Voor Bedrijfs- Velthuijs Zweedsch schip nabij Den Helder lek geslagen. Julianadorp Anna Paulowna. Van Ewijcksluis. Wieringeri. Schagen, Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG s DECEMBER i# De opvarenden allen gered. De geredde bemanning van de „Menjo", Het bloembollensaneeringspian Toen vannacht om 1 uur twee mannen van Den Helder over het strand liepen, zagen zij plotseling een stakellicht. Zij verdubbelden hun opmerkzaamheid en ontdekten toen, dat een sloep, waarin zich eenige mannen be vonden, op weg naar den wal was. Intusschen had ook de Kustwacht een Uchtkogel opge merkt, de opzichter van de Kustverlichting werd gewaarschuwd, die, op het strand ge komen, eveneens lichtkogels waarnam. De heer de Jong stelde zich direct in verbinding met de Reddingscommissie in Den Helder. Daarna gaf hij de mannen aan boord van de sloep middels lichtseinen te kennen, dat zy op zee moesten blijven en seinde tevens „Lifeboat is coming". (De reddingboot is onderweg). De boot ging om de Noord, doch wilde men eenige kans van slagen hebben om aan den wal te komen dan moest Zuide lijker naar het strand gevaren worden. Blykbaar hebben de mannen aan boord alleen het woord „coming" begrepen, en dit klopt met de verklaring, die de eerste stuur man later aflegde, want de heer de Jong zag de boot koers zetten naar den wal. Hij heeft toen middels zijn lichtseinen duidelijk ge maakt, hoe men moest varen, Het verliep verder vlot, want na niet al te langen tijd bereikte de vlet het strand voor Huisduinen. Zes mannen begaven zich te water, -te weten de heeren J. Kreuger en J. de Jong van Huisduinen en T. van 't Hert, H. Been, Joh. Been en C. van Twisk van Den Helder. Zy hielden de boot recht, waarna de mannen over boord klommen en zich aan land begaven. onder commando van den eersten stuurman, gingen over. Men slaagde er in behouden het zeegat in te komen, doch de doorkomende eb belette hun de haven van Nieuwediep te bereiken. Door lichtseinen wld hun te kennen gegeven, dat zy op de plek, waar zij zich bevonden niet konden landen, daar zjj dan op de steenen van den d(jk terecht zouden komen. Hun werd duidelijk gemaakt, dat zy terug moesten roeien, waarna zij op het strand konden loopen. Dat was ongeveer drie uur in den morgen. De stuurman was vol lof over de assisten tie, die hem van Hollandsche zijde verleend werd. Vooral over de zorgen, die In „Dennen heuvel" aan de Zweden besteed werden, was de stuurman best te spreken. Intusschen was onze zegsman nog niet ge rust over het lot van de aan boord geblevenen. Regelmatig kwamen er berichten binnen, dat de reddingboot goed vorderde, doch de „Menja" moest zich in zinkenden toestand bevinden. De achtergeblevenen waren beha've de kapitein en de passagier, de eerste machi nist en de tweede stuurfnan. De I verkiezen aan boord te blijven.' Om half zeven in den morgen kwam er bericht van de Uitkijkpost, dat de „Dorus Rykers" zich in de nabijheid van de „Menja" bevond. Toen kapitein Coen Bot informeerde of de mannen over wilden komen, werd ge antwoord, dat men voorloopig de „Menja" niet verlaten zou. De 4 mannen waren in den besten welstand. 11 man In de boot, In de boot bleken zich elf man te bevinden, zij bleken afkomstig te zijn van het Zweed- sche 8.s. „Menja", dat voor de kust lek ge slagen was. Medegedeeld werd, dat zich nog 4 mannen aan boord bevonden, onder wie de kapitein en de eenige passagier. Zij verkeer den in levensgevaar, want het schip maakte zware slagzij. De „Utrecht" en de „Ooms Rijkers" varen uit, In Den Helder werden met spoed de be manningen van de sleepboot „Utrecht" van het Bureau Wysmüller en van de reddingboot „Dorus Rijkers" opgetrommeld. Beide schepen waren dan ook spoedig reisvaardig en de tocht werd ondernomen. Het eerst was de „Dorus Rijkers" weg, weldra gevolgd door de „Utrecht". In Dennenheuvel te Huisduinen. Toen wij in Huisduinen aankwamen, was hét ons spoedig duidelijk, dat de geredden zich in „Dennenheuvel moesten bevinden, want in het dorp stak deze uitspanning, met al haar lichten ontstoken 3cherp af tegen de andere gebouwen. In de recreatiezaal waren wij getuigen van een aardig tooneel. De elf mannen, zaten aan een warme kop koffie, een cigaret in den mond. Op hun gezichten was te lezen, dat zy verheugd over hun redding waren. Het was een geroezemoes van belang. Iedereen sprak, de Zweden onderling en daar tusschen door de Hollanders, die gaarne bij zonderheden wilden weten. De mannen wer den door de goede zorgen van den heer Kreuger liefdevol opgenomen, zij werden van droge kleeren voorzien, bedden werden opge tuigd en eenige mannen gingen van de wel verdiende rust genieten. Het relaas van den stuurman. Daar ontwaarden wij den eersten stuur man, den heer Thormarker, 26 jaar oud. Deze vertelde ons het volgende: Het schip bleek de 1300 ton metende „Menja" te zijn, afkomstig van Stockholm, van de reederij Erik Brodln. Het schip was met een lading hout op weg van Nyhem naar Gravelines (Frankrijk). De reis had aanvan kelijk een vlot verloop, doch den 3en Decem ber, des middags 4 uur, bemerkte men, dat het schip water maakte. Men ging op onder zoek uit en inderdaad bieek ruim 4, dat niet met hout geladen was, snel voi te loopen. Het schip maakte weidra 25 graden slagzij. Onmiddellijk zetten de mannen zich aan de pompen, om het schip leeg te pompen. Des avonds om 8 uur was de toestand echter zoo, dat de golven voortdurend over het voor schip heeusloegen. De situatie werd steeds hachelijker. Daar kwam bij, dat er een hooge zee stond, zoodat pompen weinig hielp. Intusschen werden lichtkogels afgevuurd en door middel van roode en blauwe stakellich ten om een loods gevraagd. Toen de bemaninng in levensgevaar kwam te verkeeren, heeft de eer ste sturman geadviseerd om de deklading over boord te zetten en de reddingsloep klaar te maken. Zoo gezegd, zoo gedaan. Om 10 uur was men daarmee gereed. De kapitein vroeg of de bemanning van boord wilde, welke vraag bevestigend beantwoord werd. De sloep werd daarop uitgezet en 11 mannen, De Dorus Rijkers ©n de Utrecht .bleven In de buurt. Het daglicht werd blijkbaar afge wacht. Te half acht werd bericht ontvangen, dat de 4 op het schip achtergebleven opvarenden door de „Dorus Rijkers" van boord gehaald waren, waarna de reddingboot door het West gat binnenliep. Aankomst van de achtergebleven opvarenden, Wy begaven ons met toestemming van den opzichter nog even op den 25 Meter hoogen uitkijktoren Kijkduin. Hier had de dienst doende man het dezen nacht natuurlijk zeer druk gehad, doch nu ging 't wel. Zoo juist had men via de radio met de „Dorus Rijkers" in verbinding gestaan, welke mededeelde, dat de 4 mannen overgekomen waren. De „Dorus" had onmiddellijk koers naar de ha ven gezet. Naturlyk werd er constant uitgekeken naar de reddingboot, doch voorloopig kwam deze niet in zicht, daar het weer zeer slecht was vanwege den gestaag vallenden regen. Toen het naar berekening te lang duurde, riep men veiligheishaive de „Dorus" weer eens aan en toen hoorden wij een luide stem roepen: „We komen door het Westgat naar binnen. Zullen over een half uur voor de uitkijkpost zijn!" En inderdaad, nog geen half uur was ver streken of de notedop werd waargenomen. Met het bloote oog was het voor ongeoefende oogen onmogelijk het stulpje waar te nemen, doch door den sterken kijker teekende zyn lichtblauwe romp zich goed af. Aan wal. Om 9 uur liep de Dorus Rijkers de haven van Nieuwediep binnen. De belangstelling was niet groot, daar Den Helder zich nog niet be wust was van de schipbreuk, die zich voor haar kust afgespeeld had. Na de ontscheping trokken de geredden, benevens de schipper van de reddingboot naar het kantoor van den loodscommissaria. Daar hadden de voorloo- pige regelingen plaats, waarna de kapitein van de Zweedsche boot den wensch te kennen gaf zich bij de overige leden van de beman ning te willen voegen. Dank zij de mede werking van den plaatsvervangend consul voor Zweden, den heer Joh. Bakker, werden de 4 mannen per auto naar Huisduinen ge bracht, waar het natuurlijk een hartelijk weerzien was. De bemanning van de „Dorus Rijkers". De bemanning van de „Dorus Rijkers" be staat uit: Coen Bot, schipper; R. Eelman, motordrrjver; S. A. Oostendorp, stuurman, en de matrozen: K. Bijl, W. de Boer en P. Bot, een zoon van den schipper. Relaas van schipper Coen Bot, De redding van de 4 mannen heeft nog heel wat om het lijf gehad, alvorens die een feit was. wy laten hier schipper Coen Bot aan het woord: Toen om 4 uur het alarmbericht van den loodscommlssaris was ontvangeu, was er slechts een kwartier mee gemoeid om de 4 leden van de bemanning te „porren" en de boot reisvaardig te maken. De tocht naar het schip verliep voorspoedig, want we hadden den vloed mee. Ik was verheugd, dat er reeds 11 man behouden aan wai waren en hoopte andere verzekeringen en alle andere verzekeringen Assurantie kantoor t o Postbiug nu ook de andere 4 te redden. In volle zee ontdekten wij de «.wee kleine lichtjes, lan tarentjes, die aan boord ontstoken waren. Op onze lichtkogels ontvingen wij geen antwoord, zoudat wij blij waren de lichtjes te zien. Het bleek, dat de boot er zeer ongunstig bij tag, n.t. by den Noorder Haaks op den uitersten hoek van de Pannekoek. De zeeën sloegen dwars over het schip heen. Direct werd een poging ondernomen om het schip te naderen. Het was ter plaatse zeer laag water, daar de reddingboot grond „voelde". Op onze eerste vraag om over te komen, werd weigerend ge-1 antwoord. De mannen stonden in de stuur hut een sigaretje te rook en... Dit was' om 6 uur, nog eens werd er om de boot ge draaid, doch weer weigerde men. Toen heb Ik het daglicht afgewacht. Om 7 uur ben ik weer dichterbij gekomen, aoch opnieuw weigerde men van boord te komen. Eindelijk sprong de tweede stuurman Met den kapitein had men echter de meeste moeite. Deze probeerde, toen hy alleen aan boord was, om het touw, waarmede de JDo- rus" aan zijn boot -vastgemaakt was, los te maken. Hy wilde persé aan boord van zyn tot ondergang gedoemd schip blijven! Na lang praaien en nadat de 3 geredden hem tangen tijd toegeschreeuwd hadden, dat hy moest overkomen, ging hy naar beneden, kwam boven met een koffertje en was toen pas bereid het zinkende schip te veri&tem De rest was kinderspel. De „Utrecht",, welke nog in de buurt lag, werd op de hoogte gebracht van de redding, waarna de „Dorus Rijkers" door het Westgat naar binnen liep.. Nog vernamen wy, dat het lekke schip met den kop naar het Noorden lag, dus even dwars van den wind, die West-Noord-West' was. De windkracht was zeer variabel. n,l. i van 3 tot 6. De zee was ruw. Volgens Coen Bot moet men het schip als verloren beschou wen. Het is in 1903 gebouwd en heeft de volgende afmetingen: lengte 210 voet, breedte 31.7 voet en hoogte 12.9 voet. Bruto tonnenmaat 887. Het schip blijkt bij nadere informatie toe te behooren aan de N.V. „Menja", directeur is de eerder genoemde heer Eric Brodin. De 190ste redding! Met de redding van deze 4 mannen heeft de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappy dit jaar voor de 10de maal in haar bestaan een aantal van 100 geredden per jaar bereikt. In dit geval is het 102. Schipper Bot werd bij aankomst door den Loods commisaris hartelyk gelukgewenscht en het is te verwachten, dat er in verband hiermede dezer dagen nog wel moer zal ge beuren. De 100ste geredde was de passagier, en van hem zal een foto gemaakt wordèn voor het archief van de Maatschappij. Zoo is deze schipbreuk dus gelukkig goéd afgeloopen, Lloyd's verzekering dekt de schade. (Reeds opgenomen in het Advertentieblad van gisteren). UITVOERING „SPORTLUST". De gymnastiekvereeniging „Sportlust" is voornemens op Zondag a.s. een openbare uit voering te geven, waarbij ter afwisseling ook een tooneelstukje zal worden opgevoerd. JAARVERGADERING VAN HARMONIE „KUNSTZIN". „Kunstzin", De Harmonie „Kunstzin" hield heden haar jaar lij ksche algemeene vergadering in het café „Prins Hendrik" van A. Kossea. Aan wezig 26 leden en donateurs. De voorzitter de heer C. W. de Graaf opent met een woord van welkom. De secretaris S. Groos leest de notulen wel ke worden goedgekeurd, evenzoo ook het Jaarverslag over 19341935. De rekening en verantwoording van den penningmeester C. Purmer was door de Kascommissie, de hee ren J. C. Oost en H. Baanders nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f 1022.96, de uitgaven 881.53, zoodat er een saldo in kas is van 141.43. Aan de Boeren leenbank is nog 250 af te lossen. De rekening wordt met dank aan Penn. en Comm. goedgekeurd. Ingekomen stukken waren mee aanwezig. By de Bestuursverkie zing waren aan de beurt van aftreden de hee ren C. W. de Graaf en J. J. Constant, direct herkiesbaar By acclamatie worden beiden her kozen en nemen hunne herbenoeming aan. Daarna wordt op dezelfde wyze C. W. de Graaf tot voorzitter herkozen. Tot afgevaardigde naar de West-Friesche bondsvergadering, die in Januari te Hoorn of Alkmaar wordt gehouden, worden benoemd de heeren S. Groos en A. van Kempen. Tot plaatsvervangers C. P. in 't Veld en H. J. Pit. Allen namen deze benoeming aan. Er zal voor den Beschrijvingsbrief een voorstel in gediend worden om by concoursen de uitsla gen van de afdeelingen, die het eerst gespeeld hebben om half vy'f namiddags bekend tc maken. Tot Kascommissie wordt voor het volgende jaar benoemd de heeren M. Begtel en H. Kuit. Volgt de rondvraag, waarbij gevraagd wordt naar het verschil tusschen donateurs van ƒ1.50 en 2.50. Het schilderen der muziektent, zal aan B. en W. van Den Helder geschreven worden. De ijzeren staafjes voor vastleggen muziek in de tent komen ter sprake. Nadat gewezen is op de kwaliteit van de buitencon certen en de uitvoering voor Volksonderwijs wordt besloten de volgende uitvoering weer te splitsen in een voor jongelui vn voor dona teurs en gehuwden. Verder Pauze bekorten en vroolijke muziek ten beste geven. By <le Volksfeesten wil men een derden dag er by hebben, wordt aan het bestuur overgelaten. Ook wordt geklaagd over het vroege sluitings uur en ten slotte zal geïnformeerd worden naar den aankoop van instrumenten te Scha- gerbrug. De rondvraag is hiermede ten einde. De voorzitter dankte den heer van Glab- beek en biedt hem namens de Ver. „Kunst zin" een schitterende rooktafel aan. Getrof fen door deze attentie zegt de directeur al len dank. Nog een kort gezellig samenzijn en de voorzitter sluit, met dank voor de belang stelling, deze vergadering. SINTERKLAASFEEST. Een heel gezellige stemming heerschte er op het Sinterklaasfeest, dat de leerlingen van Schooi I m de zaal van den heer Slikker vier den. Vele ouders waren van het genieten der i kinderen getuige, zoovele zelfs, dat de zaal zoo goed als vol was. Hoe het feest verliep? Wei, het ging zoo ongeveer op dezelfde wyze ais vorige jaren toe, d.w.z.: Sint sprak aHe kinderen en enkele in 't bijzonder toe, er werd gezongen, ge- 1 tracteerd door de dames van de leden der Oudercommissie en de heer 't Hart zong met de hoogste klassen eenige liedjes, die zeer ge apprecieerd werden. En filmpjes waren er ook en, niet te ver geten, voor elk kind een cadeautje! Een fyne middag dus voor de schooljeugd, zoodat de woorden van dank, die Burgemeester Lovink, de heer 't Hart en de voorzitter van de Ouder commissie, de heer Brugman, aan 't eind spraken tot a'len, die op eenigerlei wijze mee werkten of mogelijk maakten, dat het feest weer zóó gevierd kon worden, zeker ook 1 namens de kinderen gesproken werden. DE WERKLOOSHEID NEEMT TOE. Het aantal werkloozen neemt thans weer hard toe; de beide laatste dagen der vorige week kwamen er 110 bij. Er zyn nu ongeveer een 350 werkloozen. BILJARTEN. Bij den heer Alkemade speelde groep 4 van de biljartclub van groep 6. Van eerstgenoemde groep won de heer Alkemade (50) 2 partijen, de heer G. PhiHpsea (65) 3 partyea en, de heeren K. Jongejan (55) en R. Rezelman (25) ieder een party. Van groep 6 wonnen de heeren G. van Zandwijk (50) en Gr. Philipsen (30) elk 3 partijen, de heer P. Smit Kz. (30) 2 en de heer P. Smit Jz. (35) 1 partij. Groep 6 won dus van groep 4 met 9 tegen 7. UITVOERING „DE LOFSTEM". Woensdagavond gaf de Chr. Zangvereeni- ging „De Lofstem", directeur de heer Joh. F. Asma van Den Helder, een uitvoering in het gebouw der Ned. Herv. Evangelisatie. Na gemeenschappeüjken zang en het af smeken van den zegen, door den heer P. Boon, las deze Psalm 138 en heette daarna de aan wezigen welkom. Gaarne had spr. dat welkom aan meerderen toegeroepen. Spr. hoopte, dat de toehoorders niet enkel met het oor, maar ook met de ziel zouden luisteren, opdat zij 't zingen zouden verstaan en aan 't eind van den avond God zouden danken voor dit samen zijn. Met het krachtig gezangen Bondslied opende I „De Lofstem" nu het programma en vervolgde met God is myn lied. Als afwisseling speelde daarop een clubje jongens op fluiten en mond orgels een paar bekende liederen. Waren soj bij hun eerste optreden in het openbaar wat zenuwachtig en wilden daarom graag even vlugger spe'.en dan hun dirigent aangaf later letten ze beter op hem en brachten 't er aardig i af. Ook de volgende koornummera wisselden' 'jzij met hun spel af, terwijl een andere afwis* tseling van den koorzang gegeven werd door een dubbelkwartet en een duo van sopraan en alt. met orgelbegeleiding van mej. Kokelaar jvan Den Helder. Van de koornummers noemen we nog als de best geslaagde Avondlied en Zangers- marsch. Bij Psalm 24 werd, zooa's de heer Boon ook in z'n slotwoord opmerkte, te ge forceerd gezongen, omdat het koortje eigen lijk te klein voor dit nummer was. j In dat slotwoord wekte de heer Boon dan ook op het koor te versterken. Met samenzang en dankgebed werd de avond besloten. DE BALLERO-WEDSTRIJD. De prijswinnaars van den vierden ballero- gooiwedstrijd warenW. v. d. Plas, B. Harder, A. Huiberts, Gez. Boekei, A. Harder Sr., S. Kroon, B. Plagmeijer, A. van Egmond, G. Timmer, P. Prosee, J. Terburg, P. Harder, 'F. J. Terlaat, Van den Heuvel, H. v. d. Berg, A. v. Egmond, D. Stammes, J. Broers. HET SINT NICOLAASFEEST. Dinsdagmiddag om half twee zou het Sint- Nicolaasfeest in de zaai van den heer Waiboer aanvangen. Tevoren stonden reeds een aan zienlijk oantal kinderen en daarbij meerdere moeders voor de nog gesloten deur. van aanwezig. Toen dan de deuren opengingen, duurde het maar een oogenblik of de zaal was tot ach ter toe bezet. De heer G. Meuleveld opende het feestje met een hartelijk welkom aan alle moeders en kinderen en sprak er zijn genoegdoening over uit, dat weer zooveel milde gaven wa ren binnengekomen. Vooral den heer R. L. Waiboer, die zoo ruim voor de noodige melk, en de Coöperatie „De Tijdgeest", die voor elk der kinderen een chocoladereep beschik baar had gesteld, meende de heer Meuleveld 'even apart naar voren te moeten brengen. De leiding werd hierop overgedragen aan den heer Van Dijk, die op de bijzonder tac- tische en prettige wijze de orde onder het jonge volkje wist te scheppen en te bewaren. Als gewoonlijk volgden r.u zang, tractaties en filmvertooningen elkander op, en bleek de jeugd zich uitstekend te amuseeren, maar het bezoek van Sint Nicolaas in hoogst eigen per soon, die ook nu weer tijd had weten te vin den om met zwarten Piet even hierheen te ko men, vormde toch wel het hoogtpunt van de vreugde. Alleen de onthullingen over den min der goeden yver of het teveel aan de sloot kanten verkeeren van sommige leerlingen der school, bezorgde aan de hiervoor ter verant woording geroepenen enkele minder prettige oogenbiikken, die echter door een nieuwe tractatie al spoedig weer vervaagden. Nadat Sint Nicolaas was vertrokken, wer den nog aardige films afgedraaid, afgewis seld door uitdeeling van koek, melk of ranja en klonken er telkens opnieuw de aardige Sinterklaasliedjes helder op. Aan het slot werd aan alie kinderen fooyen de drie jaar nog een cadeautje zat met nog iets, als verrassing by de thuiskomst. Als de heer Van D|jk dan het woord neemt, dm allen gevers en aan de vele helpers nog maals dank te zeggen, vergeet hij daarbij niet aan den heer Zaadnoordyk, die wegens op wachtgeld-stelling mogeiyk -voor de laatste maal het Sint-Nlcelaas-feestje hier bywoont, een apart woord te wyden en dankt hy dezen en dient echtgenoote harteiyk voor de vele zorgen, die zy tydens hun verbiyf alhier aan deze feestjes hebben besteed. Hippolytushoef EEN LEZING, Naar wy vernemen zal de heer H. van zyi, welke als gedelegeerde een reis door Rus land maakte, Dinsdag 10 December a.s., des avonds 8 uur, In Cinema de Haan, een lezing over zijn bevindingen, aldaar opgedaan, hou den, POLITIE. Bij iemand komen aanloopen een jachthond. Verloren: een rywielbelastingplaatje. Inlichtingen bij den gemeentebode te H.- Hoef. UITSLAG PUZZLEWEDSTRIJD MIDDENST. VEREEINGING. Maandagavon. le rn-ys 10 A. Poel Az., Den Oever; 2e prys: 5 S. C. Trijsen, Den Oever; 3e, 4e, 5e en 6e prijs elk 2.50: G. Zon Haverkamp, H.Hoef; Nan Breed, Den Oe ver; Jofriet, Den Oever en M. Mulder, Elft. 2. Dinsdagavond; le prijs 10 E. v. d. Starre, Den Oever, 2e prijs 5 H. Wiebrecht, Elft; 3e, 4e, 5e en 6e prijs, eik 2.60 C. P, Rotgans, Den Oever, Jb. Tijsen, Den Oever, C. Metselaar Jz, Oosterland er mej. A. Schel- tu3 Cz., Hippolytushoef. LOOP DER BEVOLKING. November 1935. Ingekomen: A. A. van Oers en gezin uit Medembiik; L. H. Kerckhoffs en gezin uit Barsingerhorn; G. Arwert en gezin uit Zuidbroek; J. A. de Reuver e.e. uit Den Helder; Mw. S. Persem uit Hardinxveld; J. Goslinga uit Eenrum; Mw. J. Meering uit Wieringerwaard; Mw. M. M. Seelemeijer uit Emmen; S. Papegaai en gezin uit Den Helder; D. v. d. Bergh uit Den Helder; Mw. G. DuimeringWiebenga uit Heerenveen; Mw. A. Smit uit Emmen. Vertrokken: N. de Boer en gezin naar Transvaal; H. Sepers en gezin naar Dreumel; A. Poeze naar Hindeioopen; A. Boelens naar Amsterdam; J. A. van Hoesel en echtgen. naar Beesd; Jan van der Mei en gezin naar Zoutkamp; mevr, J. te Brinke naar Hengelo; R. Kuiper en gezin naar Vlagtwedde; J. Daalder en echtgen. naar Den Helder; J. Poot en gezin naar Medembiik; T. Ippel en gezin naai' Sint-Pancras; J. Renkema naar Groote- gast. Den Oever, ZUIDERZEEWERKEN, Maandag 30 December wordt aanbesteed het onderhouden gedurende 1936 van den Wieringermeerdyk met toebehooren (raming 9500.en van den aan de IJsselmeerzyde gelegen dik van den proefpolder nabij Andijk met toebehooren (raming f 950 VERGADERING VAN MET WITTE KRUIS. De belangstelling was zeer gering. De notulen werden door den secretaris, den heer P. Bronder, voorgelezen en goedgekeurd. De moedercursus, gehouden van 2 Sept, tot 9 Oct., verdeeld over 2 lessen van 2 uur, werd begonnen met 30 en geëindigd met 32 leerlingen. Batig saldo van dezen cursus f 2.23. Over het geheel gaf deze cursus reden tot voldoening en volgend jaar zal de maand- cursus weer en tijdig worden gehouden. Hierna het verslag over de badinrichting van het Witte Kruis aan de Wiel, Het aantal baden, genomen door meisjes, bedroeg 4424, door jongens 4739. Totaal 9163. Dit is eenige duizenden baden meer dan in 1934, toen dit aantal 6300 was. Bovendien werd de bad- inrichting in de avonduren door tal van volwassenen bezocht. Van de commissie tot malariabestrijding in N.-H. was een schrijven ingekomen, waarin gemeld werd, dat de bijstand van de ge meenten en de provincie zoo laag werd, dat zonder meerderen steun nog dit jaar het werk stop gezet zou moeten worden. Gezien het zeer goede werk, dat yerricht wordt, werd aan bovengenoemde vereeniging een jaarlijksche subsidie van 20 toegekend, zulks tot wederopzeggens toe. Als candidate voor het H.B. werd gekozen mevr. mr. J. H. TeekensKunst (Venhuizen). In de Commissie van Beroep was door het Hoofdbestuur candidaat gesteld de heer Bulten, arts te Hoofddorp. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubilé yan het Witte Kruis stelde het H.B. voor om een cursus voor huiselijke ziekenverpleging te houden, alleen voor leden en daarvoor een subsidie van 1000.beschikbaar te stellen. Besloten werd, dat de' afdeeling Schagen zich zou aanmelden. Tot afgevaardigde naar de Algem. Ver gadering op 10 December te Amsterdam, Werd benoemd de heer Dr. H. U. Nanninga en tot plaatsvervangster mej. N. J. Leguit. De aftredende bestuursleden, mej. N. 3. Leguit en de heer E. A. Kryt werden met algemeene stemmen voor 3 jaar herkozen. Medegedeeld werd, dat Dr. H. U. Nanninga op zal treden als vice-voorzitter. Het bestuur achtte het noodig en ge- wenscht om meer dan tot nu toe toezicht te houden op de badinrichting aan „de Wiel". In die commissie werden gekozen de heeren P. Bronder en P. Lap, De secretaresse van „Ziekenzorg", mevr. Roggeveen—Stammes en de penningmeester, de beer G. Dorbeck, werden herbenoemd. Als lid van het afdeelingsbestuur werd hieraan toegevoegd de heer J. Schoor! Pz. RAADSOVERZICHT. 't Zee ongunscig weer had geen der raads leden Zaterdag afgeschrikt hoewel velen van verre moesten komen om de laatste raadszitting die voorafging aan de komst van onzen nieuwen burgemeester, bij te wonen. Daar de agenda slechts weinig belangrijke punten vermeldde, is de veronderstelling wei gerechtigd, dat deze voltallige raad noodig was voor behandeling van onderwerpen, die niet voor de publieke tribune waren. Daartoe beeft de raad ruimschoots gelegenheid gehad! de zitting duurde nameiyk ruim 3H uur, waar van ongeveer 1uur in het openbaar. Ook bleef na afloop van den raad 't geheele col lege nog zeer zeer lang byeen. By de ingekomen stukken viel allereerst op de kennisgeving van de Kroon en van den Commissaris der Koningin van de benoeming en beëediging van Mr. A. F. Kamp als burge meester van TexeL Een vré ngewikkeld» kwestie kwam daarna aan de o—ie betreffen de adresseu van de drie Landarbeidersbondeu op Texel; waarvan 't kardinale punt de brandstoffentoeslag was. By de thans gel dende regeling zouden nameiyk de georganl- seerden daarbij in ongunstige positie verkee ren. Daar B. en W. in deze richting, moreele en financieele nadeelen zien van de landarbei ders vooral ook omdat is gebleken dat de Minister uit financieel oogpunt meer blykt te gevoelen voor een Steunregeling dan voor Werkverschaffing en de werkloozen op Texel nog In vry gunstige positie verkeeren luid de 't advies, dat aan den Raad gegeven werd, afwijzend. Na zeer veel bespreking ging dit gemeenschappelijk verzoek naar B. en W. voor herhaald onderzoek. Ook over 't verzoek van bewoners van 't Schildereinde te Den Burg om twee lantaarns op den weg voorby de Electr. Centrale, ontstond nog al eenige dis cussie. Uit de mededeelingen van den Voorz. en de daaruit voortvloeiende opmerkingen van de raadsleden mogen we wel concludee- ren, dat de bewoners van den Schilderweg weinig kans op betere verlichting hebben. B. en W. kregen alleen verlof om 1 lantaarn te Den Burg te plaatsen, op de plek, die zij 't meest geschikt achten. Over 't advies betreffende de 5 salaris vermindering van burgemeester, secretaris en ontvanger, die toch van zeer ingrypenden aard zijn (voorat voor den burgemeester die nog maar weinig boven 't minimum komt), werd door niemand iets naar voren gebracht; ver moedelijk is ook dit punt reeds buiten de openbare zitting uitvoerig besproken. Ook de bouw van de nieuwe onderwyzerswoning te Oudeschild was btykbaar voor den raad een afgehandelde zaak; niemand verlangde althans 't woord hierover. Hierna werd de openbare zitting opgeheven en toen na ruim anderhalf uur de deuren weder opengingen, was na 10 minuten de verdere agenda afgehandeld. De rondvraag bracht echter nog een zeer gewich tig punt voor onze Texelsche visscliers aan de orde. De heer v. d. Vis informeerde name iyk, waarom B. en W. ondanks uitnoodiging, geen afgevaardigde van de Gemeente naar de vergaderingen te Wieringen en te Den Haag hadden gezonden, uitgeschreven door den bond van Nederl. Visscherij Vereen, 't Bleek, dat men verhinderd was daarheen te gaan, vooral de verg. te Den Haag gehouden leverde voor Texel bezwaar op, omdat men dan ge noodzaakt zou zijn geweest, om op Zondag te reizen. De heer Parlevliet achtte 't bezoeken van vergaderingen van dien Bond voor Texel van 't allergrootste belang. De afsluiting van de Zuiderzee heeft nameiyk de visscherij van Oudeschild in zulk een treurige omstandig heden gebracht, dat voor de talrijke personen, die langs en op de Waddenzee hun brood ver dienden, de werkverschaffing alleen nog is overgebleven. En daar op zulk een vergadering de belangen van de kottervloot mede in be spreking komen, heeft de gemeente groots belangen bij de acties, die door deze vereeni- gingen worden gevoerd. Te meer omdat velen onzer visschers door veel geld in kotters te steken, nog trachten zich buiten Regeerings- steun te helpen, nu de binnenvisschery verlo ren is gegaan. Den heer Dogger, die zelf ook belangheb bende is, deed 't bizonder veel genoegen, dat een niet-belanghebbende zich eens krachtig in deze richting uitliet. Wij krijgen op al onze actie van de Regeering nul op 't rekest, on danks de belofte, dat de gedupeerde visschers schadeloos zouden worden gesteld, zegt spr. Er wordt met ons gesold, men komt aan met allerlei nonsens over ziekte van wier en derge lijke. Ook van een rapport, waarover de heer Vlaming sprak, verwachtte spr. niet 't minste succes. De loco-burgemeester meende tenslotte den heer Dogger tot de orde te moeten roepen, omdat hij niet mocht dulden, dat de Regee ring zoo v/erd aangevallen. Besloten werd, bijzondere aandacht aan deze vergaderingen te schenken, voooral ook, om dat er plannen bestaan voor het oprichten van een Conservenfabriek en Texel mogelijk wel een geschikte plaats voor de vestiging van zulk een fabriek zou kunnen zijn, waar door de ernstige werkloosheid onder de vis schers kan verminderen. De heer Bruin besprak nog de vele opslag plaatsen en pakhuizen, die den weg bij de haven ontsieren. De Voorz. was van meening, dat hier weinig aan te doen zou zijn, omdat bij overgang van de haven aan het Rijk 't haventerrein moest worden ontruimd. De heer Parlevliet besprak terecht de lang durige duisternis, waarin de dorpsstraten wor den gehuld door losgeraakte en uitgebrande electr. branders. De heer Leber brak een lans voor de ver fraaiing van onze gemeente door aanplanting gratis van de Sierteelt Centrale kan bekomen, van boomen, die nien, naar zijn meening, CONSUMPTIEMELK. De prijs voor het taxe-gedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 6'/2 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwali teit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Een Amsterdamsche bloemkweeker heeft zich Dinsdag voor de rechtbank te Amster dam in hooger beroep te verantwoorden ge had wegens overtreding van de bepalingen betreffende de saneering van de bloembollen cultuur, waarvan hy echter in eerste instantie was vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hy bollen ten verkoop zou hebben gekweekt over een oppervlakte, grooter dan voor bollencultuur, was toegestaan. Verdachte verklaarde echtei' geen bollenkweeker, doch bloemenkweeker te zijn, zoodat de bollen, nadat de bloemen wa ren afgesneden, ongeschikt voor den ver koop waren geworden. De kweeker legde brieven over van de Ned. Sierteeltcentrale, waaruit bleek, dat h|j onder negen verschillende rubrieken b|i dit instituut was ingedeeld. Het CbM. waargenomen door mr, Over- bosch, eischte opnieuw vrijspraak. Uitspraak 17 December.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11