Anna Paulowna. 7 weede Kamer Laatste berichten. LUCHTVAART HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER f935. fc- Kindermiddag Heldersche Courant. Postbegrooting z.h.s, goedgekeurd. Memorie van Antwoord beireffende Financiën i De regeering spreekt duidelijke taal. Ned. eskader te Saigon. Wat voor weer vandaag? De Postvluchten van en naar Indië. Marineberichten. Marktberichten. ri Fokooien (tn duizendtallen(. 1934 1935 Groningen 32 31 Friesland 36 37 Drente 10 10 Overjj&sel 7 8 Gelderland 19 20 4 Utrecht 10 11 Noord-Holland 85 86 y Zuid-Holland 15 17 Zeeland 10 10 N.-Brabant 10 10 Limburg 4 4 Nederland 238 245 Het aantal overige schapen tenslotte be draagt: Overige schapen (In duizendtallen) 1934 1935 Groningen 6 8 Friesland 18 18 Drente 2 2 Overijssel 2 2 Gelderland 2 2 y Utrecht 2 V Noord-Holland 24 22 Zuid-Holland 4 2 Zeeland 4. 8 N.Brabant 2 2 Limburg 1 1 Nederland 68 66 Onze corr. te Anna Paulowna schrijft ons: Het telkens weer opklinkend luid geschater, het lustig meezingen, de vroolyke gezichten, het waren allen uitingen van de prettige stemming, die Woensdagmiddag in de zaal van den heer Slikker heerschte en tevens de bewijzen, dat de Heldersche Courant ook hier weer op den kindermiddag den juisten toon wist te treffen. Wie van alle medewerkenden het grootste aandeel in het slagen van dit kinderfeest had, zouden we moeilijk kunnen zeggen. Want dachten we, toen we 't boven over de uit bundige pret hadden, natuurlijk tn de eerste plaats aan den clown Jan Katrol, aan den goochelaar met zijn grappige toeren, waarin de kinderen zoo leuk betrokken werden, het succes van den middag was toch niet enkel gelegen in datgene, wat de kinderen deed lachen. Hadden de speelman, die op velerlei instrumenten zijn wijsjes speelde, die de kin deren konden meezingen, de teekenaar, wiens prestaties met aandacht werden gevolgd en de meisjes, naar wier spel en reidans zoo rustig werd geluisterd en gekeken, niet even eens een groot aandeel in dat succes? Die aandacht en de rust, die dan in de zaal met de zoo pas nog luidruchtige kleinen was, be wezen immers, dat ook hun aandeel in het programma insloeg. En laten we voor het welslagen ook de „stille" medewerksters niet uitschakelen, de dames C. Dietrich, C. Speyer en W. Derksen, die met de meisjes de dans en zangspelletjes instudeerden en op de piano begeleidden. Het was een fijne middag voor de kinderen, waarvan een tiental nog btj loting gelukkig gemaakt werd met een.cadeautje, en die allen bij den uitgang met een reep verblijd werden voor ze naar huis gingen. In de Dinsdagmiddag voortgezette vergade ring van de Tweede Kamer is, zonder hoof de! ij :e stemming goedgekeurd het wetsont werp tot bestendiging voor 1936 van de tijde lijke opcenten op de invoerrechten in Ned.- Indië. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging keuring van twee besluiten van den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van afdeeling 3 der begrooting van Ned.-Indië voor 1935 (Verhooging bieraccijns en wijziging inkomstenbelasting). De heer Roes tam (c.p.) ontwikkelt be zwaren tegen het wetsontwerp. Hij klaagt over te hooge belasting van lage inkomens en oppert bedenkingen tegen het cijfer van den De minister van Koloniën, de heer C o 1 y n, bieraccijns. antwoordt, dat de toestand voor de lage inko mens door het wetsontwerp verbetert, al is de verbetering voor den heer Roestam niet groot genoeg. Het cijfer van den bieraccijns is na accountantsonderzoek vastgesteld. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder stemming goed. met aanteekening, dat de communisten tegen zijn. Aande orde is het wetsontwerp tot wjjziging van het tarief van invoerrechten in Ned.-Indië en afwijking van de Indische comptabiliteits wet. De heer C ram er (s.-d.) zegt, dat de Volksraad tegen deze wijziging is en de regee ring meer had moeten doen om aan zijn be zwaren tegemoet te komen. Zoo wordt de geheele inheemsche rookarti kelen industrie zeer bedreigd ten bate van En- gelsche en Amerikaansche ondernemingen. De heer Joekes (v.d.) betoogt eveneens, dat eenige groote ondernemingen met buiten- landsch kapitaal zullen profiteeren van de in- voerr'echtenverlaging. De" accijnsverhooging zal de inheemsche industrie zwaarder belasten. De heer Roestam (c.p.) oppert soort gelijke bedenkingen er tegen. Men spreekt hier en daar reeds van loonsverlaging in de desbetreffende industrie. De heer Van Boetzelaer van Dub beldam (c.-h.) zegt, dat een bloeiende in- landsche industrie wordt bedreigd door de machinale nijverheid. Aanvankelijk aarzelt spreker sterk voor te stemmen. Bewijst men der regeering eigenlijk niet een dienst, als men dit ontwerp afwijst? Men noopt dan de Indische regeering naar een bevredigende op lossing te zoeken. Want wij zijn het er allen over eens, dat de tegenwoordige toestand niet kan worden bestendigd. De heer Feber (r. k.) wijst er op, dat tot tweemaal geen overeenstemming kon worden bereikt tusschen Regeering en Volksraad. De heer Van Kempen (lib.) zegt, dat een herhaalde afwijzing door den Volksraad nog niet beteekent, dat de regeering ongelijk heeft. Spr. wil voorstemmen indien de regee ring wijziging aanbrengt. Minister C o 1 ij n geeft den heer Joekes toe, dat het beter ware geweest, den normalen weg te volgen en den Volksraad een wet te laten behandelen, dan de zaak bij ordonnantie te regelen. Intusschen heeft de wetgever niet voor mets een instantie aangewezen voor het geval, dat tusschen Indische regeering en Volksraad geen overeenstemming wordt be reikt. Als de Kamer hier het met een minister niet eens is, kan deze heengaan. Maar de In dische regeering kan niet heengaan, als de Volksraad het niet met haar eens is. Voorgesteld wordt nu de eerste verterings belasting. in 1926 ingevoerd, te doen ver dwijnen. Eerst werd er 800 van het cigaret- tenpapier als invoerrecht geheven en daarna kwam er een accijns bovenop. Daarom stelde de regeering de afschaffing van het speciale invoerrecht voor. Door den nood van den tijd gedwongen, is spr. al lang een „uitgekookte" vrijhandelaar. maar als een industrie niet kan bestaan zonder een invoerrecht van 800 vindt luj dat wel wat al te erg. De cigarettenindustrie gaat nu profiteeren van afschaffing van het speciale invoerrecht van 800 van papier, maar moet 30 in plaats van 20 aan tabaksaccijns gaan betalen. De strootjesindustrie gebruikt geen papier en de tabaksaccijnsverhooging geldt voor haar niet De vraag is slechts, of de strootjes-in dustrie schade lijdt door de verbetering, die door den toestand in de andere Industrieën in treedt De heer Cramer (s.d.) repliceert De Kamer verwerpe het wetsontwerp, opdat de regeering nog eens met den Volksraad spreke. Na re- en dupliek keurt de Kamer het wets ontwerp goed met 40 tegen 32 stemmen. Tegen: s.-d., v.-d., c.-p., c.-h. en de heeren Sneevliet (r.-s.). Arts (r.-k. d. p.)en Van Houten (c.-d.). Arbeid door vreemdelingen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemde lingen. De heer Kupers (s.-d.) heeft geen be zwaar tegen het wetsontwerp, dat werkgevers 2 laat betalen voor een vergunning om een buitenlander in dienst te houden. Maar wij moeten krachtiger optreden tegen de Duitschè regeering ten behoeve der in Duitschland wo nende Nederlanders, van wie zoovelen werk loos zijn. Tienduizenden Duitschers immers werken hier! De wet van 16 Mei 1934 worde stringenter toegepast! De minister van Sociale Zaken, de heer Sllngenberg, zegt, dat de wet van 16 Mei 1934 langzamerhand stringenter zal wor den toegepast. Dit moet geleidelijk gebeuren. In Augustus is zjj uitgebreid tot 80 bedrijven. In den loop der komende maanden zal zij worden uitgebreid tot meer bedrijven, waar van het belangrijkste is het huishoudelijk be drijf, dus met betrekking tot de dienstboden. Met Duitschland Is een overeenkomst getrof fen, als gevolg waarvan kan worden ver wacht, dat het met de tewerkstelling van in Duitschland wonende Nederlanders beter zal gaan. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met aanteekening, dat de communisten en de heer Sneevliet tegen zijn. In de avondvergadering komt aan de orde hoofdstuk in (dep. van Buitenl. Zaken) der Rijksbegrooting voor 1936. De heer Bongaerts (r.k.) bespreekt de bezuiniging op dit hoofdstuk. Spr. dringt aan op verbetering van den economischen voor lichtingsdienst en den diplomatieken dienst en meer voorlichting van de Kamer omtrent de buitenlandsche gebeurtenissen. De heer Rutgers van Rozenburg (c. h.) wijst eveneens op het belang in dezen tijd van aan hun doel beantwoordende gezant schappen en consulaten. Deze behoeven uit breiding, voor handel en export. Is bezuiniging daarop wel goede politiek? Spr. wijst op het belang van den Volken bond; spr. is vredelievend en staat er dus sym pathiek tegenover. Wil de Volkenbond tot zijn recht komen, dan moet de geest der volkeren veranderen. Nu leven we op een vulkaan. We hebben de groote mogendheden, waarop de Volkenbond rust, herhaaldelijk van houding zien veranderen. De Volkenbond heeft volkomen gefaald ten opzichte van economische en militaire ontwa pening. De minister blijft intusschen optimist, waarover spr. zich zeker verheugt. De heer Westerman (nat. herstel) her innert aan de woorden van den heer Mendels tn de Eerste Kamer, dat de ministers van Buitenl. Zaken ten aanzien van de critiek ver wend zijn geworden. Het heeft weinig zin om met den minister over de buitenlandsche poli tiek en den Volkenbond te debatteeren. De heer Westerman waarschuwt tegen ver dere inkrimping van den diplomatieken en consulairen dienst. 'Hij critiseert den regeeringspersdienst, die onvolkomen werkt, met name het weerleggen van verkeerde buitenlandsche berichten. De heer Lingbeek (h. g.) keurt de hou ding van den minister af, die in de Mem. van Antwoord verklaart, niet in discussie te treden met de leden, die van oordeel zijn, dat de Volkenbond niet is opgetrokken in geloof in God en zijn leiding in het wereldprobleem. De heer Bierema (lib.) bespreekt de positie van de Kamercommissie voor Buiten landsche Zaken. De beteekenis van den diplomatieken en consulairen dienst moet gericht zgn op de eischen van dezen tijd. Spr. vraagt of het niet gewenscht is te on derzoeken, of ons land ook geen ambassa deurs behoeft. WIJZIGING PENSIOENWET SPOORWEG AMBTENAREN GOEDGEKEURD. Dinsdag 19 November. Gestemd wordt over het amendement-Van Braambeek op art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging der pensioenwet voor de spoor wegambtenaren, welk amendement strekt om de pensioenkorting tot 10 te beperken en om de weduwen- en weezen-pensioenen niet bij de korting te betrekken. De Kamer keurt het amendement met 48 tegen 33 stemmen goed. Voor: S.D.A.P., de Katholieken, behalve de heeren Lockefeer, Schaepman, Bongaerts, en den voorzitter, de V.D., de C.P. en de heeren Sneevliet (R.S.), Van Houten (C.D.) en Krol (C.H.). De Kamer verwerpt met 55 tegen 26 stem men het amendement-Van Braambeek om niet aan de Kroon, maar aan de wetgevende macht over te laten, te bepalen of en wan neer pensioenen van spoorwegambtenaren zu'len worden gewijzigd. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 49 tegen 32 stemmen. Tegen: S.D.A.P., C. P. en de heeren Van Houten (C.D.), Sneevliet (R.S.) en de katholieken Feber, Aalberse, IJssclmuiden, Van Voorst tot Voorst, Steln- metz, Bongaerts, Van Poll en Suring. In de gistermiddag voortgezette vergadering van de Tweede Kamer is de begrooting van toet Staatsbedrijf der Postergen, Telegrafie en Telefonie z.h.s. goedgekeurd. Uit de debatten, welke aan dit be3luit vooraf gingen, wordt het volgende aangestipt: De radio-omroep. De heer Drop (s. d.) bespreekt het feit, dat de V.A.R.A. geen zendtjjd vergoed krijgt voor dien, welke zg op nationale feestdagen aan andere omroepvereenigingen moet af staan. Spr. betoogt, dat de radiocontrölecommissie van de eene vereeniging veel meer teksten op vraagt dan van de andere. Er was onlangs een uitzending van een vereeniging, waarin grap pen op een bevriende mogendheid voorkwa men, die stellig niet zouden zgn toegelaten, als het een uitzending van de V.A.R.A. was geweest. Spr. is het eens met den heer Kleerekoper, dat de minister de vrijheid der omroepvereeni gingen tegenover de pers niet moet beperken. Anders staat het met de quaestie der distri butie-organen. Arm de omroepvereenigingen worde een vergoeding toegekend voor het ge bruik van haar uitzendingen door de distri butie-centrales. De heer Boon (lib.) juicht toe, dat de mi nister aan pers en radio overlaat, tot een op lossing te komen. Het komt er op aan. dat de V.A.R.A. de nationale feestdagen niet wil verzorgen. Zg heeft de begrafenis van de Koningin-Moeder en van Prins Hendrik uitgezonden, maar de heer Drop beroepe zich niet op zulke excep ties. De zaak is, dat zjj uitzending op 31 Augustus weigert. De radiocontrole-commissie is met één lid uitgebre.d. De minister schrijft, dat dit noodig was, omdat de stof zoo vee'zjjdig is gewor den. Had hg niet beter gedaan, te schrijven, dat de S.D.A.P. een lid in de radlocontrole- cemmissie wenscht en dat hij hiertegen geen bezwaar heeft? De heer Teuling» (r.k.) zal niet Ingaan op wat de heer Drop heeft gezegd over de verhouding tusschen radio en pers. 8 uur te vroegT Naar spr.'s smaak is acht uur als begintyd van een uitzender al te vroeg. De concurren tie speelt hier een rol. De omroopvereenigin- moeten de hoofden bij elkaar steken, om het beginuur later te stellen. Onzerzijds aldus spr. zal er altjjd be zwaar tegen worden gemaakt, als het op programmagebied tot geforceerde samen werking zou moeten komen. Maar tot mede werking aan nationale feestdagen zijn wjj steeds bereid. Het woord van den Minister. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, zegt, dat het bedrjjf er in de eerste plaats is, om het publiek goed te bedienen. Daarbij moet er een goede behande ling van het personeel zijn. Men bedenke, dat er maar een kleinigheid voor noodig is, om de winst van 5.5 millioen te doen omslaan in een verlies. Volgens den heer IJsselmuiden is er te kras afgeschreven, ten koste van het personeel. Sterke afschrijving In een bedrijf als dit is noodzakelijk. Hadden de spoorwegen maar zoo sterk afgeschreven. Het is mogelijk, dat een uitnemend instru ment over tien jaar waardeloos is en dat men dan met dood kapitaal zit. Men moet er voof oppassen, het bedrijf der posterijen niet de rol te laten spelen van een rijk familielid, waarop ieder leunen wil. Gebeurt dit, dan kan het be drijf niet lang welvarend blijven. Anderzijds moet het personeel goed behandeld worden. De strekking van de Arbeidswet is niet zoodanig, dat bestellers, zaalchefs en lager technisch personeel zouden vallen onder deii achturendag. Zij werken nu 51 uren per week! Het bedrijf is voorts niet als een olievlek op het water, en als daar de achturendag komt, heeft dit consequenties voor andere bedrjjven, waarop het doorwerkt. Intusschen wil spr. met den directeur-generaal de zaak bespre ken, om te zien wat er te doen is. Men klaagt over een te veel aan arbeids contractanten, maar er zijn op het oogenblik nog 700 bestellers te veel. Soepelheid is noodig. Volgens spr. komt het met de tijdsomstan digheden overeen als gehuwde ambtenaressen worden ontslagen. Maar er is werk, beter voor vrouwen dan voor mannen geschikt En spr. wil gaarne met de belangen van vrouwelijke werkkrachten rekening houden. Op handhaving van Zondagsrust is spr. steeds bedacht. De heer Weitkamp klaagde over achter stand van het platte land. Spr, voelt alles voor het platteland, maar het postbedrijf mag niet ter wille van het platteland economisch wor den vermoord. Dank zij de radiocontrolecommissie is er m_„.- rus; in cie radiowereld gekomen, al be teekent dit niet, dat alle beslissingen, door haar genomen, juist zijn. Er zijn al onderhandelingen gaande tus schen radio en pers. Ten aanzien van deze zaak en ook van de radiodistributie moet de regeering zooveel mogelijk haar mond houden. Anders wordt het slagen bemoeilijkt Spr. acht het juist, dat de radiodistributie een vergoeding geve aan de omroepvereeni gingen, zoodat op zijn wensch dit punt uit het contzact tusschen de omroepvereenigingen en de distributiecentra es wordt gelicht, op dat de vergoedingsregeling op 1 Januari ln werking kan treden. De zaak gaat om advies naar den minister van binnenlandsche zaken. Vertegenwoordiging van de onderscheidene stroomingen ln de radiocontrole-commissie acht spr. wenschelijk. De heer IJsselmuiden (r.k.dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat elke redelgke kans op verruiming van werk gelegenheid moet worden gebruikt, en de Regeering uitnoodigt, te bevorderen dat ge leidelijk bij het staatsbedrijf der P.T.T. de arbeidsduur, buiten noodzaak, de 48 uur per week niet zal overschrijden. Minister De Wilde heeft geen bezwaar tegen deze motie, als zij wordt opgevat in dezen zin, dat hij met den directeur-generaal zal spreken en zal onderzoeken wat moge lijk is. De Kamer verwerpt de motie-De Visser tegen uitbreiding van het personeel met ar beidscontractanten met 56 tegen 24 stemmen.- Voor: S.D.A.P., C. P. en de heeren Sneevliet (r. s.), Van Houten (c. d.) en Arts (R.K.D.P.).. De Kamer verwerpt de motie-De Vissen ten gunste van een 48-urenweek met 56 tegen- 24 stemmen. Zij keurt de motie-LJsselmuiden zonder hoofdelijke stemming goed. r i JC Belasting op goederen in de doode hand blijft, Rentegevende voorschotten aan kleine middenstanders. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroo ting van Financiën voor 1936. Wij ontleenen hieraan het volgende: Daar van een vereenvoudiging van het be lastingstelsel bezwaarlijk sprake kan zijn, is uit den aard der zaak een aanzienlijke bezui niging op de personeelsuitgaven niet moge lijk. Wel is het streven er steeds op gericht de uitvoering van belastingwetten zoo eenvou dig mogelijk te doen zijn. Zoo is een wijziging van de Omzetbelasting, welke een aanzien lijke vereenvoudiging in de uitvoering der werkzaamheden zal medebrengen, in gevor derden staat van voorbereiding. De meening van enkele leden, dat door ka- pitaalvlucht de belasting in niet geringe mate wordt ontdoken, acht de minister niet juist Van kapitaalvlucht als middel om belasting betaling te ontgaan, is hem ook thans nog niet in beteekenende mate gebleken. Personeele belasting. De meening van verscheidene leden, dat het aantal klassen waarin de gemeenten voor de heffing van de belasting naar de eerste twee grondslagen verdeeld zijn, verminderd dient te worden, onderschrijft de minister geenszins. Plij is, integendeel, overtuigd, dat de bestaande indeeling in 9 klassen ook onder de tegenwoordige omstandigheden aan hare bedoeling beantwoordt. Naar de meening van de regeering biedt art. 31 duodecies, paragraaf 2, tweede lid, der wet op de personeele belasting aan de gemeentebesturen voldoende gelegenheid om, waar dit noodig is, den druk der belasting voor koffiehuizen, restaurants, enz. te ver lichten. Een uniforme regeling acht zij voor alsnog niet noodig en ook niet wenschelgk. Het door verschillende leden geopperde denkbeeld, de grondbelasting af te schaffen en te vervangen door 100 opcenten op de ver mogensbelasting, vindt bij den minister geen instemming. In de omstandigheid, dat de opbrengst van de belasting op goederen in de doode hand beneden de verwachting is gebleven, ziet de minister geen grond haar afschaffing te be vorderen. In antwoord op de door sommige leden ge stelde vraag omtrent de regeling van de kwartaalaanslagen kan worden medegedeeld, dat de invordering van deze aanslagen in ver schillende gevallen de be2waren medebrengt, die in het algemeen aan het invorderen van ten kohlere gebrachte aanslagen zijn verbon den. In enkele gevallen lijdt de schatkist in derdaad schade, indien de belasting onver haalbaar blijkt te zgn. Bg het ontwerpen van een in voorbereiding zijnd voorstel tot wijzi ging van de omzetbelastingwet wordt aan dit punt dan ook reeds aandacht geschonken. V Bij de behandeling van genoemd wgzigings- ontwerp zal tevens worden overwogen, welke wijziging noodig zal zijn met betrekking tot de regeling van de omzetbelasting voor de gemeentelijke lichtbedryven. Naar de minis ter meent te weten zijn inmiddels door de wijziging, welke te dezen opzichte in de toe passing is gebracht, de vroeger gevoelde be zwaren vrijwel geheel ondervangen. Zooals de minister bij de behandeling van het ontwerp van wet tot heffing van opcen ten op sommige belastingen heeft medege deeld. zal door hem een verlaging van den accijns op gedistilleerd voorshands niet kun nen worden bevorderd. Middens tandscrediet. Bepaalde voornemens tot vérderen uitbouw van het eigenlijke middenstandscrediet heeft de minister niet. Wel wordt door den minis ter van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een regeling voorbereid, welke beoogt het Rgk te doen participeeren in het risico ver bonden aan de verleening van rentegevende voorschotten aan kleine middenstanders, die niet voldoen aan de voorwaarden, welke de Middenstandsbank gehouden is voor verstrek king van credieten uit hoofde van de bestaan de regeling te stellen. Vervolg Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Wat betreft de opheffing van Armenraden, zal met groote voorzichtigheid worden ge handeld. Nauwgezet wordt nagegaan ln welke gevallen tot opheffing kan worden overge gaan, zonder gevaar, dat daaruit nadeelen zouden ontstaan waartegenover het voordeel van de bezuiniging zou wegvallen. i Leeningen en conversies. De bevoegdheden, welke het wetsontwerp aan de regeering bedoelt te geven inzake het aangaan van leeningen en conversies, mogen ruimer zijn dan de tot dusver verleende, te ruim, althans ruimer dan noodig, zijn zij niet, Zg worden in dezen omvang vereischt, om, indien de situatie zulks toelaat, gebruik te maken van de daling van den rente-stand ter Kapitaalmarkt, ten einde de uitgaven wegens staatsschuld te verlagen. Daarbij is in aan merking te nemen, dat een verhoogde deel neming welke overigens alleen ln geval van conversie kan worden geëischt door de Rijksfondsen in de te creëeren schuld het welslagen van zulk een transactie zal kunnen bevorderen. Dat door de voorgestelde be voegdheden de financieele opzet en het even wicht in de fondsen zal worden ontwricht, kan niet worden toegegeven, •i. Defensie. Bij de Defensie betoogt de regeering, dat verschillende feiten tot voo -zichtigheid dwin- gën bij den wensch om de uitgaven van de Defensie nog verder te verminderen, temeer waar ten onzent de uitgaven per hoofd der bevolking be'angrijk lager zijn dan in andere kleine landen. Ten aanzien van het capitulan- tenselsel betoogt de regeering, dat er van aanranding der grondwettelijke bevoegdheden der lagere organen door het capitulanten- reglement geen sprake is. Het thans aanwezige onderofficierskorps zal geleidelijk, uit hoofde van het normale ver loop, het leger verlaten en worden vervangen door zooveel capitu'anten als door de burger lijke diensten kunnen worden opgenomen, ter wijl tevens zal worden zorg gedragen, dat zoo veel capitulanten als beroeps-onderofficier in dienst worden gesteld als noodig zal blijken om in het korps een behoorlijk loopenden be- varderingsgang te verkrijgen. (Van onwachtgeldstelllng of voortijdige pen- sionneering kan geen sprake zijn. Spoorwegen. Ter zake van de bedenkelijke daling yan de ontvangsten der Spoorwegen merkt de regee ring op, dat deze daling, we ke de krachtige beperking van uitgaven aanhoudend achter haalt, toegeschreven moet worden aan oor zaken buiten de macht der directie. Geen uitbreiding der Staatsloterij. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven. Aan dit staatstuk wordt het volgende ontleend: Het is de regeering niet duidelijk, hoe op grond van het gebeurde met de belastingver laging en met de ontwerpen betreffende de z.g. vaste lasten twjjfel kan rijzen, of de regeering den toestand wel juist beoordeelt. Bij de indiening van het ontwerp heeft de re geering ais haar meening te kennen gegeven, dat belastingverlaging in nooge mate ge wenscht moet worden geoordeeld. Zg heeft daaraan toegevoegd, dat zij hoopte, dat na de totstandkoming der bij het ontwerp voor gestelde maatregelen, enkele belastingen zou den kunnen worden verlaagd. Aanstonds heeft zij daarbij echter het voorbehoud gemaakt, dat dit alleen zou kunnen geschieden, indien de financieele toestand zich niet opnieuw in ongunstigen zin zou ontwikkelen. Uit dit voorbehoud blijkt, dat de regeering volkomen oog had voor de onzekerheden en gevaren, die in den toestand scholen. Op het stuk der vaste lasten heeft de regeering zich bepaald tot het doen van enkele voorstellen, die naar haar oordeel geen ongunstigen invloed op het crediet behoevenen uit te oefenen. De meening van enkele leden, dat de resul taten der aanvaarding van 'het bezuinigingsr ontwerp nog in 1935 hadden moeten kunnen zijn bespeurd, berust, naar vele andere leden reeds opmerkten, op een misverstand. Wordt het ontwerp, naar de regeering vertrouwt, thans binnenkort door de Eerste Kamer aan genomen. dan zal het alsnog met ingang van 1 Januari 1936 slechts met uitzondering van de besparing op het onderwijs en de keu ringsdiensten van waren zgn werking kun nen aanvangen. Geringe bezuiniging. Het oordeel van verscheidene leden, dat, in dien dit ontwerp tot wet zal worden verheven, slechts geringe reëele bezuiniging zal zgn be reikt, kan de regeering niet onderschrijven. De meening van deze leden, dat het te be zuinigen bedrag ten hoogste 12 mill. be loopt en verwezenlijking van de overige voor stellen slechts een verschuiving van uitgaven of besparing in ver verschiet beteekent, is in strijd met de feiten. Het heffen van belasting van in den vreemde gevestigde Nederlanders, stuit in de practgk op tallooze bezwaren. Niettemin maakt de vraag, of hier met name op het terrein der successiebelasting iets kan worden gedaan, wederom een onderwerp van overweging uit. Uitbreiding der staatsloterij is een maat regel, waartoe uit hoofde van den grondslag, waarop het tegenwoordig Kabinet is opge bouwd, niet kan worden overgegaan. Bevordering gezonde Industrialisatie. Tegen overdreven verwachtingen op het stuk der industrialisatie heeft de regeering zelf bij herhaling gewaarschuwd. Er valt hier inderdaad op allerlei factoren te (etten, waar bij ook de invloed, die de industrialisatie eal kunnen hebben, op onzen in- en uitvoer, ter dege in het oog zal zijn te vatten. Dit neemt niet weg, dat de regeering harerzijds alles wil doen. wat in haar vermogen is, om een ge zonde industrialisatie te bevorderen. Dat de politiek der regeering te weinig ge richt zou zijn op vermeerdering van den uit voer, moet de regeering met de meeste be slistheid ontkennen. Integendeel is geheel haar streven op die vermeerdering gericht Dat de uitvoermogelijkheden door muntdevaluatie zouden worden bevorderd, hebben de ervarin gen der laatste jaren in andere landen aller minst aangetoond. De regeering kan niet anders doen dan her halen, dat van haar geen voorstel tot devalua tie en geen vrijwillig prijsgeven van den gou den standaard is te verwachten. Wel is zg ten volle bereid harerzijds tedere poging tot stabilisatie der ruilmiddelen te bevorderen. Het „Plan van den Arbeid" is in zijn alge- m een en opzet voor de regeering niet aan vaardbaar. Met de mogelijkheid der finan cieele werkelijkheid heeft het geheel onvol doende rekening gehouden. Het is dan ook volstrekt uitgesloten, dat de regeering aan de verwezenlijking van het Plan zou kunnen meewerken. Een en ander sluit echter niet uit, dat, naar de meening van de regeering, in het Plan onderdeelen voorkomen, die alle aandacht ver dienen. De salarisverlaging der ambtenaren. Naar aanleiding van de ernstige bezwaren van verscheidene leden tegen de voornemens der regeering met betrekking tot de verlaging van de salarissen der ambtenaren, zij mede gedeeld, dat de regeering de daarmede be oogde besparing op de Rijksuitgaven onver mijdelijk acht en dat zjj daarom haar stand punt ten deze onverkort moet handhaven. Het ligt geenszins in de bedoeling, zoolang geen sluitende begrooting is te bereiken, elk jaar 5 op de ambtenarensalarissen te kor ten. De noodzakelijkheid van een dergelijken maatregel kan namelijk pas volledig beoor deeld worden, wanneer de tijd daar is om een zoodamgen maatregelen te treffen. De mededeeling, dat de inrichting van de werkkamer van den Minister van Landbouw en Visscherjj 6000 zou hebben gekost, is een verzinsel. De juiste kosten hebben bedragen 3365.40. WETSONTWERP TEGEN VESTIGING VAN VREEMDELINGEN IN ONS LAND WORDT SPOEDIG INGEDIEND. De minister van Sociale Zaken heeft Dins dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp tegen vestiging van vreem delingen ln ons land binnen den allerkortsten tjjd zal worden ingediend. BELANGEN VAN BESTELLEND POSTPERSONEEL- Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en tele foonpersoneel (C.B.P.T.T.) heeft in een adres aan den raad van ministers geprotesteerd tegen het voornemen om in de steden het aantal vastgestelde brieven- en telegrambe stellers in te krimpen en in de naaste toe komst op het platteland ln het geheel geen vast personeel meer met de bestelling te belasten. Batavia, 21 November 1935. Aneta. Een Nederlandsch eskader bestaande uit den kruiser „Sumatra" en de torpedoboot- jagers „Witte de With" en ,Van Galen", ver blijven van 16 tot 22 November te Saigon. Het eskader zal 26 November te Soerabaya terug zijn. Naar waarneming verricht ln den morgen van 21 Nov. Medegedeeld door net Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 776.3 te Réval Laagste barometerstand 747.8 Biarritz Barometerstand te Den Helder 755.9 Verwachting Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen, zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets kouder des nachts. De Nachtegaal Is op de heenreis 20 Nov. van Medan vertrokken en denzelfden dag te Bandoeng aangekomen. De Koetllang is op de terugreis 20 Nov. van Bandoeng vertrokken en denzelfden dag te Me dan aangekomen. De „Kwak" (terugreis) vertrok 20 Nov. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 20 Nov. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 20 Nov. van A'dam en arriveerde denzelfden dag te Parijs. Wegens slecht weer is het toestel niet verder gevlogen. Hr. Ms. „GELDERLAND". Hr. Ms. „Gelderland" la 18 November 17.30 uur vertrokken van Santa Cruz de Teneriffe. TORPEDOJAGERS NAAR INDIK. Hr. Ms. torpedobootjagers „Kortenaer" en „Van Ghent" bevonden zich 17 November te 12 u. op 34.50 min. N.br. en 20 gr. 9 min. O.l. -De officier van gezondheiu van Hr. Ms. „Van Ghent" gaf medische hulp aan een Noorsch schip, dat om doktershuip had ge seind. Kap. ter zee G. W. Stöve, commandant van Hr. Ms. kruiser Java In Oost-Indië, zal met dezen bodem omstreeks Maar naar Ne derland vertrekken en worden gebracht op de werf van de Kon. maatschappij de Schel de te Vlissingen, om de vuurleiding-instal latie te moderni3eeren, welke op de fabriek Hagemeier te Hengelo ln gereedheid wordt gebracht. Luit. ter zee le kl. P. J. G. Huijer is overgeplaatst van de Onderzeedienstkazerne aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructie schip Schorpioen te Nieuwedicp. Luit. ter zee 2e kL L. J. van der Veen is overgeplaatst van Hr. Ms. torpedo-instructie schip Schorpioen aan boord van Hr. Ms. tor pedoboot te Nieuwediep. De officier van gezondheid van Hr. Ms. Van Ghent heeft op 17 November medische hulp verleend aan een Noorsch schip, dat om doktershulp geseind had. Luit. ter zee ?e kl. P. C. Wouters is belast met het bevel over Hr. Ms. torpedoboot Z 8 te Nieuwediep. Off. van den M.S.D. 2e kl. A. J. Romijn is overgeplaatst van het Wachtschip le Willems oord aan boord van Hr. Mo. torpedoboot Z 7 te Nieuwediep. ALKMAAR, 20 Nov. Scheiveemarkt. Aangevoerd 532 runderen en 69 kalveren: kalfkoeien 120180; melk koeien 130285; geldekoeien 70—150; 'kalfvaarzen 75120; geldevaarzen 65— 110; graskalveren 2540; stierkalveren 5080; kalveren (geschetst) 4570. Han del matig. De aanvoer bedroeg vorig jaar 689 runderen en 58 kalveren. 'AMSTERDAM, 20 Nov. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt are» de prjjzen onveran derd. Aanvoer 154,100 kg. AMSTERDAM, 20 Nov. Veemarkt Aangevoerd: 230 vette kalveren: le kw. 5460 cent, 2e kw. 4852 cent en 3e kw. 3846 cent per kg levend gewicht; 28 nuchtere kalveren 3.507; 229 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 4849 cent, zwar varkens 4647 cent en vette varkens 4445 cent per kg slachtge- wicht. Ter veemarkt waren heden 3 wagons geslachte runderen uit Deremarken aange voerd. BROEK OP LANGENDDK. 20 Nov. 2300 kg aard8ppe'en: bl. eigenheimers 2.402.90; 8800 g uien: gele nep 9.20, gele drielingen 0.800.90, gele uien 1.80 2.10, grove 2.602.90; 14,000 kg roode kool f 2—6.70; 12,000 kg gele kool 1—5.20 en 15,000 kg D. witte kool 2.304.50, alles per 100 kg; 1200 str. andijvie 0.70—1.10. NOORDSCHARWOUDE, 20 Nov. Uien grove 2.102.60, gele nep 3.20; peen 1.40; kroten 13.30; roode kool 4.204.90; Deensche witte kool 3.604.20, alles per 100 kg. SCHAGEN, 21 Nov. 31 geldekoeien (magere) 90140; 125 idem (vette) 140—210- 14 kalfkoeien 130 200; 30 vaarzen f 70120; 28 graskalveren 3080; 30 nuchtere kalveren 614; 184 schapen (vette) 1721; 180 overhouders 914; 11 varkens (vette) per kg 0.38— 0.40; 111 biggen 10—14; konijnen f 0.25 1.50; 80 kippen 0.40 -0.75; eenden 0.30— 0.60; haantjes 0.25.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11