Radio-programma ASPIRIN HHLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1935. Fascistische raad verontwaardigd over de sancties. Nog geen besluit inzake Oenève. Uitbreiding van de sancties? De toepassing der sancties. De maatregelen van Italië Een uitlating van Marconi. het 48ste leg.erbericht. Van het Italiaansche front. De „zwarte adelaar" teleurgesteld De troebelen in Egypte. De moord op koning Alexander. China en Japan. Tweede Kamer. matieke onderhandelingen zullen van dien dag af door de sancties nog extra bemoei lijkt worden. De Groote Fascistische Raad heeft in zijn zitting van hedennacht, zooals kon wor den verwacht, het besluit van de Italiaan- sche regeering en bevolking bevestigd en zich uitgesproken voor hardnekkigen weer stand tegen de sancties. Onder de aanwezi gen in deze nachtzitting bevonden zich ge neraal Balbo, Marconi, Grandi en tal van an dere op den voorgrond tredende bekende Italiaansche figuren. Omtrent het verloop van de besprekingen van oen Raad wordt nog bekend, dat nadat Mussollni een over zicht gegeven had van den toestand des lands. er discussies volgden, waaraan o.m. werd deelgenomen door den minister van financiën; gelijk reeds gemeld werd daarna een resolutie aangenomen, w aarin het land tot weerstand tegen de sancties wordt opge roepen. De Italiaansche vrouwen hebben reeds ge toond bereid te zijn, al het mogelijke bij te dragen voor de nationale bezuiniging. Niet alleen hebben zij alle huishoudelijke uitgaven tot het uiterste beperkt, maar verscheidene vrouwen hebben zelfs haar juweelen en trouwringen ter beschikking gesteld van 's lands kas. Er is zelfs een beweging ont staan om den gouden trouwring te doen ver vangen door een ijzeren ring, als een bewijs van de opofferingsgezindheid en vastbeslo tenheid der Italiaansqhe vrouwen in deze crisis. Wat betreft de vervanging van generaal de Bono door maarschalk Badoglio en de plan nen, die nu in Oost Afrika vermoedelijk nage streefd zullen worden, wordt hier het volgen de vernomen. Het is vermoedelijk juist, dat alle acties aan het Italiaansche front thans zoo ver zijn gevorderd, dat men kan overgaan tot een actie van samenwerking met hoop op succes. Italië's oorlogsplan is thans in het sta dium van een definitieve actie voor de verovering van Abessinnië gekomen. Dit blijkt uit de gestadige samentrekking van de troepen in Tigre, Asoeso en Ogaden, die gepaard gaat met een snel toenemen de politieke actie onder de Abessijnsche stammen. In het laatste stadium der Italiaansche actie, dat snel kan aanbreken, zal het poü- tieke werk op den voorgrond treden, met het doel een volkomen vreedzame bezetting van deze provincies te verzekeren; indien mogelijk zal zulks moeten geschieden met de toestem ming van den Negus, naar wiens aftreden overigens gestreefd wordt. Hij zal dan wor den opgevolgd door Ras Koeksa, die zal wor den aangesteld tot heerscher over het cen trale plateau onder toezicht van den Volken bond en met sterken invloed van Italië. Het slagen van een dergelijk plan hangt uiteraard af van wat er op het gebied der sancties zal plaats vinden. De Groote Fascistische Raad heeft zich in zijn bijeenkomst van Zaterdag wel is waar bezig gehouden met de door de Volkenbondsleden toegepaste sancties en daarover in hartstochtelijke bewoordingen zijn verontwaardiging geuit, doch heeft nog geen besluit genomen met betrekking tot de houding, welke Italië thans ten opzichte van Genève zal aannemen. Na tot des nachts één uur te hebben ver gaderd, heeft de Raad de beraadslagingen tot Maandagavond 10 uur verdaagd. In het uit voerige communiqué over de zitting van Zaterdag wordt slechts instemming betuigd met de expeditie in Abessinië en wordt nog maals herhaald, dat het Italiaansche volk zich met alle ten dienste staande middelen tegen de sancties zal verzetten. Het officieele communiqué der zitting luidt als volgt: Federzoni, de voorzitter van den Senaat, las, mede namens de overige leden van den ministerraad, een resolutie voor van den vol genden inhoud: De Groote Raad van het Fascisme, welke de samenvatting is van het eenstemmig ge voelen van het volk, dat zooals uit de demon stratie van 2 October j.1, bleek, verknocht is aan de zaak van het fascisme, betuigt den Duce zijn bijval, aangezien hij het hoogste recht der natie heeft verwerkelijkt, door zich in Afrika voor zijn zonen de noodzakelijke voorwaarden en middelen te verschaffen voor het leven en de - toekomst van Italië. Alle Italianen zijn derhalve vol vertrouwen bereid, elk offer te brengen, om dit nationale doel te bereiken. De secretaris der partij stelt daarop voor, het volgende telegram te zenden aan de strij dende troepen in Afrika: Telegram aan het leger. „Als vertolker der gevoelens van het Ita liaansche volk en trotsch op den rechtvaar digen strijd, brengt de Groote Fascistische Raad zijn kameraadschappelijken groet aan den maarschalk van Italië, Emilio de Bono, en de strijdende troepen van het fascistische Italië, die bij de onderneming in Abessinië den ouden geest der revolutie vertegenwoor digen en met de bevrijdende wapenen de onsterfelijke beschaving van Rome brengen." De resolutie en het telegram werden beide aangenomen. V ervolgens laat de Duce uitvoerig rapport uitbrengen over den toestand in het iand aan den vooravond van de toepassing der sancties. Zes leden van den Raad brachten verslag uit, welke rapporten tenslotte door den Duce werden samengevat, waarna de volgende resolutie werd aangenomen „De Groote Raad van het Fascisme, welke zich aan den vooravond van de zoogenaamde „sancties" heeft verzameld, beschouwt den 18den November 1985 als een datum van smaad en ongerechtigheid in de wereldgeschiedenis. De Raad noemt deze nog nooit te voren toegepaste sancties een voorwendsel om het Italiaansche volk economisch te ver- van zijn grondstoffen, de voortdurende en zorgvul dige analyse tijdens het fabricatie-proces door eersteklas deskundigen, garanderen een product van naam. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranIe-bandbu i si e s van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakies van 2 labl. a 10 ets. stikken en een ydele poging het te ver nederen en het te beletten zyn idealen tc verdedigen." Hij eischt verder van het volk, dat het op Maandag 18 November gedurende 24 uur van alle huizen zal vlaggen. De Groote Raad besluit om 1 December 94 provinciale commissies van moeders en wedu wen der gevallenen in den wereldoorlog te Rome bijeen te roepen, om den tegenstand systematisch te versterken, waarbij de vrou wen in de eerste plaats een taak hebben te vervullen. Hij gelast verder, dat aan alle stadhuizen in Italië een gedenksteen moet worden aan gebracht, opdat voor de komende eeuwen de ongerechtigheid tegen Italië gedocumenteerd blijft, tegen tlalië, waaraan de cultuur van alle werelddeelen zooveel heeft te danken. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verwacht een uitvoerverbod van petroleum en ben zine, waaraan Amerika deel zou nemen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat het kabinet deze week zijn aandacht zal wijden aan den internatio nalen toestand. De jongste besprekingen tusschen Mussolini en den Britschen gezant te Rome hebben tot de conclusie geleid, dat de Britsche voor zorgsmaatregelen in de Middellandsehe Zee voorloopig gehandhaafd moeten worden. Veertien dagen geleden heeft de Volkenbond besloten een technische commissie te belas ten met de bestudeering van de mogelijkheid van nieuwe sanctie-maatregelen, die nog doel treffender zouden kunnen zijn, om Italië te dwingen tot staking der vijandelijkheden. Er bestaat volgens den diplomatieken medewerker van de Daily Telegraph reden om aan te nemen, dat de toepassing van nieuwe sancties thans ter sprake zal komen. Waarschijnlijk zal de eerste en belangrijke maatregel bestaan in een uitvoerverbod van petroleum. Te Washington heeft men een duidelijke wenk gegeven, dat van daaruit maatregelen genomen zouden kunnen worden, om te be letten, dat de ring door Amerikaansche olie maatschappijen verbroken zou worden. Dit heeft waarschijnlijk den doorslag gegeven. Staking van de levering van benzine voor de met talrijke auto's 'uitgerust Italiaansche strijdkrachten zou het doeltreffende middel zijn om de beweging tot machteloosheid te doemen. Evenwel zouden de staten, die aan de sancties deelnemen, er rekening mede die nen te houden, dat een zoo vergaande maat regel door Italië als een vijandige houding zou kunnen worden beschouwd. In Frankrijk. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs heeft de volgende mededeeling aan ex porteurs gepubliceerd: De doorvoer of overlading van wapens, mu nitie en oorlogsmateriaal, bestemd voor Italië of de Italiaansche bezittingen is verboden. De heruitvoer dezer goederen met bestemming naar andere landen, zal slechts zijn geoor loofd. indien de zending vergezeld is van een geleidebiljet, waarin gegarandeerd wordt, dat de goederen niet naar Italië zullen worden gereëxporteerd. Er wordt aan herinnerd, dat de regeering krachtens de besluiten van de coördinatie commissie, tot toepassing van art. 16 van het Volkenbondspact, steeds den uitvoer naar Ita lië van materiaal, waarop genoemde besluiten betrekking hebben, zal weigeren. De laatste zending. •Vandaag, zoo meldt Reuter uit Nairobi, komt te Mombasa een Italiaansch stoomschip aan. waarmede 700 ezels verscheept zullen worden, alsmede veevoeder en diverse levens middelen voor de Italiaansche koloniën in Oost-Afrika. Dit zal waarschijnlijk de laatste zending lastdieren zijn, voor de sancties in werking treden. Ten einde de 24 uur die krachtens de neu- traliteitsbepalingen voor de inlading zijn toe gestaan, zooveel mogelijk uit te buiten, ligt het in de bedoeling het schip zoo lang buiten de territoriale wateren van Kenya te laten liggen, tot de dieren te Kilindini uit den trein worden geladen. In Kenya zijn reeds verdere belangrijke or ders op vee geplaatst. De Paus en de sancties. Naar Reuter meldt zegt men in de Va- ticaansche stad, dat het Wicht uit Ame- kaansche bron, dat de Paus stappen doet of zou doen in verband met de toepassing der sancties, onjuist is. Wel is waar heeft de Paus verklaard, dat hii alles zou doen om een vreedzame en eer volle bijlegging van het conflict te bevorde ren en te bespoedigen, maar het valt nog ni£t met stelligheid te zeggen, op welke wijze dat moet geschieden. Wat de sancties betreft her innert men eraan, dat de Paus heeft gezegd, gekant te zijn tegen maatregelen, die ertoe kunnen bijdragen de moeilijkheden te vermeer deren. Cyprus ernstig getroffen. Reuter meldt uit Famagusta: Cyprus is ernstig getroffen door de toe passing van de oeconomische sancties tegen Italië. De handel van Italië op Cyprus wordt geschat op 90.000 pond sterling per jaar en de handel van Cyprus op Italië op 95.000 pond. Argentinië verbiedt ook den uit voer van petroleum en steenkolen. Na een langdurige kabinetszitting van Za terdag heeft de regeering een decreet gepu bliceerd, waarbij de uitvoer van sleutelproduc ten en oorlogsmateriaal, met inbegrip van paarden en muildieren, naar Italië wordt ver boden, terwijl tegelijkertijd een wetsontwerp is ingediend strekkende tot verbod van in voer in Italië. De gepubliceerde lijst van sleutelproducten die onder het embargo vallen, verdient de aandacht, aangezien deze verder gaat dan de gewone lijst, en petroleum, kolen en bijpro ducten van staal omvat, producten, waarvan de Volkenbond besloten heeft ze allen adn een embargo te onderwerpen, wanneer de r.iet-leden zich hierbij zouden aansluiten. De commiezen in alle havens en aan alle grensovergangen in Italië hebben uiterst scherpe en nauwkeurige instructies gekregen in zake het goederenverkeer met het buiten land. De oeconomische verdedigingsmaatregelen can Italië kunnen in twee categorieën worden ondergebracht. Tot de eerste groep behooren de maatregelen, welke beoogen het verbruik in overstemming te brengen met de natio nale productie, tot de tweede die,» welke be trekking hebben op den handel met het bui tenland. Wat deze laatste categorie aangaat, wordt door de Zondagnacht in werking getreden be palingen in zake den in- en uitvoerhandel de deur voor buitenlandsche producten in theorie niet volkomen gesloten. Grondstoffen en le vensmiddelen kunnen ook voortaan in Italië worden ingevoerd, indien de autoriteiten hier voor toestemming verleenen. Minder belang rijke producten kunnen worden toegelaten, indien de landen van oorsprong hunnerzijds Italiaansche producten betrekken. i In feite beteekent dit, dat de handel met de sanctielanden van nu af geheel stil staat, met uitzondering van die zen- 'dingen, welke zich reeds onderweg be vinden. Wat dit laatste punt betreft, zijn de Ita liaansche tegensancties srenger dan de Vol kenbondssancties. De sanctielanden laten na melijk die producten nog toe, welke Zondag- te middernacht de plaats van verzending had- den verlaten. Daarentegen worden door Itji lië slechts zendingen toegelaten, welke te; middernacht reeds bij de Italiaansche douane posten waren gearriveerd. j Geen dagbladen uit sanctielanden. Van gis. eren af werden, naar Reuter alt Rome meldt, de dagbladen uit de landen, die de sancties toepassen, in Italië geweerd. Een uitzondering wordt gemaakt voor de bladen, die thans eeds onderweg zijn. De verkoop van Italiaansche bladen in het buitenland is ge oorloofd, waardoor het mogelijk wordt met verschillende landen nog afwijkende regelin gen te treffen. Senator Guglielmo Marconi heeft Zaterdag in zijn openingsrede van de Koninklijke Aca demie van Italië o.a. gezegd: „Morgen zal men te Genève het signaal geven voor een onmenschelijken oeconomi- schen kruistocht tegen Italië, dat in de ure des gevaars en des doods de groote bondge noot was van de meeste sanctionistische lan den, en dat thans schuldig is aan verdediging van zijn koloniën, welke ten koste van bloed zijn verkregen." Vervolgens zeide Marconi nog: „Bij de plechtige hervatting van de werkzaamheden van de universiteit wil ik zeggen, dat de op roep van den Duce om de infame sancties het hoofd te bieden, ons gewapend vindt met één enkelen geest van gehoorzaamheid en één enkelen wil. De wereld van kunsten en wetenschappen en cultuur, welke de universi teit vertegenwoordigt, verlangt vurig zijn ge loof, zijn zekerheid te demonstreeren in den uiteindelijken triumph van de heilige natio nale zaak". Fitaorari Bitau gevangen genomen. Naar Stefani uit Rome meldt, luidt het 48e legerbericht van maarschalk de Bono als volgt: Aan het front van het tweede legercorps zijn in de buurt van de mai Tichmet verschei dene groepen tegenstanders op de vlucht ge jaagd en tot voorbij de Takazze terug ge dreven. In het gebied, waar de mai Oedri met de Takazze samenvloeit, is een andere gewapen de groep Abessiniërs verslagen. Zij lieten verscheidene dooden en gewonden achter. In dit gevecht is fitaorari (generaal) Bitau ge vangen genomen. Aan het Zuidelijk front in Ogaden gaat men voort de ingenomen posities te versterken. De vliegtuigen hebben belangrijke verken ningsvluchten over grooten en kleinen afstand uitgevoerd. Moeilijkheden met de arbeiders? Naar het D.N.S. uit Asmara meldt, publi ceert het Italiaansche blad Quotidiano Eritrea een waarschuwing aan de arbeiders, die be- trokken zijn bij den wegenaanleg en wier contract afgeloopen schijnt en die nu onrus tig schijnen te zijn geworden, omdat hun te rugzending wordt uitgesteld. De militaire overheid moet in het belang van den Italiaan- schen opmarsch scherpe disciplinaire maat regelen hebben genomen en de mannen ge dreigd hebben met onaangename maatregelen in Italië, als zij er op blijven staan naar huis terug te keeren. Het vertrek van Badoglio. c-eren zou de nieuwe Hooge Commissa ris voor Oost-Afrika, maarschalk Badoglio, met verscheidene officieren van den gene- ralsn staf, zich met het s.s. Sannio naar Mas- soea begeven. Met hetzelfde schip zullen een aantal journalisten en 2000 arbeiders ver trekken. Een telegram van de Bono aan Mussolini. De Bono heeft in verhand met zijn benoe- r.- g tot maarschalk een telegram gezonden aan Mussolini van den volgenden inhoud: „Ik kon niet meer verwachten. Ben gelukkig dat mijn werk als oud-soldaat en fascist door u erkent is. Hartelijke toewijding". De Engelsche pers over het terug- roepen van de Bono. De Engelsche avondbladen publiceeren het terugroepen van generaal de Bono met groote kqppen. De Evening Standard spreekt van het „ont slag" van de Bono, terwijl de Star in het te rugroepen van de Bono een teeken ziet dat de Britsche vlootconcentratie in de Middelland- WOENSDAG 20 NOVEMBER 19S5. Hilversum I, 1875 m. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Viool en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Zang en piano. 3.15 Gramofoonplaten. 4.00 Christelijk Liederen-uurtje. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwcauserie. 6.30 Afgestaan. 7.15 Reportage. 7.30 Lezing over „Abessinië". 8.00 Berichten. Het Stichtsche Salon-orkest. 9.00 Causerie. 9.30 Orgelconcert. (Om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. V.A.R.A.-uitzending. 10.00 V.P.R.O. 8.00 E. Walis en zijn orkest. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lezing, solistenconcert en declamatie. 12.00 De Bohemians. 1001.45 Fantasie. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Viola en piano-recital. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Dansmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Populair concert. 6.55 Sportuitzending. 7.10 Vervolg populair concert. 7.30 Causerie. 7.57 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 Berichten. 8.05 Residentie-orkest m.m.v. pianosoliste. 9.00 Hoorspelfragm. (gramofoonplaten). 9.35 V.A.R.A.-orkest m.m.v. solisten. 10.15 V.A.R.A.-Varia, Berichten 10.25 Vervolg concert. 11.00 Causerie. 11.20 Cymbaal-recital. 11.3012.00 Gramofoonplaten en pianospel, j DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 2.00 N.C.R.V. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Gods. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.15 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Pianorecital. 6.45 Lezing. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Berichten, gramofoonplaten. 8.15 Chr. Oratorium-vereeniging o.l.v. J. Wa genaar, m.m.v. solisten. 10.00 Berichten, hierna tot 11.30 gram.pl. Hilversum H, 301 m. A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding en gram.platen 10.30 Omroeporkest. 11.00 Ensemble Jetty Cantor en voordracht. I.00 Kovacs Laj- orkest en gram.platen. 2.30 Zang en piano. 3.00 Kniples. 3.45 Gram.platen. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. Voor de kinderen, 5.30 V.P.R.O.-l zing. 6.00 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Piano en zang. 7.30 Engelsche les. 8.10 Avond ten bate v. d. Joodsche Invalide. M.m.v. Omroeporkest, sopraan, en voor dracht. Toespraken o.a. van Dr. H. Colijn. 9.40 Omroeporkest en sopraan. 10.10 Verslag schaakmatch. 10.15 Renova-kwintet.* II.00 Berichten. Hierna tot 12.00 de A.V.R.O.- Dectbels. sche Zee. niet zoo'n verontrustende werking meer heeft voor het Italiaansche volk, aange zien Mussolini anders zeker niet een man als maarschalk Badoglio in Abessinië zou plaat sen. Versterkingen voor de Abessiniërs. Reuter meldt uit Dzjiboeti, dat duizenden Somali's uit Fransch en Britsch Somaliland zich bij het Abessijnsche leger voegen, niet uit haat tegen Italië, maar uit vechtlust. De wegen naar Abessinië zijn vol met kameel karavanen. De mobilisatie in Abessinië gaat nog steeds voort. De spoorweg van Dzjiboeti naar Diredawa kan de geweldige hoeveelheden wapens en mu nitie, die naar Abessinië gezonden worden, niet verwerken en men is haastig bezig met den aanleg van een autoweg langs den spoor weg. De Italiaansche troepenversche pingen. Het Italiaansche stoomschip Principessa Maria is van Napels naar Oost-Afrika ver trokken met aan boord 1122 zwarthemden van de divisie 1 Februari, 55 officieren en 64 on derofficieren. Graaf Vinei voegt zich h(j het leger van Graziani. Naar Reuter uit Aden meldt, is graaf Vinei, de vroegere Italiaansche gezant te Addis Abeba, daar gisteren uit Dzjiboeti aan gekomen, Morgen zal hij aan boord van een Italiaansch schip naar Mogadiscio in Ita liaansch Somaliland vertrekken, om zich bij de Italiaansche strijdmacht aldaar te voegen. Graaf Vinei bekleedt den rang van kapitein. De guerilla achler het Italiaansche front. Stefani meldt uit Entiscio, dat er in die streek verscheidene schermutselingen zijn voorgevallen, waarbij Italiaansche patrouilles vijandelijke afdeeling op de vlucht joegen, die dooden en gewonden op het slagveld achter lieten. Van het front aan de Takazza wordt ge meld, dat de monniken van het in 1400 ge stichte klooster Debra Abbat zich hebben onderworpen. Het klooster is gesticht door keizer Zire Jacob. Hubert Julian, de Amerikaansche neger vlieger met den bijnaam „De Zwarte Ade laar", die te Addis Abeba was gekomen om zijn krachten in dienst van den negus te stel len, is, naar het A.N.P. uit Addis Abeba meldt, Zondag in den trein gestapt naar Dzjiboeti. Hij heeft zijn opdracht neergelegd, daar hij moeilijkheden heeft gehad met de ad viseurs van den negus. Reeds vroeger was hem het vliegen verbo den, doch dit verbod was opgeheven. Van wel ken aard thans de moeilijkheden zijn geweest, weet men niet; Julian is echter zoo teleur gesteld, dat hij zich niet meer voor de Abes sijnsche luchtmacht beschikbaar wil stellen. „DE HEILIGE NATIONALE OORLOG". De Voce d'Italia noemt de besluiten van den Grooten Fascistischen Raad het begin van een „heiligen natiohalen oorlog." j Het blad schrijft, dat een onrechtvaardige en smadelijke oorlog begint, waarvan de schande nooit meer uit de geschiedenis kan worden gewischt. Het geloof van Italië aan de rechtvaardig heid en de edelmoedigheid van bijna de ge- heele beschaafde wereld wordt geschokt. Het land aanvaardt den strijd, alleen tegen allen, tezamen met enkele edele naburige vrienden, tegenover welke landen de lafheid staat van hen, die naar het kamp der tegen standers zijn overgeloopen. Voor Italië begint een nieuw tijdperk der geschiedenis, waarvan de beteekenis ligt in den tegenstand, die het volk brengen zal tot machtsontplooiing. Naar Reuter gisterochtend uit Kairo melde, zijn de twee studenten, die bij de ongeregeld heden gewond zijn, aan hun verwondingen be zweken. Op een bijeenkomst van het bestuur van de Wafdpartij die Vrijdagavond is gehouden heeft de Wafd een resolutie aangenomen, waarin zij een protest indient bij den Volken bond in de eerste plaats tegen de jongste ver klaring van Sir Samuel Hoare, die volgens de Wafd niet in overeenstemming is met de politieke rechten van Egypte en welke de oorzaak is geweest van de onlusten in Kairo. In de tweede plaats spreekt zy zich uit tegen het feit, dat Nessim pasja in de regeering blijft. In de derde plaats verklaart zij de actie van de Egyptische regeering verantwoorde lijk voor den dood van onschuldige menschen. Zaterdagochtend zijn weer verschillende onlusten uitgebroken onder de studenten in verschillende deelen van Kairo. In de wijk Boelac hebben studenten de politie aange vallen. De politie heeft in de lucht gevuurd b(j wijze van waarschuwing en de bqtoogers zijn op de vlucht gegaan. Geen Italiaansche legervliegtuigen meer boven Egypte. De Egyptische regeering heeft Italië laten weten, dat overeenkomstig de neutraliteits beginselen de vliegtuigen van oorlogvoerende landen die over Egypte vliegen, voortaan geen wapenen mogen vervoeren of een bemanning in militaire uniform mogen hebben, tenzij zij het Roode Kruisvoorrecht genieten. Iialië wijst de verantwoordelijkheid voor de onlusten af. De onlusten in Egypte worden te Rome met de grootste belangstelling gadegeslagen en door de pers met grooten ophef vermeld, zon der dat de bladen commentaar leveren. In politieke kringen keert men zich beslist tegen de in het buitenland verspreide berich ten, volgens welke Italië verantwoordelijk zou zijn voor het uitbreken der ongeregeldheden. Men verklaart, dat het hier kwesties van zui ver binnenlandsche politiek betreft, waarvoor geen vreemde mogendheid verantwoordelijk kan worden gesteld. De houding van Engeland. Naar de diplomatieke medewerker van de Morning Post meldt, is gisteren te Londen ministerieele bespreking gehouden over den toestand in Egypte. De defensiecommissie van het kabinet zal waarschijnlijk begin van deze week voor het houden van verdere besprekingen bijeenkomen. Met het oog op de aanzienlijke versterkinir der Britsche vloot te Alexandrië en van de Britsche garnizoenen in Egypte, zijn speciale maatregelen van de zijde van Engeland even- wel onwaarschijnlijk te achten. Engeland blijft op het standpunt staan, dat de wensch van de Wafd tot herstel van de grondwet van 1923 onvervulbaar is, en dat Nessim pasja, de huidige minister-president, verder gesteund moet worden. Gisteren is liet proces tegen de moordenaars te Aix begonen. De acte van beschuldiging is tegen zeven personen gericht: behalve tegen Pospisjil, Rajitsj en Kralj, die in de beklaagdenbank staan, ook tegen Kwaternik en Pawelitsj, die beiden in de strafgevangenis te Turijn zitten en wier. juridische positie aldus kan worden omschreven, dat zij ter beschikking gehouden worden van de politieke afdeeling van de quaestuur aldaar; voorts tegen Ivan Pertsje- witsj, wiens uitlevering door Oostenrijk is ge weigerd, omdat men daar in weerwil van de hoogst compromittante brieven, welke men In het bureau van de Oestasja te Berlijn van zijn hand gevonden heeft, in hem slechts een stillen individueel wil zien, die zich alleen maar bezig hield met de bestudeering van oorlogsgeschiedenissen; ten slotte formeel ook tegen Cernozemski Kerin, bijgenaamd Vlada, de chauffeur, die in de acte Velitsjko wordt genoemd, doch wiens vervolging door zijn dood bij den aanslag zelf is vervallen. Alle anderen worden aangeklaagd wegens medeplichtigheid aan poging tot moord, wegens paspoortvervalsching en wegens het zich vereenigen tot een misdadigen opzet. De acte geeft in korte trekken het beloop van het drama van 9 October 1934 weer. De ochtendzitting is vooral met formalitei ten gevuld, beëediging van de jury, oproeping van de getuigen, waaronder de beide offi cieren, die te paard den auto van Barthou en koning Alexander flankeerden, enz. Wanneer daarna de eerste 29 getuigen voor morgen worden uitgezocht en onder dezen als getuige k décharge de gewezen minister Troembitsj wordt genoemd, doet Desbons, de verdediger, de sensationeele mededeeling, zooeven bericht te hebben ontvangen, dat de politie te Zagreb hem weliswaar Vrijdag een pas heeft gegeven, doch deze Zaterdag weer heeft afgenomen, zoodat Troembitsj niet zal kunnen verschijnen. De verhooren. Hierop wordt het verhoor met Kralj be gonnen, in den loop waarvan zich tusschen verdediger en procureur-generaal een debat ontwikkelt over de zoogenaamde resolutie van den mijnwerkersbond in Seraing, waarbij koning Alexander ter dood werd veroordeeld. De verdediger beweert, dat dit vonnis inder daad is geveld. De procureur zegt, dat het een doorgestoken kaart is geweest en dat de resolutie, die niet was aangenomen, Pawelitsj door een vriend in België zou zijn toegestuurd. Ongerustheid. In Nanking neemt de ongerustheid toe ten gevolge van de concentratie van Japansche troepen. De Chineesche autoriteiten bevestigen, dat het leger van Kwantoeng zich verzet tegen elke militaire interventie van Nanking in Noord-China en de financieele onafhankelijk heid van dit gebied eischt. Het gerucht gaat, dat vermoedelijk da provincies Hopei, Sjantoeng, Sjansi, Soeijoean en Tsjahar zich zullen afscheiden van Nan king. Het Congres van de Kwo Min Tang achtte het noodig den nadruk te leggen op de ontevredenheid ten aanzien van Japan, welke tot uiting zou kunnen komen in mili taire maatregelen, hoewel het nut van ge- wapenden tegenstand twijfelachtig wordt ge acht. Concentratie van Japansche troepen. De Japansche troepen, die bij Sjanhaikwan geconcentreerd worden, schijnen te behooren tot de brigade Matsoei, welke vroeger was gestationeerd buiten den Grooten Muur. De troepen richten zich naar Tsjing Wang Tao na den Grooten Muur te zijn gepasseerd op de plaats, waar deze wordt gesneden door de spoorlijn PekingMoekden. INSTELLING OPENBAAR LICHAAM VOOR HET MEER FLEVO. Uit het voorloopig verslag. Aan het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het meer Flevo wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden, die zich over de indie ning van dit ontwerp verheugden, betreurden echter, dat hiermede zoolang gewacht is. Een belangrijk deel van de taak, welke het nieuwe lichaam had behooren te volvoeren, is reeds verricht. Vele leden verklaarden, niet duidelijk te zien, welke begrenzing aan de taak van de Wierin- germeer is gesteld. Naar hun meening is de betrekkelijk enge omschrijving van art. 1 niet in overeenstemming met de ruime strekking van het intitulé, den considerans en art. 28. Verscheidene leden wezen erop, dat het aan hangige ontwerp op eenige belangrijke punten afwijkt van de ontwerpen van de commissie- Vissering en den Zuiderzeeraad, welke afwij kingen h.i. geen verbeteringen zijn. Voorts be helst dit ontwerp een aantal bepalingen, welke volgens deze leden het nieuwe lichaam zullen beletten, uit te groeien tot een zelfstandig en autonoom orgaan. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat dit ontwerp de betrekkingen tusschen de onderscheidene bestuursorganen, welke onnoodig ingewikkeld zijn, veel in het duister laat. Vooral geldt dit voor de betrek king tusschen raad en directie. De regeering schijnt de bedoeling te hebben, aldus deze leden, de directie zooveel mogelijk van den raad onafhankelijk te maken, doch dan acht ten zjj de instelling van den raad een vrijwel overbodige figuur. Sommige leden betreurden het, dat de re geering dit ontwerp, dat van tijdelijke strek king is, heeft ingediend in plaats van een regeling, welke duurzaam beoogt te zyn, zulk een ontwerp zou hebben moeten strekken tot de vorming van één of meer nieuwe zelfstan dige gemeenten en een waterschap, beneveng

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2