Een halve eeuw in de jam Wieringen. Bloembollervexport toegenomen. PUROL GEMENGD NIEUWS HELDRRSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1935. Moord op Sara Beugeitasch Ernstige bo sing van auto. De 0-«sche onderwereld voor de Bossche rechtbank. Botsing tusschen auto en zwaan Sneeuwbal-vandalisme in Rotterdam. Ernstige fraude in een parochie te Amsterdam. Auto botst tegen tram. Er zijn nog ander e „leuke" lui in Oss. Drijfijs op het IJselmeer. Klipper gezonken op het IJselmeer. De Scheveningsche haven weer vrij. Tien woning ei in de asch gelegd. Visscherijberichten Schipbreukelingen aan lot overgelaten. Wat voor weer vandaag? Bij zijn leven gaf hjj de Marine milde, koele schaduw, nu hij dood ia. zal ttij een hoog .heet vuur doen opvlammen, het zal een waar auto dafé worden, want in de marine- bakkerij, waar zijn stoffelijk overschot wree- delijk gehak.t gceaagd. gek oven en in mooten gesneden wordt, zal hij dienen om de Kuggies van de schepelingen als een ware delicatesse te roosteren en te bakken Sic transit gloria. Zoo vergaat de roem! De werf boom stierf— een nieuw Werfplcin werd geborenReeds werd het door het werfpersoneel gedoopt met den naam van den opzichter als het „Van Rijnplein' Een bezoek aan de N.V. de Betuwe, die dezer dagen haar halve eeuw-feest viert. - Een nationale industrie, waar we trotsch op kunnen zijn In het rustieke Tiel, dat plaatsje van 12.000 inwoners, tusschen Ryn en Waal, in het oude Batauw, daar vinden we een brok Nederland- sche groot-industrie, van welker omvang zich velen in den lande wellicht geen voorstelling kunnen vormen. Daar vinden we toch «,pn bedrijf, waai des winters tientallen en r. net hoog-seiz^en hon derden mannen n rouwen, met behulp van een uitgelezen stel ma* hmes, zich toeleggen op het vei- en bewerken van truit. „MIJ. DE BETUWE, FRUITRESERVERS", zoo staat er in gouJglazende letters op het front der fabriek; van verre zijn deze letters reeds zichtbaar en verkondigen den vreem deling, dat hier de menseuen wonen, die er voor zorgen, dat het fruit, dat in ons land slechts in een klein gedeeite van het jaar groeit en bloeit, zoodanig verwerkt wordt, dat men er een geheel jaar van kan genie ten. Fruit houdt den dokter de deur uit, zoo zegt een gevleugeld woord cn daarom is het van onschatbare waarde, dat een industrie is ontstaan als deze. die i.r.mers niet in de eer ste plaats gesticht is om de menschen lekker nijen vooi te zetten, maar die wil mee heb pen om de volkskracht en weerstand der in- dividueelen te verho gen. Eet meer fruit, is het daarom zeer tereoht, men steunt er een voorname industrie mee, maai niet alleen een industrie, maar nog zt-ovee» anoere zaken, die in het Nederlandsch maalsena;.pelyke leven een intcgreercnde befrekrnis hebDen. En om V dit aliemaai te vertellen, gelieve u ons te volgen naar Tiel, zooals v,i, hier zullen ver onderstellen te doen en Jaar 7 uilen wij U laten z'.p. i welk een l,coni industrie daar zetelt en hoe machtig interessant bet bedrijf van de Mij. De Betuwe is. meer zorg besteden aan kwaliteitsverbete ring, hetgeen weer een grooteren omzet tot gevolg had. De vraag naar jams nam dusdanig toe, dat uitbreiding voortdurend noodzakelijk bleek In 1917, 1920, en 1924 werden de fabrieken vergroot; in 1927 vond echter de grootste uit breiding plaats. De geheele oude fabriek werd toen, zonder dat het bedrijf stagnatie onder vond, geleidelijk aan afgebroken en op uiterst moderne wijze geheel nieuw opgetrokken. In 1929 werd een geheel nieuwe vleugel aan gebouwd; in 1931 werd 5000 M2. magazijnen en expeditieruimte bijgebouwd; dit jaar volg de dan tenslotte de nieuw gebouwde fabriek voor de bereiding van vruchtensappen en alles wat daarmede annex is. Gebruikt versch fruit! Wanneer 's morgens aan het ontbijt een potje jam staat, heeft men er geen flauw idee van hoeveel zorg er door deze uiterst modern ingerichte fabriek besteed wordt om dit artikel klaar te maken en met welke pijnlijke nauwgezetheid de verschillende sta dia van bewerking worden gecontroleerd door vakkundigen en chemici. Het artikel jam, één der eenvoudigste van fabricage wordt in de fabriek op een dergelyke wyze behandeld, dat het voor de huisvrouwen niet mogelijk kan zijn, een gelijkwaardige kwaliteit te maken, daar ook de verschillende benoodigde instru menten en machines ontbreken. Veelal heerscht nog de meening, dat fruit van eenigszins mindere kwaliteit nog altijd goed is om jam te koken. Niets is echter minder waar; slechts eerste kwaliteit vruchten wor den gebruikt. Fruit is zeer aan bederf onder hevig en om een prima product te maken Opslagterrein Halffabrikaten. Ontstaan van de jamindustrie in Nederland. Vijftig jaren was het geleden, dat in een klein fabriekje in Tiel de eerste pot jam werd gemaakt. Het was geen toeval, dat dit juist in Tiel gebeurde. Deze stad, gelegen in één van Nederlands rijkste fruittuinen (wie kent niet de schitterende bloesempracht der boom gaarden in de Betuwe in het voorjaar) met directe verbindingen per spoor en te water met alle deelen des lands, was wel by uitstek geschikt voor de vestiging van een jam- fabriek. Toch was er een groote durf en onderne mingsgeest voor noodig, om juist dit artikel te maken. Slechts een zeer kleine groep der bevolking kende dit product Hollanders, die in Engeland kwamen, de bakermat der jams en marmelade's, leerden deze smakelijke broódbelegging daar kennen en brachten haar mede naar ons land. Het aantal gebruikers nam langzamerhand toe en enkele vooraanstaande comestibles- zaken stelden de Engelsche jams in hun win kels verkrijgbaar. Uit den aard der zaak was het in beginne nog een luxe artikel, dat ech ter geleidelyk aan meer bekendheid verwierf. Het feit dat men in Nederland, evenals Engeland, over zeer goed fruit beschikte, dat voor de jamfabricatie bij uitstek geschikt was. was mede oorzaak, dat de plannen in Tiel vasteren vorm konden aannemen. Binnen zeer korten tjjd slaagde men er in een goed artikel te maken, dat weliswaar nog niet op één lyn gesteld kon worden met het Engel sche fabrikaat, doch aan redelijke eischen voldeed. Vermeldenswaard is het feit dat £én der eerste producten werd aangeboden aan Koning Willem Hl, die zeer veel belangstel ling toonde voor een jonge Nederlandsche in dustrie. Een dankbetuiging namens Z.M. uit 1885 wordt nog steeds in de directiekamer bewaard. In het begin dezer eeuw speelde echter de eigenaardige voorkeur van zeer veel Neder landers voor buitenlandsche producten nog een groote rol en het leek In den beginne haast onmogelijk om hierin verandering te brengen. Een stoot in de goede richting werd gegeven als gevolg van den Boerenoorlog. De sympathie der Nederlanders stond in dien ti.id in zeer sterke mate. aan den kant der Boeren en dit had tot gevolg, dat velen wei gerden langer Engelsche producten (waar onder ook jam) te gebruiken, hetgeen de vraag naar het Nederlandsche product sterk beïnvloed heeft. Een langzame vooruitgang w-as het gevolg: ook het voordurende propa ganda maliën bracht tenslotte resultaat en een steeds grooter wordend deel der bevol king begon belanstelling te toonen. In de oorlogsjaren kwam echter de groote Sprong. Jam kwam als distributie-artikel (wie herinnert zich niet de kistjes „Eenheidsjam") en door het toenemende gebruik kon men ook moet men daarom eerste kwaliteit fruit koo- pen en dit dan ook direct verwerken. Elk uur, nadat fruit geplukt is, gaat het in kwaliteit achteruit. Een goede fabriek zorgt ervoor, dat de tijd tusschen plukken en verwerken zoo kort mogelijk gehouden wordt. Wanneer het fruit van de veilingen in de groote steden mis schien nog niet eens is aangekomen, is dit in de fabriek reeds verwerkt. Andere producten. Ofschoon oorspronkelijk uitsluitend jams werden gemaakt, is er in den loop der jaren een zeer groot aantal producten bijgekomen. Zoo werd in 1915 een speciale fabriek ge bouwd (thans nog het hoogste gebouw van het geheele bedrijf) voor de bereiding van appelstroop, een artikel, dat in den loop der Jaren eveneens een groote vlucht heeft ge nomen. Appelstroop wordt in groote hoeveelheden vervaardigd uit appels en suikerbieten. Aanvankelijk stond men ten achter bij de Amerikanen, doch door taai volhouden en een open oog en oor te heben voor alles wat zich op dit gebied in andere landen afspeelde, is ook hier een groot resultaat bereikt, waar op de fabriek zeer zeker trotsch mag zijn. Vruchten in blik en glas. Ook van dit artikel is de omzet met spron gen vooruit gegaan en om aan deze steeds grooter wordende vraag te voldoen was een regelmatige uitbreiding der fabrieksruimten noodzakelijk. Door aanschaffing der meest moderne machines en een voortreffelijke in richting is het mogelijk in het drukst van het seizoen als ook de andere afdeelingen volop In bedrijf zijn 40—50.000 blikken op een dag in te maken; naast elkaar gezet zouden deze blikken een afstand beslaan van meer dan dan 5 km dus bijna een uur gaans. Appelmoes. Een zeer belangrijk artikel ls ook Appel moes, waarvan jaarlijks honderdduizenden bliken worden Ingemaakt. Voorts roode bessensap, dat eveneens een voorname plaats inneemt. Naast deze „groote broers" komen de kleinere zusjes als limonade, pudding- saus. vruchtensappen, citroenkaas, tafel zuren, enz. enz. Uit een en ander volgt wel, dat de firma zich geheel en al gespecialiseerd heeft op de verwerking van fruit in den meest uitgebrei- den zin des woords en daarbij steeds voor oogen heeft gehouden, dat de kwaliteit op de allereerste plaats kwam, een streven, waar zij volkomen in ls geslaagd. Dat men met stil zat bij hetgeen bereikt werd, blijkt wel, uit het feit, dat het vorig jaar begonnen is met de fabricage van een alcohol-vry appel sap. een artikel, dat in enkele landen als Zwitserland en Duitschland reeds een zeer voorname plaats inneemt; dat dit thans ook in Nederland ingang begint te vinden is voor een niet gering deel te danken aan de mede werking van het Laboratorium voor Tuin- bouw-plantenteelt van Prof. Sprenger te Wageningen. Het ligt voor de hand, dat bovenge noemde artikelen in de eerste plaats be stemd zijn voor verbruik hier te lande, ter wijl voorts ook de export naar Nederlandsch- Indië niet onbelangrijk is. Ofschoon Neder land meer dan de helft levert van de totale jam-import in Indië, wordt scherpe concur rentie gevoeld van Australië, Afrika. Enge land en Zwitserland en den laatsten tyd ook van Japan. Sinds korten tijd is er echter weer een, zij het dan ook geringe, styging merkbaar. Afgezien van den reeds bovengenoemden export naar Nederiandseh-Indie is uitvoer van jams niet belangrijk, hetgeen veelal zijn oor zaak vind in de hooge invoerrechten en hooge suikeraccijns in de diverse landen. (Slot volgt). HET ERNSTIGE AUTO-ONGEVAL. De vier zwaargewonden maken het goed. Men deelt ons mede dat het met het vier tal zwaar gewonden, die opgenomen zijn in het hospitaal te Den Helder, goed vooruit gaat De Rykspolitie is voornemens hun dezer dagen een verhoor af te nemen. Winterteenen Winterhielen Binnenland. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassa tieberoep van den 21-jarigen pakhuisknecht te Amsterdam, die in Hooger Beroep voor het Amsterdamsche Gerechtshof was veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, in ver band met den moord op de zevenjarige Sara Beugeitasch. De Hooge Raad zal 13 Januari zijn recht wijzen. 16-jarige jongen stal den wagen... Een auto komende uit de richting 's-Gra- venhage, is ter hoogte van de Zandvoortsche- laan op den Lagenweg te Heemstede in den nacht van Zaterdag op Zondag tegen een boom gereden ten gevolge waarvan een der vijf inzittenden, een 21-jarige jongeman, uit Amsterdam vrijwel op s ag werd gedood. De andere passagiers werden allen min of meer zwaar gewond. De auto was gestolen te Am sterdam door een zestienjarigen jongen. De wagen is grootendeels verbrand. Het lijk en de brokstukken van de auto zijn door de justitie in beslag genomen. Bij de politie te Amsterdam was Zater dagavond aangifte gedaan van diefstal van een nog zoo goed als nieuwe groote auto. Onmiddellijk werd het bericht per politieradio rondgeseind, doch aanvankelijk zonder succes. Tegen middernacht zag echter een nacht waker der gemeente Bei. nebroek een auto bij een garage staan, bezig benzine in te nemen. Hy meende in de auto den gestolen wagen te herkennen en vroeg den bestuurder naar zijn rij- en nummerbewijs, waartoe hij als onbezoldigd rijksveldwachter was gerechtigd. Herwijl hij bezig was de papieren na te zien, sloot de bestuurder opeens het portier, gaf vol gas en reed met groote snelheid weg. De nachtwaker kreeg een klap van de auto, maar werd niet zwaar gewond. De auto reed met groote snelheid in de richting Haarlem. Juist naderde van den kant van Leiden een particuliere auto en waarschijnlijk heeft de bestuurder gedacht, dat hij achtervolgd werd. De snelheid werd tenminste nog meer opgevoerd. Alles ging goed tot in Heemstede. Daar maakt de Hee- renweg bij de kruising bij de Zandvoortsche- laan een nauwe bocht, hier verloor de be stuurder de macht over het stuur. Met een hevigen slag. ver in den omtrek hoorbaar, botste de wagen tegen een boom en vloog in brand. Toeva'lig passeerde juist een automobilist, een medicus uit Leiden, die onmiddellijk stopte en de inzittenden uit de brandende auto trok. De politie heeft den bestuurder, een 16- jarigen jongen uit Amsterdam, nog 's nachts een verhoor afgenomen. Hij bekende de auto in Amsterdam te hebben gestolen. Met vier vrienden was hij naar 's-Gravenhage ge reden, om tegen half twaalf 's avonds terug te keeren. Toen hy van de garage te Benne- broek was weggereden had hij gemeend, dat hij achtervolgd werd en had hij voortdurend meer gas gegeven en zijn snelheid opgevoerd tot 120 km per uur. Behalve de bestuurder en de 21-jarige jon geman zaten nog drie jongelui in de auto van 16, 18 en 26 jaar. De toestand der ge wonden is bevredigend, direct levensgevaar bestaat er niet. Gisteren behandelde de Bossche rechtbank nogmaals de strafzaak tegen den 58-jarigen landbouwer H. L. van Erp (Driek van Renie- ren) en den 47-jarigen arbeider N. J. van Geenen. welke zaak op 18 November werd uit gesteld, nadat de officier van justitie wegens uitlokking tot brandstichting tegen Van Erp acht jaar en tegen van Geenen vijf jaar ge vangenisstraf had geëischt. Men herinnert zich de geruchtmakende brandstichting, welke op 10 Augustus 1927 te Oss is gepleegd in de woning, bewoond door de familie Bevers en van Zandvoort, waarbij een vrouw en drie kinderen den dood in de vlammen vonden. Wegens dit misdrijf is de arbeider G. J. van Galen tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld, terwijl wegens het medeplegen den ar beider T. J. van Berne (Dotje) eveneens acht jaar gevangenisstraf is opgelegd. Van Erp en van Geenen hadden zich nu opnieuw te verantwoorden, ervan beschuldigd, dat zij de brandstichting opzettelijk hebben uitgelokt door voor het plegen van dit misdrijf geld te hebben beloofd. Mr. Van Everdinger hield zyn requisitoir. Er was voor spr. alle reden om te persistee- ren bij het gehouden requisitoir. De heer L. F. W. D., te Hilligersberg, reed Zondag met zijn auto langs de Molenlaan al daar, waarin zijn echtgenoote en haar 15- jarige broer, B. B., wonende te Bergschen- hoek meereden. Plotseling bemerkte de heer D., dat er een zwaan over den straatweg fladderde. Het dier naderde den auto en deed geen poging om van richting te veranderen, zoodat de heer D. stopte om het dier niet te kwetsen. Vreemd genoeg vloog de zwaan tegen de voorruit van den auto, die in scherven werd geslagen, en kwam daarna in den auto te recht. waar het dier met zijn forsche vleu gels krachtig om zich heen sloeg. De toestand, die binnen in den auto ont stond, wérd weldra chaotisch. De autokap werd door het dier letterlijk open gereten, en temidden van de brokstukken zaten de pas sagiers, die rake klappen opliepen. De vrouw van den bestuurder liep een vrij ernstige hoofdwonde op. Haar broer kreeg nog meer letsel; wonden aan oor, neus en by het rechteroog. De zwaan, zelf ernstig verwond, stortte hierna dood neder. De auto met de gewonden vertrok hierna om zich te begeven naar de woning van dr Jongerius, waar de wonden zijn verbonden. Men vermoed, dat de zwaan door een hond achtervolgd werd. Profiteerend van de eerste sneeuw in dit jaargetijde, heeft de straatjeugd van Rotter dam Zondag haar winterpret botgevierd door ongeveer 2000 straatlampen stuk te gooien. Verscheidene straten stonden den geheelen avond in het donker. Dit ergerlijke vandalis me kost de gemeente f 3500. Voor 40.000.opgelicht. Een omvangrijke fraude met valsehe obli gaties is dezer dagen aan het licht gekomen. De vroegere kerkmeester van de Maria Mag- dalena-parochie te Amsterdam, H., is ge arresteerd. De man zou als volgt te werk zijn gegaan. Indien zich bij hem iemand vervoegde met de mededeeling wel een obligatie van de Maria Magdalena-parochie te wi-len koopen, zei hy dat zulks mogelijk was Hij leverde inder daad een obligatiedat wil zeggen, wat hy onder obligatie verstond. In wezen was het een waardeloos stuk, alleen van zjjn hand- teekening voorzien. De menschen, die de parochie wilden steunen, stortten hun geld. Zoo schijnt de oneerlijke kerkmeester ge durende anderhalf jaar een aantal goedgelco- vigen voor vermoedelijk f 40.000 te hebben gedupeerd. De justitie heeft aanleiding gevonden een strafvervo'ging in te leiden. Als gevolg daar van is H., een vader van acht kinderen, ge arresteerd. De pastoor van de parochie deelde nog mede, dat H. geheel buiten het kerkbestuur om, als privé persoon, gehandeld heeft Hij eigende zich bevoegdheden toe, die niet de zijne waren. Het komt er dus op neer dat H. een privéhandel dreef in nagemaakte obli gaties. Één zwaar, drie licht gewonden. Zondagnacht te kwart over zeven zijn te SasseDheim een personen-auto en een electrl- sche tram in botsing gekomen. Uit de richting Leiden naderde een auto met vier inzittenden, wonende te Amsterdam. Tengevolge van de gladheid kon de chauffeur niet bijtjjds tusschen de rails vandaan komen, hij reed met volle vaart tegen een uit de richting Haarlem komende tram. De botsing was zoo hevig, dat z(j tot ver in den omtrek werd gehoord. De aanblik van de vernielde auto deed het ergste vreezen, Toegeschoten omwonenden haalden uit de wrakstukken van de auto, die totaal was vernield, de passagiers te voorschijn. Het ergst bleek er aan toe te zyn een inwoner uit Amsterdam, die naast den besiuurder had gezeten en talrijke zeer zware snijwonden had gekregen, benevens een schedelbreuk. De chauffeur had een vry diepe SDede aan de kin gekregen, de twee dames, die achterin gezeten hadden, kwamen er met eenige schram men en builen af. De zwaar gewonde werd later nog overgebracht naar het St. Elisabet fa- gesticht te Leiden. Gistermorgen was z(jn toestand nog niet zonder levensgevaar. De tram was slechts licht beschadigd. Een zekere mej. B., wonende te Oss, wier man van Oss naar Den Bosch verhuisde, schynt zich in bijzondere mate den haat van haar buurtgenooten op den hals te hebben gehaald. In afwyking met andere Ossenaren, is zij naar hun meening wat al te loslippig tijdens een verhoor b(j de poltie geweest en dientengevolge spant de geheele buurt tegen haar samen. Driemaal achtereen hebben haar vensterruiten het moeten ontgelden. Met groote steenen werd 's avonds haar woning bekogeld en dit spelletje werd niet eerder ge staakt alvorens alle ramen geheel verbrijzeld waren. Zondagavond werd een groote steen het huis binnengeworpen, waaraan een briefje was bevestigd met de veelbeteekenende woor den: „De hand, die wreekt..." De politie heeft voorloopig de woning in speciale bewaking genomen. In het IJselmeer bevindt zich reeds veel dryfys, hoofdzakelijk grondys, dat in grooie velden ronddrijft. Ook langs de kust heeft zich veel ijs afgezet. De kapitein van een motorschip, dat Zondagavond door de Oranje sluizen passeerde, deelde mede, dat hij bi) Pampus op een zeer groot ijsveld was ge- stooten, waardoor hij slechts met groote moeite kon varen. Ook elders op het IJsel meer bevinden zich zulke velden, die vooi de zeilschepen een groote belemmering bette kenen. De zeilvaart over het IJselmeer zal heden waarschijnlijk worden stilgelegd. De bemanning gered. Op het IJselmeer tusschen Workum en Breezand is Zondagmiddag tijdens den Zuid- oosterstorm een klipper, welke met grint was geladen, vol water geloopen en gezonken. De uit twee personen bestaande bemanning be gaf zich in de roeiboot en is behouden te Kornwedderzand aangekomen. Het schip, dat ongeveer 270 ton meet, behoorde thuis te Amsterdam en was op weg naar Dokkum. Het vaartuig kan als verloren beschouwd worden. (A.N.P.). Nader wordt uit Kornwedderzand gemeld, dat het gezonken schip de „Onderneming" is, metende 227 ton. Het ligt dwars in de vaar geul voor Workum. Het schip was op reis van Lobith naar Dokkum. De bemanning be stond uit schipper Boonstra en een knecht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft Van der Tak's Bergingsbedrijf met behulp van de beide drijvende bokken ook het tweede stuk van den zandzuiger „Blanka" gelicht ea versleept naar de Slikkom, waar de twee helf ten nu naast elkaar liggen. De „Blanka" zal voorloopig te Scneveningen worden hersteld, waarna de zandzuiger naar Vlaardingen wordt verscheept om een a(ge heele reparatie te ondergaan. IN EEN STUKJE BROOD GESTIKT. In de buurtschap Linderte, onder Raalte, is het drie-jarig zoontje van den heer K., bij het eten, in een stukje brood gestikt. Buitenland. Huurders «iet verzekerd. Zondagnacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in Gang Pinggir. Een com plex van tien woningen is totaal afgebrand. Een zestal andere woningen bekwam belang rijke brandschade, Door hel zeer krachtig op treden van brandweer, politie en militairen is in dit zeer dichtbevolkte stadsgedeelte erger voorkomen. Het complex woningen was ver zekerd, de huurders grootendeels niet. Onmenscaelyke tankbootkapiteiu. De kapitein van de tankboot „Sowjet" pakte in de Kaspische Zee de bemanning op van een ander schip, dat schipbreuk had geleden, doch om onbekende redenen besloot hjj, zich van de schipbreukelingen te ontdoen en liet hij hen in een sloep aan hun lot over, De sloep strandde, waarbij vier inzittenden ver dronken. Er wordt een onderzoek ingesteld 14 Dec. Aangebracht door Middel tongen Kleine tongen Slips Tarbot Kleine schol Schar Wijting Levende garnalen Gekookte garnalen 15 Dec. Aangebracht door Middel tongen Kleine tongen Slips Tarbot Kleine schol I Kleine schol n Scharren Wijting Levende garnalen Gekookte garnalen Door botvisschers: 539 kg bot korders; P- kg p. kist P. P- lit kg korders: p. kist p. kist p. lit P. kg 0.96—0.85 0.80—0.70 0.55—0.30 0.84—0.80 5.00—3.90 3.50—2.50 3.00—2.40 1.90 0.20—0.15 0.92—0.88 0.80—0.72 0.45—0.28 0.80—0.76 10.00 4.60—2.90 2.75—2.60 3.00—2.70 1.90 0.20—0.15 p. kg 0.34—0.35 Naar waarneming verricht tn den morgen van 17 December. Medegedéfeid door net Koninklijk Meteorologisch Instituut Hoogste stand 766.7 te Haparanda. Laagste stand 747.5 Verwachting Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind. Ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt Barometerstand te Den Helder; 748.7. Invoerbeperking in Duitschland en Denemarken kostte f2.000 000, Zonder bijdrage uit het crisisfonds loopt de saneering gevaar. Gistermorgen is in het Kreiagehuis te Haar lem de 179ste algemeene vergadering gehou den van de Algem. Ver. voor Bloembollen cultuur. De heer Ernst H. Krelage hield in deze laatste door hem gepresideerde vergadering een openingsrede, waarin hij het 75-jarig be staan der vereeniging en de „Flora 1935" in herinnering bracht. Mede hieraan mag het toe te schrijven zijn, dat de export in 1935 naar vrijwel alle landen is toegenomen met uitzondering van de door de beperkende maatregelen van Duitschland en Denemarken met 4.000.000 kg verminderde export naar deze beide landen. De invoerbeperkingen in Duitschland en Denemarken staan geheel op zich zelf. In Duitschland dwong de economische nood tot zoo groot mogelijke beperking van invoer; in Denemarken werd de invoer geheel afhanke lijk gesteld van uitvoer van Deensche pro ducten. Met volkomen instemming heeft het hoofd bestuur kennis genomen van het adres van het bestuur van het bloembollen-surplusfonds oogst-1935, waarin een bijdrage van 500.000 uit het Landbouwcrisisfonds wordt gevraagd om een vergoeding mogelijk te maken die het in uitzicht gestelde percentage van den mini mumprijs eenigermate benadert voor de over schotten vroege tulpen. Het hoofdbestuur heeft gaarne namens de vereeniging aan den minister van Landbouw en Visscherij instemming betuigd met het adres van het Surplusfonds. Het landbouwcrisisfonds noemende, maakt spr. melding van de uitschakeling van dit fonds van de bloembollensaneeringsfinancie- ring, aangekondigd in een officieel commu niqué van 14 Juni. De aanleiding daartoe schijnt geweest te zijn de langzame en onbe vredigende betaling der roeheffing over het jaar 1934/'35. Het is begrypelijk, hoewel niet prijzenswaardig dat de betrokkenen dit eerst eens hebben willen aanzien. De later gevolgde Inning van het achterstallige heeft, ondanks de zware opofferingen voor velen hieraan ver bonden, een zeer bevredigend verloop gehad. Moge de commissie bjj haar onderzoek over tuigd worden, dat zoo niet over de geheele linie, dan toch voor het bloembollenvak, dat nog nooit een cent steun uit de schatkist of het landbouwcrisisfonds heeft ontvangen, de regeling der saneering aan de door het bloem- I bollenbedrijf zelf aangewezen vakmannen behoort te worden overgelaten, wat een wen- schelijk geacht toezicht van de zijde van het departement niet uitsluit Dit mag echter niet ontaarden in een noodelooze en onbevoegde voogdij, die een goede uitvoering der maat regelen door vertraging verlamt, en juist daar door ontduiking en overtreding bevordert. Hoe men in beginsel over de saneering moge denken, hierin kan het oordeel van voor- en tegenstanders overeenstemmen, dat de uitvoe ring, die aanvankelijk tot gerechtvaardigde critiek aanleiding gaf, geleidelijk verbeterd is. Indien ditmaal de Kon. besluiten en verdere beschikkingen omstreeks 1 Januari in plaats van eerst met Augustus bekend gemaakt zou den kunnen worden, zal dit een belangrijke vooruitgang zyn, waardoor men vóór den aan vang van het handelsseizoen en niet pas vele maanden daarna, nauwkeurig zal weten, waar aan men zich te houden heeft De neiging tot ontduiking zal daardoor even sterk vermin deren als de ontstemming, waartoe inderdaad meermalen aanleiding bestond. In de vacature-Valkering werd gekozen de heer P. F. Selgnette te Beverwijk. In de vaca- ture-v. d. Meer werd gekozen de heer G. v. d. Marei te Wassenaar. De afdeellng Heemstede had een voorstel ingediend om te komen tot oprichting onder deskundige leiding van een economische afdee- ling van het bureau. De afdeeling verzocht het hoofdbestuur een commissie van voorbereiding te benoemen waartoe besloten werd. Van de rondvraag maakt de heer Kuiper Haarlem, gebruik, om den voorzitter dank te zeggen voor zijn krachtige en onpartijdige lei ding. Spr. zal steeds dankbaar zijn voor het geen de voorzitter voor de organisatie heeft gedaan (applaus). De voorzitter dankte voor deze vriendelijke woorden. Dr. Verhage tot voorzitter gekozen. De verkiezing van den voorzitter geschiedde met de volgende stemmencyfers: Uitgebracht werden 224 stemmen, daarvan kregen dr. Dijt 73, dr. Verhage 148 en de heer Lefeber 3 stemmen; zoodat gekozen was de heer Verhage. De begrooting voor 1936 werd na eenige discussie goedgekeurd met het totaal cijfer van 48.150. Rekening van de Flora. Vervolgens kwam in behandeling de reke ning van de Flora 1935, aanwijzende een be drag van 354.796 aan uitgaven en 327.567 aan inkomsten, zoodat er een tekort is van f 27.229. De rekening werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Eveneens werd daarna aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, om f 5000 uit de kas der vereeniging by te dragen in het tekort van de Flora. In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring werd medegedeeld, dat in de vac.-J. Roes tot lid van het hoofdbestuur gekozen is de heer A. J. Braam, te Heemstede. De vergadering ging vervolgens over in een bijeenkomst met gesloten deuren. Na her opening der openbare vergadering door den ondervoorzitter, den heer J. Valkering Tim., werden de heer en mevrouw Krelage binnen geleid, waarna de heer Valkering het woord nam. Spr. deelde mede, dat de vergadering met algemeene stemmen besloten had den heer Krelage tot eere-voorzitter der vereeniging te benoemen. (Applaus). De heer Valkering schetste daarna de groote verdiensten van den aftredenden voor zitter voor de vereeniging. Als bewijs van dankbaarheid bood spr. na mens de vereeniging een door Mendlik ge schilderd portret aan; en tevens de fotografi sche portretten van de drie voorzitters, die de vereeniging nu heeft gehad. Rede van den heer Wintermans, De heer Wintermans, wrd. directeur-gene raal van landbouw, voerde daarna het woord. Rede van prof. dr. G. van Slogteren. In een uitvoerige en zeer waardeerende rede heeft daarna prof. dr. G. van Slogteren als voorzitter van het Nicolaas Damesfonds, den heer Krelage toegesproken. Het Nicolaas Dames-fonds heeft ingesteld een groote en een kleine gouden medaille en een groote gouden eere-medaille. Deze laatste zal slechts zelden worden verleend, wanneer de behoefte wordt gevoeld om zeer bijzondere verdiensten Jegens de cultuur In haar geheel te erkennen. Zy moet worden beschouwd als de hoogste onderscheiding, welke het va zelve kan verleenen. Deze medaille bood spr. don heer Krelage aan. Dankwoorden van den heer Krelage. Tenslotte kwam de heer Krelage aan het woord. Spr. bracht allen hartelijken dank v

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6