m duizend gulden Ruwe handen Julianadorp Anna Paulovvna. Wieringen. Texel. HKLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG u DECEMBER <935 Voor meer dan Museum-nieuws. Doos 30 en 60 ct. Breezand. Callantsoog. 4.1 aan prijzen en premies voor de nieuwe abooné's van de Heldersehe Courant (Zie de bizonderheden op paa. 9 van dit blad). Abonneert u nu M 1 Ken abonnement op de Heldersehe Courant kost slechts fl 0.12 per week. ot fl. 1.50 per kwartaal. De Minister van Waterstaat heeft in de tncmorie van antwoord het Zuiderzee-steun- fonds weer aangehaald en daarmee in ver band gebracht de palingvisschery in het IJsselmoer. die volgens den Minister nog wel perspectief b.edt. Een radioncele uitoefening deaer v.sscherii is daarvoor een noodzakelijke vereisehte, en de Minister overweegt maat regelen om de ontwikkeling daarvan stelsel matig te bevorderen. Koe -die maatregelen zullen zyn. staat er, al-hans in de kranten, niet bij. Hoewel deze maatregelen, oppervlakkig beschouwd, de vis sol) erij in onzen hoek niet raken, kan het toch nog wel van belang zijn. Wanneer getracht zal worden den palingstand in het LJsset- meor op te voeren, kan de palingtrek in het najaar onze ku3t misschien grootei worden. Omtrent -de wiervisseherij op Texel is de Minister nog steeds wachtend op het rapport van de speciale commissie, welke voor dit doel werd opgesteld. Maar hij heeft ver nomen, kan dit rapport thans spoedig worden tegemoet gezien. donder daarmee iets hatelijks te bedoelen, zouden we willen zeggen: het wordt tijd. GEMEENTERAAD. „De heer Kraak merkt op. dat hij. volgens o:.3 verslag, over de overtredingen van be- s.eksbepaiingeu. gezegd heeft: „Ook gebeu ren er ongerechtigheden.,, volgens spr. bij den bouw van het nieuwe politic-bureau. Daar maakt men van een onder-aannemer ge bruik om net zooveel menschen van buiten de stad te kunnen aannemen als men maar wil", volgen verder de bewuste ontdwikin- g3n. Deze gelden echter niet alle voor het politie bureau, daar de heer Kraak voor dit werk alleen heeft genoemd het onder-aannemen van otueadoorswerk door niet-Heiderachen. De aannemer van het politie-bureau zou an ders onjuist beschuldigd worden van de andere bestaks-overtredingen. Zooals we een vorige maal reeds voorloop ig vertelden, zal op Zaterdag 13 Januari 1936, Li de Witte Bioscoop, voor het Natuurhisto risch Museum vertoond worden de Antonjr van LeouwenhoekfUm, met een toelichting en bespreking door den heer J. C. MoL Deze, d.e^ zoca s men weet, directeur van de filmfabriek „I.Tultifilm" te Haarlem is, is op dit terrein eep deskundige van grooten naam. Niet laag geleden gafhet Algemeen Handelsblad een, buitengewoon interessante beschouwing van dtzen natuurliefhebber. De „Antony van Leeuwenhoekfilm" heeft voornamelijk een tweeledig doei. In de eerste plaats dient ze om de aandacht te vestigen op het banbrekend werk van dezen beroem den Nederlander, die een pionier geweest is op het gebied der microscopie. Maar in de tweede plaats wil de film be angstelLng wek ken voor de wereld van het microscopisch kleine. Die wereld, die ons omringt en die van zoo ontzaglijke beteekenis is. wordt o. L veel te weinig gekend. Het is bijna ults'ultend het terrein geweest engebleven van den vakgeleerde en het is de groote beteekenis van Antony van Leeuwenhoek geweest, ons door zijn ontdekkingen die wereld een beetje dichterbij te hebben gebracht. i Toch zal ze maar hoogst zelden door de greote massa gezien kunnen worden, omdat voor die wereld van bet ..oneindig kleine" al dadelijk de hu p van instrumenten ncodig is. De leek zal daar maar zelden toe kunnen kpmen. En daarom voorziet hier de film zeker in een behoefte, die anders niet zou kunnen worden bevredigd. De microscopische film geeft bijna de ec lige mogelijkheid om het groote publiek het rijk van de microscoop te vertconen en op deze wijze wordt het Interessante gebied van het microscopisch kleine onder het bereik ge bracht, van iedereen. De film zelf bestaat uit vjjf deelen. Het eerste deel begint met enkele historische bij zonderheden. Men ziet het geboortehuis van v. L., het huis. waar hy leefde, zijn port.et, enz. Dan worden zijn zeer eigenaard ge microscopen, die sterk afwijken van de mo derne instrumenten en die hij geheel zelf ver vaardigde. op het doek gebracht Er zijn enkele opnamen gemaakt met be- hu p van de oorspronkelijke lenzen van v. L. en zjj geven een denkbeeld, op welke wijze hij zijn objecten moet hebben waargenomen. Daarnaast ziet ge opnamen, die inet een moderne microscoop gemaakt zijn en zij kzn- nen u duidelijk maken, hoe volkomen de door v. b. zelf geslepen lenzen reeds waren. Verder geeft het eerste deel een overz'cht van het terrein, waarover deze beroemde Delftenaar zijn onderzoekingen uitstrekte, en tot besluit worden een groot aantal filmopnamen ver toond naar kristallisaties van verschillende zouten. Ge ziet op het doek het buigzaam uitgroeien van deze krista len tot de prachtigste patro nen en de wonderlijkste vormen. Het tweede deei is gewijd aan de belang rijkste ontdekking, die r. L. deed. nJ. die der oerdiertjes en bacteriën. Dat zijn dus de meest eenvoudigste en primitieve wezentjes, die wij kennen. Op tal wan opnamen ziet gi allerlei bijzonderheden uit het leven van deze, voor het bloote oog totaal onzichtbare wezentjes. Ge Ziet, reusachtig -vergroot, de oerdiertjes zich verzamelen en elkaar ver dringen om een luchtbel uit het preparaat, teneinde zich van een beetje zuurstof te voor zien. De wijze van voortbewegen, van ver menigvuldiging; de inwendige bouw, het wordt alles vele malen vergroot op *t doek gebracht. Voorts geeft dit deel een aantal opnamen van bacteriën vaa allerlei soort, die op het doek een grootte van een meter hebben. Het tweede deel eindigt met opnamen van amoeben of vormlooze dieren, de alierpri rd- tiefste wezentjes, die wij kennen, geen vasten vorm hebben en voortvloeien als een druppel vloeistof. Het derde deel brengt ons in kennis met de bewoners onzer «looien. Vcor onze Jonge ren dus zeer Interessant Ge ziet er het elegante klok diertje, dat in koloniën leeft, hoe het voedsel opneemt hoe het den steel, waar mee het is vastgehecht spiraalvormig in trekt als er gevaar ia. Dan verschijnt het mosdiertje, dat aan een zeeanemoon doet denken. Deze opname eLv- digt met de parasitisch levende oerc'iertjes In het darmkanaal van een kikvorsch en de zweep diertjes, die zich met een of meer zweepdraden voortbewegen. Het vierde deel behandelt de bocger be werktuigde dieren. Kerst de zoetwaterpolyp. Verder raderdiertjes, prachtig doorschijnend, waarbij men den geheelen ingewikkelden in- wendigen bouw duidelijk kan zien. Enkele op namen toonea de geheele ontwikkeling van het raderdiertje in het el. dat het moederteer aan het lichaam met zich draagt In zijn werken beschrijft v. L. ook de waterzoo en het roeipootkreeftje. Dit gedeelte van de film eindigt met het azynaaltje en de film var- toont duidelijk, dat deze in oude azijn in grooten getale voorkomen en levende jongen ter wereld brengen. Het vyfde deel behandelt één van v. L.'s belangrijkste ontdekkingen, nl. zijn waar nemingen omtrent de zaad doeltjes van ver schillende dieren en den bloedsomloop. Van L. construeerde voor deze waarnemingen een bij zondere microscoop. Hij was de eors'.e, die aantoonde, dat de b oedsomioop een gesloten systeem la van aderen, sla gadereu en haar vaten. Men ziet de bloedlichaampjes door de aderen stroomen. zich met moeite door de haarvaten wringen en men neemt de stoct- vormige beweging van den hartslag waar. De film eindigt met een aantal historische b'j- zonderheden over het leven van v. L. en tot slot een reproductie naar het handschrift van v. L. in een Album amlcorum„Door Arboyt en Naarstigheyt komt men tot snaken, die men te vooren onnaspeurlijk agtc." i.': Ziehier een kort resumé van de Van -Leeu wenhoekfilm. Wjj hopen, dat de moeite, die het bestuur van de Stichting „Het Natuur historisch Museum" zich geeft, om dergelijke natuurfilmen hier te vertoonen en populair toe te lichten, gewaardeerd zal worden met een uitverkochte „Witte"..,,,. Ieder natuurliefheb ber zij propagandist AANBESTEDING. Gistermorgen werd door B. en W. dezer gemeente aanbesteed het rijden per auto met leden van het Gemeentebestuur, leden van het Gem. Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon en Ambtenaren van den Gemeente Den Helder, gedurende het jaar 1936. Namen der inschrijvers, Stadarit. Rijden builen de sl ad per KM. "Huren v. eeu auto gedu rende den geh. dag (max. 250 K.M. Visiterijden in de stad per uur. Wachttijd per uur. II. J. v. d. Wjjst C. J. Sanderse (5 pers. auto's). S Moorman B Vader (3-, 4- en 3-pers. auto's) J. N. C. Hablous C. Korsman f 0.50 f 0.25 f 0.40 f 0 25 f 0.50 (7 pers.) f 0 30 (4,5 pers.) Fa. W. G. Manshanden S.u-ebaker (4 pers. ongetepareerd) S u-ebaker (6 pers. ongesepareerd Horch (5 pers. onge separeerd) Horch (6 pers. ge separeerd) Do Ige kl. 6 pers. ge separeerd) Durant (kl. 6 pers. gesepareerd) 6ct. (5 pers.) jf 15.(5 pers.) 8ct. (7pers.) f20.— (7pers.) 5 ct. 8 ct. 5 ct. 8 cL (7 pers.) 6 ct. (4,5 pers.) f 0.30 6ct. (4 pers.) (4 pers.) 8 ct. )6 pers. f 0-50 Gr. Chevr.) (6 pers.)») 10 ct. 6 pers. Buick), f 0.40 f 0X0 f 050 f 050 f 0.40 f 0.40 7 ct. 8 ct. 8 ct. 8 ct. 7 ct. V I 7 ct. f 15.—. f 17,50 f 15 f 20.— (7 pers.) f 15.— (4 pers.) f 25.— (Buick) f 22.50 (Gr. Chevr.) f 2a— (kl. Ch) f 20 f 22 50 f 22 50 f 22 .50 f 20.— f 20.— Bij het aantal personen chauffeur niet medegerekend. f 250 (150 f 1.50 f 150 2.50 (2.50 (Buick) f 2.— (Gr. Chevr.) 150 (KL Chevr.) f 2.50 250 250 2.50 2.60 2.50 1 (5 CL p. 3 min.) 1.— f 0 75 f L— 1 (na midder nacht tot. '3 morg. 7 u. met £0", verhoogd.) f 1.— f L— 1-— f 1 f 1 f 1.— DE FAMILIE HOFMANN IN .JVTUSIS SACUVMt". Men schrijft ons: Den Twee „en Kerstdag komt het bekende Voordracht-Kuns-enaars-Ensemble „Familie Ho.mann" met «en geheel nieuw en avond- vulleod Programma in Musis Sacrum. Zij be loven een bonte avond met c.uo'3, Irio's, revue- schetsen enz Een vroolQke avond voor joDg en oud. Voor hen, die de Familie Lo macn kennen, van radio, gramofoon en van hun vorig op. reden, behoeven wy hier niets aan toe te voegen. Voor entree-prijzen, plaatsbespreking enz. verwijzen wij naar de advertenties en aanplak biljetten. ESTHER DE DOE»VAN BUK. In een nieuw stuk. Het allernieuwste tooneslwerk, waarin onze zoo populaire ac.rice Mevr. tie Boerv. Kijk op.reeut, van een ketenden acteur-toor.eel- schrjjver Joh. Elsensohn en speciaal voor haar geschreven, is het leuke blijspel „Veel heil en zegen". Een s.uk met een lach en een traan, één" van die rake stukken, welke mevr. de Boer weer volop gelegenheid geven tot een zeer geestig en na.uuriijk spel. Met dit nieuwe werk trekt het „De Boerv. Kijk ensemble" overal volle zalen. Zondag 22 Dcc. i3 Den Helder aan de beur. om kennis le maken met dit laatste succes van onze gevier Je kun stenares. Wy komen er naderop terug. ERNSTIG ONGEVAL. Donderdagmorgen zou de molenaar aan de Malerij „De Hoop" een loszittende sc" „f aan een der inaalwerktuigen-vastzetten, 't oen -hij daar mee bezig was. is plotseling zijn rechter hand tusschen de kamraeeren bekneld geraakL Zgn collega's die -hem wilde helpen konden hem niet bevrijden, zoodat eerst een vakman gehaald moest worden. Nadat de hand bevryd was, kwam men tot -de ontdekking <'at van de rechterhand drie vingers waren afgeknepen. De heer Swaters verleende de eerste hulp en bracht den man, die veel pijn had. ter verdere behandeling naar het Marine-Hospitaal, ter wijl door den Rijksveldwachter Kroon van een en ander de noodige aant rekeningen werden gemaakt ÏIOLL ML). V. LANDBOUW. - T' De Afd. Den Helder van de Holl. Maat schappij van Landbouw houdt Woens .agavond hare algemeene vergadering in café Kossen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. i 'a Avonds 750 uur, Cs. M. van Wichen ■i Zending?,gehou» „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en '3 avonds 7 uur, de heer L Küiper, van Bilthoven. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's middags '3.30 uyr, de Leer P. Boon. xy. ...:v - ï*f.: - X JODENHAAT. «5 Lezing van den heer Schermerhorn. Een kort, met een hartelijk applaus onder streept, welkomstwoord van den heer H. Jonker Hz. tot den grijzen spreker, die toch nog zoo vol jeudig .vuur is. cn dan neemt de heer Schermorhorn het .woord om in een rede van ruim drie uur z'n onderwerp „Jodenhaat" te behandelen voor een gehoor, dat de zaal van Veerburg geheel .vult en dat van t be gin tot het einde een en al aandacht zal zy'n voor den begaafden spreker. Om tegen den jodenhaat te kunnen strijden moeten we on3 afvragen, hoe die is ontstaan en alleen de geschiedenis kan daarop een ant woord geven. Daarom dus vertelt spr. de ge schiedenis van het joodsche volk, dat door de eeuwen heen is vertrapt en vernederd. Een geschiedenis vol tragiek, maar by de bestu deering er van zal mea steeds weer vol be wondering bemerken, -dat het joodsche volk. .niettegenstaande alle onderdrukkingen en po gingen tot uitroeiing, zich heeft weten te handhaven en men zal 'leeren. wat de bescha ving aan de joden heeft te danken. Dan ook zal men, zegt spr., inzien, dat het nationaal- sociaUstisch Duitschland zich builen de be schaving plaatst door de manier, waarop 't tegen* de joden optreedt Spr. geeft dan een serie aanhalingen uit „Mein Kampf' van Hitier en van uitspraken van andere vooraanstaanden in het tegen woordige Duitschland, waarin de joden van alle narigheid, die er op de wereld was en is, worden beschuldigd en waarin zij worden voorgesteld als het verderf der wereld, zoo wel in lichamelijk als in geestelijk opzicht Ilocft het ons niet te verwonderen, zegt spr., dat het eenvoudige ononotwikkelde volk bij een voortdurende „voorlichting" in dien geest haat opvat tegen al wat jood is, men vraagt zich toch af, hoe 't mogelijk is, dat de leiders van dat volk zulke absurde theo rieën (als spr. aanhaalde) kunnen opwerpen. En spr. beantwoordt die vraag met: dat is mogclyk. omdat in 't verborgen in den mensch ang3t voor den jood is. een angst die er eeuwen- lang in gepredikt is. De ksrlc signa leerde den jood als den moordenaar van Christus, maakte hem tot een voorwerp van verachting en spot Daarbij komt, dat de massa altijd vijandig staat tegenover alles wat uitzonderlijk is en de jood heeft zijn spijswetten, z'n reinheidswetten, enz., die hem ander voedsel doen gebruiken, een anderen leefregel doen volgen dan den christen. Spr. vertelt de geschiedenis van het jood sche voik, van den ondergang in Palestina, de verspreiding over de wereld, de verdruk king in verschillende landen. '1 Hebben de Joden tijdens hun onderdrukking bewezen niet laf te zijn. wanneer ze liever hun leven lieten, dan hun godsdienstige wet ten ontrouw te worden, na hun vrijwording bleek hun beteekenis voor de kunst cn vooral voor de wetenschap. De joden maakten in Duitschland 1 van de bevolking uit. maar van de Duitschers. aan wie Nobelprijzen wer den toegekend, was de helft joden! Intusschcn, de progroms in Rusland en wat nu in Duitschland gebeurt, bewijzen dat ook na de Fransche omwenteling het anti-semi- tisme nog altijd bestaat Julius Stretcher heeft getrlumfeerd en zijn gee3t dreigt rie geest van het Du'.tsche -vo'.k te worden. Hoe moeten wij. als die gee3t ook hieri1 dreigt door te dringen, daar nu tegenover staan vraagt spr. en antwoordt: We moeten in den Jood niet .meer, maar ook niet minder zien fieti onzen naaste, het moet uit wezen, dat men spreekt van een „jodenstreek" en zegt ,,'t is maar eea jood". We moeten toonen zuiver menschelijk te kunnen denken en voelen en hebben tot taak te zoeken naar een zui verder, mooier leven in betere verhoudingen dan in onze rampzalige wereld heeraciien. Dan reiken we gaarne den Joden de hand cn zijn dankbaar vcor wat zij ens gegeven heb ben als schrijvers, musici en mannen van de .wetenschap. Spr. eindigt met den wensch er in geslaagd te mogen zijn zuiver mcnachelijke gevoelens bij zijn hoorders te hebben gewekt, waar door zij zich willen stellen tegenover het anti semitisme. een van de verschrikkelijkste ver schijnselen van dezen tijd. Naar aanleiding van een opmerking van -.een der aanwezigen, onderschreef de heer Schermerhorn diens meening, dat ook de partijhaat tot jodenhaat heeft kunnen leiden. Hitier. die zich kant tegen het marxisme, zag immera veel joden in die beweging. Ook daar uit kan de afkeer van de joden gedeeltelijk v—irtspruiten, maar, merkte spr. op, de gc- v -eklring: ze z-in marxist, omdat ze jood ziju, is natuurlijk fout. De heer EL Jonker Hz. sloot met een woord van dank aan den heer Schermerhorn cn met de belofte, dat men zou trachten meerdere avonden als deze in „Veerburg" te organi- sceren. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gein. 's Morgens 10 uur. Da M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 250 uur, Ds. E. Jansen. BURGERLIJKE STAND. 6 tot en met 12 Dec. 1935. Geboren Johanna Jingena, d. v. J. Bak ker en D. G. Timmerman. Overleden: Nan Annes, 65 jr. weduw naar van Tr. Tijsen; Hendrika Theo do ra En gel, d. van D. Engel en Tr. Numeyer, 17 da gen oud. W. F. A. Höhle. 48 jr. man vaa M. Post. wonende te Sneek; van beroep lythograaf. W Wieisma. 43 Jaar, man van B. Pasma. wonende te Zeist, van beroep agent van poll- Ge; J. Tietema. vr. 69 jaar, vr. van F. de Jong. zonder beroep wonende te Bolsward; Zeilstra, T. 31 jaar. vaa beroep chauffeur, man van A. Roosjen, wonende te Sneek. VLEESCHKEUBING. Het gemeentebestuur heeft aan alle vee houders in den Wierir.germeerpolder de voi- gende circulaire gericht: Aangifte sterven uit uit nood slachten van vee. Van het sterven of uit nood slachten van een sluk vee moet altyd mondelinge aangifte plaats vinden ter gem.-secretarie van Wierin gen, Met het ïoode vee kan nu ter keuze van den eigenaar het volgende gebeuren: Door de gemeente-secretarie kan de ver- wmkingsinrichting te Schagea worden opge beld, om het vee te halen, of het kan worden gebracht (vervoerd) naa. de noodsiacntplaats te Hippoiytushoef. In geen geval mag het vee op de boerdery worden afgeslacht of begraven. Klein vee. zooals varkens en kalveren moe- ten altijd naar de noodslachtplaats te Hippo iytushoef worden gebracht, omdat die van wege de verwerkingsinrichting te Sehagen niet van de boerderij worden weggehaald. Bij het niet opvolgen van deze bij veror dening gegeven voorschriften zou de veehou der zich aan vervolging blootstellen." AANBESTEDING. Door de Directie der Zuiderzeewerken te Den Haag werd J.l. Donderdag publick aan besteed het onderhoudswerk gedurende 1938 van Ie. Rijkszeewerken op Wieringen met uit zondering van het gedeelte tusschen de dyk- palea 114 en 132; 2e. de Uijkshavenwerken op Wieringen; 3e. De Noorder- en Zuiderhaven nabij Den; Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, alsmede verschillende gronden en kunstwerken behoorende tot de Rijkszeewer ken tusschen de dijlrpa'en 114 en 132, tot Amsteldiepdijk. den Ealgzanddijk en tot het BalgzandkanaaL tusschen van Ewycksluis en Oost Oever; 4e. de Rijksweg 10a en gedeelten Rijks- wegne 7 en 8. Laagste inschrijvers waren voor perceel 1. De heeren J. J. de Groot te Alk maar en O. J. Bosker te Wieringen beiden voor 11.500. perceel 2. De heer J. J. de Groot te Alkmaar vcor f 2853. perceel 3. De heer O. J. Bosker te Wierin gen voor f 8.000. perceel 4. De heer J. de Vries te Heem stede vcor 10.170. Alle werken in massa: N.V. P. Daalders Aanneemmaatschappjj te -Alkmaar voor f 33.726. NIEUWBOUW. I Door de aannemers Dekker en lont. zal voor rekening van den heer D. D. Lont op een door hem van den heer Bosker aangekocht bouw terrein eau het. Echiervoetspad te Hippoiytus hoef 1 woonhuis worden gebouwd. Op een door de heeren Gebrs. de Haan te Hollebolg. van de heeren Koorn en Bakker aan de Gers.erweg gekocht bouwterrein, zal door de aaDnemer W. Herman een dubbel woonhuis worden gebouwd. EEN VOORDRACHT. Op de voordracht voor hulpprediker der Geref. Kerken op Wierü.gen. vacature cand. J. Oranje, komen voor de heeren: Cand. van Eerde, te Groningen, Cand. Swen, te Bussum. Cand. van 't Riet. te Wassenaar en Cand. Verkave, te Amsterdam. EEN AFSCHEID. Naar wij vernemen zal cand. J. Oranje, hulpprediker bjj de Ger. Kerken alhier, we gens vertrek naar Paeseus e.a. (Fr.) alwaar hy is beroepen en heeft aangenomen, op Oude jaarsavond a.s. afscheid dezer gemeente ne- mpn. POLITIE. iGevonden: -Een bruine overjas met 2 slobkousen. -Verloren: Een .bruine dameswant én een rijwieibplastingplaatje in houder. Inlichtingen oy den gemeentebode te Hip poiytushoef. Den Oever. JAARVERGADERING IJSCLUB 'I „VOORWAARTS". J. 1. Woensdagavond hield bovengenoemde vereen'ging haar jaarlyksche ledenvergade ring In de zaal van Mw. Wed. Koorn, aan wezig waren 22 leden. Om acht uur opent de heer C. Tijsen Mzn., voorzitter van „Voorwaarts" de vergadering. Spreker betreurt het, dat van de ruim 200 leden zoo'a gering aantal aanwezig Is. Besluursvetkiezhig. Aftredend zyn de hee ren n b. Henl lok en P. D. Spaander, welke herbenoemd werilen, doch de heer Heyblok neuarkte. r»a 0'verse stemmingen wordt de heer Jb. Tijsen Dzn. gekozen, die zyn benoe ming aanneemt. Uit het verslag van den penningmeester blykt. dat de vereeniging financieel kernge zond is. Or.gevei 450.is in kas. Rondvraag. Oe neer Heyligenberg vraagt of ook niei-leden op Je baan mogen marketen ten. Voorzitter deelt mede dat dit niet het ge val is. Besloten wordt dat zij die hiervoor alsnog als lid willen toetreden voor dit jaar geen lid meer kunnen worden. De heer A. Boel Az. stelt voor, dat de leden die dit jaar hun contributie niet hebben be taald, dit jaar niet meer als lid kunnen toe treden. Dit voorstel wordt aangenomen. Vervolgens bespreekt de heer Poel de afzet ting der banen enz. Besloten wordt tot de Domeinen een verzoek te richten om geduren de den winter het recht over de Hofmanhavea te verkrijgen. De heer Jb. Tijsen Dzn. stelt voor aan een e.v. volgende te houden alg. ledenvergadering een verloting te verbinden teneinde wat meer leden te trekken. Wordt goedgevonden. De heer Jb. Heyblok vindt het bodeloon van 10.—. dit 10% der ontvangsten, veel te hoog. Hij stelt voor dit te verlagen. Besloten wordt de op de vergadering aan wezige leden te laten inschryven. Het blijkt, dat de heer Groote maat de laagste is. 5. Het materiaal is niet in al te besten toe stand; besloten wordt een en ander te ver nieuwen. Hierna sluiting. BOUWVERGUNNINGEN ENZ, Bouwvergunning werd verleend aan Gebr. Wit te Den- Oever tot het oprichten van een berg-werkplaats aan den Gesterweg te Den Oever. De Firma Dekker en Lont bekwam ver gunning ingevolge de Hinderwet tot het plaatsen van een eiectromotor in haar werk plaats aan de Vermaningsteeg. EEN OUDERAVOND IN DE CHR. SCHOOL TE DEN OEVER. Donderdagavond 12 December jA werd een goedgeslaagde ouderavond gehouden in een der hulplokalen van bovengenoemde sphool. De heer O. Deen, voorz.tter vaa het School bestuur, opende te ruim half acht deze goed bezochte. vergadering (18 personen waren aanwezig) op de gehruikeiyke wijze. Het hoofd der school, de heer S. de Vries, verkreeg daarna het woord om een inleiding te houden over net onderwerp: „De leugen in net kinderleven", waarin hij liet uitkomen, wat wy hier als leugen hebben te verstaan, om daarna te behandelen de bestrijding der leugen en hierin zou elk geval afzonderlek moeten worden behandeld en wjj als ouders moesten ten allen tijde en in elk opzicht een gosd voorbeeld geven. Over dit onderwerp volgde 4 een kleine bespreking, waarna de ouders in de gelegenheid werden gesteld het werk der leerlingen te bezichtigen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Daarna volgde een inleiding door mej. v. d. Stam, onderwijzeres, over het onderwerp „Het Bijbelsch onderricht". Dit aan kinderen re ge ven vereischt veel tact en omzichtigheid, maar het kan van veel nut en tot groote zegen zyn. Als naar gewoonte werden nog enkele vra gen van verschillenden aard gedaan en naar genoegen beantwoordt en wees het klokje ln- tusschen half twaalf, dus werd deze vergade ring met een kort cpwekkend woord door den voorzitter gesloten, waarna men gemeen schappelijk zong Ps. 138 1 en 2 en de heer Vaa Kalsbeek voorging in dankgebed. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippoiytushoef). 's Morgens 1050 uur, Ds. vaa Beek, Ned. Herv. Gem. (Oos ter land). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef 's Middags 4.30 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippoiytushoef. 's Morgens 10 u.. Ds. 11. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippoiytushoef, 's Morgens en 's middags. Pree kiezen. Geref. Kerk. Den Oever). 's Morgens en 's middags, Pree kiezen. BURGERLIJKE STAND, van 7 tot en met 13 Dec. 1935, GEBOREN: Guu.tje, d. v. J. J. van Strln- deren en G. Bakker; Petro.iella, d. v. E. van Egmond en T. Slot; Catharlne d. v. J. A. Barhorst en A Dijker. ONDERTROUWDG. A. ten Burg en M. List. GEHUWD: J. J. van der Vlies en J N. Koopman. OVERLEDEN: M. Timmer, 80 Jaar, geh. met N. Bromer. w POLITIE. Gevonden: 1 ceintuur, 1 kinderlaars (bruin), 1 damesfiets, 1 heerenfiets, 1 hand schoen. Ondesehild. OUDE SINTERKLAASFEEST. Het z.g. Oudé Sinterklaasfeest is hier weer op opgewekte wijze gevierd. Een groot aantal gemaskerden bewoog zich langs de straat Er was dit jaar veel werk van de costuums ge maakt Zoo zag men o.a. een keurig bruids paar. In het „Eigen gebouw" ..was gelegenheid tot dansen, waarvan een zeer druk .gebruik werd gemaakt Maandagavond werd door een groep Jonge lui van elders, die een reddingvlet op een wa gen meevoerde, een inzameling gehouden tea voordcele van het Do rus Rykersfonds. Deo Burg. OUDE SINTERKLAASVIKRINO. Doordat te Den Burg de tr. itie getrouw geen gelegenheid voor den dans werd gegeven en op de overige dorpen op ons eiland wel had 't fraaie weder van Donderdag vele jon gelui uitgelokt om het Oude Sinder-klaasfeest op een der omliggende dorpen te gaan vieren; hierdoor was 't aantal gemaskerden niet zoo groot als op 5 Dec. Toch heerschte gedurende geheel den avond een gezellige drukte op straat De kindermaskerade was van weinig beteekenis Ld. vooravond, ook 't aantal z.g. „Straatvegers" was gering. Daarna 30 perso nen gecostumeerd als zigeuners, die zingend en spelend gelden inzamelden voor 't Neger- oreheat van Pater Witte die als missionnaris in Britsh Oost-Afrlka vertoeft. Toen deze groep naar de andere dorpen was vertrokken, verscheen een ander Muziekgezelschap, dat zelfs een piano meevoerde en gelden inzamel de voor de Tcxelsche Alg. Wijkverpleging. Verder passeerden ons nog verschillende alleraardigste voorstellingen en keurige ge- costumeerde; typisch was vooral de Schaak wedstrijd Dr. EuweAljechin. Keurig de voor stelling van de Paddenstoelen (de Vliegen- zwam) en de groep Kelnerinnen die hötelge rechten ronddienden. De groep dames die een voorstelling gaven van de nachtcostuums over een lange reeks van Jaren, trokken niet weinig de aandacht Een aardige voorstelling was ook 't slachtoffer van de hooge Wegenbelasting en de stijgende benzineprijs waarvoor de caros- serle van een Oude Ford, dienst deed en waar uit somber een gemaskerde naar buiten gluur de. Ook verscheen een groep oude wijven op een wagen, waarbjj 't bekende lied van de .vol geladen wagen werd gezongen. Even willea wjj ook nog vermelden de opvallend mooi ge- kleeden Abessinische krijgsman ea de hulde aan landbouw en Veeteelt. De drukte op straat eindigde zeer vröeg. R. DE URBAAN. Men is thans bezig met' het onderwaterzet- ten van de Usbaan op de z.g. „Rlemert", Het laat zich evenwel thans niet aanzien, dat de winter zal doorzetten. 0*»tere«4 OUWE SINTERKLAAS TE OOSTERKNU, In tegenstelling met St Nlcolaas-avond kenmerkte zich de avond van 12 December door groote drukte op straat vertoonde zich tal van gemaskerden, die soms zeer aardige voorstellingen gaven. Een viertal dames stelde op fraaie wijze Zuivelproducten voor. Benige muzikanten van VLOS. van Oost, op een wagen gezeten, gaven op verschillende plaatsen fraaie muzieknummers ten beste, terwijl in tusschen gelden werden ingezameld voor de voetbalclub O.V.V. De kas dezer ver eeniging zal hierbij stellig goed gevaren zyn. In het „Wapen van Amsterdam" werd ge legenheid gegeven voor dansen, waarvan eea ruim gebruik werd gemaakt, daar ook vele personen, vooral jongelui van andere dorpen zich naar hier hadden begeven. Ook langs de straten heerschte nog lang een gezellige drukte. Deo Hoorn. OUWE SINTERKLAAS TE DEN HOORN. Ook te Den Koorn is het Ouwe Sinterklaas feest met de gewone opgewektheid gevierd. Ook hier mag steeds bal gegeven worden, waardoor ook velen van andere dorpen zich naar Den Hoorn begeven op dien avond. Zoo als altijd was de stemming ook nu weer zeer opgewekt. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente, Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Maandcollecte Oosterend. v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, 'sav. 7.30 ul, Ds. vaa 't Hooft Den Hoorn. v.m. 10 uu. Ds. Moea De Cocksdorp, v.m. 10 uur, Ds. S&lm Zuid EierL, a.m, 8 u., Ds. Salm. Oudeschlld, v.m. 10 uur, Ds. Scholte. De Koog, v.m. 10 uur, Ds. van 'tHooft Ooopsgezinde Gemeente. Dea Burg, v.m. 10 u-, Ds. Vis. Na afloop der Godsdienstoef. Diaken verkiezing tot 12 uur, te Waal en Oosterend, DlakenverkieziDg vaa 10—11 uur. Dea Hoorn, n.m. 7 u., Ds. Smldts. van Den Heldert Gereformeerde Kerk Dea Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Berger Voorbereiding H. Avoocmaal Oosterend, v.m. 10 u. Cand. Berger Voorbereiding H. Avondmaal n.m. 3 uur, Ds. vjL Leer, Gereformeerde Kerk ,H-V.) Oosterend, v.m. 10 en a.m. 3 u., de heer Schuree WERKEN IN WERKVERSCHAFFING EN DE WERKLOOSHEID IN DEZE GEMEENTE. Het einde van het werkverschaffingsobject „Verfraaiing van het dorpsplein" is thans ia zicht. Nog enkele werkloozen zullen het werk afmaken. Vandaag is men begonnen met de werkverschaffing in de duinen van de Mij. „Het Zwanenwater", waarvan een gedeelte beboocht zal worden. Het aantal werkloozen is gedurende de laatste twee weken zeer gestegen, doch be reikte gelukkig nog niet het aantal dat ver wacht werd. daar door de gunstige weersom standigheden nog extra werkzaamheden ver richt worden aan het onderhoud van de zee wering. Ingeschreven staan thans 32 werkioozcu UITVOERING FANFARECORPS. Zondagavond a3. geeft de plaatselijke mu- ziekvereeniging haar jaarlyksche uitvoering in hotel „Duinzicht". Ter aanvulling van het muziekprogramma wordt opgevoerd het bljj- spel In twee bedritven: „De truc vaa Tlnus". PREEKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poe van Den Helder. 7angl

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15