Radio-programma Voor meer dan duizend gulden Op en oiïi het Binnenhof. aan prijzen en premies voor de abonné's van de Heldersche Courant i HEI nFRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 193$1_ W*ekkr ome* GEMENGD NIEUWS Poging tot moord met 4 jaar gevangenisstraf bestraft. Automobilist krijgt 4 maanden. Abonneert U nul! Een abonnement op de Heldersche Courant kost slechts fi 0.12 per week of fl. 150 per kwartaal De Ossche onderw-reld voor de Bossche rechtbank Smokkelaars voor de bal e Een brandstichter. Doodelijk getroffen door boomtak. Overreden en gedood. De overval te Arnhem, Zes maanden voor vechtersbaas hoog water in Zeeuwsch- Vlaanderen. Verdwenen fortuinen. Het proces van de Astors tegen den Amerikaanschen fiscus INIIIJ VERBODEN Eindelijk de Onderwijs-begrooiing aan de orde! - Vooralsnog geen gevaarlijke klanken 1 Een hernieuwd spei n g'deba". ten gelijk front van vóór^ en tegenstanders. Maairege en tegen luchtaanval en. De debatten bij de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. denkbeelden des afgevaardigden noemde Z. Exc praematuur. De moeilijkheden vereischen groote omzichtigheid. De middenstand. Ir. Gelissen verklaarde volkomen doordrongen te zijn van de moei lijkheden Maar tal van maatregelen werden genomen en zijn in voorbereiding. Het crediet aan den kleinen middenstand zou geen baat kunnen brengen? De voorwaarden zijn toch zco schappelijk mogelijk gesteld! Voorts vindt overleg plaats tusschen het departement en de organisaties van markt kooplieden en venters. Het wetsontwerp no pens de vestigingseischen verlaat binnenkort ^het ministerie. De Zeescheepvaart. Z.Exc. beaamde vol mondig, dat de belangen van Amsterdam en Rotterdam een nationale zaak uitmaken. Maar bij het maken van vergelijkingen tus schen Rotterdam en Antwerpen moet men voorzichtig zijn, hoewel inderdaad laatstge noemde haven een beter figuur maakte dan onze tweede koopstad. De Regeering overweegt middelen tot ver betering. De loodsgelden werden reeds ver laagd, en voor vermindering van haventarie ven en dergelijke moeten de gemeenten zor gen Over deze kwestie wordt van Regcerings- wege met Amsterdam en Rotterdam een be spreking gevoerd. Mede de kwestie der Rijn vaartpremies is een onderwerp van interde partementaal overleg. De minister liet nogal optimistische klan ken hooren over de crisis-gevolgen. In 1S32 passeerden wij het dieptepunt en sindsdien kwam een opleving in het scheepvaartbedrijf. Maar de buitenlandsche spoorwegen- en ha- venpolitiek deed en doet ons nog veel af breuk. De toestand van de kleine kustvaart noemde de minister zelfs „niet ongunstig". Z.Exc. zou „beproeven" of nog iets voor de gedupeerden van den Kon. Holl. Lloyd kan worden gedaan. Intusschen zijn de reorgani satieplannen reeds ver gevorderd. De minister was met de groote meerderheid der Kamer van oordeel, dat de wet op de evenr. vraehtverdeeling voor de binnenscheep vaart vooralsnog niet gemist kan worden. De commissie-Patijn is doende, de practijk der wet na te gaan. Heel gemakkelijk kreeg ir. Gelissen zijn eerste begrooting van de Kamer los. Er be hoefde niet eens over gestemd te worden! In een korte avondvergadering werd ver volgens afgedaan het wetje betreffende be scherming der burgerbevolking tegen lucht aanvallen. Men weet, dat ten deze beoogd wordt de burgerlijke diensten mobiel te ma ken voor een effectieve luchtbescherming. Vandaar, dat de materie onder het ministerie van Binnenlandsche Zaken rcsortcert en des wege Exc. De Wilde de wetsvoordracht kwam verdedigen. Nu, heel moeilijk heeft bij het daarbij niet gehad. Het wetje kreeg ten slotte 82 van de 84 uitgebrachte stemmen, wat be wijst, hoe hier sprake is van een communis opinio. De twee tegenstemmers waren de heeren Van Houten (C.D.U.) en Sneevliet (R.S.), een wat wonderlijke combinatie! Laatstge noemde zag slechts „klasse-belangen" in het geding en de ander wilde niets met oorlogs voorbereiding van doen hebben. Zijn redevoe ring had innige sympathie met een groot aan tal dames, die op de tribunes der Kamer de debatten volgden. Het waren namelijk leden van den Nationalen Vrouwen-Vredesbond, die tegen het ontwerp geadresseerd hadden. Dat de groote meerderheid der vergadering de noodzakelijke beveiligingsregelen goed keurde scheen op de gemoederen der vredes- vriendinnen geen invloed te hebben. Of ver schillende leden en daarna de minister al be toogden, dat de bedoelde organisatie niets met „oorlogsvoorbereiding" te maken heeft, dat men zeker geen „militaristische propaganda" beoogt en dat de plannen stellig niet den zin tegen den luchtoorlog zal verminderen, (dat was gezegd), het baatte niet. Z.Exc. achtte het echter plicht der Regee ring om voor alle eventualiteiten paraat te zjjn. Want er kunnen in Europa conflicten ontstaan, die ons land plotseling in den strijd betrekken, althans er gevaarlijke gevolgen van kunnen doen zien envoelen! Ik kom nu terug op het eerste deel der onderwijs-debatten: de algemeene beschou wingen. Waarbij immers het spelling-vraag stuk de „hoofdmoot" vormde! Het was de heer Tilanus, die de geesten over deze zaak weer wakker riep en den spelling-knuppel in het politieke hoenderhok wierp. En de gevolgen bleven dan ook niet uit! De afgevaardigde luchtte nog eens zijn afkeer van de schoolmeestersspelling" (na derhand vroeg de heer Moller (R.-K.), of de heer Tilanus dit kleineerende woord wilde te rugnemen?), waaromtrent nog steeds een „groeiend verzet" zou waar te nemen zijn. De heer Tilanus begreep het optreden van dezen minister te dezer zake niet goed. Z.Exc. heeft in de M. v. A. geschreven, dat hij voornamelijk om economische motieven een teruggaan langs den eenmaal afgelegden weg niet kan bevorderen, terwijl hij echter toegeeft, dat de rcgels-Marchant „de kern en ziel" van de taak uitmaken. Heeft de Regee ring bij de invoering van de examcnspelling wél in voldoende mate aan belangen van eco- nomischen aard gedacht? aldus de afgevaar digde. De heer Tilanus kwam dan ook met kracht op voor de opschorting van den examen- dwang, nu bij de Rcgecring twijfel is gerezen aangaande de juistheid van den thans gevolg den weg, wat immers leidde tot de opdracht aan de commissie. De Regeering is overijld en ondoordacht tewerk gegaan zoo zei de afgevaardigde en België heeft een veel waardiger houding cp dit stuk aangenomen. Intusschen was de afgevaardigde dankbaar voor de erkenning van den minister, dat de bedoelde spellingregels de taal raken (wat door minister Marschant hevig ontkend v/erd). En daarom wilde de heer Tilanus zor gen, dat de nieuwe spelling bjj de jeugd geen burgerrecht verkrijgt. Hijl ging nog even op de gestelde regels in en verklaarde, dat hij maar niet kon wennen aan s voor sch en ook slecht aan één o als er 2 moeten staan. Veel erger achtte hij het wegvallen van de e. Maar ook met de o komen vreemde figuren voor, want het woord zooeven wordt in de nieuwe Den Haag, 12 Dec. 193(5. Eindelijk kwam deze week de Onderwjjs- bcgrooting, met het daaraan gekoppelde bezui- nigingsontwerp, aan de orde. Het heeft lang geduurd! De materie stond reeds veel eerder op de agenda, doch telkens werd de behan deling verschoven. Velen zagen daarin een „mislick teecken"! Men weet immers, dat er rond de bezuinigingsvoorstellen zekere „crisis geruchten" loopen, welke verband houden met de plannen nopens bezuiniging op het bijzon der onderwijs. De Rechterzijde zou namelijk niet geneigd zijn, mee te gaan met de voor nemens, die de vrijheid van het b. o. zouden raken. Ook werd een amendement-Suring (R.-K.) geboren, tot uitbanning van de ge huwde onderwijzeres-niet kostwinster. Waar tegen de vrijzinnige ministers in het Kabi net onoverkomelijke bezwaren zouden heb ben. En aangezien de Rechterzijde in dit op zicht volkomen homogeen is, ligt hier con flictstof opgestapeld. Daarom werd met spanning op het begin der onderwijs-debatten gewacht. Doch dege nen, die al dadelijk onheilspellende klanken hadden verwacht, werden volkomen geloo- chenstraft! De algemeene beschouwingen leverden niets gevaarlijks voor den minister op. Integendeel, de heer Suring sprak bemoe digende woorden toen hij verzekerde, dat hy de noodzakelijkheid van bezuiniging volmon dig erkende en dan ook bereid was tot vrucht baar overleg, mits en daar kwam het dan! mits de vrijheid van het b. o. maar buiten het geding blijft. Men scheen er voorkeur aan te geven, de bij de algemeene beschouwingen betrokken bezuinigingsplannen in hoofdzaak liever bij het desbetreffende paragraaf ter sprake te brengen, want veel werd er niet over gezegd. De heer Tilanus (C.H.) ontboezemde instem ming en afkeuring over enkele onderdeelen, en daar bleef het aanvankelijk bij. Ds alge meene beschouwingen over het onderwijs budget werden dan ook ten slotte een hernieuwd spelling-debat! Voor ik hierover iets naders ga zeggen, zy eerst het een en ander vermeld over wat ver der in de achter ons liggende week-periode werd afgedaan. Als voornaamste feit mag worden genoemd de afdoening van minister Geüssen's begrooting. I-Iet is dit jaar met verschillende begrootin- geu een wat vreemde geschiedenis geworden. Niet alleen bij Onderwijs, maar ook bij De fensie en Handel, Nijverheid en Scheepvaart was eigenlijk het wachten op afzonderlijke ontwerpen. De defensie-debatten werden on belangrijk door de komende gedachtenwisse- ling over het Weerfonds en de afdoening van de handelszaken verkregen een niet zeer boeiend karakter door het feit, dat straks de plannen omtrent de industriefinanciering aan het oordeel der Kamer zullen worden onder worpen en daarbij de hoofdlijnen van 's minis ters beleid het best bespreking vindt. Natuurlijk waren de deliberatiën over han del, nijverheid en scheepvaart niet heelemaa) onbelangrijk. Er werd krachtig om steun voor havens, middenstand en industrie gevraagd. Er manifesteerde zich op sommige punten op merkelijke eensgezindheid tusschen sprekers van zeer diverse pluimage, want wat te zeg gen van Communistische, Kersteniaansche, Liberale, Katholieke, Vrijzinnige en Christe lijke verdedigers der middenstandsbelangen De minister had aan ruim een uur genoeg om zijn zienswijze uiteen te zetten. Maar de snelle wijze, waarop deze bewindsman pleegt te redevoeren, maakte het mogelijk, tal van zaken soms zelfs uitvoerig te behandelen. Z.Exc. begon met dank te brengen voor de vriendelijke woorden, aan zijn optreden ge wijd en wees er voorts op, dat zijn departe ment overstelpt wordt door werk. Er is een aparte bestelauto noodig om het werk van zijn departement aan- en af te voeren! aldus de minister. Z. Exc. kwam het eerst tot de aangevoch ten splitsing van het departement van Econ. Zaken en wees erop, dat ten slotte alle tak ken van het beheer samenvloeien. Er wordt dan ook kabinets-politiek gevoerd. De instel ling van spr's departement was werkeliik geen „gril"...;.. -laar aanleiding van de klachten over den Econ. Voorlichtingsdienst deelde de bewinds man mee, dat naar verbetering wordt ge streefd. De leden, die voorts om toepassing van de wet nopens ondernemersovereenkom- s.en hadden gevraagd, kregen te hooren, dat de wet geen crisis-materie betreft. Zij beoogt een betere samenwerking een goede ordening noodig voor opbloei van het particuliere in.tiatief. Intusschen worden binnenkort ver zoeken tot verbindend verklaring gepubli ceerd. Echter moet worden gewaakt tegen pc gingen tot machtsmisbruik. oortgaande ging de minister even in op de beschouwingen-Engels (r.k.), aangaande decentralisatie van de industrie. Z. Exc. zag in de denkbeelden zeker veel goeds en zou er z, i aandacht aan besteden. i>3 vragen in verband met de contingentee- n.:g en een mogelijk verhoogd invoerrecht, bracht prof. Gelissen tot de verklaring, dat Wij in de eerste jaren de contingenteeringen n ct zullen kunnen missen. Doch Z. Exc. gaf direct toet, dat het systeem groote nadoelen heeft, waarom in den laatsten tijd de meest- mogelij ke soepelheid werd toegepast en in de toekomst zal worden getracht, de nadeelen te ondervangen. Te dezer zake pleegt de mi nister nog steeds overleg met zijn ambtgenoot van Financiën. Z. Exc. betwistte, dat de con tingenteeringen sterk prijsverhoogend hebben gewerkt. In hoofdzaak dienen zij om abnor- malen invoer tegen te gaan. Als fabrikanten een monopolistische positie bezitten en daar misbruik van willen maken, dan is de Regee- ri.ig paraat. De gezonde concurrentie-prikkel moet niet worden geweerd! Ter zake van de contingenteeringen wordt in de meeste gevall<yi het advies van de be treffende commissie gevolgd. Een overzicht van de gevolgen der contingenteeringspolitiek zal aan de Kamer worden overgelegd. -enigszins uitvoerig ging de bewindsman in op hetgeen dr. Kortenhorst (r.k.) over de clearing-verhouding met Duitschland heeft gezegd Ook in dit opzicht wordt niet anders dan Kabinetspolitiek gevolgd en verschillende schrijfwijze zceven, een tot misverstand aan leiding gevende methode. En er is nog meer... De spelling is niet alleen een zaak van het onderwijs. En daarom kwam de afgevaar digde op vcor een wettelijke regeling van de spelling, want de Kroon mist de bevoegdheid om ten deze bindende regels voor te schrij ven. De heer Tilanus kreeg dat was te ver wachten van vele kanten bijval. Mr. Coops (V.B.), de heer Zijlstra (A.It.) en ir. Feber (R.K.) schaarden zich aan zyn zijde. En weer was het dr. Moller, die in een korte, geestige rede de nieuwe schrijfwijze in bescherming nam. Het verheugde hem, dat de minister geen wijziging wil en de afgevaardigde uitte zijn spijt over de ministericele uitlating be treffende ziel en kern der taal. Laat de be windsman eens betooge.i, waarom b.v. de derde naamval, of de buigings-n tot de kern en ziel der taal behoort? riep de heer Moller uit, verzekerend, dat Z.Exc. zich dan op zeer glad ijs begeeftl En is de voornaamwoorde lijke aanduiding niet een zaak, welke reeds lang een bron van studie uitmaakt? Iedere taal volgt het „beschaafde taalgebruik", aldus ging de afgevaardigde voort. De heer Coops sprak o.a. van „hope", dat is oud-Neder- landsch, maar toen hij gewaagde van terug keer op Marchantsche wegen" bezondigde hij zich aan Hoogduitsch! E.i de minister-zelf schreef in zijn Memorie over „meerdere we gen", zuiver Duitsch! aldus dr. Moller onder gelach. En de afgevaardigde betwistte met stellig heid, dat er een „groeiend verzet" tegen de vieuwe spelling te constatecrcn zou zijn. Wat naderhand eveneens door de heeren Ketelaar (V.D.) en Wijnkoop (Comm.) onderschreven werd. Eerstgenoemde was verbaasd, dat de heer Tilanus om terugkeer van de vrijheid kon vragen. Wat moeten de examinatoren dan doen? Op die manier kunnen allerlei bui tenissige spellingen ingang vinden. De heer Ketelaar zag groote overdrijving. De heer Tilanus had immers gezegd, niet aan het nieuwe te kunnen wennen en dat achtte de heer Ketelaar zeer juist. Wie van zjj zesde jaar af De Vries en Te Winkel heeft geschre ven staat even vreemd te kijken. Maar dat heeft toch niets met de „ziel en kern" van de taal te maken! De afgevaardigde verklaarde de invoering van De V. en Te W. nog te heb ben meegemaakt en ook toen vond men en kele voorschriften „gek"Thans zijn de kinderen al aan de nieuwe schrijfwijze ge wend, de leeraren ditoOver eenige jaren ls iedereen er aan gewoon! Het ministerieele antwoord kan ik thans nog niet vermelden. Veel nieuws zal het over de spelling-kwestie wel niet brengen. Ook de afdoening van het bezuinigingsontwerp ligt nog in het naaste verschiet. Dat de beslissing deze week valt is nog niet zeker. Elen onma tig groot aantal sprekers staat reeds over ge noemde materie ingeschreven. Intusschen kan stellig een onmatig gerekte avond- en nacht zitting heel wat „opruiming" houden! Parlementariër. Binnenland m Neus- o! bórst- verkouden Een weinig Dampo in beide neusgaten geeft terstond ver- i lichting en maakt de luchtwegen vrij Doos 30 Pot 5 O c« Twee weken geleden stond voor de Haar- lemsehe Rechtbank terecht de 44-jarige los- werkman uit Haarlem, die in den nacht van Koninginnedag getracht had zijn vroegere echtgc.ioote met een revolverschot van hel leven te beiooven. De vrouw werd slechts lichl aan den arm gewond. Ondanks de vele be zwarende omstandigheden ontkende verdach te alle schuld, hoewel hij geen deugdelijk alibi kon aanvoeren. Hij was al twee-en-twintig maal veroordeeld. De Officier van Justitie eischte vijf Jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. De verdachte kondigde aan, dat hij onmid dellijk ir. hooger beroep zou gaan. Een ambtenaar ter secretarie van Blyham (Gr.), wonende te Oud-Pekela, werd door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en een Jaar ont- ZONDAG 15 DECEMBER 1935. Hilversum 1, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 6.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Geref. Kerkdienst, Gewijde muziek. 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Lezing. I.20 Orkestconcert en gram.platen. 3.00 Gramofoonplaten. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 6.00 Orgelspel. 6.25 Herv. Kerkdienst. 7.45 Berichten, Causerie. 8.15 KRO-Boys en gramofoonplaten. 9.05 Gramofoonplaten en orkestconcert. 9.55 Pianoduetten. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Orkestconcert. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. II.00—11.30 Esperanto. Hilversum II, 301 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 0.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten, Causerie. 9.30 Orgelspel. 10.C0 Lezing, Gramofoonplaten en voordracht. 10.45 Hollandsch Strijkkwartet. 11.15 Lezing. 11.30 Vervo.g van 10.45. 12.00 Renova-kwintet. 12.50 Causerie. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Eoekbesprcking. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.00 Piano-recital. 3.30 Omroeporkèst en solisten. 4.30 Gramofoonplaten. Sportnieuws. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Sportuitzending, gramofoonplaten. 6.00 Lezing. 6 "0 6 *5 Herv. Kerkdienst. 8.00 Rer'chte-». 8 5 Hove.ee Lajos' orkest en solisten. 9 "1 Parser1". o en r>ad'o-.Toumaal. 9/5 0->cert"ebouw-orkest, koor en solisten. 19/5 Tp.^ofoonplaten. II.1012.00 De AVRO-Decibels m.m.v soliste. MAANDAG 16 DECEMBER 1935. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 Gramofoonmuzieli. 12.15 Amsterdamsch Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 2.453.15 Voor de keuken. 3.30 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Vioolrecital met pianobegeleiding. 6.30 Vragenuur. 7.00 Eerichten en reportage. Vragenuur. 8.C0 Berichten. 8.05 Chr. Oratoriumvereenlging m.m.v. solis ten. 9.35 Causerie. 10.05 Berichten. 10.1011.30 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVItO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Jetty Cantoris ensemble. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Vervolg Ensemble. 11.00 Orgel en viola. 12.00 Cantabile-orkest en gramofoonmuziek, 2.00 Pianorecital. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Voordracht. 3.30 Gramofoonplaten. 4.CO Zang en piano. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 De Oetophonikers. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Causerieën. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Omroeporkest en solisten. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. DINSDAG 17 DECEMBER 1935. Hilversum 1, 1675 m. KRO-uitzcnding. 4005.10 II1RO. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. I.15 Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 HIKO. 5.10 Gramofoonplaten en schlagermuziek. 6.15 Orkestconcert. 6.40 Lezingen. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Eerichten. 8.05 Orkestconcert en lezing. 8.35 Causerie. 8.40 Symphonieconcert. 9.30 Sport. 9.45 KRO-Troubadours. 10.30 Berichten. 103512.00 Gramofoonplaten. Hilversum U, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding, gewijde muziek. 10.30 Ensemble Rentmeester. II.00 RVU. Causerie. 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.30 Omroeporkest. 2.00 Gevarieerd programma. 3.00 Kniples. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kindeven. 5.30 VPRO. Bijbelvertelling. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Schaakpraatje. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.05 Concertgebouw-orkest en solisten. 8.50 Radiotooneel. 9.40 Omroeporkest en solisten, 10.25 Bridgeies. 11.00 Berichten. 11.10 Gramofoonplaten. 11.1512.00 Dansmuziek. (Zie de bizonderheden op pagina 9 van dit blad) zegging uit de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte had onder Zuid broek met een door hem bestuurde auto een wielrijder aangereden, die zoo ernstig werd gewond, dat hij spoedig overleed. Straffen van een tot vijf Jaar. De Bossche Rechtbank deed Donderdag uit spraak in de Ossche strafzaken, die op 28 Novn, ber behandeld werden. Een 47-lange koopman uit Heesch, wien .en .asie *aa gelegd oplichting van de N.V. Arnhemrch# Verzekering Maatschappij voor J 375 en net doen van een valsche aangifte van inbraak op 23 April 1931 en tegen wien het O. M. één jaar gevangenisstraf eischte. f/erd veroordeeld tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Wegens inbraken te Oss in 1932 bij A. van Hal en C. van Orsouw, werd een 20-jarige jongeman veroordeeld tot één jaar voorwaar- delijh r.itt een p Ocliyd va,, drie jaar. De eisch was één jaar voor.'i aai cf-jk. Wegens dezelfde inbreken en de Inbraken oij H. Zwiers te Os* tn Feb/uari 1930 werd een 29 jarige Ossenaar tot éen jaar gevange nisstraf veroordeeld (de eisch was twee jaar), terwijl een 28-jarige Ossenaar tot zes maan den gevangenisstraf mei aftrek van voorarrest werd veroordeelt' (eisch één jaar). De rechtbank veroordeelde wegens den roof moord te Nistelrode in 1930 een 37-jarigen Os- schen arbeide; tot twee jaar gevangenisstraf (eisch drie jaar); een 31-jarigen Ossenaar tot twee jaar en zes maanden (eisch vier jaar) en een 48-jar.gen gedetineerden landbouwer tot vijf jaar (eisch acht jaar). Eten 32-jarig bendelid werd wegens den roofoverval te Geffen op 1 Januari 1929 ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch drie jaar). Tezake van den roofoverval te Heesch in December 1933 werd een 36-jarige man ver oordeeld tot -wee jaar gevangenisstraf (eisch drie jaar); zijn 58-jarige helper wegens me deplichtigheid aan dezen roofoverval tot vyf v\jf jaar (eisch zes jaar) en een 25-jarige jongeman wegens medeplichtigheid, bij ver stek tot vier jaar gevangenisstraf (eisch zes jaar). Een 36-jarige man, wien uitlokking tot brandstichting in Mei 1932 te Oss ten laste was gelegd, werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorar rest de eisch was anderhalf Jaar gevange nisstraf). Een 29-jarige arbeider werd eveneens we gens uitlokking tot brandstichting veroor deeld tot twee Jaar gevangenisstraf met af- rek van het voorarrest (de eisch was twee en een half jaar gevangenisstraf). Eten goen-georganiseerde bende. Het was den Duitschen douane-ambtenaren lang bekend, dat in de omgeving van Twist- stede, een Duitsch plaatsje, een smokkelcom- plot bestona. Op groote schaal werden hier landbouwproducten van Nederland naar Duitschland gesmokkeld. De boerderijen van enkele leden van de -mokkelbende liggen op enkele honderder. meters afstand van de grens, terwijl de hofsteden niet het front naar Duitschland liggen en het land voor de boer derijen geheel open ligt. Daardoor konden de smokkelaars steeds de ambtenaren zien aan komen en dan voorzorgsmaatregelen nemen, om ontdekking van de smokkelarij te vermij den. Toen bleek, dat het onmogelijk was om de bende te ontmaskeren, werc' assistentie o.m. door de douane uit Dusseldorf verleend. Het gelukte toen den ambtnaren vier personen, w.o. twee uit het Noord-Limburgsche dorp Wellerlooi aan te houden, terwyi zij goeae- ren over de grens brac.iten. Op een hunner werd een boekje bevonden, waarin de namen van de andere smokkelaars genoteerd waren. Men kon ton overgaan tot de arrestatie van zes smokkelaars, die de boerderijen aan de grens bewoonden. Een tiental stona te Kleef terecht. In ver band met de vijandige houding, die de smok kelaars hadden aangenomen tegenover ie ambtenaren, werden zware straffen uitgespro ken. De man, bij wien het boekje was gevon den, werd veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf en 13000 mark boete. Drie anderen kregen leder negen maanden en 5000 mark boete. Een vijfde persoon kreeg zes maanden, terwijl de overig vijf leden der bende ieder vijf maanden gevangenisstraf kregen en bo vendien enkele duizenden marken boete. Eten jaar gevangenisstraf voor mnketbakker. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde Donderdagmorgen een 28-jarigen banketbak ker uit Bloemendaal, die veertien dagen ge leden terecht had gestaan omdat hij In den avond van 19 September in zijn woning aan den Bloemendaalschenweg te Bloemendaal had brand gesticht tengevolge waarvan de bovenverdieping geheel uitbrandde en de be lendende perceelen groot gevaar liepen, tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van preventief. De officier van justitie had een jaar en zes maanden gcëischt. INBRAAK LM VILLA. Toen de bewoners va., een perceel te Bla- ricum afwezig wa'en, heben inbrekers zich vermoedelijk in den nacht van Woensdag op Donderdag toegang tot d villa weten te ver schaffen door verbreking van een ruitje in de keuken. Het dienstmeisje dat s morgens in de villa kwam, ontdekte dat er was inge broken. In d» villa heerschte een chaotische toestand. De inbrekers hebben alle kamers en kasten doorzocht. Enkele kasten werden zelfs met een beitel geforceerd. Of er veel vermist wordt, 1. thans nog niet bekend. Donderdagmiddag is de 39-jarige P. van Dijk uit St. Jacobiparochie, die behulpzaam was bij het snoeien van boomen door een val lenden tak getroffen. De man werd dardoor zwaar gewond, aan de gevolgen waarvan hij cenlge oogenblikken later overleed. Hij laat een vrouw met acht kinderen na. Woensdagavond is te Amsterdam een treu« rig ongeluk gebeurd, waarbij een 63-jarige man om het leven is gekomen. De oude heer, wonende op het Voltaplein wilde nml. nog in een bus van lijn K stap pen toen deze reeds even in beweging was. Met het gevolg, dat de man viel, door het spatbord gegrepen en onder de achterwielen geslingerd werd. Hfl werd overreden en onmiddellijk gedood. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft te recht gestaan een 18-jarige Duitscher, ü.o door de rechtbank te Arnhem was veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf en daar- tegen In hooger beroep was gekomen. Ver dachte had zich destijds toegang verschaft tot een winkel aan de Rijnstraat te Arnhem, jyaar hij den zoon van den winkelier, die te bed lag, heeft /astgebonden en bedreigd, en vervolgens eenig geld heeft gestolen. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd. 1 Een 42-jarige schoenmaker te Hengelo (O.) die iemand met een mes een ernstige steek in den rug had toegebracht, is door de recht bank te Almelo veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De veroordeelde en de offi cier van Justitie kwamen in hooger beroep Het gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis bevestigd. De hevige regenval gedurende de laatste weken, benevens de groote toevoer van pol derwater uit de Belgische grensstreek is oor zaak van den zeer hoogen waterstand in Zecuwsch-Vlaanderen. Groote oppervlakten weiland zijn door het watei overstroomd. Verschillende kreeken staan tegevolge van het vele polderwater ver buiten hun beddin gen. Het laat zich aanzien dat het waterpeil in de eerstvolgende dagen nog zal stijgen. Buitenland. In 1929 waren er in de Ver. Staten zoo lezen wy m de Daily Telegraph 38 menschen die een Jaarinkomen hadden van meer dan 5,000,000. Thans (bedoeld is in 1934) is er nóg slechts één. Er waren in 1929 honderden Amerikanen met een jaarinkomen van over 1000000. Thans zijn er nog maar 32 zulke gelukkigen. Er waren in het jaar 1934 vier lieden met een inkomen van tusschen de 1% en 2 mil- lloen dollar en een tusschen de 3000000 en 4000000. Lord Astor en majoor J. J. Astor hebben een voorloop.g succes behaald met een pro ces dat zij gedurende 10 jaar hebben ge voerd tegen den Amerikaanschen belasting- lnner. Men had de Astors maar eventjes 10,000.000 te veel aan successierechten laten betalen. De Astors zijn nu in hoogste instantie in het gelijk gesteld. De Amerikaansche regeering had er op aangedrongen, dat de zaak niet verder zeti gaan, maar het Opperste Gerechtshof van de Unie heeft beslist, dat er een nieuwe be handeling van de zaak moet plaats vinden. Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtin"en

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2