Buitenlandsch Overzicht. Wat brengt de AVRO nü op tafel? „VELO" TAFELBILJARD, HET GESTOLEN KIND NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7682 EERSTE BLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1935 63ste JAARGANG Het toepassen van de sancties op Italië. - De mogelijkheden van de a.s. vlootconferentie. Roosevelt verdedigt zijn politiek. De autonomie in Noord-China onvermijdelijk? De sancties tegen Italië. De vloot' conferentie. TAFELBILJARDS zijn er vele, maar er is slechts één dat de kroon spant boven de velen. Vanaf f 37 50 Roosevelt verdedigt zijn politiek Deautonomie in N 'China Staat en Evangelische Kerk in Duitschland. De publiecaties van de belijdenis' beweging onder censuur. De perscampagne tegen de katholieke geestelijkheid in Duitschland. De Britsche communisten vragen toelating tot de arbeiderspartij. FEUILLETON EEN VERHAAL UIT AFRIKA COURANT Abonnement per 8 maanden bi) vooruitbet.Heldersche Courant 1.60; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, Idem per mail en overige landen 8.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.60, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Glrorekcnlng No. 16066. ADVERTENTIENt 20 Ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ais redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Hoever zal men gaan met het toepassen van de sancties tegen Italië Dat is een vraag die ons blijft bezig houden zoolang het conflict in Oost-Afrika duurt. Hoelang zal Italië dulden dat men het econo misch vermoordt? Dat is een tweede vraag, die onvermijdelijk aan de eerste vastzit. Wij gelooven niet dat Italië zich van zijn plannen terug zal laten brengen en dat het den strijd dus tot het bloedige einde voort zal zetten. De Italiaansche regeering heeft nu geprofi teerd van de aanwezigheid der vertegenwoor digers van de staten, die zitting hebben in de commissie van Achttien zoo meldde Reuter Zaterdagavond uit Genève om bjj hen een stap van groot gewicht te ondernemen. Bova, de secretaris-generaal van de permanente Italiaansche delegatie te Genève, heeft Zaterdag en Vrijdag de vertegenwoordigers der achttien mogend heden bezocht, en de aandacht gevestigd op de ernstige gevolgen, die de uitbrei ding der sancties, zooals deze op het oogenblik overwogen wordt, zou kunnen hebben. De diplomatieke vertegenwoordigers hebben van de verklaringen van Bova acte genomen. Reuter meldt nader uit Genève: Daar de stappen van Bova een zekere ver rassing hadden gewekt in de internationale milieu's, werd van Italiaansche zijde tegen het einde van den middag getracht, den indruk te verzachten met de verzekering, dat het Bova slechts om het peilen van de ge zindheid te doen was geweest. Maar de be zoeken van Bova werden inmiddels voortge zet. Het behoeft geen betoog, dat de Italiaan sche gedelegeerde geen opdracht had bjj de Fransche en Engelsche deskundigen van de commissie van achttien, daar de gezanten van Italië te Londen en Parijs reeds sedert eenigen tijd de opvatting van hun regeering aan het Engelsche en Jiet Fransche kabinet hadden doen kennen. De Volkenbondsstaten worden echter steeds standvastiger wat betreft de na koming van de verplichtingen ten opzichte van de verdragen. Ook Frankrijk. Wanneer het toepassen van de sancties een conflict met Italië ten gevolge zal hebben, zal Frankrijk zijn plicht ten aanzien van den Volkenbond vervullen, schrijft de Petit Parisien. Volgens de Oeuvre, zal Baldwin voor 12 December een onderhoud met Lava! onont beerlijk achten. In Engeland is men optimis tisch gestemd. Men is n.1. van oordeel, dat de Duce moet begrijpen, dat Frankrijk zich niet meer onzijdig kan houden. Volgens de Petit Journal, zal de commissie van achttien weldra een datum vaststellen, waarop het embargo op petroleum zal wor den ingesteld. Dit oeconomisch wapen zal zeer doeltref fend zijn, want zonder petroleum is het on mogelijk oorlog te voeren. De toestand wordt voor Italië wel steeds penibeler. OVERSTE DE EA ItOCQUE, leider van de Fransche „Vuurkruisen" (Croix-du-Feu). De leden van de Amerikaansche delegatie zijn naar Europa ver trokken tot het bijwo nen van de vlootconfe rentie te Londen. Of er nog iets van deze conferentie te verwachten is? Wie de buiten- landsche politiek van de laatste jaren heeft gevolgd, behoeft daarop van ons geen com mentaar. Norman Davis zeide: „Wij gaan naar Lon den, bezield met den geest van een goeden huur. Wij zijn ons volkomen bewust van het belang, een bewapeningswedloop ter zee te vermijden, en wij zullen daarom ons uiterste best doen om een accoord tot stand te bren gen." Welingelichte kringen te Washington vreezen echter, dat nu het oogenblik daar is, dat de Amerikaansche afgevaardig den voor de vlootconferentie zich te mid dernacht ingescheept hebben naar Lon den, de vooruitzichten voor deze confe rentie minder gunstig geworden zijn. Men is van meening, dat de Europeesche spanning, die steeds toeneemt als gevolg van de sancties, van ernstigen invloed zal zijn op de besprekingen. Men meent verder dat een zware verant woordelijkheid op Italië rust, indien het een strijdlustige houding op deze conferentie aan- mm neemt en aldus van het begin af aan een har monieus resultaat onmogelijk zal maken. President Roosevelt, die heel wat critiek op zijn politiek heeft gehad heeft van een bezoek aan de stad Atlanta, In den staat Georgië, ge bruik gemaakt om die politiek te verdedigen. Hij werd in die stad welkom geheeten door niet minder dan 250.000 menschen en voerde het woord voor 85000 toeschouwers. Roosevelt verdedigde zijn oeconomische po litiek en zeide, dat het hoogtepunt van de uit gaven, die niet door inkomsten worden ge dekt, thans voorbij is. Hoewel geen nieuwe belastingen zijn ingevoerd, stijgt de opbrengst voortdurend, zoodat van nu af aan een ver mindering van het tekort verwacht kan wor den. Naar de meening van deskundigen, aldus vervolgde de president, is Amerika in staat, een nationale schuld van 55 tot 70 milliard dol lar te dragen. De schuldenlast bedraagt echter niet meer dan 29% milliard, waarvan 1% milliard nog ter beschikking van het ministe rie van financiën staat. Roosevelt bracht verder in herinnering, wat de regeering alzoo tot stand heeft gebracht. Op elk gebied heeft zij verbetering gebracht. Het crediet van het land bleef gehandhaafd, de prijzen der landbouwproducten z(jn geste gen door de bestrijding van overproductie, tallooze boeren zijn voor gerechterlijke exe cutie behoed, er is een einde gemaakt aan den kinderarbeid, er is loonsverhooging ge komen en de regeering heeft het systeem van collectieve arbeidscontracten bevorderd. Het crediet van het land is op het oogen blik beter dan dat van eenige andere mo gendheid van den eersten rang, hoe fel ook de aanvallen op dat crediet zijn van hen, die de behoeftigen het liefst zouden laten ster ven van honger. De rede van den president werd luide toe gejuicht. De nieuwe Engelsche Minister van Oorlog DUFF COOPER. Volgens Japansche be richten, die dus wel met het noodige voorbehoud moeten worden aan vaard, heeft de autono me regeering van Jinjoekeng haar controle uitgebreid tot Koepeikau, juist binnen den Grooten Muur gelegen. Tevens zou, volgens berichten uit Japan sche bron, de opperbevelhebber der centrale regeering in Noord China, Soens Tsje Joean, aan de leiders der Nanking-regeering een te legram hebben gezonden, waarin gezegd wordt, dat de provincies Hopei en Tsjahar en de steden Peking en Tientsin, zoo spoedig mogelijk een autonomen staat zuilen vormen. Naar Reuter uit Chineesche bron te Pei- ping verneemt, hebben de Japanners aan de Chineesche autoriteiten van Noord-China ver zocht, binnen drie dagen, te rekenen vanaf 29 November, een besiissing te nemen ten aanzien van de autonomie van Noord-China. Volgens berichten uit Japansche bronnen heeft Soeng Tsjen aan de opperbevelhebber van de centrale regeering van Noord-China, aan de regeeringsleiders van Nanking, een telegram gestuurd waarin hij zegt dat de au tonomie in Noord-China niet te vermijden is, en dat Japan, wanneer de autonome regee ring ten opzichte van Japan een vriendschap pelijke houding zal aannemen, haar alle nood zakelijke hulp zal verleenen. In opdracht van Kerrl, den rijksminister van kerkelijke aangelegenheden, heeft de Gestapo (geheime politie) alle publicaties van de Be lijdenisbeweging, met inbegrip van de om zendbrieven aan de leden en geestelijken, onder censuur gesteld. Ds. Niemöller, de bekende predikant van Berlijn-Dahlem heeft gisterochtend aan zijn gemeente uiteengezet, dat deze maatregel ten doel heeft de eensgezindheid van de leden der Belijdeniskerk te vernietigen. Hij voegde er b(j: „De kerk zal geen voorschriften aan vaarden over hetgeen zij als waarheid heeft te beschouwen. Minister Kerrl heeft ons den handschoen toegeworpen." In de kringen van de Beljjdeniskerk is men van oordeel dat de censuur, welke alle mede- deelingen over interne kerkelijke aangelegen heden aan de goedkeuring van den minister onderwerpt, de eerste stap is tot een geweld dadige ontbinding der beweging. De perscampagne tegen het optreden van een gedeelte van de katholieke geestelijkheid wordt voortgezet. De berichten over de offer vaardigheid van het Vaticaan en de Italiaan sche bisschoppen bevatten reeds Vrijdagavond toespelingen op het minder vaderlandslievend gedrag der Duitsche geestelijkheid. Zaterdag waren het geen toespelingen meer, maar wordt aan de berichten uit Italië een krach tige aanval geknoopt, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. De National Sozialistische Korrespondenz schrijft aan het slot van haar kantteekening: Ginds offervaardigheid, hier kortzichtig eigen belang? Aan het slot van een artikel van de Völ- kische Beobachter leest men: In Italië bisschoppen, die van eigen com fort afstand doen om hun land te heipen, die zelfs de teekenen van hun bisschoppelijke waardigheid en de kerkschatten ter beschik king van het vaderland stellen. In Duitsch land hoog en zelfs allerhoogste geestelijken die voor heel gewone misdaden tegen de volksgemeenschap nog probeeren aanspraak te maken op den glans van het martelaar schap. Waar werkelijk christendom aan den dag gelegd wordt? Dat uit te maken is niet moeilijk maar bitter." DE WERKELOOSHEID IN BELGIË NEEMT VERDER TOE. Weer 6000 meer dan de vorige week. Naar de correspondent van de Nw. Rott. Crt. meidt is het totaal rijf er van de werk- looze arbeiders ook in de afgeloopen week blijven stjjgen. Volgens een officieele opgaaf bedraagt het thans 173,035 tegen 167.087 op 18 November. Te Antwerpen blijkt het aan tal werkloozen 3ts te zijn afgenomen, maar overal elders groeit bet weer aan. De communistische partij in Engeland heeft gevraagd opgenomen te mogen worden in de arbeiderspartij. Van communistische zijde acht men de op» neming van de partij in de arbeiderspartij ge rechtvaardigd vanwege den steun van de com munisten aan de arbeiders-candidaten bij de laatste verkiezingen, waarbij ettelijke dezer hun succe3 te danken zouden hebben gehad aan de stemmen, door communisten op hen uit gebracht. Vroegere pogingen van de communisten om voet te krijgen in de arbeiderspartij zijn mis lukt en daar sindsdien de communistische in vloed gedaald is, zal ook deze poging wel tot mislukking gedoem zijn. Als de AVRO voor St. Nicolaas gaat spelen, dan komen er tal van extra-verrassingen! Iedere nieuwe abonné op de Radio Bode - het meer dan 100 pagina's dikke Programmatijdschrift - ontvangt GRATIS het verrassend-mooie Kerstnummer op vergroot formaat, uitgevoerd in een weelde van kleuren: tal van verhalen, van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, Coen Meijer e.a.; bijdragen van Dr. Fischer. Dr. Vetter, L. J. Jordaan en L. M. G. Arntzenius, vele tekeningen (o.m. van Prof. Jurres), een twee tal prijsvragen en een groot aantal fraaie reproductieseen streling voor het oog en een aanwinst voor de boekenkast! Bovendien: de 20 geliefde AVRO-Kunst- kalender, beroemd om 2ijn grootse kostbare uitvoering. En nögmaals bovendien: alle in December verschijnende nummers van Nederlands mooiste programmatijdschrift, waaronder het 136 pagina's dikke, gezellige St. Nicolaas-nummer. De RadioBode kost per halfjaar slechts f3.-. Stort dit luttele bedrag op giro 128.000 AVRO, Am sterdam, bij het Hoofd kantoor: Keizersgr. 107, Amsterdam, of bij een der vele Bijkantoren. RADIOèBODE Neêrlands nationaal radioblad. 2) Walther Donthorne kwam uit zijn tent en liep naar hem toe. Plotseling bleef h(j staan en wees opgew nden naar links. Mannering en het meisje draaiden ziel/ vlug r-m en za gen even, voor een ondeelbaai oogenblik, op ongeveer een mij] jfstand een druk bewegen van grijze ruggen, wapperende ooren en glinsterende slagtanden. Het volgende oogenblik waren ze achter .en helling ver dwenen. - zÜn °P weS naar het bosch! zei Don thorne opgewonden. Als we niet gauw voortmaken, kunnen we ze niet meer snap pen. Hij begon haastig bevelen aan de dragers te geven en Mannering keek het meisje aan. We moeten meegaan, zei ze. Er zit niets anders op. Tien minuten later waren ze op weg, ter wijl drie inboorlingen met extra geweren hen volgden. Walter had de richting, die ze volgen moes ten, zoo berekend, dat ze den weg, dien de olifanten genomen hadden, kruisten, en al heel gauw kwamen ze bij het breede spoor, dat de reusachtige dieren gemaakt hadden. Ze gaan regelrecht op het bosch af, zei Donthorne. Misschien hebben ze daar halt gehouden. Hij ging hen voor, trillend van agitatie. Op dat oogenblik was h(j geen zieke meer. Ziijn oogen glinsterden koortsachtig, zijn haar hing sluik over zijn voorhoofd en het zweet parel de op zijn mager gezicht. De zon steeg hoo- ger en de hitte werd langzamerhand ondra gelijk, het licht verblindde hen, maar Don thorne scheen het niet te merken. Hij liep zoo snel, dat de anderen hem nauwelijks konden bijhouden en keek geen oogenblik om zich heen... al zjjn aandacht was gericht op het spoor voor hem. Zijn zustei begon teekenen van vermoeidheid cc tounen en Mannering stelde haar fluisterend voor een korte rust te houden, maar ze schuc.de het hoofd en worstelde veder. Eindelijk hadden ze het einde van het lange gras bereikt en kwamen aan een groot stuk, dat afgebrana was en nu frisch en jong begon op te schieten. Het reu- zenspoor liep er dwars ver heen en aan den anderen kant wachtte hen de schaduw van de hoornen. Toe- ze het bosch bereikt hadden, bleef Donthorne staan en luisterde. Het was dood stil, geen er.kel geluid urong tot hen door, maar het spoor was duidelijk te zien en on eindig voorzichtig, want al is een olifant ge weldig groot, hij is niet gemakkelijk te vin den tusschen de boomen. Een half uur iang gingen ze verder, toen, op een plek, waar de boomen verder uit elkaar stonden en bree de zonneflitsen door het donkere bosch licht ten, bleef Donthorne weer staan, ingespan nen luisterend. Toen hief hij zijn hand om hoog. Luister eens, fluisterde hij. Ze luisterden. Het geluid, dat hij géhoord had, drong nu ook tot hen door het ty pische, rommelende kauwen van een troep olifanten. Een 'Ogenblik stonden ze doodstil, toen vervolgden ze voorzichtig hun weg. Een groote mierenhoop lag op hun weg en Don thorne beduidde zijn zuster daar op te gaan staan, terwijl hij en Mannering nog een paar meter verder gingen. Van haar hooge stand plaats had net meisje een duidelijk gezicht op de kudde. Ze kon zien hoe de beesten de takken aftrokken met hui. slurven, hoe ze met hun lange ooren trachten de vliegen te verdrijven, ze zag de zware lichamen met de de modderkorsten, die er op vastgebakken waren. De aanblik bekoorde haar onweerstaanbaar en een oogenblik staarde ze strak naar het ongewone schouwspel. Toen keek ze om zich heen naar haar broer en zijn vriend en ze zag iets glinsteren tusschen de boomen het zonlicht op een geweer. Ze herkende haar broer en zag hoe hij voorzichtig naar de kleine open plek toesloop en haar hart bonsde van opwinding, want de dichtstbijzijnde olifant was niet meer dan dertig meter van hem ver wijderd. Ze kon Mannering niet zien, maar hij was ongetwijfeld ergens dicht bij haar broer. Toen gebeurde het. Ze zag Donthorne nog dichterbij sluipen, toen stond hij stil en hief de dichtstbijzijnde olifant, een mannetje, dat met zijn slurf l.et struikgewas bij zijn pooten had staan afgrazen, zijn kop op. Toen hoorde ze een schot en tegelijk een woedend getrom pet en het dier, 'at niet doodelijk gewond was, begon in f'e richting van het geluid te draven, terwijl de heele kudde achter hem aankwam een ondoordringbare massa ang stige, doldriftige dieren, met zenuw .chtig be wegende slurven en slagtanden, die glinster den in het zonlicht. Donthorne was precies in hun weg en het mannetje, dat aan het hoofd van den troep liep, had hem blijkbaar als slachtoffer uitge kozen, want terwijl de andere slurven doelloos op en neer bewogen als kronkelende slangen, was de zijne opgerold als een veer naar be neden, zooals olifanten altijd doen als ze een speciaal doel hebben. Honor zag haar broer zijn geweer nog eens afschieten, maar ze hoorde het schot niet; toen schoot de slurf uit en het hoofd van den man gleed achterover of zijn nek gebroken was. Maar voor hij gevallen was had de slurf hem gegrepen en hem hoog in de lucht ge heven, terwijl zjjn armen en beenen hulpeloos neerhingen, als de ledematen van een te los opgevulde zemelpop. Honor Donthorne uitte een kreet van doo- delrjke ontzetting, toen verloor ze haar even wicht en viel van de mierenhoop, precies op den weg van de dravende kudde. Ze kwam terecht bij een struik en bleef daar liggen, zich volkomen bewust van het gevaar dat haar dreigde,, maar onmachtig om zich te be wegen. De aarde irilde als bij een aardbeving, een zwaar bonzend geluid mengde zich onder het woeste getrompetter; stofwolken warrelden omhoog en er was gekraak van brekende tak ken en struiken. Toen draafde de eerste olifant voorbij en zijn glanzende slagtanden dreigden onheilspellend naar beneden. Achter hem aan kwam de heele troep reus achtige beesten. De gronddaverde onder hun groote pooten, hun getrompet overstemde ieder ander geluid. Het meisjes sloot de oogen van angst. Ieder oogenblik verwachtte ze vermorzeld te worden onder de logge pooten of gegrepen en omhooggeheven in één van die machtige slurven. Een van de dieren baande zich een weg door het groepje struiken, waarnaast ze lag, de eeltige poot plompte neer op het minder dan twee meter afstand van haar hoofd en zij werd half bedolven onder de neer- krakende takken. Maar ze bleef onbewegelijk liggen en dat was haar eenige kans op red ding. Minuten verliepen, toen daverde het laat ste dier voorbij. Ze hoorde het overdonderend geweld minder worden. Maar nog bewoog ze zich niet. Ze bleef liggen, zoo lang, dat 't haar eeuwen toescheen, volkomen verdoofd en ver bijsterd. Eindelijk lichtte ze langzaam haar hoofd op. Er was geen enkele olifant meer te zien. Het woud voor haar was doodstil, maar achter haar klonk nog het daverende geweld van de woedende dierenmassa. Ze dwong zichzelf om zich op te richten en wor stelde overeind. Toen hoorde ze Mannering ergens tusschen de boomen haar naam roepen. Honor! Honor! Ze besefte dat ze niet de eenige was, die den overval overleefd hau. Ze schudde de tak ken en het .ermorzelde struikgewas van zich af en trachtte antwoord te geven. Maar haar tong en lippen weigerden voor een oogenblik den dienst en voor ze de woorden had kun nen uitbi. ogen, kwam Mannering al tus schen de boomen vandaan, zag haar en holde haastig op h' ar toe. Honor! Honor! riep hjj, toen hij haar bereikt had. Goddank dat je nog leeft! Hij greep haar handen en ze voelde hoe hij beefde. Zijn gezicht was doodsbleek. Het meis je bleef even zwijgen, toen vormden haar lip pen een enkel woord: Walter! Mannering huiverde. Heb... je het ge zien? De... de... olifant... Ze knikte en Man nering ging haastig voort, dankbaar dat hij haar niet hoefde te vertellen wat er gebeurd was: Hij is daarginds tusschen de boomen. Haar lippen trachten iets te zeggen, maar er kwam geen geluid. Hij las de vraag in haar oogen en anwoordde: Ja, hij is dood! Die slag met de slurf moet hem dadelijk gedood hebben. Je behoeft niet bang te zijn dat Walter gevoeld heeft hoe het beest hem opnam en tusschen de boomen slingerde. Honor Donthorne stond onbewegelijk voor zich uit te staren, haar gezicht was doods bleek, haar oogen brandden, maar ze huilde niet. Ze begreep, dat hi) trachtte haar te troosten, maar de woorden vonden geen weer klank in haar gemoed. Mannering praatte voort. We moesten de dragers gaan zoeken en hem hier begraven. Het dient nergens voor om hem terug te brengen naar het kamp. Hij zou het zelf ook niet gewild hebben, en... wel, een krijgsmansgraf, zie je Honor, het is mooi te liggen op de laats, waar je gevallen bent. De sentimenteel» woorden klonken mis plaatst op dat oogenblik, maar het meisje scheen het niet op te merken. Ze stond nog steeds onbewegelijk voor zich uit te staren. Mannering, met haar nanden nog in de zijne werd bang en barstte plotseling uit: Honor! Honor! Zeg in Godsnaam iets. Bedenk, dat dit een oeter en vlugger einde is voor Walter dan de dood, die onvermijde lijk moest komen, als hij erop gewacht had. Als hp erop gewacht had? riep ze on vast. Wat bedoel je, George? Wat ik zeg. Als hrj gewacht had... zoo als velen niet gedaan zouden hebben. Ik was bang... Zonder eenige reden, zei ze snel. Nee, antwoordde hij. Juist vanmor gen had ik reden om bang te zijn, tot... dat... dat... Hij brak zijn woorden af. Ik zal het je zeggen, als we in het kamp terug zijn, antwoordde Mannering ontwij kend. Je hebt waarachtig al genoeg uit te staan gehad. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1