Jiocti tyot Jicd zot Het vredesvoorstel gepubliceerd, Sanctierapport der experts aanvaard. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 1935- Gebiedsruil voorgesteld, evenals zones van economische expansie en grensrectificaties Ua/rC M*0MAUt Zal Mussolini tegenvoorstel^ doen. De Negus wil niet wijken voor geweld Verontwaardiging te Londen. De toestand aan d fronten De mogelijkheden van de procedure. De sancties. De Neges eert Roode Kruis en zending. De vlootconferenue. De grondwet van 1923 in Egypie herneld China en Japan. De Jersche reoeeiing stelt af- schaffing van den Senaat voor. Het Volkenbondssecretariaat heeft gisterenavond den tekst van het Zondag te i'arya door Laval en Hoare opgestelde vredesplan openbaar gemaakt. Tegelijker tijd is openbaarheid gegeven aan den bege leidenden brief, dien Laval en Eden giste ren tot den secretaris-generaal van den Volkenbond hebben gericht. Deze brief en de tekst van het vredesplan zijn gisteren niet slechts aan de leden van den Volken bondsraad, maar aan alle Volkenbonds staten toegezonden. Het op 10 December naar de Fransche en Britsche gezanten te Rome en te Addis Abeba gezonden document, dat dezen daarna aan de Italiaansche en Abessinische regeering hebben overhandigd, luidt als volgt: Grondslagen voor een vriendschap pelijke regeling van het Italiaansch- Abessinisch geschil, 1. Gebiedsruilen. De Engelsche regeering en de Fransche re geering zijn het eens, om aan de Abessinische regeering aan te hevelen toe te stemmen in den volgenden ruil van grondgebied met Italië: a. Tigré. Afstand aan Italië van Oostelijk Tigré, be grensd ten Zuiden door de rivier de Gheva en ten Westen door een lijn Noord—Zuid, loopen- de tusschen het aan Abessinië blijvende Ak- sosm en het aan Italië komende Adoea. b. Grensrectificatie tusschen het land der Vanakils en Eritreawaarbij ten Zuiden van de grenslijn Aoessa zal gelaten worden en zulk een uitgestrektheid van Eritreesch gebied, als noodzakelijk is om aan Abessinië den toegang tot de zee te geven, zooals verder zal worden aangeduid. c. Grensrectificatie tusschen Ogadenen en Italiaansch Somaliland. Uitgaande van het punt, waarop de grenzen van Abessinië, Kenya en Italiaansch Somaliland samenvallen, zou de nieuwe Italiaansch-Abessinische grenslijn zich volgens een algemeene lijn Noord-Oost richten en daarbij afsnijden de Webbe Sjebeli te Iddi- dolé, verder Gorrahei ten Oosten laten, Wa- randab ten Westen, terwijl deze Italiaansch- Abessinische grenslijn de grens van Britsch Somaliland zou ontmoeten daar waar deze den 45sten graad ten Zuiden kruist. De rechten toebehoorende aan de stammen van Britsch-Somaliland voor het gebruik der weiden en bronnen, die in de gebieden liggen, welke door deze grensafbakenlng aan Italië worden toegekend, zullen gewaarborgd moe ten blijven. d. Abessinië zal in vol eigendom krijgen een uitweg aan de zee. Deze uitweg zal het best kunnen worden verkregen, indien Italië zou toestemmen in den afstand aan Abessinië van de haven van Assah en van een stuk grond gebied, dat toegang tot deze haven geeft langs de Noordelijke grens van Franscb-Somaliland. De Engelsche regeering en de Fransche regee ring zullen er naar streven, van de Abessini sche regeering waarborgen te verkrijgen over de naleving in het door Abessinië verkregen gebied van de op Abessinië rustende verplich tingen inzake de slavernij en den wapenhandel. 2. Zonen van economische expansie en be volking. De Engelsche regeering en de Fransche regeering zullen hun invloed te Addis Abeba en te Genève aanwenden om bij den keizer van Abessinië te doen aannemen en door den Vol kenbond te doen goedkeuren de vorming In Zuid-Abessinië van een voor Italië gereser veerde zone voor economische expansie en be volking. De grenzen van deze zone zouden zijn in het Oosten de gerectificeerde grens tusschen Abessinië en Italiaansch Somaliland, in het Noorden de achtste breedtegraad, in het Wes ten de 35ste graad ten Zuiden, in het Zuiden de grens tusschen Abessinië en Kenya. Binnen deze zone, die een integreerend deel zal vor men van Abessinië, zal Italië uitsluitend eco nomische rechten genieten, die bestuurd zou den kunnen worden door een geprivilegeerde maatschappij, of door een andere soortgelijke organisatie, aan wie het eigendomsrecht van onbewoonde gebieden en het monopolie van de mjjn- en boschexploitatie toegekend zal wor den, onder inachtneming echter van de ver kregen rechten van inboorlingen en vreemde lingen. Deze organisatie zou verplicht zijn, bij te dragen tot de economische ontwikkeling van bet land en een gedeelte van haar inkom sten besteden aan de sociale uitgaven ten gunste van de inboorlingenbevolking. Het toezicht op het Abessinische bestuur in deze zone zou moeten worden geoefend onder de souvereiniteit van den keizer van Abessinië door de bij het plan van bijstand van de Raads- commisie van vijf van den Volkenbond voor gestelde diensten. Italië zou een overheerschend doch niet een exclusief aandeel in deze dien sten verkrijgen, die onder de directe leiding zouden moeten staan van een van de voor naamste raadslieden, die aan de centrale regee ring van Abessinië verbonden zullen worden. Deze voornaamste raadsman, die van Italiaan sche nationaliteit zou kunnen zijn, zou de hel per worden voor de desbetreffende quaestie van den hoofdraadsman, die door den Volken bond zal worden aangewezen om den keizer van Abessinië bij te staan. Deze hoofdraadsman zal geen onderdaan mogen zijn van een van de mogendheden, die aan Abessinië grenzen. De organen van het plan van bijstand moeten het als een van hun voornaamste plichten beschouwen, de veilig heid van de Italiaansche ondernemingen, zoo wel in de hoofdstad van Abessinië als in de geresserveerde zone, te verzekeren. De Fransche regeering en de Engelsche regeering zijn volkomen bereid er naar te streven te verzekeren, dat deze organisatie, waarvan de détails door den Volkenbond zullen moeten worden uitgewerkt, de belangen van Italië in deze streek zaï waarborgen. - - 8BR8FRA c De stippellijn geeft aan het gebied waar Italië zones van economische exoansie en bevolking zou krijgen. De zware lijnen geven het gebied aan, dat Abessinië aan Italië af zou moeten staan. Men geloofd, dat hjj tijd tracht te winnen. De ro| van het Vaticaan. Rome, Donderdag. Het ziet er naar uit, dat Mussolini niet van plan is, zich te haasten met het beantwoorden der Parjjsche bemiddelingsvoorstellen, die hem gisteren door de Britsche en Fransche ambassadeurs zijn overhandigd. Vermoedelijk zal hij tegelijkertijd met het aanvaarden van de voorstellen als een basis voor onderhandelingen tegenvoorstellen doen, die veel verder gaan dan de Parijsche. De indruk bestaat in zekere kringen, dat de Duce zich voorstelt, zooveel mogelijk te profiteeren van wat men de verslapping van Engelands houding noemt. Hij zal veel meer vragen, zoo zegt men, dan hij ook maar in de verste verte denkt te krijgen. Hoewel men algemeen aanneemt, dat hij den inhoud der voorstellen, waarover thans onderhandeld moet worden, reeds van buiten kende, kan de Duce, indien hrj zich daartoe geroepen voelt, tijd winnen om de Volkenbondsproce- dure zoo lang mogelijk op te houden. Hij kan dat bijvoorbeeld bewerken door het vragen van toelichting aan de ambassadeurs van En geland en Frankrijk. Tot dusverre bestudeert hij de voorstellen echter „met welwillendheid en met volle belangstelling", zooals een ver tegenwoordiger der regeering mededeelde. Men verwacht, dat het wel eenige dagen zal duren, alvorens het dictatoriale „ja", „neen" of „misschien" zal worden uitgespro ken. Het optimisme in Italiaansche kringen is stijgende, nu Engeland, zooals men dat hier noemt, zyn tegenstand heeft opgegeven. Van officieele zijde heeft men de pers echter ge waarschuwd, niet al te optimistisch te zjn, omdat daardoor de zaken alleen maar inge wikkelder zouden kunnen worden. Men verwacht, dat Genève slechts door middel van de Engelsche en Fransche ambas sadeurs te Rome in kennis zal worden ge steld van het Italiaansche antwoord, want hier wordt nog steeds met nadruk verklaard, dat de voorstellen afkomstig zijn van de Fransche en En~e>che regeeringen en niet van den Volkenbond. Intusschen acht men het steeds waarschijn lijker dat het Vaticaan zijn rol zal gaan spelen. Het is algemeen bekend, dat de Paus wel zóó gesteld is op het zien eindigen van den oorlog in Oost-Afrika, dat hij zijn invloed vrijwel in deze richting zal uitoefenen. Verscheidene welingelichte prelaten hebben openlijk verklaard, dat men zich ernstig be zorgd maakte over het dreigende spook van een petroleum-embargo, en dat de Paus alles in het werk stellen om een dergelijk embargo te verhinderen. De aanwezigheid van een Pauselijk nuntius te Genève zou ook in die richting wijzen. De Italianen bekommeren zich niet in het minst om de categorische verwerping der Parijsche voorstellen door Addis Abeba. Zij beschouwen dit a's een feit in hun voordeel, omdat daaruit de onredelijkheid van den Ne gus zou blijken. Naar Reuter nog eens uit Dessié meldt, verwerpt de negus met beslistheid het Fransch- Britsche voorstel. Hij verklaarde aan den ver tegenwoordiger van Havas: De Abessijnsche regeering herinnert aan haar vroegere verklaringen, o. a. die van 8 October, waarin zij zegt, dat Abessinië nooit den oorlog heeft gewild, en thans ook geen oorlog wil, doch zyn grondge bied moet verdedigen, dat Italië heeft geschonden. Op de conferentie te Parijs heeft Abessinië zich bereid verklaard tot alle concessies, die in overeenstemming te brengen zouden zijn met zijn waardigheid, teneinde een Italiaanschen aanval te ver mijden, en Diettemin is deze aanval gedaan. Wy kunnen niet wijken voor geweld, dat wy nooit uitgelokt hebben, want dit zou een premie voor den aanvaller be- teekenen. Het bekend worden van de Franseh-Britsche vredesvoorstellen heeft te Londen in politieke kringen meer verontwaardiging dan verbazing gewekt. De gedachie werd geopperd, dat het lek te Parijs een moedwillige daad is geweest om de Britsche regeering te verplichten, zich aan de vredesvoorstellen, die mede door Hoai e waren opgesteld, te houden. Verder wordt, naar het schijnt, niet ten onrechte, gezegd, dat de Britsche regeering wijzer had gehan deld, sir Samuel Hoare te désavoueeren, dan de verantwoordelijkheid voor de voorstellen mede op zich te nemen. Algemeen beschouwt men de houding van de Abessinische regeering als zeer waardig j en juist, omdat zij het oordeel van de geheele Volkenbondsvergadering vraagt en niet van een commissie of van den Volkenbondsraad. Het is niet te ontkennen, dat de Parijsche voorstellen reeds een zekeren invloed uit oefenen op de ontwikkeling van den eigen lijken oorlog in Abessinië. Van de fronten komen in het geheel geen berichten meer. De negus heeft Donderdag van Dessié uit, per vliegtuig een inspectietocht gemaakt langs de Abessijnsche linies in het Noorden en is daarna weer te Dessié teruggekeerd. Over een teruggaan van den negus naar Addis Abeba is nog niets bekend en men neemt te Addis Abeba aan, dat dit ook niet zal gebeuren. Wel zou de negus zijn vertrek naar het front, in verband met de vredes voorstellen, nog eenigen tijd willen uitstellen. Van de verwachtingen van een groot Ita liaansch offensief, zoodra maarschalk Bado- glio het oppercommando zou hebben overge nomen, is niet veel terecht gekomen en het is dan ook waarschijnlijk, dat men Badoglio, die den naam heeft een groot organisator te zijn, vooral naar Abessinië heeft laten gaan, om de organisatie van het vervoer van het achterland naar de voorste linies en wellicht ook reeds van de kwesties van bestuur van het bezette gebied, te regelen. Eerst als van het bezette gebied een volkomen veilige basis zou vormen voor verdere operaties, zou men hier eventueel aan beginnen. De uitlating van Badoglio tegen een vertegenwoordiger van de Intransigeant, wijst vooralsnog niet op een uiterst gemakkelijk verloopen van deze orga nisatie. Van Abessijnsche zijde komen berichten binnen over epidemieën onder de Italiaansche troepen aan het Zuidelijk front. Het aantal zieken zou, volgens deze berichten, zeer groot zijn. Naar te Genève verluidt, verwacht men het bijeenkomen van den Volkenbondsraad voor Dinsdag of Woensdag in de volgende week. In dien tusschentijd zullen de Parysci e voorstel len worden toegezonden aan de leden van den Raad. Men is te Genève van meening, dat de Raad twee wegen zal kunnen kiezen, nadat de antwoorden van Italië en Abessinië zyn binnengekomen. Als beide partyen de voor stellen van de hand wijzen, verwacht men dat de Raad verdere behandeling er van achter wege zal laten en indien een van de partyen nieL in de voorstellen mocht treden, zal naar men aanneemt de Volkenbondsraad ze t rachten te wijzigen en opnieuw naar de beide partijen toezenden. In den tusschentijd zal de commissie van achttien doorgaan de werking van de sanctie- maatregelen te controleeren en de mogelijk heden om de sanctiemaa' regelen uit te brei en bestudeeren. Reuter meldt nader uit Genève, dat de Parij sche voorstellen vandaag aan de leden van den Volkenbondsraad toegezonden zullen women. Eventueel zullen zjj dan tevens gepubliceerd worden. Te Genève is nog geen enkele officieele meiedeeling ontvangen van de partijen, hoe hun houding ten opzichte van de voorstellen zal zyn. Zuid-Slavlë's verzoek om compen satie lijdt schipbreuk. De ZuiJ-Slaviücae oeconom.sche comm.ss.e die moet trachten compensaties ie verkrijgen voor de groote nadeelen, toe voor dit ianu uit de toepassing der sancties voortvloeien, is dezer dagen ie Londen ea Parijs aangekomen. De commissie heeft in ote beioe hoofds.e_en laten we. en, dat Zuid-Slavië tenminste 50 pet. moet terugkrijgen van wat het in Italië aan afzetgebied heeft verloren, wil zulks een gun- stigen invloed hebben op de hierdoor onts.ane werkloosheid. Reuter verneemt echter uit goede bron, dat de besprekingen te Londen en Parijs geen resultaat hebben opgeleverd en dat üe com missie op het punt s.aat terug te keeren. De regeering heeft intusschen groote moeilijkhe den met de betrokken kringen uit nijverheid en handel, temeer daar de oppositie vierkant stelling heeft genomen tegen de sancties. Eenvoudig feest in romantische omgeving. (Van onzen specialen correspondent Stuart Emeny) Dessie, Vrijdag. De Keizer gaf gister avond een feest ter eere van het Roode Kruis- personeel en de te Dessie verbljjfhoudende zendelingen, voorzoover zij zooals men er hier bitter aan toevoegt het Italiaansche luchtbombardement van de vorige week heb ben overleefd. Het feest werd gevierd in een omgeving van bergtoppen, die romantisch stemden. Overdag is het tijdelijk paleis van den keizer niet meer dan een aantal vervallen gebouwen met ver weerde daken, maar het maanlicht doet ook in Abessinië wonderen en maakt het paleis tot een middeleeuwsch kasteel. Donkere gestalten wezen ons den weg bij 't licht van een aantal fakkels, terwijl wij het steile bergpad naar het paleis opklommen. Hier en daar passeerden wij plaatsen, waar de muur van het paleis was afgebroken. Schild wachten, die in het halfduister een onwezen- lijken indruk maakten, salueerden zwijgend, toen wij voorbij gingen. In het paleis zelf werd de illusie der Middel eeuwen wel wat op den achtergrond gedron gen.. De muren waren behangen met Ja- pansche platen; er stonden overal moderne meubelen, waarmede de petroleumlampen, die voor de verlichting moesten zorg dragen, wel een eigenaardig contrast vormden. De keizer, die in uniform was, en de gasten, wier kleeding varieerde van khaki sportjek- kers tot pull-overs, gebruikten tezamen een eenvoudig Europeesch maal. Eenvoudig, omdat dat past bij de omstandigheden, waarin het land verkeert. Intusschen zijn de Abessijnen er nog in het geheel niet van overtuigd, dat de Italianen niet opzettelijk hospitalen en ziekenhuizen bombardeeren. Thans doet he t gerucht de ronde, dat een Italiaansch vliegtuig een ziekenhuis in Danakil heeft gebombardeerd. Men vertelt er bij, dat al het dienstdoende personeel en ook de patiënten om het leven zijn gekomen. Dit gerucht is overigens niet bevestigd. Gisteren zijn drie Italiaansche vliegtuigen bij het verrichten van een verkenningsvlucht doorgedrongen tot ten zuiden van Dessie. Het i eskader heeft evenwel geen bommen ge worpen. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P. (Gk-0100) DE DESKUNDIGENCOMMISSIE VOOR HET TOEZICHT OP DE TOEPASSING DER OVEREENGEKOMEN SANCTIE MAATREGELEN TEGEN ITALIË. Haar rapport aan de commissie van 18. De deskundigen- commissie voor het toe zicht op de toepassing der sanctiemaatregelen tegen Italië heeft gister onder voorzitterschap van den Zweedschen gedelegeerde Westman haar taak voorloopig ten einde gebracht, met de aanneming van haar rapport aan de com missie van 18. Het rapport verklaart dat van de 56 niet tot de strijdende partijen behoorende volken bondsstaten vier, n.1. Albanië, Hongarije, Oostenrijk en Paraguay medegedeeld, hebben niet aan de sancties te zullen meedoen, ter wijl de andere 52 volkenbondsstaten allen ver klaard hebben de overeengekomen sanctie maatregelen te zullen toepassen. Behlave Venezuela, waar het invoerverbod van Itali aansche waren en het uitvoerverbod voor be paalde grondstoffen en producten naar Italië nog slechts in studie is, en behalve Zwitser land, dat zooals bekend het invoerverbod niet heeft aanvaard. In de overgroote meerderheid der staten zijn de sanctiemaatregelen ook reeds in wer king getreden, doch in enkele Zuid-Ameri- kaansche staten moet nog de parlementaire goedkeuring voor bepaalde sanctiemaat regelen worden afgewacht. Een desbetref fend wetsontwerp is echter in de meeste dier landen reeds bij het parlement ingediend. De sancties zijn op het oogenblik in den volgenden omvang in werking. Het verbod van uitvoer van wapenen naar Italië in 50 staten, de financieele boyot in 47 staten, het verbod van invoer van Italiaansche waren in 3 (43) staten, het verbod van den uitvoer van bepaalde grondstoffen en producten naar Italië in 45 staten. Het geheele rapport vestigt den indruk, dat de 52 staten die verklaard heben het Volkeu- bondsverdrag te willen eerbiedingen, hun woord hebben gestand gedaan en dat zij ondanks oeconomi3che en financieele offers, die de toepasing der sanctiemaatregelen van alle staten in meer of mindere mate worden gevergt, zich met zeldzamen spoed en nauw keurigheid van hun verplichtingen jegens den Volkenbond hebben gekweten. Japan wil Engeland superioriteit toestaan. Naar het A.N.P. uit Londen verneemt, heeft de Japansche delegatie ter vlootconferentie te kennen gegeven, dat Japan bereid is Groot Britannië superioriteit ter zee toe te staan, indien het even sterke maritieme strijd krachten zal mogen hebben als de Vereenigde Staten. Admiraal Qsami Nagano zeide, dat wan neer de Japansche mccning zou zijn goedge keurd, de conferentie de kwetsbaarheid en de verschillende behoeften aan veiligheid van iedere mogendheid zou kunnen bestudeeren en dat in dat verband dan kleine wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht. Men interpreteert de verklaring van oogt, waarbij de vloten van Japan en Ver eenigde Staten even groot zouden zijn, terwijl Groot Britannië dan een hoogere tonnemaat zou mogen hebben. De verhouding der vloot- sterkte zou in dat geval kunnen als 5:4:4. Nagano noemde deze cijfers evenwel niet. Cijfers. Vlootdeskundigen te Tokio zijn van mcening, dat de Japansche delegatie ter vloot conferentie van Londen der conferentie defi nitieve cijfers zal voorleggen met betrekking tot de gemeenschappelijke hoogste limiet, doch slechts, wanneer de Japansche plannen voor de gemeenschappelijke hoogste limiet als formule voor ontwapening worden aan vaard. Norman Davis heeft, naar men gelooft, drie bezwaren naar voren gebracht: 1. Aanvaarding van het plan inzake een gemeenschappelijke maximumgrens zou lelden tot een vermeerdering, en niet tot een ver mindering, van den vlootbouw. 2. Het plan houdt in het geheel geen reke ning met de werkelijke vlootbehoeften. 3. De evenwichtstheorie van Washington zou omvergeworpen worden. De Japansche eisch wordt besproken. De vlootconferentie heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat het voorstel van de Japansche delegatie om een gemeenschappelijk maximum vast te stellen, Donderdagmorgen in de conferentie bespro ken is. De gedelegeerden der Ver. Staten, van Australië, Canada, Frankrijk, Engeland, Italië en Zuid-Afrika hebben mededeeling gedaan van hun gezichtspunten ten aanzien van de toelichting, gegeven door den Japanschen ge delegeerde naar aanleiding van het voorstel. De Japansche gedelegeerde zou Vrijdag ant woorden. De volgende zitting van de conferentie werd vastgesteld op Vrijdag half elf. Ondanks de uiteenloopende opvattingen van de verschillende delegaties, krijgt men niet den indruk, dat de conferentie in een „im passe" is geraakt. Marinekr'uigen te Tokio zjjn niet voor het toeslaan aan Engeland van een grootere vloot dan de Japansche. De woordvoerder van het Japansche departe ment van marine heeft verklaard, dat de aan spraken die Engeland op een grootere marine dan Japan heeft, zijn gebaseerd <>p het (e t, dat het Uritsche Kijk gemakkelijker verwondbaar is dan andere rijken. Daartegenover wilde de woord voerder er op wijzen, dat Engeland ook groottre faciliteiien bezit, wat het houwen van oorlogs schepen betreft, dan andere maritieme staten Den laatsten tijd was Engeland in dat opzicht zeer vooruitgegaan, terwijl de toeneming van de oper.itieradius van de oorlogsschepen in den laatsten lijd het had mogelijk gemaakt de vloot te laten optreden op de verst verwijderde plaatsen en zulks met zeer groote snelheid daar ook de mobiliteit van de vloten zeer was toegenomen. De woordvoerder van het japansche departement legde er de nadruk op, dat japan aan groote gevaren zou zijn blootgelegd, indien aan een mogendheid, die in het verre Oosten steunpunten bezit, werd toegestaan een grooter vloot te be zitten dan Japan zelf Naar Reuter uit Kaïru meldt, heeft de ko ning het besluit tot herstel van de grondwet van 1923, welke in 1930 was afgeschaft, ge- teekend. Dit koninklijk besluit zal vandaag of morgen worden gepubliceerd. De inhoud van de constitutie. De wet van 1923 voorziet in een Senaat van 100 leden allen ouder dan 40 jaar. 60 worden door den koning gekozen, de overigen door het volk volgens een kiesstelsel in 2 trappen. Het Lagerhuis bestaat uit 150 leden ouder dan 30 jaar, gekozen door directe verkiezin gen door alle mannelijke inwoners boven 21 jaar. De meerderheid vormt het kabinet met toestemming van den koning. Beide huizen hebben het recht van initiatief, behalve voor financieele wetten. Het handhaven van Nessim pasja heeft politieke kringen gerust gesteld, die hopen, dat de verzoeningsgezinde geest van de par tijen zal leiden tot herstel van de orde. Koejoean. Een bericht uit Peking meldt, dat Koe joean door de Chineezen Is heroverd. Dat zou dan een tegenslag zijn voor de Mantsjoesch-Japansche belangen. Japan protesteert tegen de anti- autonomistische t tuden tonbewegingen. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de Ja pansche consul te Nanking een waarschuwing tot de Chineesche regeering heeft gericht in verband met de agitatie onder de studen ten tegen de beweging voor autonomie in Noord-Chir.a. De consul verklaarde te vree zen, dat deze agitatie den toestand zou kun nen verergeren en zou kunnen leiden tot een groote anti-Japansche campagne in geheel China. Uit Kanton wordt gemeld, dat daar niet tegenstaande de fele koude meer dan dui zend Chineesche studenten, d.w, vele meisjes studenten, op straat betoogingen hebben ge houden tegen de -.utoncmie in Noord-China. Zij riepen dat e verzet moest worden gebo den aan de Japansche indringers. Ongeregeldheden In het Jangtsc- gebied. Tweehonderdvijftig man Chineesche troe pen, die onder bevel staan van generaal Liang, zouden volgens een bericht van het nieuws agentschap Rengo hebben gemuit en Kwanta, dat ten Noordwesten van Kioekiang ligt, bezet houden. Steeds meer demonstraties tegen de autonomistische beweging. Do demonstraties der Peipingsche studenten tegen de autonomistische beweging in Noord- China vinden overal navolging. o o De Valera heeft aan de Kamer het voor stel voorgelegd om den Senaat af te schaffen en te bepalen, dat het parlement voortaan uit één Kamer zal bestaan. Het voorstel aangenomen. Nader meldt Reuter, dat de Dail het voor stel tot afschaffing van den Senaat met 76 tegen 52 stemmen heeft aangenomen. 14 December. Men hoeft warempel niet te zeggen, dat onze restaurateurs tekort schieten in initiatief! Nee, de fut zit er nog wel in. Daar is bijv. de „Noenzaal" in Den Haag, we lijken nu ineens wel Italianen, met onze krampachtige vertaling van „Lunchroom" die iets hééi aparts, iets héél origineels bedacht heeft op het gebied van de lunch (Hollandsche: luns). Let op, pro fiteert van de gelegenheid". De noenzaal kondigt aan, dat zij levert een: Bank Lunch 50 cent. Bestaande uit: kop koffie, huzarensla, broodje met boter, Enfin, de typische banklunch. Handels Lunch d. 45 cent. Gelijk voor de hand ligt, bestaat deze uit: een kop kof fie toevallig net als van de bank sar dines en 2 lunch broodjes. Zaken Lunch, 45 cent: Kop koffie, natuurlijk een spiegelei, en 2 lunchbroodjes. Steno Lunch h 40 cent; wat zou dit anders zijn dan: kop koffie, gelegd broodje en krentenbroodje? Type Lunch k 30 cent. U begrijpt het al: kop koffie en Holl. of Leidsche houtsnip. En ten slotte. Giro Lunch fi, 35 cent. Ieder die Iets van het girowezen weet, begrijpt dat dit twaalfuurtje bestaat uit: een kop chocola, broodje me koek en krentenbroodje. Niet pikant, maar wel zeer wee. Wat in deze lijst treft is de serie zeer raak getroffen namen, die evenzooveel goede typeeringen zyn. Het moet een aardige sport zijn voor een concurrent, de reeks voort te zetten: Telefoon Lunch: een broodje (ge smeerd) en een broodje (ongesmeerd), met koffie, 0.60. Stencil Lunch: koffie, croquet, en 2 krakelingen, 0.45. Rekenmachine Lunch: 1 kop ca cao, 1 krentenbroodje, 2 stukjes snijkoek 0.40. Copiëerboek Lunch: 1 kop bouillon, 2 sneetjes roggebrood, 1 appelflap, 0.35. Lijmpot Lunch: 1 glas melk, een broodje met zuren haring 0.20. Boekhoud Lunch: een boterham met ham, een boterham met rookvleesch, 1 kop thee, 0.25. Waarop weer een ander poëtischer wordt en komt met L e n t e-L unch, Z o m e r-, Herfst- en Wint"r-Lunch, resp. voor broodjes met Geldersche-, lever-, bloed- en cervelaatworst. Waarna een ondernemer met gevoel voor politiek en stijl, indachtig de benamingen van de traditioneele Fransche keuken, voor den dag zal komen met een: Tartini Laval (plakjes koud ei). Slice Sir Samuel Hoare (boter ham met tomaat en komkommer). Mussolini Boterham (rauw gehakt) Enzoovoort. Wie weet, waar crisisphantasie ons nog zal brengen Uitvoerverbod voor petroleum blijft rusten De Commissie van Achttien is vandaag weer bijeen geweest onder voorzitterschap van De Vasconcellos, die bij de opening der vergadering kon mededeelen, dat de finan cieele en economische sancties thans ook in Bolivia en in Peru in werking zijn getreden, zoodat de gisteren meegedeelde cijfers over de landen, waar de sanctiemaatregelen wor den toegepast, nog met twee kunnen worden vermeerderd. De Commissie van Achttien besprak hier op het rapport van de deskundigencommics'e voor het toezicht op de toepassing van de sanctiemaatregelen tegen Italië. Nadat Westmann hierop nog de groote trekken van het reeds weergegeven rapport had uiteengezet, heeft de Commissie van Achttien op voorstel van De Vasconcêllos zonder verdere discussie het rapport aange nomen, en besloten het aan alle leden der conferentie voor de coördinatie der sanctie maatregelen mee te deelen. WERD BIJNA DOL VAN HOOFDPIJN. Nu Is hjj een ander mensch. Na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, keerde de schrijver van onderstaande brief terug, lijdende aan voortdurende hoofd pijn en constipatie, terwijl hij bovendien veel te zwaar was geworden 102 K.G. Hij zegt,, dat Krusehen hem geheel veranderd heeft. „Ik was te zwaar en mijn geheele gezond heid was ondermijnd. Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en had bo vendien steeds last van constipatie en voelde mij ellendig. Ik woog bijna 102 K.G. Ik begon toen Krusehen Salts te nemen en reeds na 10. 12 dagen voelde ik mij een geheel ander mensch. De constipatie was verdwenen en ik voelde mij jonger en fitter, mjjn hoofdpijnen hielden op. In een maand verminderde mijn gewicht tot 95% K.G., terwijl ik gisteren tot mijn groote vreugde bemerkte, dat mijn ge wicht was gedaald tot 88 K.G. Vanzelfspre kend ben ik van plan met Krusehen door te gaan, nu ik er zooveel baat bij gevonden heb." Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen verontreinigd is. Uit deze afval stoffen ontstaat bovendien het gevaarlijke urinezuur, de oorzaak van de gevreesde rheu- matische pijnen, zooals jicht en ischias. Zorg er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en zorg er tevens voor, dat zij zich niet meer kunnen ophoopen. Er bestaat hiervoor geen beter middel dan de dagelijksche dosis Kru sehen Salts. Niet alleen dat bij regelmatig gebruik in korten tijd de pijnen zullen ver dwijnen, ook Uw geheele gezondheidstoestand zal verbeteren, gij zult U energieker en krachtiger voelen. Een Krusehen kuur maakt U inderdaad jaren jonger. Krusehen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 5 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Adv.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5