Uitnodiging Nieuwe Toonzalen De St-Nicolaas-prijsvraag begint a.s. Dinsdag. Stadsnieuws Vl&nigeti De feestmiddag van de Heldersche Courant voor Uw kinderen. Predikbeurten IVoo* gaan we fieent Hoofdpijn, Kiespijn. JAAP BAKKER ZOO N FOTO ALS Sr. NICOLAAS - CADEAU js HET succes van dien avond Ga n-~- tol bezichtiging van onze op Ie, 2e en 3e verdieping met de lift bereikbaar. L A CO Firma BEEMSTERBOER UW KAPPER? DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 NOVEMBER. 1935 Als de Heldersche Courant weer in Uw brievenbus geworpen wordt, zal zij de eerste serie advertenties bevatten, die betrekking heeft op de prijsvraag: „Wat is de meest op vallende advertentie?" ^ezers en lezeressen, zet U schrap voor den komenden vieedzamen strijd, welke U met z'n ellen nebt te voeren, om in het bezit te komen van een der prijzen. Dinsdag a.s. zult U in ons blad een bon aantreffen, door de invulling waarvan men deel kan nemen aan de prijsvraag: „Wat is de meest opvallende advertentie?" zal U ge vraagd worden en om antwoord te kunnen geven op deze vraag, zult U alle advertenties, behalve de niet-handels-advertenties, als Te koop, Te huur, e.d. hebben te bekijken om daarna Uw oordeel te kunnen vellen. Onder handelsadvertenties verstaan wij advertenties waarin firma's, winkels, groote en kleine, of zakenlieden hun artikelen tf koop aanbieden. U vult daarna den Don in en doet hetzelfde a.s. daarna den bon in en doet hetzelfde a.s. Donderdag en Zaterdag. Men kan aan beide groepen A en B, tegelijkertijd deelnemen, daar is ruimte voor gelaten op genoemden pr.jsvraagoon. Als U dein nog Uw naam en adres hebt ingevuld, hebt U niets anders te doen, dan de prijsvraag in te zenden (s.v.p. niet in een enveloppe), waartoe U de gelegen heid hebt tot Maandagavond, 2 December, 8 uur. Wij hopen den uitslag in het nummer van 5 December, dus precies op St. Nicolaas, bekend te kunnen maljen. A.s. Dinsdag begint de prijsvraag en we verwachten, dat heel Den Helder weer zal puzzlen. Kijkt zoowel de groote als de kleine handelsadvertenties aan; leest alle teksten; de meest „pakkende" wordt beloond. Zooals men west, worden de goede inzen ders beloond met de volgende vcor beide groepen vastgestelde prijzen, uit te betalen in contanten: eersten prijs van 25. tweeden derden vierden vijfden J> 10.— 5.— 2.50 1 Op> en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. Zon Hoogwater Nov. op: ond.: sm. nam. Z 24 7.37 15.56 7.12 7.28 M 25 7.38 15.55 7.47 8.09 D 26 7.40 15.54 8.30 8.47 W 27 7.42 15.53 9.12 9.30 D 28 7.43 15.52 9.52 10.10 V 29 7.45 15.51 10.29 10.46 Z 30 7.46 15.51 11.09 11.31 Lichten op voor alle voertuigen Zondag Maandag 24 25 16.26 1625 Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gavenhage voor radio-telegrafist le klasse de heer K. J. H. Coens. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaaiweg. Van Maandag 25 November tot 2 December wordt avond- en Zondagdienst waargenomen dóór H. J. Rootlieb, Binnenhaven. VERGIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL Vrijdag a.s verkiezing voor de afdeeling klein handel üer Kamer van Koophandel en Fabrieken. CandHaat de heer L, Coltoi. EEN JUBILEUM BIJ PRO PAT1UA. Een belangrijke gebeurtenis in de geschie denis van de plaatselijke gymn.- en sporever. „Pro Patria" zal dezer dagen plaats vinden. De heer Hollander heeft 't in zijn laatste sportpraatje reeds aan Nederland bekend ge maakt en deze regelen dienen, om dit feit nog eens speciaal onder de aandacht van de Hel dersche oud-leden te brengeD. Op Donderdag, 28 November namelijk, zal het eare-lid, de heer G. D. Hagenaar den dag herdenken, dat hij voor vijftig jaar als werkend lid van P. P. toetrad. Dit zeldzame jubileum wordt natuurlijk Officieel herdacht, maar mede op verzoek van den heer Hagenaar zoo bescheiden en intiem mogelijk. Dit zal geschieden op een soirée op Donderdag a.s., uitsluitend voor werkende-en oud-werkende leden in „Musis Sacrum", 'a avonds half negen. CONCERT HARMONIEKAl'EL WINNURST Rectificatie. De aandachtige lezers van het verslag over het eerste winterconcert van de harmonie kapel „Winnubst", waann werd vermeld, dat de heer J. Th. Wildenberg oprichter is van de vereeniging „Katholiek Den Helder", zullen wel begrepen hebben, dat hiermede bedoeld werd, dat de heer Wildenberg één der op richters is van „Winnubst", zoomede de heeren Th. Minneboo, G. Schilder en H. Schilder, aan welke nu, als zijnde 35 jaar trouw werkend lid, een voor deze gelegenheid extra geslagen herinneringsmedaille werd aangeboden. De vereeniging „Katholiek Den Helder", de afd. Den Helder van den „R.K. Volksbond" en „Herwonnen Levenskracht" lieten hun felici taties vergezeld gaan met bloemen. ySifdat Vandaag begint de kaartverkoop voor onzen Kinderraiddag, die Woensdagmid dag om twee uur in Casino gehouden wordt. Wij hebben den entrée-pr\js voor de kinderen van onze abonné's zoo laag gesteld, dat het voor niemand een be zwaar kan zijn zijn kinderen te laten genieten van dezen feestmiddag, die in de plaatsen van de omgeving een groot succes is geworden en reeds eenige dui zenden kinderen en ouderen trok. Wij raden onzen lezers aan, met het koopen van de entrée-kaarten niet te wachten tot het laatst. Vorig jaar hebben wij op verschillende plaatsen tal van kin deren moeten teleurstellen, omdat de zaal was uitverkocht en het plezier, dat de kinderen toen hebben gehad, is een waarborg, dat ook volgende week Woens dag Casino uitverkocht zal zjjn. Koop dus spoedig uw kaarten, opdat ge niet teleurgesteld wordt. Zooals we Donderdag reeds meedeelden, zal prof. Samir Haofim, wiens beschaafd optre den en verbluffende goocheltoeren ook vorig jaar de kinderen geboeid heeft en niet minder de ouderen, ook nu weer zijn medewerking verleenen. Zijn programma zal nog meer dan vorig jaar berekend zijn op een jeugdig audi torium. Een speelman, een soort muzikaal wonder, zal op verschillende instrumenten populaire wijsjes voor de bezoekers spelen, die zij zelf mee kunnen zingen. Dat zal stemming in de zaal brengen. Een snelteekenaar toovert schetsen, die kinderen uit de zaal hem opgeven, op het bord. riet Heldersche Courant twaalftal, samen gesteld uit kinderen van abonné's, opent den middag met een tableau, waarbij de kinderen in de zaal het Heldersche Courant lied zingen, dat bij den ingang wordt uitgereikt, en ver toont verder „licht"-dansjes. voert voordrach ten en leuke versjes uit, waarbij de kinderen in de zaal bij verschillende nummers een werkzaam aandeel hebben. Jan Katrol, een van de grootste grappen makers van Den Helder, zal de kinderen deen schateren van het lachen, de pret was Woens dag niet uit de zaal. Aan het einde van den middag zal den kinderen nog een versnapering worden uitge reikt. Woensdag belooft het een middag te worden van gezonde pret, een middag van vreugde voor U en uw kinderen. Komt allen! Gunt uw kinderen dit genoegen. De toegangsprijs voor de kinderen van abonné's is (MO. Voor den feestmiddag van a.s. Woensdag zullen uitsluitend kaarten verkocht worden aan kinderen van abonné's, zoowel kwartaal- als weekabonné's natuurlijk en ook aan kin deren van gezinnen, die geregeld de Helder sche Courant in een van onze depóts koopen. Ook zij betalen 10 cents entrée. Behalve aan ons kantoor, waar hedenmiddag van 2 tot 5 uur kaarten gekocht kunnen worden en verder Maandag en Dinsdag, 's m-'ddags van 4 tot 6 uur, zul'en kaarten verkrijgbaar zijn aan de volgende adressen: Duitiker, Öostslootstraat. Smit, Westgracht 89. J. de Wit, Vijzelstraat 28. Riedeman, Oranjestraat 6. R. Jongkees, Paardenstraat 24. O. Biegstraaten, Oorn. Ditostraat 84. H. D. Bres; Spoorgracht 86 Roomefjer, Polderweg 86. Kramer, Ruijghweg 116. Boogert, Keizersgracht. Uipkes, Brakkeveldweg 71. BAZAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Op deze bazar werd een tulband verloot en gewonnen door den bezitter van lot co. 64. Zoo spoedig mogelijk af e halen Kerkgr. 58. De pop droeg den naam Josephientje en het aanta. erwten was 2827. BOUWDOOZEN „DE RUIJTEIi". Men verzoekt ons mede ie deelen, dat be stellingen voor deze doozen bij de afd. Den Helder van de Vereeniging „Onze Vloot" niet meer worden aangenomen. Omtrent de reeds bestelde doozen volgt t.z.t. nader bericht. TWEE DUIKBOOTEN PUBLIEK VERKOCHT. De „O 4" en „O 5" uit de annalen der Neuerlandsche Marine geschrapt. Het laatste bedrjjf speelde zich af voor den ontvanger der registratie... Men behoeft waarlijk niet sentimenteel ie zijn om de tragiek aan te voelen, welke er zit in het slooper-waarts brengen van schepen, welke ongeschikt zijn voor den verderen dienst. Wil men deze tragiek in haar meest ster ken vorm zien, zoo moet men maar eens naar Lekkerkerk sporen, of naar Hendrik Ido Ambacht, twee plaatsen welke men gevoeglijk met het praedicaat „schepenkerkhof" kan be titelen. Dat net niet alleen uitgedienden der koop vaardij zijn, bewijs'' het feit, dat Donderdag alhier, ten overslaan van den ontvanger der Registratie en Domeinen, een tweetal afge dankte duikbooten aan den man werden ge bracht, en wel de bejaarde O 4 en O 5. Tal van marinemenschen zullen bij het lezen van dit simpele uericht in de bladen hun herinneringen den vrijen loop gelaten hebben en zich de dagen voor den geest hebben ge haald, dat zij op deze niet al te comfortabele schuitjes voeren. Inderdaad: luxieus waren de O 4 en 5 aller minst en dit wordt wel heel duidelijk geïl lustreerd door het feit, dat van de uit 11 kop pen bestaande equipage altijd de helft genood zaakt was wacht te houden, dit als een maat regel van force majeure, daar er voor de anderen geen slaapruimte was. Een belang rijk verschil dus met de hedendaagsche onaef- zeeïrs, waar het leven zeker ook niet direct een paradijs is, doch waar toch altijd nog wel plaats is voor eenige luxe, zij het ook nog zoo bescheiden. Enfin, de O 4 en 5 zijn verkocht: in Wil lemsoord op den 21sten November A.D. 1C35. Het lijkt ons wel aardig nog eenige bij zonderheden te noemen van deze scheepjes, daar dit de laatste maal is, welke.men in de gelegenheid is zulks te doen. Bijzondere reizen of excursies hebben beide j vaartuigen niet op hun staat van dienst staanhun reizen strekten zich hoogstens j uit van Kadzand tot Delfzijl. In het jaar 1C09 werden zij op stapel ge zet bij de N.V. De Schelde te Vlissingen en te water geiaien eerst in 1913. Hun waterverplaatsing was slechts 127 ton, en men kan hier teven3 een idee van de grootte van een K XVIII krijgen, ats men weet, dat deze en andere van haar soort een tonnage hebben van niet minder dan 800! De lengte bedroeg 32 meter, terwijl er een Diessel-motor aangebracht was ter sterkte van 300 P.K., welke de schepen een maxi male snelheid kon geven van 11 mijl. De bewapening tenslotte bestond uit een tweetal boeglanceer-buizen van 45 centi meter. Zooals men ziet, kan men ze niet verge lijken met de thans gebouwde. Dat ook het varen ermee niet aitijd ven aangenaam was, dat bewijst het feit, dat deze schepen den naam hadden bij slecnt wee meer onder wa ter dan boven te varen, ook al had men niet gedoken... In de 22 jaren van hun dienst hebben zij echter wel degelijk nun nut bewezen, voor namelijk in de jaren 19141918, toen zij van groot belang waren voor de verdedi ging der zeegaten. Doch ook na den oorlog heeft men er veel mee gevaren en wel tot 1E27 toe. In dat jaar gingen beide in reserve ter opleiding van personeel, terwijl ze in 1931 bij de Onderzeedienslkazerne opgelegd werden. In '34 kozen zij nog eens het „ruime sop", teneinde naar de Werf getransporteerd te worden. Dat was feitelijk reeds hun laat ste reis, want al spoedig erd een aanvang gemaakt met een grondige demontage van waardevolle onderdselen, zoodat de. huidige karkassen slechts het droevig restant is van een eertijds zeewardig tweetal schepen. De verkooping. En Donderdag dan trad de voorlaatste fase in van hun bestaan: de verkooping. Er was nogal wat belangstelling voor de twee oudgedienden, die daar grauw en ver geten op de Werf lagen en waar geen ster veling meer naar omzag. Hier v.'el vooral in 't oog hoe klein ze toch eigenlijk waren, de kléinste onderzeeërs (cp de O 1 en 2 na) van de Nederlandsche Marine. Ze werden getaxeerd, van onder tot boven aan een keuring onderworpen... doch het was een keuring van oud-roest, Sic tran sitAlles was er reeds nagenoeg uit ver dwenen en aileen in de O 4 bevond zich nog de motor. Maar er zat koper aan! Kooper werd: de heer J. Stokking te Am sterdam van de O 4 en de fa. S. Frenkel te Vlaardingen van de O 5. De cer3te bracht op 3030 geilden; de tweede 2377,27... Velen zuilen niets bijzonders in deze ver kooping zien. Het is tenslotte een goede prijs voor koper en oud-rcost. Zij, die echter in donkere stormnachten het veege lijf bor- heeft een nieuw Record behaald: Zoo spoedig is een Horloge nog nooit populair geworden! gen op de kleine scheepkens en er het on gewisse avontuur van de eerste maal dui ken op meemaakten, voor hen zal er in deze laatste faze ongetwijfeld een zekere tragiek schuilen. Ingekomen waren de volgende biljetten: Wed. C. D. Heuvelman, Krimpen a. d. IJssel, O 5 f 1452; N.V. Holland, Hendrik Ido Ambacht, O 4 f 2525.—, O 5 f 2525.— S. Frenkel, Vlaar dingen, O 4 2820.—, O 5 f 2677.27'; N.V. Scheeps werf en Mach.fabriek Zorg en Vlijt, Maassluis, O 4 f 1897.—, O 5 f 1904.— J. Stokkink, Am sterdam, O 4 f 3030 O 5 f 2500.— A. v. d. Poll, Den Helder, O 4 2256.—, O5f 2306; J. de Jong, Den Helder, O 4 2727.27; Rijsdijk's In- dustrieëele Ondern. N.V., te Hendrik Ido Am bacht, O 4 f 2301.—, O 5 f2185.— N.V. Koop handel, Nieuw Lekkerland, O 4 f 2350.O 5 f 2250.—. De heer J. Stokkink en de fa. S. Frenkel werden eigenaars der schepen. ZANG-, RECITEER- EN ORKESTVEREE- NIGING „HARMONIE". Een mooie uitvoering. Een langademige naam, nietwaar die welke wq hierboven afschreven. Zoo'n naam, die door de jaren heen z'n reputatie heeft bewaard, en die, op den keper beschouwd, vereenzelvigd is geworden met het begrip „Den Helder". De Nederlandsche samenleving kunnen wij ons niet denken zonder de noodige Jansens, ,Pie- tersens en Willemsens; welnu, de Helder sche samenleving; is ondenkbaar zonder den naam „Harmonie". „Opgericht 23 April 1893", hetgeen zeggen wil, dat „Harmonie" in de af- geloopen Aprilmaand haar 42sten verjaardag heeft herdacht. Of liever: niet herdacht, want je kunt nu eenmaal niet elk jaar feestvieren. Maar wel kunnen we voorspellen, dat we over zeven jaar, namelijk in 1943, een feest krijgen dat klinken zal als een klok. Maar dat is allemaal nog toekomst. Dat is, om het met een heel deftig woord te noemen, nog erg praematuur oftewel voorbarig. Want 'er kan in zeven jaar nog zooveel gebeuren, nietwaar? „Hè nee, nou niet zoo pessimis tisch, die zeven jaar komen we ook nog door," moppert de lezer. En hij heeft gelijk. Toch, nu alle gekheid terzijde, wié doet het „Harmonie" na? Niet om 43 jaar lang te blij ven bestaan als vereeniging. Dat is óók wel een prestatie, maar wat wij bedoelen Is dit: dat „Harmonie" nog volkomen dezelfde is van vroeger; ja, dat er zelfs als we een kwart eeuw teruggaan en de uitvoeringen van toen vergelijken met die van thans, groote vooruit gang valt te consateeren. Ook toen wel voer de „Harmonie" geheele operettes op in costuum en stijl, maar er was toch een groot verschil in de wijze waarop de ouders en de grootouders van de tegenwoordige werkende leden dat deden: er is thans veel meer los heid, ongedwongenheid in de wijze waarop men zich over het tooneel voortbeweegt en dat is bij dergelijke opvoeringen haast de hoofd factor. Ook de naam Bos is al vele jaren lang aan den van „Harmonie" verbonden. Thans is het de heer Jac. Bos, zoon van wijlen den heer Eos, welke laatste lange jaren zijn krachten aan de vereeniging gaf. En wat er van „Har monie", met zijn eigen orkest, en zijn vele goede solisten, geworden is onder leiding van dezen heer? Luister: „Le Petit Duc" vertaald met „De Jonge Hertog" is een van die komische operettes van Charles Lecocq, den Franschen componist uit de dagen van het Tweede Keizerrijk en daar na, die er een groot aantal heeft geschreven, die alle gaarne werden gezien en waarvan de bekoorlijke muz'ek een lust was voor het ge hoor. Speciaal deze jeugdige hertogs-geschie- denis is een dankbaar onderwerp, omdat de componist (of wil men, de libretto-dichter) haar laat spelen in het laatst van de regeering van Lodewijk XIV (begin 1700), in de periode van de fraaie, schilderachtige costuums. De bekende Amsterdamsche costuumfirma A. J. Bakker en Zoon, ook al jarenlang een oude bekende van de Casino-kleedvertrekken, was het ook nu weer, die deze costumeering ver zorgde, en terecht, daarvoor menig compli mentje in ontvangst mocht nemen, 't Kap- werk was van de firma Joh. Gerritsen, theater kappers, evèneens te Amsterdam. Dat de ver zorging van zoo'n gezelschap geen kleinigheid is, zal duidelijk worden als wij zeggen, dat alle medespelenden voor het tweede bedrijf, dat niet aan het hof, maar in een pensionaat speel de, geheel en al moesten worden omgekleed en omgegrimeerd. Dit was dan ook de reden, dat de groote pauze reeds na het eerste be drijf werd gehouden. Het resultaat was, dat ,en ongegrimeerd. Dit was dan ook de reden, we in de tweede acte een groot aantal bekoor lijke kostschooljuffers kregen. Wat nu de opvoering betreft, wij spraken reeds over het hooge peil daarvan. Maar we moeten toch enkele namen noemen, omdat er in zoo'n opere'te ook veel tooneel werk en solospel plaats heeft. Welnu, de beide hoofd rollen, n.1. die van den jeugdigen hertog en Z'jn nog jeugdiger bruidje, werden vervuld door den heer J. Willems en mejuffrouw W. Paans: 't was een aardig jong paartje, dat zal ieder met ons eens zijn, die Donderdag avond in „Casino" aanwezig was, en ze be wogen zich ongedwongen op het tooneel. De heer N. Jansen had de niet benijdenswaardige rol van Frimousse; we zeggen „niet benijdens waardig", omdat Frimousse zoo'n beetje de nu eenmaal onvermijdelijke clown is. Ieder zal het met ons eens zgn, dat er smakelijk om hem gelachen is, niet het minst, toen hij over zijn muzieklessenaar rolde (quasi dan altijd!). Verder hadden we Montlandry, waarvoor de heer L. Visser fungeerde, en dan groote menig ten hofdames, pages, edellieden, officieren, soldaten, kostschoolmeisjes, enz. Dat een en ander tot een fleurig geheel werd, zal men be grijpen. De in deze operette voorkomende dan sen werden ingestudeerd door den heer Jb. Polak, den directeur van „Musis Sacrum"; de heer Jb. Bruyn had wederom, als vanouds, de regie, dit is hem wel toevertrouwd. „Harmo- niee" heeft haar eigen orkest, waarvan de heer W. Boon de piano-partij vervult. Het geheel stond, zooals wij zeiden, onder de leiding van den heer Jac. Bos. Het was de heer Lebbe, die den talrijken aanwezigen het welkom toeriep en den dona teurs namens de vereeniging dank bracht voor hun steun, waardoor het mogelijk blijft derge lijke, uit den aard der zaak kostbare, uitvoe ringen, te geven. Den nieuwen leden riep hij het welkom toe. Om nog eenigszins de kosten voor deze uitvoering te dekken, werden tijdens de pauze steunbons verkocht, waarvoor een aantal fraaie prijzen beschikbaar waren. Ook de „non-stop"-avond, die heden in Casino wordt gegeven, dient in de eerste plaats ter dekking van de gemaakte kosten; deze avond kan zeer worden aanbevolen bij minnaars van goede kunst. Dat het „Harmonie" ernst is voort te gaan met het geven van goede uitvoeringen op het gebied der operette, bewijst wel het feit, dat men thans in studie heeft genomen een Duit- sche operette, „De Vogelhandelaar". Wij zeiden reeds, dat ter wille van de groote verkleedpartij voor het tweede bedrijf de groote pauze reeds aan het einde van het eer ste gehouden werd; aan het slot had men ge legenheid de medewerkende dames en heeren te huldigen. Directeur, orkest en koorlieden werden voor hun belangeloozen arbeid harte lijk bedankt; namens de Vereeniging werd aan den directeur een fraaie bloemenmand aangeboden. Ook de heer Bruyn, de bekwame en ijverige regisseur, kreeg een hartelijk woord van dank. De dames W. Paans en W. Oudijk, die resp. de rollen vertolkten van hertogin en van directrice, kregen ieder een fraai bloem stuk namens de vereeniging; mejuffrouw Paans een tweede door het publiek uit de zaal aangeboden. Ook de heeren J. Willems (jonge hertog) an N. Jansen (Frimousse) werden in het dankwoord niet vergeten; de heer L, W. Visser kreeg daarenboven nog een tweetal bloemstukken en een fraaie bloemenmand namens zijn familie, en van de Vereeniging ter gelegenheid van de vervulling van zijn 25ste hoofdrol, een fraaie electrische kamerlamp. Een dansje besloot den goed-geslaagden avond. Van ganscher harte roepen wij „Har monie" een „tot weerziens!" toe. HELDERSCHE WEER- EN STEItRE- KUNDIGE KRING. Lezing van Dr. van der Bilt. Met de bedoeling zoo mogelijk te komen tot de oprichting van een Helderschen Weer- en Sterrenkundigen Kring, onderafdeebng van de Nederlandsche Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde te Utrecht, was dcor het voor- loopig bestuur in een van de lokalen der Zee vaartschool gisterenavond een vergadering uitgeschreven, waar als spreker optrad de voorzitter der vereeniging, dr. van der Bilt uit Utrecht, met het onderwerp: „Sterren kundige wetenswaardigheden", toegelicht met lichtbeelden. De belangstelling kon bevredigend worden genoemd; vooral zee-officieren en leeraren merkten wij op. Het gaf den voorloopigen voorzitter, C. Baron van Asbeck, dan ook aanleiding hierover zijn voldoening uit te spreken. De levensvatbaarheid van een Kring is er, meende spr., in ieder geval mee ge demonstreerd. De spr. heet den Schout-bij- Nacht en mevrouw Kruys welkom, dankt den directeur der Zeevaartschool, die zco vrien delijk was een lokaal af te staan, de Com missie van het Koninklijk Instituut voor het beschikbaar stellen van de projectielantaarn, en den medewerker, die zich voor de bedie ning daarvan vrrjwillig beschikbaar stelde en gaf daarna het woord aan Dr. van der Bilt. Het eerste deelvan spr.'s rede was voor namelijk van propagandistischen aard; spr. richtte zich met name tegen de vergaande onwetendheid op het terrein van weer- en sterrenkunde, die men dagelijks tegenkomt. Dat er betrekkelijk veel be'angstelling voor deze lezing bestaat, is, hoewel natuurlijk aan genaam om te kunnen constateeren, op zich zelf niets bijzonders, aldus spr. Spr. heeft overal in den lande belangstel ling aangetroffen voor dit onderwerp. Het komt er dus maar op aan die belangstelling in één verband samen te brengen. Wat is eigenlijk een liefhebber, 'n amateur- sterrekundige Men is amateur, als men in zich voelt de behoefte een of ander hemel verschijnsel, dat men waarneemt, op te schrij ven of te trachten het goed te begrijpen. Die liefhebberij is er al lang in Nederland; eigen lijk is zij in ons land begonnen met'dr. Ka'ser van de Leidsche sterrenwacht (midden 19e eeuw) en na hem was het de Franschman Flammarion, die met zijn werken en onder zoekingen groote beroering bracht Flamma rion was een groot redenaar en een van z'in orakels was een philippica tegen de liefhebbe rijen. Spr. leest dat merkwaardige stuk proza voor in vertaling. Ts die onwetendheid, die Flammarion in 1882 gispte, nog aanwezig? Ongetwijfeld, althans bij de groóte massa. Er zijn tal van menschen, die ook nu nog niets weten van de op- en ondergang van zon, maan en sterren, van de wlsse'ing der getijden. Kunstenaars zondigen voortdurend in woord en beeld. Ten slotte is dit niet het ergste. Iets anders is het met de halfwetenden, de amateurs. Er is haast geen beschaafd land, dat niet zijn vereeniging van amateurs heeft. De Weerkunde ontleent zoo goed als haar volledige materiaal aan het werk van amateurs. Over ons geheele land vertakt, ligt de- organisatie van haar, waarnemers. De geheele oceanografie drijft op het werk van de offi cieren der koopvaardijvloten en de moderne meteorologie van Óen dampkring op dat der vliegeniers. Noch op zee, noch in de lucht bevindt zich ook maar één beroepsmeteoro loog. Hetzelfde geldt mutatis mutandis ook voor de Sterrenkunde. De witte vlek van Saturnus werd ontdekt door een amateur, de nieuwe ster in Hercules, die zonder twijfel de be'a-g- rijkste nova is die de sterrenkunde kent, werd dcor een amateur ontdekt. Ons land, zoo rijk aan waarnemers voor weerkunde, is helaas arm aan amateur waarnemers voor sterrenkunde. Instrumenten hebben we genoeg, maar ze zijn werkeloos. Rijk zijn we aan menschen, uit alle kringen der maatschappij, die aan de sterrenkunde pijnen te verdrijven is ren Mijnhardt's Po-der, Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist Zondag 24 November Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. van Wichen te Julianadorp. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enl. a r Liturgische J eugddienst.Onderw.: He im wee Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Middags 5.30 uur, Cand. A. Zwaan, van Enkhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Cand. A. Zwaan 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N v.d. Kraat° Donderdagavond 7.30 uur, Ds. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J Rebel. Woensdagavond 7.30 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 'sMorgens 10.30 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam. Doopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 'sMorgens 10 uur en 'savonds 5.30 uur, Ds. K. de Bel, van Schiedam. Woensdagavond 8.15 9.15, Btjbellezing door J. Luther Ramp. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 'sMorgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en '8 avonds 6 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst KEIZERSTRAAT 73. Parfumerieën. Zaterdag 23 November. Casino, 8.15 uur: Cabaret-avond Vereeniging „Harmonie". Algem. Militair Tehuis, 8 uur: Tooneelvoor- stelling van de Friesche Véreen. „Gysbert Japicx". Café „Centraal", 8 uur: Feestavond Deut- scher Verein. Zondag 24 November: Casino, 8 uur: Dansen „De Band van 7". Musis Sacrum, 8 uur: Dansavond. R. K. Volksbond, 8 uur: Uitvoering R. K. Kerkkoor „St Cecilia". Café ,J>rins Hendrik?', Julianadorp, 8 uur; Uitvoering van de Vereen. „Kunstzin". Dinsdag 26 November. Casino, 8.30 uur: 2e Abonnementsvoorstel ling „Toekomst" van Henri Bernstein. Chr. Militair Tehuis, 8 uur: Jaarvergadering C.J.M.V, Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond Helder sche Politievereeniging. Chr. Mïl. Tehuis, 8 uur: Leekenspel door de Ned. Chr. Jongem. Vereen. Woensdag 27 November. Casino, 's middags 2 uur: Kinderfeest „Hel dersche Courant". 's Avonds 8 uur; Uitvoering „Helder's Mannenkoor". Ned. Herv. Kerk, Julianadorp, 8 uur: Uit voering van het Nederl. Herv, Kerkkoor. N.V. Ned. Mij. van Brandverzekering te Tiel Agentschap voor Den Helder; J. J. v. d. Plaat, Spoorstr. 53. hun hart verpand hebben. De een voelt zich gelukkig bij bespiegelingen en beschouwin gen; hjj interesseert zich voor de schepping als zoodanig en vcor de vlucht van den menschelijken geest bij het doorgronden der raadselen. De andere groep ziet in hoofdzaak het concrete belang van waarnemingen ais basis van al het andere. De wetenschap heeft beide groepen noodig, onze vereeniging wil beide vereenigingen zoo veel' mogelijk helpen. Er is nog een derde groep van belang stellenden, die, hoewel niet direct betrokken bij het wetenschappelijk werk zelf, door hun bewondering daarvoor, hun breedeu kijk op het mooie en nuttige daarvan en hun vrij gevigheid, belangrijk weer- en sterrenkundig werk mogelijk hebben gemaakt en nog maken, Spr. denkt daarbij aan wat Bosscha en K! in voor de sterrenwacht te Lembang hebben ge daan, aan wat Van Leeuwen Boomkamp deed om de eclips-expeditie naar Sumatra in 1936 en 2 stralingsmetingen moge'ijk te maken, aan den heer Sijthoff, die het Zeiss-plar.e- tarium in Den Haag liet bouwen, aan vele genootschappen, vereenigingen, stichtingen en maatschappijen, bij wie zelden tevergeefs wordt aangeklopt vcor hte steunen van een weer- of sterrenkundig doel, getuigen o.a. de Snellius-expeditie en de eclips-exoediiie nc.r Atjeh in 1929; en tenslotte aan de vele onbe kende be'angstellenden, die de Nederlandsche deelneming aan het In'-rnationale po"'-r mogelijk hebben gemaakt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9