Buitenlandsch Overzicht. IlVuWM Het Ongesloten Venster NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WSERINGEN EN ANNA PAULOWNA Winlerscto Seis BINNENLAND 1936. No 7677 EERSTE BLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 63ste JAARGANG KONIJN' s AUTOMATIC Een samenzwering in Japan ontdekt. Een geregelde dienst ParijsSjanghai. De strijd om de jeugd in Duitschland Weigering van den Duitschen groet. Geen nobelprijs voor den vrede. De groote fascistische raad. Een dreigement van de Tevere. Het geheim §9 van den kok. II WW De spanning in Egypte. Indische begrooting voor COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. NederL Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.2a Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVEBTENTIÉN? 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bi) niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De positie van Laval verzwakt; Laval wordt nog „geduld De strijd in Abessinië. - De autonomistische beweging in Noord' Ghina, of het visschen van Japan in troebel water. De positie van Laval. De positie van Laval als minister-president van Frankryk is niet benijdenswaard, men heeft hem eigenlijk het vertrouwen opgezegd en tolereert hem, al werkt men hem aan den anderen kant weer tegen. De Nw. Rott. Crt. schreef er Dinsdagavond o.m. in een hoofdartikel over: Men laat Laval met rust, hoe noodlottig men ook zijn buitenlandsch beleid in volle op rechtheid moge vinden, en hoe gaarne men ook tegenover eigen aanhangers zijn finan- cieele politiek, die vele Franschen zoo pijnlijk treft, zou bestrijden. Men beseft wel, dat het niet anders kan, en is blijkbaar blij, redenen of voorwendsels te hebben, om Laval gelegen heid te geven dit werkje op te knappen. Deze vreugde is blijkbaar sterker dan de bezorgd heid of ergernis over Laval's internationaal beleid. Dat degenen, die aan de verantwoor delijkheid voor de financiën op dit oogenblik kunnen ontsnappen, die gelegenheid niet ver zuimen, ziet men nog eens extra verklaard door de jongste gegevens over de Fransche staatsinkomsten. Deze zijn sedert 1 Januari, alles bij elkaar, 210 millioen guldens lager geweest dan in de overeenkomstige periode van 1934. Alleen al de inkomstenbelasting had 118.9 millioen gulden minder opgeleverd. De inkomsten uit indirecte lasten en mono polies waren 400 millioen gulden onder de ra ming gebleven. Onder die omstandigheden kan niemand met kans op verantwoordelijk heid nog besparingspolitiek van de regeering bestrijden. Het eenige, wat de partijen zich kunnen veroorloven aan tactiek is. deze poli tiek door den tegenstander te laten opknap pen. Dat is wel een half jaar wachten waard, als de verkiezingen naderen. De oorlog in Abessinië gaat zijn gang en wij nemen zoo langzamerhand, laat ons eer lijk zijn, een passieve houding in tegenover het onrecht, dat daar plaats heeft Wij be doelen niet de regeeringen, want die zijn overgegaan tot het toepassen van de sancties, waartoe de Volkenbond besloten heeft maar de individuën. De diepe verontwaardiging, die bij het begin van dezen oorlog, bij ieder be stond, en openlijk werd uitgesproken, heeft plaats gemaakt voor een soort passiviteit, die de dingen voor kennisgeving aanneemt En toch, er is nog alle reden om met toene mende verontwaardiging den strijd in Abessi nië gade te slaan. Is het niet in en in bedroe vend wat daar dagelijks gebeurt in Oost- Afrika? Men leze maar eens onderstaand D.N.B. bericht uit Asmara over een vliegtuig operatie op groote schaal, en men zal op nieuw de ergernis in zich voelen opkomen over het weerzinwekkend optreden van Italië. Het gevecht tusschen Italiaansche bommen werpers en Abessynsche troepen, dat Dinsdag in het gebied tusschen Amba Aladji en An- talo is gevoerd, wordt van militaire zyde ge kenmerkt als de grootste operatie in de lucht sinds het uitbreken der vijandelijkheden. Twee eskaders, bestaande uit 20 vliegtuigen, ont dekten bij Boeia, ten zuiden van Makallé, sterke Abessijnsche afdeeltngen. Om de troepen beter te kunnen bom bardeeren, vlogen de toestellen heel laag. Daarbij ontstond een bitter gevecht. De Abessiniërs hadden de heuvels bezet en vuurden nu van boven op de lager vliegende bommenwerpers. Niet minder dan 7000 Abessiniërs namen de Italiaansche toe stellen onder vuur met geweren, mitrailleurs en luchtafweergeschut. Alle vliegtuigen kregen kogelgaten en een mecanicien werd door een schot in een been ernstig gewond. Het vliegtuig van graaf Ciano moest een noodlanding verrichten eu van een ander toestel brak bij het neerkomen te Hausien het landingsgestel. Het aantal bij dit groote luchtbombar dement gedoode en gewonde Abessiniërs moet zeer groot zijn. Reuter meldt nog, dat de vliegtuigen by het gevecht daalden tot 30 M. boven den grond, waarbij zij een groote hoeveelheid bommen van 2 kg lieten vallen. In totaal zou ongeveer 6000 kg aan bommen uitgeworpen z«n. Voor een dergelijk optreden is maar een woord: „Afschuwelijk". Japan zit de laatste weken weer leelijk te wroeten in China, Na dat het Mandsjoekwo daarvan had losge scheurd, is het nu een stapje verder gegaan en wil een groot gedeelte van Noord-China losmaken van Nanking, om het tot een auto nomistische staat te maken. Reuter meldt uit Peking, dat volgens een bericht uit betrouwbare bron, genei-aal Doi- hara, de leider van de Japansche militaris tische politiek in China, een ultimatum heeft doen toekomen aan de plaatselijke militaire autoriteiten in Noord-China. Daarin heeft hij geëischt, dat vóór Woens dag een gunstig antwoord zou worden gege ven inzake de nieuwe autonome federatie. Daar op het oogenblik een groote Japan sche troepenophooping aan den Grooten Muur bijeen is, die Hopei met een inval bedreigt indien het plan voor Noord-China's autono mie niet verwezenlijkt wordt, zal het ant woord op het ultimatum natuurlijk gunstig luiden. Blijkens een telegram uit Tokio zijn de be sprekingen tusschen den minister van 'buiten- landsche zaken Hirota en den Chibeeschen gezant Tsjang Tsopin, die thans te Nanking met verlof vertoeft, over een herziening van de betrekkingen tusschen Japan en China Dinsdag hervat tusschen den Chineeschen legatieraad Ting en den onder-minister van buitenlandsche zaken Sjigemitsoe. Hirota en Tsjang hebben destijds de z.g. drie grondslagen van een herziening der be trekkingen tusschen Japan en China bespro ken, welke grondslagen inhielden: le. Onder drukking van de anti-Japansehe agitatie in China en Japansch-Chineesche samenwer king; 2e. herstel van de betrekkingen tus schen Noord-China en Mantsjoekwo; Se. sa menwerking tusschen Japan en China ter be strijding van de communistische actie. DAG EN NACHT BEZORGING f 0.25 PER PORTIE. Een der personen, die te Tokio gearres teerd waren, onder verdenking, betrokken te zgn by een samenzwering, heeft bekend, dat het in het voornemen heeft gelegen, Tokio en vyf andere groote steden omstreeks mid den December in het donker te zetten door de verwoesting van de electrische centrales, terwyi ook andere terroristische daden zou den worden gepleegd. De Fransche en Chineesche regeeringen hebben een overeenkomst geteekend betref fende een geregelden dienst Frankrijk— China door voortzetting van de iyn Marseille Saigon—Hanoi tot Sjanghai en Hankou. Het laatste traject zal bevlogen worden te zamen met de China National Aviation Cy. Door deze overeenkomst liggen Parijs en Shanghai nog slechts 9 dagen van elkaar verwyderd, terwijl de huidige verbinding 18 dagen vereischt. De overeenkomst is een overwinning voor de Fransche luchtvaart, aangezien zij de eerste is, welke China met een buitenlandsche mogendheid gesloten heeft. (Nw. Rott. Crt.) De burgemeester van Kettwig in het Rijn land had een gemeentebeambte ontslagen omdat deze weigerde zijn kinderen bij de Hitlerjeugd te laten indeelen. Als katholiek vond de beambte dat zijn kinderen bij de katholieke jeugd-organisatie hoorden en tegen zijn ontslag kwam hij In beroep bij het arbeidsgerecht te Essen. Dit heeft hem nu in het ongelijk gesteld op de overweging dat de burgemeester, die het ontslag had ge geven, omdat hij niet wilde samenwerken met Iemand, die de fundamenteele beginse len van het nationaal socialisme niet wil aanvaarden, in zyn recht was. Deze beslissing is van verre strekking voor tal van katholieke gemeente-ambtena ren en beambten, die zich tot dusver op het zelfde standpunt hebben geplaatst als hun collega uit Kettwig. Als reden tot ontslag uit dienst verband. De rechtbank te Halle a. d. Saaie heeft een belangrijke principieele beslissing geno men. Een firma vroeg of zij een harer em- ployé's die weigerde den Duitschen groet te brengen zonder opzeggingstermijn en zonder schadevergoeding voor loonderving mocht ontslaan als de betrokkene behoorlijk ge waarschuwd was. De rechtbank besloot, dat een patroon niet het recht heeft den Duitschen groet bij elke gelegenheid in de fabriek verplicht te stellen voor al haar ondergeschikten; in het algemeen moet iemand binnenshuis nog vrij zyn, maar als de weigering berust op de voorop gezette bedoeling van den weiger achtige om daardoor ostentatief het gezag niet van den patroon, maar van den staat te ondermijnen, dan kan de patroon den be trokkene op staanden voet ontslaan. DUITSCHER VAN SPIONNAGE IN ENGELAND BESCHULDIGD. De Duitscher dr. Hermann Görtz is Dins dag in de gevangenis van Brixton opgesloten, op beschuldiging van luchtvaart-spionnage ten gunste van Duitschland in en om het militaire vliegveld van Broadstairs in Kent. De rechtbank van de Cinque-Ports te Margate had termen gevonden om den bekl. aan de justitie uit te leveren, waarop het bevel tot gevangenhouding uit Londen ls gekomen. Het Nobel-comité van het Storting heeft besloten dit jaar geen Nobelprys voor den vrede uit te reiken. Een sober communiqué. De bijeenkomst van den Grooten Fascisti- schen Raad werd na de tweede zitting, die van Maandagavond 10 uur tot 's nachts 1 uur duurde, voor een maand verdaagd. De volgende zitting werd vastgesteld op den 18en December. In het korte officieele communiqué, wordt slechts gezegd, dat de vergadering stond onder voorzitterschap van den Duce die een rapport, dat twee uur vorderde, uitbracht militairen en poiitieken aard. Aan de over het rapport van Mussolini ge voerde debatten namen Grandi, Federzoni, Marconi, Farinacci, Balbo en Thaon de Revel deel. ,J3y een beleg behoort een uitval". Het Romeinsche blad Tevere zegt in een bespreking van de sancties, dat de staatslie den te Genéve hebben afgekondigd, dat de sancties slechts dienen om druk uit te oefe nen. Dit kan in theorie juist zijn, maar in de practijk zou die druk kunnen uitloopen op sabotage van den oorlog in Oost-Afrika. In Engelsche bladen is gesproken van de oeco- nomische belegering die Italië thans door staat; het beeld is juist maar men moet wel onthouden, dat by een beleg ook een uitval U mag het gerust S| weten Amoko, Amoko, het nieuwe bindmiddel. 1|| Bij eik pak Amoko gratis Ë9 het recepten boekje 6x6 mem met een aanbeveling van ||g| Prof. Dr. E. C. v. Leersum. ffjjj GEBRUIK ^NEDERLANDSCH ^AARDAPPELMEEL1 y J N.V. ONDER ONS" t DE XRIM (Overijsel) Fabrikante van CRACKFREE Edelsiijtsel behoort, en dat die uitval den oeconomischen oorlog wel eens in een werkeiyken zou kun nen veranderen. Europa heeft het gewild, maar door de sancties loopt het nog slechts over grond waaronder mynen liggen. Het telegram van Nahas pasja aan den Volkenbond. Nahas pasja beschuldigt Groot-Britannië in het telegram, dat hy aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond gezonden heeft, van een dubbel gelaat. Het eene gelaat predikt te Genève den vrede en de rechtvaardigheid, ter- wyi het andere de onafhankeiykheid van Egypte aanvalt en bezit neemt van zyn ha vens en zyn grondgebied. Reuter meldt uit Genève, dat men daar verklaart, dat het memorandum van Nahas pasja niet in overweging genomen zal kun nen worden, daar de toezending hiervan niet is geschied overeenkomstig de Volkenbonds procedure, volgens welke dergelijke protesten moeten worden ingediend door een lid van den Volkenbond in een officieele mededeeling. Het ls weinig waarschijniyk, dat deze voor waarde in het onderhavige geval is vervuld. ■i i i Bij verwezenlijking van alle voor gestelde maatregelen een tekort van ruim 25 millioen. Ingediend is de begrooting van Neder- landsch-Indië voor het jaar 1936. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Amendementen van den Volksraad. Tydens de behandeling van de ontwerp- begrooting in den Volksraad is o.m. het vol gende amendement aangenomen. Amendement-Thamrin, tot opneming in hoofdstuk IV van afdeeling Hl van een nieu wen middelenpost, beoogende de invoering van een uitvoerrecht op kinabast en kinaproduc ten. Dit amendement is door den gouverneur- generaal niet aanvaard, omdat zich by de ge noemde uitvoerartikelen geen zoodanige om standigheden voordoen, dat de heffing van het voorgestelde recht hetwelk overigens de door de bevolking geproduceerde kinabast met ongeveer 30 procent van de waarde zou treffen thans verantwoord ware te achten. De eindcijfers. De thans ingediende begrooting vertoont de volgende eindcijfers: Geheele Gewone Buitengew. 1936 dienst dienst dienst Uitg. ƒ478.680.518 ƒ457.420.864 ƒ21.259.654 Ontv. „432.048.433 „410.983.975 21.084.453 Tekort 46.632.085 46.436.889 195.196 Na aftrek van de rechtstreeks tegenover de uitgaven staande ontvangsten en omgekeerd na uitschakeling onder ontvangsten en uit gaven van een bedrag van 5.000.000, zijnde de opbrengst van het by zonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber en de daarentegenover gestelde uitgaven wordt voor den gewonen dienst de volgende opstelling verkregen: Uitgaven293.299.000 Ontvangsten 246.862,000 Tekort 46.437.000 Vergelijking met voringe jaren. Vergeleken met de vorige raming voor '35, na overbrenging van de daarvoor aangewezen ongebruikte credieten van 1934 naar 1935, vertoont het tekort over 1936 een verminde ring met rond 3.356. 000, Deze geringe ver betering van de budgetaire positie is geheel te danken aan een verdere daling van de zui vere gewone uitgaven, die 7.384.000 lager konden worden geraamd, waartegenover de ontvangstenraming 4.028.000 by de begroo ting voor 1935 ten achter biyft. Na elimineering' van de elkaar opheffend® inkomsten en uitgaven, voortvloeiende uit het uitvoerrecht op bevolkingsrubber, kan onder staand beeld gegeven worden van den gewo nen dienst gedurende de crisisjaren. Zuivere gewone Gewone Jaari uitgaven ontv. Tekort in millioenen Uitkomsten 1933 401 289 112 1934 367 293 74 Raming1935 339 281 49 Verwachting 1935 327 278 49 Raming...... 1936 324 275 Pensioenen» Wat de pensioenen betreft, blykl de door de verandering in het stelsel van financie ring teweeg gebrachte verlichting van druk met 10 millioen weder gedeelteiyk ongedaan te zyn gemaakt door den stygenden last van nieuwe pensionneeringen. By de raming van 1936 is aangenomen, dat de huidige pensioen korting, welke zonder nadere wette'yke voor ziening ultimo 1935 afloopt, bestendigd blyfL Gebeurt dit niet, dan moet de raming nader met f 8 millioen verhoogd worden. Leeningsdierasfc By de middelenraming voor 1936 is reke ning gehouden met de bestendiging van de volgende crisisheffingen: 50 opcenten op de inkomstenbelasting; 100 opcenten op de ven nootschapsbelasting; 50 opcenten op de invoerrechten. Voorts is gerekend op een verhooging van den bieraccyns van f 5 tot f 6 per hl met handhaving van de daarboven geheven 50 opcenten. Een daartoe strekkende aanvul- lingsbegrooting voor 1935 wordt afzonderlyk voorgebracht. Te nemen maatregelen» By de indiening van de hoofdbegrooting werden bij den Volksraad de volgende maat regelen aangekondigd, waarvan de eerste inmiddels reeds in den vorm van een nood- ordonnantie het Indisch Staatsblad heeft be reikt. A. Middelenversterking. 1. Heffing van een fiscaal uitvoerrecht op ondernemingsrubber en tegoedschryving aan de middelen van een evenredig deel van de opbrengst van het byzonder invoerrecht op bevolkingsrubber, opleverende voor: de ondernemingsrubber en de bevolkingsrubber in streken met individueele restrictie 8.700.006 de bevolkingsrubber in smeken, waar geen individueele restrictie wordt toegepast 2.150.006 2. Invoering van een door de aardolie-industrie op te brengen heffing van voor binnen! andsch gebruik bestemde producten der aardolie-industrie 5.000.006 Ji Totaal 10.850.006 B. Uitgavenvermindering. 1. Verschillende maatregelen betreffende de salarissen en loonen, in hoofdzaak neer komende op een consequente aanpassing daarvan aan de beginselen van de „Herziene Bezoldigingsregeling Burgerlyke Landsdienaren 1934" 10.000.006 2. Verdere qualitatieve herzie ning der personeelsformaties600.006 6. Verder gaande korting op de pensioenen 2.000.006 Totaal 12.600.006 Feuilleton Naar het Engeisch van ETHEL WHITE i. i) „Hebt u gesloten, Zuster Hanna?" „Ja, Zuster Claire." „Alle deuren? Alle vensters?" „Ja, ja." I och, terwijl ze den laatsten grendel van de voordeur dichtschoof, was er in Zuster Harma's geest een bang voorgevoel. Ze had... iets vergeten... iets. Ze was jong en aantrekkelyk, maar er was een bezorgde spanning in haar knap gezicht. Hoewel ze de vele eigenschappen bezat, die een waarborg vormden voor suc ces in haar verpleegsters-carrière moest ze steeds op haar hoede zyn tegen een gevaar lijke belemmering... Ze had een slecht geheugen. Totnogtoe had zich dit alleen gemanifes teerd in onschadeiyke kleinigheden. Maar wat thans gebeurd was, was meer dan ver- schrikelijk, het was niet veel minder dan een ramp. Laat in den middag had ze den zuurstof- cj-iinder, dien zy het laatst gebruikt had, leeg gevonden, de stop zorgeloos losge schroefd. Er moesten direct maatregelen genomen worden, want de patiënt, Professor Glendower Bake, leed aan de gevolgen van ernstige gas vergiftiging. Ofschoon de duisternis reeds in gevallen was, had Hes, de huisbewaarder en bediende van den professor den ponny moeten inspannen voor den langen tocht over de bergen om nieuwen voorraad te halen. Zuster Hanna had, toen hy vertrok een gevoel van leegte en verlatenheid. lies was een voolijke ziel en een rots van kracht. Het was slecht weer en de gestadig neer gutsende regen lag als een mantel over de grauwe heuvels. De weg door de vallei kron kelde zich als een modderig touw tusschen druipend struikgewas en lage eiken. Hes schudde het hoofd toen hy naar de woeste eenzaamheid van het landschap keek. „Ik vind het vervelend om jullie vrouwen alleen met hem achter te laten. Doe de luiken yoor alle deuren en vensters zuster, en laat niemand binnen voor ik terug ben." Hy reed weg zijn lantaarns leken glim wormen In de sombere duisternis. Duisternis en regen. Het doorweekte kreu pelhout scheen te trillen en te vervagen, zoo dat spookachtige boomen de gestalte konden aannemen van ineengedoken mannen, die naar het huis slopen. Zuster Hanna haastte zich te sluiten. Ter wijl ze haar kandelaar van kamer tot kamer droeg, had ze de onbehaaglyke gewaarwor ding, dat ze van alle kanten bespied werd. Met diepe schaamte dacht ze weer aan die onvergeeflyke nalatigheid met den cylinder. Het had haar een ellendig gevoel van wan trouwen in zichzelf gegeven. Ze was overver moeid doordat ze den patiënt alleen verpleegd had, tot voor drie dagen een tweede zuster was gearriveerd. Maar dat sprak haar niet van schuld vry. „Ik ben niet geschikt voor verpleegster,'' had ze zich in bitter zelfverwyt voorgehou den. Ze bewoog zich nog als in een droom toen ze de voordeur sloot. Het was Zuster Claire'a stem, die haar weer tot zichzelf deed komen. Zuster Claire's verschijning boezemde ver trouwen in, ze was flink gebouwd, met krach tige gelaatstrekken en kort geknipt zwart haar. „Is hij weg?" vroeg ze met haar lage, don kere, ietwat schor klinkende stem. „Hes? Ja." Zuster Hanna nerhaalde zyn waarschu wing. „Hij komt zoo gauw mogeiyk teurg," voeg de ze er aan toe, „maar dat zal toch pas tegen den morgen zijn." „Dat wil zeggen," zei Zuster Claire, „dat we alleen zijn." Zuster Hanna lachte. „Alleen? Drie fiksche vrouwen, die heel goed op zichzelf kunnen passen." „O, ik ben niet bang. Zuster Claire wierp haar een eigenaardigen blik toe. „Ik ben vei lig genoeg." „Hoezoo?" „Door u. Hy raakt my met geen vinger aan als hy u ziet." Zuster Hanna trachtte haar bekoorlyke verschijning met een lachje te kleineeren. „Wat dat betreft," meende ze, „zyn we al len veilig." „Dacht u? Een eenzaam gelegen villa geen man in huis. En drie vrouwen, waarvan twee jonge." Zuster Hanna's blik gleed af naar haar ge steven boezelaar. Zuster Claire's woorden ga ven haar het gevoel van een lokaas te zijn een geit die in de wildernis vastgebonden was als prooi voor een tyger. „Praat toch niet zoo'n onzin!" verzocht ze scherp. De publieke opinie was den laatsten tyd opgeschrikt door een reeks gruwelijke moor den. Telkens was een verpleegster het slacht offer geweest. De politie zocht een medisch student Sylvester Leek. Men veronderstelde dat zyn geestvermo gens gekrenkt waren, tengevolgde van een ongelukkige liefde voor een leerlingver pleegster. Hy was uit het ziekenhuis, waar hij assistent was geweest verdwenen na een volkomen zenuwinstorting tydens een opera tie, die hy bywoonde. Den volgenden morgen was een nachtzus ter geworgd in de waschkeuken gevonden. Vier dagen later stierf een tweede verpleeg ster een gewelddadigen dood ln den tuin van een villa ln de buitenwijken van de stad. Na een tusschenpoos van veertien dagen vond men een van de zusters, die Sir Thomas Jo- nes verpleegde geworgd in haar slaapkamer. De laatste moord was gepleegd op een groot buiten. De bewoner" van eenzaam gelegen landhuizen en villa's werden door een pani- echen schrik bevangen. Vrouwen grendelden de deuren en geen meisje durfde zich 's avonds zonder gezelschap buiten te wagen. Zuster Hanna wilde wel ».at ze al deze de tails, die ze uit de couranten-berichten kende, vergeten kon. De vindingrijkheid waarmee de slachtoffers naar hun verderf gelokt werden en de wreedheid waarmee de dader te werk ging, bewezen wel dat een ziek brein, gedre ven door kwaadaardige motieven, de moor denaarshand bestuurde. Zuster Hanna vond het een verontrustende gedachte, dat de aanwezigheid van haar en zuster Claire, althans va: twee verpleegsters, op deze afgelegen plek bekend was. Profes sor was het slachtoffer geworden van gasver giftiging, bij proefnemingen die de algemeene aandacht trokken en over zijn toestand ver schenen geregeld mededeelingen in de pers. „In ieder geval," redeneerde ze, „hoe kan hy weten dat we 'anavond alleen zyn?" Zuster Claire schudde het hoofd. „Je staat versteld hoe dergeiyke menschen achter allerlei dingen komen." „Nonsens! Misschien ls hy wel van het too- neel verdwenen. Er ls al in geen maand een nieuwe moord gepleegd." „Juist. Dat wil dus zeggen dat hy weer gauw zyn slag zal slaan." Zuster Hanna dacht aan het dichte struik gewas vlak by het huls. Een huivering Liep langs haar rug. „Probeert u my bang te maken?" „Ja, dat ls myn bedoeling, als u het weten wilt. U vergeet te veel. En het ls goed dat u waakzaam biyft." Zuster Hanna kreeg een kleur van boosheid. „U deed beter als u my hielp die afschuwe lijke geschiedenis met den zuurstofcylinder te vergeten!" protesteerde ze. „Maar je zou misschien weer iets kunnen vergeten..." „Dat is niet waarschyniyk." Terwijl de woorden over haar lippen kwa men sloop een beklemmende twyfel haar geest binnen. Had ze weer iets vergeten? n, Ze keek omhoog ln het trappenhuis van de wenteltrap, dat schemerig verlicht werd door een olielampje, opgehangen aan een dwarsbalk. e Ze huiverde. Een naargeestige ruimte. Schuilhoeken op ieder portaal. Het huis was hoog en „mal met twee of drie kamers op elke étage. Het had wel wat van een toren of een groote peperbus. Het sousterrein werd ingenomen door de keuken en dienstvertrekken. Op de geiykvioersche verdieping een salon, de eetkamer en de stu deerkamer van den professor. De eerste verdieping war voor den zieke ingeruimd. Op de tweede étage bevonden zich de slaapkamers der zusters en van het echt paar nes. Wat daar boven lag, gebruikte de professor voor laboratoria. Zuster Hanna dacht aan de soliede luiken en de stevige grendels. Het was een gerust stellende gedachte geweest een soort vesting van het huls te maken. Maar nu had ze, ln- plaats van een gevoel van veiligheid, een be nauwende gewaarwording, alsof ze in een kool opgesloten zat. Ze liep naar de trap. „Terwyi we hier staan te kibbelen," zei Z9, „verontachtzamen we den patiënt." Zuster Claire riep haar terug. Zuster Claire riep haar terug. „Ik heb nu dienst." Beroepsetiquette maakte verzet onmoge- ïyk. Maar zuster Hanna keek haar collega na met onmiskenbare jaloezie. Ze dacht aan de fyne gelaatstrekken van den professor, zyn diepe, ernstige gryze oogen, al den adel en zachtheid van zyn wezen. Want nadat ze drie jaar byna uitsluitend kin deren verpleegd had, met slechts af en toe een volwassen vrouweiyke patiënt, had de romantiek thans haar intrede gedaan in haat leven. Van het eerste oogenblik af, had ze een in tuïtieve genegenheid voor den zieke gevoeld. Ze had nauwelijks gegeten of geslapen, tot de crisis voorby was geweest. En toen de professor in beterschap toenam, was het haar niet ontgaan, hoe zyn oogen haar door de kamer volgden en hoe hy hrast niet kon heb ben, dat ze hem verliet (Wordt vervolgd.) e

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1