tot 1 Dec. gratis De St.-Nicolaas-prijsvraag Stadsnieuws JtOCh ijtct Jlacft zot. Waai aan we fieca? WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant STAATSLOTERIJ LftCO-HORLOGE IIELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935. 9 DERDE BLAD van de Heldersche Courant. Het Concertgebouworkest in Den Helder. Een belangrijke sportgebeurtenis. Kindermiddag Heldersche Courant as. MAANDAG TREKKING M. GRUNWALD Vraagt iets goedsVraagt een Fa. BEEMSTERBOER. In het kort heoben wij in ons vorig nummer melding gemaakt van de prijsvraag, waarmede wij a.s. Dinsdag hopen te beginnen en die over 3 couranten, n.1 van Dinsdag 26, Donderdag 28 en Zaterdag 30 November verdeeld zal zijn. Thans zullen we eenige bijzonderheden ver tellen. Aan de prijsvraag zijr. aardige geldprijzen verbonden, n.1. twee eerste prijzen van 25, twee tweede van 10, twee derde van 5, twee vierde van 2.50 en t-vee van 1. Wij hebben al gezegd, dat de prijsvraag niet moeilijk is, doch... zoo eenvoudig is zij nu ook weer niet. In de komende week zullen de zakenlieden van Den Helder, door middel van adver- tentiën in deze courant, bekendheid geven aan de artikelen, die in hun zaken ver krijgbaar zijn, natuurlijk speciaal met het het oog op St. Nicolaas. Iedere zaken man zal dat op zijn manier doen en de wijze, zooals hjj denkt, dat de aandacht van de lezers het meest getrokken wordt. In ad vertenties met of zonder illustraties foto's, teekeningen, e.d.). Nu is het de taak van de lezers om uit te maken, welke advertentie(s) de meest opvallende is (zijn). Zaak 't is dus, om alle advertenties goed door te lezen, of be ter nog te bestudeeren. Heeft men zijn oordeel bepaald, dan kan men dit kenbaar maken op een bon, welke wij volgende week in de cou rant zullen afdrukken. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 21 Nov. 16.30 uur. Vrijdag 22 16.29 uur. Maandag j.1. slaagde te Amsterdam voor het apothekers-assistent examen onze stad- genoote mej. C. H. Oortgijsen. Vorige week behaalden de dames C. Smit Julianadorp en J, v. Hartingsveld, leerlingen van mevr. R. B. Remelink, Nieuwstraat 46, het diploma Coupeuse. CARILLON-BESPELING. Gedurende de wintermaanden eiken Zon dagmiddag bij gunstig weer carillon-bespe ling van half 4 tot half 5. Onder persoonlijke leiding van Mengelberg. Met deze simpele aankondiging kon feite lijk worden volstaan om de komst van dit wereldberoemde orkest te melden. Dr. Willem Mengelberg in Den Helder is een evenement in de muziekwereld en de in gezetenen van Den Helder, die regelmatig door middel van de radio hebben kunnen ge nieten van het hoogste, wat op het gebied van muziek in Nederland wordt geboden, worden thans door bemiddeling van de A.V.R.O. in de gelegenheid gesteld Dr. Willem Mengelberg met zijn eveneens beroemd orkest met eigen oogen te kunnen aanschouwen. De buitenlandsche bladen haden slechts één oordeel over de wijze van dirigeeren van Dr. Willem Mengelberg, n.1. „Phaenomenaal" en het is daarom ook voor Den Helder een zeer groote eer dezen wereldberoemden dirigent binnen zijn muren te mogen begroeten en wij twijfelen er niet aan, dat de vele honderden Heldersche muziekliefhebbers deze gelegen heid met beide handenf zullen aangrijpen om van dezen kunstavond te genieten, te meer waar er slechts één concert wordt gegeven. Het is begrijpelijk, dat verdere bijzonder heden zoo spoedig mogelijk per advertentie bekend gemaakt zullen worden. Men houde dus den avond van Dinsdag 3 December a.s. vrij voor dit buitengewone concert. DE DRENTE WORDT VERVANGEN. Naar wjj vernemen wordt de sleepboot „Drente" welke bij Egmond strandde, door een andere sleepboot vervangen. Zooals advertenties in de Heldersche Cou rant van Dinsdag en in het Advertentieblad van gisteren reeds verkondigden de annoce komt ook in dit nummer voor vindt morgenavond in Casino een voor onze stad unieke gebeurtenis op sportgebied plaats. Het is de zeer vitale Marine Sportvereeniging „Zeemacht" gelukt als sprekers de heeren A. J. G. Strengholt, een vooraanstaand man in de Nederiandsche sportwereld en o.m. voorzitter van de Koninklijke Nederiandsche Athletiek Unie, Drs. W. F. v Leeuwen, secr. penningmeester van deze Unie, de bekende athleet J. Haitsma en de heer J. v. Paveren naar hier te krijgen. Zij zullen hun op athle tiek gebaseerde toespraken doen illustreeren met fraaie lichtbeelden. Onnoodig te zeggen dat deze heeren gezamenlijk een prachtig stukje propaganda ten bate van de athletiek en sport in het algemeen zullen leveren. De leden van Zeemacht zullen met hun scherm-, Er zijn twee groepen: Groep A, advertenties met illustraties Groep B advertenties zonder illustraties Deze bon kan men daarna inzenden aan ons bureau. Het leuke is nu, dat het publiek zelf den uitslag bepaalt. N.1. de advertenteis, welke de meeste stemmen op zich vereenigd zien zijn de meest opvallende! Vervolgens wordt nagezien welke inzender de, door het publiek aangewezen advertenties, op zijn bon vermeld heeft. Met een bon kan men dus aan beide groepen deelnemen. Heeft men van een groep A de juiste advertentie ingevuld en b.v. van groep B niet, dan kan men toch in aanmerking ko men voor een der prijzen, uitgetrokken voor groep A. En omgekeerd. En als men de juiste advertentie in beide groepen aangegeven heeft, dan komt men natuurlijk in aanmer king voor een prijs in beide groepen. Voor de deelnemende winkeliers is een speciale attractie aan de prijsvraag verbon den, daar elke firma, wier advertentie(s) als de meest opvallende aangemerkt wordt(en), gratis adverteeren mag in onze courant tot een totaal van 500 advertentieregels. Ook worden door ons 2 prijzen van 250 regels be schikbaar gesteld voor de firma's welke een tweeden prijs behalen. Zie ook de courant van Zaterdag a.s., want daarin worden nadere gegevens over de St. Nicolaas-prijsvraag verstrekt. gymnastiek-demonstraties e.d. luister aan dezen sportavond bijzetten, maar vooral het feit, dat de zeer interessante Olympische film gedraaid zal worden (de politie heeft haar toestemming verleend!), zal voor velen aan leiding zijn, om morgenavond naar Casino te trekken. De toegangsprijs is zeker binnen ieders be reik, zoodat we een bezoek aan den propa ganda avond warm aanbevelen. KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit blad verzocht men ons mede te deelen, dat tot correspondent van boven genoemde partij voor Den Helder en om streken is aangesteld, de heer G. J. van Wees, Bloemstraat 5, Tuindorp, alwaar inlichtingen omtrent deze partij en haar orgaan „Onze Vaan" te verkrijgen zijn. DE WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Verwijzende naar de betreffende adverten tie in dit nummer, vestigen we de aandacht op de bestaande plannen om in onze stad een afdeeling op te richten van de Weer- en en Sterrenkundige Vereeniging. Deze ver- eeniging wil de belangstelling in de Weer- en Sterrenkunde aanwakkeren en levendig houden, voornamelijk door wetenschappe lijke voordrachten in populairen vorm van bekende deskundigen. Reeds in verschillende steden van ons land zijn afdeelingen opge richt. Het wil ons voorkomen, dat Den Hel der hierbij zeker niet achter mag blijven, in aanmerking nemende: dat het lot van onze stad economisch ten nauwste verbonden is met de zeevaart en dus indirect met den bloei van de weer- en sterrenkunde; dat onze gemeente twee bloeiende inrich tingen van onderwijs voor de zeevaart rijk is, waar de weer- en sterrenkunde dus een langrijke plaatsen onder de leervakken in nemen; dat Den Helder bij uitstek de plaats is van de „helden der zee" en dus de Weerkunde van zelf in het middelpunt der belangstel ling staat. Ook in ander opzicht lijkt ons het stre ven van de nieuwe vereeniging lofwaardig. Vooral in dezen tijd is de aandacht van de menschen wel eens te veel op de aarde gericht. Laten we ons hoofd oprichten naar den hemel, om door het aanschouwen van de harmonie en rust, die daar heerschen, de innerlijke zekerheid terug te winnen, die maar al te vaat rerstoord dreigt te worden door de aardsche wisselingen. Om de belangstellenden bijeen te krijgen, wordt Vrijdagavond 8 uur een propaganda- avond belegd in de Zeevaartschool aan het Ankerpark. De spreker is Dr. van der Bilt uit Utrecht, die als observator aan de ster renwacht aldaar een deskundige brj uitne mendheid genoemd mag worden. Het be looft- dus een zeer interessante avond te worden en we wekken allen op om dezen niet te verzuimen. HELDERS MANNENKOOR. Dir. A. J. LEEWENS. Bovengenoemde liedertafel geeft op Woens dag 27 November, haar le concert in dit sei zoen in Casino. Medewerking zal worden verleend door onze stadgenoote mevr. E. BoerdjjkSok (sopraan), welke een recitatief en aria uit de Jaargetijden van Haydn vertolkt, en de solo-celliste mej. M. van der Wees uit Amsterdam, De glanzende sopraan van mevr. Boerdijk is te overbekend om daar nog verder over uit te wjjden. Mej. van der Wees, een der meest verdien stelijke leerlingen van den kunstenaar Max Orobrio de Castro, deed reeds op 14-jarigen leeftijd met goed gevolg toelatingsexamen aan het conservatorium te Amsterdam Op 6 jarigen leeftijd debuteerde deze jonge artiste met veel succes op eer der voordrachtavon den in de Bachzaal aidaar, waar ze sindsdien meerdere malen optrad en onlangs een vleien de beoordeeling over haar spel mocht ont vangen van den Telegraaf-resencent, den heer Arntzenius. Het was ook mej. van der Wees, die voor het Rijksbeursexamen glansrijk slaagde. Het met zorg samengestelde programma opent met „Aria en Koor" uit de Tooverfluit van Mozart (bas-solo de heer van Weelde), terwijl in het le deel in afwisseling met de solisten wordt gezongen, een door den direc teur aan de vereeniging opgedragen werk „Aeterne Rex" en het door Brandts Buys ge toonzette schitterend gedicht van Guido Gezelle „Zegepraal"! Het 2e deel van het programma prijkt met Rille's „De Martelaren in het Colysseum" en als slot met een serenade voor dubbelkoor van Zöllner. Zoolang de voorraad strekt, loten verkrijgbaar bij: KEIZERSTRAAT 122 stateerden wij, nat het geheel een aardig as pect heeft gekregn. Het interieur is opnieuw betimmerd, behan gen en geschilderd, zoodat er dus inderdaad sprake is van een algeheele restauratie. Behalve een zitje in de lunchroom waar men de stemming zal trachten te stimuleeren Joor eer occhestrion en een uit 4 personen bestaande band („Frieda's accordeon-band'') is de bovenverdieping ingericht tot hotel. Een achttal kamers bevindt zich hier. GEREFORMEERD EVANGELISCH ZANGKOOR „ORA ET LABORA". Het Gereformeerd Evangelisch Zangkoor „Ora et Labora", directeur J. Jongkees Cz„ is niet als de gemengde Zangvereeniging „Hal- lelujah" een koor, dat zich op regelmatige tijden voor leden en donateurs doet hooren: zijn arbeid ligt zuiver op het terrein der straat evangelisatie en het laatste „concert", dat in een zaal werd gegeven dateert al van voor 2% jaar terug, bij het 12%-jarig bestaan. Gis terenavond evenwel meende „Ora et Labora" weder eens goed te doen zich aan een belang stellend publiek te doen hooren in het Mil. Tehuis, Kanaaiweg. Medewerking was verkre gen van het Tehuis-orkest, onder leiding van den heer D. Makelaar. Hoewel bevredigend, was het bezoek echter niet groot te noemen. Na gemeenschappelijk gezang en bijbellezing was het woord aan den heer Van Baars, die een woord van welkom sprak, allereerst tot den heer Brasser, die hedenavond hier een rede zal houden over het onderwerp „Kun je nog zin gen, zing dan mee". Wjj zijn dankbaar voor wat voor 15 jaar werd opgericht, zoo zeide hij. Het is uitgegroeid tot een flinke vereeniging. Het laatste jaar is het echter wat bergafwaarts gegaan, daarom was het noodig dezen propaganda-avond te beleg gen en we hopen van harte, dat enkele jonge ren zich als lid zullen opgeven. Men zegt wel, dat evangelisatie eigenlijk is toegespitst op het persoonlijke element; nochtans heeft zij daarnaast óók een gemeen schapsideaal: zij wil de wereld overwinnen. God zelf zegt dat in het voorgelezen hoofd stuk: door Jezus zullen wij de wereld over winnen. Deze avond is dan ook uitgeschreven met het doel onze evangelisatie te versterken door het winnen van nieuwe leden. Daarna werd met de afwerking van het pro gramma aangevangen. We kregen, nadat het koor D Krug's „Avondgebed" had gezongen, een d.ietal nummers, door het Tehuis-orkest, onder leiding van den heer D. Makelaar ge geven, n.1. „De Heilige Stad" van St Adams, „die Ehre Gottes" van Beethoven en Elgar's „Salut d'amour". Zoowel orkest als zangkoor mogen, wat hun weergave betreft, gehoord worden: men kan een andere samenstelling voor beide wenschen, waardoor natuurlijk samenspel en -zang alleen bij winnen kan, met de beschikbare krachten wordt zeer goed werk geleverd, de rest van den avond zou dat nader uitwijzen. Nogmaals klonk gemeenschappelijk gezang onder harmoniumbegeleiding en daarna zong het Gemengd Koor een tweetal nummers van Beethoven. Daarna betrad de heer L. Brasser het spreek gestoelte en hield een propagandistische rede, die tot titel had: „Kun je nog zingen, zing dan mee!" In het oude Griekenland, aldus de spr., groetten de menschen elkander niet met „góe den morgén!" of „goeden avond!" maar met de spreuk „verblijd u!" Helaas is het zoo met vele christenen niet en het publiek, dat gaarne generaliseert, vereenzelvigt dan ook met het woord „christendom" het woord „gebrom". Brommige christenen zijn heel gewoon en toch heeft zwartgalligheid niets met christendom te maken. Een christen toch moet zingen kunnen: toen Adam en Eva uit het Paradijs werden ver dreven, verloren ze hun stem en eerst Christus gaf ze die terug. En ook de natuur is niet somber: de dieren juichen, zelfs de boomen verblijden zich! Zeker, er is veel leed en droef heid, maar die ligt in de zonde en is niet ge komen van God. Paulus zegt tegen de Phi- lippijnen: verblijd u! De engelen in den hemel doen het ook, Beethoven, Bach, Handel zijn er armzalige stumperds bij. Dat de engelen Gods goedheid zingen, is niets bijzonders, maar dat ook de mensch dat doen mag is wel iets bij zonders. Maar die mensch moest beseffen, dat men goed of mooi heeft te zingen en dat alle middelen daartoe moeten worden aangewend Het moet ons verdrietig stemmen, dat wij slecht zingen. Het christelijk lied is bij uitstek geschikt voor evangelisatie, maar men spreke de woorden duidelijk uit, anders heeft het geen zin. Het is te prijzen dat er vereenigingen zijn, die den zang ontwikkelen, ons volk heeft het zingen verleerd, getuige al die straatdeunen. En dan onze christelijke liederen! Het hart spreekt daaruit: die mde christenen verston den wat ze zongen. Zingen op straat is ver tellen aan de wereld van God. Vroeger gaf men een doode een zangboek mee in de kist. Spr, wekt de jongeren op zich bij het zang koor aan te sluiten. Men denkt wel dat in de open lucht al leek w.rdt gepreekt. De macht van het lied mag niet worden onderschat. Vooral tenoren en bassen hebben wij noodig: komt bij ons, /egt spr. Ook brengt spr. een woord van hulde aan de jonge menschen, aie lid zijn en eiken Za terdagavond ge' en om op straat te zingen. Zonder het zangkoor konden wij, aldus spr. immers niets beginnen; Je zang m> t ons be zielen. De oprichtei van ons zangkoor is A. Storm en mej. M. dec Hartog is de eenig-overge- blevene van den janvang af: wij hopen dat zij nog vele -'aren lid mag blijven. Lang leve Ora et Labora! Na een korte pauze werd het tweede ge deelte van het programma afgewerkt. Hierop stond als het eerste nummer vermeld de groote hymne, door den directeur J. Jongkees Czn. gecomponeerd ter gelegenheid van het 12% jarig bestaan. Onze betreurde vriend Bolk was het, die voor 2% jaar nierover een en ander mededeelde. Het koor was toen heel wat grooter Jan thans; laat ons hopen, dat men het nog weer ophaalt. De heer v. Baars dankte de dames en heeren van het Tehuis, die dezen avond mede hebben doen slagen, voorts het zangkoor, de verdere medewerkers en de pers. De heer J. de Jonge sprak tot slot een kort woord van opwekking. In de 13e eeuw was de stad Bremen aan het opkomen; twee men schen zaten toen ergens aan de haven al die scheepvaart aan te zien en dachten: jonges, wat zal dat een mooie haven worden! Maar 21 November. Tegenwoordig draait alles om het geld. Dit is niet zóó een erge gemeen plaats als het lijkt. Zoolang er geld "heeft bestaan, heeft altijd alles om geld gedraaid. Maar nu er gouden standaarden zijn losgelaten, nu de K.L.M.- vloot een heeu-en-weer-dienst onderhoudt met staven goud (die nog ncoit een van ons, ge wone stervelingen, gezien heeft) nu het dis conto-tarief op en neer vliegt als het kwik in den koortsiherraometer van een malaria lijder, nu credietcn kunnen „bevriezen" en „ontdooien", en „stillgehalten" worden, alle maal dingen waar wij geen van ons allen met ons hoofd bij kunnen, evenmin als bij in-, en de-, en reflatie, nu voelen wij toch wel, dat het geld in de wereld een rol is gaan spelen, die het tot een groote mogendheid van den eersten rang maakt. 't Is gek, maar in den omgang tusschen menschen wordt over geld zoo weinig moge lijk gesproken. Het is niet „bon ton". Geld hoeft men, maar men praat er niet over. Zoo wil het tenminste de conventie bij de bezit- tenden. De bezitloozen draaien het natuurlijk om: „geld heeft men niet, maar men kan er rustig over praten". Daarom zullen we er hier nog even over doorgaan. Rijk zijn is zoomin een goede als een slechte eigenschap. Maar het is prettig. Rijk worden is echter nog prettiger. Rijke menschen hebben dit al achter zich en zijn derhalve te beklagen. Wij, niet-rijken, verheugen er ons nog dagelijks op. Nu is helaas een merkwaardige eigenschap van geld, dat het een gezelligheidswezen is. Men treft het of in geweldige hoeveelheden, of heelemaal niet aan. Zoo komt het ook of onverwacht van vele zijden binnen, of het blijft hardnekkig van alle kanten uit, als door een samenzwering. Zoo ontstaan in ons leven bergen en dalen, soms ook laagvlakten. Géén geld hebben is ontzettend duur. Het kost rente, deurwaardersloon en gerechts kosten. Het is een luxe, die eigenlijk alleen rijkaards zich kunnen veroorloven. Maar die hebben er juist geen behoefte aan. Armoede wordt overal met boeten bedreigd. En dat van rechtswege. Blijkbaar zou deze toestand anders te aantrekkelijk worden... Hoe het zij, arm of rijk, de meeste men» schen hebben er het land aan, hun geld te ge bruiken voor het doen van betalingen. Op den eersten krijgen vele menschen hun geld, en allen hun rekeningen. Men herkent de brieven van buiten, en indien men levenskunstenaar is, maakt men ze niet open. Waarom den schoonen dag direct te beginnen met ergernis 's Avonds maakt men ze ook niet open; men wil tenminste goed kunnen slapen, tot de brief tenslotte tusschen de kranten raakt. Dit is de ware oorzaak van het slechte betalen: dat wij allen levenskunstenaars zijn. Maar als wij zelf een vordering op iemand hebben, ver trouwen wij op zijn moraal. Zoo zijn er meer paradoxen. Tijd is geld; maar de menschen met veel tijd hebben geen geld, en rijke zakenlieden hebben altijd haast. Merkwaardig is tenslotte ook, dat men met niets zoo geheimzinnig doet als met zijn geld. U moogt van uw besté vrienden alles zien, behalve hun bankrekening. De eenen schamen zich waarschijnlijk omdat zij te veel, de ande ren omdat zij te weinig hebben. Maar tege lijkertijd wordt zoowel rijkdom als armoede aan de groote klok gehangen. De eene groep wil imponeeren met haar geld, de andere protst met haar armoede, uit voorzorg. Die 't weten, weten wat ik bedoel... Donderdag 21 November. Casino, 8 uur: Operette „De Jonge Hertog", door de Vereeniging „Harmonie". Van Weelde, (bovenzaal): Bazar Doopsge zinde Gemeente. Vrijdag 22 November. Casino, 8 uur: M.S.V. „Zeemacht", Propa ganda-avond. Chr. Militair Tehuis, 8.15 uur: Openbare ver gadering N.C.V.B. Spreker: E. H. Bos. Zaterdag 23 November. Casino, 8.15 uur: Cabaret-avond Vereeniging „Harmonie". Algem. Militair Tehuis, 8 uur: Tooneelvoor- stelling van de Friesche Vereen. „Gysbert Japicx",. Café „Centraal", 8 uur: Feestavond Deut- scher Verein. Zondag 24 November. Casino, 8 uur: Dansen „De Band van 7". Musis Sacrum, 8 uur: Dansavond. R. K. Volksbond, 8 uur; Uitvoering R. K, Kerkkoor „St. Cecilia". Dinsdag 26 November. Casino, 8.30 uur: 2e Abonnementsvoorstel ling „Toekomst" van Henri Bernstein. Chr. Militair Tefiuis, 8 uur: Jaarvergadering C.J.M.V. Woensdag 27 November. Casino, 's middags 2 uur: Kinderfeest „Hel dersche Courant". 's Avonds 8 uur: Uitvoering „Helder's Mannenkoor". ze begrepen tevens, dat daar ook ontspanning moest komen. Ze gingen naar een rijke freule en vroegen of zij de beschikikng konden krij gen over een stuk land met het doel daar een feestpark in te richten. De dame in kwestie stelde haar eischen: zij moesten alle kreupe len bijeenbrengen in een bepaald café. De freule zocht er toen den kreupelste uit en zei: wat die man per dag kan afkruipen op mijn land, mogen jullie hebben. Maar zie: ieder werkte naar vermogen mee om den kreupele zijn arbeid te verlichten en ook om dien zoo groot mogelijk te doen zijn. En des avonds stonden alle inwoners paf van het groote stuk land, dat de kreupele had afge- kropen. Onze evangelisatie, aldus spr., is ook zoo'n kreupele en wij kunnen haar helpen, net als den kreupele uit Bremen. Maar die men schen hadden het geloof: zij geloofden dat de kreupele man door hunne aanmoediging in staat was zoo'n groot stuk land af te krui pen en ook wij kunnen dat als we het ge loof hebben in het zegenrijke van ons werk! Met dien wensch eindigt deze avond, A.s. Woensdag 2 uur in Casino. Het succes dat de Heldersche Courant het vorige jaar heeft gehad met de door haar ge organiseerde Kindermiddagen, heeft de direc tie doen besluiten ook dit jaar feestmiddagen voor de kinderen van haar abonné's te orga- niseeren. Aan het programma van dezen middag ls bizondere aandacht besteed, zoodat de jeug dige bezoekers van deze feestmiddagen pep middag van vreugde bereid zal worden, feeu middag waarover de kinderen nog dagenlang zullen spreken. Wij behoeven natuurlijk niet te zeggen, dat iedere ouder gerust zijn kinde ren naar dezen middag toe kan sturen. Wij hebben met de samenstelling en verzorging van het programma rekening gehouden met het feit dat de Heldersche Courant in ge zinnen komt van alle gezindten. En wij willen niemand buiten sluiten. Een programma dus voor alle kinderen van alle abonné's. De ouders, in dit geval natuurlijk in hoofdzaak de moeders, mogen hun kinderen naar j de Kindermiddagen vergezellen. Ook vorig jaar hebben tal van moeders mee genoten van het plezier van de kinderen. Is er blijder, spon taner eri onschuldiger feest denkbaar dan een feest voor de kinderen? Vooral nu de tijden voor velen zoo zorge lijk zijn, zorgen die vaak terugslaan op den geest in het gezin, meende de Heldersche Courant, de kinderen van haar abonné's een middag van ontspanning en vreugde te moe ten bezorgen. Zij heeft daartoe de medewerking verkregen van prof. Samir Haofim, die vorig jaar de kinderen heeft versteld doen staan van izijn wonderbare goocheltoeren. Zij heeft de mede werking van een snelteekenaar, die voor j het jeugdig auditorium zijn schetsen op een hord zal tooveren, van een speelman, die met j po pulaire wijsjes op verschillende muziekinstru menten de stemming hij zijn jeugdig audito rium er in zal weten te brengen en natuur lijk zal een nieuw twaalftal jeugdige lezeres jes van de Heldersche Courant, onder leiding van mej. C. Speyer en C. Dietrich, de be zoekers laten genieten van grappige spelle tjes, leuke versjes en „licht"-dansjes, terwijl de grootste grappenmaker van Den Heidei, Jan Katrol, de aanwezigen zal doen schate ren met onschuldige, doch geestige grap pen. Woensdag 27 November, 's middags 2 uur, wordt de feestmiddag gehouden in „Casino". Het vorig jaar was de toeloop van de kinderen zóó groot, dat we lang niet allen in „Casino" konden bergen. Een dag voor de uitvoering waren reeds alle kaarten verkocht. Wij twijfelen er niet aan, of ook dit jaar zal het weer storm loopen, omdat wij den entrée-prijs ook nu weer uiterst laag hebben gesteld. Voor wjj met den kaartverkoop begin nen willen wij echter eerst aan de kinde ren van onze nieuwe abonné's gelegenheid geven den feestmiddag mee te maken, dat hebben wij hun beloofd. Allen, die zich dus in het najaar als abonné hebben op gegeven en in het bezit zijn van een af- gestempelden bon voor den Kindermiddag, kunnen dezen op ons kantoor koinen in wisselen. Dat kan uitsluitend gebeuren hedenmiddag en morgenmiddag, dus Don derdag- en Vrijdagmiddag, van 46 uur. Na dien zullen geen bonnen meer Inge ruild kunnen worden. Men begrijpe ons dus goed, uitsluitend bonnen met het stempel „Heldersche Courant" er op, kunnen worden Ingewisseld. Zaterdagmiddag van twee tot vijf uur zullen, uitsluitend op ons kantoor, voor i zoover er dan nog plaatsen in de zaal zijn, kaarten verkocht worden voor kinderen van abonné's, voor 10 cent. Wij zullen natuurlijk geen kinderen teleurstellen en blijkt het dus, dat de toe loop voor dezen eersten middag te groot Is, dan zullen we in December of Januari nog een tweeden middag beleggen. DE BAZAR DER DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Verlotingspreienschoone handwerken. Gezien het feit, dat er in zoovele plaatsen zoovele bazars voornamelijk ten bate van ker kelijke doeleinden georganiseerd worden, moet dit wel een voortreffelijk systeem zijn. Van daar waarschijnlijk, dat ook de Doopsgezinde Gemeente dit middel aangreep met het doel het onderhoud der gebouwen financieel wat te steunen. Gisterenmiddag hebben wij even een kijkje genomen in het zaaltje van den heer Van Weelde alwaar om 3 ilur deze fancy-fair door ds. Smidt geopend zou Worden. Wij zullen natuurlijk niet in de finesses alle bijzonderheden gaan beschrijven." Het is de klassieke bazar met de vele kleedjes, thee- warmers, spreien (werd er ooit een bazar zonder spreien gehouden zeer veel haak- en kantwerk, en voorts resultaten van fraaie handwerken. Daarbij is een hoekje afgezonderd, waar men zich van diverse i comestibles kan voorzien, terwijl men zich dn de „kerken" aan thee kan laven. En danja, dan kan men nog touw trekken voor 5 cent met „altijd-prijs" en z'n geluk beproeven aan een verloting, enz. Maar het voornaamste is wel de entrée tot dezen tweedaagschen bazar. Deze bedraagt... niets. Gratis wordt u er zeer vriendelijk ont vangen en men zal het alleen op prijs stellen, Indien u het een en ander van de tegen zeer civiele prijzen uitgestalde artikelen meeneem:. Hetgeen toch zeker niet te veel gevergd is! Nadat mevr. Smidt? ens vriéndelijk zoo het een en ander verteld had, opende de predikant met een kort speechje. Deze dankte voor de spontane medewerking van tal van dames en heeren, wekte op om den bazar te doen sla gen en gewaagde van den ijver der Zustër- vereeniging, die zulk een belangrijk aandeel in het werk heeft gehad. En hierna begonnen de reeds aanwezige dames hun inspectietocht langs de stands, waarvan wij hopen, dat de aantrekkings kracht van die mate is, dat binnen twee da gen geen restant meer aanwezig is. Vestigen wij er tenslotte nog even de aan dacht op, dat de bazar ook vandaag geopend is van hedenmiddag 3 uur tot vanavond 10 u., terwijl de mogelijkheid bestaat, dat zij even eens op dien tijd a.s. Vrijdag gehouden wordt. De fruitmand is gevallen op No. 44 Deze kan afgehaa'd worden aan lokaal Van Weelde, heden (Donderdag) van 3 tot 8 uur namiddag. DEPARTEMENT DEN HELDER DER MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Door het Nut zal bij genoegzame deelname wederom een noutcursus worden gegeven des Zaterdags van 25 uur. Dit is de 12e cur sus en dus wel een bewijs, dat deze cursus in een gevoelde behoefte voorziet. De vervaardigde artikelen gaven steeds blijk, dat met een zeer bekwame leiding, door de jongens veel te hereiken is. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Reeds opgenomen in het Adv.-bl. van gisteren MUZIEKV7EREENIGING „WINNUBST". Eerste Winterconcert. Dinsdagavond gaf ons aloude „Winnubst" zijn eerste winteruiivoering voor de donateurs en al aanstonds staan wij voor de aangename taak daarover iets te moeten mededeelen.' Wij zeggen opzettelijk „aangename taak", omdat de groote vooruitgang van dit corps ons op viel. Als fanfare heeft Winnubst zich nim mer onbetuigd gelaten, maar het heeft ge toond ook voor de hoogere eischen van een Harmoniekapel niet op zij te gaan, en dat is prettig om te constateren, omdat naast de bestaande corpsen ook voor „Winnubst" zeer zeker als Harmoniecorps nog een goede plaats is in onze stad. Het was de heer Mahieu, vVLinuDSts voorzit ter, die bij het begin allen het welkom toe riep op dit eerste concert; allereerst de eerw. heeren geestelijken, die door hun aanwezig heid blijken gaven van belangstelling, de ver tegenwoordigers van zustervereenigingen, de pers, en verder „onze heele familie", zoo zeide het de spr. Het is altijd prettig als we een zaal vol menschen mogen constateeren. „Win nubst", aldus de heer Mahieu verder, heeft een druk voorjaar gehad; het zomerprogramma begon al in Mei. Op Fiora moesten we tegen niet minder dan dertig vereenigingen kampen, maar het resultaat in Heemstede overtrof onze stoutste verwachtingen, 't Is ons gelukt een prijs te krijgen, en wel den hoogsten eere- prijs voor Harmonie, n.1. de medaille van Hare Majesteit de Koningin. Dit was inderdaad iets buitengewoons; met den hoogsten eereprijs der afdeeling Fanfare waren wij reeds bekroond, en naar dezen hadden wij altijd gestreefd. En nauwelijks, aldus de heer Mahieu verder, zijn nu de zomerconcerten afgeloopen, of de najaarscampagne vangt weder aan, en voor onze werkende leden komt de plicht trouw op de repetities te komen. Uw steun stelt ons in staat te kunnen blijven bestaan; het aantal donateurs moet evenwel nog grooter worden. Voor nieuwe instrumenten is een loterij ge organiseerd. In den loop van den avond worden, onder luid applaus van de aanwezigen, een viertal leden en donateurs van de Muziekvereeniging gehuldigd, n.1. allereerst de heer Wildenberg, die 25 jaar lang secretaris van „Winnubst" is. Hij is een van de oprichters van „Katholiek Den Helder"; hij heeft onze vereeniging opge bouwd en groot gemaakt; de heer Mahieu biedt hem thans het eerelidmaatschap aan. Daarnaast staan nog de heeren G. Minneboo, zijn broer Th. Minneboo, welke beiden de her- inneringsmedaillle der vereeniging ontvangen. 1 Ook aan de heeren G. Schilder, H. Schilder en Wildenberg wordt eenzelfde onderscheiding uitgereikt, waarna de muziek een hartelijk „Lang zullen ze leven!" doet hooren en de be giftigden de gelukwenschen van allen in ont vangst nemen. Wat nu het concert betreft, nadat ge opend was met een marsch van Alph. Dreis- sen, Pan-Europa (helaas hebben de Pan- Europa nog niet, wel is het een pan in Euro pa!), kregen we een fraaie balletscène van A. Messouger, met een mooie clarinet-solo In dit nummer viel al dadelijk op op welk hoog peil „Winnubst" als Harmoniecorps staat, en in de volgende nummers zouden we dat nog beter kunnen hooren. Moeilijke loopjes op de clari- net werden onberispelijk vertolkt en voortref felijk voorgedragen. Mooi ook was hetgeen uit de Faust ten gehoore werd gebracht, n.1. de wals, het moderato con moto en de muziek van het Bacchanaal. De heer Te Wiel had gelegenheid in het nu volgende solonummer „Fantasie iiber ein Tyroler Volkslied" zijn be gaafdheden op de tuba ons te doen hooren; 1 hij beheerschte dit gevoelige instrument ge heel. Daarna kregen we van Emmerich Kal man een Princesse Czardas, een fraai num mer, terwijl het programma besloten werd met een marsch „19001935". Alles en alles samen een mooi, afwisselend programma. Na de pauze werd door het R.-K. Gemengd Tooneelgezelschap „Excelsior" een klucht in twee bedrijven opgevoerd, „De Truc van Tienus", door Gerard Nielen, waaraan een i aantal dames en heeren medewerking ver leenden, terwijl met het gebruikelijke dansje besloten werd. Een avond dus, waarmede de donateurs best tevreden zullen zijn geweest. LUNCHROOM „DE PRINS". Hedenmiddag opening. Zooals men in een advertentie in dit nummer kan lezen, opent de heer Martens in het per ceel Kanaaiweg 58 een nieuwe lunchroom: „De Prins", voorheen Café „De Kroon". W(j zijn gister nog even aangewipt en hoe- wel men op dat tijdstip nog naarstig doende was met alles in gereedheid te brengen, con

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9