Crack/ree ECHTE ONSCHADELIJKE KOFFIEBOOHEH VAN HOOGSTAANDE KWALITEIT GEGARANDEERD COFFEiNEVBïl 't Zand. Visscherij. GEMENGD NIEUWS fiw&ee>t£ Q Crack/ree, BINNENLAND LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië- HELDERSCHE COURANT VAN PT NS DAG IQ NOVEMBER 1935: Binnenland. Boerderij verbrand. Diefstal met braak. Overtreding Tarwewet. Ernstige aanrijding. Auto door autobus geramd. Ernstige autobotsing. Auto rijdt in volle vaart tegen een boom. Een ruwe kostganger. Villa geplunderd. Buitenland. De eerste vonnissen krachtens de wetten van Neurenberg. Bescherming tegen gasaanvallen in België. Bandieten overvallen een dorp Familiedrama. Noodlottige verkiezingsrelletjes in Argentinë. Weer twee geestelijken veroordeeld. Ernstige botsingen tusschen Vuurkruisen en aanhangers van het Volksfront. Schietpartij voor een danshuis. Begrafenis Tom Denijs. De gepensionneerden van de Kon. Holl. Lloyd. Qeen prijsstijging eerste levens behoeften te verwachten. KOFFIE HflB •feSPfl/IPT UW HORT In het Voorloopig Verslag aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Land bouw en Visscherij staat, dat door verschei dene leden weer wordt gevraagd om maat regelen tegen overbevissching en pufvisscherij. Zij vroegen of reeds tot het nemen van maat regelen is overgegaan. Dit vraagstuk raakt uitermate de belangen van onze visschers. En omdat de vergadering van j.L Vrijdag het kenmerk droeg, dat men in zeer breeden kring te Den Helder belang stelling toont voor dezen bedrijfstak, die in sterke mate kan bijdragen tot den bloei van onze gemeente, is het gewenscht, dat de com missie, die de voorbereidende plannen zal uit werken om het visscherijbedrijf weer een vas tere basis te geven, ook dit vraagstuk doel bewust in haar plannen zal betrekken. Al vele malen hebben we dit punt aange roerd, maar het is waarschijnlijk niet over bodig hierop, in dit stadium, nog eens terug te komen. Op de vergadering van den Bond van Ned. visschers, die ruim een week geleden, onder leiding van den heer Stevenson, te Den Haag is gehouden, kwam ook het pufvraagstuk weer op de proppen. Algemeen was men van oor deel, dat het pufverbod, zooals het door de Visseherij-Centrale indertijd was voorgesteld, geenszins het sparen van jonge vlsch zou be vorderen, maar alleen schade kon toebrengen aan de kustvisschers, die door aanbrenging van de puf, hun besomming verhoogen, terwijl het groot-trawler-bedrijf beschouwd kan wor den als de grootste vernietiger van jonge visch. Zal men geen andere methode weten uit te denken, dan zullen maatregelen, als waarop verscheidene kamerleden wijzen, geen effect kunnen teweegbrengen op verbetering van den vischstand. Alleen de kustvisschers, die het toch al zoo zwaar hebben, zullen er het finan- cieele nadeel van hebben. Daarom is het gewenscht, dat er ook vanuit den boezem van bovengenoemde commissie, goed-geargumenteerd, de Tweede Kamer wordt duidelijk gemaakt, dat hetgeen verscheidene Leden in het Voorloopig Verslag hebben opge merkt omtrent overbevissching en pufvissche rij, oppervlakkig beschouwd, wel grond heeft, maar wanneer men overbevissching inderdaad wil tegengaan, er andere maatregelen dienen te worden genomen dr,i het indertijd voorge stelde plan van de Visseherij-Centrale beoogde. Wil men toch em pufverbod doorvoeren, dan dient de kustvisscher, zooals ook op bovenge noemde vergadering werd gemeend, voor het te derven verlies, schadeloos te worden gesteld. In schijn zou men dan het beoogde doel heb ben bereikt, want men zou de puf niet meer aangevoerd zien, hoewel de vernietiging van jonge visch even intensief zou voortgaan. Effect tot het sparen van jonge visch kan alleen worden verkregen door de maaswijdte der netten te vergrooten, maar ook daarmee moet omzichtig te werk worden gegaan, want de marktwaardige rondvisch zou dan tevens gelegenheid hebben te ontsnappen. En niet alleen de rondvisch, maar ook tong die markt waarde vertegenwoordigt, zou ontsnappen; en we betwijfelen of men deze diep-ingrijpende consequentie aandurft. De visschers willen meewerken om inderdaad het vernielen van jonge visch tegen te gaan. Maar voorop staat dan, dat er compensatie is voor het te derven verlies. In „De Telegraaf" van Zondag komt een artikel voor, waarin gepleit wordt voor het oprichten van vischconservenindustrie hier te lande. Deze aangelegenheid is ook aangesneden op de vergadering, welke hier Vrijdagavond werd gehouden en waaruit bleek, dat men algemeen deze industrie beschouwde als een krachtig middel om het vischbedrijf een goede basis te geven, omdat daardoor minder schommeling in den vischprijs zou ontstaan, wijl bij overvloedi- gen aanvoer, dit overschot uit de markt kan worden genomen en er dus geen sterke kelde ring van de prijzen was te duchten. DE GARNALEN VANGST EN DH BEPERKING VAN AANVOER. Er is in den laatsten tijd een zich uitbrei dende garnalenvangst in den omtrek van IJmuiden, welke garnalen, in levenden staat, bestemd zijn voor Amsterdam. In het algemeen zijn deze garnalen grooter van soort dan die b.v. op de Texelsche reede worden gevangen, zoodat men ook vanuit Den Helder, zoodra het weer het toelaat, bij voorkeur buitengaats vischt. Het ligt voor de hand, dat grootsoortige garnalen gemakkelijker een behoorlijken prijs halen dan de kleinere. Dat dit van invloed is op de totaalbesom ming laat zich denken. Bij stormachtig weer is vangst buitengaats weldra uitgesloten, zoodat men dan zich tevreden moet stellen met die, welke op de reede worden gevangen. Het is voor den vissc.ier gelukkig, dat de heer Stevenson onvermoeid bezig is om de prijsstelling op prijs te houden en energiek ingrijpt, zoodra er moeilijkheden in dit op zicht rijzen. Gesteund door den Wethouder voor Visscherijzaken kan, op deze wijze, nog heel wat voor den visscher worden bereikt. Loslating van deze bemoeiingen door beide heeren zou vaak oorzaak zijn van totale in zinking van het garnalenbedrijf. Er is steeds groote beperking van aanvoer en, zooals alles haast tegenwoordig, aan be paalde regelingen gebonden, welke voort vloeien uit de noodzakelijkheid, dat de markt niet wordt overvoerd. Dat aan elke regeling vaak groote moeilijk- leden zijn verboden en deze lang niet ieder kan bevredigen, laat zich denken. Maar zoo men ongebreideld zijn gang kon gaan, wat zou er dan van dit bedrijf onder deze omstandigheden terecht komen' Het voortvarend en energiek ingriiDen zoowei van den heer Stevenson als van den Wethouder, den heer de Boer. kan dan ook Slechts worden toegejuicht. Volgens De Telegraaf heeft de Min. van Landbouw en Visscherij afwijzend beschikt op het verzoek der Reedersvereeniging te Scheveningen om de haringvisscherij nog tot begin December te mogen uitoefenen, nu dit jaar weer zooveel betere prijzen dan ver leden jaar worden gemaakt. Het is thans alles haring wat de klok slaat in de kranten. Zeer uitvoerig vooral is de „Nieuwe RotL Crt." in dit geval, die een on derhoud had met den heer Joh. van Toor, voorzitter van de Ver. van Haringhandelaren. Zooals gemeld, had de Minister toegestaan dat de haring licht gezouten mocht worden aangevoerd, maar niet mocht worden opge slagen en uitsluitend voor doorvoer naar het buitenland mocht dienen. Er was blijkbaar nog een maas om door te kruipen, n.1. om deze haring te pakken in fusten, waarin zich pekel bevond, zoodat er kans was, dat men deze haring toch als steur- haring zou kunnen opslaan, hetgeen niet zoo gemakkelijk te controleeren zou zijn. Daarvoor heeft nu de Visseherij-Centrale een stokje gestoken door te bepalen, dat geen gebruik mocht worden gemaakt van fust, maar van kisten. Het meest interesseerde ons echter, hetgeen gezegd werd omtrent het opslaan van deze versche haring in koelhuizen. We willen dat even citeeren: Nu zullen er bij de aanvoeren van versche haring altijd perioden zijn, dat de markt alle aangevoerde kwantiteiten niet kan opnemen. Dit is ook in het buitenland vaak zoo. Men heeft daar echter deze maatregelen getroffen, dat wanneer de prijs voor versche haring beneden zeker mini mum daalt, de visch automatisch in koelpak- huizen wordt opgeslagen en eerst bij kleinere aanvoeren wordt het artikel weer In den han del gebracht. Dit is dus de wijze van opslag, die door den heer Stevenson ook werd aanbevolen op het congres van kleinhandelaren, op 2 Sept. in Den Haag gehouden, maar welk denkbeeld bestrij ding ondervond, omdat men meende, dat het niet uitvoerbaar zou zijn. Zaak is het voor Den Helder dergelijken opslag mogelijk te maken. Misschien is er dan, bij overvloedige haringvangst, een kans, dat men deze visch niet behoeft in zee te gooien, hetgeen telkens als het gebeurt, een ergernis is niet alleen, maar een groote schadepost bovendien. MEN WAAGT HET MAAR! Een sterk staaltje van diefstal heeft alhier jl. Zaterdag plaats gehad. Zaterdagavond werden nl. aan den hande laar J. K. alhier een 19-tal eenden te koop aangeboden door een tweetal jongemannen van hier. Daar K. dit zaakje niet erg ver trouwde, zeide deze geen prijs ervan te weten en er eerst met een collega over te moeten spreken. Toen deze 2e handelaar de eenden zag, herkende hij de eenden, welke hij nota bene een paar dagen te voren in voorkoop had gekocht van den veehouder J. B. alhier! De koop ging dus niet door, en dé jongens moesten met hun vrachtje onverrichter zake huiswaarts gaan, waarbij ze tot hun schrik even buiten het dorp door rijksveldwachter Overhand werden aangehouden, wien bij onder vraging het zaakje ook verdacht voorkwam en de eenden daarom maar bq hem thuisliet brengen. Een verder onderzoek, hetwelk tot laat in den nacht duurde, toonde daarna aan, dat de bewuste eenden het eigendom waren van voornoemden veehouder J. B., alsmede, dat aan het helpen vangen nog een derde persoon had geholpen. Brandstichting in het spel? Tijdens het stormweer van Zondagmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van den burgemeester van Boschkapelle, nabq Hulst Twee landbouwschuren waren spoedig in de asch gelegd, terwijl vier paarden, vijf runde ren, drie varkens en een groote hoeveelheid granen een prooi der vlammen werden. Ver schillende landbouwwerktuigen werden door het vuur vernield. Het woonhuis bleef ge- gespaard. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. De schade wordt door ver zekering gedekt. Het vorige jaar omstreeks dezen tijd heeft eveneens bq den burgemeester te Bosch kapelle brand gewoed, terwijl toen op een nabijliggende hoeve zeven stapels graan zijn verbrand. Dit alles geeft de politie aanleiding brandstichting niet uitgesloten te achten. Edel Stijfsel „Crack stijft looflijk mooier. Pro beer 't maar. onge- veel FABRIKAAT, N.V. .ONDER ONS". DE KRIM (O.) Zware straffen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen een timmer man en een chauffeur, die door de rechtbank aldaar wegens diefstal bq Splitter Frères door middel van braak en inklimming en wegens medeplichtigheid aan diefstal zijn veroordeeld, resp. tot 4 jaar en tot 8 maanden gevange nisstraf. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. De Hooge Raad heeft met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Arnhem, wegens „tarwemeel voorhanden hebben, waarvan de samenstelling niet voldoet aan de eischender Tarwewet", den directeur der Coöp. Handels- vereeniging van den Noordbrabantschen Chr. Boerenbond, wonende te Veghel, veroordeeld tot een boete van f 1000. Zaterdagavond is op den Esschenderweg te Heerlen een zeventienjarige jongen uit Hoens- broek, die plotseling achter een vrachtauto te voorschijn kwam, door een wielrijder tegen den grond geworpen, met het gevolg, dat de jongen een zware schedelfractuur opliep. In bewusteloozen toestand is hij naar het zieken huis vervoerd. Zqn toestand is zeer ernstig. DE CHINEESCHE WOLHANDKRAB. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Chineesche Wolhandkrab is thans ook geconstateerd in het kanaal tusschen Sluis en Brugge, op het Nederlandsche gedeelte van het kanaal. Een visscher uit de Gemeente Sluis zag zijn netten geheel verwoest en heeft ook exemplaren van de wolhandbrak boven water gebracht, Zondagmorgen zijn te Venlo bij het viaduct over den verkeersweg Venlo—Roermond een autobus en een auto op elkaar gebotst. Daar op den vroegen Zondagmorgen de automatische verkeersinstallatie aan dit belangrijke kruispunt van straten buiten werking was gesteld, kwa men de twee voertuigen tegelijk aan het viaduct. De autobus in welke turners zaten, kwam van de Maasbrug uit de richting Blerick en had recht van voorrang. Uit de richting Nijmegen kwam een auto waarin vier menschen zaten. De autobestuur der wilde nog voor de autobus door het viaduct komen. Dit was niet meer mogelijk. De chauf feur van de autobus trachtte door krachtig remmen alsnog de aanrijding te voorkomen, doch slaagde hierin niet. De kleine auto werd door de bus gegrepen en met kracht tegen den pijler van het viaduct gesmakt. Hierdoor werd het voertuig totaal gekraakt. De maréchaussee was spoedig aanwezig en kon de drie gewonde inzittenden met veel moeite uit de wrakstukken halen en naar de nabijgelegen kazerne overbrengen. De auto bestuurder bleek niets te hebben opgeloopen, de drie andere personen waren bewusteloos en werden, na voorloopig verbonden te zijn, over gebracht naar het R.-K. ziekenhuis te Venlo. Toen de slachtoffers tot het bewustzijn waren teruggekeerd bleken de verwondingen van de twee gewonde dames van dien aard, dat zij naar Nijmegen moesten terugkeeren. De vierde inzittende was zwaar gewond. Geen der inzittenden van de autobus had verwondingen opgeloopen. Een doode en een zwaar gewonde. Gistermiddag heeft zich onder de gemeente Woudenberg een ernstige botsing tusschen twee personenauto's voorgedaan, waarbij één doode valt te betreuren, terwijl een tweede persoon er zóó ernstig aan toe is, dat men voor zijn leven vreest, De gedoode is de 22-jarige Van der Bedum, woonachtig te Soest. Zijn metgezel, eveneens een jongeman, is met een zeer ernstige her senschudding in zeer zorgwekkenden toestand, nadat door een geneesheer de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort vervoerd. Een der inzittenden gedood. Gisteravond omstreeks negen uur is in de beruchte bocht bij Renswoude een ernstig auto-ongeval gebeurd, waarbij een doode valt te betreuren. Een personen-auto, komende uit de richting Renswoude, en rijdende in de richting de Klomp, is aldaar in volle vaart tegen een boom gereden. De slag was ont zettend; de twee inzittenden werden zwaar gewond uit den wagen gehaald. Een der in zittenden, dr. Wouter Hiby, uit Den Haag, werd bijna op slag gedood, terwijl de chauf feur Willy Stear, waarschijnlijk een Duit- scher, in hopeloozen toestand naar het ge meentehuis te Renswoude gebracht werd. De auto werd vernield. OLIEMAN OVERBOORD f Te Land's End is Maandagmiddag een be richt opgevangen van den kapitein van het Nederlandsche stoomschip „Crijnssen", dat een olieman vermist werd. Vermoedelqk is de man over boord geraakt. Alle schepen, die zich in de nabijheid bevinden, is gevraagd om uit te kqken. VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 18-jarige knecht P. Dinnessen, werk zaam bq den landbouwer P. Nas, te Panhoven, bij Gennep, is van een vier meter hoogen hooi zolder gevallen. Hij kwam terecht op een stecnen vloer, waardoor hij een zware hersen schudding bekwam. In het ziekenhuis te Gen nep, waarheen hij werd vervoerd, is hij aan de gevolgen overleden. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op den provincialen verkeersweg tusschen Beugen en Boxmeer hebben gisternamiddag twee mannen hevig gevochten. De 23-jarige ongehuwde W. Siebers, uit Boxmeer, werd daarbq zoodanig gewond, dat hq eenigen tüd later overleed. Een kostbaas ln Rotterdam heeft Zaterdag ruzie gekregen met een 34-jarigen kostganger die in de betaling der huur ten achter was ge raakt. Deze laatste heeft zich bij de woorden wisseling dermate opgewonden, dat hij een mes greep en zijn hospes een steek in den rug toebracht. Het slachtoffer is per particuliere auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar het ter verpleging te opgeno men. De wonde is niet levensgevaarlijk. De dader was ondertusschen gevlucht Bin nen een uur na zijn daad vond de politie hem echter reeds ten huize van een kennis, waar hij zich verscholen had. Hij is aangehouden en opgesloten in het politiebureau aan de Witte Withstraat. PAS OP MET LUCIFERS. Veertig voer hooi verbrand. De Groningsche brandweer werd Zaterdag middag gealarmeerd voor een hooibrand aan den Frieschen Straatweg. Zij bluschte het vuur met twee stralen. Het hooi, veertig voer, dat toebehoorde aan den koemelker J. van der V. aldaar, ging verloren. De brand bleek gesticht te zijn door een jongetje van zes jaar, dat met lucifers had gespeeld. Voor een groot bedrag aan sieraden gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de villa van den heer O. E., staande in het Blankenburgerpark te Over- schie. Door een ruitje in de voordeur te breken, hebben de ongewenschte gasten de deur kunnen openen. Ze hebben het heele huis doorzocht en overhoop gehaald. Uit laden en kasten zijn voor eenige duizenden guldens aan sieraden verdwenen. In denzelfden nacht moet ingebroken zijn in de villa van den heer J. C. Z., staande naast de bovengenoemde villa. Daar Is alles overhoop gehaald. Er is echter niets ver dwenen. Een arrestatie. Te Keulen zijn twee vonnissen geveld op grond van de wet van Neurenberg ter bescher ming van het Duitsche bloed. Voor zoover is na te gaan zijn dit de eerste vonnissen van dien aard. Een niet-joodsch Duitscher werd wegens omgang met een Duitsche niet-arische vrouw veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Een tweede niet-joodsch Duitscher, beschul digd van hetzelfde misdrijf, werd wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Een crediet van 13.800.000 francs. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt dat op de buitengewone rijks- begrooting voor het jaar 1936 een crediet voorkomt van 13.800.000 francs, bestemd om het bouwen van collectieve bom- en gas vrije schuilplaatsen voor de burgerlijke bevolking, in de groote centra, mogelijk te maken. Een deel van de kosten zal door de provincies, een ander door de gemeenten moeten worden gedragen. Naar de Excelsior uit Jalapa in den staat Vera Cruz meldt, hebben gewapende bandieten een overval gepleegd op het dorp El Cedro in de nabijheid van Papantla. Zij hebben zes in woners vermoord, terwijl vele dorpelingen, ook kinderen, gewond werden. De meeste huizen van het plaatsje werden in brand gestoken, nadat zij geplunderd waren. Bondstroepen zijn uitgezonden om de bandieten te achtervolgen. In een woning in de Pfalzburgerstraat te Wilmersdorf zqn Zondagmorgen de 32-jarige Schuiten, zijn vrouw en beide kinderen dood gevonden. De man, die wegens verduisteringen door de politie gezocht werd en die al eenige dagen niet meer thuis was geweest, schqnt 's nachts onbemerkt in zijn woning te zqn ge komen. Hij heeft zonder dat zqn vrouw en kinderen er iets van hebben kunnen merken een slang onder den drempel in de slaapkamer geschoven en in de aangrenzende keuken de gaskraan opengezet. Toen vrouw en kinderen ver genoeg heen waren, heeft hjj zelf een tweede gaskraan in de keuken opengezet. Negen dooden. Te Plaza Mercades in de Argentqnsche provincie Cordoba, waar Zondag verkiezingen werden gehouden, werd een politie-patrouille door een groep opgewonden „radicalen" aan gevallen. Tijdens het gevecht werden een commissaris en acht agenten gedood. BIJENZWERMEN IN EEN ZIEKENHUIS DOODEN 2 PATIëNTEN. Te Kaapstad is een bericht ontvangen, dat het regeeringsziekenhuis te Mbabane aange vallen is door een kwaadaardig soort wilde bijen. Een zwerm van deze dieren drong de zalen binnen en viel de verplegers en de patiënten aan. Twee patiënten stierven ten gevolge van de steken. Te Berlqn hebben Zaterdag drie leden van de Franciscaner-orde uit Thüringen terecht gestaan wegens het smokkelen van een be drag van 80.000 R.M. over de grens naar Nederland ten bate van hun missie in Hok- kaido in Noord-Japan en van hun college te Sittard in Nederland. SIIIKLEY TEMPLE VERDIENT SCHATTEN. Uit Hollywood wordt gemeld dat de jeug dige filmactrice, Shirley Temple opslag heeft gekregen. Haar salaris is van 1200 tot 2500 per week verhoogd. Dat beteekent, dat de zevenjarige Shirley evenveel, zoo niet meer, verdient, als de meeste der hoogst be taalde sterren. Op het toppunt vftn zijn popu lariteit verdiende Jackie Coogan niet meer dan 1200. Verscheidene zwaargewonden. Le Limoges is het Zaterdagavond na een vergadering van de Croix de Feu tot ernstige botsingen gekomen tusschen bezoekers van de vergadering en leden van het Front Popu laire. Aan beide kanten is van de vuurwape nen gebruik gemaakt. Nader wordt gemeld, dat het parket een onderzoek heeft gelast naar de ongeregeld heden. Voor zoover tot nu toe is geconsta teerd zijn er dertig menschen gewond, doch werd niemand gedood. Een van de demonstranten tegen de Croix de Feu is een werkman, die in de hartstreek is gewond. De Humanité meldt, dat 30 personen, waar onder zich ook agenten van politie bevonden, zwaar gewond zijn; 21 hunner zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Twee zwaargewon den, aldus meldt het blad verder, zouden aan de kwetsuren overleden zijn. Een doode. Voor een danslokaal in een van de voor steden van Marseille heeft Zondag om onbe kende reden een schietpartij plaats gehad, waarbij ongeveer 40 schoten werden gelost, en waardoor 4 personen ernstig werden ge kwetst. Een van de gewonden, een Algerijn, overleed tijdens het transport naar het zieken huis. Toen de politie ter plaatse kwam, zag zij nog slechts de vier gewonden, de overigen hadden reeds het hazepad gekozen, Groote belangstelling te Den Haag. Onder zeer groote belangstelling is gisteren op Nieuw Eik en Duinen het stoffelijk over schot van den bekenden zanger Tom Denijs ter aarde besteld. Namens den minister van onderwqs, kunsten en wetenschappen, was aanwezig de heer P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en we tenschappen van het departement. Verder waren vele andere autoriteiten en deputatiën van vereenigingen en instellingen op toon- kunstgebied aanwezig. Een schat van bloemstukken dekte de baar. In de rouwkapel, waar koralen van Bach ten gehoore werden gebracht, hebben nog eenige sprekers het woord gevoerd. Een zoon dankte voor de belangstelling. CONFLICT IN STROOKARTONINDUSTRIE GEËINDIGD. Contracten worden verlengd tot 1 Mei 1936. Naar het Hbld. verneemt is het voorstel van den rijksbemiddelaar, den heer H. P. J. Bloe- mers, burgemeester van Arnhem, om de be staande contracten ln de strookarton-industrie te verlengen tot 1 Mei 1936 en op 1 Februari a.s. de onderhandelingen over vernieuwing te heropenen, in de te Groningen gehouden ver gadering der werkgevers aangenomen. Ook de werknemers hebben over de geheele linie het voorstel-Bloemers aangenomen. J. E. VAN TIJEN's BENOEMING TOT ADJ.-DIRECTEUR VAN DE NED. VLIEG- TUIGENFABRIEK TE VERWACHTEN. De heer J. E. van Tijen, de bekende sport vlieger, staat, naar het „Vad." verneemt, op het punt benoemd te worden tot adjunct-direc teur van de Nederi. Vliegtuigen Fabriek. Vijf jaar geleden heeft de heer Van Tqen de aandacht op zich gevestigd door de eerste Nederlandsche solovlucht van Amsterdam naar Batavia, te maken in een sporttoestel. Daarna is hij in dienst getreden van het lucht- scheepssyndicaat, dat hem te Friedrichshafen detacheerde. Van Tijen Is ook de eerste Neder landsche zweefvlieger geweest. Mededeeling van den Minister. De commissie uit de negen samenwerkende organisaties inzake de gepensionneerden en ontslagenen bij de Kon. Hollandsche Lloyd, heeft van den Minister van Handel, Nqverheid en Scheepvaart antwoord ontvangen op haar verzoek om eenige mededeeling te doen om trent hetgeen de Minister voornemens is te doen voor de gepensionneerden, naar aanlei ding van zqn terzake gedane mededeeling in de Eerste Kamer. Het ontvangen antwoord is zeer kort en be vat slechts de mededeeling, dat de Minister zal trachten ter zake een regeling te treffen in verband met de definitieve saneering van den Kon. Holl. Lloyd. De belangen van de ge- Waar zoovelen der slachtoffers van den sionneerden hebben zijn ernstigen aandacht. K.H.L. reikhalzend uitzien naar eenig bericht omtrent hetgeen tenslotte nog voor hen zal worden gedaan, is het wel te betreuren, dat de Minister niet een wat positiever mededee ling heeft verstrekt. ANNIE VAN EES EERELID VAN „PRO JUVENTUTE". Tijdens de Jaarvergadering van „Pro Juven- tute", dezer dagen te Utrecht gehouden, werd de bekende tooneelspeelster Mevr. Annie v. d. Lugt Melsert-van Ees bij acclamatie tot eere lid van het Verbond benoemd. Zooals men weet stond Mevr. van Ees bij haar jubileumvoorstelling een bedrag van 500.aan Pro Juventute af. KINDERPOSTZEGELS 1935. Vervroegde uitgifte, op 4 Dec. a.s. Naar het Hbl. verneemt zullen de weldadig heidspostzegels dit jaar enkele dagen vroeger verschijnen dan andere jaren: thans vangt de uitgifte aan op 4 December, zij zal eindigen op 9 Januari. Evenals vorige jaren krijgt men weer een serie van 4 stuks (1%, 5, 6 en 12% cent); de toeslag op deze zegels is onveranderd ge bleven. De zegels zijn geldig als gewone post zegels, ook voor briefwisseling met het bui tenland en voor frankeering bij abonnement Tegelijkertijd met de postzegels verschijnen de volgende prentbriefkaarten: Een serie van 5 kaarten. Iedere kaart heeft tot onderwerp een bloem. Een dubbele Kerstkaart ln couvert, naar het voorbeeld der Engelsche kaarten. Een bij zonder verzorgde kaart, voorstellende de kribbe te Bethlehem. Een dubbele Nieuwjaarskaart in couvert. Een losse kaart, winterlandschap. Alle kaar- ten zijn in kleuren. VOOR DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Aan de Nederlandsche ambulance voor Abes- sinië zal nog worden toegevoegd een ambulance auto, welke voor deze uitzending welwillend is afgestaan door het ziekenvervoer W. J, van Oostrum te Scheveningen. De auto zal worden voorzien met voor het terrein ge- wenschte cushion-banden, terwql het interieur zal worden verbouwd voor het vervoer van meer patiënten. De leider van de Nederlandsche ambulance en het verdere personeel hebben zich bereid verklaard, een groet per briefkaart uit Abes- sinië te zenden met een Ethiopischen post zegel aan ieder, die voor de bestrijding van de kosten van de uitzending der ambulance van heden tot 1 December a.s. op de post rekening No. 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis of per postwissel een bedrag van f 1.— of meer onder het motto: Post zegel Ethiopië. De leider der ambulance kan zich niet belasten met de toezending van serie-post zegels of andere combinaties. Broodprqs heeft de voortdurende aandacht der ministers. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Schalker betreffende den invloed der van regeeringswege genomen maatregelen tot ver hooging van de monopolieheffingen op granen en vleesch ten aanzien van een prijsverhooging van brood en vleesch en betreffende het ongedaan maken dier maatregelen, heeft de heer Gelissen, minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, mede namens den heer Deckers, minister van Landbouw en Visscherij, het volgende geantwoord: Het is den ministers gebleken, dat de ver hooging van de monopolieheffing op granen op zich zelf niet heeft geleid tot aanzienlijke prijsverhooging van het brood. Een belangrijker factor was hier de verhooging der tarweprq'- zen op de wereldmarkt. Deze prijzen zijn thans weder dalend. De verhooging van de monopolieheffing op vleesch is na verloop van 32 dagen ongedaan gemaakt. De ministers zijn inderdaoad van meening, dat niet alleen tegen groote prijsstijging van eerste levensbehoeften moet worden opgetre den, doch dat tevens zooveel mogelijk moet worden nagelaten hetgeen een dergelijk prijs stijging zou kunnen veroorzaken. De brood prijs heeft hun voortdurende aandacht. DESTRUCTIE VAN VEE EN VLEESCH. Ontheffing eindigt op 1 Juli. De minister van Sociale Zaken heeft aan de colleges van Ged. Staten in de onderschei dene provincies medegedeeld, dat de termijn, gedurende welken ontheffing van het bepaal de ln art. 61 van het Kon. besluit van 5 Juli 1920 (onbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren door behandeling in een des tructor) kan worden verleend, op 1 Juli 1936 eindigt, en dat het niet in zijn voornemen ligt te bevorderen, dat de bedoelde termijn wordt verlengd, behoudens voor gemeenten, die door haar ligging of door andere bijzon dere omstandigheden niet in de gelegenheid zijn zich bij een destructor aan te sluiten. EERSTE BLINDVLIEGBREVET VAN EEN VLIEGSTER. De sportvliegster mevr. C. van Alphen heeft op Waalhaven het blindvliegbrevet be haald. Behalve mevrouw van Alphen zijn nog tweo Nederlandsche sportvliegers houder van dit blindvliegbrevet. De ,Kwak" (terugreis) vertrok 18 Nov. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpur. De „Oeverzwaluw" (terugreis) vertrok 18 Nov. v. Athene en arriveerde denzelfden dag te Amsterdam. De „Nachtegaal" (hee reis) vertrok 18 Nov. van Jodhpur en arriveerde denzelfden dag te Rangoon. De „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 18 Nov. van Cairo.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6