Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 14 DCCFMBER 1935 'T JUTTERTJE Het eerste luxe luchtjacht ter wereld Oude zijden kousen leenen zich uitste ken tot het poetsen van zilver, koper en andere metalen en wel in het bijzonder om het poetsextract op te doen. De glans van het metaal zal bijzonder mooi worden. Be werkt metaal wordt een borsteltje nage- wreven. Strijkijzers, die niet vaak gebruikt wor den, worden ingewreven met vaseline. Pannen van alluminium, die gevlekt" zjjn van binnen, kunnen met. water en zout uit gekookt worden. Wandelpa jon. VKK 1747. Mooie effen stoffen in moderne herfst tinten ieenen zich voor dit fraaie geheel, bestaande uit een rok en een aansluitend bovendeel, dat ongeveer i5 20 cm over de taille reikt en min of meer aan een man teltje doet denken, alhoewel er geen blouse onder gedragen wordt. Bij niét te kille dagen ls het gekleed ge noeg om als wanoeljapon dienst te doen, vooral als een "wollen weefsel gekozen, wordt. De kraag omsluit den hals en is van fluweel gemaakt, rwjjl de aardige knoop- sluiting tevens garneèring is. Opgestikte zijstukken aan aè voorzijde; rug uit een stuk en aangesloten mouwen, terwijl om het- middel een smalle leeren ceintuur ge dragen wordt. Patronen jn de maten -x2 en 46 verkrijg baar voor 0.50. JAPON MET RAGLAN MOUWEN. VKK. 1764. Wil men vlug een japon maken, dan is dit model met raglanmouwen wel zeer ge schikt, het kan als geheel gemaakt wor den, waarbij het bovenstuk op heuphoogte op de twee-baansrok gestikt wordt, dan wel als deux pièces, waardoor weer een jumper, blouse en rok verkregen worden. De voor- en rugpanden worden met de raglanmouwer. verbonden en licht langs den kant opgestikt. Men kan een wit garnituur op deze japon dragen en b.v. als afwisse ling een fluweelen kraag en manchetten nemen. Het fluweel moet niet te somber zjjn, doch van een sprekende, doch pas sende tint. Patronen verkrijgbaar in maat 44 a 0.58. VERMAKEN VAN EEN MANTEL TOT EEN JAPON. VKK 1768. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij een "mantel hebben, die nie al te modern meer is, zoodat wij hem niet graag meer dra gen. Waarom dan niet een warme .winter- japon gemaakt met garneering van flu weel in den vorm van een vest met aan geknipte volants, mouwopslagen en smal le voorbaan? Ongetwijfeld zal een bijzon der mooi geheel ve. kregen worden, dat daarbij zéér apart is. De manteldeeien moeten na het uittor- nen eerst afgeborsteld en vochtig worden opgepérst daarna woider de patroondee- len er op uitgelegd. Wij stellen het patroon beschikbaar in de maten 44 en 48 voor 0.58, terwijl ook het vest, manchette en voorbaan apart geleverd kunnen worden voor 38 cent. fjITZONDERIN GEN. In Contract-Bridge zijn ook voor het af spelen verschillende regels gegeven, die door zeer vele spelers te automatisch wor den opgevolgd; twee zeer ..bekende regels zijn: tweede hand- laag spelen en derde hand hoog spelen. f Veel contracten,'die verloren zouden kun nen gaan, worden toch gewonnen, doordat deze regels als absoluut vaststaand worr den gebruikt, terwijl toch in veel gevallen van die regels moet worden afgeweken, dikwijls zelfs met opoffering van .een slag. In de Bridge-Wcrld -van November voud ik hiervan eenige mooie voorbeelden, die ik U niet onthouden wil. S. v. b. 10. 8. 6. 2. H. 7. 5. 4 R. a. b. K. 7. 4. S. 9. 5. 3. N. S. 7. 4. H.- w H. 10. 8. 6. 3. 2 R. h. 8. 7. 3. R- 10. 9. 5. 4. 2 K. v. b. 10. 8. 5. 2 Z. K. 9. S. a. h. H. a.' h. v. b. 9. R. v. 6. K. a. h .6. 3. Z/N waren, zonder dat de tegenspelers hadden geboden, in een eindcontract van 7 H. terecht gekomen, die nadat W. met K. v. was uitgekomen en de bl.nde open kwam, nogal eenvoudig te maken zouden zijn geweest, als met een bridge-duiveltje er voor gezorgd had, dat alle ontbrekende troeven op 1 hand tegen zaten, hetgeen bij de eerste maal troef spelen Neen. Wat nu te doen? De kaarten van den blinde waren dood, als de beide R. niet als rentrant konden worden gebruikt, en twee rentrants waren nu noodig geworden, één voor het uitsnijden van- troef-tien en één voor het afspelen van de S. De mogelijk heid van een K. in den blinde troeven was te riskant, omdat die kleur dan 3 maal moest worden gespeeld en O. dan wel eens renonce kan zijn. Dus maar probeeren beide R. als rentrant te benutten, in de hoop, dat R. h. bij West zit. Een kleine R. werd door Z. voorgespeeld en nu moet W. van de regel „tweede hard laag" afwijken en zjjn heer inzetten, of schoon daar oogensehijnlijk geen enkele reden voor bestaat. De blinde moet can met het aas overnemen en R. b. kan geen ren trant méér z,jn, zoodat het contract down gaat ln net voegend spel een afwyking van den tweeden genoemden regel: S. a' 4. H. X b.6. R. h. 9. 5. 3. K. v. 10. 9. 4. S. b. 10. 9. 7. 3. N. 3. h. 8 5. W. O. H. h. 8. i. 3. R. v. b. 10. K. a. 5. 2. H. 9. 5. 2. R. I. 4. K. 8. 6. 3. Z. S. 6. 2. H. v. 10. 4. R. a. 8. j. 2. K. h. b. 7. Z/N waren na K. opening en zonder bie den der beide tegenstanders in een 3 S.A. contract terecht gekomen, waartegen door W. werd uitgenomen met S. b. Van de ta fel werd een kleine ge peeld en... ook O. speelde een kleine in plaats van een ze kere slag met den heer te neme-, Zuid won nu den slag met de vrouw. Z. dwong nu nei K. aas er uit en O. hiermede aan slag gekomen -pe ide S. h. na niettegen staande net 3. aas nog sec. op tafel lag. Zuid speeld' nü R. van tafel om in eigen hand aan siag te Komen en de H. te Kun nen snjjeen, waai-oor O. nogmaals asm slag kwam en nu met z'n derde S. West aan slag kon brengen, die daarop drie sla gen in die kleur maakte, waardoor het con tract één down ging. Had Oost de eerste slag met S. h. ge nomen, wat de meeste spelers zouden heb ben gedaan, dan had Zuid met 3 K., 2 S.. 2 R.. en 2 H. slagen aan zijn contract kun nen voldoen. Werkelijk een staaltje van brillant tegenspel van Oost!. N. D. S. BOEKBEOORDEELING. Mijd biedsysteem door Ely Culbertson. In het Nederlandsch vertaald door Mr. F. W. Goudsmit. Uitg. Van Holkema Wa- rendorf's U.M. N.V. Amsterdam. Na. het succes, dat de Nederlandsche vertal.ng van Culbertsons Blue Book 1930 heeft behaald, is thans de vertaling ver schenen van diens Blue Book 1935, dat In verschillende opzichten verschilt van het eerste, omdat Culbertson verschillende, door de practijk noodig gebleken, wijzi gingen in zijn biedsysteem heeft aange bracht. Naast de vete andere- min of meer fan tastische biedsystemen, die in den loop der jaren zijn opgedoken en die gelukkig stuk voor stuk weer in het vergeetboek zijn geraakt (met uitzondering van enkele wèl-goede), weet liet Culbertson-systeem zich niet alleen te handhaven, doch de grootmeester heeft daar verfijningen in aangebracht, zonder de grondslagen, waarop het systeem berust, te verande ren. In 377 bladzijden wordt de biedwijze van de basis af, klaar en duidelijk opgebouwd, toegelicht door talrijke voorbeelden. Wat een bepaald spel.' dat men in- de hand heeft, feitelijk waard is aan slagen, hetzij bjj sans a tout, hetzij bij een of andere troefkleur, leert men spoedig berekenen en om te kunnen bieden, moet men toch eerst weten, wat het spel waard is. Naast de voorwaarden, waaraan de openingsbiedingen, de bijbiedingen en volgbiedingen moeten voldoen, zijn de z.g. dwangbiedingen uitvoerig beschreven, waaruit duidelijk blijkt, dat de 4 en 5 sans h tout conventie, verre te verkiezen is. boven het z.g. afzonderlijk azen noemen. Aan een zeer belangrijk iets, het ver krijgen van een goed begrip van de waar de van het spel van den partner na diens biedingen, is in het Blue book zeer veel aandacht geschonken. Degenen, die nog steeds systeemloos bieden, zou ik willen raden, breekt met uw biedmanier, die steeds een slag in de lucht is en volg Culbertson. Het is weliswaar een studieboek, maar een studieboek, dat u ontspanning zal verschaffen. Mijn epeeltechniék ioör Ely Culbertson. In het Nederlandsch bewerkt door Mrs. E. C. en F. W. Goudsmit. Uitg. v. Holkema Warendorf's U.M. N.V.,-Amsterdam. Op het bieden volgt het spelen, en een allereerste eisch voor den speler is toch, dat hij een goed opgebouwd eindbod, ook tot een goed resultaat brengt. Hoevelen gaan er nog niet down door slecht spel, door het niet voldoende reageeren op het bijspelen van bepaalde i kaarten door de tegenpartij, door onlogisch snijden, door juist troef tc spelen als men het niet moet doen en omgekeerd, of door vele andere oorzaken. Om dit alles te verbeteren en om te voorkomen, dat een scherp opgebouwd eindbod verloren gaat, wordt een bestu deering van Culbertson's speeltechniek (het z.g. Rcd-book) warm aanbevolen. Niet alleen de manier waarop men ws leider moet spelen, wordt in bovenge noemd werk behandeld, doch het nog be langrijker en moeilijker tegenrpel wordt «a.i een uitvoerige beschouwing onderwor pen. Bestudeering van dit werk zal den zwakken, zoowel als den goeden bridgers en goeue Komen. Het gaat niet aan alles te bespreken, wat in dit belangrijke boek van 361 blad zijden wordt behandela. Wij volstaan met de mededeeling, dat zoowel de eenvoudige, als de meer inge wikkelde spellen worden besproken, tot zelfs de meest ingewikkelde toe, alles verduidelijkt door veel voorbeelden. Men treft er ook de benamingen in aan van de verschilende coups, met uitlegging van hetgeen wordi verstaan' onder coup de Vienna, coup Deschappelles, dwang positie, placing enz. Ook aan het thans algemeen gebruike lijke signaleeren door de tegenspelers is een belangrijk gedeelte gewijd, alsmede aan het vraagstuk, wanneer wel snijdeh, wanneer niet snijden. Mjjn Speltechniek en Mijn Biedsysteem vormen te zamen een standaardwerk op bridgegebied, dat in geen bridgend huis gezin meer mag ontbreken. J. Z. „Wat zei de dokter van je?" „Ik moet geen bier, wijn en cocktails meer drinken." „En ook geen whiskey, veronderstel ik?"-- „Daar sprak hij niet ov.er en ik vroeg er zeker niet naar." De weg van het sportvliegtuig tot het luchtjachts niet lang. Een luchtjacht, alzoo een vliegtuig dat alle mogelijke comfort biedt, kost betrekkelijk veel meer dan eeneven groot zeiljacht. Het is daarom ook een Britsch-Indische Maha- radja, en wel een der rijksten, die zich de luxe van een comfortabel luchtjacht kan permitteeren. De vorst van Patila laat momenteel voor zijn genoegen een derge lijk vliegtuig bouwen; Afgezien van alle overige luxe zal het foestel ook van alle gemakken voorzien zjjn; welke de; Ma- haradja in zijn luxueuze woning geniet. De Zelfs een klein tooneel ontbreekt niet. De Maharadja, die een enthousiast schaak speler is, heeft een apart hoekje laten inrichten, waar hij met zijn gast en reis genoot ongestoord zal kunnen schaken. Klant: „Ik hoop, dat 't een leuk portret zal worden." Fotograaf: „Een zeer leuk portret, me vrouw, U zult Uzelf er niet van kennen-"

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 20