Een halve eeuw in de jam Callantsoog. Wieringen. PUROL Schagen Texel. Bloembollen-export toegenomen. HELDRRSCHE COURANT VAN DINS:\G 17 DECEMBER t935 Bij zijn leven gaf hg de Marine milde, koele schaduw, nu h\j dood is, zal hij een hoog ,heet vuur doen opvlammen, het zal een waar auto dafé worden, want in de marine- bakkerg, waar zgn stoffelijk overschot wree- delijk gehak.t gezaagd, gek oven en in mooten gesneden wordt, zal hij dienen om de Kuggies van de schepelingen als een ware delicatesse te roosteren en te bakken Sic transit gloria. Zoo vergaat de roem De werfboom stierf... een nieuw Werfplein werd geborenReeds werd het door werfpersoneel gedoopt met den naam van opzichter als het „Van Rijnplein"... het den Een bezoek aan de N.V. de Betuwe, die dezer dagen haar halve eeuw-feest viert. - Een nationale industrie waar we trotsch op kunnen zijn In het rustieke Tiel, dat plaatsje van 12.000 Inwoners, tusschen Rijn en Waal, in het oude Batauw, daar vinden we een brok Nederland- sche groot-industrie, van welker omvang zich velen in den lande wellicht geen voorstelling kunnen vovmen. Daar vinden we toch een bedrijf, waar des winters tientallen en r. net hoog-seiz^n hon derden mannen <n ^rouwen, met behulp van een uitgelezen stel n:a- hines, zich toeleggen op het vei- en bewerken van fruit. „MIJ. DE BETUWE, FRUTTRESERVERS", zoo staat er in gouJglazende letters op het front der fabriek; van verre zijn deze letters reed3 zichtbaar en verkondigen den vreem deling, dat hier de monscnen wonen, die er voor zorgen, dat het fruit, dat in ons land slechts in een klein gedeeite van het jaar groeit en bloeit, zoodanig verwerkt wordt, dat men er een geheel jaar van kan genie ten. Fruit houdt den dokter de deur uit, zoo zegt een gevleugeld woord cn daarom is het van onschatbare waarde, dat een industrie is ontstaan als deze, die iir.mers niet in de eer ste plaats gesticht is om de menschen lekker nijen voor te zetten, maar die wil mee hel pen om de volkskracht en weerstand der in- dividueelen te verho gen. Eet meer fruit, is liet daarom zeer terecht, mer> steunt er een voorname industrie mee, maar niet alleen een industrie, maar nog eooveei anoere zaken, die in het Nederlandsch maaiscnappelgke leven een integreerende betrek eb ia heboen. En om u dit ahemaai te vertellen, gelieve u ons te volgen naar Tiel, zooals v.g hier zullen ver onderstellen te doen en daar nullen wij U laten zien welk een f l.com industrie daar zetelt en hoe machtig interessant het bedrgf van de Mij. De Betuwe is. tot meer zorg besteden aan kwaliteitsverbete ring, hetgeen weer een grooteren omzet gevolg had. De vraag naar jams nam dusdanig toe. dat uitbreiding voortdurend noodzakelijk bleek In 1917, 1920, en 1924 werden de fabrieken vergroot; in 1927 vond echter de grootste uit breiding plaats. De geheele oude fabriek werd toen, zonder dat het bedrijf stagnatie onder vond, geleidelijk aan afgebroken en op uiterst moderne wijze geheel nieuw opgetrokken. In 1929 werd -een geheel nieuwe vleugel aan gebouwd; in 1931 werd 5000 M2. magazijnen en expeditieruimte bijgebouwd; dit jaar volg de dan tenslotte de nieuw gebouwde fabriek voor de bereiding van vruchtensappen e alles wat daarmede annex is. Gebruikt versch fruit! Wanneer 's morgens aan het ontbijt een potje jam staat, heeft men er geen flauw idee van hoeveel zorg er door deze uiterst modern ingerichte fabriek besteed wordt om dit artikel klaar te maken en met welke pijnlijke nauwgezetheid de verschillende sta dia van bewerking worden gecontroleerd door vakkundigen en chemici. Het artikel jam, één der eenvoudigste van fabricage wordt in de fabriek op een dergelgke wijze behandeld, dat het voor de hulsvrouwen niet mogelgk kan zijn, een gelijkwaardige kwaliteit te maken, daar ook de verschillende benoodigde instru menten en machines ontbreken. Veelal heerscht nog de meening, dat fruit van eenigszins mindere kwaliteit nog altjjd goed is om jam te koken. Niets is echter minder waar; slechts eerste kwaliteit vruchten wor den gebruikt. Fruit is zeer aan bederf onder hevig en om een prima product te maken Opslagterrein Halffabrikaten. Ontstaan van de jamindustrie in Nederland. Vijftig jaren was het geleden, dat in een klein fabriekje in Tiel de eerste pot jam werd gemaakt. Het was geen toeval, dat dit juist in Tiel gebeurde. Deze stad, gelegen in één van Nederlands rijkste fruittuinen (wie kent nist de schitterénde bloesempracht der boom gaarden in de Betuwe in het voorjaar) met directe verbindingen per spoor bn te water met alle deelen des lands, was wel bij uitstek geschikt voor de vestiging van een jam- fabriek. Toch was er een groote durf en onderne mingsgeest voor nooclig, om juist dit artikel te maken. Slechts een zeer kleine groep der bevolking kende dit product Hollanders, die in Engeland kwamen, de bakermat der jams en marmelade's, leerden deze smakelijke bioodbelegging daar kennen en brachten haar mede naar ons land. Het aantal gebruikers nam langzamerhand toe en enkele vooraanstaande comestibles- zaken stelden de Engelsche jams in hun win kels verkrijgbaar. Uit den aard der zaak was het in beginne nog een luxe artikel, dat ech ter geleidelijk aan meer bekendheid verwierf. Het feit, dat men in Nederland, evenals Engeland, over zeer goed fruit beschikte, dat voor de jamfabricatie bij uitstek geschikt was, was mede oorzaak, dat de plannen in Tiel vasteren vorm konden aannemen. Binnen zeei korten tijd slaagde men er in een goed artikel te maken, dat weliswaar nog niet op één lijn gesteld kon worden met het Engel sche fabrikaat, doch aan redelijke eischen voldeed. Vermeldenswaard Is het feit, dat één der eerste producten werd aangeboden aan Koning Willem m. die zeer veel belangstel ling toonde voor een jonge Nederlandsche In dustrie. Een dankbetuiging namens z.m. uit 1S85 wordt nog steeds in de directiekamer bewaard. In het begin dezer eeuw speelde echter de eigenaardige voorkeur van zeer veel Neder landers voor buitenlandsche producten nog een groote rol en het leek in den beginne haast onmogelijk om hierin verandering te brengen. Een stoot in de goede richting werd gegeven als gevolg van den Boerenoorlog. De sympathie der Nederlanders stond in dien tijd in zeer sterke mate, aan den kant der Boeren en dit had tot gevolg, dat velen wei gerden langer Engelsche producten (waar onder ook jam) te gebruiken, hetgeen de vraag naar het Nederlandsche product sterk beïnvloed heeft. Een langzame vooruitgang was het gevolg: ook het voordurende propa ganda maken bracht tenslotte resultaat en een steeds grooter wordend deel der bevol king begon belanstelling te toonen. In de oorlogsjaren kwam echter de groote sprong. Jam kwam als distributie-artikel (wie herinnert zich niet de kistjes „Eenheidsjam") en door het toenemende gebruik kon men ook moet men daarom eerste kwaliteit fruit koo- pen en dit dan ook direct verwerken. Elk uur, nadat fruit geplukt is, gaat het in kwaliteit achteruit. Een goede fabriek zorgt ervoor, dat de tijd tusschen plukken en verwerken zoo kort mogelijk gehouden wordt Wanneer het fruit van de veilingen in de groote steden mis schien nog niet eens is aangekomen, is dit in de fabriek reeds verwerkt, Andere producten. Ofschoon oorspronkelijk uitsluitend jams werden gemaakt, is er in den loop der jaren een zeer groot aantal producten bijgekomen. Zoo werd in 1915 een speciale fabriek ge bouwd (thans nog het hoogste gebouw van het geheele bedrijf) voor de bereiding van appelstroop, een artikel, dat in den loop der jaren eveneens een groote vlucht heeft ge nomen. Appelstroop wordt in groote hoeveelheden vervaardigd uit appels en suikerbieten. Aanvankelijk stond men ten achter bij de Amerikanen, doch door taai volhouden en een open oog en oor te heben voor alles wat zich op dit gebied in andere landen afspeelde, Is ook hier een groot resultaat bereikt, waar op de fabriek zeer zeker trotsch mag zgn. Vruchten in blik en glas. Ook van dit artikel is de omzet met spron gen vooruit gegaan en om aan deze steeds grooter wordende vraag te voldoen was een regelmatige uitbreiding der fabrieksruimten noodzakelijk. Door aanschaffing der meest moderne machines en een voortreffelijke in richting is het mogelgk in het drukst van het seizoen als ook de andere afdeelingen volop in bedrijf zü" 40—50.000 blikken op een dag in te maken; naast elkaar gezet zouden deze blikken een afstand beslaan van meer dan dan 5 km dus bijna een uur gaans. Appelmoes. Een zeer belangrijk artikel ls ook Appel moes, waarvan jaarlijks honderdduizenden bliken worden ingemaakt. Voorts roode bessensap, dat eveneens een voorname plaats Inneemt. Naast deze „groote broers" komen de kleinere zusjes als limonade, pudding- saus, vruchtensappen, citroenkaas, tafel zuren, enz. enz. Uit een en ander volgt wel, dat de firma zich geheel en al gespecialiseerd heeft op de verwerking van fruit in den meest uitgebrei- den zin des woorda en daarbij steeds voor oogen heeft gehouden, dat de kwaüteit op de allereerste plaats kwam, een streven, waar zij volkomen ln is geslaagd. Dat men niet stil zat bij hetgeen bereikt werd, blijkt wel, uit het feit, dat het vorig Jaar begonnen ls met de fabricage van een alcohol-vrij appel sap, een artikel, dat in enkele landen als Zwitserland en Duitschland reeds een zeer yoorname plaats inneemt; dat dit thans ook tn Nederland ingang begint te vinden is voor een niet gering deel te danken aan de mede werking van het Laboratorium voor Tuin- bouw-plantenteelt van Prof. Sprenger te Wagenlngen. Het ligt voor de hand, dat bovenge noemde artikelen in de eerste plaats be stemd zijn voor verbruik hier te lande, ter wijl voorts ook de export naar Nederlandsch- Indië niet onbelangrijk is. Ofschoon Neder land meer dan de helft levert van de totale jam-import in Indië, wordt scherpe concur rentie gevoeld van Australië, Afrika, Enge land en Zwitserland en den laatsten tgd ook van Japan. Sinds korten tgd is er echter weer een, zij het dan ook geringe, stijging merkbaar. Afgezien van den reeds bovengenoemden export naar Nederlandsch-Indie is uitvoer van jams niet belangrijk, hetgeen veelal zijn oor zaak vind in de hooge invoerrechten en hooge suikeraccijns in de diverse landen. (Slot volgt). L. GONST ANDSE SPREEKT. Zaterdagavond j.1. belegde de Vrjje Groep Winkel een openbare debatvergadering in hotel „De Haan", waar de heer L. Constandse ge sproken heeft over het onderwerp: „Het Italiaansch-Abessijnsche conflict en het Chris tendom". Allereerst schetste spr. de aanleiding tot dezen kolonialen oorlog. De strijd van nu, welke voor de wereld is een strijd tusschen Volkenbond en Italië is niets anders dan een strijd tusschen Enge land en Italië om de grootste portie van Abes- sinië. We leven nu werkelijk in den toestand: „Vrede door bewapening". Met voorbeelden licht spreker toe, dat een land praktisch niet meer te verdedigen is. De heer J. Bakker sluit de vergadering met den wensch, dat allen de gesproken woorden goed mogen overdenken en dan hun conclu sies mogen trekken. UITVOERING FANFARECORPS. Zondag j.1. gaf het plaatselijke Fanfarecorps een uitvoering in Hotel„Duinzicht". Ondanks het slechte weer was de zaal bijna geheel ge vuld, hetgeen voor het bestuurder vereeniging een aangename voldoening moet zgn geweest. Na een kort openingswoord door den voor zitter, den heer C. van Twugver, vangt het programma aan met „Officer of the Day", Marsch. arr. van Adr. Maas. Voor de pauze' worden verder nog gespeeld: „La Jolie Fla- mande", Wals van D. Bauwens; L'Amitié, Ouverture van O. Filsfils, en „Gallards des Dunes", marsch van Leon Marchand. Deze nummers werden vlot gespeeld. Vooral L'Ami tié werd zeer goed vertolkt. Na de pauze werd opgevoerd een klucht in 2 bedrijven „De truc van Tienus". Om dit stukje, hetwelk de wgze verwerkt waarop Tienus zich bevrijdt van de „pantoffel" zgner ega, is onbedaarlijk gelachen. De spelers zijn er in geslaagd om de lachspieren danig in be weging te brengen. Vooral „Tienus" was zeer goed. Medespelers waren de dames: A. Luikes Butter, T. Luikes Butter en A. Vos en de heeren J. de Wilde, C. van Twugver en G. Kuiper. Vervolgens vertolkten mej. A. Ambuul en de heer A. Vriesman, begeleid door den heer A. C. Brussaaru, piano, een duo voor twee saxofoons, u.l. Souvenir de Valenta. Dit num mer, dat veel vingervlugheid vereischte werd zeer goed gespeeld en bewijst dat het corps over goede leden beschikt. Het corps bracht nog ten gehoore, achtereen volgens: „Wien bleibt Wien", Marsch van J. Schrammei, „Les Lilas Bleus", Ouverture van G. Gadetme en tot slot een marsch. Van deze drie nummers was „Les Lilas Bleus" het beste. Met een kort dankwoord besloot de voorzitter dezen zeer goed geslaagden avopd. Een ge zellig bal hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. instituut voor arb. ontwikkeling. Afd. Wieringen. Op Vrijdag 20 December a.s., des avonds 7% u„ zal in het Eigen-gebouw der S.D.A.P. en N.V.V. een lichtbeelden-serie worden ver toond getiteld „Waanzinnige Wereld", serie, wordt door een spreker toegelicht. De HET ERNSTIGE AUTO-ONGEVAL, Be vier zwaargewonden maken het goed. Men deelt ons mede dat het met het vier tal zwaar gewonden, die opgenomen zgn in het hospitaal te Den Helder, goed vooruit gaat. De Rijkspolitie is voornemens hun dezer dagen een verhoor af te nemen. UITSLAG FOUTEN-WEDSTRIJDEN GEHOUDEN TIJDENS DE ST. NICOLAAS- WIN KELWEE K DEK MIDDENSTANDS- VEREENIGING. Te Den Oever: le pr. M. Bakker Pd.; 2. T. P. Verfaille Jd.' 3. A. Bakker Pd.; 4. G. Verfaille Jd.; 5. M. T(jsen; 6. D. N. Trjsen; 7. J. Kaan-Kegzer; A- de Vries; 9. T. Breed-Bakker; 10. G. Lont-vanHeukelen; 11. H. Oldersma; 12. H. v. Os; 13. A. Hopstake; 14. T. de Ridder; 15! O. v. Breugel, 16. A. v. Breugel; 17. c v Breugel en 18. R. v. Breugel. Te Hippolytushoef. 1. N. Kz. Boersen; 2. J. Fz. Brakenhof; 3. J. Kingma, 4. J. Brandsema; 5. P. R. Vroone; 6. B. Holtjer; 7. B. Herder; 8. Ptje de Vries- 9. L. de Greef; 10 en 11 M. en T. Nieuwen- burg. V.A.K.A. Afd. Wieringen. Men deelt ons mede, dat Woensdag 18Dec. a.s., des avonds 8 uur, ln het Eigen-Gebouw der S.D.A.P. en N.V.V. een vrouwen-avond eal worden gehouden, met als spreker de heer P. J. Kers. Behandeld zullen worden diverse recepten der kookkunst enz. DE WINTER. De vorst en sneeuw heeft de vissohery stilgelegd, even als het landwerk der boeren en dat der arbeiders in den Wieringermeer- polder. Zondag trokken 3 koppels wilde zwanen uit Noordelijke richting over ons schiereiland, ln Zuidelijke richting. Dit alles wijst nog op koude, welke echter in dezen tijd van crisis en malaise slecht van pas komt. Winterteenen Winterhielen De Hnukes. KERSTFEEST vanwege de Ned. Herv. Evangelisatie- Zondagsschool te de Haukes. Met de kinderen van bovengenoemde Zon dagsschool hoopt men Donderdag 19 Decem ber a.s. des avonds 7 uur, in de Ned. Herv. Kerk, te Westerland, Kerstfeest te vieren. Ouders en belangstellenden zijn daarbij allen hartelijk welkom. Hippolytushoef KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef en Westerland zgn her benoemd tot Ouderling de heer J. Bosker Sr. en tot Diaken de heer D. Blaauboer. De heer E. Bais Jz., te Westerland, werd door stem gerechtigden herkozen als Notabel. Allen namen het aan. FEESTAVOND VAN DE I. R. H. „CONCORDIA". IN Zaterdagavond zou de bekende declamator Martin Beversluis voor genoemde vereeniging een gedeelte van zijn repertoir ten beste geven, doch op het laatste oogenblik was hg door piekte verhinderd, hetgeen niet wegnam, dat deze avond tot de zeer geslaagden kan worden gerekend. Mej. van Schagen, uit Amsterdam, ontpopte zich als een declamatrice, die er zgn kon en oogstte veel succes bij de vele aanwe zigen. Van de gegeven nummers halen wij aan „Het Slagveld" van Van Kolm; „Vischkop- pen" van Beversluis; „Wat zijn wij?" van Jef Last; „Van Onderop" idem; „Handen af" en „Proletarisch Wiegenlied" van Beversluis. Een dankbaar applaus was de belooning voor mej. van Schagen, die een waardig vervangster bleek te zijn. Met een druk bal besloot men deze feeste lijke bijeenkomst. T.O.P.-UITVOERING IN „CONCORDIA", Een uitermate gezellig bal werd Zondag avond door T.O.P. gegeven bjj S. Halfweg. Hoewel niet overdruk, kan toch van een aardig bezoek worden gesproken. En velen hebben dan ook op de muziek der befaamde Concor- dia-Band menige dansje gemaakt. HOMETRAINER-FEESTAVOND IN CINEMA DE HAAN. Wieringen wint van Medemblik. Tegen 8 uur opent de voorzitter, de heer J. J. Bosker, -deze druk bezochte bijeenkomst. Een strijkje, onder leiding van den heer Jn. Bruul, gaf inmiddels reeds eenige welkomst- tonen ten gehoore. Allereerst komen de Medemblikker boys ten tooneeie en worden door een bestuurslid aan het publiek voorgesteld. Daarna de Wie- ringsr knapen, welke evenals de vorige ploeg met luid aplaus werden ontvangen. Do uitslag luidt ais volgt: le serie 2e serie Totaal. 20.4 s. 22 21.4 24 23.2 20 le serie 2e serie Totaal. 47 s. 50 s. 1 m. 37 s. 45 41 46 49.6 le s^rie. 2e serie. 22 23.4 23.2, 32.2 23.4 2x 42.4 s. 45.4 45.4 47.2 46.6 41 1 37 1 35.6, Totaal. 2 m. 15 2 m.22.6 s. 4 m. 37.6 s. 2 28 2 22 4 50 2 40 2 46 5 26 Om diverse publiek- 500 M. H. Ottens, W. F. Wilkens, M. C. Jongert, W. Deetman, M. F. Nijboer M. J. Kreijger, W. 1000 M. T. Nijboer, M. S. Lont, W. D. Veld, M. 3000 M. Schekker- man, M. M. Hoep, W. Cor Kok, M. Extra-wedstrijden prijzen. - 500 M. Ph\y, W. 25.2sec.; Manshanden, M. 24.6 see.; Jb. Visser, W. 24 sec. 1000 M. Lauwerse, W. 42.'. sec.; Tieben, M. 57.6 sec. 2000 M. K. de Groot, 1 min. 52 sec.; Ottens, W. 1 mir. 42 sec, 3000 M. Meijer, M. 2 min. 51 sec.; Glim, W, 2 min. 31.4 sec. Achtervolging over max. 2000 M. Bakker wint met 200 m. voorsprong van Deijkers en sleept daarmee een polshorloge in de wacht, geschonken door de fa. D. Minnes. De heer Bosker zorgde voor de note gaie en daagde den voorzitter van Medemblik uit voor een rondje. Een en <.nder brengt veel ge lach bij het publiek. Medemblik wint in 49.6 s. Do totale uitslag was: 1 Wieringen; 2. Me demblik Een geanimeerd bal besloot deze druk be zochte uitvoering. Den Oever. EEN AUBADE. Ter gelegenheid van zijn 12%-jarig huwe lijksfeest, bracht de muziekvereeniging „Har monie", te H.hoëf, haar medewerkend lid, den heer H. Hollander, een aubade. Het was een koud half uurtje in dien snerpenden zuiden wind, terwijl de sneeuwvlokken neervielen, doch dit alles werd getrotseerd en met slaande trommen en wapperend vaandel ging men er opaf. Na de gebruikelijke toespraak en na een paar muzieknummers gemaakt te hebben, ging men, gevolgd door vele belang stellenden, wederom huiswaarts. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tot Ouderling en Diaken van de Ned. Herv. Gemeente van Oosterland, Stroe en Den Oever zijn door het Kiescollege aldaar herbenoemd de heeren Sj. Gorter te Ooster land en Jb. Kool te Oosterland, beiden namen het aan. ZONDAGSSCHOOL KERSTFEEST DEK NED. HERV. EVANG. TE DEN OEVER. Op Maandag 23 Deoember a.s., des avonds 7 uur, zal het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool aldaar worden gehouden in de kapel-kerk. Allen hartelijk welkom. BAL-MA8QUÊ MANÜOLINE VEREEN. „OOST-WIERINGEN". Een buitengewoon geslaagd bal-masqué werd Zondagavond door de Mandolinevereeni- ging „Oost-Wieringen", Directeur de heer S. Bruul, in de concertzaal van den heer Jurrie Lont te Den Oever gegeven. Te half B werd het feest voor de talrijke aanwezigen door de Wieronband ingezet. 21 gecostumeerden mengden zich tusschen de dansende paren, waar weldra een zeer ge- zellige sfeer heerschte, die werd verhoogd door het rad van avontuur, dat met veel voor de succes vrijwel den gcheelen avond doordraaide. Aan de noodige attracties ontbrak het niet en het uur van scheiden was reeds daar vooi men er erg in had. Een goede propaganda-avond mandolinievereeniging. De jury, bestaande uit de dames Steehou wer en Joffriet en de heeren Kuiper, Stee houwer. Joffriet en Snoijink. bekroonde het werk der gecostumeerden als volgt: Indivi- dueelen, groep mooiste costume: Truus Koorn (hartenvrouw) le pr.; Trijnie Bakker (Pier- rette) 2e pr.; Marie Bakker (Zigeunerin) 3e pr.; M. Smit (fantaisie) 4e pr. Paren, groep mooiste costume: Nelie Zomerdijk en Miek Poppen (Japansche dames) le pr. (eenige prijs in deze afdeeling). Individueelen, groep origineelste costume: Geertjé Verfaille (vogel verschrikker) le en tevens extra prija^ voor het grootst aantal punten; Marie Poel (Zigeu nerin) 2e pr.; Cor Tijsen (Pinguïn) 3e pr.: Volina Verfaille (Holl molen) 4e pr.; Marie Cornelissen (voor 't misdeelde kind) 5e pr.; Arie Bakker (kok) 6e pr.; Guus Dovcs (schoorsteenveger) 7e pr. Paren, groep origi neelste costume: Tac. Koorn en Jan Bakker beren temmer met beer) le pr.; Dina Brink man en Teunie Bakker (musiceerende Vo en- dammers) 2e pr.; Marie Lont en Maaike Tim mermans (Oud-Wier. paar) 3e pr.; Tony Tim merman en Geertje Lont (Zeeuwsch paar) 4e pr. De prijzen bestonden uit fraaie kunst- en verbruiksartikelen. AANRIJDING. Maandagmiddag had op den Gemeenelands- weg tusschen H.hoef en Den Oever een aan rijding plaats ter hoogte van de boerderij van den heer P. Lont, die zich gelukkig tot slechts materieele schade beperkte. Uit de richting Friesland kwam een beladen track met treiler, terwgl uit de tegenovergestelde richting een luxe wagen aankwam, afkomstig uit Schager- brug. De luxe wagen, die nogai op het midden van den weg reed, moest voor zijn tegenligger scherp uithalen. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg was de chauffeur zijn wagen niet meer meester en botste tegen den truck. Van de luxe wagen was het linker voorwiel geheel vernield, benevens het spat bord en de veering. Ook de truck werd be schadigd, doch kon zijn weg vervolgen. Van geen der wagens bekwamen de inzittenden eenig letsel. De heer J. D. Schouten, ontvanger der Re gistratie en Domeinen alhier, is overgeplaatst naar het kantoor Bolsward. De Chr. Gymnastiekvereeniging „Excelsior" heeft op de te Alkmaar door den turnkring West-Friesland van het Ned. Christ. Verbond gehouden wedstrijden een viertal prijzen be haald. GEMEENTERAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 20 December 1935, des namiddags te kwart over zeven. Aan de agenda ontleenen wg: Ingekomen stukken en adressen. Brief van den heer J. Speur, waarbij deze bedankt als üd van den gemeenteraad. Vaststelling pensioensgrondslagen gemeen teambtenaren 1935. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van waaggeld. Aanbieding begrooting, dienst 1936. KERKNIEUWS. Bg de Doopsgezinde gemeente Burg—Waal en Oosterend hadden Zondag de diakenver kiezingen plaats. Gekozen werd voor Den Burg de heer D. Eelman Cz., voor De Waai de heer C. H. Roeper Lz. en voor Oosterend de heer L. Koppen. MAKKTOVKKZICHT. Door het slechte weder en de onbegaan bare wegen was Maandag de veeaanvoer aan de markt van weinig beteekenis. Ook het marktbezoek was minder groot, dan we dit in de laatste weken gewoon zijn. De rundvee-aanvoer bestond uit enkele kal veren, die plm. 7— per stuk deden. De wolvee-aanvoer bestond slechts ln enkele schapen, de prijzen liepen sterk uiteen. Eén vette deed ongeveer 16.Oude schapen deden 4.tot 11. Biggen waren er in het geheel niet, de var- kensprijs op de boerderij is pl.m. 19 cent p. p. Aan de eierenveiling leverden de prijzen weinig verschil op bij de vorige week. De mid- denprijs (eieren van 60 kg) liep van 4.40 tot 4.50 per 100 stuks. De wolprijs bedraagt thans 62% ct. per kg. Op de markt werd weinig verkocht, de vee houders, die nog voorraad hebben, vragen 65 cent. OPBRENGST ORCHEST VAN BLAUWE JAN. De collecte van het orchest van Blauwe Jan,1 gehouden op Oude-Sinterklaas, voor het fonds van Pater Witte, heeft bruto opgebracht de som van 30. Invoerbeperking in Duitschland en Denemarken kostte f 2.000.0CÖ, Zonder bijdrage uit het crisisfonds loopt de saneering gevaar. Gistermorgen is in het Krelagehuis te Haar lem de 179ste algemeene vergadering gehou den van de Algem. Ver. voor Bloembollen cultuur. De heer Ernst H. Krelage hield in deze laatste door hem gepresideerde vergadering een openingsrede, waarin hij het 75-jarig be staan der vereeniging en de „Flora 1935" in herinnering bracht. Mede hieraan mag het toe te schrijven zijn, dat de export in 1935 naar vrgwei alle landen is toegenomen met uitzondering van de door de beperkende maatregelen van Duitschland en Denemarken met 4.000.000 kg verminderde export naar deze beide landen. De invoerbeperkingen in Duitschland en Denemarken staan geheel op zich zelf. In Duitschland dwong de economische nood tot zoo groot mogelijke beperking van invoer; in Denemarken werd de invoer geheel afhanke lijk gesteld van uitvoer van Deensche pro ducten. Met volkomen instemming heeft het hoofd bestuur ifennis genomen van het adres van het bestuur van het bloembollen-surplusfonds oogst-1935, waarin een bijdrage van 500.000 uit het Landbouwcrisisfonds wordt gevraagd om een vergoeding mogelijk te maken die het in uitzicht gestelde percentage van den mini mumprijs eenigermate benadert voor de over schotten vroege tulpen. Het hoofdbestuur heeft gaarne namens de vereeniging aan den minister van Landbouw en Visscherij instemming betuigd met het adres van het Surplusfonds. Het landbouwcrisisfonds noemende, maakt spr. melding van de uitschakeling van dit fonds van de bloembollensaneeringsfinancie- ring, aangekondigd in een officieele commu niqué van 14 Juni. De aanleiding daartoe schijnt geweest te zijn de langzame en onbe vredigende betaling der roeheffing over het jaar 1934/'35. Het is begrijpelijk, hoewel niet prijzenswaardig dat de betrokkenen dit eerst eens hebben willen aanzien. De later gevolgde inning van het achterstallige heeft, ondanks de zware opofferingen voor velen hieraan ver bonden, een zeer bevredigend verloop gehad. Moge de commissie bg haar onderzoek over tuigd worden, dat zoo niet over de geheele linie, dan toch voor het bloerabollenvak, dat nog nooit een cent steun uit de schatkist of het landbouwcrisisfonds heeft ontvangen, de regeling der saneering aan de door het bloem- bollenbedrijf zelf aangewezen vakmannen behoort te worden overgelaten, wat een wen- schelijk geacht toezicht van de zijde van het departement niet uitsluit. Dit mag echter niet ontaarden in een noodelooze en onbevoegde voogdij, die een goede uitvoering der maat regelen door vertraging verlamt, en juist daar door ontduiking en overtreding bevordert. Hoe men in beginsel over de saneering moge denken, hierin kan het oordeel van voor- en tegenstanders overeenstemmen, dat de uitvoe ring, die aanvankelijk tot gerechtvaardigde critiek aanleiding gaf, geleidelijk verbeterd ls. Indien ditmaal de Kon. besluiten en verdere beschikkingen omstreeks 1 Januari in plaats van eerst met Augustus bekend gemaakt zou den kunnen worden, zal dit een belangrijke vooruitgang zijn, waardoor men vóór den aan vang van het handelsseizoen en niet pas vele maanden daarna, nauwkeurig zal weten, waar aan men zich te houden heeft. De neiging tot ontduiking zal daardoor even sterk vermin deren als de ontstemming, waartoe inderdaad meermalen aanleiding bestond. In de vacatiire-Valkering werd gekozen de heer P. F. Seignette te Beverwijk. In de vaca- ture-v. d. Meer werd gekozen de heer G. v. d. Marei te Wassenaar. De afdeeling Heemstede had een voorstel ingediend om te komen tot oprichting onder deskundige leiding van een economische afdee ling van het bureau. De afdeeling verzocht het hoofdbestuur een commissie van voorbereiding te benoemen waartoe besloten werd. Van de rondvraag maakt de heer Kuiper Haarlem, gebruik, om den voorzitter dank te zeggen voor zijn krachtige en onpartijdige lei ding. Spr. zal steeds dankbaar zijn voor het geen de voorzitter voor de organisatie heeft gedaan (applaus). De voorzitter dankte voor deze vriendelijke woorden. Dr. Verhage tot voorzitter gekozen. De verkiezing van den voorzitter geschiedde met de volgende stemmencgfers: Uitgebracht werden 224 stemmen, daarvan kregen dr. Dijt 73, dr. Verhage 148 en de heer Lefeber 3 stemmen; zoodat gekozen was de heer Verhage. De begrooting voor 1936 werd na eenige discussie goedgekeurd met het totaal cijfer van 48.150. Rekening van de Flora, Vervolgens kwam in behandeling de reke ning van de Flora 1935, aanwijzende een be drag van 354.796 aan uitgaven en 327.567 aan inkomsten, zoodat er een tekort is van 27.229. De rekening werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Eveneens werd daarna aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, om 5000 uit de kas der vereeniging bij te dragen in het tekort van de Flora. In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring werd medegedeeld, dat in de vac.-J. Roes tot lid van het hoofdbestuur gekozen is de heer A. J. Braam, te Heemstede. De vergadering ging vervolgens over in een bijeenkomst met gesloten deuren. Na her opening der openbare vergadering door den ondervoorzitter, den heer J. Valkering Tzn, werden de heer en mevrouw Krelage binnen geleid, waarna de heer Valkering het woord nam. Spr. deelde mede, dat de vergadering met algemeene stemmen besloten had den heer Krelage tot eere-voorzltter der vereeniging te benoemen. (Applaus). De heer Valkering schetste daarna de groote verdiensten van den aftredenden voor zitter voor de vereeniginf. Als bewijs van dankbaarheid bood spr. na mens de vereeniging een door Mendlik f schilderd portret aan; en tevens de fotogrc - sche portretten van de drie voorzitters, die de vereeniging nu heeft gehad. Itede van den heer Winterman». De heer Wintermans, wrd. directeur-gene raal van landbouw, voerde daarna het woord. Rede van prof. dr. G. van Slogteren. In een uitvoerige en zeer waardeerende rede heeft daarna prof. dr. G. van Slogteren als voorzitter van het Nicolaas Damesfonds, den heer Krelage toegesproken. Het Nicolaas Dames-fonds heeft ingesteld een groote en een kleine gouden medaille en een groote gouden eere-medaille. Deze laatste zal slechts zelden worden verleend, wanneer de behoefte wordt gevoeld om zeer bijzondere verdiensten jegens de cultuur in haar geheel te erkennen. Zg moet worden beschouwd als de hoogste onderscheiding, welke het vak zelve kan verleenen. Deze medaille bood spr. den heer Krelage aan. Dankwoorden van den heer Krelage. Tenslotte kwam de heer Krelage aan het weo-d. Spr. b*">eht allen hartelljkeri dank voof

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10