lot 1 Dec. gratis Stadsnieuws J!od zot. INaax gaan «w WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant listerine tandpasta! Een St.-Nicolaas-prijsvraag voor onze lezers en adverteerders. Poeli Nasi Poema Kwee, loesi Gjloriana Dee I Deze schoons kent U niet 'tl 5 voor 'teerst dat U haar ziet Zij stelde zich juist aan U voor Gloriana van de Clubhuis De Graal. „Zonsopgang". Bond van Barmhartigheid Met slechte tanden heeft Uw jeugd spoedig afgedaan TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG iq NOVEMBER 1935 W*j hebben besloten, ter gelegenheid van het a.s. St. Nicolaas-feest, een aardige pi ijs vraag uit te schrijven. Een prijsvraag, die weer een aangename tijdspasseering zal geven gedurende enkele van die lange, maar toch zoo gezellige winteravonden. We stellen ons zoo voor, dat er weer heele families zullen zijn, die bjj een snorrenden haard of kachel en onder het gezellige lamplicht knus zullen beraadslagen. Want de komende prijsvraag ls er één van beraadslagen, men kan er zoo heerlijk over praten, want de n.eening \an den een is nog lang niet die van den ander! Het kan weer een leuke week worden, van 26 November tot en met 30 November. Dit zijn n.1. de datums, die de periode, waarin de prijsvraag zal plaats vinden, begrenzen. Wij raden onze lezers aan de volgende Heldersche Couranten goed door te zien, want daarin zullen, door middel van artikeltjes en ook door advertenties, nadere bijzonderheden over de komende prijsvraag volgen. Lichi op voor alle voertuigen. Dinsdag 19 Nov. Woensdag 20 16.32 uur 16.31 uur Bij het laatst gehouden examen slaagde voor radio-telegrafist 2e klasse de heeren J. M. Tak en J. Verblaauw. Geslaagd voor machinist, diploma B, onze vroegere stadgenoot de heer A. Scholte te Batavia. DE INDISCHE MAIL MORGEN IN ONS LAND. Het motorschip „Johan van Oldenbarrievelt" zal Woensdagmorgen 9.19 uur te Amsterdam C.S., aankomen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER, Nieuwe Inschrijvingen Den Helder: D. Bonselaar, Oude Kerkstraat 43, melk producten, comestibles. Maison Chi (eig. Wed. B. J. Th. Stein- meijer-Rejj), Keizerstraat 67, winkel in da meshoeden. Emka, v.h. Bern. Meijer (eig. mej. M. M. Kracht), Kanaalweg 109, winkel in hand schoenen en kousen. Wijzigingen: Den Helder: N.V. Houthandel v.h. J. Oortgijsen en Zoon. Bestuurswijziging. NED. CHR VROUWENBOND. Vrijdag 22 Nov. hoopt de heer E. H. Bos, hoofd der Chr. Mulo school alhier, een lezing te houden voor den Ned. Chr. Vrouwenbond in het Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, over het belangwekkende onderwerp: Het kind en de kerk. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie in het nummer van Donderdag. MARINE-AVOND. Hedenavond zal de K.R.O. een „marine avond uitzenden, waaraan o. a. de Stafmuziek der Kon. Marine zal medewerken. Het pro gramma is als volgt: Kon. Marinekapel: De Ruyter-marsch Hazebroek. Ouverture Trafalgar A. H. Sélém. Inleiding door Z. Exc. Dr. H. Colijn. (Nieuwsberichten Dr. N. Japikse spreekt over „de Persoon De Ruyter". Kon. Marinekapel: La Houssarde malitaire, wals L, Gaune. Jonkers Vaandelmarsch L. H. P. Leistikow. „Het schip „De Ruyter", Toespraak door luit. ter zee A. C. v. d. Sande Lacoste, comman dant van Hr. Ms. „De Ruyter". Kon. Marinekapel: Oud-Hollandsche Boerendansen W. P. Siep. Slavische Rhapsodie C. Priedemann. „De bedoeling der propaganda-commissie en beantwoording van binnengekomen vragen", door H. J. de Jonge, secretaris propaganda- commissie Hr. Ms. „De Ruyter". Clinge Doorenbos. Kon. Marinekapel: „The Stars and Stripes for ever" J. Ph. Soussa. Wilhelmus. De uitzending begint te 7.36 uur. TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. De plaatsbespreking begint Zaterdag. Wjj willen, nu a.s. Zaïerdag de plaatsbe spreking voor deze voorstelling aanvangt, nog even herinneren aan deze uitvoering door de Tooneelgroep „Het Masker", onder leiding van Ko Arnoldi. Wij hebben reeds vermeld, dat opgevoerd wordt een stuk van den Franschen schrijver H. Bernstein, getiteld „Toekomst" („Espoir."); het is een nieuw stuk, dat on veranderd gunstige kritieken verwierf Zoo schreef de Haagsche criticus van het .Als Handelsblad"6' fit stuk van Bernstein waarvan de tooneel groep „Het Masker" de eerste voorstelling aan Den Hang gaf, ls zeker een van de beste „tijdsbeelden" (zoo niet het beste), die wij in de .aatste jaren op de planken hebben gezien ht slot van het laatste bedrjjf is stellig een va.i de beste brokken die Bernstein ooit heeft geschreven, Daarbjj kwam, dat dit slot werd gespeeld door een kunstenaarspaar van den eersten rang: Else Mauhs en Ko Arnoldi. En het slot, tusschen hem en Else Mauhs ls door die twee gemaakt tot waarlijk subliem tooneel. lu een volgende bespreking van de Amster- damsche vertolking wordt gezegd: „.Let Masker" heeft ons, in een smaakvol decor van Paul Bromberg een voortreffelijke opvoering van een sterk dramatisch en in drukwekkend speelstuk gegeven, en daarvoor 2"»? t^n er^en,e'Ük zijn. Er wordt den laat ste" tijd vaak verzucht, dat het tooneel heeft afgedaan, door de film verdrongen wordt enz aar hier heeft men nu groot en sterk tooneel en tooneel, hetwelk zich op een terrein be weegt dat door de film bezwaarlijk bestreken kan worden. Men houde er dus rekening mee, dat Zater dag de plaatsbespreking begint voor de uit voering van Dinsdag 26 November. eerste uitvoering van het stedelijk muziekcorps. De heer Pala wijzigt de samen steling en... met succes. De eerste winter-uitvoering van „het Stedelijk" heeft Zaterdagavond in Casino plaats gevonden en ziedaarhet werd een concert met een bijzonder tintje... doch direct meer hierover. Voor een goed gevulde zaal sprak voorz. Bruin een kort welkomstwoord en releveerde hierin het feitelijk niet herdachte 45-jarig bestaan van het corps. Daar waren in Augustus diverse redenen om dit herdenken maar niet met plezant feestvieren te doen samengaan. Ook financiëele... Maar men had dan ter elfder ure toch besloten om deze uit voering een min of meer vroolijk cachet te geven, hetgeen zou blijken uit de verzorging der diverse onderdeelen. Het program was niet „zwaar"... eenige feestnummers sierden dit... de klassieke één-acter, na de pauze zou ditmaal eens een uurtje cabaret worden... er zou een feestpolonaise zijn... Met een bescheiden opwekking de plaatse lijke corpsen den financieëlen ruggesteun niet te onthouden (dus ook het Stedelijk niet!) besluit de heer Bruin zijn speechje. Wat het hierop volgende concert betreft: inderdaad: het mag niet als „zwaar" worden gekarakteriseert, hoewel het daartegenover ook weer niet uitgesproken populair was. Alvorens tot een min of meer gedetailleerde bespreking van de nummers over te gaan moet ons de opmerking van het hart, dat de samenstelling van het Stedelijk een flappante wijziging heeft ondergaan, die, let wel, het corps belangrijk ten goede is gekomen. Het schijnt, dat de heer Pala hier en daar nogal aan het schiften geweest is, hier iets goeds bijvoegde en op een andere plaats iets infe rieurs wegnam. Zoodat reeds deze eerste uit voering van een kwaliteit was, beduidend beter dan vorige, een meening, welke door verscheidene terzake deskundigen met ons ge deeld werd. Als eerste nummer was daar een uit mo tieven naar Beethoven's pianoconcert in Es gr. terts samengestelde feest-marsch, die na enkele misgrepen in de eerste satzen, strak en beheerscht gespeeld werd, en een degelijke voorbereiding verraadde. Ook de hierop vol gende verklanking van Chr. Bach's Jubel- Ouverture (merkt u het feestelijk cachet!) was van goed gehalte, in het bijzonder wat de hoornpartijen betreft. Dans le Sud (meer bekend onder de titelatuur Down South) van Middleton was de Amerikaansche representant op den avond. Dit is een van die specifiek Nieuw-wereldsche „sketches", waarvan men in welhaast ieder onderdeel verrast wordt door de uitbeelding van een geest, zoo geheel verschillend met de Europeesche. Down South... en als u slechts over een weinig fantasie beschikt, is het of de romantiek van een wild-west Arizona tast baar wordt... In Down South komt een „chorus" voor: dit chorus, hetwelk door een gedeelte van het ensemble gezongen behoort te worden, viel in het water, hetgeen jammer was. Men dorst niet. De een keek haar den ander en daar deze bijna onhoorbaar neuriede, zweeg de ander maar heelemaal, hetgeen dit vocale intermezzo tot een vraagteeken maakte. Nummer 4: Les Contes d'Hoffman. Indien Papa Offenbach ook nog in deze van alle romantiek gespeende dagen, populair is, dan heeft hij dit niet in de laatste plaats te dan ken aan zijn „Sprookjes". Vol romantiek ge rucht zijn ze uit muzikaal oogpunt van fijn gehalte. Nietwaar: daar is de barcarolle (de onsterfelijke) het duet... en als een corps ge voel in deze „sprookjes" weet te legen, dan kan men op succes rekenen. En zie: het Stedelijk legde er gevoel in en het begreep deze muziek. De klarinetten waren opvallend goed en alleen in het duet ging het even een ietsje scheef. Blue Devils, een marsch van Williams, volgde nog en daarna dwong men den heer Pala tot een toegiftje. Nogmaals, het was een concert, beter dan wij in langen tijd van het Stedelijk hoorden en daar dit toch in eerste en laatste instantie het werk van den heer Pala is, lqkt een woord van erkenning voor deze prestatie ons zeer zeker op zijn plaats. En daarna, ja... toen verdween de ernst, zooals dat op een feest-avond ook behoort, ganschelijk van het tooneel (en uit de zaal!) en heeft men zich nog tal van uren geamu seerd aan cabaret (door Mevr. Joustra en de heeren Jansen en Schut) waar veel en harte lijk om gelachen is, en bij het bal. Hetgeen een vroolijk aanhangel was van een opmerkelijk Eerste Winter-concert. Geref. evang. zangkoor „ora et labora". Blijkens een in dit nr. voorkomende adver tentie geeft bovengenoemd koor op 20 Nov. openbare herdenkingsavond in het Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, des n.m. 8 uur. Het Tehuis orkest verleent zijn medewer king. Men zie de advertentie in dit nummer. SIGARENZAAK FIRMA DE GOEIJ. Ons bericht, betreffende de sigarenzaak van de firma De Goey, die verplaatst zou zijn van de Loodsgracht naar de Koningstraat, behoeft eenige aanvulling. 5neeui wwitgloor De heer Snel was n.1. geen pachter maar filiaalhouder van de firma J. de Goey. De zaak van de firma De Goey is niet verplaatst, doch wordt op denzelfden voet voortgezet. Een belangrijke gebeurtenis voor de R.K. vrouwelijke jeugdbeweging. Zondag was een belangrijke dag voor de R.K. vrouwelijke jeugdbeweging „De Graal", doordat een nieuw, grooter clubhuis in ge bruik genomen werd. Dit huis is de voor malige woning van den heer Avenarius in de Stationsstraat; het was zonder dat er in ver bouwd behoefde te worden, voor het doel ge schikt, zij het dan dat het inwendige geheel opgeknapt en geschilderd is. De meisjes heb ben nu de beschikking over twee kamers en suite en een keuken beneden, terwijl boven voor de diverse onderclubs diverse vertrekken aanwezig zijn. Des middags te 4 uur waren een aantal genoodigden bijeen in dit nieuwe clubgebouw. Daar waren, vankerkelijke zijde, allereerst de Deken van Schagen, de hoogeerwaarde heer G. Kuys, de beide pastoors der Heldersche parochiën, de eerw. pastoors van Veen en A. A. Koopman. Verder de kapelaans A. Coelen en H. Westdijk, autoriteiten van werk- en en arm bestuur. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door wethouder Smits en den Com missaris van Politie, terwijl eveneens tegen woordig was de directeur der Graalbeweging in het Bisdom Haarlem (waaronder Den Helder ressorteert), de heer prof. J. Vollaert. Diverse leidsters van hier en elders waren mede tegenwoordig, zoodat men begrijpen zal, dat een en ander een groote drukte in het nieuwe Clubgebouw bracht en een ongekende levendigheid. Nadat mejuffrouw C. Leewens een kort welkomstwoord tot allen had gesproken, gaf zij het woord aan pastoor Koopman, voor het openingswoord. Vooraf werd het huis, zooals te doen gebruikelijk is, kerkelijk ingezegend. Openingswoord pastoor Koopman. Zijneerwaarde zette uiteen, dat de Graal beweging van de vrouwelijke katholieke jeugd in dit bisdom een tweeledig doel heeft: Zij wil de meisjes opvoeden tot overtuigde katho lieke vrouwen, en daarnaast heeft zij een sociaal doel, n.1. zorgen, dat de jonge vrouwen haar plaatsen in de maatschappij goed be zetten, m.a.w., dat zij goede huisvrouwen worden, welke immers onmisbaar zijn voor kerk en maatschappij. Daarom is het spr. een vreugde dit huis te mogen inwijden; het vorige was te klein geworden en dat is een bewijs, dat er groei in de beweging zit. Wij kunnen slechts hopen, dat die groei zich zal voortzetten, dat de beweging, en speciaal het nieuwe clubhuis, aantrekkingskracht op de meisjes zal uitoefenen, die nog geen lid zijn en dezen zich zullen aanmelden. Daarmede zou het vurig verlangen van onzen overleden bisschop in vervulling gaan. Zoo juist is gebeden tot God en zjjn ver schillende deugden afgesmeekt, die de meisjes als goede katholieken moeten bezitten; dat kan echter alleen als zij den geest van offer vaardigheid bezitten, om zichzelf iets te kun nen ontzeggen. Want dan alleen zijn zij in staat dien geest ook in anderen aan te kwee gen. Moge Gods zegen op dit huis neerdalen! Prof. Vollaerts, de directeur der beweging in het Bisdom, sprak allereerst dankbaarheid uit jegens God, die aan de afdeeling Den Helder de kracht en het doorzettingsver mogen gaf, dit tot stand te brengen. Voor de aanwezigheid van den eerw Deken van Schagen is spr. eveneens zeer dankbaar; het is spr.'s oud-leermeester en hij was het, die ons steeds aanspoorde tot werken en tot door zetten. Door zijn belangstelling komt in dit nieuwe Tehuis naar buiten onze eenheid en onze liefde. Een katholiek schrijver heeft ge zegd: Het katholicisme is een vorm van christendom, dat zich manifesteert in een groote kracht. Tot de meisjes van de afdeeling zegt spr.: jelui hebben geijverd en gewerkt aan de tot standkoming van dit clubhuis: welnu, blijft niet op je lauweren rusten, laat de vitaliteit niet verslappen, laten we jong en frisch blijven, teneinde ook oog te hebben voor de gevaarlijke kanten van ons werk. Moge de hedenmiddag getoonde belangstelling een blij vende zijn! Deken van Schagen. Tenslotte sprak de Deken van Schagen een woord van opwekking en belangstelling. Ook hij wees op den toenemenden invloed van de katholieke beweging; naast onze taak voor God, die wij dagelijks te vervullen hebben, hebben we ook een publieke taak, en die taak heeft een speciaal Hollandsch karakter. Juist in ons land is ons werk zoo noodig; wij heb ben het erfdeel, dat wij van onze vaderen hebben gekregen, te verdedigen, en juist hier in het noorden van Noord-Holland heeft spr. kennis gemaakt met een ontzettende ont kerstening. Als men per trein een reis maakt door dit deel, valt het op hoeveel kerkjes leeg staan. En steeds dieper zakt men weg in het ongeloof, vooral in dezen chaotischen tijd met zijn weinige perspectieven, staan dezulken zonder den steun van den godsdienst. Maar wij katholieken nemen gaarne den strijd op tegen dit ongeloof, want wij doen het in Christus' naam, en daarom is het zoo mooi, dat groepen jonge menschen hun katho liciteit naar buiten ontwikkelen en zich doen kennen aan de buitenwereld als Roomsche jongens en meisjes. Spr. gaat daar nog nader op in; Christus zelft heeft gezegd, dat hij wilde vervolgd worden om des geloofs wille en dat moet ook ons doel zijn. Daarom is die graalbeweging van zoo groot belang. Laten wij dankbaar zijn er voor en van die dank baarheid getuigen; voor buitenstaanders is onze beweging uiterst moeilijk te begrijpen. De plechtigheid was hiermede geëindigd en werd besloten met een heerlijk kopje thee, terwijl voorts de gelegenheid bestond het huis te bezichtigen. feestavond k.v.t. Een opgewekte stemming. Zaterdagavond zijn we de gasten geweest van de Korbalvereeniging Tuindorp, welke het korfballen eens wilde afwisselen met een amusementsavond in het intieme „Musis Sacrum". Aanvankelijk was de belangstelling niet zoo groot, maar naarmate het uur van het bal naderde, groeide het getal aanwezigen, zoodat, toen het eenmaal 11 uur was, van een uitstekend gevuld Musis gesproken kon worden. We hebben tot ons genoegen kunnen vaststellen, dat men bij de K.V.T., behalve korfballen, ook op gepaste wijze weet feest te vieren. Er zat stemming in het feest, van het begin tot het einde, er heerschte een sportieve geest, er was gezelligheid. Op de gebruikelijke wijze werd de avond door den voorzatter geopend. Althans door den waarnemend voorzitter, daar wegens het ver trek van den heer J. J. Andriessen de K.V.T. nog voorzitter-loos is. De heer H. Kwast kweet zich echter uitstekend van zijn taak, vooral toen hij mevrouw Andriessen de keu rig door den heer Pinkhof ontworpen oorkon de, verbonden aan het eere-lidmaatschap van haar echtgenoot, overhandigde. Niet de heer Kwast, doch de heer P. de Jong, zou verder de leiding hebben, in diens kwaliteit n.1. als voorzitter van de Feestcommissie. Vanaf dit moment werd op vlotte wijze een alleraardigst programma afgewerkt, dat aanving met een door den heer J. Steindel gevoelvol voorgedra gen schets: Geen kwaad met. kwaad vergel den. Er volgde het traditioneele één-actertje; ditmaal als titel voerend: Als men de meisjes fopt. Een gegeven als dit leent zich men kan het zich gemakkelijk denken tot ver makelijke situaties en die zijn er dan ook vol op geweest. Gezien den korten tijd van voor bereiding hebben de medespelenden zich goed van hun taak gekweten. Een zeer aardig nummer was de Wiener- Wals, welke op motieven van de zoo beminde Straus-muziek door de dames L. Herderschee, T. Claus en G. de Jongde Wit, uitgevoerd werd. Een enkel foutje vermocht niet den totaalindruk te verzwakken en alle eer dan ook aan den heer Polak, die in deze weer een groot aandeel had. De tooneelmanifestaties werden besloten met een door den heer Ph. B. Polak geschreven tendentieuze tooneel- schets „Korfbal-vooraan". Wat de tendenr in deze schets behelsde, zegt de titel reeds, doch wij moeteft zeggen, dat de schrijver zich ondanks dat op volkomen neutraal-sportief terrein heeft gehouden. Jam mer genoeg werd het stukje niet al te sterk gespeeld, tenminste door enkelen niet, maar toch zal het zijn „roeping" wel vervuld heb ben. In dit schetsje was nog verwerkt een eveneens door den heer Polak geschreven „Clublied", hetwelk zoo goed bij de K.V.T.-ers in den smaak viel, dat het tot officieel clublied gebombardeerd zal worden. Voor de rest van het feest was het woord uitsluitend aan de „All-Round Musicians", het bekende huis-orkest van Musis, dat de velen langen tijd met prettigen dans bijéén hield. Het feest van de nog zoo longe Tuindorpsche Korfbalvereeniging kan geslaagd heeten. Een sterke vertolking door het Roomsch-Kath. Tooneelgezelschap. Met Jan van Eekelen's „Zonsopgang" heeft Zondagavond het plaatselijk Roomsch-Katho- liek Tooneelgezelschap in het gebouw van den Volksbond voor een flink publiek een merk waardige eerste acte de présence in dit sei zoen gegeven. Merkwaardig, omdat het louter en alleen dilettanten zijn, die zich aan dit allesbehalve „vlakke" stuk waagden en te vens, omdat de vertolking van zulk een waar lijk hoogstaand gehalte was. „Zonsopgang" is een 3-bedrijvig spel, dat van de dramatis personae veel vergt: zoowel qua aanvoelen van den geest als wat betreft de uitbeelding. Voor pasbeginnende dilettan ten lijkt ons de opvoerig te lastig en hoe wel wij wel wisten, dat men de leden van het R.K.T.G. zeker niet onder de beginnelingen meer mag rekenen, wjj vreesden, dat zij in eenige onedrdeelen te kort zouden cshieten. Doch zie: het trad ondubbelzinnig aan den dag, dat hier met terzake deskundige leiding een kranig stukje werk was verricht, dat er onder verscheidene van de medewerkenden waarlijk opvallende krachten schuilen en dat men last not least met pleizier speelt, een factor, die, van het hoogste belang, niet na laat haar sporen in welhaast ieder detail van dit van expressie zoo veel eischende stuk te leggen. Het is hier nu niet eens het eeuwige drie hoeksprobleem, doch een logisch opgebouwde familiekwestie, niet direct opvallend origineel, doch daarom niet minder geschikt als toets steen voor de dames en heeren tooneelisten te fungeeren. Alvorens tot een bespreking van de rollen over te gaan willen wij eerst het regie-werk van den heer Groenewegen signaleeren. Dit was uitstekend. Het afgaan en opkomen van de speiers, hoe eenvoudig het ook lijkt, is doorgaans haperend, om van waar- lijke hiaten in den logischen vorm maar niet te gewagen. Dit nu konden wij slechts heel, heel sporadisch signaleeren, hetgeen een com pliment mag heeten voor het regissëurswerk. De aankleeding van het tooneel was goed, evenals de grime (B. Polman). Een aparte beschouwing van lederen spelei in 't bijzonder zal men niet van ons vergen. Enkele rollen willen wij echter even aanstip pen. Allereerst dan die van den heer C. H. Wols als Tom. De heer Wols kent het klap pen van de zweep. Hij is beheerscht, is zeer vrij, en geeft duidelijk blijk van inzicht in een met psychologische voetangels en klemmen bezaaide rol. Zijn partij was ongetwijfeld de zwaarste. De monologen leeken ons met name in deze rol, te lang. De actie van het geheel ligt voor korteren of langeren tijd stil met al de gevolgen daarvan, terwijl tevens deze figuur nog al eens sentimentaliteiten in den mond gelegd worden, welke wel een ietsje ge zwollen klinken in een verzakelijkte wereld van 1935. Men moet dit echter niet opvatten als muggenzifterij: Juist omdat er zoo waar lijk goed gespeeld werd, willen wij op deze kleine oneffenheden de aandacht vestigen. De heer F. Spaay als de fabrikant had een dankbare rol en speelde deze sterk en ge loofwaardig, evenals Mevr. Wittelaar-Witte brood als Emma zijn vrouw. Mej. L. Pot als Tilly had succes en... met recht. Een char mante verschijning met een natuurlijk back- fisch-cachet. Frits van Hoven als bedrijfs leider (de heer J. D. Mahieu) leek ons iets te vlak. Noemen wij van het overige ensemble nog Mevr. C. Wols-Wittebrood als Henny (vriendin van Tilly), den heer Groenewegen als meesterknecht, den heer I. Wittelaar als bediende bij den fabrikant en mej. Mahieu als dienstbode met L. J. Wols Jr. als chauffeur. Het was prettig te zien hoe goed als deze menschen hun rollen kenden, hoe weinig men op den souffeur speelde en hoe juist de karakter-uitbeelding meermalen was. „Zonsopgang" is een spel van ernstigen inslag, doch dat met bezieling vertolkt, on getwijfeld een publiek kan boeien. En het is daarom dat wij niet willen be sluiten, alvorens nog enkele opmerkingen te maken over het auditorium. Ook dit bleek het gepresteerde op waarde te schatten, doch wat is er tegen dit minder luidruchtig te doen? De verschijning van een bekende op de Bühne behoeft toch waarlijk geen sen satie te verwekken... en een tooneelkus is toch in feite iets heel gewoons, nietwaar... Enfin, het heeft misschien z'n nut deze dingen eens even te zeggen. Het moest ons van het hart. Omdat er zoo goed gespeeld werd. Daarom. Morgen vangt de inzameling aan. Morgen, Woensdag, zal de Bond van Barm hartigheid zijn actie in onze stad voor het 2e jaar beginnen met een inzameling van ge dragen kleeding en schoeisel, huisraad, kachels enz., welke goederen over de zeer velen, die in dezen triesten tijd zelfs aan het aller- noodigste gebrek hebben, zullen worden ge distribueerd. Het is daarom, dat wij ons nogmaals wen den tot de inwoners dezer stad, met een beroep op hun goedgeefschheid. Er zijn zoovelen, die hier of daar in een kast kleeren hebben hangen of schoenen hebben staan, die zij niet meer dragen, en die toch nog zoo'n groot nut kunnen doen. De Bond van Barmhartigheid vraagt met den meesten nadruk ieder hierbij de volle medewerking te wallen verleenen. De mensehen, die bedacht moeten worden, zijn de z.g. stille armen. De medewerking voor de ingezetenen wordt ingeroepen om het comité aan de adressen van de te steunen personen te helpen. Er zijn menschen, die nooit iets geven willen, omdat zij niet weten waar de giften blijven. Welnu, dat kunnen ze dan nu wel weten, wanneer ze maar aan het Comité willen mededeelen, waar het belanghebbende vinden kan, want er zal evenals na de vorige inzameling, maar niet zoo zonder controle worden bedeeld. W(j weten, dat in deze tijden veel wordt gevraagd, maar wij weten ook, dat U ons nog nooit teleurgesteld hebt in ons liefdadig werk. Helpt ons ook nu weer, opdat we de armen niet ledig behoeven weg te zenden. Geeft, zoo het mogelijk is, ruimschoots, in elk geval geeft en wij en bovenal de nood- druftigen zullen U dankbaar zijn. Wij ontvingen van den heer D. Ket een Linoleumdruk ten geschenke, hetwelk één dezer dagen geëtaleerd zal worden in den kunsthandel van den heer Mazairac, Keizer straat. Wat hiermede door ons beoogd wordt, daar komen wij later nog eens op terug. De wagens zullen dus morgen door de straten gaan en de begeleiders zullen bij de stadgenooten aankloppen om een en ander in ontvangst te nemen. Van harte hopen wij, in verband met den grooten nood, dat de oogst groot moge zijn. Voor het Comité, Voorz. J. D. DISSEL, Molengracht 34. Secr. J. v. E. GASTELAARS, J. in 't Veltstr. 68 Eventueele correspondentie betreffende het afhalen van kleeding kan ook aan het Leger des Heils, Spoorgracht, opgegeven worden. COLEMAN HAWKINS. De Casino-directie, die reeds zoo vele pogin gen gedaan heeft om Den Helder uit haar jazz-afzondering te halen, heeft haar bezoe kers Zondagmiddag en -avond vergast op een bezoek van Coleman Hawkins, den beroemden saxofonist. Dat de naam alleen reeds in staat was om een bijkans uitverkocht huis te be werkstelligen pleit wel voor de bekendheid van dezen neger-musicus. Trouwens die be kendheid is gemakkelijk te verklaren, daar Hawkins, of populair gezegd „The Hawk", reeds in vele bands heeft medegewerkt, om. in The Ramblers, en in de in de „States" zoo beminde Paul Whiteman. Ook zijn er vele gramofoonplaten, waarop enkele van zijn so listische triomfen vastgelegd zijn, in den han del. Het bleek, da.. Hawkins bij zijn tournée door ons land, van Hollandsche krachten ge bruik maakt om zijn uitzonderlijke muziek te ilustreeren. Zij, die naar Casino getogen wa ren om een uitstekend technisch en rhyth- Ji'ocfSftcf Verlengt Uwjeugdige bekoring door het uiterlijk van Uw tanden Tweemaal per dag Listerine gebruiken iseengewi a borgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 ccuU 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de gcheele wereld 19 November. „Jarenlang leed ik aan slapeloosheid. Het koffiedrinken had ik al lang opgegeven; mijn bridgeavondjes, die steeds met een gevoel van gejaagdheid, met 'n broeierig hoofd en klop pend hart voor mij eindigden, had ik opge offerd aan de eischen van een gezonde nacht rust. Mijn hartige avond-boterham, waaraan ik zoo gehecht was, had ik afgezworen. Nooit beklom ik mjjn legerstede zonder een fiksche avondwandeling te hebben gemaakt, al stond er een Zuidwesterstorm. Maar niets hielp.. Wie kent niet deze klachten van mevrouw A. te B. en van den heer C. te D. uit zijn hoofd Nachtenlang lig ik te woelen in mijn bed. Ik kon den slaap maar niet vinden. Urenlang probeerde ik alles, alles om deze kwelling te overwinnen. Ik telde tot 50.000 en toen werd het dag. Ik probeerde mij den volgenden nacht een veld van golvende halmen voor den geest te halen, zooals het volksgeloof dat voorschrijft; maar ik vas al zóólang niet uit de stad geweest, dat ik absoluut niet meer wist hoe een graanveld er uit ziet". En daa mevrouw E. te F.:: „Ach hoe benijdde ik mijn vriendinnen haar weldadige nachtrust! Hoe benijdde ik haar den natuurlijken blos op haai- wangen, den stralenden blik uit hare oogen. Iedereen zag het mij aan, dat in den gezonden slaap ontbeerde, die een medicijn is voor het lichaam, een verkwikking voor den geest. Mijn tint werd vaal, mijn oogop slag mat. Ik durfde mij niet meer in het openbaar te vertoonen, ik werd dientenge volge steeds neerslachtiger, ik verloor alle vertrouwen in mijzelf. Totdat..." Men moet deze nachtelijke drama's niet onderschatten. En nu beweert een menschenvriend een af doend middel tegen slapeloosheid te hebben ontdekt! Stel u eens even voor hoe een wel daad die man, als het waar was, aan de lij dende menschheid zou bewijzen! Als... want er is reden tot twijfel. De vriend der slapeloozen heet Whiteman en is dokter in Chicago. En zijn middel lijkt een beetje simpel. Hij heeft een drama in 5 bedrijven geschreven, dat zóó onuitsprekelijk saai, landgradig en vervelend is, dat iedere toeschouwer al bij het tweede bedrijf, maar zeker b ij het derde moet inslapen. Wij zullen zeggen, waarom we hier een beetje sceptisch tegenover staan. Ten eerste bevalt de plaats ons niet. Wat heeft men er aan, dat men in den schouwburg inkachelt, als men toch weer naar huis moet, en op weg daarheen klaar wakker wordt geclaxond. Door het meedoo- genlooze verkeer? En zal men daarna niet een nog ellendiger nacht hebben dan "ge woonlijk Ten tweede: Gesteld al, dat de dokter inderdaad den heelen schouwburg aan het slapen brengt, wordt men dan niet wakker door het massale gesnurk der andere pa tiënten, en wordt men niet bovendien in zijn fauteuil geradbraakt door de meer dan on gemakkelijke houding, waarin men „in Mor- pheus armen rust?" Of wou dokter White man duizend divans in de zaal zetten? Verder: Heeft de dokter rekening gehou den met de mogelijkheid, dat zeer hardnek kige slechtoffers wel eens tot het laatst toe wakker konden blijven? en dat zij dan entree zouden hebben betaald, zonder er kunstge not, maar zelfs zonder er de beloofde effect volle verveling voor te hebben gekre gen? Durft de dokter de verantwoordelijk heid op zich nemen voor de lang niet saaie processen, die daaruit zullen voortvloeien? Maar vooral: hebben niet honderden too- neelschrijvers vóór dr Whiteman al duizen den malen hetzelfde middel toegepast zij het zonder 't te weten of te willen en is het dus niet een beetje brutaal, het middel als „nieuw" aan te dienen? Zóodat we het stuk van den dokter niet zullen gaan zien. Ook het zijne niet. Dinsdag 19 November. Casino, 8 u. Winnubst, Concert, Woensdag 20 November. Bazar Doopsgez. Gem. Bovenzaal Van Weelde, Koningsplein, 3 u. Donderdag 21 November. Casino, 8 u. Harmonie, Operette. Bazar Doopsgez, Gem. Bovenzaal Van Weelde, Koningsplein, 3 u. Vrijdag 22 November. Casino, 8 u. Zeemacht, sportdemonstratie. Zaterdag 23 November. Casino, 8.15 u. Harmonie, Cabaret-avond. Dinsdag 26 November. Casino, 8.30 u. Tweede abonn.voorstelling „Toekomst" van Henri Bernstein. misch afgestemd ensemble te hooren, zullen eenigszins teleurgesteld zijn geworden, want qua combinatie hebben we 't wel eens beter gehoord in het afgeloopen jaar. Doch men moet niet vergeten, dat 't hier alleen ging om eens een proeve mee te maken van Coleman's saxofoneer-kunst en als men 't van dien kant bekijkt, dan zal men ongethwijfeld zeggen: Inderdaad, we hebben weer iets nieuws ge hoord. Kon men in de diverse dansnummers reeds met genoegen den zang van het prachtige in strument aanhooren hoe welluidend waren de duetten met de klarinet eerst recht goed kwamen de capaciteiten van den Amerikaan tot uiting in de drie solo's, welke hij ca. half elf ten beste gaf. Het waren weliswaar drie oude bekende: Blue Moon, Some of these days en Dinah, maar ze deden het uitstekend. Hawkins interpreteerde de soli naar eigen in- zich en dat was de oorzaak, dat deze 3 num mers bijzondere bekoring hadden. Zij werden dan ook stormachtig be-applaudisseerd door do aanwezigen. Nog hoorden wij het sextet 2 saxes, trumpet, string-bass, drum en vleu gel in een eigen arrangement van The de Tiger Rag, waarin vooral het trio van eerstgenoemde instrumenten opviel en toen zijn wij naar huis gegaan, een druk Casino in de cadans van een slow-fox achterlaten

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12