Abonneert II op H Stadsnieuws JI&C& VAN WILLIGEN KLOKKEN KLOKKEN TWKEDE PLAD HELDERSCHF. COURANT VAN DINSDAG 3 DECEMBER 1931 Nieuwe, dankbare taak voor den Bond van Barmhartigheid Bloeiende C. KOOPMAN o van Roomboter onder o 5 te BOTERLETTERS f l.OO Per P°nd J 83UINSMA r - ff Visscheni JiocH itiot ^ao* gaan w /wen? Lichi op voor alle voertuigen. Dec. Dinsdag 3 Woensdag 4 16.18 uur 16.18 uur ds. j. w. poort, f Op 60-jarigen leeftijd is Vrijdag, te 's-Gra- venaag.e, plotseling overleden, Ds. J. W. Poort, Ned. Herv. Pred., die eenige jaren in;onze stad de Ned. Hjerv. Gem. met het woord gediend heeft. Ds. Poort diende de Ned. Herv. gemeenten te ürsum, De Rijp en Den Helder. In 1921 werd hij tijdelijk predikant te Paramaribo en na zijn eervol ontslag te hebben ontvangen als Ned. Herv. predikant van Den Helder werd hij in 1922 benoemd tot predikant te Paramaribo, waarvan hij in Juli van het vorige jaar met wachtgeld repatrieerde. WANNEER WOKDEN DE FIETSEN VAN HET CRISIS-COMITÉ VERLOOT? In aansluiting van het bericht in ons land van Zaterdag vestigen wij de aandacht op de mededeelingen over deze verloting, welke zullen worden opgenomen in het Advertentie blad van morgen. ST. NICOLAASFEEST OP HET CARILLON. Donderdagavond Carillonbespeling van 78 uur, door den Stadsbeiaardier, den heer Tj. Dito. Ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest zullen verschillende St. Nicolaasliedjes ten gehoore worden gebracht. kamer Van koophandel. Uitslag der verkiezingen. Voor zes zetels van het kleinbedrijf in de Kamer van Koophandel te Alkmaar waren acht candidaten gesteld. Bij eerste stemming werden gekozen: Coltof, L. (Den Helder) met 256 stemmen Endel, J. F. M. (Alkmaar met 355 stemmen Kramer, Gz. J. (Z.-Scharwoude) met 344 stemmen Door overschotten werden nog gekozen: Kuijper, B. (Alkmaar met 261 stemmen Raat, H. de (Schagen met 246 stemmen Schmalz, Chr. H. Th. (Schagen) met 256 stemmen ADRES VAN DEN HELDERSCHEN BESTUURDERS BOND. Den Helder 29 Nov. 1935. Door bovengenoemden Bond is aan het Col lege van Burgemeester en Wethouders van de Gem. Den Helder het volgende schrijven ge dicht: Geacht College, Op 2 Oct. j.1. deden wij Uw College een schrijven toekomen, behelzende het verzoek maatregelen te willen treffen, die, zij het dan ook in beperkte mate, er toe zouden kunnen leiden, dat in den stijgenden nood der jeug dige werkloozen zou worden voorzien. Op 16 Nov. j.1. mochten wij van Uw College op bovengenoemd schrijven een antwoord ont vangen, waarin op het gedane verzoek afwij zend werd beschikt. Een beschikking, die Uw College meende te moeten nemen, nadat was gebleken, dat Van de zijde der Regeering aan de próvinciale-besturen was opgedragen sti- muleerend te werken in dien geest, dien ook wij reeds eerder gaarne hadden gewenscht. In verband met de steeds grooter wordende nood der jeugdige werkloozen, meent ons be stuur zich de vrijheid te mogen permiteeren Uw College beleefd te vragen, of het Uw Col- legè békend is, dat het provinciale-bestuur van Noord-Brabant reeds aan alle gemeente-be sturen in die provincie, een circulaire heeft doen toekómen, waarin die besturen wordt opgedragen een speciale kleine commissie in het leven te roepen, die zich met dit probleem dient bezig te houden en, of er bij Uw Col lege een soortgelijk schrijven is ontvangen van het bestuur onzer provincie. In dit geval zouden wij U voorts nog willen vragen, of dan het instellen van een dergelijke commissie met spoed kan worden tegemoet gezien. Hoogachtend, voor het bestuur van den Helderschen Bestuurdersbond (w.g.) W. Kraak, Voorzitter, (w.g.) C. Steenlage, Secretaris. oprichting belangenvereeniging r.-k. marine-personeel. Na de opheffing van den Bond voor R. K. Marine-personeel „St. Christoforus" op 22 Februari 1934 op last van den Minister van Defensie en van Zijne Hoogwaardige Excel lentie den Bisschop van Haarlem, bestond voor het R.K. Personeel bij de Kon. Marine geen belangenvereeniging meer. In het overleg, dat door de geestelijke ver zorgers onder presidium van den Hoofd aalmoezenier van Leger en Vloot werd ge pleegd, kwam sterk naar voren het belang van een zuiver godsdienstige vereeniging. Deze werd dan ook 1 Mei 1934 te Den Helder opge richt en verheugt zich op het oogenblik in een groote belangstelling met schoone afdeelingen in Vlissingen, Rotterdam en Soerabaia. Sinds Donderdagavond j.1. bestaat er nu een Nederlandsche R. K. Vereeniging van Marine personeel (een z.g.n. belangenvereeniging) ,,St. Joseph". Met bestemming van den Vloot voogd te Den Helder werd de oprichtersver gadering gehouden, waar als vertegenwoordi ger van den Schout bij Nacht de Kapt.-luit. ter zee L. A. C. Doorman optrad. De opkomst van het Katholieke Personeel was zeer groot en in prettige samenwerking met het voorloopig bestuur werd een ontwerp Statuten en Huishoudelijk Reglement doorge nomen. Na vaststelling der statuten, waaronder men zal gaan werken, behoudens de goedkeuring van den Minister van Defensie en den Bis schop van Haarlem, werd het bestuur ge kozen. De Vlootaalmoezenier H. J. Bangert sprak aan het einde van de bijeenkomst een harte lijke gelukwensch uit en zag de toekomst, ge zien de groote opkomst en het gehalte van de besprekingen, zeer hoopvol in. De Katholieken bij de Kon. Marine hebben nu dus weer een volledig goede vereenigingsmogelijkheid. n.v. gekard worm en st. nicolaas. Wy verwijzen gaarne naar de in dit blad voorkomende advertent'e, waarin de firma Worm meedeelt, dat St. Nicolaas met z'n knecht reeds om 4 uur den rondgang door Den Helder zullen beginnen. Wij hadden dus gelijk, toen wjj de verwach ting uitspraken, dat velen dit bezoek op prijs zouden stellen. O. H. K. Een aanvulling. In ons verslag van de uitvoering der Oranje- Harmoniekapel hebben wij nagelaten een kleine huldiging te vermelden. De O.H.K. bezit n.1. een Commissie, welke ten doel heeft de kapel (v.n.1. financieel) te steunen. Deze zeer actieve commissie nu heeft gemeend den heer Hertsworm als be looning voor zijn intensieven arbeid een hulde te moeten aanbieden welke werd bekrachtigd door het schenken van een fraaie schroef-wand klok. Ook mevrouw Hertsworm en mej. M. Hertsworm werden niet vergeten, want voor hun aandeel, respectievelijk het herhaalde malen „opofferen" van haar man aan de repe tities der O.H.K. en de belangelooze daadwer kelijke medewerking, werd de dank daarvoor in de bloementaal gezegd. St. Nicolaas rijdt ook voor de arme kinderenDank zij het Barmhartig- heidswerk der leerlingen van de Co- meniussschool. „Of wij eens even bij den heer Dissel wil den komen," zoo luidde het vriendelijke ver zoek en natuurlijk stonden wij gaarne een uurtje af aan den voorzitter van den plaat selijken Bond van Barmhartigheid. Wij wer den ontvangen in de voorkamer van zijn wo ning en voor wy den bewoner nog begroet hadden, waren onze blikken al gevangfen door een stapel, die voor alle kinderen een lust voor het oog moet zijn. Die stapel was n.1. opgebouwd uit een kleurige en rijke collectie kinderspelen, auto's, blokkendoozen, bedjes, schommels, muziekinstrumenten, albums, boeken, legpuzzles, kegels en noemt u maar op, die stapel bevatte alle denkbare dingen, die een kind rijk maken. „Dat ziet er goed uit, niet?" aldus verried het tevreden-lachend gezicht van den heer Dissel, en wij moesten het volmondig be amen. En toen kregen we het schoone verhaal van de herkomst van al die snuisterijen. Het zal den lezer (es) goed doen dit te vernemen: Het was reeds lang de gewoonte van den heer De Jager, Hoofd van de Comeniusschool, om met St. Nicolaas iets voor de kinderen der armen te doen. Dit jaar heeft hij het echter op breedere basis aangepakt en daar mede zijn gevoel voor liefdadigheid aan prak- tischen zin gepaard. Hij vroeg de kinderen van zijn school, of zij iets van hun speelgoed konden missen, opdat dat gegeven zou kun nen worden aan kinderen, wier ouders te arm zyn om voor hun kroost met St. Nicolaas iets te koopen Het resultaat van die woorden was frap pant! U begrijpt reeds lezer, dat de door ons hierboven geschetste stapel heerlijkheden „het resultaat" was. Inderdaad, de heer De Jager zapielde de zoo gul gegeven cadeaux in en liet ze naar den Bond van Barmhartigheid brengen, met een briefje er bij, of men er daar voor wilde zorgen, dat een en ander bij de arme kinderen kwam...... En nu moet u niet denken, dat de afge stane speelgoederen maar zoo-zoo zrjn. Neen, we hebben het allemaal eens nauwkeurig be keken en hebben ons verbaasd, dat alles er zoo patent uitzag. Eigenlijk mag dat ook weer geen wonder heeten, want de kinderen weten al bij voorbaat, dat hun speelgoed later nog voor de arme kinderen dienst moet doen. En dus zijn zij er zuinig op, verzorgen het goed, zijn er zelfs trotsch op, als zij iets van zichzelf, dat er als nieuw uitziet, kunnen schenken Zoo ziet men, dat het schoone barmhartig- heidswerk den kinderen tevens orde en netheid bijbrengt. Enkele kinderen waren er blijkbaar bij, die hun speelgoed van verleden jaar niet mooi genoeg meer vonden, om nog weg te geven. Natuurlijk, dat hoeft nog geen reden te zijn om aan te nemen, dat zjj slordig zijn. Maar die hadden weer een andere verdienste en dat was deze: ze vroegen moeder, of die iets kon missen voor de arme kinderen. En zoo zagen we verschillende nieuwe stukken speelgoed tusschen het vele, dat gebruikt was Niet alleen speelgoed was er gezonden. De heer Dissel gewaagde ook van de massa klee- dingstukken en schoenen, dié ér gekomen wa ren. Kleedingstukken, die eerst nog versteld waren, en schoenen, die men eerst netjes had laten repareerenHet deed ons goed, dit alles te vernemen, te zienOnze bur gerij heeft getoond uit m e n s c h e n te be staan, menschen met een warm kloppend hart. Dat is niet alleen hierbij geblèken, maar ook bij de onlangs gehouden inzameling, met de auto's langs de huizen„Dik" tevreden waren alle leden van den Bond, toen zij weer zooveel ontvingen, dat zij tientallen armen gelukkig kunnen makenBravo! En thans heeft men den Bond een nieuwe, maar o, zoo dankbare taak op de schouders gelegd. Hij moet St. Nicolaas spelen voor de kinderen der armenDe heilige Sint zal dus ook komen in de sloppen en stegen. Daar, waar zoo zelden een straaltje licht binnenvalt zal het een heelen dag vroolijk zonlicht zijn... 6 December! Dankbaar is de Bond den kinderen van de Comeniusschool, zeer dankbaar. Jullie kunnen er heusch van op aan, dat jullie arme vrindjes jullie speelgoed erg mooi zullen vin den. Wat zullen ze blij zijn! Goed gedaan, jongelui Mochten nog mèerdere kinderen zich geroe pen voelen iets van hun speelgoed van ver leden jaar voor de kinderen der armen af te staan, dan kunnen zij zich wenden tot dep heer Dissel, Molengracht 43, die zich gaarne met de inzameling blijft belasten. Azalea's, B e g o n i a 's Ctclame's, Camelia's een welkom Sint Nic. geschenk. Onze prijzen zijn zooals over bekend is. billijk I Bloemenmagazijn ,,Freesia",Emmastraat Telefoon 626 0) c 4) V REIGERS TRAAT 1-5 <n 0 1 o> UITSLAG VERLOTING H.R.C. Hoofdprijs gevallen op No. 2075. Prijsno. Lotno. t) -i e: O Prijsno. Prijsno. o 1 2992 26 1888 51 145 2 3052 27 1321 52 569 3 725 28 6 53 3965 4 1733 29 1372 54 2509 5 4284 30 4472 55 2988 6 722 31 1450 56 562 7 4534 32 4456 57 130 49^ 8 878 33 4924 58 9 1903 34 2240 59 3224 10 337 35 2137 60 312 11 1064 36 2847 61 1391 12 18 37 3177 62 4748 13 645 38 1076 63 1499 14 855 39 4959 64 4480 15 2494 40 4530 65 3931 16 3259 41 3281 66 4899 17 2984 42 2246 67 3559 18 4923 43 1527 68 2840 19 3455 44 1978 69 1797 20 1885 45 4115 70 1380 21 1214 46 4817 71 1608 22 1925 47 3239 72 2067 23 2897 48 931 73 2617 t 24 2515 49 450 74 2253 25 4418 50 634 75 4542 Prijzen voor 17 December 1935 niet af ge- haald, vervallen aan de vereeniging. Prjjzen kunnen afgehaald worden bij A. Snel, Keizer straat, (clubgebouw H.R.C. f HET M.S.F. GAF EEN „CABARET DANSANT". Een avond, die tot In leder onderdeel sloot. Top-prestaties van de „Band van 7". Het lijkt ons volkomen overbodig, op deze plaats de loftrompet te gaan steken over de wijze, waarop het Marine Sanatorium Fonds een feestavond weet te organiseeren. Dit is genoegzaam bekend. Laten wij er mee vol staan, er op te wijzen, dat ook hier de Marine de schouders er onder zette, en geen geringe portie bijdroeg tot het welslagen van dit non-| stop feest. Wat de zaal betreft, „Casino" was karakte ristiek gedrapeerd met vele vlaggen, en was reeds vóór kwart over acht op het voor het dansen uitgespaarde carré na, vol, en wel met menschen, die „uit" waren en wier verwach tingen gespannen waren op de dingen die moesten komen. Welnu, dat begon met een speechje van praeses Jac. Bos, die zijn vreugde uitsprak over het veelkoppig aanwezige legioen, en tevens de hoop, dat wederom iets bereikt mocht wor den voor het streven van het M.S.F. Hét geheele corps medewerkenden werd be dankt voor de haast spreekwordelijk gewor den medewerking, uitgezonderd dan „The Masterkeys", die de zaak ter elfder ure in den steek gelaten bleken te hebben. En nog was de glunderende heer Bos niet geheel tusschen de coulissen verdwenen, of daar waren reeds de M.S.F.-girls, gestoken in charmant girl-costuum, en die op alleraardig-> ste wijze het-spel-deden-beginnen. In tempo volgden daarna de diverse onder-I deelen elkander op, met nagenoeg geen pauzes ertusschen. Het zou voor ons ondoenlijk zijn,; ieder nummer apart aan een beschouwing té onderwerpen, (goed geteld waren er 16!), dochj voor enkele moeten wij een uitzondering* maken. Daar is dan allereerst de heer Gras, welke; ook thans weer de conferenciers-rok aangek trokken had en de aanwezigen tusschen de be drijven door bezig trachtte te houden me,' een plezant intermezzo. Iets, waarin hy meer malen slaagde. De tableau-schets „Hulde aan Hr. Ms. „K 18" sloeg enorm in, en het had niet veel ge scheeld, of de dames en heeren uitvoerders waren verplicht geweest haar te bisseeren. Met declamatie van den heer Helmstrijd en zang van de girls was het dan ook inderdaad een keurig stukje werk, wat men voor 100 waardeeren kon. Behalve hulde aan de „K 18'f dan ook niet minder hulde aan hen, die dit alles in scène zetten. Doch er was meer op dezen M.S.F.-avond: en laat ik u dan maar direct vertellen, dat dé geannonceerde top-prestaties van de „Bandt van-7" ook van top-allure waren. Dat zat zoo: het geheele ensemble was naai de Bühne verhuisd ,en toen het doek gehaald werd, wel, toen vertoonde zich aan een met stomheid geslagen zaal geen „Band-van-7", zooals wij die kennen, doch een Cubaansch orkest, waarvan de leden gestoken waren in „real-Cuban-dress". Nu, en dat ging er met een vaart en fantasie op los, dat het merk waardig was, en die bij het publiek warè ovaties deden losbranden. Ik vraag Udaar was er een, die speelde op de tom-tom, weer een ander schudde een „rumba-shaker" of hy z'n leven niet anders gedaan had, terwijl weer een ander de claves hanteerdeCubaansch. We kregen het heele bekende repertoir van Cucaratcha tot Ravel's Bolero en we hebben ons verbaasd over zooveel fantasie en zoo veel jong spirit bjj onze goede oude „Band- van-7", zoodat hier o.i. geen andere vergelij king past dan die van den wondervogel Phoenix, welke, zooals u bekend, in de Griek- sche oudheid om de honderd jaar uit haar eigen lichaam trad om eens zoo sterk en eens zoo stralend weer op te stijgen. Behalve deze show kwam daar „verkeerde- gymnastiek" van een stel Jantjes, dat een forceering van vele lachspieren meebracht. Het was dwaas en kostelijk. En ja, dan kwamen er nog een troepje Har monie-solisten, die aardige liedeke's zongen en ook succes hadden, en dan een tableau en niet te vergeten een Sinterklaas-show voor weer de „Band-van-7", thans getransformeerd in even zoo vele Sinterklazen Een één-acter „De Warme Kruik" werd goed gespeeld, en was een origineel vondstje. En zoo verstreek de avond, terwijl men bij tijd en wijle wat danste, ook op mechanische muziek, van den heer L. J. J. Duzee, en onder balletmeesterschap van den heer C. v. Rooyen. Laat ons besluiten met de hoop uit te spre ken, dat zij, die in dit verslag niet genoema zijn, ons dit niet al te kwalijk nemen; doch ook deze ongenoemden droegen 't hunne bij tot in elkaar zetten van een Cabaret-dansant, dat klonk als een klok, en waar een allerver- dienstelijk tempo in zat. M.S.F.; nog veel van zulke avonden! SINT NICOLAAS. Donderdag 5 December zal Sint Nicolaas en zrjn knecht met rijtuig, bespannen met 2 witte schimmels, aan verscheidene huizen een bezoek brengen. Vertrek half vier bij Kapsalon Polman; de Sint zal voor de kinderen strooien. DE NIEUWE TELEFUNKEN. De heer P. J. van Os, Koningstraat, noodig- de ons uit de nieuwe Telefunken-toestellen te komen zien. De oorzaak, dat deze toe- stë'len eerst nu in voorraad gehouden worden is hierin gelegen, dat na het uitkomen der nieuwe serie de verkoop direct zoodanig was, dat niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. Wij hebben reeds bij het uitkomen dezer najaarsserie een vrij uitvoerige bespreking in ons blad opgenomen, waarin de voordeelen, kwaliteiten en inrichting der verschillende typen voldoende naar voren gebracht werden. Thans zullen wij dan ook volstaan met de mededeeling. dat de heer van Os U gaarne alle gewenschte inlichtingen geeft, betreffen de deze nieuwe Telefunken-toeste len. Reeds het uiterlijk van enkele modellen is bijzonder mooi en aan de practijk getoetst. Denkt U over de aanschaffing van een toestel, dan raden wij U aan eens een bezoek te brengen aan de zaak van den heer Van Os. EEN AARDIGE ETALAGE. Velen zullen met aandacht de aantrekkelijke étalage bekeken hebben, welke de firma Beem- sterboer heeft laten maken. De pijl, welke dwars door de ruit schijnt te zijn geschoten, laat niet na de algemeene aandacht te trek ken. De heer K. H. Winkels heeft ongetwijfeld op uitstekende wijze dit idee uitgewerkt. NUTSSPAAKBANK DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand November 1935. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd f 258.643.62 en terugbetaald f 200.364.38. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal bedraagt thans f 2.751.863.80. In de maand November werden 84 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven. Onder deze nieuw uitgegeven boekjes zijn inbegrepen 7 boekjes voor jonggeborenen (cp déze boekjes plaatst de spaarbank een eer sten inleg van f 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van November leverde een bedrag op van f 3.173.20 aan kleine besparingen. Het aantal in imloop zijnde spaarbusjes be draagt thans ruim 2000. UITOER VAN HARING NAAR RUSLAND. De kwestie van den uitvoer van haring naar Rusland en wat er verder bij is gekomen, wordt door de Nieuwe Rott. Ct. verder toege licht. Ziehier wat het blad er o.m. van schrijft: De firma Frank Vrolijk heert in het voor jaar een contract met Rusland gesloten, waar bij zij een aanzienlijke hoeveelheid haring ver kocht. De firma moest echter de haring van de nieuwe vangst in het contract betrekken. Deze nieuwe haring werd bij dit contract tegen een prijs verkocht, welke beduidend lager is dan de marktprijs in ons land. Wanneer de firma Vrolijk nu geen toestem ming kreeg voor het extra-contingent, dan zou ze óf het contract moeten annuleeren, waardoor de pas begonnen ontwikkeling van de handelsrelaties inzake haring met Rusland in ernstig gevaar werden gebracht, óf de fir ma zou nieuwe haring elders, bijv. in Enge land moeten koopen, om op deze wijze aan haar contractueele verplichtingen te voldoen. De zaak was dus eigenlijk zóó, dat de Vis- scherijcentrale tot op zekere hoogte een mo- reele verplichting had, Vrolijk in staat te stellen het gesloten contract uit te voeren. De minister van landbouw en visscheiy' heeft dan ook beslist dat de firma Vrolijk een extra-contingent zou worden verleend, het geen echter uitsluitend gebruikt mocht wor den voor den export naar Rusland. Geen enkel kantje haring zal hierdoor méér in ons land worden ingevoerd. De minister heeft opdracht gegeven, op de uitvoering hiervan scherp toe te zien. Van met verlof zenden van den secretaris der visscherijcentrale, naar aanleiding van deze aangelegenheid, is geen sprake. We willen hopen, dat dit nu de werkelijke toedracht is. WEER EENS HET PUFVERBOD. In de Tweede Kamer heeft de heer Duymaer van Twist weer gepleit voor een pufverbod. Zooals de minister in de Memorie van Ant woord heeft geschreven, zouden maatregelen om te komen tot het sparen van kleine visch worden gezocht in vergrooting der maas wijdte, zoodat mag worden verondersteld, dat bij den Minister ook een pufverbod in de be doeling lag. We meenen te weten, dat ook belangstellen den dezen indruk hebben gekregen bij het on derhoud, dat dezen met Z.Exc. over deze kwestie hadden. De huidige bevissching, zoo zei de heer Duymar van Twist in irrationeel. Zeer zeker, maar opheffing daarvan door een pufverbod is het meest irrationeele. Een ernstige studie van dit vraagstuk zal ieder tot dit inzicht brengen, omdat de vangwijze door middel van het treilnet onafwendbaar leidt tot het vernietigen van jonge visch. Deze toch al doode visch wordt door de kustvis- schers echter aangevoerd, terwijl de trawlers, die in veel grooter hoeveelheid de kleine visch vernietigen, deze puf niet aanvoeren. Vandaar dat een pufverbod geen zin heeft en we hebben den indruk, dat de Miinster ook in die richting zal gaan. DE WADDENZEE-MOSSEL. De Telegraaf heeft een bericht uit Bergen op Zoom, dat het Centraal Verkoopbureau sinds Dinsdag aan de mosselenverzenders In Zeeland heeft verboden hun mosselen te ver- koopen boven deu Moerdijk. Verschillende han delaars, die in het geheele land hun afnemers hebben, zijn daardoor gedupeerd. Begrijpelijk, zoo dit bericht, heeft deze van hooger hand getroffen maatregel zeer veel ontstemming teweeggebracht, daar deze handelaren zich WAS*«n WQItlGMACHINES hierdoor een gedeelte van nun bestaan ont nomen zien. Verschillende zaken hebben, ondanks hoo- geren kostprijs en duurdere vrachten steeds in Zeeland gekocht, daar ze de Zeeuwsche mosselen voor hun clientèle prefereeren. Tegen dit laatste beweren meenen we te moeten opkomen. Dat men net in Zeeland als een groote schade voelt, dat geen mosselen meer boven den Moerdijk mogen worden ge leverd, kunnen wy ons indenken en dat men zich daartegen schrap zet eveneens, maar dat daarmee tevens de renommee van de Wadden mossel moest worden omlaag gehaald, is een middel, dat niet door den beugel kan. Er dient daarom krachtig gepoogd te wor den om deze opinie geen voortgang te doen vinden, vooral nu men blijkt van overheids wege te gevoelen, dat ook de Waddenzee-mos sel een kansjt gegeven dient te worden om op de publieke markt te komen. Dit belang mag niet verwaarloosd worden, want er schuilt een mogelijkheid om het Wad- denzeebedrijf meer rendabeliteit te geven. Eertijds toch was de consumpciemossel uit dit zeegebied een gewild artikel. Een goede naam mag -oor het zich benadeeld voelen der Zeeuwsche mosselhandelaren niet te loor gaan. Opgepast dus! HENGELEN IN HET AMSTELMEER TOEGESTAAN. Volgens „De Telegraaf" zou het vrij zeker zijn, dat voor de hengelaars een bevredigende oplossing zou zyn gevonden om weer in het Amstelmeer te kunnen hengelen. Zooals men weet heeft deze kwestie heel wat stof doen opwaaien, en er is toen in het belang van de bereopsvisschers een hengel- verbod gekomen. Verwacht kan dus worden, dat bij de voor genomen regeling het belang van den beroeps- vischer toch toch niet zal worden geschaad. WIEKINGEN CONCURRENT IN BELGIË. Uit Tholen wordt aan de N. R. Ct. bericht, dat de wulkenvisschers verleden week niet uitvoeren, omdat hun visscherij niet loonend was wegens aanvoer uit Wieringen. Dat klinkt wat eigenaaridg, want de vervoerkosten naar het afzetgebied, hetwelk 'n hoofdzaak Bel gië ie. zijn toch vanuit Tholen geringer dan vanuit Wieringen. Maar het staat er en daar om begrijpen we dit niet goed. Het botert nog altijd niet tusschen de ver schillende handelsgroepen in het visehbedrijf. Een sprekend staaltje daarvan was weer de vergac ering van de Ver. van vischhandelaren, die verleden week te Utrecht werd gehouden en waarvan de Nieuwe Visscherij Ct. een uit voerig verslag geeft. Wel verwacht men van het instituut der Ned. Visscherij-centrale vele dingen in het belang van het bedrijf, maar hoe kan daar van tenslotte kracht uitgaan, als er in de verschillende groepen niet het inzicht komt, dat men tot elkaai moet komen. Of verwacht men dwinge..d ingrijpen van dit instituut? Zoo ja, dan dient men ook zonder tegenspartelen deze maarregelen te aanvaarden. Samenwerking tusschen de drie groepen in het viscVhandel- ed.ij/ wordt wel telkens ge zocht, maar hef schijnt, dat men nog te ver van elkaar .-'taat. Zal Je nood jerst nog groo ter moeten wo en om tot ander beoef te komen Vooral toonde men zich erg gebeten op den groothandel, die zich veel toelegt op den klein handel. Daartegen werd weer aangevoerd, dat de kleinhandel zijn inkoopen doet aan den afslag. Hetzelfde dus hetgeen ook werd gezegd op het congies van den Bond van kleinhandela ren, zoodat men ook in dit opzicht blijkt geen stap verder te zijn gekomen. Het blijft dus modderen. BRAND IN CAFÉ „DE KROON" OP DE SPOORGRACHT. Bovenverdieping zoo goed als geheel uitgebrand. Hedenmorgen te omstreeks half acht brak brand uit in het café „De Kroon" op de Spoor- gracht, hetwelk aan de eene zijde gelegen is tegen het gebouw van het Leger des Heils en aan de andere grenst aan de Wagenstraat. Om dien tijd riep het zich op de bovenver dieping bevindende zoontje van den eigenaar, den heer D. Smit, dat hij een sterke brand lucht rook. De heer Smit bemerkte, dat er zich op verscheidene plaatsen reeds vuur be vond en waarschuwde ijlings de politie. Inmiddels was gebleken, dat de oorzaak waarschijnlijk toe te schrijven was aan het feit, dat de zoldering boven de kachel, waardoor de pjjp gaat, vlam gevat had. Zeer spoedig was zoowel het slangenwagentje van de politie, als personeel van Water- en Lichtbedrijven op het terrein aanwezig en even later reeds werd water gegeven. De blussching bleek niet zoo eenvoudig te zyn als zich aanvankelijk liet aanzien, het geen te verklaren is door het ware doolhof van kamertjes, hetwelk zich op de bovenver dieping bevindt. Al deze vertrekjes zjjn slechts onderling Elfgescheiden door dun beschot, het welk een dankbare prooi is voor het vuur. Nadat men dacht het vuur reeds onder de knie te hebben, brak dit te circa 8 uur zoowel uit de vensters aan de voorzijde van het huis als uit een dakvenster, dat zich in de Wagen straat bevindt. Met 2 stralen werd nu het vuur, dat in lange tongen uit de ramen spoot, be streden en al spoedig bleek, dat men succes had. Het bleef nog eenigen tijd rooken, doch om half negen kon men zeggen, dat er geen gevaar voor uitbreiding meer te duchten was. Hoewel de benedenverdieping geheel intact bleef, heeft deze zeer veel te lijden gehad van waterschade. Ondanks het vroege uur was er veel belang stelling, zoowel van de zich- schoolwaartsch spoedende jeugd ms van ouderen. De heer S. is verzekerd. 3 December. Ach, wat was het vroo er toch 'n peuleschil, 'n krant samen te stellen! Als we zoo'n ouden jaargang van 'n halve eeuw geleden doorbladeren, waarin men nauwelijks een opschrift Eiantreft, dan zien we, wat de Angelsaksische opvattingen van onze pers gemaakt hebben. En we zijn heusch nog niet aan 't eind Toen de Abes- synsch-Italiaansche oorlog begon (pardon, de ItaJiaansche politiemaatregel en te gen de agressieve Abessijnsche stammen, die zich uit sluw-strategische overwegingen 30 kilometer van de grens hadden terugge trokken) toen had een der Amerikaansche ochtendbladen een voorpagina, waarvan de heele bovenste helft gevuld was met de woorden: War Begins (De Oorlog be gint). Die negen letters besloegen een ruimte, zooals vroeger bij ons gebruikt werd voor de heele rubriek-Buitenland, mitsgaders de officeele mededeelingen van den Commissa ris der provincie en de „berigten" uit de Staatscourant. Van het standpunt oer kranten is vc.or zoo'n opmaak natuurlijk veel te zeggen. Het is goedkooper negen letters te leveren dan 15000, en als de heele krant uit dit letter type werd gezet, zou er 'n niet onaanzien lijke besparing worden verkregen. Of de zui- ver-rekenende Nederlandsche lezer er zich goedschiks bij zou neeleggen, is een tweede! De Nederlandsche pers bedient zich, ais zij den lezer-cliënt wil imponeeren, dan ook vsin mindet goedkoope middelen. Zij heeft, met typisch-Hollandsche degelijkheid, een serie rubrieken in haar kolommen geopend, die van een krant een encyclopaedie heeft ge maakt. Zij vertelt haar lezers zooveel over boeken, dat hun geen tijd overblijft een beok ter hand te nemen. Zij licht hen zoo grondig in over concert, tooneel en film, dat het volmaakt overbodig is geworden, een concertgebouw, bioscoop of schouwburg te bezoeken. De lezer is er zóó zeker van, dat hrj van iedere vergadering, lezing of bijeen komst een getrouw verslag in zijn lijfblad vindt, dat de sprekers voor stoelen en ban ken oreeren. Ja, de kranten werken in dit opzicht zóó feilloos, dat meer dan eens in de ochtendbladen een verslag werd afge drukt van lezingen die niet waren doorge gaan... En nu heb ik er over gedacht, of ik in deze rubriek ook niet eens iets heel nieuws en opzienbarends zou moeten invoeren, iets dat in overeenstemming is met den tijdgeest. Ik heb er over gedacht, mijn bijdrage onder ste boven te laten zetten, omdat geen enkele andere krant dit nog heeft en het dus een groote verrassing zou zijn. Of in 24 kleuren; in de eerste plEiats om te toonen wat in dit opzicht béreikt kan worden, indien men maar wil, in de tweede plaats om de voor de hand liggende reden, dat iets wat in 24 kleuren gedrukt is, natuurlijk 24 maal zoo goed is als wat gedrukt is in slechts één. Maar ik heb er tenslotte de voorkeur aan gegeven, het meer in het geestelijke te zoe ken. Eerstdaags kunt u op deze plaats ver wachten: lo. Een samenvatitng van dén inhoud der courant in 5 woorden (voor bridgers, die uiteraard weinig tijd hebben). 2o. Een volledige opgave van de manie ren, wEiarop men rijk en volmaakt gelukkig kan worden. (Gegarandeerd succes in 2 dagen). 3o. Een volledige lijst van Abessijnsche insecten (hoogst actueel!) Beslaat op zich zelf al 17 kolom. 4o. Een referendum over de vraag, of men smoking kan dragen, gecombineerd met plusfours (De vraag van den dag!) 5o Een Kort Verhaal, waarvan alleen in 20 woorden de ontknooping wordt verteld, zoodat men voor de langdradige inleiding ge spaard wordt. (Hypermodern en zéér ori gineel!) Reserveer uw nummer nog heden. Dinsdag S December. Bialto-Theater2 uur nam.: St. NicolEiasfeest School 14. Casino, 8.15 uur precies: Concertgebouw orkest, onder leiding van prof. dr, w. Mengelberg Donderdag 5 December. Casino, half twee: St. Nicolaasfeest Marine personeel. met garantie met 8 daags bim-bam slag 90

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 29