De oorlog in Abessinië. (IIUES?f De toepassing der sancties. Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. Drukkerij De Boer 0 TWEEDE RL AD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935- De Negus zou zich naar Dzjidzjiga, het belangrijkste punt aan het Zuidelijk front, hebben begeven. De toestand aan de fronten. Ras Syoem's beleid. Het 50ste Italiaansche leger bericht. De negus in Addis Abeba terug. Antwoord op Nota van Italië. Versterking van de luchtmacht in Italië. Italiaansche versterkingen op de Dodecanesos. Saoedië Arabië verklaart zich neutraal. Britsche vlootmanoeuvres In de Middellandsche Zee. De vlootconfereniie. Groote invoeren in Italië via Oostenrijk en Zwitserland Bezwaren tegen de sancties. Laval 28 November voor de Kamer. John Rushworth graaf Jellicoe van Scapa.t China en Japan. De nieuwe japansche actie in Noord-China. China wil een beroep doen op den Volkenbond. Dreigende staking in Egypte. De strijd op bet Tembien plateau begint steeds grooter afmetingen aan te nemen. De Abessijnen schijnen hier zoowel met grootcre af deelingen als met guerillatroepen te werken en naar men uit het uitblijven van Italiaansche berichten over successen kan afleiden is de tegenstand, die de troepen van Ras Syoem bie den, aanzienlijk. Het moet in de bedoeling van de Italiaansche legerleiding liggen om met de actie in het Tembien plateau gereed te zijn, als maarschalk Badoglio in het Italiaansche hoofd kwartier is aangekomen om dan direct verder te kunnen trekken in de richting van Amba Aladji. Het bombardement dat de Italiaansche vliegtuigen ten Zuiden van Buia verricht heb ben, is nog steeds aanleiding tot w^de geruch ten over het aantal dooden, dat hier bjj geval len is. Van Abessjjnsche zijde wordt hierom trent stilzwegen betracht. De regeering te Addis Abeba gaat voort tegenstrijdige berichten te verspreiden over bet bezoek, dat de negus aan het front brengt. Men hecht er daar in verband met eventueele gevaren veel belang aan het ware doel van zijn bezoek geheim te houden. Volgens een Reuterberieht zou de negus gis teren reeds weer te Addis Abeba zijn terug gekeerd. Een bericht uit Harrar meldt echter, dat de keizer daar gisteren is gepasseerd en dat hij zich zonder een bezoek aan de stad te bréngen naar Dzjidziga heeft begeven in welke plaats zich generaal Nassiboe en Wahib pasja, die de leiding van de verdediging ki het Zuiden hebben, bevinden. In het Zuiden gaan de Italianen voort troe pen te zenden ter versterking van hun Knie in de buurt van Sasa Baneh. Naar uit Harrar gemeld wordt zijn de Abessijnen er in geslaagd een af deeling Italiaansche troepen, die langs den Sjebeli naar het Noorden marcheerden, terug te werpen. Ook in het- Noorden hebben eenige scher mutselingen plaats gehad tusschen Italiaan sche verkenningstroépen en Abessjjnsche troe pen ten Zuiden van Antalo. Italiaansche vlieg tuigen hebben bommen geworpen op troepen, die zich op weg bevonden naar Amba Aladji om daar de troepen van ras Kassa te verster ken. Verder hebben Abessijnsche troepen ge tracht van het Zuiden uit de Takazze over te steken in het gebied, dat door de inlandsche troepen van generaal Maravigna bezet wordt gehouden, waarbij echter tot tweemaal toe werden teruggedreven. Men geeft verschillende redenen aan voor Ras Syoem's vastberadenheid om te vechten op het Tembien plateau. Ten eerste de be zorgdheid over de vele onderwerpingen van gewapende krijgers, die of wel er genoeg va» hebben nog langer te wachten of die tot de conclusie kwamen, dat weerstand niet de moeite waard is. Tien tweede heeft de vrien delijke ontvangst die de burgerbevolking van Tïgré den Italianen gegeven heeft zijn be zorgdheid opgewekt, dat de stammen achter de Abessijnsche Knies dit voorbeeld zouden kunnen volgen en dat de Abessijnsche troepen aldus ernstig in bun bewegingen belemmerd zouden kunnen worden. Ten derde moeten de voorraden der Abessijnen, daar zij voornamelijk van de plaatselijke voorraden leven langzamerhand beginnen, op te raken en zij zullen niet lang kunnen blijven waar zij zich thans bevinden. Volgens informaties, welke de Italianen ontvangen hebben, is ras Kassa tegen een serieuze verdediging van Tembien en heeft hij ras Syoem gemaand zich terug te trek ken in stellingen in het Zuiden. Alle Italiaansche eommentaarschrjjvera zijn er van overtuigd, dat wanneer de ras voet bjj stuk houdt, hij verloren zal zijn. Zjjn mili taire positie wordt als reddeloos beschouwd, daar hij door den laatsten ItaHaanschen op- marsch van dichtbij omsingeld is, behalve langs een smalle strook, welke speciaal door de Italiaansche luchtmacht lu het oog wordt gehouden. Aan omsingeling ontsnapt 7 Intusschen meldt een bericht uit Astnara, dat te Rome ontvangen ia, dat ras Syoem de Takazza ia overgetrokken op een tot dusver nog niet bezet punt m_a.w. aan de omsinge ling zou zijn ontsnapt. Maarschalk de Bono seint van het front: Wij zetten de schoonmaak van de streek van Tembien voort. Het is gebleken, dat de vijandelijke verliezen in het gevecht bij den kcrg Goendih op 11 November meer dan 100 gesneuvelden hebben bedragen. In Somaliland zetten wij de versterkingen van ons front in de streek bij Galvredarm voort. Onze vliegtuigen hebben verscheidene ver kenningstochten uitgevoerd in Zuid-Tigré. Naar de correspondent van Reuter uit goede bron verneemt, is de negus Dinsdagavond van een reis per vliegmachine te Addis Abeba te ruggekeerd. Deze reis was niets anders dan een verkenningstocht. De negus heeft tot vroeg in den ochtend in zijn paleis gewerkt. Aangezien de Abessiniërs bijgeloovig zijn, rei zen ze nooit op Woensdag en Vrjjdag. Het Is dus mogelijk, dat de Negus Donderdag zal Vertrekken. Standpunt van de Begeering van Nederland nog niet bepaald. Het denkbeeld van een overleg tusschen alle betrokken Staten nopens het antwoord op de Italiaanfiehe nota inzake de sancties, welk denkbeeld van Engelsche zjjde was geopperd, is, naar wij van Nederlandsche regeerings- zjjde vernemen, losgelaten. Intusschen heeft onze Regeering haar stand punt ten aanzien van een antwoord op de Italiaansche nota nog niet bepaald. (Hbl.) De Franscbe antwoordnota aan Italië overhandigd. Reuter meldt uit Parijs: Tijdens een onderhoud met den ItaHaan schen ambassadeur, Cerruti, overhandigde minister-president Laval het antwoord der Fransche regeering op de Italiaansche pro test-nota tegen de sancties. Nog meer vliegtuigen voor Abessinië. De Abessijnsche regeering heeft thans in Engeland 4 vliegtuigen van het type besteld, waarmee Je&n Batten vorige week den Atlan tische» Oceaan is overgestoken. Zij zullen dienst doen als verkenningstoestellen voor den staf van den Negus en niet bewapend wor den. De snelheid bedraagt 172 mjji per uur met een radius van <40 mijl of 1000 km. Het antwoord «p ée Italiaansche nota van protest Inzake de sancties. Nader wordt medegedeeld, dat het Engel sche antwoord Vrijdag zal worden overhan digd en bet Fransebe, dat alleen in den vorm van bet Engelsche iets schijnt af te wijken, vermoedelijk eveneens. De antwoorden zulten Zaterdag worden ge publiceerd. De Abeasjpttclie verdediging tegen bet bombardement. Het D. N. B. meldt uit Aamara: De Italiaansche vliegeniers, die Maandag den bomaanval op de Abessjjnsche troepen uitvoerden, verklaren dat deze aanval een voorzichtigheidsmanoeuvre was. Door dezen luchtaanval zou de opmarsch van de Abes sijnsche troepen onder ras Syoem, die de vereeniging van het legercorps Santin! met het inboorJingencorps Pirzio Ziroli te Jelokot wilden voorkomen, tot staan worden gebracht. De vliegers hebben een, zeer groot aantal bommen geworpen en ongeveer 30.000 schoten gelost uit de machinegeweren. De tegenstand der Abessiniërs was zeer energiek en uit taktisch oogpunt zeer ver standig. Uit den Italiaansche luchtaanval blijkt, dat de Abessiniërs niet langer weerloos bfjjven en ook uit strategisch oogpunt zeer goed op treden. Waarschijnlijk zullen zjj thans trachten den Itaüaanseben opmarscb te vertragen en in de allereerste plaats het oprukken van den rech tervleugel naar Gondar trachten af te wenden. De Italiaansche maatregelen. Het Giornate dTtalia schrijft, dat van nu af de Italiaansche grenzen, zijn gesloten voor allen invoer uit de sanctie-staten. ACe douaneposten heben reeds nauwkeurige instructies in dezen zin gekregen. Men heeft daarbij niet te doen met de opzegging der handelsverdragen, maar met een afweer- maatregel, die met dezelfde middelen wordt doorgevoerd als die hjj een belegering. Italië zal zjjn heele vindingrijkheid ont plooien om in het kader van het bereik bare zjjn uitvoer te verzekeren en zjjn industrie daardoor aan den gang te hou den. De Italiaansche tegenstand zal actief en niet passief zjjn. Een decreet machtigt den minister der cor poraties den houders van benzine-depots voor te schrjjven, dat hun voorraden 70 pet. mogen bedragen van de capaciteiten van elk depot, dat grooter is dan 600 kubieke meter. GESNEUVELD IN TEMBIEN. Reuter meldt uit Makallé: Bij de zuivering van Tembien is kapitein Gioseppe Rinaldi in den nacht van 17 op 18 November gesneuveld. Hjj is in tegenwoor digheid van generaal Biroh te Mrtkallé be graven. De Daily Telegraph verneemt, dat de lucht strijdkrachten der Italiaansche marine gemo derniseerd en versterkt zullen worden. De slagschepen, welke in aanbouw zjjn, zullen leder vier vliegtuigen aan boord kunnen ne men. De overige slagschepen zulten worden verbouwd, teneinde de schepen dezelfde acco- roodatie voor vliegtuigen te verschaffen. Oudere kruisertypen zullen twee A drie machines aan boord kunnen krjjgen. Het vliegkampschip Miraglia beeft accommodatie voor tien vliegtuigen. De bestaande 24 eskaders verkenners en bommenwerpers van de zeemacht zuilen wor den uitgebreid tot 30 eskaders, met een totaal van 270 toestellen. Deze eskaders zul len op strategische punten worden gestation- neerd. Reuter meldt uit Athene: Op het eiland Leros in de Egeïschc zee zjjn weer 3000 Italiaansche soldaten aangekomen, waardoor bet totale aantal verhoogd is tot 10.000 man. Te Aspronesi, waar sterke vestingwerken zijn gebouwd, zijn vier nieuwe stukken afweergeschut en acht zware stukken in stelling gebracht. Te Partheni zijn twee nieuwe munitiedepots en een vliegveld aangelegd. Op de omliggende heuvels zjjn vestingwerken gebouwd. Op een eiland tegenover Partheni zijn eveneens vestingwerken aangelegd, evenals op het eiland Stampalis. Op het eiland Levinthos is een radiostation gebouwd. Het weigert hameden en schapen te leveren aan Italië- Naar Reuter uit Djedda meldt, heeft, evenals de Imam van Jemen, thans ook Ibn Saoud besloten strikt de neutraliteit in het geschil tusschen Italië en Abessinië te be waren. Hij weigert daarom kameelen en schapen aan de Italianen te leveren, ondanks het feit, dat hem hooge prijzen geboden worden. De Britsche vlooteenheden, die te Alexandrië samengetrokken zijn, zullen Donderdag uit varen voor het houden van groote manoeu vres. De Britsche hooge commissaris en het geheele Egyptische kabinet zullen de manoeu vres bijwonen. DE TERUGKEER VAN DEN GRIEK SCHEN KONING. Amnestie? Het regeeringsblad Ethiniki deelt mede. dat de regeering den koning z&l voorstellen, allen die wegens den opstand op 1 Maart veroor deeld zjjn, amnestie te verleen en. Als de Koning Vrjjdag Italië verlaat, zullen de Italiaansche kruisers Trieste en Trente met de torpedobootjagers Euro, Borea, Turbine en Nembo, de Grieksche schepen tot aan de Grieksche wateren convoyeeren. Italië zal aanwezig zjjn. De Italiaansche regeering heeft zich bereid verklaard, zich op de vlootconferentie te Lon den te doen vertegenwoordigen. Ook de lersche regeering heeft de uitnoo- diging voor de vlootconferentie aanvaard. Norman Davis zal aan het hoofd staan van de delegatie, waarmede de Vereenigde Staten zullen deelnemen aan de conferentie. Frankrjjks halfslachtige houding. De Fransche nota van antwoord, die Laval Dinsdagmiddag aan Cerruti, den Italiaanschen gezant te Parijs, heeft overhandigd, beslaat, naar Reuter vandaar meldt, iets meer dan twee getypte vellen. De tekst zou in voor komende bewoordingen gesteld zjjn en geen nieuw poBtiek standpunt ontwikkelen, doch de besluiten bevestigen, die de Fransche regeering beeft moeten nemen om haar inter nationale verplichtingen gestand te doen. In het document wordt betoogd, dat van het tijdstip af, waarop de Raad van den Volken bond en de plenaire Volkenbondsvergadering, namelijk op 7 en 10 October, naar aanlei ding van den op 2 October plaats gehad hebbenden inval der Italiaansche troepen op Absesjjnsch gebied, Italië tot aanvaller heb ben gestempeld, artikel 16 van het Volken bondspact ipso facto in werking is getreden. Om zijn handteekening gestand te doen, beeft Frankrijk niet anders kunnen doen dan zich aansluiten bij de oeconomische en finan- cieele maatregelen, waarvan de ten-uitvoer legging voor alle leden van den Volkenbond bindend is. Ten slotte verklaart de Fransche regeering in haar nota van antwoord, dat zij intusschen niet de hoop op een vriendschappelijke rege ling opgeeft, waardoor een einde gemaakt zou worden aan de vjjandeljjkheden in Abes sinië en tegelijkertijd aan de restricties, waaraan Italië zich, in verband met de inter nationale sancties, heeft blootgesteld. Het verweer van Italië. Havas meldde gisteren uit Rome: Italië voert een strjjd om zich vrjj te maken van het buitenland ten aanzien van granen, steenkool en benzine. Wat cc granen betreft, ia de strijd gewonnen; Italië kan thans zich zelf van graan voorzien. Wat betreft de steenkool heeft de regeering' een uitgebreid program voltooid voor het gebruik van witte j steeBkool en de exploitatie van de steenkolen mijnen in Italië. Over de benzine kan het volgende gezegd worden: Te Rome zetelt een permanent comité, dat de pogingen om een industrie-product te maken van nationale brandstoffen onderzoekt en coördineert. f; Van hoog tot laag werkt mee. Naar Reuter uit Turjjn meldt, is de prins van Piemcnt Dinsdag aanwezig geweest bjj de voorbereidingen voor de verandering der weidegronden van het koninklijk slot te Rac- eonigi in graanbouwland, tenefnde de produc tie met het oog op de sancties te verhoogen. De zwarthemden aan het front in Abessinië doen ook het hunne in den strijd tegen de sancties. Enkele bataljons hebben verzocht de rantsoenen tot de helft te verminderen, andere deden afstand van hun soldij. Groote invoeren In Italië uft Duitseft- laad via Oostenrjjk en Zwitserland. Naar Reuter Dinsdag uit Innsbruek seinde,, werd van den Brenner-pas gemeld dat het goederenverkeer uit Duitsch'and naar Italië en omgekeerd onmiddellijk na de inwerking treding van de sancties sterk vergroot is; wel met meer dan 50 pet. Twee-en-twintig goederentreinen met elk 25 wagons reden de grens over. De goederen uit Lnritschland naar Italië bestaan meest uit steenkool, hout, auto's en vlietuigonderdeelen. De wagons gaan terug, gevuld met fruit en andere Ita liaansche landbouwproducten. De Zwitsersche correspondent van de Daily Express meldde Dinsdag hetzelfde van het verkeer over de Zwitserscbe spoorwegen via den St. Gotthard. Maandag zouden er 35.000 ton goederen naar Italië gepasseerd zjjn. Uit Italië niet meer dan 7000 ton, minder dan de helft van het normale ejjfer. Naar Italië gingen vooral steenkool en petroleum en rub ber (oude autobanden), alles komende uit Duitschland via Bazel. Ook zag de correspon dent een wagon geladen met schroot. De houding van do Ver. Staten. Reuter meldt uit New-York, dat het moge lijk is, dat, als de waarschuwingen van Roo- seveit en Huil nopens de levering van materialen aan de oorlogvoerenden niet vol doende in acht worden genomen, de regeering druk zal uitoefenen op de Amerikaansche petroleummaatschappijen om den uitvoer van benzine naar Italië te verminderen. Het antwoord op de Italiaansche nota van protest. De tekst van het antwoord van de Engel sche regeering op de Italiaansche nota van protest tegen de sancties, wordt thans be sproken met de andere mogendheden, die aan de sancties deelnemen en die de nota even eens hebben ontvangen. Men acht het te Londen waarschijnlijk, dat deze mogendheden zullen antwoorden in ter men, die in wezën, zooal niet in den tekst met die van het Engelsche antwoord zullen overeenstemmen. Men verwacht, dat het Engelsche antwoord binnen enkele dagen aan Italië zal worden overhandigd. DE VER. STATEN EN DE SANCTIES. Te Washington wordt over de toepassing van de sancties in officieele kringen niet ge sproken. Evenwel schjjnt uit de uitlatingen van Secretaris van Staat, Huil, te bljjken, dat de Amer. regeering de pogingen van Genève om een eind te maken aan het conflict tus schen Abessinië en Italië, met sympathie volgt. De actie der Amerikaansche regeering zal zich waarschjjnlijk bepalen tot een hervatting van de moreele pressie. Voor eigen risico. Naar Reuter uit Los Angeles meldt, wei gert het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken bescherming te ver- leenen aan een Amerikaansch koopvaardij schip, dat, naar men gelooft, benzine vervoert naar Italiaansch Somaliland. De officieren van het vaartuig ontkennen, dat de benzine voor Italië bestemd is. De bemanning zal een vergadering houden, om te beslissen of zij zich vrijwillig zal laten aan monsteren. De weigering van het departement van Staat, bescherming te verleenen aan een koopvaardijschip is vervat in een telegram van minister Huil aan de leiders van den bond van zeelieden, inhoudende, dat de be manning van vrachtschepen die oorlogsmate- rieel vervoeren, op hun eigen risico en ver antwoording de reis aanvaarden. Uit Frankrjjk. Stefani meldt uit Parijs: De voorzitter van bet Fransche verbond voor uitvoer heeft aan een redacteur van de Liberté medegedeeld, dat het verbond dezer dagen maatregelen tegen de sancties zal Riemen. De commissie voor de internationale wissel koersen, waarin alle landen, ook Italië, ver tegenwoordigd zijn, zal bijeen worden ge roepen om een votum uit te brengen tegen de beslissing van den Volkenbond. De Action Fraagaise wil een sym bolisch gebaar. De Action Frangaise stelt voor, dat Frank- rjjk een symbolisch gebaar zal maken om tegen de sancties te protesteeren. Dit gebaar zou moeten bestaan in een schenkfng van Fransche producten: brood, wjjn, honing, noten, meel en een of twee schapen. Een Spaansche stem. De Nacion, het te Madrid verschijnende blad, noemt het ongelukkig Spanje te zien onder de landen, die de sancties op Italië toe passen, want nauwe banden verbinden de twee Latijnsche naties. Het blad wil de Ita lianen laten weten dat het ware Spaansche volk in zjjn overgroote meerderheid zich als vriend en broeder beschouwt van de groote natie, die een machtigen slagboom wist te werpen tegen de gevaarlijke begeerten van bolsjewisme en vrijmetselarij. Duitschland en de sancties. De Duitsche pers betuigt bezorgdheid over de uitwerking van de sancties, al wijst zij er tevens op, dat lang niet alle landen, die er aan deelnemen, ze even stringent zullen toe passen. Zoo merkt het Berl. Tagebl. op, dat bet „Engelsche blok", waartoe het Nederland, België en Scandinavië rekent, veel vastbera dener optreedt dan Frankrijk en de Kleine Entente, die Italië Mefst zoo zacht mogeljjk zouden behandelen. Voor de toekomst vreest het blad van de sancties echter een „politiseering van de han delsbetrekkingen" in Europa, die nog lang na afloop van de sancties grooten invloed zal be houden. Veel draden worden thans verscheurd en nieuwe zullen zjjn aangeknoopt, als we drie of vier maanden verder zjjn. Dit is nog het minst erge, wat men kan verwachten, want bet is volstrekt niet on mogelijk, dat het op den duur tot een blok kade zal komen. „De 18e November aldus het B. T. is een dag van ernstige vooruit zichten." Parjjs, 20 Nov. Het kabinet-Laval heeft in den gisterenavond gehouden ministerraad be sloten, de Kamer op 28 November bjjeen te roepen. De ministerraad komt twee dagen voordien, op 26 November dus, nogmaals bjjeen. In den ministerraad van heden aldus meldt Reuter gaf de premier Laval een uiteen zetting van den toestand op bet gebied der buitenlandsche politiek. Voorts bracht de minister van Financiën, Réguier, verslag uit over de behandeling van het budget door de financieele Kamercom missie. De minister van Binnenlandsche Zaken, Pa- ganon, en de minister van Justitie, Léon Bérard, verstrekten nadere inlichtingen over de inci denten van Limoges. Besloten is een gcrechte- Ijjfee instructie te openen en een administratief ondferzoek in te stellen. Admiraal Jellicoe, de opperbevelhebber van de Britsche vloot in den wereldoorlog is giste ren in den ouderdom van 75 jaar te Londen overleden. Jellicoe heeft een verkoudheid opgeloopen op wapenstilstandsdag, 11 November jl. tjfdens de plechtigheden bjj de cenotaaph. Eerst was een long aangedaan, maar later scheen er een verbetering in den toestand te zjjn ingetreden en gistermorgen werd zelfs verklaard, dat de ziekte een gunstige wending had genomen. Gisteravond is de admiraal dus nog betrekke lijk onverwachts overleden. Duitsche waardeering. Admiraal Raeder, de opperbevelhebber van de Duitsche oorlogsmarine, heeft het volgende verklaard naar aanleiding van den dood van Jellicoe De opperbevelhebber van de Duitsche oor logsmarine en de geheele Duitsche vloot be treuren oprecht den dood van admiraal Jellicoe, die als ridderlijke tegenstander van de Duit sche vloot in den wereldoorlog, met name in den slag in het Skagerrak, door de geheele Duitsche marine hoog geschat werd en onder de oudere Duitsche marineofficieren vele per soonlijke vrienden telde. De Duitsche oorlogsmarine betreurt het over- ljjden van den admiraal des te meer, omdat zjj zjjn wensch kende eens de jonge Duitsche vloot te bezoeken. Men had hem dan willen verzoeken de Duitsche vloot de eer le bewjjzeu aan de herdenkingsplechtigheden van de ge vallenen in den slag in het Skagerrak zoo wel de Duitsche als de Engelsche deel te nemen in hee voorjaar van 1936. De Duitsche oorlogsmarine strjjkt de vlag voor den grooten admiraal van de Britsche vloot. Chlneesche troepenbewegingen. Twee divisies der troepen van de regeering te Nanking zouden te Hsoe-tsjou, aan de grens van Kansoe en Sjantoeng, zijn aange komen. Indien dit bericht juist is, zou eruit blijken, dat Nanking wellicht in Noord-China wil intervenieeren. De opvatting der buitenlanders te Sjanghai. In de kringen der buitenlandsche te Sjanghai wordt de toestand als ernstig beschouwd. Men wijst er op, dat de re geering van het autonomie China onder de rechtsstreeksche controle zal staan van den Japanschen staf van Mantsjoerjje. De Chineeschen en de Japanners zullen sa menwerken „ter bestrjjding van het commu nisme", hetgeen allerlei voorwendsels zal leveren voor inmenging der Japanners in de Chineesche bestuursaangelegenheden, al is ook het tegendeel beloofd. De samentrekking van Chineesche troepen in het Noorden van Honan en van Japan- sche troepen bjj Sjanhaikwan heeft de groot ste bezorgdheid gewekt. Verwjjten over de monetaire poli tiek van Nanking. De nieuwe regeering van Noord-China zal een manifest publiceeren, waarin de mone taire politiek van de regeering te Nanking scherp wordt gehekeld, de financieele en oeconomi8che onafhankelijkheid van Noord- China wordt afgekondigd en samenwerking wordt bepleit tusschen China en Mantsjoe- kwo, ter bescherming tegen bet communisme. De nieuwe regeering zal een commissie tot bestrjjding van het communisme benoemen, die zal samenwerken met de Japansche mili taire raadgevers. Uit Peiping wordt gemeld, dat de burge meester van deze stad het gemeentepersoneel volkomen heeft gewijzigd en dat het meeren- deel van de nieuwe ambtenaren onder Japan schen invloed staat. Japansche dreigementen. Volgens een bericht uit Tsjang tsjoen heeft de woordvoerder van het leger in Kwantoeng verklaard, dat iedere poging der regeering te Nanking, de autonomistische beweging in Noord-China door het zenden van troepen te onderdrukken, door het leger in Kwantoeng met de wapens zal worden beantwoord. De voorbereidingen daarvoor zjjn reeds getrof fen. Een binnentrekken van troepen der re geering van Nanking in Noord-China is ln strijd met de Boxer-overeenkomst en de wa penstilstand van Ttogkoe Het oogmerk der Japansche actie Bevoegde Britsche beoordeelaars van de Chineesche toestanden zien in de actie van Japan ter verkrijging van autonomie voor Noord-China, een wensch om het krediet van China te schokken, dat no geen buitenland sche leeningen geplaatst kan krijgen. Ook wenscht meenen zjj Japan een beslis- senden slag toe te brengen aan het gezag van Nanking, voor dit verontwaardigd over het optreden van Japan een nieuwe Chineesche eenheid herstelt door een overeenkomst met Kanton. Wellicht Ctünceseh verzet met de wapenen. De Chineesche regeering zal zoo spoedig mogelijk officieel haar houding bekend ma ken. Volgens een hooggeplaatste persoonlijk- beid in de Kwomintang za) dit „zoo noodig met wapengeweld" zjjn. Volgens een bewering toegedicht aan den gouverneur van Tsjahar zou de commandant van de garnizoenen te Peking en te Tientsin hebben meegdeeld, dat de ontwikkeling van de zaken in Noord-China de volledige instemming had van Tfcjiang Kai-sjek. Op zoek naar een „waardigheids formule". De correspondent van de Times te Sjanghai meldt het vertrek van den Japanschen am bassadeur Arijosji naar Nanking. Volgens den correspondent kan verwacht worden, dat hij samen met de regeering te Nanking zal zoeken naar een formule, die een verzoening beteekent tusschen de waardig heid dezer regeering en de eischen van Japan. Een officieele Japansche uitlating. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft meege deeld, dat de autonomische beweging ln Noord-China niet het karakter eener onaf hankelijkheid zal aannemen. De autonomie van Noord-China zou met de reeds bestaande Het Italiaansche legerbericbt meldt, dat de Italianen in het Noorden voort gaan Tembien van vijanden te zuiveren. Volgens ««n particulier bericht zou ras Syoem aan den greep van do Italianen ontsnapt zjjn, door op een punt, nog niet door hen bezet, over de Thkazze te trekken. Men hecht te Rome groote bctrekenta aan de onderwerping van het sultanaat Bi roe. Aan het Zuideljjk front gaan de Italianen voort hun stellingen bjj Gabredarre te versterken. Volgens een bericht uit Dzji- boetl zouden zij een kruispunt van karavaanwegen bezet hebben, gelegen tusschen de Jerer en de Fafan, ongeveer tussehen Sasabaneh en Daggaboer in. Sinds de toepassing van de sancties is do invoer naar Italië via Oostenrjjk ei» Zwitserland aanzienlijk gestegen. In Frankrjjk bljjkt men de sancties ln verschillende kringen nog allesbehalve goed te keuren. Van Abessjjnsche zjjde wordt een groote geheimzinnigheid betracht nopens het be zoek van den negus aan het front. Uit Harrar wordt echter gemeld, dat de negus daar gepasseerd Is, op weg naar Dzjidzjiga. De actie in het Tembien plateau duurt voort. Bos Syoem schijnt hier zeer sterke posities in te nemen. In het dal van den Sjebeli heeft een treffen plaats gehad tusschen Italiaan sche versterkingstroepen en Abessiniërs, waar bjj de Italianen teruggeworpen zou den zjjn. Abessjjnsche stammen in het Zuiden zjjn in verzet gekomen tegen de Amhara troepen. zelfstandigheid van Zuid-China vergeleken kunnen worden. Vermoedelijk zal in de kwestie Noord- China een accoord bereikt worden tusschen de Noord-Chineesche leiders en de regeering te Nanking en zal de verbinding waarschijnlijk ook in de toekomst gehandhaafd blijven. Japan's invloed op Noord-China houdt ver band met de nabijheid van Mant3joekwo. Aryosji heeft instructie gekregen, in een bespreking met Tsjang Kai-sjek alle met de betrekkingen tusschen Japan en China ver band houdende kwesties te behandelen. Het ultimatum nog niet inge willigd. Uit Peking wordt gemeld, dat generaal Doihara er nog niet in is geslaagd de Chi neesche autoriteiten in Noord-China er toe te brengen de onafhankelijkheid van Noord- China af te kondigen. De beweging voor los scheuring schijnt mislukt te zijn. De rede van Tsjang Kal sjek voor de Kwomintang. Op een partjjdag van de Kwomintang heeft maarschalk Tsjang Kat sjek nog gezegd, dat China vast besloten ls, zich te verzetten, als zijn souvereiniteit wordt aangetast. Het is evenwel bereid tot internationale, o economische en politieke samenwerking, even wel op grond van gelijkgerechtigdheid. Hij hoopt, dat de vrede gehandhaafd kan blijven en zal alleen een tegengesteld besluit nemen als bet wordt opgedrongen. China streeft erna den vrede zooveel mogelijk uit te buiteo, doch ook dit heeft zijn grenzen en in het ergste geval moeten de grootste offers worden gebracht. De oorzaken van bet falen van Doihara. Omtrent het voorloopige falen van de pogin gen van generaal Doihara wordt nader gemeld, dat men te Peking aanneemt, dat de Japansche ministers van oorlog en buitenlandsche zaken, bevreesd voor mogelijke buitenlandsche ver wikkelingen, de besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers van het Kwantoenleger en de Noord-Chineesche autoriteiten hebben ge remd. Naar Reuter in Volkenbond® kringen ver neemt, is China voornemens de inter ventie van den Volkenbond te verzoeken tegen de nieuwe actie van Japan in Noord- China. CHINA EN JAPAN. Interventie van de andere mogend heden. Uit Peking komt bericht, dot de regeling der Noord-Chineesche kwestie nog wel een paar dagen op zich za) laten wachten, zulks als gevolg van het feit, dat de diplomatieke vertegenwoordigers te Peking van andere mo gendheden er zich mee hebben bemoeid. Ten teeken van rouw. Naar Reuter uit Kaïro meldt is daar en ln enkele andere Egyptische steden een alge- meene staking uitgeroepen ten teeken van rouw voor de slachtoffers van de recente onlusten. EeDfge groepen arbeiders hebben beloofd in staking te zullen gaan, maar toch wordt geen ernstige ontreddering in zaken verwacht. De minister van binnenlandsche zaken heeft alle betoogingen verboden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5