m J -m&rvrmiiA Laatste berichten. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND HELOKRSCHP. COURANT VAN êATfa'RDAC. 14 DECEMBER 1935. Brand in leerfabriek. Jongeman zwaar gewond De inbraak te Hilversum Het „vlag-incident" te Amsterdam. Groote actie in Enschedé Voerman en paard gedood Botsing tusschen autobus en wagen Motorrijder gedood. Verduistering bij de Groningsche Orkest Vereeniging. Ernstig ongeluk op het station te hoorn Politiespion voor de rechtbank. De berechting der Ossche misdrijven; Moord. Een aardbeving in Britsch- Ind Vijf tankschepen ingevroren. De koude in Siberië Vrouw door een Tijger verscheurd. Twee hoogleeraren doodgeschoten. Hevige koude in Spanje. Potgevallen in Jogja. 1 Autj-aanrijding op Cuba 1 Eén op de vier Denen is hoofdstedeiirg. Daad van een krankzinnige Voorgewende ongevallen Nog steeds de A'lantique Drie vermiste meisje gevonden. De transatlantische luchtdienst De Nederlandsche Pou-du-Ciel De ondergang van het Belgische verkeersvliegtuig Een D.H. 86 verongelukt. Burgerlijke Stand Doodelijk motor-ongeluk. Dr. Kortenhorst en de delegatie te Berlijn. Motie-Ter Laan verworpen. De nieuwe regeling van de pacht. Begrooting Zuiderzeefonds. Binnenland. Donderdagavond omstreeks half acht wer den cenige voorbijgangers in de hoofdstraat van Dongen, een ontzettende rook gewaar, welke kwam uit de leerfabriek van de N.V. Johan Rompa. Bijna op hetzelfde oogenblik schoten met een doffen knal de vlammen door het dak van het fabrieksgebouw en in een paar minu ten tijds stond het tien meter hooge en onge veer vijftig meter lange perceel in brand. De nieuwe motorbrandspuit der gemeente Dongen, dié voor het eerst dienst deed, was in zeer korten tijd ter plaatse en gaf onmid dellijk met zes stralen water. Het voorste gedeelte van de fabriek brandde geheel uit. Het achterste deel werd behouden door de aanwezigheid van een brandmuur en door het onvermoeide werken der brandweer, die ook de woonhuizen, welke op korten afstand staan, wist te sparen. De oorzaak van den brand is onbekend. De sc.iade wordt door verzekering gedekt. Ongeveer tien arbeiders, die op de fabriek, we.ke op halve kracht draait, werkzaam zijn, kernen door den brand zonder werk, aange zien alle machines zijn vernield. De toestand van den 16-jarigen jongenman die bij een twist op de Egelantiersgracht van zijn pleegvader een messteek in de buikstreek opliep, blijkt veel erger te zijn dan men aan vankelijk vermoedde. De pleegvader is in arrest gehouden. Hy heeft dein steek toegebracht, omdat de jon gen hem in het bijzijn van de agenten voor lafaard uitschold. BERUCHT RECIDIVIST VOOR DE RECHTBANK. In de tweede helft van September werden te Haarlem op verschillende plaatsen in braken gepleegd. Ook werd een poging tot inbraak gedaan Lo recherche legde de hand op een 39-jarigen Amsterdammer, een be rucht recidivist, die al elf maal veroordeeld was. De man bekende zich ook aan deze in braak te hebben schuldig gemaakt. Donderdagmorgen stond hij voor de Haar- lemsche rechtbank terecht. Verdachte bekende. De officier van justitie, eischte een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden. Uitspraak 23 December. In Augustus van het vorige jaar is inge broken in een woning aan den Trompenbur- gerweg te Hilversum. De dieven hadden een grooten buit medegenomen; veel sieraden en een groote hoeveelheid tafelzilver waren uit de tijdelijk onbewoonde villa verdwenen. Drie personen werden gearresteerd. Een chauffeur werd door de Amsterdam- sche Rechtbank wegens diefstal tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een juffrouw werd wegens heling tot zes maanden voorwaardelijk veroordeeld en de rechtbank gelastte een onderzoek naar de geestvermo gens van een derden betrokkene, die even eens wegens heiing van een gedeelte van den buit terecht had gestaan. Eisch tegen leder der beklaagden tien maanden. De rechtbank te Amsterdam behandelde Donderdag het bekende „vlag-incident", dat zich op 20 November j.L in de Amsterdam- sche haven afspeelde. Donderdag stond het viertal, een 28-jarigs smid ten 23-jarige stoffeerder, een 30-jarige lo^-werkman en een 27-jarige havenarbeider terecht. Zij hadden zich te verantwoorden we gens diefstal, subs. zaakbeschaaiging. De officier zeide in zijn requisitoir, dat het vaststaat, dat de vier verdachten dien mid dag in het bootje in de nabijheid van het schip zyn geweest. Het bootje en ook eenige verdachten zijn herkend door de Duitsche zeelieden. Spr. meent, dat hier sprake is van diefstal tezamen en in vereeniglng. Het feit aat hier gepleegd is, het stelen van een vlag van een bevriende natie, is zeer ernstig en ir strijd met de traditioneele gast vrijheid hlc-r te lande. Spr. requireerde tegen ieder der verdach- tien maanden gevangenisstraf. Na ïaadkamer deelt de president mede, dat de verdachten onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. VonruS 24 December a.s. Eind Augustus en begin September 1936 zal gedurende twaalf dagen te Enschedé een grootsch opgezette tentoonstelling worden gehouden op het gebied van nijverheid, handel, landbouw, veeteelt, verkeerswezen en kunst. De bedoeliDg van deze expositie ls om aan geheel Nederland te toonen, dat het onjuist is te denken, dat Twente vrijwel dood is, maar dat in dit nijver gewest de oude energie nog onverzwakt voortleeft, dat alle pogingen in het werk worden gesteld om den ongunst der ttjden zoo goed mogelijk het hoofd te bieden, Gistermiddag omstreeks 1 uur is op den rijksweg Nijmegen—Arnhem, op de grens van de dorpen Bent en Oosterhout, een verkeers ongeluk gebeurd, waarbij een man en een paard werden gedood. Op dat tijdstip reed de ongeveer 45-jarige landbouwer H. van der Lienden uit Oosterhout met paard en kar in de richting van zijn woonplaats. Plotseling werd het paard schich- 1 - en sloeg op hoL Op hetzelfde oogenblik aderde uit de richting Arnhem een zware autobus van de Gellersche Tramwegmaat- senappy. In volle vaart bouten paard en kar en de bus, tengevolge waarvan de voerman \am«j:ijn wagen geslingerd werd en onder de .iniisus terecht kwam. De wielen gingen over 1.1.heen, waardoor de man zoo zwaar werd nu. dat hij bijna onmiddellijk overleed, paard werd bij de botsing eveneens zwaar .vond en stortte zieltogend neer. Ook het c gaf weldra den geest. i 1 1 3 Ls cLLe KAL De overleden landbouwer laat een vrouw met vier jonge kinderen na. De autobus werd bij de botsing vrij zwaar gehavend doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. BERGING ZANDZUIGER „BI.ANKA" BEGONNEN". Thans is een aanvang gemaakt met de ber ging van den in het begin van deze week te Scheveningen gezonken zandzuiger ..Blanka' van de firma Kalis en Blankevoort. Heiwerk- was uitgevoerd door Van der Tak's Bergings bedrijf met behulp van een drjjvenden bok „colossus 8 i". Duikers hebben kettingen onder den inmid dels doorgebroken zandzuiger gebracht. Er wordt nu gewacht op hoog water en dan zal getracht worden den zandzuiger te lichten. Het weer is er alleszins gunstig voor; ook de zee' is kalm. Voerman en paard gedood. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur is op den Rijksweg Arnhem Nijmegen, nabij Rustwat, gemeente Valburg, een aanrijding geschied tusschen een autobus van de Geldersche tram en een voertuig, paard en wagen, bestuurd door den 50-jarigen H. v. d. Lienden te Oos.er- hout. Bij dit ongeluk ls de bestuurder v. d. L„ vader van vier kinderen, bijna oogenblikkelrjk aan zijn verwondingen overleden. Ook het paard werd gedood. Vrijdagavond ongeveer half zes. is een mo torrijder, de 21-jarige M. v. E„ tegen een stil staande auto gereden te Wassenaar. De mo torrijder was op slag dood. De auto. die; be hoorde aan iemand uit Rijnsburg., stondj stil aan den weg, terwijl de bestuurder uit i den wagen was gestapt om haar te repareeren. WIELRIJDER GEDOOD. Gistermorgen is op de Vijverlaan te Arn hem een doodelijk verkeersongeval gebeurd. By het uitwijken voor een wielrijder heeft een vrachtauto een anderen fietser, den heer A. Sikkink, overreden. Het slachtoffer werd met ernstige wonden per ziekenauto naar het gem. ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is .overleden. Door een wethouder van Groningen. Bi) de controle van de kas van den penning meester van de Groningsche Orkest-Vereeni ging, den heer N. d. J., wethouder van Gro ningen, bleek onlangs een vrij aanzienlijk tekort. Het bestuur heeft hem daarna gelegenheid gegeven dit tekort weer aan te 2uiveren, het geen ook is geschied. Maar bij contróle van de boeken kwamen verschillende malversaties aan het licht, ook ten aanzien van het pensioen fonds der orkestleden, die aanleiding geweest zijn om de zaak in onderzoek te gevenaan de justitie. Tot dusver is de verduistering geble ken van een bedrag van f 10.0Q0 k f 12.000. De heer d. J. wordt, hangende het onderzoek, ter beschikking van de justitie gehouden. De aanhouding heeft bij de burgerij van Groningen groote ontroering gewekt. Voor ieder, die den heer de J. in zjjn vele functies op maatschappelijk gebied heeft leeren kennen ais een vertrouwenwekkende persoonlijkheid, is het onbegrijpelijk, hoe hy tot deze hande lingen is kunnen komen. Een doode en een zwaar gewonde. Gisteravond waren op het stationsemplace ment te Hoorn de 27-jarige ongehuwde P. de Best en de ladingmeester Blokdijk bezig met het laden van een party haring in een goe derenwagen, waartoe zy zich met een beladen kar naar het derde perron begaven. Tusschen het tweede en derde perron zyn beide mannen door een rangeerlocomotief, waarvan de machi nist duidelyk signaal had gegeven, gegrepen. De Best werd op slag gedood. Zyn lyk is per brancard naar het St. Jans gasthuis ge bracht. De ladingmeester Blokdijk is met ernstige hoofdwonden naar het stadsziekenhuis ver voerd. De wagen met harlDg werd totaal vernield'. Het vermoeden bestaat, dat beide mannen het fluitsignaal wel hebben gehoord, doch in de veronderstelling verkeerden, dat de loco motief op een ander spoor rangeerde. Blok dijk kon echter nog niet worden gehoord. Het geval verwekte, doordat er op dat oogenblik veel reizigers op het perron waren, groote consternatie. Voor de Rechtbank te 's-Gravenhage stond terecht een wijnhandelaar, wien meineed was ten laste gelegd. Deze verdachte had Indertijd aan de politie zijn diensten aangeboden om personen, die zich aan overtreding van de drankwet schu- dig maakten, te helpen opsporen. Zoo had hy o.a. op 15 September van het vorig jaar met rechercheurs van politie een afspraak ge maakt, dat hy by een bewoner van de Nieuwe Schoolstraat in de residentie twee flesschen jenever zou halen. De politie moest hem dan opwachten en proces-verbaal opmaken. Op 15 September van het vorig jaar ver voegden de beide rechercheurs zich aan ver- dachtes woning aan de Borneostraat en ge drieën reed men per rijwiel naar de Nieuwe Schoolstraat. Op de Nassaulaan lieten de politiemannen verdachte vooruitryden en zy volgden hem op korten afstand. Toen verdachte uit het pand kwam, bleek hij in het bezit te zijn van een flesch jenever, waarop de rechercheurs overgingen tot het opmaken van proces-verbaal. De leverancier werd deswege vervolgd. Verdachte die a's getuige moest optreden zou ter zitting van den Kantonrechter onder eede o.m. hebben verklaard: „Ik wist niet, dat wanneer ik het huis verliet er een agent zou staan." Ver- dachté deed het dus voorkomen alsof hy toe valligerwijze werd aangehouden. Mr. Roiiffaer vorderde vier maanden ge vangenisstraf. President tot verdachte: Waarom hebt u dit eigenlijk gedaan? Verdachte: Ik ben secretaris van den Bond van Vergunninghouders. De zittingen van Maandag en Dinsdag a.s. 1 Maandag zal de Arrondlssements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch de berechting van de misdaden der Ossche bende en haar aanhang voortzetten met het opnieuw in behandeling nemen van de strafzaak tegen den 58-jarigen Osschen landbouwer H. L. van Erp, bijge naamd Driek van Renieren en den 47-jarigen Osschen arbeider N. J. van Geenen, welke zaak op 18 November wegens onvolledigheid van het onderzoek, naar de zitting van 16 December was verwezen. Zij betreft de geruchtmakende brandstich ting, welke op 10 Augustus 1926 te 038 is gepleegd in de woning, bewoond door de fami lies Bevers en Van Zandvoort, waarbij een vrouw en drie kinderen den dood in de vlam men vonden. Wegens het plegen van dit mis-, drijf is de arbeider G. J. van Galen tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl we gens het medeplegen den arbeider T. J. van Berne (Dotje) eveneens acht jaren gevange nisstraf is opgelegd. Van Erp en Van Geenen zullen zich nu op nieuw te verantwoorden hebben, ervan be schuldigd, dat zy de brandstichting opzette lijk hebben uitgelokt door kort tevoren vooi; het plegen van dit misdrijf geld te beloven. In de zitting van Dinsdag zal zich te ver-/ antwoorden hebben de 46-jarige Ossche arbei der Marinus Franciscus de Bie, een berucht heerschap, vader van twee niet minder be ruchte zoons, Piet en Wim de Bie. t Met betrekking tot zijn strafzaak zal weer op het tapijt komen de in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 te Oyen door H. A. v. d. Put ten. A. J. Hendriks (De Jonge Toon de Soep-,, W. M. de Bie en F. J. van Orsouw gepleeg- den roofoverval in de woning van de bejaarde: gebroeders Verhoeven, welke een buit van, 70.heeft opgeleverd en waarbij de bewo ners zoo ernstig mishandeld werden, dat An- toon Verhoeven is overleden en Petrus Ver hoeven verscheidene bloedende verwondingen, bekwam. Marinus de Bie nu is tenlaste gelegd, dat hy korten tyd tevoren te Oss door misbruik t van gezag als vader van W. M. de Bie door, voor wat dezen betreft, hem daartoe aan té zetten, en verder wat allen betreft, door het verschaffen van gelegenheid, middelen en in-' lichtingen, dit misdryf opzettelijk heeft uit- gelokt. Deze uitlokking heeft volgens de dag vaarding hierin bestaan, dat hij hun en een of meer vrienden heeft medegedeeld, dat in vermelde woning een oude man veel geld int huis had, hetgeen gemakkelijk te stelen was; - verder heeft hij de deelgenooten bij elkaaij geroepen, zijn huis beschikbaar gesteld als plaats van samenkomst der daders om 1 hun plannen te maken en om van daaruit hun plan te volvoeren en de uitvoering van hel plan met hen besproken, daarbij o.m. zeg gende dat zij te voet door den polder moesten gaan, zonder rijwiel, omdat bij ontdekking een rijwiel hen zou kunnen verraden en door hun althans een hunner een revolver mede te geven. Behalve de daders van den roofoverval zul len als getuigen worden gehoord de Ossche politie-agent Hermanus Th. Feldkamp, de Ossche arbeider P. A. van Buul en de Ossche landbouwer J. M. Hendriks en L. L. van der Putten. Buitenland. Om een paar centen. In het kantoor van een groothandel in papier in de Thalstrasse te Leipzig, is Don derdagavond de 64-jarige employé Paul Nocke met doorgesneden keel vermoord gevonden. Uit de kas wordt een bedrag van naar schat-' ting 100 k 150 mark vermist. Naar Reuter uit Putna méldt, is er van nacht een krachtige aardbeving gevoeld te Sitamarhi, Er is geen schade aangericht Op de Kaspistische Zee zyn vijf Russische petroleum-tankschepen ingevroren. IJsbrekers zijn van Astrachan vertrokken om hulp te bieden. Vliegtuigen hebben levensmiddelen op de schepen laten vallen Men vreest, dat twee der Ingevroren schepen den druk van de ys- massa niet zullen kunnen weerstaan. 60 graden onder nul. In de streek van het Baikalmeer ls de temperatuur gedaald tot zestig graden onder nul. Soerabaja. Eerst thans wordt uit Kediri vernomen, dat een Inlandsche vrouw in een desa in de buurt van Kediri. die zich naar de rivier had begeven op 8 December j.L door een tijger is verscheurd. De lichaamsdeelen van de vrouw lagen over een afstand van 200 meter verspreid. De veldpolitie werd gewaar schuwd, doch deed vergeefsche moeite den tijger op te sporen. Een bekend jager uit Ke diri is toen ter hulp geroepen. (Aneta). Reuter meldt uit New-York. Een 55-jarige Rus, Victor Koessof ge naamd, heeft met revolverschoten twee hoog leeraren in de tandheelkunde aan de Columbia- - Universiteit doodgeschoten en een derde gé- Wond. Daarna heeft hy zelfmoord gepleegd. 's Ochtends had Koessof, die hoewel hij een goede opleiding had gehad, een zeer onderge schikt baantje aan de universiteit had, ge tracht een collega te wurgen. Hij werd ont slagen en weggezonden, doch kwam 's mid dags terug en loste de noodlottige schoten ln de collegezaal. In verscheidene Spaansche provincies heerscht op het oogenblik groote koude. Te Avila daalde de thermometer tot 7 graden onder nul tn op vele plaatsen is zooveel sneeuw gevallen, dat de verh ullingen met de buitenwereld verbroken zijn. I)e Adaja, een zijrivier van de Duero, is geheel dichtgevioren en wordt als verkeersweg gebruikt. Tengevolge van het bevriezen van de waterleiding heerscht te Avila watergebrek. Nabij Viella zijn zestig arbeider^, die wegwerk Verrichtten, tenge volge van den buitengewonrn sneeuwval van hun woonnlaatsen afgesneden, doordien in het dal van de Aran de sneeuw meters hoog ligt. F.en reddingsexpedite is uitgetrokken, om de arbeiders te bevrijden. k-li n In verband met het voorkomen van twee pestgevallen, waarvar het laatste de vorige week werd geconstateerd, is in de hoofdplaats Jogja de pest-ordonnantie van kracht ver klaard. Dit beteekent echter niets verontrus tends, doch moet uitsluitend als een admini stratieve maatregel worden beschouwd. Veroorzaakt door mist. Vjjl dooden. Woensdag zijn oy Cabaigan op. Cuba vyf personen gedood by een botsing tydens een hevigen mist tusschen een automobiel en een vrachtauto. Het ongeluk geschiedde op den straatweg by Cabaigan. 5 November is er in Denemarken een volks telling gehouden en de eerste resultaten daarvan zijn nu gepubliceerd. Het blykt, dat Denemarken dien dag 3,705.559 Inwoners had, waarvan er 843,277 in de noofdstad, 867,384 in de 85 andere steden en 1,994,898, dus ruim de helft van het totaal, ln platte landsgemeenten woonden. 1 In het dorpje Larche heeft een landbouwer eerst zijn vrouw, en daarna zijn twee kinde ren van 14 en 8 jaar gedood. Vervolgens hing hij zich op. Men gelooft met de daad van een -krankzinnige te doen te hebben. "Te Parijs is een heele bende gesnapt van mannen,- die drie jaar lang ongestraft ondc. verschillende namen ongevallen, tengevolge yan den slechten sta,at van spoorwegmate riaal, hadden voorgewend en deswege tegen overlegging van valsche identiteitsbewijzen bij de maatschappijen schadeloosstelling inden. Deze sommen wisselden tusschen drie- en zevenduizend frank Ze maakten daartoe eerst het slot van een compartiment kapot en deelden een ambtenaar van het station mee, daardoor uit het rytuig gevallen te zijn. Bo vendien was de voorzorg getroffen een knie met schuurpapier te wrijven en er vervolgens lauw water in te spuiten, waardoor een zwel ling ontstond. De behandelende geneesheeren liepen er ln, evenals de spoorwegmaatschappyen, waaraan arbeidskaarten werden voorgelegd, die door medeplichtigen geleverd waren, welke ook als getuigen optraden. Veertien mannen zijn ln staat van beschuldiging, drie opgesloten. De reedery en de verzekering. Het Hof van appèl te Parijs heeft het be roep verworpen van de 88 verzekeringsmaat- schappyen, die de verbrande Atlantique voor een totaal aan frs. 170.900,000 geassureerd hadden. De beslissing van het gerechtshof van Parys is daarmee bekrachtigd. Dat had de Compagnie Sud-atlantique in het gelyk ge steld tegenover de maatschappijen, die we gens den onbruikbaren staat, waarin het schip door het vuur geraakt was, tot beta ling van de voorgeschreven schadeloosstel ling veroordeeld worden. Naar men zich herinnert, heeft de beman ning van een Nederlandsche sleepboot zich bij het bergen van het wrak onderscheiden. Verkleumd en ziek, doch levend. Drie meisjes uit Manchester, die Zondag een wandeltocht naar de Yorkshiro moors in de buurt van Greenfield hadden gemaakt, zijn Donderdagmiddag door een der redding colonnes gevonden op 8 K.M. van Greenfield. Zy lagen bewusteloos op den grond, naast elkaar, hadden geen schoenen aan, hun voeten waren gezwollen en ernstig geschaafd, maar ze ademden nog en zyn ln meegebrachte draagbaren naar een politiepost op de heide vervoerd waar een der meisjes 3 uur later in zoover by was gekomen, dat zy een on samenhangend voorloopig verhaal heeft kun nen doen. Ze zijn reeds Zondagmorgen ln den mist verdwaald en hebben Greenfield, waar ze bij bekenden zouden hebben overnacht, niet meer kunnen bereiken. Zy moesten den kouden nacht op de open heide doorbrengen, maar ze hadden goede warme onderkleeren en een stevigen dikken mantel, want ze behoor den tot een groep van bekende „hikers" (wandelaarsters). Ze hebben zooveel mogelyk beschutting gezocht onder takken en mos, maar Maandag was de mist niet geweken ea ze schijnen in cirkels rond gedwaald te heb ben zonder iemand te hebben ontmoet noch hun weg te hebben kunnen vinden. Maandag middag hebben ze hun laatsten sinaasappel eerlyk met z'n drieën gedeeld, water gehaald in den bollen hoed van een hunner en tegen 5 uur zyn ze weer gaan liggen dicht by de plaats waar ze gevonden zijn. Dinsdag konden ze al niet meer loopen, maar ze hebben het vliegtuig gehoord, en ook soms even gezien, 'dat op kondschap was - uitgetrokken, maar of schoon ze met hun laatste krachten gegild en geschreeuwd en met een omslagdoek ge wuifd hadden, was het hun niet gelukt de aandacht van den bestuurder te trekken. Toe zyn ze weer op een hoop bijeen gaan lgigen. zooveel mogelyk uit den yzigen wind en on der zooveel takken als ze verzamelen konden en hebben den dood door bevriezing afge wacht. Het meisje, dat bijgekomen is, schrok toen men haar vertelde dat het reeds Donder dag was en zy ruim 30 uur zonder voedsel of wa*ter waren geweestErvaren wande laars, die de Moors xennen, hebber te ken nen gegeven, dat het de eerste maal zou zyn, dat vermisten het er 4% dag in dit jaar- getyde levend zouden hebben afgebracht en de doktoren, die spoedig ter plaatse waren, konden ook Donderdagmiddag nog niet voor de gevolgen instaan. De voeten van alle drie de meisjes zyn volkomen bevroren en gevreesd wordt ook voor longontsteking, maar ze hebben natuurlyk hun jeugd van 20 jaar en hun blijkbaar krachtige gestellen weer mee. Van vervoer naar Manchester is echter nog geen sprake. De besprekingen te Washington. Reuter meldt uit Washington: De besprekingen tusschen de Britsche. Ca- nadeesche en Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen zijn Donderdag geëindigd zonder een formeele overeenkomst tot stand te heb ben gebracht. Men verklaarde wederkeerig de landing van verkeersvliegtuigen toe te staan. De landingsplaatsen zullen later bekend wor den gemaakt -, i fI Aanvang van den dienst ln den zomer van 1937. Van andere zijde meldt men, dat by de be sprekingen zou bepaald zijn, dat de dienst in den zomer van 1937 een aanvang zal nemen. („Nw. Rott. Crt."). Byna gereed. Men schrijft aan de Nw. Rott Crt.: De in aanbouw zijnde Eerste Nederlandsche Pou-du-Ciel van den .eer Nagelgast te Am sterdam, is thans door den Luchtvaartdienst van waterstaat officieel Ingeschreven als luchtvaartuig onder re letters PH-EDO. De bouw ia thans geëindigd, behoudens de bespanning *n het laken. De keuring is oy den Luchtvaartdienst aangevraagd. Aan de berekeningen wordt door de constructeurs de laatste hand gelegd. Voor windtunnelproeven door den ryksstudiedienst voor de luchtvaart is door een beeldhouwer een nauwkeurig mo del gemaakt. Dt officieele Nederlandsche luchtvaartin stanties, alsmedde N.L.S., toonen veel be langstelling voor de Pou-du-Ciel en het streven der Nederl. Vereeniging ter beoefe ning der kleine luchtvaart. Technici van de K.L.M. hebben in hun vryen tyd hulp ver- leehd.v v t, Te wijten aan ysafzetting op de vleugels. Naar de News Chronicle meldt, zyn Bel gische deskundigen van oordeel, dat het on geluk met het toestel van de Sabena te wyten ls aan ysafzetting op de vleugels. Schoonbroodt heeft klaarblykelyk gemerkt, dat hy de 14 km, die hem nog van Croydon scheidden, niet kon halen en heeft toen wil len terugkeeren naai het vliegveld van -de luchtmacht op Biggin HUI, dat ongeveer an derhalve km achter hem lag. Als hy maar een meter of vyf tien meer hoogte had gehad, zou hy de heuvels, die hem nu noodlottig zijn geworden, zyn gepasseerd en zoo hy het vliegveld al niet had kunnen halen, had hy toch kunnen .anden op betrekkeiyk vlak terrein. Hoewel Schoonbroodt een van de ervarend- ste Belgische vl.egers was, was hij dit jaar ongelukkig geweest. Een paar maanden ge leden raakte 'n vleugel van zijn toestel by het landen een Roode Kruis-auto en bracht daar door een verpleegster on. het leven. Een maand geleden was hy tegen een paal op Croydon opgevlogen. Na di' tweede ongeluk moet hy hebben gezegd: „Geen twee ongeluk ken zonder een derde." Reuter meldt uit Launceston (Tasmania) By een noodlanding ls het postvliegtuig Lepena, een van De Havilands D.H. 89 vernield. De 10 Inzittenden bleven onge deerd. De D.H. 86, de zgn. luebtexpres, een ver beterd type Draak (D.H. 84) is indertyd ont worpen voor de iyn Singapore Darwin van de Qantas. Het verongelukken van een der drie bestelde toesteilen, gevolgd door een minder ernstig ongeluk met een tweede, maakte, dat de toestellen niet dadeiyk in ge bruik werden gehomen, doch eerst nog eens onderzocht werden. Het zyn toestellen, voorzien van 4 Gipsy VI motoren. De toestellen kunnen ten hoogste 16 passagieas vervoeren. De certificaten van luchtvaardig held voor alle D.H. 86's ln AustraUë ingetrokken. In verband met dit nieuwe ongeluk heeft de Australische minister van defensie gelast, dat alle certificaten van luchtvaardigheld voor de vliegtuigen van het type D.H. 86, voorloopig worden ingetrokken. van Den Helder. Van 12 en 13 December. GETROUWD: A. C. van Dyk en N. W. J. Dekker; P. Kramer en G. van de Geer; I. Roos en H. Smit; J. N. Out en M. E. Heili genberg. BEVALLEN: A. van BaarHoen, d.; G. van HeerenBoelig, d.; G. TydemanBosma, z.; C. J. M. van BeusekomStroop, z. OVERLEDEN: Wed. L. Kramer, 69 J,; M. G. KoelewynSpruyt, 37 J. Uit Apeldoorn. Gisteravond te ongeveer kwart over 11 ij op den Asselschenstraatweg ter hoogte van den bewaakten overweg een ernstig motor ongeluk gebeurd, hetwelk aan 1 persoon het leven heeft gekost, terwyi een ander zwaar gewond werd. Volgens ooggetuigen waren de groote afsluitboomen reeds neergelaten, daar enkele oogenblikken later de trein uit Zwol!» zou passeeren. Op dat tydsstip naderde een motorrywiel, bestuurd door den 20-jarigen G. Bos uit Apeldoorn met als duo-passagier B. Peters, eveneens uit Apeldoorn, welke laatst genoemde door B. voor een motorritje was uitgenoodigd. De heer Bos schynt op het laatste oogenblik pas gezien te hebben dat de boomen gesloten waren. By een poging om den motor tot stilstand te brengen is deze waar schijnlijk geslipt en met byna onverminderde vaart tegen de afsluitboom gebotst. Deze knapte af en kwam dwars over de rails te liggen. Vervolgens sloeg de machine tegen een paal, waarbij de bestuurder van den motor werd geslingerd en zwaar gewond bleef liggen, evenals de duo-passagier die ondet den motor was terechtgekomen. Inmiddels was de trein uit de richting Zwolle genaderd, doch de seinhuiswachter slaagde erin om den trein met behulp van lichtsignalen nog tijdig stil te laten staan. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. C. B is in den af- geloopen nacht aan de verwondingen over leden, terwijl de toestand van B.. P. zeer zorg wekkend is. Naar aanleiding van een bericht ln „Het Volk", dat dr. Kortenhorst geèn deel meer wenscht uit te maken van de Nederlandscha delegatie, die met de Duitschers over een han delsovereenkomst onderhandelt, hebben wy dr, Kortenhorst gevraagd, wat hiervan waar was. Deze verklaarde ons categorisch, dat het be richt geheel en al uit de lucht gegrepen is, dat hy geen ontslag als Ud der delegatie heeft ge vraagd, en nog steeds deel van haar uitmaakt, Hy is evenmin van plan om tot een ontslag aanvrage over te gaan. ONDERWIJSBEZUINIGING IN DE TWEEDE KAMER. Behandeling weer verathoven. By de regeling van werkzaamheden van da Tweede Kamer is gistermiddag op de agenda gebracht vóór de benandeiing van de ODderwys- bezuinigiDg, een aantal wetsontwerpen, waar van de begrooling Koloniën, Zuiderzeefonds en het wetsontwerp betreffende executies de voor naamste zyn. De volgende week zullen drie avondvergaderingen worden gehouden. De be handeling en eindbeslissing aangaande het önderwijsbezuinigingsontwerp is dus opnieuw tot vlak voor het Kerstreces verschoven. „Handelsblad", Met 62 tegen 24 stemmen. In de gisternamiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer kwam aan de orde d« stemming over de motie-Ter Laan: „De Kamer, van oordeel, dat het in zeer vele gevallen niet mogelijk is, aan ambachtsscholen met een cursus van twee jaar een voldoenden practischen en theoretischen grondslag te geven voor de noodige ontwikkeling van aanstaande vaklieden, verzoekt de regeering de plannen tot omzetting van driejarige ambachtsscholen in tweejarige in nadere overweging te nemen." De motie wordt met 62 tegen 24 stemmen die van de s. d., communisten, en de heeren Sneevliet, Van Houten en Arts) verworpen. Een adres aan de Tweede Kamer met vele bezwaren tegen het ont werp van de vereeniging van direc teuren van hypotheekbanken. De vereeniging van directeuren van hypotheek banken, heeft naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot nieuwe regeling van de pacht en van het voorloopig verslag daarover een adrès gericht aan de leden der Tweede Kamer, waarin o.a. gezegd wordt dat het niet duidelijk is, hoe men, na cie ver werping der vroeger voorgestelde regeling van de pacht in 1932, gemeend heeft de thans aan hangig gemaakte ontwerpen aan het oordeel der Staten-Generaal te moeten onderwerpen. De trouvaille van het pachtcontract voor onbepaal- den tijd met proeljaar is psychologisch onjuist, omdat de verpachter na één jaar niet kan weten, wat hij aan den pachter heeft en omdat de praktijk leert, dat de afwezigheid van een con- tinuatierecht voor de pachters een krachtigs prikkel is voor een goed beheer van hun hoeve. Ook landbouwkundig is zij onjuist, omdat een pachter na een jaar tijd geen voldoende oordeel kan hebben over den grond. Aan de memorie van antwoord betreffend* de begrootiDg van het Zuiderzeefonds wordt nog het volgende ontleend; Inderdaad aeht de minister het mogeiyk, voor 1937 verdere vermindering van uitgaven te kunnen bereiken, in verband met den ts verwachten voortgang der liquidatie. Hy kan niet toegeven, dat de uitkomsten van bet visscherybedryf gaandeweg slechter worden, Integendeel, de uitkomsten van de visschery op het IJsselmeer in 1934 overtreffen verre de verwachtingen. De minister meent by herhaling biyk te hebben gegeven, dat hy de toezegging, dat (ie Zulderzeesteunwet op soepele wyze zou worden toegepast, wenscht na te komen. Door de verdeeling der visschera naar den aard van hun bedryf wordt bevorderd, dat aan deze belanghebbenden by de vervorming va hun bedrijf op de meest doelmatige wyze hulp kan worden verleend, Omtrent de wiervisschers op Texel is minister nog steeds wachtende het rappe van de speciale commissie, welke voor ditdo werd ingesteld. Naar hy hoeft vernomen. K dit rapport thans spoedig worden tegerno gezien, 1035 Het aantal bezwaarschriften bedroeg 10 tot 1 November 305. In 250 gevallen werd cm den minister een beslissing genomen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6