POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT Mogen wo zoetigheid gebruiken? 727 ZATERDAG I4 DECEMBER 1935 Mogen we zoetigheid gebruiken? Psycho' logie bij het eten. Hoe we het maagsap aan het werk zetten door Duitsche filmexpeditie te Kaapstad gearriveerd. De Mauna Loa op Hawaï werkt weer. Beroemd advocaat zakt in examen. VOOR DE AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN Dr. A. van. Rijn. Stel eens, dat we een kleinen jongen een schaal met een heerlijke Kerstpudding en een schaal spinazie voorzetten en hem dan met beide schotels alleen laten! Welke schaal zal leeg zijn, als we terug komen? Zal de kléine -ongen naar de zoetigheid grepen of. zich aan de vitaminehoudende spinazie te goed doen? Honderd tegen één, dat hij de pudding heeft gekozen, want hij volgt natuurlijk zijn instinct en dat voert zijn hand naar het lekkers. Evenals de kleine jongen zou ook ieder volwassene de voorkeur geven aan de zoete spijs, als hij louter aan zijn natuurlijke neiging gevolg gaf en niet door ervaring en aangeleerde kennis naar de andere ricn- ting werd gestuurd, want -het zoete zet meer dan eenige andere smaak de maag- sapklieren tot werking aan en hoe rijke lijker het maagsapvloeit, des te beter worden dt spijzen verteerd en des te meer voordeel heeft men van het voedsel. De spüsverterLngsproef. In het Psychologisch Instituut van de Colgate Universiteit te Hamilton, New York, heeft men hieromtrent buitenge woon interessante proeven genomen, welke hebben aangetoond "hoezeer de smaak der spijzen op zichzelf reeds dus geheel afgezien van hun voedingswaarde of hun chemische samenstelling -van invloed ia op de werkzaamheid-der maagklieren. Men gaf de proefpersonen, meest studenten^ die zich hiervoor beschikbaar hadden ge steld, bepaalde spijzen te eten en nam met tusschenpoozen van 15 minuten door mid del van een slokdarmsonde (een genees kundig instrument, waarmede de diepte van den slokdarm wordt gepeild) mon sters van den maaginnoud. Deze monsters werden chemisch geana lyseerd, zoodat men het percentage maag sap in het mengsel en de samenstelling van dit maagsap kon vaststellen. Daarbij is men tot hoogst merkwaardige resulta ten gekomen. Zoete spijzen veel maagsap. De eerste monsters werden telkens ge nomen, voordat de proefpersonen nog van de spijzen hadden gegeten. Er bleek, dat het maagsap reeds begint de vloeien, zoodra men het eten ziet of, zonder het te zien, ruiki, ja zelfs wanneer men er aan denkt. In dit stadium wordt er echter nog maar weinig maagsap afgescheiden. Het neemt echter onmiddellijk merkbaar toe, zoodra men de spjzen proeft en nog voor ze in maag zijn gekomen. Het sterkst is de afscheiding van maagsap bj zoete spijzen, daarop volgt de werking van vleesch. Een zoute smaak zet de maagklieren in mindere mate tot afscheiding aan, bj' bitter en zuur bijven de klieren werkeloos. Bj de zoetigheden zijn nog weer ver schillende graden te onuerscheiden in de kracht waarmede zij de maagklieren tot afscheiding prikkelen. De sterkste klier- werking werd bij chocolade tabletten waargenomen. De werking na het eten. Het maagsap begint rijkelijk te stroo men, zoodra de eerste smaak van het voedsel door den mond wordt waargeno men, het neemt dan gestadig toe, om binnen een uur na het eten zijn noogte- punt te bereiken. Daarna vermindert de afscheiding van maagsap snel. Eén tot twee uur na het eten van een gewonen maaltijd staken de maagklieren hun werkzaamheid geheel. Toch is dan >n meeste gevallen nog lang niet al het voed sel in de maag volledig verwerkt er voor deze rest ontbreekt het maagsap, dat noodig zou zijn om deze spijzen behoorlijk voorbereid in den darm te doen komen. Uit de verdei e proevei is gebleken, dat men de afscheiding van maagsap, nadat deze is opgehouden, weer in wollen gang kan brengen, als men iets 2oets eet eehigen tijd na den maaltijd. Hieruit kan. men de; belangrijke gevolg trekking maken, dat het raadzaam is, on geveer een uur na het middageten een stuk chocolade of een stukje zoete koek te eten. Dat is dan niet alleen een aange naam toegiftje, doch ook een nuttige on dersteuning voor de verdere spijsvertering. Daar wij hierbij niet, zoóals wij weten, niet een chemische verking van zoete spijzen te doen hebben, en het uitsluitend psychologische uitwerking van den zoeten smaak is komt het er niet op aan veel zoetigheid te eten, doch is een klein stukje, als Iet maar heel lekker smaakt, al voldoende. Ook zoét onder het eten. Ook tijdens den maaltijd is het nuttig, behalve het eigenlijke voedsel iets zoets te gebruiken, bijvoorbeeld een kleinen slok zoet, dik vruchten, ip. Dat bevordert de toestrooming van het maagsap en draagt daardoor bij tot 'een betere verwerking van de spijzen in de maag. Het maagsap is echter niet het eenige, dat Wij noodig hebben, om het voedsel voor de darmvertering voor - te bereiden. Niet minder belangrijk is de beweging van den maagwand, die dé spijsbrij goed door elkaar kneedt, en de vermenging van het voedsel met het speeksel in den mond. Ook deze beide verrichtingen werden bij de be wuste proeven met speciale apparaten ge meten en daarbij bleek, dat zoute en bit tere smaken de normale samentreking van de maag verzwakken, terwijl zoet en zuur daarop geen invloed hebben, dus in elk geval de beweging van den maagwand niet verminderen. De speekselafscheiding wordt echter door zoet en zout bevorderd; bij zuur en bitter ontstaat een sprongs gewijze vermeerdering van de hoeveelheid speCksel, gevolgd door een snelle vermin dering van ue speekselafscheiding. In zijn geheele uitwerking is dus zoet in eik opzicht bevorderlijk voor de verwer king van het voedsel in de maag en daarmede zorgt het er dus ook vooi-, dat het voedsel dat wij tot ons nemen, ons lichaam zooveel mogelijk ten goede komt. „Ja meneer, de boot is een beetje eigenaardig van ontwerp, maar gemak kelijk te hanteeren bij hooge zee." Te Kaapstad is een Duitsche filmexpe ditie gearriveerd, bestaande uit een tien tal personen, onder leiding van den heer K. ölbermann. Deze expeditie is uitgezon den door de Filmonderreming Kise, die zich hoofdzakelijk met net vervaardigen van buiteniandsche cultuurfilms bezig houdt. De expeditie zal ongeveer zes maanden in Zuid-Afrika vertoeven en alles, wat het Afrikaansche cultuurleven voor interes sants biedt, op de rolprent vastleggen. Men wil opnamen maken van het Natu relenleven, van de Afrikaansche architec tuur. de landbouw-aangelegenheden. land schappen, kortom, ales, wat „anders" is. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de Duitsche gemeenschap in Zuid- Afnka." Men wil zooveel mogelijk te voet reizen en alle bagage zelf dragen. Den meesten tijd ifrillen de Duitschers in 'ie open lhpht dc ort re.igen. Wanneer de nach- ten het toelaten, zullen de expeditieleden i in eigen tenter kampeeren. Hoe te lava vernielt de dorpen. De nieuwe uitbarstingen van den vul kaan Mauna Loa op Hawaï heeft vele nieuwsgierigen uit gansch Amerika ja zelf? uit Europa, naar Hawaï gedreven. De schepen, welke van hieruit naar Hawaï varen, zijn uagelijks overvol. De reizigers behoeven echter niet bang te zjn, dat zij te laat komen. De lava van den Mauna Lóa, den grootsten vulkaan ter wereld, is zóó heet, dat zj jaren noodig heeft, af te koelen en nogmaals jaren noodig heeft om te verharden. Eerst na twaalf maan den zal de door Mauna Loa uitgeworpen lava niet meer zóó heet zijn, dat men zich er aan kan branden. Binnen dien tijd zal zij echter nog zoo warm zijn, dat men er een spiegelei op kan bakken. Het ligt voor de hand, dat alle dorpen en steden, waardoorheen de gloeiende lava vloeit, n vlammen moéten opgaan. De inboorlingen gelooven echter niet, dat het doodende vocht zoo ver zal komen. Zij zijr. er minstens van te overtuigen, dat de stad Hilo er door zal worden vernield. Men denkt n.1. aan een oude legende, waarin de Godin Pele eens met den Ha- waïschen zwijnt god .Cf ma Puaa streed.: Zij verloor, doch werd begenadigd onder voorwaarde, dat zij ervoor moest zorgen, dat de stad Hilo eenmaal door kokende lava in vlammen zou opgaan; en dit be loofde zijn. Hilo is een stad van 20.000 mwoners; sedert onheugelijke tijden is de stad ge- Vrijwaard gebleven van vernieling door lava. EEN GALANTE JUSTITIE, Waar men zijn leeftijd in 's rechters oor mag fluisteren! Vanaf een bepaalden leeftijd verraadt, geen enkele vrouw graag haar leeftijd. Dit bemerkte het best het Gerechtshof te Nicaragua, waar 90 procent der vrouwe- lijke getuigéh liever een mijneed doen dan haar juisten leeftijd op te geven. Een der rechters is echter op .-en lumineus idee ge komen,- welke een einde maakt aan de leugenachtige verklaringen der vrouwe lijke getuigen. Vanaf 1 Januari 1936 mag iedere vrouw die ter verantwooraing voor den rechtèr is geroepen, haar leeftijd... in 's rechters oor fluister Men twijfelt er niet aan, of deze maat regel zal succes hebben. Uit Johannesburg wordt gemeld; Sir Patrick Hasting, K.C.,/oormaiig Procu reur-Genei aal in e Britsche -egeering, die opdraent Kreeg om in het as. jaar in een groote ffai.e in de Tra. .svaalrche af deeling van het Hooggerec.itsb jf op te treden en die met net oog hierop! examen moest afleggen in het Romeihsch-ftoi- landsci recht Statenrecht, is voor beide examens „gestraald" Krachtens de wet van 1921 moet Sir Patrick eerst het advocaten-toelatings-examen afleggen, al vorens hij in het plaatselijk Hof kon op treden Hj neeft de voorgeschreven exa mens verledc ma nc ih Londen 'schrifte lijk gedaan, doch zakte. En aangezien de zaak, waarin Sir Paruck moest optreden, reeds in Feoruari a.s voorkomt; is het voor Sir PaTriek den lenigsten uitweg, wanneer nij vóór het einde van .dit jaar nógmaals eer examen at legt. De Examinatoren, die Sir Patrick exa mineerden, waren twee bekende Kaap- stadsch. advocaten. Siï Patrick Hasting is een van de meest •ekwame en geziene adveehten in Lenden.Kij^waS" procureur- generaal in de Arbeidersregeering Van 1924- LAAT VOOR EEN KIND „IETS TE WENSCHÈN" OVER. In onzen tijd zijn velen geneigd te mee- nen, dat men het kind zooveel mogelijk terwille moet zijn in z'n wenschen. Want, zoo redeneert men, de stumperds zullen later zooveel moeten missen. Nu is dit een zeer mooie opvatting van de oudertaak, doch wij gelooven niette min, dat er toch een belangrijk gevaar in schuilt. En wel vooral tegen het belang van het kind zelf. Kinderen bijven aan het wenschen. Daar zijn het dan ook kinderen voor tusschen haakjes: doen grooten eigenlijk niet vaak hetzelfde? Jong zijn en wensehen, be- hooren bij elkaar. Maar of alle wenschen nu maar dade lijk moeten vervuld worden, zie, dat Ijkt ons een vraag, ter overdenking wel waard. Daar zjn bjv. wénschen op het gebied van speelgoed. Sommige kinderen willen alles hebben, wat ze zien. Het gekregen speelgoed van eenige weken terug is ineens niets meer waard, bj het zien van iets anders. „Hè, ik wou, dat ik dè.t toch maar ge kregen had!" zucht het kind. „Als ik dat nog eens kreeg, dan zou ik eerst: bij zjn," is de nactische wensch van een ander. En het pleit is gewonnen. De knaap krjgt het begeerde speelgoed. Totdat eens een vraag komt: 'k Wou. dat ik de maan had". Men lacht en vindt dit overdreven. Neen lezer, dezo vraag werd door een kleinen jongen werkelj'k eens aan zjn moeder gedaan. En hj' open de meteen de oogen van deze vrouw in dit opzicht. Deze moeder zag ineens in, hoe verkeerd het geweest was, telkens haar jongen te geven, wat hj plots begeerde. Er was voor deze knaap niets redelj- kerwijze dan te vervullen te wenschen over gebleven. Én was dit jongetje gelukkig met zijn prachtige verzameling speelgoed Absoluut niet. In de eerste plaats niet wegens zjn min of meer aangekweekte „wensch-ón- deugd" en daar naast niet, wegens het feit, dat de ouders hem met al dit mooie speel goed de heerlj'ke fantasie ontnomen had den. - Wat dit laatste beteekënt, kah men eerst goed bemerken, wanneer men een jongetje, van minder goed bedeelde ouders beZig ziet, uit wat blikken doosjes, houtjes en plankjes enz., een weet-ik-wat voor een fantastisch kasteel te bouwen! Veel te vaak wordt de droomenwereld der kinderen verstoord door het maar da delijk vervullen hunner wenschen. Het meeste gevaar in dit opzicht loopen het eenige en het ziekeljke kind. Het eerste, meestal door ouders en fami lie om het hardst verwend, ziet steeds zjn wenschen vervuld. Het meent tenslotte, da', ieder op zjn wenken gereed staat. Maar hoe bedrogen komt het straks uit, als het met andere dingen te doen krjgt. Dan moet met „schade en schande" heel wat afge leerd en heel wat aangeleerd en verdragen worden. De opvoeding van het ziekelijke kind is nog wel zoo moeiljk. En we mer ken het dan ook telkens, dat n& de ziekte zoo'n kind eigenlijk „bedorven" is. Het kost dan heei wat moeite zijn wenschen en de vervulling ervan, tot de ware proporties terug te brengen. Ik weet, dat het moeiljk is, maar ik wil toch ook niet nalaten, de ouders te wijzen op het gevaar van het te snel in vervulling brengen, wat het kind zoo maar eens wenscht! Oppassen en verstandig praten met het kind en zj hier de boodschap.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17