FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANT Marineberichten. De vier slachtoffers van het auto-ongeluk te Weeft begraven. Defensiedebat in de Tweede Kamer aangevangen. Burgerlijke Stand Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Marktberichten. Lof voor de K XV111 r* Gisterenavond 8 uur heeft de Tweede Kamer zich gezet tot behandeling van de begrooting van Defensie. De hëèr Duymaer van Twist (a.r.) was dé 'eerste spreker. Hg noemde het ver- dedigingsmaterieel qualitatief goed, quantita- tief echter onvoldoende. Op de vloot is jaren lang veel te veel bezuinigd, zoodat er in vier jaren tljds aan den nieuwbouw een achter stand van 2 millioea is ontstaan. Met de onderhandelingen met de Indische regeering dient spoed te worden betracht. Pauqkbaar was ;de generaal voor de indiening van het wetsontwerp tot. instelling van het Defensiefonds. De geest' van hét personeel is voorbeeldig, en daardoor was een prestatie" als van de K XVIII mogelijk. De promotie is echter veel te traag, ook voor de reserve-officieren. Uit' breiding van het contingent is noodzakelijk, zoodat de lichtingen in drie groepen gesplitst kunnen worden. Thans zijn vijf maanden per jaar geen geoefende troepen beschikbaar en is zelfs een maand per jaar geen man onder de wapenen. Het zal goed zijn, er tijdig voor te zorgen, dat er steeds een veiligheidswacht is, ook ter bezetting vari de bij de groote bruggen te bouwen kazematten. Het Vooroefeningsinstituut, dat nu is opge heven, had veel goedkooper kunnen zijn: het is veel goedkooper dan opleiding in kazernes. Ten slotte deed spreker een beroep op het goede hart van den minister ten behoeve van de oud-gepensionneerden. Tweede spreker was de heer Van der Bilt (r.k.), die meer bovenwatermaterieel voor de Kon. Marine bepleitte. Klein materieel is, in verband met de noodzakelijkheid van speciale opleiding, belangrijk duurder. Voorts hoopte .spr., dat de min. er niet toe zal mede werken, dat de zelfstandigheid van den Marine Luchtvaartdienst wordt opgeheven, en dat de „Sumatra", het smartekind der marine, nu b'ijvend genezen is. Ook was spreker teleur gesteld, dat niet meer wachtgelders een hun passende betrekking krijgen. De heer K. ter Laan fsoc. dem.) oor deelde het aanstaande Defensiefonds een meer of minder griezelig geval, waarover hij echter nu nog niet mocht praten. De defensiepolitiek is kabinetspolitiek, derhalve wil de geheele regeering dat, dezelfde regeering, die op ar.dere departementen zoo verschrikkelijk be zuinigt. Alles moet en zal naar beneden, maar defensie gaat belangrijk omhoog. Spr. erkende, dat de huidige internationale Verhoudingen moeilijk en niet zonder dreiging zijn, doch wanneer het noodig is de weermacht tt. versterken, dan dient dit binnen het raam der begrooting te geschieden. Daarnaast moet Bezuinigd worden en dus alles verdwijnen wat overbodig is. Er is nu een achterstand, maai de regcering heeft gedurende 30 jaar, behalve bij de verwerping van het vlootplan, alles ge kregen wat zij vroeg. Hierna behandelde spr. eenige personeels kwesties, met name de gebrekkige promotie kansen van onderofficieren, om hierbij aan te sluiten de klacht, dat de s.d.a.p., een kwart der bevolking, voor defensie wordt achterge steld bij de rest. Ten slotte besprak de heer Ter Laan de zaak van den sergeant, die stafkaarten, traan- gasbommen en projectielen stal voor de N.S.B. Hij is hiervoor p-traft, en spr. vroeg nu een jusitieel onderzoek naar de rol, welke de hee: Van Geelkeiken in deze heeft gespeeld. Nadat de heer Lingbeek (h.g.st.) be toogd had, dat de internationale vredesge- 1 dachte een illusie is, en dat weermachtver sterking noodzakelijk is, wees de heer Schaepman (r.-k.) er op, dat versterking van de luchtmacht gepaard moet gaan met concentratie van het marine- en legerlucht- wapen. Daarna moet onze luchtvloot dan ver spreid worden over een aantal terreinen, gelijk b.v. in België en Zwitserland het geval is. Al dus is te sneller mobilisatie mogelijk en wordt het gevaar voor overrompeling kleiner. Voorts bepleitte spr. ruimere promotie voor de militaire vliegers, het vormen van een flinke reserve hoeveelheid vliegtuigmotoren en inrichting van een afzonderlijke afdeeling luchtmacht ten departemente. Ten slotte vroeg spr. een verbod van par ticuliere wapenindustrie, en een onderzoek naar fascistische neigingen in het officieren corps. Vervolgens de heer Joeks (v.b.). H(j ging in het kort na, welk standpunt zijn frac tie de laatste jaren ten opzichte van de na tionale verdediging heeft ingenomen en vroeg zich af, of de internationale omstandigheden thans inderdaad bijzondere maatregelen vra gen. Vooropstellend, dat doel der weermacht moet zijn deelneming aan de internationale samenwerking in het belang van het behoud van onze zelfstandigheid, beantwoordde spr. de vraag bevestigd. In deelneming aan den bewapeningswed loop of het sluiten van militaire bondgenoot schappen zag spreker niet het ministe heil. Anders staat het met de Volkenbondsver plichtingen: terecht neemt Nederland deel aan de sancties tegen Italië. De ontwapeningsgedachte moet niet wor den losgelaten, doch er zijn omstandigheden, welke ons dwingen in een richting, welke wij uit onszelf niet gekozen hadden. Moch ten wij ooit onverhoopt worden aangevallen, dan moeten wij zelfstandig den eersten stoot' opvangen. Op deze gronden aanvaardde spr. met een deel van zijn politieke vrinden nood zakelijke verhooging van militaire uitga ven en zou hij voor de Defensiebegro ting stemmen. Ten aanzien van het De fensiefonds behoud ik mij volle vrijiieid van beoordeeling voor, besloot de v.d.- fract-ie-lelder zijn rede. Hierna kwam de heer Tilanus (c. h.) aan het woord. Hij betoogde, dat Nederland lee ring loet trekken uit alles wat er rond het ItaliaanschAbessinische geschil gebeurd is. Wij moeten ons realiseeren, dat duidelijk is gebleken, dat wij in geval van nood niet al te veel kunnen rekenen op afdoende en snelle militaire hulp. Wij zullen moeten zor gen zelf paraat te zijn. Bezuiniging op de defensiebegroting :s niettemin haar sj. eeker inzicht wel moge lijk: de salarissen van het defensiepersoneel zijn, vergeleken met voor den oorlog nog zoo, dat er nog wel iets aan te doen is. Be ter zou net wellicht zijn lager salaris en meer rhenschen. De werkgevers, die hun personeel, dat voor herhalingsoefeningen moet opkomen, ont slaan, verdienen naar 's heeren Tilanus oovv deel openlijk aan de kaak te worden gesteld. De heer WendeT ar (v.b.), die even na het middernachtelijk uur aan het woord kwam, scneurde eerst een blaadje van dén wandkalender „omdat hij sinds zijn jonge jaren dien datum zoo'graag zag" en ging ver volgens met zijn rug nhar den kalender zijh rede houden, die begon met dat, waarmede de heer Tilanus geëindigd was: een instem ming met dr. Colijn's vermoedelijk definitief leiderschap, van def< isie. Overigens constateerde de heer Wende-i laar met voldoening, dat velen, aie voor standers van ontwapening, zelfs eenzijdige ontwapening waren, thans de noodzakelijk heid van weermachtversterking inzien. Marine. Onze marine verdient ook beter uitge rust te worden. Het is prettig, dat de naam van onze marine in het buitenland steeds beter klank krjjgt, en met plezier had de heer Wendelaar in „De Tele graaf" gelezen, van de hulp van de „Van Ghent" aan een Noorsch schip: dat is uitstekend vlagvertoon! Waarom voelt de minister niets voor een weerbelasting voor allen, die niet voor mili tieplicht in werkelijken dienst behoeven op te komen? van Den Helder van 3 en 4 December 1935. ONDERTROUWD: J. H. Oostendorp en I. A. van het Zand; B. Koog en G. Marsman; L. J. Keukens en H. J. Schulr._ayer; J Landraad en J. v. d. Jagt; T. P. Katoen en A. C. Dek ker; J. v. Leersum en C. F. Brüggeman; J. Visser en P. v. d. Hert; A. Swennen en H. M. Zaal; A Geus en N. Kooij; C. H. Caspers en G. v. Duijn; A. Visser en S. de Jong. BEVALLEN: M. Cabret-Petter, z.; P. Pul3- Conneman, d.; C. J. Bremer-v. d Stoep, z.; C. W. Katei-Slort, d.; N. Koseen-Kuiken, d. Zitting van 3 December. Uitspraken vorige zitting. Jan W., chauffeur, Hoorn. Verduistering in dienstbetrekking, 2 maanden gev. Theodorus Petrus R., koopman, Schevenin- gen. Dood door schuld, 3 maanden gev. Aan rijding met doodelijk gevolg onder Burger vlotbrug. Door onoordeelkundig rgden een aanrijding met doodelijk gevolg veroorzaakt. Een 36:jarige melkhandelaar uit Breezand, Ëvert R., was door den Kantonrechter te Den Helder veroordeeld, omdat hij op 1-7 Dec. 1934. op den Rijksweg te Den Helder, met een door hem bestuurden vrachtauto eenige aange spannen rijtuigen links was voorbij gereden, niettegenstaande van de anderé zijde even eens verkeer naderde, waardoor een aanrijding het gevolg was, waardoor de gemeentewerk man Thoes werd gedood. De melkhandelaar vermeende geen schuld .e hebben en was nu in appèl gekomen, en thans, voör dat Hoo- ger beroep zich de juridische bijstand ver zekerd van een advocaat, mr. A. Hoek te Schiedam, welke zijnerzijds 2 getuigen dé charge had doen dagvaarden. Na een interview van den verdediger met den getuige Versluys bleek dat de wagens der Gemeentereiniging van Den Helder van achteren w i t waren geschilderd. De voorman der Gemeentereiniging A. Ni- colai, die zich op dien noodlottigen morgen per fiets op het rijwielpad bevond wist niet of dé gemeente-reinigingswagens van lan taarns voorzien waren, wel waren reflectoren aanwezig. Roode lantaarns waren echter be steld, maar op den noodlottigen 17 Dec. nog niet aanwezig. De officier 'wijdde eenige vriendelijke woor den aan de nagedachtenis van den jammer lijk omgekomen gemeente-werkman óm daar na tot de conclusie te komen, dat van grove schuld geen sprake was. De verdachte werd als nu door den kantonrechter te Den Helder veroordeeld tot 100 boete of 60 dagen, als mede ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. Deze straf achtte de offi cier echter in casu te zwaar en requireerde spreker bevestiging, doch het opleggen van f 50 boete of 25 dagen, alléén dus geen ont zegging rijbevoegdheid. Mr. Hoek sprak ook een woord van deernis betreffende het slachtoffer, hield voorts een zeer uitgebreid pleidooi, waarin hij de dag vaarding geweldig aanviel en tot de conclu sie kwam, dat verdachte zou moeten worden vrijgesproken. Hierop volgde nog re- en dupliek en werd de behandeling gesloten. Drie Heldersche boeven voor den rechter. Een drietal veel belovende leden van de uit Leeuwarden afkomstige familie T, vertoevend te Den Helder en thans gratis logies genietend in het Huis van Bewaring te Alkmaar, ston den heden terecht in het avonduur, wegens verschillende diefstallen met of zonder braak, aldaar. Het waren dan -de de 22-jarige Albertus, de 30-jarige Eduard Oeds en de 24-jarige chauffeur Frederik, die zich in den nacht van 14 op 15 September hadden schuldig gemaakt te Huisduinen aan diefstal uit een schuur van den landbouwer G. Koger van 13 kongnen tuinboonen, gaas, enz., voorts hadden de hee ren nog eens gegapt 13 konijnen, eigendom van den heer S. Rijk, alsmede was door hun een automaat opengebroken, toebehoorend aan den winkelier K. Blom aan de Dijkstraat en was daaruit ontvreemd een aantal doos jes cigaretten en sigaren. Verdachten, die de feiten toegaven, wer den verdedigd door mr. de Groot en mr. v. d. Loos. De officier beschouwde dit stelletje ver dachten als roovers, die het venten met pan toffels bezigden óm hun slag te kunneii slaan Vele huissleutels te Den Helder en Omstreken zijn gedurende de pantof'el-campagne ,op raadselachtige wijze verdwenen en werd al- zoo tegen deze zwervende woonwagen-noma den gevorderd en wel tegen Frederik 5 maan den en tegen Oedse en Albert 10 maanden gevangenisstraf. Mr. v-d. Loos pleitte voor Oeds en Frede rik T. en verzocht met betrekking tot deze heeren clementie of eventueel een voorw. veroordeeling. Mr. de Groot opponeerde voor Albertus en concludeerde een voorw. straf, su'osidair met de ondergane straf geheel te verdisconteeren in de straf die eventueel zou worden opg-e legd. Oeds en Albertus mochten nog even bltyven. De heeren Oeds en Albertus T. moesten daarop nog speciaal rekening en verantwoor ding afleggen van een damestaschje met in houd, dat zij op ,28 Sept. te 't Zand hadden geroofd van de bejaarde mej. Jonk, die rus tig op den Boschweg wandelde. De beroofde vrouw zette een keel op als een mager var ken en daardoor werd de aandacht zoo ge vestigd op deze straatroovers en konden zij gearresteerd worden. Het liep de spuigaten uit, meende de offi cier, met deze schavuiten en requireerde thans tegen ieder één jaar en 6 maanden gev. Mr. v. d. Loos refereerde zich en mr. de Groot was van oordeel, dat aan Albertus, zijn prodeaan feitelijk niets ten laste was te leggen, Oeds had het taschje uit de handen van de oude gerukt en het aan Albertus gegeven. Mr. de Groot verzocht vrijspraak. De offi cier kon niet nalaten verdediger van repliek te dienen en werd daarop door den pleiter, die ook niet de mond is te stoppen, beant woord. Luitenant ter zee le klasse jhr. J. F. W, de Jong van Beek en Donk, commandant van Hr. Ms. mijnenlegger Douwe Aukes, wordt 9 December geplaatst bg di Kon. maatschg, de Schelde te Vlissingen, Voor toezicht bij den afbouw van l.et politievaartuig van Brakel, aldaar in aanbouw. Officier-vlieger 3e klasse der zeemacht H, C. Zeeven is aangewezen voor den dienst in Oost-Ipdië en zal 11 Decunber met het m.6, Johan van Oldebarnevelt van Amsterdam die bestemming volgen. Hr. Ms „KORTENAER" EN „VAN GENT" TE ADEN. Hr. Ms. „Kortenaer" en „Van Ghent" zijn 3 December te Aden-aangekomen. AMSTERDAM, Dec. 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prjjzen als volgt: 240 Vette kalveren, ie kw. 5862 cent, 2e kw. 50 -56 cent en 3e- kw. 46—48 cent per kg. levendgewicht; 20 Nuchtere kalveren 8 7; 250 Varkens, vlfeeschvarke'ns 90110 lig. 4849 cent, zware varkens 4748 cent en vette varkens 46—47 'cent per kg. slachtge- wicht. Ter veemarkt w .ren heden 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken aange voerd. i BROEK OP LANGENDIJK, 4 Dec. 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 3350 kg. Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 2.70, Bevelanders 2.10J—2.20 en Friso 1.70 16000 kg Uien: Gele 2.10—2.40; Geie Nep 3.404, Gele drielingep 0.901, Grove 2.60—2.70; 2600 kg. Peen 1.30—1.60; 12ÖOO kg. Roode kool 1,.606.70; 20000 kg. Gele kool 1—8; 19000 kg. D. Witte kool 1— 4.50, alles per 100 kg.; 1550 str. Andijvie 70— 90 cent. NOORDSCHARWOUDE, 4 Dec. Eigenheimers 2.30, blauwe dito f 2.40, grove uien 2.60, ien. 2.20—-2.30, drielingen 0.901.10, gele nep 3 904; peen 1.40; roode kool 5b0 3.505.90; gele kool 3.10—6; Deensche witte K09I 2—4.60 en 2.103.80, alles pér 10Ó kg. SCHAGEN, 5 Dec. 13 paarden 50-ro50; 21 geldekoeien (ma gere) 80—120; 28 iden. (vette) 160—200) 8 kalf koeien 130200; 30 vaarzen 70— 115; 9 graskalveren 2540; 262 schapen (magere) 16—22.50; 260 overhouders 8— 13; 43 bokken en gejten 614; 19 varkens (magere) 1418; 27 idem (vette) per kg 0.42—0.45; 138 biggen 9—14; 23 kontfnen 0.60—1.25; 12 kippen 0.40—0.80; haantjes 0.25—0.75. Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i. is de luit. ter zee der le kl. G. A. Cox, dienende bij de Marine kazerne te Amsterdam, 12 December ter be schikking gesteld. WIELERCLUB „WTERJNGEN". De uitslag van den Zo. dag gehouden 42 kwi peletonwedstrijd is als volgt: 1. S. Lont Gz. in 1.20.9 uur; 2. W. Geerligfl in 1.20.14 uur; 3 H. Herder en 4. M. Deyker beiden niet 100 meter en 5. J. Glim met 250 meter achter. De voor dezen wedstrijd door den heer G. Korsthuize beschikbaar gestelde medaille werd door den heep Sj. Lont Gz. gewonnen. Szepdn In actie, de aanvoerder van het Duitsche elftal, dat De neus platgedrukt tegen het winkel- Nicolaas temidden der blijde jeugd op het feest dat Woensdag door de Unitas Studiosorum Amsteloda- Woensdao te Londen den voetbalwedstrijd tegen het Engelsche ruit, geniet de jeugd van de St. Nicolaas- 1 1j 1a woensdag te Lonaen^oen^ oe ™et0-3 verloor étalages ™nsium te Amsterdam werd gegeven voor een tachtigtal kinderen uit arme gei.nnen Te Nederweert heelt Woensdag onder zeer groote belangstelling de begratenis plaats gehad van drie der slachtolters van het ernstig auto-ongeluk bij Weert lot directeqr van den Luchtvaartdienst is benoemd de heer H Ch E. van Ede van der Pais, thans inspecteur bij den Luchtvaartdienst De sterke was van de Maas heelt op verschillende plaatsen ip (.rmburg over stroomingen veroorzaakt. Een kijkje in de- omgeving van Venlo Dr Peter van Anrooy wint een der vijf gouden horloges op voor de ver loting 'en bate van het algemeen onder steuningsfonds voor toonkunstenaars

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 8