Radio-programma Oost-Indië. HELDERSCHR COURANT VAN DONDERDAG 21 NOVEMBFR 193? Nederiandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Ontduiking der omzetbelasting? Uitvoer van bloembollen en bloemen. Overdoen van examens. GEMENGD NIEUWS Diefstal van f 38 000. Fabriek verbrand te Fnsehede. Passagier over booid ges'agen De aanvaring van de f „Bestevaer' L)e ..kleinste" bi-by ter wereld. Gevecht met een koningsarend. Een nieuwe straf voor verkeers- o vertri ders. De zaak Gloria Vanderbilt. Vier kinderen uit een gezin verdronken. 400 automobilisten ingesneeuwd. Vergift ging op groote schaal, door brood. Reeds drie dooden. Een wonderkind. Smokkelen van opium. Hajgel in Indië. De vergiftiging op de bruiloft. J De bovenvermelde maatregelen zouden volgens de aanvankelijke raming der Indische reaeering juist voldoende kunnen opleveren om het benoodigd bedrag van f 25.5 millioen te vinden. Inmiddels heeft de minister aanleiding ge vonden het wetsontwerp tot verhooging van de pensioenkorting voorshands terug te nemen, ter zake waarvan verwezen moge worden naar de toelichting bij het wetsont werp tot verlenging van de huidige korting gedurende één jaar. Voorts is het noodig -ebleken de raming van de financieele gevol- en van het rubberuitvoerrecht te herzien. Het gevolg van een en ander is, dat aan evengenoemd bedrag van f 25.5 millioen nog rond f 4 millioen zal ontbreken. Perspectieven. De minister meent, dat in het tekort voors hands kan worden berust, gelet ook op de omstandigheid, dat bij de heerschende onzeker heid omtrent de ontwikkeling der internatio nale factoren, waardoor 's lands financiën in zoo sterke mate worden beheerscht, de be- grootingscijfers weinig houvast bieden voor het maken van een juiste prognose omtrent het verloop van den dienst van het volgend Zooveel valt intusschen uit de cijfers wel te leeren, dat de financieele toestand van Nederlandsch-Indië nog steeds de uiterste zorg vereischt. I Door het hoofdbestuur der Nederl. Mij. van Nijxerheid en Handel werd een adres gezon den aan den Raad der Ministers en afschrift ervan aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarvan wij het volgende citeeren: Het Hoofdbestuur der Nederlahdsche 'Maat schappij Vöör Nijverheid en Handel te Haar lem, heeft 'niet groote teleurstelling' Üenins genpmen van de dezer dagen bjj de Memorie 'van Antwoord op het Afdelingsverslag van de Tweede Kamer aangebrachte wijziging in het wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven door vervanging van de Waren wet 'dooór een andere wet betreffende hoe danigheid en aanduiding van waren. Deze wijziging toch beteekent: in feite, dat de voor stellen tot besparing van kosten op dezen dienst geheel worden teruggenomen'1 en de huidige, kostbare opzet van den Warenkeu- nngsdienst voorloopig onveranderd gehand haafd blijft, zij het dat contróle op de eerlijk heid in den handel in het vervolg niet meer tot de taak der Keuringsdiensten zou behooren. Overigens zullen slechts de recht- streeksche uitgaven tén laste van 's Rijks schatkist verminderd worden, doordat de helft van deze uitgaven wordt afgewenteld op het bedrijfsleven, wat natuurlijk voor de gemeen schap geenerlei besparing brengt, terwijl de eveneens zoo noodzakelijke verlaging van uit- gavjen dooi* de gemeenten geheel achterwege blijft: j Jit is te meer te betreuren,-' waar de moge lijkheid van bezuiniging juist op dit gebied zoo vpor de hand ligt door inkrimping van het te groote aantal keuringsdiensten en een daarmede gepaard gaande herziening van de Warenwet, die haar werkingsgebied tot be scheidener proporties zou teugbrengen, zonr der dat de belangen van de volksgezondheid en de bestrijding van feitelijk Bedrog bij verkoop en aflevering van waren daardoor ernstige schade zouden ondervinden. Je nu in het wetsvoorstel aangebrachte wijziging maakt dit echter, naai' de overtui- van het Hoofdbestuur, voor het bedrijfsleven onaanvaardbaar. Zou een wettelijke regeling onverhoopt in den bestaanden vorm tot stand komen, dan blijft vooralsnog de huidige kostbare orga nisatie van den AA^renkeuringsdienst onge wijzigd gehandhaafd. Weliswaar wordt in uitzicht gesteld, dat naar sterke beperking van het aantal keu ringsdiensten en inkrimping van het personeel van die diensten zal worden gestreefd, ter wijl tevens onderzocht zal worden of de taak van de diensten beperkt kan worden, maar gezien de tot dusver opgedan^ervaringen m'eent het Hoofdbestuur hier geen groote resultaten van te mogen verwachten. In verband met tal van overwegende be zwaren wil het hoofdbestuur er dan ook met klem bij de Regeering op aandringen om de thans voorgestelde algemeene retributie ten laste van het bedrijfsleven terug te nemen. Naar de meening van het H. B. zal, teneinde een meer doelmatige organisatie te verkrij gen, daartoe in de eerste plaats het aantal keurkringdiensten met volledig geoutilleerde laboratoria zeer sterk ingekrompen moeten worden, wat zonder bezwaren voor een deug delijke en preventieve contróle zeer goed mo gelijk is. Ook aanpassing van de salarissen van het personeel der diensten aan wat in overeenkomstige bedrijven en Rijksdiensten geldt, kan ongetwijfeld besparing opleveren. Daarnaast acht het H.B. noodig een herzie ning van de Warenwet zelve in den geest als aangegeven in het hierboven aangehaalde adres der Centrale Commissie voor Bezuini ging. De wettelijke regeling zal natuurlijk in de eerste plaats ten doel moeten hebben be scherming van de volksgezondheid, maar toch ook, in tegenstelling tot wat nu wordt voor gesteld, waarborgen dienen te geven tegen feitelijke oneerlijkheid in den handel. In het algemeen kan de wettelijke regeling daarbij beperkt blijven tot het strafbaar stel len van: a. onhygiënische toestanden bjj bereiding, ve pakking en verkoop van waren; b. verkoop van voor de gezondheid en het leven schadelijke waren in den ruimsten zin; c. verkoop van bedorven en verontreinigde waren; d. verkoop van Waren onder onjuiste Opgave van aard, samenstelling, hoedanigheid en ver pakt gewicht; e. verkoop van vervalschte waren alsof deze echt en onvervalscht waren. Natuurlijk moet en kan aan fabrikanten én handelaren van daarvoor in aanmerking ko mende artikelen vrijheid worden gelaten om ten aanzien van de samenstelling hunner wa ren, onderlinge overeenkomsten aan te gaan met verplichting hunnerzijds om de aldus overeengekomen samenstelling ook door het voeren van bepaalde merken of aanduidingen te doen blijken. Zulk een regeling kan dan aansluiten aan het hierboven onder d. ver melde. Op grond van het bovenstaande heeft het Hoofdbestuur ook aan de Tweede Kamer ver zocht om aan het wetsontwerp in den vorm, waarin het nu aanhangig is, hare goedkeuring te willen onthouden. Recht tot navordering werkt naar het oordeel van den minister als krach tig voorbehoedmiddel. De minister van Financiën deelt in de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de begrooting van financiën voor 1936, inzake de" Omzetbelasting het volgende mede: De minister deelt niet in de meening, dat de teleurstellende opbrengst van de omzet belasting een gevolg is van aanzienlijke ont duiking, welke door net stelsel van de wet in de hand zou worden gewerkt. Hij blijft vooralsnog van oordeel, dat in het aangehaal de onderdeel var üe Millioenennota de juiste oorzaken van de bij de raming ten achter ge bleven opbrengst zijn aangegeven. Tegen ontduiking op belangrijke schaal werk. het recht tot navordering overeenkomstig art. 28 der wet als een krachtig voorbehoedmiddel. De achterstand bijna Ingehaald. In de vorige maand moest melding worden gemaakt van een vrij aanzienlijken achter stand in onzen uitvoer van bloembollen. Wij hebben toen gewezen op de neiging in het bloembollenvak, vooral als een gevolg van raadgevingen van het laboratorium voor bloembollenonderzoek, wat later in het seizoen te gaan verschepen, en het vermoeden uit gesproken, dat October licht nog veel zou goedmaken. Dit is inderdaad gebeurd. Blijkens de statistiek van den in-, uit- en doorvoer; bewerkt door het Centraal bureau voor de statistiek, heeft ons land in October 6520 ton bloembollen, knolsiergewassen en vaste plan ten (wortelstokken, knollen en wortels) - ter waarde van 3.294.000 uitgevoerd, tegen 2992 ton ter waarde van 1.517.000 in October van het vorige jaar. Door dezen aanzienlijken uitvoer in de vórige maand is de achterstand bijna ingehaald; de cijfers voor de eerste tien maanden van het jaar zijn: 41.256 ton ter waarde van 20.369.000 tegen 41.953 ton ter waarde van 21.007.000. Voor geslaagden niet geoorloofd. Minlsterieele beslissing. Blijkens ministerieele beslissing in de „Me- dedeelingen" van het departement van onder wijs heeft de directeur van een bijzondere vijf jarige.H.B.S. den minister van Onderwijs ver zocht, een leerling, die dit jaar voor het eindexamen geslaagd is, doch die, we gens met de door hem voor eenige vakken behaalde minder goede eindexamen- cjjfers, niet tot de door hem beoogde verdere opleiding was toegelaten, opnieuw in de vijfde klasse te mogen plaatsen teneinde hem in de gelegenheid te stellen, bij het in 1936 te hou den eindexamen betere cijfers te behalen en zoodoende alsnog het doel, hetwelk hij zich gesteld heeft te bereiken. Dit verzoek heeft er toe geleid, dat de mi nister aan de rectoren der gemeentelijke en bijzondere gymnasia en lycea en directeuren van openbare en bijzondere H.B.S. enz. een circulaire heeft gezonden van dezen inhoud: Ik breng, voor zooveel noodig, onder uw aandacht, dat een met goed gevolgd afgelegd 'eindexamen niet kan worden herhaald. Bezit ters van het einddiploma behooren derhalve liièt als leerling tot de school te worden toe gelaten. HET STEMMIGE „M. P." STATION TE AMSTERDAM GAAT VERDWIJNEN. Het „Handelsblad" schrijft: Gisterenmorgen te 6 uur 13 stopte de eerste personentrein uit Het Gooi aan het nieuwe tijdelijke perron van het Muiderpoortstation aan den kant van de Celebesstraat. Dit betee kent voor het huidige M. P.-station het begin van het einde nog ongeveer een jaar en het zal zijn taak hebben volbracht... Voorloopig bljjft nu het in gebruik genomen hulpperron nog door een houten loopbrug ver bonden met het middenperron van het oude M. P. en tevens door middel van een trap met de luchtbrug tusschen Pontanus- en Celebes straat. Zoodra beide hulpperrons in gebruik zijn, wordt begonnen met den tunnelbouw tusschen Javastraat en le Van Swindenstraat. Het oude seinhuis, no. VI, dat, nu nog trouw op die aloude plaats staat, Wordt'afgebroken, een fundeeringsput gaat men juist op die plek graven. En de seinhuis-installatie wordt onder gebracht in het reeds verrezen nieuwe sein huis, dat hoog en grijs boven de reeds gedeel telijk voltooide tunnel van de Pontanusstraat naar het voorplein van het nieuwe M.P.-station uitsteekt en ook al het bloknümmer VI draagt. Keeren wij na dit futuristisch uitstapje terug naar het oude M.P.-station, dan blijkt uit het voorgaande, dat daar het middenperron voor loopig nog voor het publiek toegankelijk blijft en wel door middel van de beide „afloopjes" naar de twee hulpperrons. Mettertijd moet het oude M.P.-perron met kap en al verdwijnen. Men noteere daarvoor eind 1936. Dan komt de 5 m-hooge spoorbaan met haar taluds de plaats van het oude M.P. innemen. Zandtreintjes zullen af en aan rijden om het benoodigde materiaal voor de nieuwe baan op de plaats van bestemming te brengen en van dat moment af zullen de beide hulpper rons alleen en elk afzonderlijk toegankelijk zijn via de trappen van de luchtbrug, trappen, die direct naar die hulpperrons leiden. Binnenland. Slordige controle door bewaker. Dinsdagmiddag hebben de twee jeugdige inbrekers, die in den nacht van 21 op 22 Fe bruari j.L in de in aanbouw zijnde kantoren van de N.V. Scheepswerf Wilton-Feyenoord te Schiedam uit een kluis door middel van een valschen sleutel 38.000 hebben ontvreemd, voor de rechtbank te Rotterdam terecht ge staan. Het waren een 19-jarige slagersknecht en eer 18-jarige plaatwerkersmaat, welke laag ste ln de plaatwerKerjj van de werf de sleutel van de kluis had nageteekend. Zij bekenden beiden. Ook '.e vader van één hunner, een 58- jarige bankwerker die een deel van het geld had geheeld, bekende. De politie neeft Sj.yOO van den buit in beslag genomen. Uit het verhoor bleek, dat de controle pij de werf bijzonder .lordig v as. De inbrekers zijn zes uren ^ezig geweest. In dien tijd hepft de nachtwaker vijf keeren de ronde gedaan. De officier van justitie, eischte tegen de twee hoofdpersonen d:.e jaar gevanver.'sstrar en tegen den heler twee jaar. Uitspraak 3 December. Duizenden guldens schade. Dinsdagmorgen vroeg werd brand ontdekt in een aan den Losserscheweg te Enschede gelegen fabriekje van de firma Robers en Hulshof, voor het vervaardigen en met cel luloid overtrekken van rijwielsturen. De brand werd ontdekt door een stoker van de .vlakbij zijnde steenfabriek van de firma Hulshof. Toen de brandweer, die de slangen over groo- ten afstand moest uitleggen, ter plaatse kwam, viel er aan blu3schen niet meer.te denken. Het gebouw, een vroegere steenoven, is totaal vernield. Van den inventaris, waar onder eenige machines, kon niets worden ge- red. De schade, die in de duizenden loopt, wofüt i door verzekering op beurs polis gedekt. u- Op de .„Prinses Jui.aiia". Op 20 October j is van het s.s. „Prinses Juliana" cp de reis van Vlissingen naar Har- wich een pasagier overboord geslagen, een 46-jarig Deensch advccaat. Bij het onderzoen r.aar die zaak door den Raad voor de Sche<p.aart is de eerste stuur man als getuige gëhi-ctd. Leze hëeft het on geval niét zien 'ébeuren, waarvan de bedien de hem later de toedracht heeft verteld. Da delijk na het ongeluk is eèh redding! oei over boord geworpen, extra uitkijken werden opgesteld en het sehip keerde, maar de dren keling moet direcf gezonken zijn want nie- mand heeft uein meer gezien. De verschan sing van het promenadedek is 1.08 m. hoog, het dcK was vochtig, .naar er was zand ge-j strooid en het schip slingerde niet bijzonder.:/ De advocaat was lachende naar de reeling toe-: geloopen. Get. iad hem nooit gesproken. Menj heeft van 3.20 tot 5 uur gezocht, daarna isj de reis vervolgd.De scheepsbediende,} - de eenige, die net ongeluk gezien heeft, was op drie m. afstano van den advocaat, toen deze het evenwicht verloor en over boord viel,! terwijl het schip juist een slingering maakte.! Get. heeft dadelijk een boei overboord gewor-; pen en een anderen bediende naar de brug1 r gezonden om het ongeval te rapporteereh.j r De drenkeling was direct uit het gezicht ver- dwenen. De stuurman sprak nog het vermoeden uit,! s dat de drenkeling een klap van de schroef; heeft gekregen. De inspecteur-generaal van de Scheepvaart meende, dat opzet van het slachtoffer hier uitgesloten moet worden geacht. Uitspraak volgt later. In de Wielingen. Het Nederiandsche opleidingszëilschip „Bes tevaer" is bp 8 Augustus j.1. in de Wielingen aangevaren dooi het Engelsche s.s. „Corun- dum". De „Bestevaer" behoort toe aan de Ver. tot opleiding;voor de handelsvaart, Rot terdam; het ongeval is geschied even na mid dernacht. Bij het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van ie „Beste vaer" o.m. verklaard, d«t aan b.b. een stoom schip in zicht was gekomen, hetwelk vlak vóór de „Bestevaer" overliep en hem zoo dicht nabrj kwam, dat het langs den kluiver boom van de „Bestevaer" schuurde, waardoor deze en de beide steunders afbraken. Het s.s. werd gepraaid en bleek te zijn de„Corunham" van William Robertson te Glasgo.w komen de van Antwerpen op weg naar Duinkerken. Get. meent, dat de Engelschman van plan was achter de „Bestevaer" 0m te gaan. De stuurman van de „Bestevaer", die de wacht had, f >er het ongeluk gebeurde, heeft den Belgischen loods van het Engelsche schip gesproken, die de „Bestevaer" had aangezien voor een motor-visscheisvaartuig en gepro beerd haa, er achter cm te komen, meenende, dat de andei veel vaart nad, doch de „Beste vaer" lag zoowat stil. Toei hjj merkte, dat het een zeilschip was, had de loods van de „Corundus" gestopt en b.b.-roer gegeven. Volgens den lnspec.-gen. v. d. Scheepvaart ligt de schuld van de aanvaring geheel bij de „Corundum". De Raad zal later uitspraak doen. VALSCHE OORMERKEN AANGEBRACHT. Het gerechtshof te Amsteraam veroordeel de een landbouwer uit Ouder-Amstel wegens het- doen aanbrengen van valsche oormerken op varkens «t een gevangenisstraf van drie maanden met tftr '-. van voorarrest (drie maanden j. De rechtbank had den man tot vier maan den veroordeeld; de procureur-generaal had zeven rfiaanden met aftrek van voorarrest ge- requireerti. Euiten'and. Maar 404 gram. Erg gesteld zal geen kinderarts zijn op re cordhouders in dit opzicht: toch is het wel een teeken van den geweldigen vooruitgang van kinderverzorging en kindergeneeskunde, dat mén er tegenwoordig in slaagt ook „mi- nimum-lijdertjes'-' :n leven te houden en wat meer zegt, op' te voeden tot flinke jongens en meisjes. Daarom is een dergelijk record 'als thans weer in het kinderziekenhuis- te Westminster verpltegd wordt wel vermeldens waard. Ditmaal een zesmaandertje van 404 gram, een klein jongetje, dat het nu in 11 weken al tot 1125 gram bracht. i(1 v.. In Warmland werd een man, die 's avonds van een boschweg afdaalde en met een lantaarn zijn pad verlichtte, plotseling door een vleugel slag van een grooten vogel tegen den grond geslingerd. Het bleek een areDd te zjjn, die zich omkeerde om deD man opnieuw aan te vallen. De man had inmiddels echter een tak gegrepen en verdedigde zich daarmee, tot hij er: na eenige malen in slaagde met een hevigen slag den arend te dooden. Het bleek een koningsarend met een vleugelbreedte van 2.10 M. te zijn, die naar het museum te Upsala werd gezonden. Sedert 50 jaar is in Warmland geen konlngsarend neergeschoten. Vermoede lijk is de vogel afkomstig uit het gebied in 'liet Noorden van Zweden, dat als natuur- 'ïèservaat is beschermd. Een half uur ln de morgue. De New Yorksche politierechtbank heeft een automobilist, die ervan beschuldigd was beschonken achter het stuur van zijn auto te hebben gezeten, veroordeeld een half uur door fte brengen in de morgue, waar de lijken van ^slachtoffers van het verkeer waren neerge legd. De straf heeft een zeer diepen indruk gemaakt op dezen automobilist, die aanvan kelijk verklaarde, dat hij de straf niet zoo zwaai' vond. Het lange proces om de voogdij van de kleine Gloria Vanderbilt is thans aanhangig gemaakt voor hét Hof van Appel van den staat New-York De raadsman van de moeder, mevr. Vanderbilt, is in appèl gegaan tegen een vonnis van een lager college, dat de voogdij over de tienjarige erfgename had op gedragen aan de schoonzuster van mevr. Vanderbilt, mevr. Payoce Whitney. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgenwijding. 11.0012.00 Orgelconcert. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble v. d. Horst 2.00 Gramofoonplaten. 2.303.00 Chr. lectuur. 3.15 Cello en piano. 4.00 Zang en piano. 5.00 Gramofoonmuziek en declamatie. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 P.T.T.-kwartlertje. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 N.C.R.V.-orkest m.m.v. hobo. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. Om 10.00 Berichten. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301 m, 8.00 V.A.R.A. 12.00 A.V.R.O. 4.00 V.A.R.A. 8.00 V.P.R.O. 11.00 V.A.R.A. 8.00 De Bohemlans en gramofoonplaten. 9.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie en „Fantasie". 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos, causerie en gramofoon muziek. 2.30 Kamermuziek. 3.10 De A.V.R.O.-Decibels. 4.00 Orvitropia. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Zonnekloppers. 6.20 De flierefluiters, m.m.v. zang. 7.00 Lezing. Declamatie. 7.50 Berichten. 8.05 Lezing. 8.30 Pianorecital. -i 9.00 Lézifig. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Lezing. 10.45 Berichten. 11.00 Declamatie. 11.1212.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. K.R.O.-Ultzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. '3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Kinderoperette. 5.15 Gramofoonplaten. 5,30 Schlagermuziek. 6;20 Lezingen en gramofoonplaten. 7.35 Muzik. lezing. 7.45 „Ariane et Barbe-bleue", opera van Dukas. In de pauzes: Berichten, lezing, gramofoonplaten. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum U, 301 m. V.A.K.A*.-uitzending. 8/00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. ,J0.15 De Zonnekloppers, Orvitropia, VARA- ,Tooneel en gramofoonplaten. 12.00 De Notenkrakers. iJ2.45 Gram. platen. I.001.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Gram.platen. 2,15 Filmpraatje. 2.30 Gramofoonplaten. ;3.j5 Toespraak. 3.30 Rotterdamsch Philh. Orkest, m.m.v. piano-solisten. 4.27 Declamatie. 4.60 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 „De Wielewaal". 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 Cello en piano. i7»10 Westfriesche uitzending. 8.00 Berichten. 8.15Gramofoonplaten. 8.30 Onbekend. 10.06 Verzoekprogramma. II.3012.00 Gramofoonplaten. Op de rivier de Vendée, zoo melddde Reu ter Maandag uit Fontenay le Comte, sloeg een bootje om, waarmee een landbouwers-, familie een bezoek ging afleggen bjj hun buren. De vader slaagde erin, zichzelf en zijn vrouw zwemmend te redden, doch de vier kinderen, die hen vergezelden, verdronken. Door een hevige sneeuwjacht zijn in de heuvels nabij Wilkesbarre in den staat Penn- sylvanië 400 automobilisten ingesneeuwd. De wegen werden onbegaanbaar, zoodat er een expeditie moest worden uitgezonden om de lngesneeuwden bij te staan. Uit vliegtui gen werden pakjes met levensmiddelen ge worpen voor de gedwongen kampeerders. Te Murcia is een meelfabrikant gearres teerd en ter beschikking van de autoriteiten gesteld, daar hjj door zijn meel groote hoe veelheden zout en lood had gemengd. Door het brood, dat in de dorpen in de omgeving van Murcia van dit meel was ge bakken, zjjn meer dan 4000 personen ver giftigd. Reuter meldt nader: De meelhandelaar te Murcia had drie wa gons met 30.000 kilo bariet-aarde ontvangen en dit door het meel vermengd. Meer dan 4000 personen werden ziek. Twee hunner zijn reeds gestorven en een arbeider verloor tengevolge van de pijnen, door de vergifti ging veroorzaakt, het verstand en pleegde zelfmoord. De vergiftigings-verschijnselen komen over een met die van mijnwerkers. De armere be volkingsgroepen, waar het broodverbruik zeer groot is, worden het zwaarst getroffen. In sommige dorpen zjjn ongeveer 100 gezin nen ziek geworden. De minister van arbeid, die na het bekend worden der vergiftigingsverschijnselen een bezoek bracht aan dé provincie Murcia, be val dat onmiddellijk doktoren, verpleegsters en medicijnen moesten worden gezonden. Daar ook bij een groot gedeelte van het vee zich vergiftigingsverschijnselen voorde den, werd een voorloopig slachtverbod uitge vaardigd. De justitie heeft reeds een uitgebreid onder zoek ingesteld, dat tot de arrestatie van den meelhandelaar leidde. Gedachtenoverbrenging; een tien jarig achterljjk meisje leest vloeiend - Latijn. Dr. Ferdinand von Neureiter, directeur van het medisch-criminologisch instituut van de hoogeschool te Riga, schrijft: In een der verste uithoeken van Letland, in Trapene, van elke spoorwegverbinding ver stoken, zelfs nog vijf en twintig kilometer ver wijderd van het laatste station der postauto's, leeft de boerenfamilie K. Er is niets onge woons aan deze familie: geslachten lang waren allen gezond geen epilepticus, geen geval van gekrenkte geestvermogens of andere afwijkingen kwam er onder hen voor. En toch beleeft mep nu, plotseling met een der doch ters, de thans tienjarige liga, de wonderlijkste dingen. liga is opgegroeid als haar andere broertjes en zusjes, slechts met dit verschil, dat zij veel later leerde spreken. Toen zij zeven jaar oud was, had zjj nog slechts de geestelijke ontwik keling van een driejarig kind. In haar mond, en eveneens in haar hersenen, vormen de let ters zich ternauwernood tot volledige woor den laat staan dus tot zingen. Ontegen zeggelijk is zij de domste van alle kinderen van de familie K. Het eerst trok liga's zeldzame eigenschap de aandacht van haar onderwijzer op school. Het half zwakzinnige kind kón maar geen lezen leeren.Wanneer echter de onderwijzer naast haar stond en geconcentreerd met haar mee ih het boek keek, waaruit het kind hard op moest voorlezen, dan ging het opeens nor maal en kon ze zooals ieder ander vlot lezen. Doch niet zoodra keek de onderwijzer van het boek op en concentreerde hij zich niet lan ger op den tekst, of Uga bleef steken en kon geen wooéd nieër rezen. De onderwijzer sprak ei' met een dokter over, dr. Kleinberg. Deze verzamelde zorgvul dig aanteekehingeri en drukte den onderwjjzer en den oudere op het hart, Ilgva bjj het lezen, schrijven en rekenen, nauwletterd gade te slaan en alle afwijkende verschijnselen op te teekenen. En steeds vaker drong hij ér op school of op de boerderij bij de familie K. op aan, dat zij zich met liga zouden bezig hou den. Hij was de eerste, die inzag, dat men bier met een geval van gedachtenoverbrenging te doen had of juister uitgedrukt, dat hier de kennis van het eene brein op het andere, zonder dat er een woord werd gesproken, werd overgebracht. Hij stelde een nauwkeurig rap port samen, dat hij mij, zjjn ouden leeraar te Riga, zond. Ik onderzocht het rapport, pleegde overleg met dr. Kleinberg en vroeg nog meer mate- riaaal aan. Het geval interesseerde mij zoo, dat ik er ten slotte toe overging geld te stu ren, om voor II ga en haai- moeder de reis van Trapene naar Riga mogelijk te maken. In Riga werd intusschen èen comité gevormd, bestaande uit doktoren, rechtsgeleerden en eenige Ontwikkèlde leëken, die als bijzonder sceptisch bekend stonden. Vóór alles kwam het er op aan, elke moge lijkheid van autosuggestie bjj een der deel nemers aan het onderzoek uit te schakelen. Allereerst werden de proefnemingen in Riga uitgevoerd, vervolgens werden ze i» Trapene herhaald, om den invloed van het milieu na te gaan. De opgaven werden steeds zwaarder gemaakt, nadat wij bjj de z.g. intelligentie test hadden vastgesteld, dat het kind ver be neden het geestelijk peil van den gemiddel den normalen mensch van gelijken leeftijd stond. Las iemand echter in zichzelf (dus zonder geluid) in de kamer, waar liga zich bevond, in onverschillig welke taal een gedicht, of een stuk uit een boek zelfs een deel uit een klassiek Latijnsch literratuurwerk dan herhaalde liga K. vlug en feilloos alles, wat die persoon stil las. Deze lezende persoon was dan voor liga als het ware een „zender" geworden, terwijl zij zelf niets anders dan een geheel automatisch werkende „ont vanger" was. Recepten en moeilijke berekeningen, reis plannen en aanteekeningen, die nog nooit wa ren gepubilceerd, waren voor liga, als ze op een afstand van drie tot vier meter door iemand onhoorbaar werden voorgelezen, als een open boek. Na deze proefnemingen wordt Uga K. onop houdelijk geobserveerd, want door haar bemid deling is het ons vergund, onder streng we tenschappelijke contróle een blik te werpen in dè zieleraadseleii van de!n primitieven mensch. Op grond van de voorloopige waarnemingen zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat men een wilszwak mensch door uiterst sterke concentratie althans voor enkele oogenbllkken een dosis kennis kan bijbren gen, die voor dezen mensch overigens onbe reikbaar is. Het wonder Uga K. zal indien niet allo voorteekenen bedriegen ons mettertijd een stap op den weg van het psychisch onderzoek voorwaarts kunnen brengen. Zware straf geëischt tegen Japanner. Het politiegerecht te Batavia heeft de zaak behandeld van den Japanner S. I., te wiens huize een hoeveelheid verdoovende middelen tot een gewicht van ruim een kilo was ge vonden. Deoffioier van justitie mr. Jongmans eischte 1 jaar gevangenisstraf en 10°0 boete subs. 6 maanden en 20 dagen hechtenis, wegens het opzettelijk in bezit hebben van verdoovende middelen en poging tot het ora- koopen van een ambtenaar. Mr. Toxopeus, de politie-rechter, zou de volgende week uitspraak in deze zaak doen. Salatiga. Tijdens een regenval in Salatig» zijn ook hagelsteenen gevallen. (Aneta). Paddng. In verband met de vergiftiging'®"' zaak te Fort de Koek wordt nog gemeld, cat thans in het Fort-de-Kock-sche is aangehouce een vroegere verloofde van de

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2