringen gevestigd. Dat de heer Brinkman zich behalve lichamelijk ook gees telijk een krachtige persoonlijkheid heeft gil tooond, het is overbekend bq allen, die met hem te maken hadden. Havenmeester Brinkman gaat heen. Wq meldden het reeds voor enkele weken in een simpel bericht. Hij zal 1 Dec. a.s. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd (wie ziet hem dit aan?) worden gepensionneerd, doch verlaat reeds heden den dienst met verlof. De heer Brinkman is en was steeds een be scheiden figuur, wars van alle complimenten. Hq verlangde geen waardeering voor zqn werk, integendeel, zijn lijfspreuk was steeds: „Voor hetgeen ik doe word ik betaald". Dat typeert de gansche figuur van den scheidende, die liefst zoo onopgemerkt mogelijk zijn werk verrichtte. Het is daarom dan ook het lot van figuren als deze, dat hun werk eerder en uit voeriger wordt belicht dan dat van hen, die gaarne in het teeken der publiciteit staan. De heer Brinkman heeft nagenoeg zijn ge- heele leven den Waterstaat gediend. De vroe ger door hem uitgeoefende beroepen van steenzetter en heier openden hem den weg naar een aanstelling als buitengewoon op zichter te Marken. Van hier volgde een be noeming als kanaalwachter te Den Helder (1899). Zes jaren later kreeg de heer Brink man op 30 October 1905 bericht, dat hij met ingang van 1 Nov. tot kantonnier-havenmees ter te Wieringen was benoemd. Dienzelfden nacht ging hij reeds met beurtschipper J. Kaan, toevallig in Den Helder liggende, bjj stormweer naar Wieringen, waar te Hippoly- tushoef een woning werd gezocht. Gedurende 5 jaren werd dagelijks heen en weer naar Den Oever gefietst, waar aanvankelijk een dage- lijksch vlootje van circa 30 visschersvaartui- gen te verwerken was in het toen nog kleine, later uitgebreide, vi3schershaventje. In 1910 werd het wenschelijk geacht, dat de familie Brinkman een woning te Den Oever betrok. Eerst in 1918 werd de fraaie ambtswoning betrokken aan de haven, welke heden voor goed is vaarwel gezegd. In de uitvoering der Zuiderzeewerken heeft de heer Brinkman een omvangrijk aandeel ge- •had. In het drukste jaar (1931) waren b.v, niet minder dan 4200 in- en uitgaande vaar tuigen per maand door hem te verwerken. Buiten het havenmeestersambt (in 1927 volgde de benoeming tot Rijkshavenmeester), ver vulde de heer Brinkman nog talrijke functie^ zooals lichtwachter bij het Loodswezen, sein gever bij den storm waarschuwingsdienst,, weerberichten en onweerswaarnemer van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bilt, waterwaarnemer, enz. Al deze functies heeft de vertrekkend® havenbeambte gedurende een lange reeks van jaren met groote nauwgezetheid en uiterst-» plichtsbetrachting vervuld. Dat de heer Brinkman temidden van zijn gezin nog vele jaren van een welverdiende rust in de nieuwe, te zijnen behoeve aan de Zwinstraat te Den Oever gebouwde, woning moge genieten. RIJKSWATERSTAAT. Tot opvolger van den heer Brinkman, dt® 1 Dec, den dienst met pensioen zal verlaten, zal tot Rijkshavenmeester ter standplaats Den Oever worden benoemd de heer M. Kooij, thans waker in dienst van de Directie der Zuiderzeewerken. Zaterdagmiddag drie uur had in een open bare raadszitting de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer Daniël Kaan. Bq den ingang van het Raadhuis werden aan mevr. Kaan bloemen aangeboden door het dochtertje van den heer Breed. In de raadszaal, welke geheel bezet was, waren verschillende autoriteiten uit omlig gende gemeenten. Door den eersten wethouder, tevens loco burgemeester, werd alleerst het woord ge voerd, waarna den burgemeester den ambts keten werd omgehangen. Hierna volgde een rede van burgemeester Kaan, welke niet bijzondere aandacht gevolgd werd. Van de vele woordvoerders stippen wij aan, den heer Loggers, burgemeester van Barsin- gerhorn, welke namens zqn collega's sprak en burgemeester Breebaart, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Ver. van Burgem. en Secr. in het kanton Schagen. Des avond werd voor de woning van bur gemeester Kaan een serenade gebracht door de olaatseiqke Zang- en Muziek ver. Ap„llo en Ons genoegen. De belangstelling was zeer groot. CURSUS VOOR DE WERKLOOZEN. Naar ons werd medegedeeld, zal door de afdeeiing Julianadorp van „Volksonderwijs" bq genoegzame deelname een cursus worden geopend voor werkloozen. Indien een en an der voortgang heeft, zal onderwijs gegeven worden in algemeene ontwikkeling, boekhou den en houtsnijwerk. Dejenen, die hieraan deel willen nemen, kunnen zich daarvoor aanmelden bij den secretaris van Volks onderwijs,. de heer L. Tigchelaar.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11