Het koningsmoord- proces. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Sport Legerberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER Oplichter collecteerde voor ambulance. Slecht nagemaakte rijwielplaatjes. Hakenkruis van een schip te Amsterdam gestolen. Vijf-jarig jongetje verbrand. Auto botst tegen lichtmast. Ongelukken op den weg. Geen dood door schuld. Aan den verkeerden kant uitgestapt. Auto rijdt drie menschen aan. Uitkijken bij oversteken. De spaarpot in de schuur Het O.M. in hooger beroep tegen Ossche misdadigers. Nederlandsche autodieven te Luik gearresteerd. Ketelongeval eischte een doode. Voorname boerderij in de asch gelegd. Niet met losse handen fietsen. Paard op hol. Auto door tre n vernield.:, Weer een offei blo* d-tf b trapt. In zijn cel dood geven dén Noodlanding van een Soeste. berg-vlitgtuig Royemeniskwfcstie bij de A.V.k.U Kerkdief opent zijn zondenregister. Ongeluk in een spoorwegtunnel. Vijf visschers verdronken. Stampei op een station. Me. Desbons geschrapt als lid van de balie. Drie Kroaten in honger staking. De Prinses organiseert voordrachten. Buitenlandsche dienstboden. Toestand der particuliere scheepvaart. ïfcftalm Onaangenaamheden bij de match Euwe-Aljechin. Burgerlijke Stand van Den Helder. 1935- Binnenland. öe Haagsche politiee heeft een 49-jarigen Hagenaar aangehouden, die getracht heeft verschillende kapitaalkrachtige personen te bewegen geld beschikbaar te stellen voor het uitzendenvan een ambulance-auto naar Abessinië. Met het „Roode Kruis" bleek hij evenwel niets uitstaande te hebben. De man is reeds eerder met de politie in aanraking geweest. Twee inwoners van Laren voor de rechtbank. De rechtbank te Amsterdam behandelde gisteren de strafzaak tegen twee inwoners van Laren, een huisschilder en een ciseleur, die er van worden verdacht rijwielplaatjes te hebben nagemaakt. De officier van justitie maakte van het recht dat het Wetboek van Strafvordering hem p-eeft om redenen van openbare orde, behan deling van de zaak met gesloten deuren te vorderen gebruik. Uit de verklaringen van den rijksmunt meester bleek, dat slecht werk was geleverd. De afdrukken, die o.a. met behulp van een wals waren vervaardigd, waren vaag; het gebruikte koper was van slechte kwaliteit geweest en aanmerkelijk dunner dan het echte. De Officier van Justitie achtte de feiten zeer ernstig. Spr. requireerde tegen den huis schilder een gevangenisstraf van een jaar. Tegen den ciseleur, die behulpzaam was ge weest bij het maken, eischte hij een half jaar. Vonnis 4 December. Vier arrestaties. Gistermiddag te omstreeks half vier be merkte personeel van de Duitsche kolenboot E. Traber, liggende aan de Centrale Noord te Amsterdam, dat een roeiboot langs zq kwam. Voor zij wist wat er gebeurde, was de Duitsche hakenkruisvlag van het schip getrokken en werd de roeiboot, waarin zich vier mannen bevonden, met spoed weggeroeid. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en nam uitgebreide maatregelen. Twee politiebooten vertrokken naar het Oostzaner- gat, om dit te blokkeeren, een overval-auto met agenten van politie trok naar de Oost- zanerdijk, die werd afgezet. Commissaris L. Hoogenboom en hoofdinspec teur Luteyn stelden een onderzoek in, dat uit wees, dat de roeiboot moest toebehooren aan den eigenaar van een woonschuit, liggende aan het Oostzanergat, en die als communist bekend staat. Een huiszoeking werd gedaan en bij den inval werden vijf mannen en een vrouw inde schuit aangetroffen. Zij bekenden met de boot gevaren te hebben, doch zeiden van een haken- kruisvlah niets af te weten. Zij zijn naar het politie-bureau overgebracht, waar zij met het personeel der Duitsche boot werden geconfronteerd. Vier van hen werden pertinent herkend. Deze mannen zijn aange houden. De andere man en. vrouw zijn op vftje voeten gesteld. De politie heeft in de woon schuit nog een brandende kachel in beslag genomen, om langs scheikundigen, wég ha: te gaan, of de vlag daarin wellicht verbrand is. De zaak wordt mét kracht verder onderzocht. Drie andere kinderen gered. Gisterenmorgen omstreeks half tien is in een schuurtje, staande achter de woning van den arbeider P. van B. te Oss, brand ontstaan, met het noodlottig gevolg, dat een 5-jarig jongetje in de vlammen is omgekomen. De echtgenoote van v. B. was in het schuurtje aan het werk, terwijl vier kinderen in haar nabijheid speelden. Kort nadat de vrouw zich even verwijderd had, hoorde zy de kinderen huilen. Toen zij naar het schuurtje snelde, bleek dit in brand te staan. Op haar hulpgeroep snelden buren toe, die er in slaagden drie kinderen uit het brandende gebouwtje te halen. Het vierde, een jongetje van vijf jaar, werd eerst na eenigen tijd ge vonden; de levensgeesten waren reeds ge weken. De buren hebben den brand weten te blus- schen. Twee zwaar, één licht gewond. Op den Stationsweg, hoek van Hogen- dorpstraat te 'sGravenhage, reed in den nacht van Maandag op Dinsdag even na twaalf uur een auto, bestuurd door iemand uit de Dei- manstraat, komende van de Walgenbrug, met vrij groote snelheid, vermoedelijk doordat hij slipte, tegen een lichtmast op den hoek van de Van Hogendorpstraat, by perceel 79. Twee "Vmes, die op het trottoir liepen, werden te gen den grond geslingerd. Een harer, een 32- jarige, wonende aan de Amsterdamsche Veerkade, is met lichte hersenschudding, de andere, een 35-jarige, wonende aan het Oranjeplein, met schedelbasisfractuur, naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Naast den bestuurder zat een wachtmees ter-hoefsmid, oud 44 j., uit Leiden, deze viel uit den wagen en kreeg een hersenschudding. Hij werd opgenomen in het Militair Hospi taal; zijn toestand is zorgelijk. De bestuurder kwam met een lichte verwonding vrij. Zoowel de auto als de lichtmast werd ver nield. Een doode en een zwaar gewonde in Noord-Brabant. Op den autoweg van 's-Hertogenbosch naar Nijmegen is onder eerstgenoemde gemeente Maandagavond een 74-jarige vrouw bij het oversteken van den rijweg door een auto uit Nijmegen gegrepen. Zij kreeg een schedel basisfractuur; in levensgevaarlijken toestand is zij naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Maandagavond te zes uur is een ongeveer 40-jarige man, die te voet op weg was naar St. Antonius, te Ledeakker by Boxmeer, door een wielrijder uit St. Antonius aangereden. Het slachtoffer bleef bewusteloos op den weg liggen. Nadat geneeskundige hulp was inge roepen is de verongelukte naar zijn woning vervoerd, waar hij Dinsdagmorgen te half vij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, *3 overleden. Arbeider in beroep vrijgesproken. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren een 33-jarige arbeider uit Almenum vrijge sproken, die door den kantonrechter was ver oordeeld tot één maand hechtenis omdat hij geen hulp zou hebben geboden aan zyn doch tertje, dat in een kanaal viel en verdronk. Been door trein afgereden. Te Wehl is gisteravond de zes-en-zestig jarige broeder Vincentius aan de verkeerde zijde uit den trein gestapt, zoodat hij naast het perron viel. Op dat moment zette de trein zich in beweging, met het gevolg dat een dei- wielen den broeder over het been ging. Hij werd naar het ziekenhuis te Didam overge bracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Het been is terstond geamputeerd. Twee ernstig gewonden. Dinsdagavond zijn twee monteurs op de Wilhelminakade te Groningen door een achter hen aan komende auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat overbrenging naar het Diaconessenhuis noodzakelijk was. De auto, die na de aanrijding van richting veranderde, reed daarbij een groenteventer omver. Deze werd niet zoo ernstig gewond en kon naar huis vervoerd worden. Jongen overreden en gedood. Maandagavond is de 15-jarige P. Klookstra te Noordbergum (Fr.) bij het oversteken van den straatweg door een personenauto aange reden en vrijwel op slag gedood. Het lijk is in beslag genomen. Een landbouwer te Roelofarendsveen heeft bq de politie aangifte gedaan, dat hem een bedrag van 1000 aan spaarpenningen was ontslolen. De man had zijn geld verstopt ui een open schuur op een weiland in den polder en drie visschers hadden ontdekt, dat deze spaarpot niet zoo moeilijk was te forceeren. De hengelaars werden echter met hun vangst door de politie achterhaald en legden een be kentenis af. AUTOBOTSING WOUDENBERG. Ook het tweede slachtoffer overleden. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij ter verpleging was op genomen, is Dinsdagnacht het tweede slacht offer van het auto-ongeval op den rijksweg en provincialen weg onder de gemeente Wou denberg, de heer C. H. v. d. Weerd, overleden. De officier van Justitie bii de rechtbank te 's-Hertogenbosch is in hooger beroep gegaan van de Maandag gewezen vonnissen, waarbij G.J. van Galen en T. J. vaii Berne wegens brandstichting werden verpprdeeld tot acht jaar gevangenisstraf; P. J. van Galen en P. van Geeaen, wegens inbraak, tot drie jaar en T. J, van Berne tot twee jaar; J. van Galen, wegens overval met roof te Llth tot zes jaar en J. van den Akker tot drie jaar gevangenis straf. Dinsdagmorgen verschenen twee jeugdige Nederlanders in een garage te Luik en boden een luxe-auto tegen een spotprys te koop aan. De garagehouder rook lont en waarschuwde de politie. Er kwamen twee rechercheurs, die zich als gegadigden voor de auto voordeden. Na lang loven en bieden werd men het eens over een prys, die nog etteiyke duizenden francs lager was dan het bedrag, dat de Ne derlanders aanvankelijk hadden gevraagd. Toen het zoover was, maakten de politie-dienaars een einde aan de comedie en namen de Neder landers in hechtenis. Zij bekenden de auto te hebben gestolen ten nadeele van een aanne mer van bouwwerken te RothemMeersen. Tevens bekenden zy, op 15 November j.1. te Luik een taxi te hebben gestolen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het ketelongeval aan boord van het stoomvisschersvaartuig „Morgenster" VL. 17 op de Noordzee. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval, hetwelk helaas een menschenleven heeft ge kost, aan verschillende samenwerkende oor zaken is te wijten. Bewezen is, dat het slykgatdeksel te veel ruimte in het ketelgat had; dit is in stryd met het desbetreffend wettelijk voorschrift. Het ongeval had hoogstwaarschynlijk niet plaats gehad, als de gebruikte pakking niet een zwakke plek by de lasch had gehad, of wan neer andere zoogenaamde dunne pakking ware gebruikt. Het is wel jammer, dat de machinist zich niet dadelqk van den toestand van den stoker heeft overtuigd. De Raad acht echter wel aan- nemelyk zijn gedachtengang, dat de stoker wei zou volgen, toen hy de machinekamer verliet. Na het ongeval heeft de machinist ai het mogelyke gedaan om het slachtoffer nog te redden, hetgeen echter niet heeft mogen baten. Inboedel en eenige dieren in de vlammen verloren. Men meldt uit Deurne, dat te Liesel op het „Sloot" Dinsdagmiddag omstreeks vier uur brand is uitgebroken in de dubbele boerdery bewoond loor de landbouwers W, A. van Van S. De brandweer uit Deurne kon zich slechts bepalen tot werkzaamheden om de aangren zende boerderyen tegen het vuur te bescher men. In drie kwartier was de dubbele boer dery net bybeboorende schuren geheel door het vuur verteerd. Van den Inboedel kon nagenoeg niets wor den gered, ook eenige varkens, kalveren, een vijftal koeien en een paard kwamen in de vlammen om. EEN TAKEL OP HET HOOFD. Dinsdagmiddag om half vier viel van een heistelling, staande op de werf van de Rotter- damsche Droogdok Mij. aan de Heyplaat, een takel op het hoofd van den zes-en-twintig- jarigen metaalbewerker R. W. K., die een schedelbreuk kreeg. Spoedig daarop stierf hy. Dinsdagmorgen is de 14-jarige Auke Boelsma uit Laren, die met de handen los van het stuur fietste en daarbij zijn even wicht verloor, op den Lagen Naarderweg door een passeerenden auto gegrepen. De jongen kreeg een schedelfractuur. Hy is, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, en kele uren later overleden. Wilde ren door de Maasstad. Een paard gespannen voor een bakkers karretje, is Dinsdagmiddag te Rotterdam op hol geslagen. In zyn wilden ren heeft het heel wat consternatie gewekt. Reeas na een kleine honderd meter botste het karretje tegen een auto, daarby brak het lamoen, met het gevolg, dat de brood wagen bleef stilstaan en het paard zonder treklast voortholde Op de Heulbrug liep net den zes-"ii-dertigjarigen N. K. omver. Deze man brak het linkerbeen. Door den genees kundigen dienst is hy naar het ziekenhuis gebracht. Even iater liep het paard de twee- -en-twintigjarige mejuffrouw M. A. V. om ver. Deze werd aan den linkerarm en het linkerbeen gewond. Een passeerend genees heer verbond haar. Bij deze laatste botsing gleed het paard uit en viel. De verhuizer H. J. S. greep het dier vast, wist het te kalmeeren en bracht het. naar de stal. AANVARING De Nederlandsche is op de Schelde bij gekomen met de land", welke van de voer. De Rijnaak zonk onmiddellijk, door de bemanning lichter gered. OP DE SCHELDE. zeelichter „Thiems IV" Antwerpen in aanvaring Duitsche Rijnaak „Wie- Roer naar Antwerpen liep zware averij op efl De opvarenden werden van den Nederlandschen Scliaui.'eur zwaar gewond, groote materieele schade. Gisterochtend te ongeveer elf uur reed de heer W. Hoffman met zijn au.o van een Ryks- s; raat weg langs een aldaar gelegen opslag plaats van bouwmaterialen in ee lichtiDg van den overweg van tien Veldweg van c.e spoorlijn Utrecht—Baarn. Vermoedelijk afgeleid door een in de nabijheid manoeuvieerencen autö, zag de heer Hoffmaa nie. een juist nit de richting Utrecht komenden trein, met het gevolg dat, op den overweg aangekomen zyn auto door dezen werd gegrepen. De auto werd vijftig meter, tot vlak bij het station Soest, meegesleurd, waardy de heer Hoffman uit den auto werd geslingerd.. Hy werd in zeer ernstigen toestand o. genoc.eu ea naar het St. Elizabeth-Ziekenhuis te Amers foort vervoerd. De auto was o aal verrjelci, terwijl ook aan het époorwegmain iee' k»'ang- ryke schade was toegebracht Dinsdag is te Bocliolz (L.) een r.-.an uit Kerkrade aangehouden, die cp hse.erdaad werd betrapt bij het dekten van offerb o .km in de R.K. kerk, De man bel: rade, on, óóit offerblokken te hebben gelicljt in drie keijkeii te Heerlen. Een 58-jarige man, tegen wlen Dinsdag* twee jaar gevangenisstraf werd geüischt wegens heling van een bedrag van 7C09 van de inbraak by Wilton-Fijenoord, werd giste renmorgen dood in zyn cel gevonden. Gistermorgen omstreeks tien uur heef,, een militair vliegtuig uit Soes.erharg, me. be stemming naar Amsterdam te Biichoven aca- ter den Leijenschenweg, een noodlanding uit gevoerd, tengevolge van een motors, oornis. Aan boord bevon .en zich twee eerste lui.e- nant-vliegeniers, die er beiden zonder onge lukken zijn afgekomen. Zy zochten een plekje uit, waar zy konden landen, doch kwamen eerst in een heg terecht en daarna op een stuk bouwgrond, zoodat het toestel op den neus kwam te staan. Het werd ernstig be schadigd. Mr. Van Doorne door het hef niet- ontvankelyk verklaard. In de bestuursvergadering van de A.V.R.O. van 13 Dec. 1930, werd mr. Van Doorne, cié toen ruim drie jaar lid was van het bestuur,1 geroyeerd, op grond van een aantal beschul digingen, tegen hem ingebracht door den voor- zitter, dr. Molhuyzen. Hef verzoek van mr. Van Doorne, deze be schuldigingen te doen onderzoeken door een onpartijdige commissie, werd door het bestuur, niet ingewilligd. De algemeene vergadering van de A.V.R.O. heeft vervolgens het royement1 bevestigd. De acte van beschuldiging werd niet behandeld in deze vergadering. Mr. Van Doorne heeft daarop een actie.tegen het bestuur van de A.V.R.O. ingesteld opgrond van onrechtmatige daad. Hy eischte nietig verklaring van het royements besluit. De rechtbank verklaarde eischer op 12 Dec. 1933 niet ontvankelyk in zyn vordering en veroordeelde hem tot betaling van de kosten. Mr. Van Doorne teekende appel aan tegen dit vonnis. 6 Gisteren heeft het hof arrest gewezen het vonnis van de rechtbank bekrachtigd, zoodat mr. Van Doorne wederom niet ontvankelyk in zyn vordering werd verklaard. Uitgebreid .Arbeidsveld", Het blykt, dat de politie met de arrestatie van den persoon, die te Lage Zwaluwe in de R. K. Kerk een offerblok lichtte en den in houd daarvan ontvreemdde, een goede vangst heeft gedaan. De verdachte bekende reeds niet minder dan elf diefstallen fi verschilende R.K. kerken in Noord-Brabant en Noord- en Zuid-Holland te hebben gepleegd, o.a. In Am stelveen, Noordwijkerhout, Hilversum, Velsen en Nieuwveen. Maandag heeft hy naby het dorp Klundert de plaats aangewezen, waar hy een uit de R.K. Kerk van Klundert mede genomen offerblok In het water had gewor pen. Het gelukte de politie het vermiste voor werp op te visschen. Vervolgens werd verdachte medegenomen naar de R.K. Kerken van Standaardbuiteo, Oudenbosch en Zegge, waar door hem ook de offerblokken waren gelicht. Ook verklaarde hij "in de omgeving van 's Hertogenbosch te heb ben geopereerd en uit een R.K. Kerk in de omgeving van Oosterhout een offerblok uit de kerk te hebben medegenomen en na van den inhoud te hebben ontdaan, te hebben wegge worpen. Ook dit offerblok is op zijn panwijzing teruggevonden. Binnenland. Zes dooden, drie zwaargewonden. Te Viella in de provincie Lerida heeft een ontploffingsongeluk plaats gehad in een spoor wegtunnel, waar met dynamiet werd gewerkt. Zes arbeiders zijn gedood en drie ernstig ge wond. Bij Vigo is een visschersboot, die ondanks het stormachtige weer was uitgevaren, om geslagen. Vyf leden der bemanning verdron ken, de overige werden door een' andere vis schersboot gered. Op het station Temple Meaas te Brlstol heeft gisteren een paniek geheerscht. Vier jonge stieren, losgebroken bij het Inladen op de laadplaats, renden de perrons op en neer te midden van de wachtende menigte, die vluchtte in de wachtkamers, in stilstaande wagons en zelfs in seinpalen. Een van de dol geworden dierei rende zelfs een trein tege moet, maar sprong tydig terzyde, en holde verder, tot hy op een volgend spoor werd opgevangen. Een tweede exemplaar kwam terecht In een locomotiefloods, waar men trachtte hem te kalmeeren door den straal van de waterle*ding op hem te richten. Hy brak echter dooi de i> enigte, die de loods i be legerde, heen, stootte verscheidene mannen ondersteboven, tot hi; tenslotte werd dood geschoten dooi een slagersknecht. Een derde stier werd doodgeschoten door een der wet houders, oud-Lord Mayor van Bristol De vier de werd opgevangen en gekalmeerd. Twee uur duurden deze Wild West-tooneelen op het station en het heele spoorwegverkeer was erdoor ontredderd. Wat menigeen gedacht, maar toch nie mand te Aix-en-Provence verwacht had, is Dinsdagmiddag gebeurd. Advocaat Desbons is in een zitting van een melo- dramatiek, die in de annalen der Fran- sche justitie moeilyk haar weerga vindt, wegens een nieuwen aanval van grof on betamelijk optreden tegen de magistra tuur, als lid van de balie geschrapt en uit de rechtszaal verwijderd. De oorzaak van dit verbazingwekkende ver loop van zaken is op zichzelf zoo miniem, dat het er nog verbazingwekkender door wordt. Maitre Desbons had aan het eind van de ochtendzitting na het reeds gemelde incident met een brief aan de jury, conclusies inge diend, om van het Hof een uitspraak te krij gen over de houding van de jury, die gezegd had, voortaan van geen mededeeling „van buiten af" meer kennis te zullen nemen. By het begin der middagzitting zei de pre sident, dat het Hof op die conclusie direct arrest zou doen en dat het besloten had deze te verwerpen. De president wilde daarop met een met het verhoor van Pospisjll beginnen. Dit is niet naar den smaak van maitre Des bons. Hy heeft namelijk nog suppletoire con clusies in te dienen. De president valt in: „Wacht even, maitre, we zullen eerst voorlezing doen van ons arrest. Uw nieuwe conclusies hebben zelfs nog niet de onderteekening der beklaagden!" Opgewonden woordenstrijd. Desbons blijft nijdig terug, dat daarvoor de tijd ontbroken had, „maar" zoo roept hij uit, „ik wensch dat het Hof tegelijk over mijn eerste en over myn suppletoire conclusies uit spraak doet." Een hevige en vrijwel onverstaanbare woor denstrijd ontspint zich. Plotseling ziet men procureur-generaal Rol opstaan, die zegt: „Het is voor het eerst in mijn loopbaan, dat een advocaat zich zulk een taal vermeet aan te matigen tegen Hof en parket." Desbons in blinde woede: „Procureur-gene raal, ik heb in geen enkel opzicht lessen van p te ontvxangen. De precureur-generaal, die sinds de inci denten van gisteren zijn verbetenheid niet onder stoelen of banken steekt, brult den ver dediger toe: „Uw houding is meer en meer provoceerend. Het is thans mooi genoeg ge weest. Het zyn niets dan manoeuvres van u en die manoeuvres overschrijden alle perken. Ik eisch thans, heeren van het Hof, een nog zwaarder disciplinaire straf tegen den schul dige; zyn schrapping uit de balie." Het Hof wil reeds in raadkamer gaan, maar desbons houdt, met al het vlammende pathos der revolutie-redenaars van 1793, thans een pleidooi voor zichzelf als men het zoo noemen mag, beginnend met deze woor den aan het adres van den procureur-gene raal: „Neen, ge zult de hoofden dezer drie mannen niet hebben, mynheer de procureur- generaal, zij niet en uw onderhoorige de buel!" De zitting wordt hervat in een sfeer van groote opwinding, en onder indruk wekkende stilte leest de president het arrest voor, waarby maitre Desbons uit de ordelyst van advocaten wordt ge- schraft „wegens herhaaldelijk gemis aan respect jegens de justitie der Republiek", namelyk „aangezien hy ondanks de uit gesproken reprimande voortgegaan, is de debatten te verstoren en den normalen loop daarvan te verhinderen, systema tische obstructiemaneouvres heeft toege past, meermalen zoowel het Hof als den procureur-generaal grovelijk heeft belee- digd, bij herhaling insinuaties over par tijdigheid naar de Fransche justitie heeft geslingerd en in zyn slotverweer niet het minste berouw over deze houding heeft getoond." De ontsteltenis in de zaal is begrijpelijk. Voor het eerst in de historie der republiek is een advocaat tydens de zitting zelf ge schrapt uit het „tableau des avocats"; de enige wien deze straf vroeger trof, was Briand, in zijn jonge dagen als advocaat, doch dit geschiede voor een delict, dat buiten de rechtszaal bedreven was. Pospisjil en na heni Rajtitsj en Kraij, ant woorden met kracht Pospisjil met de vuist op de bank hamerend dat, nu maitre Des bons die hun dooor den Kroatischen Bond in Amerika was aangewezen, niet meer met hun verdediging is belast, zy voortaan geen woord meer zullen antwoorden op de vragen, die hun worden gesteld. Pospisjil kondigt daarbij aan, dat zy tot hun verdediger weer daar is, in hongerstaking zullen gaan („De Telegr."). Conferenties ten Paleize niet toon aangevende figuren. H. K. H. Prinses Juliana zal dezen winter, naar „Het Vaderland" meldt, toonaangevende figuren in den lande uitnoodigen, om Haar van hun vak, bedrijf of bezigheid te vertellen. De juistheid van deze mededeeling, werd ons bevestigd. Wy vernamen daarbij, dat deze voor drachten ook het vorige jaar zyn gehouden. Zy betroffen toen voornamelyk vraagstukken van economischen aard. De byeenkomsten werden steeds in het Koninklyk paleis aan het Noordeinde gehouden, ook als H. K. H. op Het Loo vertoefde, in welk geval zij daarvoor speciaal naar de Residentie kwam. Gewooniyk noodigde H. K. H. bij deze conferenties ook eenige harer vriendinnen uit. In ons land zyn thans nog ongeveer veertig duizend buitenlandsche dienstboden werkzaam. Vooral nu minister Slingenberg in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat het Duitsche dienstbodenvraagstuk geleidelyk zal worden opgelost, is eenigszins den indruk gewekt, dat dit probleem k bout portant in een nieuw stadium zou zyn gekomen. In een onderhoud verklaarde minister Slin genberg echter uitdrukkelyk, dat er geen redenen zijn voor huisvrouwen, óiü zich, wat dit punt betreft, ongerust te maken; met ingang van het a;S.- voorjaar zullen buiten landsche dienstboden eerst vallen onder de wet van 16 Mei 1934, betrekking hebbencje qp; de buitenlandsche werkkrachten hier te lande. N.S.B.-FRACTIE VERLAAT ZITTING PROV. STATEN VAN LIMBURG. Bij de Dinsdag gehouden zitting van de Pro vinciale Staten van Linibürg werden by de behandeling van de notulen door graaf De Marchant et Ansembourg (N.S.B.) opmer kingen over een volgens hem geuite beleedi- ging aan zyn adres door den heer Maenen, lid van Gedeputeerde Staten, in de vorige vergadering gemaakt. De heer Maenen merkte op, dat wanneer de heer De Marchant zijn woorden als beleedi- ging beschouwde, het college van Gedepu teerde Staten de aan het adres van dit college gerichte woorden door graaf De Marchant eveneens beleedigend vond en de partyen dus quitte zyn. De heer ir. Nierstrasz van Dam (N.S.B.) las vervolgens de verklaring van de N.S.B.- fractie van de Provinciale Staten voor, over het niet toelaten in de Eerste Kamer van graaf De Marchant et d'Ansenibourg. Als protest tegen dat niet-toelaten verlieten de leden der N.S.B.-party daarop de vergadering. VARKENSGEHAKT IN BLIK. Naar men ons mededeelt, wordt het ge hakt in blik, bestaande voor de helft uit rund- en voor de helft uit varkensvleeseh, zooals tot nu toe werd gedistribueerd, ge durende de wintermaanden vervangen door zuiver varkensgehakt in blik. De distributie zal geheel op dezelfde wyze geschieden als tot dusver die van het ge mengde gehakt plaats vond. Behalve de schippersorganisaties zullen door minister Gelissen verschillende groepen van belanghebbenden worden gehoord, omdat de minister zich wil laten voorlichten over den toestand der particuliere scheepvaart en de werking van de wet op de evenredige vracht- - verdeeling. Hoewel de minister de argumenten van alle zyden wil aanhooren en zoo mogeiyk gebruik wil maken van den raad, die hem door de betrokken groepen gegeven wordt, toch heeft hy niet verheeld, dat hy persooniyk een voorstander is van afschaffing van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. De schippersorganisaties zyn uitgenoodigd gezameniyk een rapport in te dienen, waarin hun opvattingen kunnen worden uiteengezet ten aanzien van maatregelen, welke ln de toe komst moeten worden genomen. Ook andere organisaties hebben een dergelijk verzoek ont vangen. De gehouden besprekingen zijn louter van informatorischen aard geweest. De commissie, die den minister op korten termyn rapport zal moeten uitbrengen over de evenredige vrachtverdeeling, is nog niet benoemd. ECONO.MISCIIE-TECHNISCHE VOORLICHTING IN NOORD-HOLLAND. In de memorie van antwoord op het alge meen verslag der afdeelingen omtrent de be grooting van Noord-Holland deelen Ged. Sta ten o.a. mede: Wat den economlsch-technologischen dienst voor deze provincie betreft, verwacht mag worden, dat hij met Januari zijn werkzaam heden zal kunnen beginnen. In hun vergade ring van 30 October hebben Ged. Staten de leden van den Raad van Advies benoemd binnen korten tyd zal ook de benoeming van de leidende functionarissen bij dien dienst volgen. DE STAND IS GELIJK! Euwe is er thans in geslaagd den geiyken stand tegen den wereldkampioen te verkrijgen! Aljechin heeft de te Erme'o gespeelde par ty opgegeven omdat hij geen uitweg zag zelfs nog remise te kunnen bereiken. De stand is thans 10H10(4. I'arty te Zandvoort heden uitge steld. De wereldkampioen was „•sterk ouder den invloed". Tengevolge van het feit, dat de schaak- wereldkanipioen Aljechin in Ermelo door den toestand waarin hy verkeerde, aanleiding heeft gegeven tot scherpe critiek in de bladen, heeft het Euwe—Aljechin Comité gistermiddag een persconferentie belegd, waar deze geschiedenis en haar eventueele gevolgen zijn belicht. Belangrijk is, dat dr. Euwe, die een zeer hoogstaand man is en voor wien het geval tenslotte het meest grievend is omdat het publiek spoedig geneigd is verkeerde gevolg trekkingen te maken, eenige verklaringen heeft afgelegd, waarvan de strekking o. m. is, dat Aljechin onder de afgekeurde omstandig heden beduidend sterker speelt dan als hij in z'n gewone doen is. Verder, dat hij (Aljechin) daardoor denkt te verkrijgen, dat Euwe hem onderschat en dat Euwe's prestaties in da oogen van het publiek daardoor worden be- invloed. Terwijl onze Nederlandsche kampioen tenslotte heeft geconcludeerd, dat onder deze omstandigheden de aardigheid er voor hem vrywel af is! Het resultaat van het onderling beraad van het Comité was, dat het onmiddeliyk zal in- grypen en een partij zal afgelasten in dien naar zijn meening de wereldkampioen zich in het lokaal waar gespeeld wordt, in het publiek dus, misdraagt op dergelijke wyze als dat te Ernielo is geschied. Voorts deelde de heer Levenbach nog mede, dat Aljechin door een geneesheer is onder zocht, die eenige dagen rust voorgeschreven had. Derhalve had het Comité besloten de party, welke hedenavond te Zandvoort zou worden gespeeld en eventueel morgèri zou worden ver volgd, uit te stellen tot eeri nader te bepalen datum. De volgende partij voor het wereldkam pioenschap zal derhalve worden gespeeld Zon dag a.s. in Den Haag. VOORNAAMSTE NIEUWE UITGIFTEN. Relgië gaf, pp 1 Noyeyjber j.1. het eerst» zegel uit. van de anti-tuberculose serie van 70 c. met toeslag van 5 c. Het zegel draagt de beeltenis van Koningin Astrid en is slecht gecentreerd. Bulgarye gaf ter gelegenheid van de in- wyding van het monument van H. Dimitrl een serie zegels van 1 tot 14 lewa uit. Danzig bracht nieuwe luchtpostzegels van 10 pf. tot 1.—. Duitschland gaf ter herinnering aan d« Hitler-putsch op 9 Nov. 1923 twee zegels uit met een SA.-nian en vlag in de waard» van 3 pf. bruin en 12 pf. rood. Italië bracht ter gelegenheid van den eersten internat, salon voor luchtvaart t« Milaan een reeks gewone frankeerzegels en luchtpostzegels met de beeltenissen van o.a, da Vinei en Vincenzo Bellinl (componist). OPBRENGST ZOMERZEGELS. Volgens het persbureau der P.T.T, blykt, dat de opbrengst van de zomerzegels boven de frankeerwaarde ongeveer 87,000 be draagt. Hulde en dank aan allen, die tot dit mooie resultaat hebben medegewerkt! KINDERZEGELS. De klnderzegèls, welke zooals gebruike lijk ls van 10 December tot 9 Januari 1936 mogen verschynen, zullen wederom dezelfde waarde hebben als in het vorige jaar. S. N. B. RECTIFICATIE. In ons sportnieuws van j.1. Dinsdag kwa men eenige misstellingen voor, die correctie vragen. Zoo werd onder het „Programma voor a.s. Zondag" vermeld, dat HRC 2 tegen tegen KFC 2 zal spélen. Dit moet zijn: tegen DWS 2. Voorts wordt in het overzicht beweerd dat HRC 2 nog een voorsprong heeft, doch de nauwkeurige iezer zal in den competitie stand gezien hebben, dat clubs als KFC 2 en DWS 2 er feitelyk betei; voor staan (HRC 10 pt. uit 7 wedstr., KFC 2 9 pt. uit 6 en DWS 2 7 pt. uit 5 wedstr.). van 19 en 20 November. ONDERTROUWD: A. J. Legerstee en F. v. d. Sande. J. de Valk en A. v. Iersel. BEVALLEN; C. H. de Vroome—Bruin, z< M. StoelwinderGramsma, z. T. Kesteloo— Schut, d. A. Kater—Gieles, d. J. Geervliet-» Wiljouw, d. OVERLEDEN; W. v. Bugelen, 65 jaar. Eerste luit. der artillerie J. J- Fens, tacheerd bij de troepen op Curagao, wo binnenkort eervol van die detacheering heven en keert dan naar Nederland terug.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6