BEKENDMAKING A.S.T.O.-TAX is een LACO-horiogc Fa. BEEM STER BOER. /isscherij Den Helder en de girnalenvisscherij. Onder^eteekende deelt mede, dat de chauffeur J. AGAART uit zijn dienst is ontslagen. Adies chauffeur vanaf heden: ANJELIERSTRA AT 5 (J. KUIPER) TEL. 63@ Zeekri'^sraad Willemsoord De marine-avond van de K R O- Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Begrooting Buitenlandsche Zaken. Onze schapenstapel in cijfers. 1 ÏO HHLDERSCHE COURANT VAN Dr)MD^')\G 21 NOV^MB^R f935. Een horloge, dat in alie opzichten bevredigt, D3 TOONEELUITVOEKING VAN DINSDAG AS. Wij laten hier nog eenige kritieken volgen betreffende de tooneeluitvoering, welke de tooneelgroep „Het Masker" (directie Ko Ar- noldi) a.s. Dinsdag 26 November in Casino zal geven, in de eerste plaats voor houders der abonnementskaarten en vervolgens tegen entrée. Opgevoerd wordt, zooals wij hebben meegedeeld „Toekomst" (Espoir) van Henri Bernstein. Hierover schreef de Utrechtsche Courant: Het geldt hier inderdaad een der weinige tooneeldaden van het seizoen, die men moet gezien hebben. Er waren momenten, vooral In Ko Arnoldi's spel. die het volmaakte nader den. zoo niet bereikten. De Haagsche Courant liet er zich als volgt over uit: Voor een verrassing zorgde Ank van der Moer, die in deze rol de fijnste kanten van haar talent ontplooide. Hoe mooi speelde Elsa Mauhs. de temperamentvolle vrouw met baar felheid, haar stryd en haar techniek. Onze groote actrice brengt weer prachtige nuan ceering in haar spel dat grootsche afmetin gen heeft in de scènes met haar man en dochter. De T|jd: Dat het tooneel toekomst heeft, wanneer er zulke schitterende dialogen geschreven wor den als door Henri Berrstein en er zóó zui- ver-sterk binnen-uit tooneel gespeeld wordt als door de tooneelgroep „Het Masker"oat beloofde dezer dagen de magnifieke vertoo ning van „Toekomst". Hoopgevend voor de jeugd, voor de mensch- held, hoopgevend voor ons tooneel Ko Arnoldi's regie voerde heel de vertoo ning op tot een belovende tooneeldaad voor de toekomst van ons tooneel. Voor plaatsbespreking, enz. verwyzen wij naar de advertentie. ZESDE ATRACTIE SOIKÉE. Aangemoedigd door het succes, heeft de Directie van Musis Sacrum besloten de Zon dag Soirée's met attracties voort te zetten. De bekende kunsthandel Mazairac. Keizer straat, heeft voor de oplossing var een Puzzle een fraai en waardevol kunstvoor werp als prijs beschikbaar gesteld. In de étalage van genoemde firma is dit geëxpo seerd. Opdat de puzzelaars rustig in huis de op lossing kunnen zoeken, heeft de Directie van „Musis" deze puzzle op de „Baby Dffset" laten vermenigvuldigen. Exemplaren, benevens introducties (op naam) kunnen ir „Musis" van af heden worden aangevraagd. Zie ver der de advertentie in het „Held. Advertentie blad" van gisteren. arueeiing Haarlem van den Bond van Kleinhandelaren in visch bracht j.L Maandag in bespreking de leverantie van levende gar nalen en uit deze besprekingen bleek, dat men een toenemende interesse had voor de gar nalen uit Den Helder. Tot voor korten tijd was Haarlem geen af nemer van levende garnaHin, zoodat ook de handel daarnaar niet vroeg. Op instigatie van den heer Stevenson heeft men toen daar een proef genomen en men constateerde, dat de proef als geslaagd kon worden beschouwd. Doordat deze kleinhandelaren allen be- hooren tot de categorie van de weinig kapi taalkrachtigen, durven deze menschen het niet op te breede basis op te zetten, zoodat gelei delijk een uitbreiding van afzet van dit pro duct is te verwachten. Misschien kan het echter geen kwaad, dat op deze beperkte wijze moet worden gehan deld, want dit voorkomt een debacle; waar door alles op één slag misschien weer zou zijn vernietigd. Men schijnt bijzonder gesteld te zyn op de garnalen, welke te Den Helder worden aange voerd en dat zoowel om de kwaliteit en om dat men een inkoopbasis daar vindt, die het mogelijk maakt, dat een winstmarge wordt verkregen, terwijl het toch voor den consu ment een niet te hoogen prijs wordt. Het eenige bezwaar, dat werd genoemd, wa3, dat een nog niet groote re inslag kon worden gedaan, want dit drukt nog te veel op de vervoerkosten van Den Helder naar Haarlem. De cost gaet voor de baet uit heeft nog niets van zijn kracht ingeboet, zoodat het misschien noodig zal zijn. dat de grootst mogelijke faciliteiten eerst zullen moeten wor den verleend om de zaak op gang te bren gen en het koopen van levende garnalen te doen inburgeren; maar wanneer dit eerst eenige geldelijke offers zal vragen, zal daar van later de rente worden genoten in den vorm van een loonend garnalenvisncherij bed rijf. En wanneer men gewoon is zich te wenden tot Den Helder om garnalen te krijgen, zal er ook belangstelling gaan ontstaan voor de daar aangevoerde visch. Een organisatie te Den Helder, die overal in den lande haar voel horens heeft en richtlijnen kan uitstippelen, moet dunkt ons succes hebben. De eerste schrede is door het vormen van een commissie gezet en het zou ons al zeer verwonderen als er geen resultaat ten slotte zou worden bereikt, al zal die weg een lange zijn, waarop veel moeilijkheden zullen zijn te overwinnen. Maar dit geval in Haarlem spreekt boek- dee'en en geeft het recht optimistisch te zijn. De bladen inaken melding, dat op verzoek' van het bestuur van de lJmuider Vischhandels- vereeniging de Directie der Nederlandsche Spoorwegen zich bereid heeft verklaard de voor de loden der vereeniging naar het bui tenland in koelwagens verzonden zendingen visch of haring berekende koelwagenhuur A 20 per wagon voor de helft te restitueeren en wei tot wederopzeggens. Deze toezegging geldt voor alle landen en wordt geacht 1 No vember te zijn ingegaan. Zoo ziet men dat door organisatie-optreden nog wel Iets te bereiken valt. En wat moge lijk is voor IJmuiden zal ook te Den Helder kunnen worden geprobeerd. De Spoorwegen toch zijn van een geheel andere mentaliteit ge- worden dan vroeger en meer voor reden vat baar. Ook hier ligt weer een punt voor de vis- seherijcommissie, en daarom was het jui3t gezien, ook de handel daarin op te nemen. Volgens bericht aan de Nieuwe Rott. Crt. gaan al meer vlssehers uit Stellendam, Coeree en Ouddorp ter garnalenvangst naar IJmui den, omdat in hun omtrek niet voldoende ia te vangen. Deze garnalen zouden echter niet in IJmuiden mogen worden gemarkt, maar naar deze plaatsen moeten worden gezonden. De vrachtkosten zouden voor rekening van de visschers komen, terwijl de pryzen blijven gesteld op 12 cent In dat geval zal de be- somming niet al te breed zijn. Men weet dat eenige jaren terug deze visschers hier ter garnalenvangst kwamen, omdat ook toen in hun omgeving deze schaal dieren niet in voldoende kwanta waren te vangen. Deze tijd maakt het nog noodig, dat er allerlei maatregelen worden genomen. Een stevige propaganda zal noodig zijn. Als het publiek eenmaal er toe is gebracht de garnalen zelf te koken, ontstaat er groote re belangstelling voor. Vooral als de keuring op de waren nog meer door bezuiniging zal worden Ingekrom pen, zal de verstrekking vari levende garna'en meer ingang vinden. Zooals de bladen melden, zal de Econo- misch-technologische dienst in Noord-Holland zijn werkzaamheden waarschijnlijk in de maand Januari 1936 beginnen. Onder de namen van de personen, die den Baad van Advies zullen vormen, treffen we er geen aan uit de kringen van het visah- bedrijf. Wij betreuren zu'ks, niet omdat daar uit zou voortvloeien, dat geen aandacht zou worden geschonken aan dezen tak van nijver heid, maar h t belang, hetwelk vooral in onze provincie van beteekenis is, eischt bijzondere belangstelling. Juist in Noord-Holland, waar de belangrijk ste aanvoerfaavens van visch zijn, zou een vertegenwoordiger uit het vischbedrijf, in dezen Baad van Advies, geen onverdedigbare tege moetkoming aan dit bedrijf zijn geweest Nu voora.I nu het enkbeeld in de belang hebbende kringen is rijp geworden vcor visch- conserven-industrie, zou een vakman uit dezen bedrijfstak waardevolle adviezen heb ben kunnen geven. Misschien als alle organisaties er op aan dringen. dat dan nog een dergeDjk persoon aan den Baad kan worden toegevoegd. We geven dit denkbeeld in ernstige over weging. Men licnte het publiek tuist voorl lu het Haarlems Dagblad van 14 Nov. '35 komt een art voor uit LJmulden, onder het hoofd: „IJmuiden als centrum der garnalen- visscherij", waarin enkele dingen voorkomen, die dienen te worden recht gezet. Dat IJmuiden thans als centrum der gar- nalenvisscherij wordt aangeduid is ten deele juist, want Den Helder mag nog altyd mee tellen voor deze visscherij. Een nieuw bedrijf voor IJmuiden is het zeker en Den Helder kende dit bedrijf reeds ettelijke tientallen jaren. Behalve de Z. Hol- landsche en Zeeuwsche visschers, die aan deze visscherij deelnemen, zijn er ook uit Vo- lendam, Urk en Den Helder. De Heldersche visschers veiplaatsten in het rumoerige seizoen hun bedrijf dicht bij honk, waar op de reede van Texel, onder haast alle omstandigheden gevischt kan worden. By' gunstig weet wordt buitengaats gegaan. Wat betreft het brengén van uitkomst door de Visscherij Centrale moge opgemerkt wor den, dat deze bemoeiing tot heden niet heeft kunnen voorkomen, dat de eigenlijke ga rea len visschers, die gedurende het geheele jaar voor levende garnalen hebben gezorgd, nu uit hun brood worden gestooten door een toe vloed van kustvisschers, die feitelijk kust- visschers waren. Doordat het aantal garnalenvisschende schepen bij de week toeneemt, schepen, waar bij er zijn, die nog nooit op garnalen hebben gevischt, worden de garnalenvisschers zeer ernstig geschaad. Dat de garnalenvisschers de geheele vangst aan de Visscherij Centrale (waarvan de heer Bakhuizen agent is) verkoopen, is een abso lute onwaarheid. De zaak is zoo: De hande laar koopt via den agent zijn garnalen. De Centrale koopt en verkoopt absoluut niets. Zij let alleen op, dat minstens de minimum prijs wordt betaald. De agent ontvangt, ter voorkoming van fraude het vereischte geld en betaalt dat den visscher uit De agent stelt in overleg met de Centrale liteit. De agent stel. in overleg met de Centrale de vangsttaxe vast Dus de handelaar koopt en de visscher verkoopt De handelaar is dus in dit opzicht vrij én de visscher ook. De Visscherij Centrale staat daar buiten. Dat de visschers nu best tevreden zouden zyn en dus gunstig staan tegenover de maat regelen der Visschery Centrale moet worden ontkend. De zaak staat zoo: De visschers zijn wel tevreden wat de prijs per Ut betreft maar ais de vangsttax zoodanig wordt gesteld, dat maakt, doordat, zooals boven is vermeld, de maakt doordat zooals boven is vermeld, de Centrale niet de gelegenheidsgarealenvisschers heeft geweerd, dan is er geen voldoende ver dienste en zakt de waardeering van de vis schers voor de Centrale beneden peil. De Centrale zal aan haar maatregelen van het stellen van een minimumprijs tevens moe ten verbinden een zekere garantiestelling, dat de gezinnen van de visschers althans een sober weekgeld kunnen hebben. De visschers zijn er niet mede gebaat, dat zij bij voldoende vangst, maar niet-afname door den handel; hetzij uit tegenwerking, of by gebrek aan afzet, een deel van hun vangst niet kunnen leveren, welk deel dan moet wor den vernietigd en waarvoor de visscher niets krijgt Was een lagere prijs mogelijk dan zou er althans een gedeeltelijke boterham aan wor den verdiend. Wil men de sympathie van de visschers voor de Centrale geheel winnen, dan moet in zulke gevallen bij de maatregelen een ze kere toeslag worden gegeven, waardoor de tienschen voor broodsgebrek worden be waard. Dat de agent de garnalen koopt en ook verkoopt, zelfs aan leurders, is een onjuist heid, zooals reeds boven gezegd, want de handelaar koopt en de visscher verkoopt. Eenvoudig zou de regeling zijn, maar dan moet opgemerkt worden, dat de regeling voor garnalen de heeren der Visscherij Centrale voor buitengewoon groote moeilijkheden plaatst De inlichtingen van den heer Bakhuizen zijn of niet juist óf het «rare beter geweest, dat om inlichtingen was gevraagd aan de Centrale zelf, daar het bekend mag worden Beleefd aanbevelend. C. SCHAGER Kantoor Ruyghweg 38 verondersteld, dat de agenten geen last heb ben persinlichtingen te verstrekken. Een tweede plaats van beteekenis voor aan voer van garnalen als Den Helder wordt niet eens genoemd. In de voorlichting van het publiek zij men althans ruim van inzicht. ii" i UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Notaris A. M. Engelmaan heeft gisteren avond 7.30 uur, in het gebouw Musis Sacrum, aan de Koningstraat, alhier, publiek verkocht do volgende perceelen, allen gelegen te Den Helder; Het Woon- en Winkelhuis met Pakhuis aan de Violenstrac."*. 85, groot 1 are 11 centiaren. Kooper de heer J. B. v. d. Burg q.q. te Bree- zand, voor 3280. Het Huis en Erf aan de Brouwerstraat 53. groot 62 centiaren. Kooper de heer H. Boon q.q. te Den Helder vcor 1050. Het Huis en Erf aan de Vischstraat 75, groot ongeveer 74 centiaren. Kooper de heer P. C. Ottervanger te Den Helder, voor 1401. Timmermanswerkplaats met opslagterrein aan de Jan in 't Velstraat 138. Kooper de heer J. Kaan te Den Helder, voor 690. Woensdagmiddag kwam de Zeekrijgsraad in het gebouw aan de Buitenhaven bijeen ter behandeling van een drietal zaken. Allereerst stond terecht: De zeemilicien-matroos 3e kl. K. D. ter zake van diefstal subs. verduistering. Hij had tusschen 15 September en 3 October op twee tijdstippen op het vliegkamp De Kooij een zijden doek, toebehoorend aan P. F. de V. en J. H. van T. weggenomen. Door den burgerlijken rechter te Amsterdam was bekl reeds veroordeeld tot een voorwaarde- lijken straf van 3 maanden, doch heeft zich niet aan de voorwaarde gehouden. Verdedi ger is mr. J. A. E Buiskool. Nadat voorlezing der getuigenverklaringen van de beide be nadeelden hebben plaats gehad, en nadat bekl. de door hem afgelegde bekentenis heeft gehandhaafd en geteekend, krijgt de Fiscaal het woord voor zijn requisitoir. De Fiscaal qualificeert de handeling als diefstal, voortgezet misdrijf; hoewel spr. aanvankelijk een voorwaardelijke straf meende te moeten vragen, komt het hem by nader inzien toch beter voor hem onder toezicht te plaatsen Geëischt wordt dienten gevolge een straf van 6 maanden, waarvan 2 maanden onvoorwaardelijk, de 4 overige met bizondere voorwaarden. Gedacht is hierbij aan opname in een reclasseeringsinrichting van het Leger des Heiis. De verdediger, mr. J. A. E. Buiskooie wijst er op, dat bekt, die in Mei is veroordeeld tot een voorwaardelijke straf, en nu in Seple ber zich wederom aan diefstal heeft schuldig gemaakt, tot nu toe een goede leiding heeft gemist Hij is nog jong, nog slechts 20 jaar, en kan zoo'n leiding eigenlijk niet ontberen, meent pl. Zoo jong als hij is, heeft hij al een verantwoordelijke betrekking gehad inzake geldelijk beheer, en nimmer is toen iets van een misdadigen aanleg gebleken. Pl, geeft den Krijgsraad dan ook in overweging een gecom bineerde straf op te leggen, zooals de Fiscaal in zijn requisitoir voorstelt, en met strenge voorwaarden voor de voorwaardelijke straf. Misschien kan door een streng toezicht nog iets van hem terechtkomen. Bekt zelf spreekt ook nog een woordje te zijner verdediging. Uitspraak (aan het einde der middagzitting) 3 maanden onvoor waardelijk met aftrek van het voorarrest van 25 October af. vrouw in huis en na het gebeurde is er in 't geheel niet meer over de zaak gesproken. Plotseling krijgt de vrouv. ren oproep om voor de rechtbank te komen, daar zij beschul- diga werd van het piep -n van ontucht in haar huis. En dit nu moei als een soort wraak hiervoor wordei aangemerkt tegenover den bekl. De fiscaal repliceert en zet uiteen, dat de gewraakte zin niet zoo onduidelijk is als pl. beweert. Er wordt wel degelijk in gezegd dat de kinderen ji het perceel Dahliastraat slie pen, en naar de meening van den fiscaal be stond wel degelijk gevaar, al is dat altijd moeilijk te definieeren. In ieder geval was het gebeurde voor den echtgenoot een on aangename verrassing. Mr. Veldman handhaaft zijn aanvankelijke meening wat <J aanwezigheid van gevaar be treft. Voc gevaar moet een redelijke grond aanwezig zijn en om hier nu over gevaar te spreken, acht pl. te ver gezocht. Misschien had er gevaar kunnen ontstaan, ja, maar met waarschijnlijkheden moeten we toch alleen maar rekening l ouden bij de beoordeeling. Uitspraak 25.— boete. 3o. H. Schenk, zeemilicien-matroos 2 e kl. had niet voldaan aan een wettige oproeping voor den werkelijken dienst. Beklaagde moest op 28 Oet. opkomen voor herhalingsoefeningen, doch heeft zich eerst 31 October. aan de kazerne alhier aangemeld. Het oude liedje, zegt de fiscaal in zijn re quisitoir; uit slungelachtige nonchalance heeft bekl. de oproeping terzijde gelegd. Dat zooiets op de hei geschiedt, kan spr. nog begrijpen, maar hier, in Den Helder, waar men midden in de Marine leeft, is dat onbegrijpelijk. Ge vraagd wordt 4 weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar; het vonnis luidt even wel „terugwijzing van de zaak naar den com mandeerenden officier". P. M. van K., korp-monteur is de tweede, die dezen middag terechtstaat en wel terzake van veroorzaken van brand door schuld. Hij zou, terwijl hij onder invloed van sterken drank was, op een divan zijn gaan liggen mét een brandende cigaret. Het feit had zich voorgedaan in dè woning van zijn hospita, In de Dahliastraat, alhier. Nu staat de korporaal terecht voor „ont staan van brand door schuld"; de Fiscaal acht in zijn requisitoir het feitelijk deel der tenlastelegging bewezen; of er ook gevaar is geweest voor de aangrenzende perceelen, zou alleen een onderzoek kunnen uitwijzen. Op grond van het feit, dat er dien avond ook twee kinderen in de woning sliepen, meent de Fiscaal te mogen eischen een geldboete van 40.subs. 40 dagen. Verdediger is mr A. Veldman Deze wyst er op, dat alleen rook is geconstateerd, geen vlammen en dat men dientengevolge volgens bekl niet mag spreken van „brand". Maar de Hooge Baad heeft uitgemaakt, dat ook het veroorzaken van hooibroei moet vallen onder „veroorzaken van brand door schuld" en zoo beschouwd zou bekl. moeten worden veroordeeld. Maar een andere zaak is, of hierdoor inderdaad gevaar is ontstaan voor goederen of kinderen. Het eerste betwist pL, en wat het gevaar betreft voor de beide kin deren, die in huis waren, op grond van de dagvaarding betwist pl. ook dit. De open bare aanklager heeft de gewoonte alles, wat de dagvaarding ten laste legt, in een enkelen zin, die dan samengesteld is uit een aantal bijzinnen, samen te vatten; dat maakt de constructie ervan niet gemakkelijker, noch de samenstelling. En op grond van dezen ingewikkelden zin acht pL dan ook veroor deeling buitengesloten. Immers, in dien zin wordt medegedeeld, dat het levensgevaar on afhankelijk was van de brandstichting en dat kan niet. Men kan hem dus op het aan wezig zijn van levensgevaar niet veroordee- len. Trouwens, ook overigens was er van eenig levensgevaar g;en sprake. Het betrof hier een heel klein brandje, en bekL kan hoog stens veroordeeld worden wegens het ver oorzaken daarvan met givaai voor de men schen in Je kamer aanwezig. Het betreft hier elgenlyk een kleine onvoorzichtigheid van den bekl, en de wjjze waarop dit geval b(j den Krijgsraad werd aangebracht, to ulteret onsympathiek. Bekl woonde b0 deze Mooie propaganda voor onze Marine. De bouw van den kruiser ,4>e i Ruyter" ingeleid. Dinsdag heeft de K. R. O. een specialen marine-avond uitgezonden, waaraan bijzonder relief werd verleend door een inleidende rede van den minister-president, dr. H. Colijn. Voor af speelde de Kon. Marine-Kapel onder kapel meester L. H. F. Lcistikow^den „De Ruyter- marsch", een paraphrase op het died „In een blauwgeruiten kiel, draaide hij 't groote wiel", gevolgd door de ouverture „Trafalgar". Dr. Colijn zeide vervolgens, dat het niet zijn i bedoeling was dezen avond te trachten een i rede te houden, daarvoor waren de hem toe gemeten enkele minuten te kort. Maar de heer Colijn wilde zich ertoe bepalen de sprekers van den avond, de sprekers over onze zee vaart en de Kon. Ned. Marine, in te leiden. Er is, aldus de minister, een tijd geweest, dat onze militaire zeemacht de zeeën wist te beheerschen, een tijd, die reeds geruimen tijd achter ons ligt, meer dan 200 jaar. Na het einde van den Spaanschen successie-oorlog, bij den vrede van Utrecht in 1713, is de heer schappij ter zee aan Engeland overgegaan. Ook na dien tijd is evenwel de Nederlandsche marine nog altijd de trots van ons volk ge bleven. Onze opvattingen van den bloei en de grootheid van ons vaderland danken we niet in de eerste plaats aan landbouw en industrie, hoe belangrijk die ook zijn. Neen, onze belang rijke plaats in de rij der volkeren danken we aan het feit, dat we een zeevarend volk zijn. De namen onzer groote zeehelden zijn in de gansche wereld bekend, al radbraakt men dan ook soms die namen, de namen van Tromp en De Ruyter. Ons volk heeft zich ook in den late ren tijd op het gebied van de zeevaart met merkwaardige gemakkelijkheid bewogen. Onze koopvaardijschepen bezochten bijna alle havens der wereld en onze marine heeft altijd haar goeden naam van het verleden behouden. Nog zeer onlangs heeft de K XVJH den bekenden tocht volbracht, geen enkele buitenlandsche onderzeeboot kan wijzen op zoo'n pres tatie en wij zijn er met recht trotsch op. Onze marine heeft niet veel materieel, maar wat we hebben is goed! Onze onder zeebooten kunnen bijvoorbeeld elke ver gelijking glansrijk doorstaan. En men zou verkeerd doen 't te laten voorkomen, alsof onze zeemacht onbeduidend en onbetee- kenend is. Dat is ze niet! In moeilijke tijden, aldus minister Colijn, zal onze marine haar plichten met eere ver vullen en onze marine zal zich niet onttrekken aan wat het voorgeslacht verricht heeft. Daarom heeft spr. het toegejuicht, dat de K.R.O. een deel van zijn zendtijd heeft willen afstaan voor een propaganda-avond in het belang van onze marine, waarop eenige spre kers den luisteraars du' '.elijk zullen maken, dat het Nederlandsche volk met recht zich kan beroemen op een kleine vloot, die in elk opzicht de vergelijking met vloten van mo gendheden van denzelfden omvang kan door staan! De Maririe-kapel bracht daarna zeer toe passelijk den uit vaderlandsche liederen samengestclden „Marinemarsch" ten gehoore, waarna dr. N. Japik.se, directeur van het Kon. Huisarchief, een rede hield over den persoon van admiraal De Ruyter. De kapt.-luit. ter zee A. C. van der Sande-Lacostc kwam vervol gens voor de microfoon met een toespraak over „Het schip „De Ruyter", waarin hy in 't bijzonder de voorgeschiedenis van den bouw van dezen kruiser behandelde, d.w.z. hoe de bouw tot stand is gekomen, (de plannen da teeren reeds van 19301931 en de kiei werd in November 1933 gelegd). En ten slotte deed de heer H. J. de Jonge namens de propaganda-commissie voor Hr. Mm. „De Ruyter" eenige mededeelingen, waar van hier vermeld moge worden, dat de com missie zuiver uit Liefde voor het vaderland en uit belangstelling voor het Nederlandsche zeewezen, de taak op zich genomen heeft het nieuwe schip bij het geheele volk bekend te maken, een propagandistisch werk, dat nooit tevoren is voorgekomen. Door het be schikbaar stellen van een bouwdoos, waar mede men een houten model van de „De Ruy ter" vervaardigen kan, hoopt de commissie o. a. het gestelde doel te bereiken. Zitting van Dinsdag 19 November, Een ontevreden Kantongerecht-klant Een ingezetene van Den Helder had zich ter hoogte van de Vierstaten te Alkmaar laten voorttrekken op zyn rywiel door een motor rijtuig. De politieagent Van 't Kaar had zulks geconstateerd en persisteerde, nu de man tegen het vonnis, waarbij hij tot f 5 boete of 5 dagen was veroordeeld, in appèl was geko men, bij zijn proces-verhaald. De officier hield zich daaraan en vorderde bevestiging van het gewezen vonnis. Een vergissing L. E. te Den Helder was aldaar veroordeeld, omdat hij vee had laten loopen op 'n anders grond en was nu in Hooger beroep gegaan. Het bleek echter thans, dat hij niet in appèl maar in cassatie had moeten komen, welke fout aan het personeel der Griffie te Den Helder blijkt te zyn ontsnapt! Dood door schuld. De 24-jarige koopman Th. P. R. uit Sche- veningen stond terecht ter zake, dat hy een op 8 Juli j.1. op den Rijksweg langs het N.-H. Kanaal onder Burgervlotbrug rijdenden wiel rijder J. Rampen, pp zoodanige wijze met zijn auto had aangereden, dat de lirikerschedel- helft nagenoeg werd verbrijzeld, en de man bijna onmiddellijk overleed. Hij was bij zyn val na de aanrijding met het hoofd tegen het portier geslagen. Door dr. Hulst, den bekenden justitie-des- kundige, was de sectie verricht en aan den verdachte was roekeloosheid en groote onop lettendheid ten laste gelegd. Hy was op den noodlottigen 8sten Juli uit Groningen vertrokken, had veel café's bezocht, doch niet in den nacht voorafgaande op den morgen van het onogeval, dat op pi. m. 7 uur plaats vond. Volgens zijn verklaring had hij niet achter het stuur ziften suften. Den veron gelukten man had hy van een boerenerf zien komen en hij reed hem gewoon voorbij, doch toen hij vlak bij den auto was gekomen, zwenkte hy naar links en sloeg tegen den wagen op. Verdachte verklaarde nog, dat Rampen aan het stuur links een emmer had hangen. De officier, het voorgevallene kortelijk re- construeerende en besprekende, sprak zijn ver bazing uit, dat een automobilist op een rij weg, waar hoegenaamd geen verkeer was, op een dergelijke wijze een wielrijder kas over rijden. Spreker nam, gelet op de waarnemin gen. de verklaring van den deskundige en de getuigen, de toelichting van den verdachte absoluut niet aan en zyn schuld bewezen ach tend, requireerde de officier, wel aannemende, dat verdachte, vermoedelijk ;had zitten suffen en paal en perk aan deze ongelukken moet worden gesteld, 200 boete of 60 dagen hech tenis. Sovjet-Rusland wordt niet erkend. De Tweede Kamer heeft Dinsdagavond de behandeling van de begrooting voor Buiten landsche Zaken 1936 voortgezet. De heer Bierema (lib.) vervolgt zyn rede: De Volkenbond kan niet volstaan, gere zen conflicten uit den weg te ruimen, hij moet zich tot de oorzaken richten. Spr. heeft waar deering voor de rede van den minister te Genèye. Erkenning Sovjet-Rusland. De heer Vliegen (s.d.): Wat de erken ning van Sowj et-Rusland betreft, het be zwaar daartegen is tot nu toe nog slechts vernomen als een opportunistisch argument: n.L van den minister-president bij de alge- meene beschouwingen. De Russen weten heel goed thans, wat zy te doen hebben voor op bouw voor eigen land en ook, dat zjj de hulp van het buitenland niet kunnen missen. De regeering kan haar tegenwoordige houding niet volhouden; ze is ook niet in het belang van ons land; alleen Zwitserland en Neder land hebben Rusland nog niet erkend, en men kan spr. niet wysmaken, dat al die andere landen ongelijk hebben. Houding tot Italië. Nu zijn de sancties In werking getreden, en we moeten afwachten, wat er mee bereikt wordt. Het komt spr. voor, dat ze in Italië nogal indruk maken. Heeft Italië afzonder lek by eik land geprotesteerd, ook bij Neder land? Het succes van den Volkenbond is thans meer waard dan een galerij van glorie te land en ter zee. Er moet streng worden toegezien, dat de sancties streng worden toe gepast Kan een in Nederland gesloten rechts geldig huwelyk in het buitenland worden ge negeerd? Hoewel de quae3tie der huwelijks wetgeving in Duitschiand bij hoofdstuk IV thuisbehoort, wil spr. die vraag toch stellen. Spr. vraagt of het departement van Bui tenlandsche Zaken de emigratie niet kan be vorderen, b.v. naar Canada. Zuid-Afrika, Zuid-Amerika. De heer v. Poll (r.k.) bepleit georgani seerde emigratie onder leiding en met steun van de regeering, van selfsupportinggroepen of groepen die dit kunnen worden. Met name in Brazilië zouden landen kunnen profitee- ren van door andere landen niet volledig ge bruikte, toegestane quota. Nederland zou zoo doende besparing kunnen krijgen op werk loosheidskosten. De heer Terpstra (a.r.) heeft er den heer Vliegen op hooren wijzen, dat de Vol kenbond zich niet op de basis van het chris tendom kan stellen. Welke moet de norm zyn van den Volkenbond? Die van den heer Vlie gen is onvolledig. Er zal een andere basis moeten zyn dan het belang van de naties bjj den vrede. De basis moet zich gronden op het recht De heer Joekes (v.d.) betreurt eveneens de besnoeiing op de consulaten enz. Het komt „^evenaarde 9» prVjient ,u spr. voor, dat een gedeelte der taak voor het bureau voor documentatie zonder bezwaar kan worden gemist, vooral na de instelling van den regeeringspersdienst. Spr. kan niet Inzien, dat het bureau daarvoor in stand moet blyven. Wat betreft de voorlichting ui het buitenland, die is zeer nuttig en ware te handhaven. Het bureau kon dus gedeelteiyk blijven bestaan en daardoor zou tegemoet worden gekomen aan de bezwaren van dep heer Terpstra ten aanzien van het perso- neeL Al valt er nog veel aan te verbeteren, de Volkenbond kan niet worden gemist. Wc moe ten echter niet uit het oog verliezen, wat ItaHë kan met bloedig geweld tegen een an der land. Te betreuren is, dat de Volkenbond zich moet beperken tot economische sancties. Daarom ook is te betreuren, dat de Volken bond niet méér heeft weten te bereiken voor internationale beperking der bewapening. Hier is een taak te vervullen, ook voor Ne derland. Antwoord van minister De Graeff. De minister van buitenlandsche zaken, de lieer De Graeff, heeft opbouwende critiek gehoord op den regeeringspersdienst Het kenmerkende van dien dienst moet blijven, dat die zich goeddeels achter de schermen af speelt, als verbinding tusschen overheid en pers, zelfs op den achtergrond blijvende. De opheffing van het documentatie-bureau wordt ook door spreker betreurd. Is er geld beschikbaar ooit, dan behoort dat in de eerste plaats bestemd te worden voor verbetering van den diplomatieken en consulairen dienst. Reeds nu bereidt spr. herstel van den di plomatieken en consulairen dienst voor, voor ■het geval, dat die weer eens aldus kan wor den ingevoerd. De verhouding tot België. De Belgische quaestie is de belangrijk ste op buiteniandsch gebied. Spr. moet zich bepalen tot de mededeeling, dat ook tot nu toe het noodige contact is onder houden. De sfeer voor onderhandelingen is gunstig. Doch over enkele punten is geen overeenstemming alsnog verkregen, en daarom kan er nog niet onderhandeld worden. Komt de zaak in een ander sta dium, dan zal spr. zich tot deze mede deeling bepalen. Niet alle leden kunnen objectief staan te genover erkenning de jure van Sowjet- Rusland. De groote meerderheid van -ons volk is nog niet vergeten, dat ze in bloed is gebo ren en met afschuwelijke moorden gepaard ging. Er zyn moreele en andere bezwaren. Verschillende landen zijn tot de erkenning om •opportunistische redenen overgegaan. Een der gedelegeerden te Genève wees spr. op de waarde van het feit, dat Nederland en Zwit serland Rusland nog niet erkenden. De gods dienstvervolgingen zijn andere redenen tot niet-erkenning. Spr. wyst voorts op de Indische belangen. De niet-erkenning van Rusland is overigens niet van invloed geweest op de ontwikkeling der economische verhoudingen. Het is voor spr. moeilyk, zich uit te laten over den gods- dienstigen toon, die In den Volkenbond zou moeten heerschen. Dit is spr. te delicaat. De doelstelling van den Volkenbond Is religieuze gevoelens trouwens zeer nabij. De protostnota van Italië. De regeering bereidt een antwoord voor op de protestnota van Italië, dat gepubliceerd zal worden. Blykens de het Hbl. ten dienste staande, doch om onnaspeurlijke redenen diep geheim gehouden uitkomsten der inventarisaties van land- en tuinbouw, die in 1934 en 1935 zyn gehouden vanwegehet College van Regee- ringscommissarissen, is de schapenstapel van 1934 op 1935 toegenomen met circa 38.009 •stuks, zooals uit de volgende cyfers blykt: Schapen (in duizendtallen). Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland N oord-Braban t Limburg Nederland Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Nederland 1921 1930 1934 1935 75 54 77 75 127 90 112 128 45 12 23 25 26 11 19 21 38 35 50 52 30 22 30 33 189 166 218 224 70 57 54 59 24 19 24 25 28 15 25 29 16 6 9 9 680 668 487 641 (in duizendtallen). 1934 1935 38 38 58 72 10 11 10 11 28 30 18 18 107 113 34 39 11 11 13 15 4 331 362

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10