Julianadorp 't Zand. Wieringen. Schagen, Texel. Marineberichtea Anna Paulowna. HELDERSCKE COURANT VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935. Memorie van Antwoord betreffende Financiën LUCHTVAART De Postvluchten van en naar indië. De regeering spreekt duidelijke taal. Ver. tot ontwikkeling van den landbouw in Noordhollands Noorderkwartier. Marktberichten. Kindermidaag Heldersche Courant. 11 (la duizendtallen^ Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland N.-Brabant Limburg Nederland Het aantal overige schapen tenslotte be draagt: Overige schapen (in duizendtallen) 1934 1935 6 5 18 18 3 3 1934 1938 32 31 36 87 10 10 T 8 19 20 10 11 85 86 15 17 10 10 10 10 4 4 238 245 Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland N.Brabant Limburg Nederland 2 2 2 24 4 4 2 1 68 2 2 3 22 3 5 2 1 66 op de schriftelijke aanvragen van het crisis- comité kan worden ingegaan en het dus be slist noodlg is bovengenoemde formulieren aan te vragen en In te leveren. POSTKANTOOR ANNA-PAULOWNA Met Ingang van 25 November as. wordt het hulpkantoor te Anna-Paulowna openge steld voor den post- en telegraafdienst van 9—12. 14—15, 18—19, inplaats van 9—11.30, 14—15.30, 18—19 uur. LEZING EN FILM OVER SMEEROLIE. In Veerburg hield Ir. De Bruijn, technisch ambtenaar van de Shell, voor een flink aantal belangstellenden, w.o. ook uit Koegras, Wie- ringerwaard en Waard en Groet, een lezing over: eischen van smeerolie voor tractors. De heer De Bruijn vertelde eerst hoe de aardolie is ontstaan en had het vervolgens over de scheikundige samenstelling. By de verbinding van kool en waterstof (aardolie is een koolwaterstof, CH) kunnen ook z.g. onverzadigde verbindingen ontstaan en wan neer deze zich verbinden met zuurstof, ont staat een product dat, als het gebruikt wordt als smeerolie, schadelijk is voor den motor. Een goede smeerolie mag deze onverzadigde verbinding dus niet bevatten. Zjj worden er bij het raffineeren uitgehaald. Uit de aardolie, de ruwe olie die uit den grond komt, verkrijgt men door destillatie zaak met 10 pet. winstmarge 2 pet. nog ten koste gaat ten behoeve van de verkoop methode, zou dit 1/5 der winst beteekenen. De regeering heeft de Middenstand een crediet gegeven van 2 millioen gulden, welke via de Middenstandsbank verleend kan worden. Dit speelt echter slechts een kleine rol. De Middenstand moet zichzelf helpen en als eisch bjj den kleinen steun van regeeringszijde wordt de regeering gevraagd andere groepen te be letten te parasiteeren op de zelfstandigheid van een winkelier. Als tweede spreker trad op de heer F. L. v. d. Leeuw met het onderwerp Nieuwe actie noodzakelijk. De groei van het grootbedrijf en daarnaast de coöperaties zijn mede de oorzaak, dat de actie scherp naar voren moet treden. In den concurrentiestrijd welke de laatste jaren met het grootbedrijf is ontstaan, is gebleken, dat de reclame alleen niet voldoende was om het gewenschte resultaat te bereiken. Hiervoor zal in het voorjaar een nieuwe actie worden inge luid, terwijl ook het jaar 1936 in het teeken van een „Mica" zal staan. Spreker doet een vergelijking, dat welke actie ook, vanaf het Hoofdbestuur wordt on dernomen, deze door de afdeelingsbesturen, dis tricten en leden zelf zoo intensief mogelgk moet worden uitgedragen. Als derde spreker trad op de heer F. W. Vlotman over „Het belang van een jongeren orga~ nisatie voor den Middenstand", Minister Colijn heeft eens gezegd, aldus spr., op een vraag, waarom de band tusschen ons volk en het Kon. Huis inniger wordt, dat de oorzaak hiervan ligt bg de jongeren, deze kun nen bereiken wat anderen niet kunnen. Indien geen krachtig verweer wordt geboden en dit kunnen de jongeren het beste doen, zal het grootbedrijf en coöperatie de plaatsen gaan in nemen. De jongerenorganisatie bestaat eerst vancif 1930. Met het jaar 1935 is een nieuw jeugdbestuur benoemd en men telt thans reeds circa 17 afdeelingen. Op de laatstgehouden landdag waren 500 jonge middenstanders aan wezig. Men organiseert cursussen en wil zoo trachten de jonge middenstanders speciaal meer inzicht te doen verkrijgen in koopman schap, studie en economisch inzicht. Spreker hoopt, dat het district nog eens tot oprichting van een afdeeling zal komen. Als laatste spreker sprak mr. dr. J. A. E. Buiskool te Schagen over de middenstander en de wet. Belasting op goederen in de doode hand bljft. Rentegeveiule voorschotten aan kleine middenstanders. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroo ting van Financiën voor 1936. Wij ontleenen hieraan het volgende: Daar van een vereenvoudiging van het be lastingstelsel bezwaarlijk sprake kan zijn, is uit den aard der zaak een aanzienlijke bezui niging op de personeelsuitgaven niet moge lijk. Wel is het streven er steeds op gericht de uitvoering van belastingwetten zoo eenvou dig mogelijk te doen zijn. Zoo is een wijziging van de Omzetbelasting, welke een aanzien lijke vereenvoudiging in de uitvoering der werkzaamheden zal medebrengen, in gevor derden staat van voorbereiding. De meening van enkele leden, dat door ka- pitaalvlucht de belasting in niet geringe mate wordt ontdoken, acht de minister niet juist. Van kapitaalvlucht als middel om belasting betaling te ontgaan, is hem ook thans nog niet in beteekenende mate gebleken. Personeele belasting. De meening van .verscheidene leden, dat het aantal klassen waarin de gemeenten voor de heffing van de belasting naar de eerste twee grondslagen verdeeld zijn, verminderd dient te worden, onderschrijft de minister geenszins. Hij is, integendeel, overtuigd, dat de bestaande indeeling in 9 klassen ook onder de tegenwoordige omstandigheden aan hare bedoeling beantwoordt. Naar de meening van de regeering biedt art. 31 duodecies, paragraaf 2, tweede lid, der wet op de personeele belasting aan de gemeentebesturen voldoende gelegenheid om, waar dit noodig is, den druk der belasting voor koffiehuizen, restaurants, enz. te ver lichten. Een uniforme regeling acht zij voor alsnog niet noodig en ook niet wenschelijk. Het door verschillende leden geopperde denkbeeld, de grondbelasting af te schaffen en te vervangen door 100 opcenten op de ver mogensbelasting, vindt bij den minister geen instemming. In de omstandigheid, dat de opbrengst van de belasting op goederen in de doode hand beneden de verwachting is gebleven, ziet de minister geen grond haar afschaffing te be- „Hct belang van een jongeren orga~ nisatie voor den Middenstand", Minister Colijn heeft eens gezegd, aldus spr., op een vraag, waarom de band tusschen ons volk en het Kon. Huis inniger wordt, dat de oorzaak hiervan ligt hg de jongeren, deze kun nen bereiken wat anderen niet kunnen. Indien geen krachtig verweer wordt geboden en dit kunnen de jongeren het beste doen, zal het grootbedrijf en coöperatie de plaatsen gaan in nemen. De jongerenorganisatie bestaat eerst vancif 1930. Met het jaar 1935 is een nieuw jeugdbestuur benoemd en men telt thans reeds circa 17 afdeelingen. Op de laatstgehouden landdag waren 500 jonge middenstanders aan wezig. Men organiseert cursussen en wil zoo trachten de jonge middenstanders speciaal meer inzicht te doen verkrijgen in koopman schap, studie en economisch inzicht. Spreker hoopt, dat het district nog eens tot oprichting van een afdeeling zal komen. Als laatste spreker sprak mr. dr. J. A. E. Buiskool te Schagen over de middenstander en de wet. Als een greep uit enkele wetten welke den middenstander speciaal betreffen, begint spr. te vertellen, dat het hem uit zijn praktijk is gebleken hoe weinig middenstanders eigenlijk eenig begrip hebben welke rechten en ver plichtingen zij hebben. Spreker herinnert aan de rede destijds ge houden tijdens de „Emihu" te Schagen, waar gewezen werd op het gevaar van dooddruk ken tusschen het grootkapitaal en de sociali satie als zijnde twee buffers. Hoe is het met de Zondagswet? Haast niemand op het platte land houdt zich er aan. In deze wet is thans een wijziging gebracht. Ook op de kwestie N.V., Commanditaire Vennootschap, en maatschap pen wijdde spreker een oogenblik. Het nut van de inschrijvingen in het han delsregister en de mogelijkheden, die men hieruit te weet kan komen, alsmede de rech ten en verplichtingen betreffende de Handels- naamwet werd met voorbeelden toegelicht. De invaliditeitswet werd wel als een nuttige en sociale wet aangevuld, doch hoe staat het eigenlijk met den middenstander als die oud is Spreker acht deze wet zeer eenzijdig. Ook de veiligheidswet passeerde de revue. De fail- lissementswet, die al te veel in den tegenwoor- digen tijd in toepassing wordt gebracht, noem de spr. een groot struikelblok. Spreker eindigde zijn rede vooral den nadruk leggende op het feit, dat juist de groep middenstand een krachtige steun moet hebben in het kapittel, zoowel rijk, provincie als ge meente. Voorzitter Nustadt sluit hierna de vergade ring. De meening van .verscheidene leden, dat het aantal klassen waarin de gemeenten voor de heffing van de belasting naar de eerste twee grondslagen verdeeld zijn, verminderd dient te worden, onderschrijft de minister geenszins. Hij is, integendeel, overtuigd, dat de bestaande indeeling in 9 klassen ook onder de tegenwoordige omstandigheden aan hare bedoeling beantwoordt. Naar de meening van de regeering biedt art. 31 duodecies, paragraaf 2, tweede lid, der wet op de personeele belasting aan de gemeentebesturen voldoende gelegenheid om, waar dit noodig is, den druk der belasting voor koffiehuizen, restaurants, enz. te ver lichten. Een uniforme regeling acht zij voor alsnog niet noodig en ook niet wenschelijk. Het door verschillende leden geopperde denkbeeld, de grondbelasting af te schaffen en te vervangen door 100 opcenten op de ver mogensbelasting, vindt bij den minister geen instemming. In de omstandigheid, dat de opbrengst van de belasting op goederen in de doode hand beneden de verwachting is gebleven, ziet de minister geen grond haar afschaffing te be vorderen. In antwoord op de door sommige leden ge stelde vraag omtrent de regeling van de kwartaalaanslagen kan worden medegedeeld, dat de invordering van deze aanslagen in ver schillende gevallen de bezwaren medebrengt, die in het algemeen aan het invorderen van ten kohiere gebrachte aanslagen zijn verbon den. In enkele gevallen lijdt de schatkist in derdaad schade, indien de belasting onver haalbaar blijkt te zijn. Bij het -ontwerpen van een in voorbereiding zijnd voorstel tot wijzi ging van de omzetbelastingwet wordt aan dit punt dan ook reeds aandacht geschonken. Bij de behandeling van genoemd wijzigings- ontwerp zal tevens worden overwogen, welke Wijziging noodig zal zijn met betrekking tot de regeling van de omzetbelasting voor de gemeentelijke lichtbedrijven. Naar de minis ter meent te weten zijn inmiddels door de wijziging, welke te dezen opzichte in de toe passing is gebracht, de vroeger gevoelde be zwaren vrijwel geheel ondervangen. Zooals de minister bij de behandeling van het ontwerp van wet tot heffing van opcen ten op sommige belastingen heeft medege deeld, zal door hem een verlaging van den accijns op gedistilleerd voorshands niet kun nen worden bevorderd. Middenstandscrediet. Bepaalde voornemens tot verderen uitbouw van het eigenlijke middenstandscrediet heeft de minister niet. Wel wordt door den minis ter van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een regeling voorbereid, welke beoogt het Fo kooien Groningen Friesland LEZING VAN Ir. F. P. HUISMAN. Door bovengenoemde afdeeling was Woens dagavond een openbare vergadering belegd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. Besproken zouden worden „Eenige urgente vragen in verband met de crisis maatregelen". De opkomst was niet groot. De voorzitter, de heer I. J. Schroevers, heet allen welkom, in het bijzonder den heer ir. Huisman en het Hoofdbestuurslid, den heer Govers. Het woord wordt dan gegeven aan den heer Huisman. Deze begint met te zeggen: „De lijst van uit te voeren maatregelen en voor schriften is reeds zoo lang geworden, dat men er bijna geen raad meer mee weet. Door den spreker werden vervolgens eenige maat regelen be icht. Met cijfers werden vele voorbeelden ge geven, hoe het zijn moest en hoe het thans is. Het blijven streven naar een kunstmatige markt is eisch en aangetoond wordt, dat de weg der producten van producent tot consu ment te lang en te duur is. In het vlot uitgesproken betoog wordt o.m. behandeld, dat de Melksteunbepaling van dé baan is. Heffing op consumptiemelk, Be drijfsbelasting voor consumptiemelkers, de bakkersmelk, enz., laat hij de revue passeeren. Dan volgen nog de verhoogde invoerrechten voor granen, die ook weer een last te meer zullen vormen. Er zal wel iets te bereiken zijn, maar dan moet men met eenheid van inzicht bij de hoogere instanties voor den dag komen en niet in diverse groepen en groepjes. Daarna spreekt de heer Govers over de Melksteunbeperking en wat daar wellicht vcor in de plaats komt. De voorzitter zegt den heeren dank voor hunne uiteenzettingen. De vergadering wordt in herinnering gebracht de cursus in ver bandleer, te beginnen op Vrijdag a.s. en verder nog de nieuwe contributieregeling. Deze zal op een andere vergadering besproken worden. Met dank voor de opkomst volgt OPENBARE VERKOOPING. achtereenvolgens benzine, petroleum, gasolie, zware- of stookolie, smeerolie en de eind producten paraffine en asphalt. Komend tot z'n eigenlijk onderwerp, zei spr. dat de vraag, aan welke eischen een goede smeerolie moet voldoen, niet precies te beantwoorden is. Elke motor heeft z'n eigen eischen en aan een analyse van de olie heeft men ook weinig. Alleen door langdurige ervaring zijn de groote maatschappijen, zei spr., in staat goede olie te leveren. Olie koopen is een vertrouwenszaak. Toch kunnen ook die groote maatschappijen zich niet garant stellen voor de olie, want er komt meermalen onoordeelkundig gebruik voor. Nu eens gebruikt men olie, die te dik of te dun is voor een bepaalden motor, dan weer wordt ze niet op tijd ververscht. Te weinig koelwater of vuil, verbrandingsproduc ten en water, die in de olie terechtgekomen zijn, geven storingen en de olie krijgt de schuld. Kan de maatschappij dus geen garan tie geven, wel wil ze door haar technischen dienst behulpzaam zijn en advies geven bij storingen. Een film „Van put tot pomp", waarvan de vertooning bijna twee uur duurde, gaf een goed beeld van het grondonderzoek, het boren, de winning van olie, de pijpleidingen, het transport, het opslaan, de distributie en het gebruik der verschil'ende producten. De heer Rezelman, voorz. van de afd. van de H. M. v. L., voor wier leden en genoodig- den deze lezing gehouden werd, dankte Ir. De Bruijn, die zeker bereikt had, dat door beter inzicht de keuze bij 't koopen van olie ver gemakkelijkt is. Hippolytushoel DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING. Hedenavond 8 uur houdt deze Zusterkring een bijeenkomst in het Consistoriegebouw. VERGADERING VAN DE N.S.B. -Dinsdag 26 November a.s. des avonds 8.15 zal in de zaal van den heer de Haan door de N.S.B. een openbare vergadering worden ge houden, waar als spreker zal optreden de heer van Kampen. LEZING OVER HET ABESSINISCHE CHRISTENDOM. Men deelt ons mede, dat Ds. Meihuizen al hier op Donderdag 28 Nov. a.s. des avonds 8 uur in het Consistoriegebouw een lezing zal houden over het Abessinische Christendom. POLITIE. Verloren: twee rgwielplaatjes. Gevonden: Een blauw werkjasje. Inlichtingen bij den gemeentebode. Mej. A. D. G. Smit, vroeger alhier, thans verloskundige, werkzaam in het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam, slaagde voor het diploma Verpleegster Witte Kruis. Mej. B. dé Ligt, alhier, slaagde te Amster dam als Apothekers-Assistente. VERGADERING KON. NEDERL. MIDDENSTANDSBOND. Het district XI (Noord-Holland-Noord) van den Kon. Ned. Middenstandsbond hield op Dinsdag 19 November j.1. een middag- en avondvergadering in hotel De Beurs te Schagen. De middagvergadering droeg een huishoude lijk karakter. Op de avondvergadering merkten we op het Dagelgksch Bestuur der gemeente Schagen, de Voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. Als sprekers traden op de heeren C. S. Th. van Genk, Secretaris van het Nat. Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel te Voorburg. F. L. van der Leeuw, directeur van het Bondsbureau van den K.N.M.B. F. W. Vlótman, vice-voorz. van het Jeugd bestuur van den K.N.M.B. te Den Haag en Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, advocaat en pro cureur, Directeur Nederl. Middenstandsbank te Schagen. Allereerst spreekt de heer Van Genk over de beteugeling van het cadeaustelsel. Spr. memoreert hoe de Middenstand steeds gestreden heeft het cadeaustelselsysteem bg wettelijke regeling te doen ophouden. Jaarlijks wordt nog voor 25 millioen gulden in ons land bij het publiek gedistribueerd buiten den Mid denstand om. Het cadeaustelsel leidt tot waar- devernietiging, omdat immers wanneer 'n be paald voorwerp toegegeven op 'n artikel eenige tijd in omloop is, dat in de oogen van 't publiek haar waarde verliest waardoor het minder wordt gevraagd. De groothandel welke cadeaux toegeeft, brengt deze artikelen nooit zelf op de markt Het Economisch Instituut heeft vooral voor de kruideniers, slagers, groentenhandelaren een statistische opgave gegeven, waaruit is gebleken, dat de netto-winst in deze groep varieert van 10 tot 20 pet. Wanneer dus in een EEN PRACHTIG RESULTAAT. De tooneelvereeniging U.D.I., die Vrijdag een uitvoering gaf ten bate van de kas der Nutsbewaarschool te Den Burg, heeft aan het bestuur dier inrichting een bedrag van ruim 230 gulden kunnen overhandigen als batig saldo van deze uitvoering. VERKIEZING POLDERBESTUUR. De herstemming voor de verkiezing van twee hoofdingelanden voor het Waterschap „de dertig Gemeentelijke Polders op Texel" zal plaats hebben op Maandag a.s. AANRIJDING OP DEN HOEK VAN DE WARMOESSTRAAT. Dinsdagmiddag reden op den hoek War moesstraatZwaanstraat te Den Burg mej. C. Bakker Phd. en de heer T. Graaf, die beiden per rijwiel dezen hoek wilden pas seeren, tegen elkaar. Mej. B. viel daarbij zoo danig, dat zij het sleutelbeen brak. De heer G. bekwam geen letsel. De Nachtegaal is op de heenreis 20 Nov. van Medan vertrokken en denzelfden dag te Bandoeng aangekomen. De Koetilang is op de terugreis 20 Nov. van Bandoeng vertrokken en denzelfden dag te Me dan aangekomen. De „Kwak" (terugreis) vertrok 20 Nov. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 20 Ncv. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 20 Nov. van A'dam en arriveerde denzelfden dag te Parijs. Wegens slecht weer ls het toestel niet verder gevlogen. Rijk te doen participeeren in het risico ver bonden aan de verleening van rentegevende voorschotten aan kleine middenstanders, die niet voldoen aan de voorwaarden, welke de Middenstandsbank gehouden is voor verstrek king van credieten uit hoofde van de bestaan de regeling te stellen. Vervolg Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Wat betreft de opheffing van Armenraden, zal met groote voorzichtigheid worden ge handeld. Nauwgezet wordt nagegaan in welke gevallen tot opheffing kan worden overge gaan, zonder gevaar, dat daaruit nadeelen zouden ontstaan waartegenover het voordeel van de bezuiniging zou wegvallen. Leeningen en conversies. De bevoegdheden, welke het wetsontwerp aan de regeering bedoelt te geven inzake het aangaan van leeningen en conversies, mogen ruimer zijn dan de tot dusver verleende, te ruim, althans ruimer dan noodig, zijn zij niet. Zij worden in dezen omvang vereischt, om, indien de situatie zulks toelaat, gebruik te maken van de daling van den rente-stand ter Kapitaalmarkt, ten einde de uitgaven wegens staatsschuld te verlagen. Daarbij is in aan merking te nemen, dat een verhoogde deel neming welke overigens alleen in geval van conversie kan worden geëischt door de Rgksfondsen in de te creëeren schuld het welslagen van zulk een transactie zal kunnen bevorderen. Dat door de voorgestelde be voegdheden de financieele opzet en het even wicht in de fondsen zal worden ontwricht, kan niet worden toegegeven. Defensie. Bij de Defensie betoogd; de regeering, dat verschillende feiten tot voorzichtigheid dwin gen bij den wensch om de uitgaven van de Defensie nog verder te verminderen, temeer waar ten onzent de uitgaven per hoofd der bevolking belangrijk lager zijn dan in andere kleine landen. Ten aanzien van het capitulan- tenselsel betoogd de regeering, dat er van aanranding der grondwettelijke bevoegdheden der lagere organen door het capitulanten- reglement. geen >rake is. Het thans aanwezige onderofficierskorps zal geleidelijk, uit hoofde van het normale ver loop, het leger verlaten en worden vervangen door zooveel capitulanten als door de burger lijke diensten kunnen worden opgenomen, ter wijl tevens zal worden zorg gedragen, dat zoo veel capitulanten als beroeps-onderofficier in dienst worden gesteld als noodig zal blijken om in het korps een behoorlijk loopenden be vorderingsgang te verkrijgen. Van opwachtgeldstelling of voortijdige pen- Sionneering kan geen sprake zijn. Spoorwegen. Ter zake van de bedenkelijke daling van de ontvangsten der Spoorwegen merkt de regee ring op, dat deze daling, welke de krachtige beperking van uitgaven aanhoudend achter haalt, toegeschreven moet worden aan oor zaken buiten de macht der directie. Geen uitbreiding der Staatsloterij. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven. Aan dit staatstuk wordt het volgende ontleend: Het is de regeering niet duidelijk, hoe op grond van het gebeurde met de belastingver laging en met de ontwerpen betreffende de z.g. vaste lasten twijfel kan rijzen, of de regeering den toestand wel juist beoordeelt. Bij de indiening van het ontwerp heeft de re geering als haar meening te kennen gegeven, dat belastingverlaging in hooge mate ge- wenscht moet worden geoordeeld. Zij heeft daaraan toegevoegd, dat zy hoopte, dat na de totstandkoming der bij het ontwerp voor gestelde maatregelen, enkele belastingen zou den kunnen worden verlaagd. Aanstonds heeft zij daarbij echter het voorbehoud gemaakt, dat dit alleen zou kunnen geschieden, indien de financieele toestand zich niet opnieuw in ongunstigen zin zou ontwikkelen. Uit dit voorbehoud blijkt, dat de regeering volkomen oog had voor de onzekerheden en gevaren, die in den toestand scholen. Op het stuk der vaste lasten heeft de regeering zich bepaald tot het doen van enkele voorstellen, die naar haar oordeel geen ongunstigen invloed op het crediet behoevenen uit te oefenen. De meening van enkele leden, dat de resul taten der aanvaarding van het bezuinigings- ontwerp nog in 1935 hadden moeten kunnen zijn bespeurd, berust, naar vele andere leden reeds opmerkten, op een misverstand. Wordt het ontwerp, naar de regeering vertrouwt, thans binnenkort door de Eerste Kamer aan genomen, dan zal het alsnog met ingang van 1 Januari 1936 slechts met uitzondering van de besparing op het onderwijs en de keu ringsdiensten van waren zijn werking kun nen aanvangen. Geringe bezuiniging. Het oordeel van verscheidene leden, dat, in dien dit ontwerp tot wet zal worden verheven, slechts geringe reëele bezuiniging zal zgn be reikt, kan de regeering niet onderschrijven. De meening van deze leden, dat het te be zuinigen bedrag ten hoogste 12 mill. be loopt en verwezenlijking van de overige voor stellen slechts een verschuiving van uitgaven of besparing in ver verschiet beteekent, is in strgd met de feiten. Het heffen van belasting van in den vreemde gevestigde Nederlanders, stuit in de practgk op tallooze bezwaren. Niettemin maakt de vraag, of hier met name op het terrein der successiebelasting iets kan worden gedaan, wederom een onderwerp van overweging uit. Uitbreiding der staatsloterij is een maat regel, waartoe uit hoofde van den grondslag, waarop het tegenwoordig Kabinet is opge bouwd, niet kan worden overgegaan. Bevordering gezonde Industrialisatie. Tegen overdreven verwachtingen op het stuk der industrialisatie heeft de regeering zelf bg herhaling gewaarschuwd. Er valt hier inderdaad op allerlei factoren te letten, waar bij ook de invloed, die de industrialisatie zal kunnen hebben, op onzen in- en uitvoer, ter dege in het oog zal zijn te vatten. Dit neemt niet weg, dat de regeering harerzijds alles wil doen, wat in haar vermogen is, om een ge zonde industrialisatie te bevorderen. Dat de politiek der regeering te weinig ge richt zou zijn op vermeerdering van den uit voer, moet de regeering met de meeste be slistheid ontkennen. Integendeel is geheel haar streven op die vermeerdering gericht. Dat de uitvoermogelijkheden door muntdevaluatie zouden worden bevorderd, hebben de ervarin gen der laatste jaren in andere landen aller minst aangetoond. De regeering kan niet anders doen dam her halen, dat van haar geen voorstel tot devalua tie en geen vrijwillig prijsgeven van den gou den standaard is te verwachten. Wel is zij ten volle bereid harerzijds iedere poging tot stabilisatie der ruilmiddelen te bevorderen. Het „Plan van den Arbeid" is in zgn alge- meenen opzet voor de regeering niet aan vaardbaar. Met de mogelijkheid der finan cieele werkelijkheid heeft het geheel onvol doende rekening gehouden. Het is dan ook volstrekt uitgesloten, dat de regeering aan de verwezenlijking van het .Plan zou kunnen meewerken. Een en ander sluit echter niet uit, dat, naar de meening van de regeering, in het Plan onderdeelen voorkomen, die alle aandacht ver dienen. De salarisverlaging der ambtenaren. Naar aanleiding van de ernstige bezwaren van verscheidene leden tegen de voornemens der regeering met betrekking tot de verlaging van de salarissen der ambtenaren, zy mede gedeeld, dat de regeering de daarmede be oogde besparing op de Rijksuitgaven onver mijdelijk acht en dat zij daarom haar stand punt ten deze onverkort moet handhaven. Het ligt geenszins in de bedoeling, zoolang geen sluitende begrooting is te bereiken, elk jaar 5 op de ambtenarensalarissen te kor ten. De noodzakelijkheid van een dergelijken maatregel kan namelijk pas volledig beoor deeld worden, wanneer de tijd daar is om een zoodanigen maatregelen te treffen. De mededeeling, dat de inrichting van de werkkamer van den Minister van Landbouw en Visschery 6000 zou hebben gekost, is een verzinsel. De juiste kosten hebben bedragen 3365.40. WETSONTWERP TEGEN VESTIGING VAN VREEMDELINGEN IN ONS LAND WORDT SPOEDIG INGEDIEND. De minister van Sociale Zaken heeft Dins dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp tegen vestiging van vreem delingen in ons land binnen den allerkortsten tijd zal worden ingediend. BELANGEN VAN BESTELLEND POSTPERSONEEL Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en tele foonpersoneel (C.B.P.T.T.) heeft in een adres aan den raad van ministers geprotesteerd tegen het voornemen om in de steden het aantal vastgestelde brievep- en telegrambe stellers in te krimpen en in de naaste toe komst op het platteland ln het geheel geen vast personeel meer met de bestelling te belasten. Algemeene vergadering te Alkmaar. In zijn openingswoord op de algemeene vereenigmg tot ontwikkeling van een land bouw, m Hollands Noorderkwartier, noemde de voorzitter, de heer P. Bürm: nn. den loe- stand in de landbouwbedrijven illes behalve aanlokkelijk. Een lichtpunt noemde hg de in stelling van een afzonderlijk ministerie van landbouw. Voorts oordeelde spr., dat reeds was gebleken, dat de landbouw in minister Deckers vertrouwen mag stellen. Vrg algemeen wordt in het bijzonder de in trekking van de regeling voor de melksteun beperking, zooals deze in Januari zou worden ingevoerd, gunstig beoordeeld. Spr. hoopte dat de minister er in zou slagen voor de helaas onmisbare landbouwsteun zulke maatregelen te kunnen treffen, dat de bedrgveh zooveel mogelgk hun vrijheid behouden. Verblijdend noemde hg de stemmen, die in ternationaal opgaan en die pleiten voor den terugkeer tot het vrije handelsverkeer. Spr, eindigde met een krachtig woord om in de toekomst samen te werken. Als plaats voor de volgende vergadering werd Hoorn gekozen. In plaats van den heer P. Stapel Czn. werd tot vice-voorzitter de heer J. de Veer te Schagen gekozen. Ir. Lienesch deelde mede, dat men in Amerika tot het inzicht komt, dat de productie van alcohol door den landbouw een zeer belangrijk vraagstuk is. In Italië bestemde men reeds in Mei 40.000 H.A. voor bietenteelt met het oog op de alcoholproduclie. De commissie over het bieten-alcoholvraagstuk voor twee jaar inge steld door Holl. Noorderkwartier, heeft met de regeeringscommissie over het vraagstuk van gedachten gewisseld, en daarbjj speciaal het landbouwbelang op den voorgrond gesteld. Spr. verheugde zich er over, dat de regeering thans ernstig aandacht schenkt aan dit zoo actueele vraagstuk. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het vraagstuk om verbetering te brengen in het tentoonstellingswezen in de provincie. Unaniem erkende men daar van de wenschelijk- heid. Aan het bestuur werd machtiging ver leend hiervoor een commissie samen te stellen. Dr. J. Grashuis te Arnhem hield in de mid dagvergadering een lezing over het onderwerp: De C.L.O.-contröle op mengvoeders in het be lang van een goede mineralenvoorziening van onze huisdieren. i Hr. Ms. „GELDERLAND". Hr. Ms. „Gelderland" is 18 November 17.30 uur vertrokken van Santa Cruz de Teneriffe. TORPEDOJAGERS NAAR INDIË. Hr. Ms. torpedobootjagers „Kortenaer" ei? „Van Ghent" bevonden zich 17 November te 12 u. op 34.50 min. N.br. en 20 gr. 9 min. O.W De officier van gezondheiu van Hr. M», „Van Ghent" gaf medische hulp aan een Noorsch schip, dat om doktershulp had ge seind. Kap. ter zee G. W. Stöve, commandant van Hr. Ms. kruiser Java in Oost-Indië, zal met dezen bodem omstreeks Maar naar Ne derland vertrekken en worden gebracht op de werf van de Kon. maatschappij de Schel de te Vlissingen, om de vuurleiding-instal latie te moderniseeren, welke op de fabriek Hagemeier te Hengelo in gereedheid wordt gebracht. Luit. ter zee le kl. P. J. G. Huger is overgeplaatst van de Orvderzeedienstkazerae aan 'boord van Hr. Ms. torpedo-instructie schip Schorpioen te Nieuwediep. Luit. ter zee 2e kl. L. J. van der Veen is overgeplaatst van Hr. Ms. torpedo-instructie schip Schorpioen aan boord van Hr. Ms. tor pedoboot te Nieuwediep. De officier van gezondheid van Hr. Ms. Van Ghent heeft op 17 November medische hulp verleend aan een Noorsch schip, dat om doktershulp geseind had. Luit. ter zee 2e kl. P. C. Wouters is belast met het bevel over Hr. Ms. torpedoboot Z 8 te Nieuwediep. Off. van den M.S.D. 2e kl. A. J. Romgn is overgeplaatst van het Wachtschip te Willems oord aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 7 te Nieuwediep. ALKMAAR, 20 Nov. Scheiveemarkt, Aangevoerd 532 runderen en 69 kalveren: kalf koeien f 120180; melk koeien 130285; geldekoeien 70150) kalfvaarzen 75120; geldevaarzen 65— 110; graskalveren 2540; stierkalveren. f 5080; kalveren (geschetst) 4570. Han del matig. De aanvoer bedroeg vorig jaar 689 runderen en 58 kalveren. AMSTERDAM, 20 Nov. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt aren de prijzen onveran derd. Aanvoer 154,100 kg. AMSTERDAM, 20 Nov. Veemarkt Aangevoerd: 230 vette kalveren: le kw. 5460 cent, 2e kw. 4852 cent en 3e kw. 3846 cent per kg levend gewicht; 28 nuchtere kalveren 3.507; 229 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 4849 cent, zwar< varkens 4647 cent en. vette varkens 44—45 cent per kg slachtge- wicht. Ter veemarkt waren heden 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken aange voerd. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Nov. 2300 kg aardappelen: bl. eigenheimers 2.402.90; 8800 g uien: gele nep 9.20, gele drielingen f 0.800.90, gele uien 1.80— 2.10, grove 2.602.90; 14,000 kg roode kool 2—6.70; 12,000 kg gele kool 1—5.20 en 15,000 kg D. witte kool 2.30—4.50, alles per 100 kg; 1200 str. andijvie 0.701.10. NOORDSCHARWOUDE, 20 Nov. Uien grove 2.402.60, gele nep 3.20; peen 1.40; kroten 13.30; roode kooi 4.204.90; Deensche witte kool 3.6b4.20, alles per 100 kg. SCHAGEN, 21 Nov. 31 geldekoeien (magere) 90140; 125 idem (vette) 140210- 14 kalfkoeien 130 200; 30 vaarzen 70120; 28 graskalveren 3080; 30 nuchtere kalveren 614; 184 schapen (vette) 1721; 180 overhouders 9—14; 11 varkens (vette) per kg 0.38 0.40; 111 biggen 10j.4; konijnen 0.25— 1.50; 80 kippen 0.40- -0.75; eenden 0.30— 0.60; haantjes j 0.25. PURMERENi., 19 Nov. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen kaas, wegende 30.000 kg. Hoogste prijs 18. Handel matig. 18 stapels kleine boerenkaas 18.50 per 50 kg. Handel stug; 967 kg boter 1.45— 1.55 per kg. Dinsdagmiddag na i ten overslaan van notaris v..-i Veen uit Schagerbrug bg den heer Schrieken alaier, de openbare verkoop plaats van een baerenhuis, boet en weilancf, ter grootte van 8 30 ha, gelegen aan den Belkmerweg, alhier, nagelaten door wglen den heer C. Hooij. De vorige week was een en aDder ingezet op f 10.087.76, het werd nu gemgnd door de familie Hooij op f 900.Totale opbrengst dus f 10.96776. Onze corr. te Anna Paulowna schrijft ons; Het teikens weer opklinkend luid geschater, het lustig meezingen, de vrooigke gezichten, het waren allen uitingen van de prettige stemming, die Woensdagmiddag in de zaal van den heer Slikker heerschte en tevens de bewijzen, dat de Heldersche Courant ook hier weer op den kindermiddag den juisten toon wist te treffen. Wie van alle medewerkenden het grootste aandeel in het slagen van dit kinderfeest had, zouden we moeilijk kunnen zeggen. Want dachten we, toen we 't boven over de uit bundige pret hadden, natuurlijk in de eerste plaats aan den c own Jan Katrol, aan den goochelaar met zgn grappige toeren, waarin de kinderen zoo leuk betrokken werden, het succes van den middag was toch niet enkel gelegen in datgene, wat de kinderen deed lachen. Hadden de speelman, die op velerlei instrumenten zijn wijsjes speelde, die de kin deren konden meezingen, de teekenaar, wiens prestaties met aandacht werden gevolgd en de meisjes, naar wier spel en reidans zoo rustig werd geluisterd en gekeken, niet even eens een groot aandeel in dat succes? Die aandacht en de rust, die dan in de zaai met de zoo pas nog luidruchtige kleinen was, be wezen immers, dat ook hun aandeel in het programma insloeg. En laten we voor het welslagen ook de „stille" medewerksters niet uitschakelen, de dames C. Dietrich, C. Speyer en W. Derksen, die met de meisjes de dans en zangspelletjes instudeerden en op de piano begeleidden. "Het was een fijne middag voor de kinderen, waarvan een tiental nog bij loting gelukkig gemaakt werd met een cadeautje, en die allen bij den uitgang met een reep verblijd werden voor ze naar huis gingen. STEUN IN NATURA. In de maand December zal aan de werk- loozen in deze gemeente weer steun in natura (steun B) verstrekt worden. Wie daarvoor in aanmerking wenscht te komen, kan ter secretarie of by z'n vakbond formu lieren bekomen, die vóór 8 December ter ge meentesecretarie ingeleverd moeten worden. Men houde er daarbij rekening mee, dat alleen

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15