Abonneert II op dit blad ef Uw hoestend kind AKKER'S ABDIJSIROOP DE WEEK: HELDERSCHH COURANT VAN ZATERDAG 14 DECEMBFR f935. De 10 000e aansluiting der Gemeente- waterleiding De pluim veetenroorv stalling geopend. Een interessante expositie. Verwaarloozen van zco'n hoest kan voor Uw kind onberekenbare gevolgen hebben. Als Ge het dadelijk Abdijsiroop geeft, zult Ge morgen reeds een verbetering kunnen waarnemen! prijzen: Per ilacsn i. 0.75 L 1.25 i. 2.~ t 3.50 Voor de teere slijmvliezen van de kinderen is Akkers Abdijsiroop als vanouds het beste en beproefde middel. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, schaadt niet, lost het vastzittende slijm op, verdrijft de hoest, versterkt de ademhalings-organen en geneest! IN FEITEN EN FA NT ASIEËN Visscherij. 10 Het gemeentelijk Waterleiding-bedrijf zal op Dinsdag 17 December a.s. een mijlpaal hebben bereikt, waarbij met voldoening op den achterliggenden tijd kan worden terug gezien. Op genoemden datum zal toch het 10.000e perceel op het buizennet der Waterleiding worden aangesloten. Het aantal aansluitingen is, vooral gedu rende de laatste jaren, met groote sprongen vooruitgegaan, hetgeen door het volgende staatje nader wordt toegelicht. Uit dit staatje blijkt, dat de lengte van het buizennet gedurende de laatste 15 jaren meer dan verdubbeld is, terwijl in die zelfde periode 4.152 perceelen werden aangesloten. Door de geweldige toename van het water verbruik is de tegenwoordige outillage der Waterleiding nauwelijks in staat aan de da- gelijicsche waterbehoefte te voldoen. Zoo zyn o.m. onze watertoren en de reinwaterkelder op het pompstation te klein geworden. Het gemis aan voldoende waterbergruimte is vooral gedurende de laatste zomers ernstig geveeld en zijn reed3 vele zorgelijke dagen en nachten doorgemaakt. Daarom wordt thans op het terrein der Waterleiding een nieuwe, ruime reinwaterkelder gebouwd, welke werk zaamheden reeds zoodanig zijn gevorderd, dat voldoende waïerbergruimte voor de a.s. zomermaanden beschikbaar zal zyn en de toe komst met meer gerustheid kan worden tege moet gezien. In de vele jaren van zijn bestaan ls over duidelijk bewezen, dat het Waterleidingbedrijf in één der belangrykste behoeften van onze samenleving voorziet en in dit verband moge in herinnering worden gebracht, dat onze ge meente in dit opzicht zeer vooruitstrevend is geweest. Het begin der waterleiding-exploitatie da teert toch reeds vanaf 185S en Den Helder was daarmede de tweede gemeente in ons land. welke goed drinkwater ter beschikking van de ingezetenen stelde. Amsterdam had als eerste gemeente in 1354 concessie verleend tot het oprichten van een Waterleidingbedrijf. Den Helder heeft dus wel medegewerkt ter bevordering van de in -de laatste jaren meer malen genoemde „Waterbcschaving". Daar om wil de Gemeente-Waterleiding den 17en December niet onopgemerkt voorbij laten gaan en zal op dien dag de vaderlandsche driekleur op den Watertoren worden gche- schen ter eere van het feit, dat het 10.000e perceel in onze gemeente wordt aangesloten. Dienstjaar Lengte buizen-net Aantal aangesloten perceelen Totaal waterverbruik 1905 1910 .1920 192S 4930 1934 «935 27.098 Meter 35.899 43961 50.8:4 73-'64 84.655 85.760 2.157 3-8'7 5848 6-953 8-010 9.643 i 10-000 127.79» M' 279.902 491.882 499727 6z;.7f2 732.: 36 ca. 750000 PBIJSVKAAGOï'LOSSING P. J. STEINBERG. In een advertentie in dit no. vindt men den ul.slag va.i ne prijsvraag van P. J. Steinberg, Kc-zerstrani. Men zie de advertentie. OPENING AUTOBUSDIENST DEN tIEUDEU NAAR AMSTERDAM. Zooal3 blijkt uit de in dit blad voorkomen de advertentie (welke door een abuis onzerzijds reeds in het nummer van Donderdag opge nomen had moeten worden) krygen wij een goregelden autobusdienst van Den Helder naar Amsterdam en terug en wel drie maal per dag via Wieringen, Medembllk en tklam, in gaande heden. wij zijn er zeker van overtuigd dat deze au.o„usuienst in het middelpunt van de be langstelling van het reizend publiek in Den Kelder zal staan, te meer waar de WACO be kend staat als een van de eerste ondernemin gen, die weet wat autobus-exploitatie is. Het te bezigen materiaal voor dezen dienst ia van le kwaliteit en bovendien zijn deze wagens in den winter op hoogt aangename wi.ge verwarmd .Ook aan de verbinding met West-Friesland is de noodige aandacht ge- sbhónkeu, waar de dienstregeling zoo is samengesteld dat de diensten van Den Helder ook directe aansluitingen geven op de vele door de WACO onderhouden diensten in ge heel West-Friesland, zoodat men verbindingen verkrijgt mot de lijnen HoornDe Streek— Enkhuizen, HoornAndijkEnkhuizen. Hoorn VenhuizenEnkhuizen. HoornSpanbroek --Aarlswoud enz., met welke plaatsen thans in het geheel geen of zeer primitieve verbin ding bestaat. Ook wat de vervoerprijzen betreft heeft deze onderneming zich wel zeer goed reken schap gegeven van de tegenwoordige tijdsom standigheden, als wy zien dat wjj van Den Helder naar Amsterdam of omgekeerd een re.our kunnen bekomen voor 2.10, terwijl een dergelijk retour n.b. 8 dagen geldig blijft. Als iets zeer bijzonders geeft de WACO ook 5 rittenkaarten uit, die nog aanmerkelijk goedkooper zijn. Dat by eenige goede agentschappen hier in de stad de noodige inlichtingen te verkrijgen zijn en ook plaatsbewijzen lykt ons zeer goed gezien daar men op deze wijze het voor het publiek wel zeer gemakkelijk maakt. Gezien de laatste jaren het vervoer per au.obus van Den Helder naar Amsterdam door de z.g. wilde diensten (dat waren dien sten zonder concessie of vergunning), waarbjj het publiek steeds in angst verkeerde te moe ten uitstappen ergens onder weg, twijfelen wij er niet aan of het ondernemend Initiatief van de WACO om van hier uit een geregelde (met vergunning) autobusdienst op Amsterdam te openen, zal met een welverdiend succes wor den bekroond. Wij waren gistermiddag nog in de gelegen heid een tochtje met één der geriefelijke wagens te maken. Inderdaad luisteren deze auto's, die 22 personen vervoeren kunnen en zeef luxieus uitgevoerd zijn naar de hoogste e.sehen van comfort. Zjj schokken niet, lig gen vast op den weg en bezitten uiterst ge makkelijke zitplaatsen. -Kvenccns rijden op dezen dienst via Den Helder auto-cars met niet minder dan 84 zit- p aatscn. Al deze wagens zijn verwarmd en Uieden een ongekende service. DE RECLAME VOOR ALPIN A-UURWERK. De lczer(es) zal hebben begrepen, by het lezen van het berichtje van Donderdag, over de reclame-etalage van de firma Bakker, Kei zerstraat. dat de naam van het tentoon gestelde uurwerk niet alpino, maar Alpina moest zijn. VOORZICHTIGHEID GEBODEN. Een pl.m. 0-jarige jongen.-kwam Donder dagmiddag met «rilden vaart op de fiets, van uit de v. d. Hamstraat den Polderweg op rijden ,op het moment dat een auto deze straat passeerde. De chauffeur van den auto remde zoo krachtig mogelijk, doch kon niet voorkomen, dat de jongen met het achterwiel van zijn fiets onder den wagen terecht kwam. met het gevolg, dat er van het rijwiel niet veel overbleef en dc onbesuisde berijder eenige verwondingen aan zijn been bekwam. Gelukkig liep het ongeva! overigens nogat goed af en nadat de jongen verbonden was kon hij, met zyn vernielde vehikel, door den chauffeur, naar zyn ouders op de Balistraat worden gebracht De jaarlyksche tentoonstelling van de Hel- dersche pluimveevereeniging is weer geopend. Dit was gisteren het feit van den dag in het Heldersche openbare leven. Een selectie uit de Heldersche society was omstreeks 4 uur in het Militair Tehuis in de Spoorstraat aanwezig, om van de opening getuige te zijn. Zoo merk ten wy. behalve de officials uit het ptulmvee- verband, op, den burgemeester onzer gemeen te, wethouder W. de Boer, den gemeentesecre taris mr. dr. van Bolhuis, den garnizoenscom mandant overste Bentz van den Berg, den vlootaalmoezenier majoor Bangert, pastoor Koopman, den commissaris van politie, den heer v. d. Hoeven, notaris Engelman e.a. Het was de actieve voorzitter van de pluim veevereeniging, de heer J. Verstegen, die het woord nam om doel en streven van zijn ver- eeniging uiteen te zetten. Hy begon met een bericht van verhindering voor te lezen van bur gemeester Drost, voorzitter van den Noord- Hollandschen Bond van Pluimveevereenigin- gen. Het speet den heer Drost niet aanwezig te kunnen zyn, doch hy besloot zijn sympathiek gesteld schryven met de beste wenschen voor het welslagen van de tentoonstelling, Zich vervolgens tot de aanwezigen richtend, zeide de heer Verstegen verheugd te zyn, dat er enkele dames In het gezelschap waren. Ver heugd, omdat hy nu ook eens de dames kon vertellen van d»; Heldersche eiervelling. die van zoo'n groote beteekenis voor haar is. Die veiling ontstaan als een economisch uitvloeisel van de pluimveevereeniging, voorziet in een behoefte in een centraal Noordpunt, waar men voordien genoodzaakt was zyn eieren aan opkoopers te leveren. Een ei moet versch zijn, hoe verscher een ei zoo snel mogelijk naar den verbruiker gaat en daarom is het goed, om van de veiling gebruik te maken. Hoe kunnen de Heldersche dames in deze van nut zyn? Wel door druk uit te oefe nen op hun leverancier om eieren van de Hel dersche eiervelling te leveren. De veiling zet 1% millioen eieren per jaar om, het verbruik ter plaatse is 6 millioen, dus is de veiling pas aan 54 van het verbruik toe. Dat moet en kan beter worden, Heldersche dames! Vervolgens ging de heer Verstegen op details in, welke betreffen de dieren, die de pluimvee- vereenigiag annex zijn. Hij sprak over de kip pen, die hun hoogste productie aan eieren maken als zy vertoeven in de landstreek waar zy gecultiveerd zyn, hy gewaagde van de honder den duiven, die Heldersche liefhebbers fokken en die in staat zyn om, als zij boven de Mid- dellandsche Zee losgelaten worden, feilloos hun nest in Den Helder vinden. En hy sprak over de kanarievogels, die zoo als een Rlchard Tauber met een straatzanger, onderling kunnen verschillen. Het is het streven van den teler natuuriyk om het geluid van den vogel te verfynen. Met genoegen con stateert de heer Verstegen, dat de jongens nog genoegen hebben In het nestjes zoeken, niet om die te rooven, doch om de natuur te benade ren en te leeren kennen. Waar zouden anders menschen als Dr. Thijse en J. P. Strybos in de toekomst vandaan moeten komen? Na deze inleiding van den voorzitter kwam de heer Vos, de voorzitter van den Noord-Hol- landschen Bond van pluimveevereenigingen aan het woord. Spreker zeide in de plaats te zijn gekomen van den heer Dros. Er zjjn vele afdee- lingen in den Bond, zoo zeide spreker, doch er is er maar één. di8 nog kans ziet om exposities te organlseercn en dat ia de Heldersche! Spr. gewaagt dan van de groote waarden, die aan een expositie te kennen zyn. De pluimvee houder kan middels deze zijn zaak by het publiek voordragen. En belangstelling van het publiek zal een stimulans zyn voor het werk van dien pluimveehouder. Hy zal nieuwen moed verzamelen om voort te telen om grootere successen te behalen. De pluimveehouder heeft zorgen, die de regeering tracht te verlichten, maar de moeilykheden zyn vele. Tenslotte merkt spr. op, dat de Uefhebbery voor dieren goede burgers kweekt Immers men moet na den dagelijkschen arbeid iets hebben, waar aan men zijn tyd en werklust kan geven, dat geeft waarde aan het leven. Spreker eindigt met in overweging te geven om voet bij stuk te houden en de tentoonstellingen in Den Hel der te behouden. De Bond stelt die zeer op prijs en zendt zijn beste wenschen middels spreker, opdat deze tentoonstelling in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen moge beant woorden. Vervolgens zal de burgemeester overgaan tot het openen van de tentoonstelling, doch hy spreekt allereerst een woord van waardeering tot de pluimveevereeniging. die het ondanks malaise en crisis aangedurfd heeft om een ten toonstelling te prganiseeren. Spreker brengt Verlaagde hulde aan het comité en aan allen, die tot de totstandkoming hebben meegewerkt Niet alleen is het getal inzendingen niet kleiner dan vorige jaren, maar spreker meent, dat er bovendien een nieuwe categorie bjj gekomen is, n.1. die van de fazanten en patrijzen. Spr. zegt, dat elke strêek zijn eigen „ras-kip" heeft en spoort thans de Heldersche pluimveehouders aan, om een „Jutter"-kip te cultiveeren Ver volgens verklaart de magistraat de tentoon stelling voor geopend onder het brengen van zijn complimenten aan het actieve bestuur, dat hij nog lang onder de leiding van den heer Verstegen, werkzaamheid toewenscht. Nog spreekt de heer Verstegen een kort dankwoord aan de leden van het eere-comité en aan de Heldersche winkeliers die door geschen ken in natura cn in geld de vereenlging zoo krachtdadig gesteund hebben en dan noodigt hy de gasten uit om een Een kykjo op de tentoonstelling. te nemen. Als elk jaar treft de expositie door een frisschheid van stemming en kleur. Het valt op, dat er zoo vele inzenders zyn, die met hun mooiste dieren gekomen zijn om in vreedzamen strijd naar de hoogs<.e eer op .den eereprys te dingen. We treffen er de mooiste exemplaren van klein-vee aan. exemplaren, waar men vol bewondering langen tijd vor blyft staan. Wy als krantenmenschen, krygen in ons leven nog a eens iets onder de oogen, maar wy verzeke ren U, dat wy een tentoonstelling als deze met een warme belangstelling bezoeken. Wy voelen ons verheugd als wy melding mogen maken, van iets, dat mooi, interessant en leerzaam is. Welnu, zoo vinden wjj de tentoonstelling van de Heldersche Pluimveevereeniging. Wy kunnen ons niet laten verleiden om gedetailleerd op de verschillende Inzendingen in te gaan, het zou te veel ruimte vergen. Trouwens als wy in de krant Iets gingen verklappen, zou men wellicht volstaan met dit verslag. En dat ls de bedoe ling niet! Zooals men uit de regels heeft kun nen vernemen, is het de bedoeling, dat U per- sooniyk kennis neemt van het streven onzer pluimveehouders. En dus raden wjj een bezoek aan de bovenzaal van het Militair Tehuis warm aan! U wordt er verwelkomd door het helder gekraal van een zilveren Wyandotte haan, dan wel door het zacht-zoete streelen van een geel groene kanarie. Kalkoenen, sierdulven, krielen, pauwen, blauwkrasduiven, ijzergrauwe ram men, zien we... We zijn toch aan het detail- leeren begonnen! V»e verwyzen nog even naar de advertenties die in de Heldersche Courant zijn verschenen en daaruit zult U zien, dat de tentoonstelling maar drie dagen duurt, vandaag nog en Zondag. De entréeprijs is gering, dus niets is er tegen. Integendeel alles stimuleert tot een bezoek aan de pluimveetentoónstelling. Heldersche pluimveehouders, veel succes. Hier volgt een opgave van de voornaamste prijswinnaars en de door hen ontvangen prijzen: Hoofd- en Eore-pryzen. Wisselbeker van de Piuimvee-vereeniging Den Helder en Omstreken, winnaar Ch. A. Luters. Beker van den heer A. J, van der Hoeven, winnaar Ch. A. Luters. Groote zilveren medaille van de gemeente Den Helder voor fraaiste haan, winnaar J Kuppen. Papiermand van den heer M. Klercq. win naar A. Stam. Beker van den heer Jb. J. Sturk, winnaar J. Kuppen. f 5.van de Ver. van Volkstulnhouders, winnaar Larius de Lange, Gouda. Verzilverde plaquette van de Heldersche Ct., winnaar Ch. A. Luters. Beker van Pl.ver. H. en O. voor hoogste aantal pielen postduiven, winnaar J. Riemers Medaille van Z. Exc. den Minister v. Def., winnaar J..Riemers. Zilveren medaille van de Gem. Den Helder, Winnaar M. Grooff. Beker voor het fraaiste dier, afd. Wyan- dötten, winnaar D. Lafère. ■Kuikenreu van den heer J. Riemers voor fraaiste krielheu, winnaar Ch. A. Luiers, ijfluche tafelkleed van.de firma Vroom en Dreesman, winnaar D. J. Kortman. Koperen kanarie-kooi van de firma Zoetelief, Kanaalweg, voor den meester zanger van den gèheelen wedstryd, winnaar D. de Boer. Beker van A. J..Melief voor het hoogste aantal punten in de afd. kanaries, winnaar J. Kwast. TIVOIJ. Kicpura-Menjou. Jan KiepuraRobert StolzLien DeyersAdéle Sandrockme dunkt, een combinatie, waar letterlijk en figuurlijk muziek in zit, een combinatie, die niet zal nalaten tot den smaak van een groot publiek gers indrukwekkend zinge, maar nog lang im groszen Ganzen gelukkig genoemd mag worden. Laat ons eerlijk zijn: de fameuze Tauber zingt zijn van Weltschmerz doordrenkte lie deren en maakt films, dienu ja, wel aar dig zyn. Josef Schmidtidem idem. Lawrence Tibett...... En met deze wetenschap, dat groote zan gers Indrukwekkend zongen, maar nog lang niet filmisch 18-karaats zyn, togen we naar Tivoli, teneinde Kiepura niet alleen te be luisteren, doch ook te zien in zijn rol van „Verliefdmaar op wie?" Laten wij onze meening in 't kort samen vatten. Deze film is dóór en dóór Duitsch. Duitsch van de eerste tot de laatste meter en Duitsch in ieder détail van de kwistig rondgestrooide humor. Wy konden constateeren, dat het aanwezige publiek op dit a'les reageerde op de ver wachte wijze: d.w.z. men lachte veel en har telijk enmen kon lachen. De situaties zijn meermalen waarlijk grotesk, terwijl lief hebber van „Martha", „Rigoletto" en Duit- sche liedekens ongetwijfeld hun hart kunnen ophalen aan 't Inderdaad knappe zingen van dezen Jan Kiepura. Doch er draait deze week nog een andere film in dit theater. Een film, die luistert naar den min of meer verdachten naam van „Dagboek der Misdaad". Met deze rolprent ls het eigenlijk wonder lijk gesteld. Eenige maanden geleden werd eveneens in Den Helder gedraaid „Nood lottige Begeerten" (de film heet oorspronke lijk Sady Mac Kee en de vertaling is zonder meer misleidend!) en dit was zoo'n film, waar men geen reclame mee maakt. Het was maar zoo'n „by-film", U weet wel, zoo'n film, die een programma completeert, die eigen lijk maar by-zaak is. En deze Sady Mac Kee was een Juweel, was een stuk film zóó waar achtig en psychologisch zóó aannemeiyic, dat men zich er aan vergaapte, dat Amerika, (hóórt U, Amerika!, de producent van zoo veel „kitsch" en sensatie-rommel!) tot zoo iets In staat bleek. Dit alles ls ook van toepassing op dit „Dag boek". Het zijn Adolphe Menjou en Uuth Chatterton, die deze film maakten tot wat zij geworden is: een stuk tragiek, zoo aanvaard baar en zoo merkwaardig van Inhoud, dat men wederom verbaasd is. dat dit alles kwam van „overthere" Menjou, welhaast vergrysd by Juplterlam- pen en schmink, Menjou, de volmaakte „Lebemann", de bon-vivant-met-denkvermo- gen I i'- y4 Het scénario is knap en boeit totbijna het einde. Bijna, want als men daar de laatste tientallen meters celluloid ziet verg ijden en men ziet. hoe men deze merkwaard.ge film na een prachtigen opzet wringt In het pot sierlijk keursiyf van een publieke-smaak keurs. dan...... ja dan beseft men, hoe deze groote en machtige Amerikaansche filmmaat schappijen In wezen de onderdanige d enaren zyn van een publiek, dat zelfs na tragiek altijd weer verlangt het aloude en hemel tergende: happy ending. Vermelden wil van het overige program een Jazz-nummertje, waarbij veel stepp- danclng, veel hot-jazz en nog meer „show". RIALTO THEATER. De eerste werkeiyke, goede Hol landsche film: Suikerfreule. Die Hollandsche filmindustrie toch! We hebben langen tijd tets, wat niet ver van medelijden af was, met haar gehad, we heb ben te doen gehad met haar hardnekkige, maar tot mislukking gedoemde pogingen om de kinderziekten te boven te komen, we heb ben, omdat het tenslotte natlonaal-lndustrie was, een beetje vergoelijkend gezegd: nou ja, het wordt steeds beter, terwij! au fond de vergelijking met elk gemldde'd buitenlandsch product gewoonweg niet opging We hebben gisteravond de „Suikerfreule" weer eens meegemaakt, dat beproefde geestes kind van Henri van Wermeskerken, dat eerst als roman, vervolgens als tooneelstuk lauwe ren oogstte, thans a's film nieuwen roem aan den ouden luister toevoegt. Inderdaad luister, want het is met een oprecht genoegen, dat we hier vaststellen: de eerste Hollandsche goede film is geboren: het ls dank zy de samenvoeging van verschillende factoren gelukt! Daar is natuurlijk In de eerste plaats het scénario, dat dankbaar filmmateriaal betee- kende: wie kent de „Suikerfreule", het ver volg van „Tropenadel", niet Maar dan is er in de tweede plaats de Hollandsche regisseur Haro van Peskl, die met een aangeboren talent de hem beschikbaar gestelde copy wist om te werken en te bewerken tot een ge slaagd geheel, waarover heel het bioscoop bezoekend publiek zal spreken. Fijne trekjes in de regie alom. Let eens op de aankleeding van die Hollandsche kamer in het hartje van Amsterdam, hoort de kanarie In de kool zin gen. En ziet hoe even later een volkomen natuurgetrouw Indisch tafereel zich voor Uwe oogen ontrolt, dat tot In de finesses doorwerkt is. Maar niet alleen de entourage, ook de actie, de close-ups, de scènerie, het is allis even treffend. En tenslotte zijn er de Hol landsche artisten, die de film dragen, hoog boven het product, waartoe zy totdien in staat bleken. Daar is de sympathieke Louis de Bree. die van den totaal-verindischten Schuit een uitmuntende creatie geeft en daar Annie van Duyn: Eindelijk een Hollandsche filmartiste, die schoonheid en gratie aan talent weet te paren. Zij is ongetwijfeld de surprise van het Nederlandsche filmland: wy voorspellen haar een groote toekomst. Op het tooneel hebben we wel eens een scherpere creatie van de Betje-flguur gez'en. maar Aaf BouberTen Hope, zonder de plat- Amsterdamsche geheel te benaderen, is heel aannemeiyk, zoodat zij mede tot het succes van de fi'm hij draagt. De acteur-auteur Johan Elsensohn is de Dirk van der Kooy, Louis Borel een sympathieke Hans Vermeer en Hans van Meerten een fijn-geestige Jhr. Hen drik v. Wielandt. Het is vooral ook aan 't f e!t te danken, dat ook voor de k'elnste rol'en het puikje van de Nederlandsche artisten gekozen is, dat de film zoo door-enrdoor sterk ls. Van de oorspronkeiyke „Suikerfreule" is tenslotte maar weinig overgebleven. Zoo v'n- den wy 't voor ons persoonlijk Jammer, dat Hoewel ik kans loop vervelend te worden, lijkt het mij toch onmogelyk een kronijk samen te stellen, zonder de Abessynsche kwestie even in oogenschouw te nemen. Het wordt er niet beter op, en teneinde nu eens inlichtingen uit de eerste hand te krygen was ik eenige dagen zoo vrij den onsterfelyken Mussolini radiographisch-televisisch te inter viewen. Ik zag z'n markant gelaat op het licht- vierkantje verschijnen: zag zelfs de zorgeiyke kraaienpootjes om zyn oogen en zyn als oud ivoor giimmenden schedel glanzen in een on dergaande Romaansche zon Ik: Duce, wij willen zuivere koffie, gaat U door met de campagne. Duce: Ja m'n zoon. Tot het bittere eind. Hier is geen teruggaan meer mogelijk, dat is toch duidelijk Ilc; Duce, stelt ge op deze wijze Uw onster felijkheid niet in de waagschaal Duce: Onsterfelijk ben ik al, man; trou wens, deze hecle veldtocht is slechts een mi niem onderdeeltje van een veel grootscher plan. Ik: Welk plan Duce, met Uw permissie?? Duce: De verovering van Europa. Als U de algemeene geschiedenis met meer vrucht ge volgd had, zou U weten, dat de Romein een heilige missie te vervullen heeft en het uit verkoren volk is voor de wereldheerschappy. Met de zwarten, ben ik begonnen. Ik: Gelooven die zwarten In die roeping Duce? Duce; Nee. maar dat komt nog. Beschaving gaat altijd langzaam. Ik: Ja, maar Duce, die bommen...... die tanks...... die...... Duce: Zwyg mensch, je begrippen zyn hope loos verward door een overcultiveerde levens beschouwing. Er is ook nog zoo iets als besparing door kracht. Kracht is alles. Toen liet ik den hoorn zakken en peinsde... Inmiddels werd de verbinding verbroken. Tot zoover Abessinië In Duitschland is het volgens my nog lang geen Heilstaat, ondanks onze oude en ver trouwde crisis, die er ook heerscht. Er komen met -den dag méér werkloozen» Ariërs en niet-Ariërs, ;n men is weer op groote schaal bezig massa-co lel' tes ïe houcien, waar men dan het omvangrijke Arische figuur van Hermann Goering, den geliefden generaal-der vliegers, kan aanschouwen. Met dat ai is het er niet best en dat hadden we toch niet verwacht van een land, dat zoo brak met de burger-maatschappijEnfin, we zullen maar afwachten. Behalve dat we in Dublin gevoetbald hebben (en gewonnen), schaken we nog steeds om het wereld-kampioenschap. Ik kan de sportieve sfeer in dezen kamp-der-kampen (om de woor den van Dr. Tartakower te gebruiken) niet byster waardeeren. Integendeel, de houding van Dr. Aljechin is op den keeper beschouwd waarlijk miserabel, tenminste, als men zoo iets mag denken. het conflict van Wielandtvan der Kcoy- V er meer onbehandeld ls geb'even. In roman en tooneelstuk vormt deze tragiek toch eaa der mooiste passages! Maar dat is ook het eenige wat wy op de filmische Suikerf.euie aan te merken hebben, want voor de rest herhalen wij 't nog eens: de eerste goede Hol landsche film is „De Suikerfreule"! Het Ned. Weekblad voor kruidenierswaren verneemt, dat sinds eenigen tijd onderhandelin gen gaande zyn tusschen fabrikanten en regee ring om te komen tot een aanzienlijke ver laging van de crisisheffing op eetbare oliin. Zooals men misschien weet, is men in de kringen van het vischbedrijf reeds lang bezig om de heffing op bakolie verlaagd te zien te krygen, maar in hoofdzaak was dit afgestuit op het bezwaar van de fabrikanten in eetbare oliën, omdat deze dan vreesden, dat minder gebruik zou worden gemaakt van genoemde vetten. Nu echter dit bezwaar op het punt schynt te staan van te worden opgeheven, mag worden verwacht, dat ook de bakolie aan de beurt is om met minder heffing te worden be last, zoodat dan aan het verlangenv van den vischhandel en voornamelijk van den klein handel kan worden tegemoet gekomen. Naar aan de N.R.Ct. uit Stockholm wordt bericht, zyn onder leiding van ir. J. A. S. v. Deurs, den chef van het laboratorium van het Deeiische directoraat voor de vtsschery seuert geruimen tijd proeven genomen met een nieu we methode voor het bevriezen van visch, waardoor deze eenige maanden goed zou blij ven en dan naar alle werelddeelen geëxporteerd zou kunnen worden. De visch, die hiervoor In aanmerking zou komen, In de eerste plaats kabeljouw, tong en bot, wordt enkele minuten nadat zy gedood is. in een met droge lucht gevulde ruimte, waar een temperatuur van ongeveer 40 graden Celslus onder nul heerscht, snel bevroren, en dan op doelmatige wyze verpakt. Men hoopt een afzetgebied voor deze be vroren visch In de Vereenigde Staten te vinden. We kunnen de Denen dit nieuwe perspeo- tlef niet misgunnen, vooral omdat daarin ook wei iets schuilt voor oaze eigen visschery. In de eerste plaats toch zal, wanneer de Deen meer afzet krygt, in die richting, er minder behoefte door de Deensche visscher» worden gevoeld hier hun visch aan te voe ren, zoodat er meer ruimte komt voor onze eigen visch. In de tweede plaats zit er voor ons ook wat perspectief in deze bevriezing zelf, vooral, om' dat het noodig schijnt, dat gebruik moet worden gemaakt van levende visch, die Im mers, na een paar minuten dood te zyn, moet worden ingevroren. Het is dus noodzakeiyk, dat men beschikt over levende visch. De aanvoer van levende visch kan door onze kustvlsschers worden be werkstelligd, zoodat er In die richting kan worden gekocht om deze methode ook hier toegepast te krygen. Volgens bericht uit Enkhuizen aan de N.R.Ct. heeft een visscher aldaar om te zlcIi of er nog wat bot zou zyn ta vangen in het IJsselmeer, 180 botnetten ;;eplaatst ten zui den van Enkhuizen, met he. slechte resultaat, dat de vangst maar 15 botten bedroeg, zooda^ verdere proeven dit Jaar niet meer zullen wor den genomen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10