%en iaatéte mie naq niet beüUte. Stadsnieuws m Jiocê, inot Jfocê, zot. TPoot aam I hoofdprijs te winnen van onze winter-puzzle, ten bedrage van driehonderd gulden, De kindermiddag. «JAAR BAKKER TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURAWT VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1935. 5 11 li IHB li 1 Wie zich vóór Donderdag nog opgeeft als abonné op de Heldersche Courant doet nog mee aan onze winter-puzzle, bezorgt zijn kinderen een feestmiddag in Casino en maakt kans, op een van de D A G P R IJ Z E N, bestaande uit een gratis abonnement op de Heldersche Courant, gedurende een kwartaal, een half jaar of een jaar, of op een premie van tien gulden. gezinnen besloten sinds Donderdag de HELDERSCHE COURANT als huisvrie id te ontvangen. Zaterdag is de krant voor het laatst bij de niet-abonné's gratis bezorgd, wie zich dus nu niet geabonneerd heeft, ontvangt de krant niet meer thuis en is daarmee dan weer verstoken, niet alleen van de volledige stads- berichtgeving, maar ook van de overzichtelijke weergave van het binnen- en buitenlandsch nieuws en van de kans op zeer gemakkelijke wijze den of een van de dagpremies, die hem een gratis abonne ment op de Heldersche krant van 'n jaar kan bezorgen. Wie zich nu niet abonneert, verspeelt daarc'oor de kans de premie van tien gulden te winnen, terwijl hij ook zijn kinderen uitsluit van den feestmiddag, die de Heldersche Courant morgen in Casino houdt. Een feestmiddag, waar de vorige keer bijna duizend kinderen met hun moeders van genoten hebben. Wie zich nu abonneert, ontvangt: De tot op heden bijgewerkte puzzle. Een gratis toegangsbewijs tot den Kindermiddag. En maakt kans op: Een van de dagpremies. Abonneert U nog heden op de Heldersche Courant. Het goedkoopste en het best verzorgde blad in den kop van Noord-Holland. Geeft U op aan ons kantoor 1 Week-abonnement slechts Kwartaal-abonnement slechts Sinds Donderdag werden de volgende dagpremies aan nieuwe abonné's toegekend; Een gratis abonnement op de Heldersche Courant voor een kwartaal ontvangen: Een gratis abonnement voor een half jaar ontvangen: Een gratis abonnement voor een jaar ontvangen Een premie van tien gulden is uitgekeerd aan: Morgenmiddag 2 uur in Casino. Om half twee gaan de deuren open. Derde Manne-concert. UW KAPPER? Visscherij. Wanneer worden de fi?tsen van het Crisis- Comité verloot? Langs de Straat. 810 II. 0.12 11. 1.50 M. H. Govers, Brouwerstraat 12 L. Verbokkum, Molenstraat 6 A. de Gier, 2e Vroonstraat 92 H. D. P. Louwerens, Polderweg 8 Van Poelwijk, Piet Heinstrat 43 A. B. W. Hendrikse, Breestraat 64 Leur, Torenstraat 27 J. Kooy, Basstraat 29 G. Th. v. Stenis, Anemonenstr. 20 De Longte, Middenstraat 125 C. J. Koning, Koningdw.str. 29 C. Beyer, Vischstraat 53 f J. Dourna, Koningsweg 23 A. $chutte, Klaas Duitstraat 12 K. Bruyn, Vischmarkt 18 D. Gorter, Gladiolenstraat 12 P. Kuitert, Keizerstraat 41 W. P. Hintertür, Wilhelm str. 19 J. Riersteker, Kanaalweg 126 D. W. Jumelet, Brakkeveldw. 110 Berkhol, Cronjéstraat 27 G. Geus. Loodsgracht 58 A. Lokkers, Keizersgracht 118 P. Provoost, Zuidstraat 91 W. Godschalk, Walvischstr. 48 Vermaning, le Vroonstraat 26 R. Jansma, Blomsteeg 6 Wed. Dol, Spuistraat 3 Adr. Jongmans, Wachtstraat 27 L. Beyer, Vijzelstraat 179 F. de Bruyn, Molenstraat 120 H. Maagdelijn, O. Kerkstraat 50 F. H. Sarton, Vlamingstraat 22 G. J. Westendorp De Wetstr. 3 J. C. A. D. Volker, Stakm. B.st. 31 A. Keizerwaard, Sternstrart 25 A. W. Kwak, Jouberstraat 66 P. Heeris, le Vroonstraat 22 C. Scheurkogel, Parallelweg 11 A. Klopper. C< rn. Ditostraat 18 H. Voortinan, Doolhof 13 M. Braber, Koningsweg 4 J. Voorthuysen, Janzenstraat 13 J. v. d. Geer, Tuinstraat 30 D. Vonk, 2e Vroonstraat 5 C. M. v. d. Giessen, Asterstraat 4 P. Vroon, Javastraat 128 H. v. Overeem, Wilhelminastr. 89 N. Hoebe, Breewaterstraat 66 S. Hoomans, Brakkeveldweg 118 Morgenmiddag hebben we den tweeden feestmiddag voor de kinderen van onze abonné's. Het zal weer een middag worden van uitbundige vreugde. Een middag die ieder met z'n kinderen kan bezoeken, omdat we daarbij met de samenstelling van ons pro gramma rekening hebben gehouden. Onze krant komt in gezinnen van alle gezindten, welnu, we willen niet een van de kinderen op onzen feestmiddag buiten slu.ten. Komt dus morgenmiddag met uw kinderen. De gooche laar zal u verwonderd doen staan, de grap penmaker, Jan Katrol zal u doen schateren, de snelteekenaar zal zijn bezoekers verbazen en het Heldersche Courant-twaalftal zal de aandacht boeien door aardige volksdansjes en leuke versjes en natuurlijk zingen de kinderen in de zaal mee en natuurlijk krijgen ze, aan het eind van den feestmiddag, nog een ver snapering mee. Het aantal kaarten dat nog beschikbaar is, is tamelijk gering, wie dus nog mee wil ge nieten morgenmiddag haaste zich. Uitsluitend op ons kantoor zullen wij hedenmiddag en voor zoover ze nog voorradig zijn, morgen kaarten verkoopen, tegen 0.10. Zoodra Je kaarten zijn uitverkocht zullen wij dat per bulletin bekend maken. Om half twee morgenmiddag gaat de zaal open. Bewaar de toegangskaarten, ze kunnen waarde hebben. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 17 Dec. Woensdag 18 16.15 uur 16.16 uur DE SPOOJ1STKAATVEREENIGING. Het bestuur der onlangs opgerichte „Spoor- straat"-vereeeniging is na onderlinge functie- verdeeling als volgt samengesteld: W, Bierenbroodspot, Voorzitter, Spoorstraat 05; L. Uiedema, Secretaris, Spoorstraat 81; J. J. van der Plaat, Penningmeester, Spoor straat 53; L. Col tof, G. van Baaren, J. A. Veen, G. Mensing, leden. OPBRENGST SPELDJESDAG VOOR „MOED, VOLHARDING, ZELF OPOFFERING". De spelajesciag voor de Blauwe Ridders is ongetwijfeld een groot succes geweest. Er werd 250 gulden en 81 cent ontvangen. Dit is een prachtig resultaat, daar deze spenldpes van aanmaak bijna niets kosten, de directrice der Vakschool voor meisjes zoo vriendelijk was, deze speldjes door hare leerlingen geheel belangeloos te laten plak ken, waarvoor de Blauwe Ridders haar, zoo wel als de médewerkenden en de beide bioscoopdirecteuren van harte dankbaar -zijn. Het bestuur van „Moed, Volharding en Zelf opoffering kan hieruit weer zien hoe hun werk in Juitersiad gewaardeerd werdt. Zooals wij in het nummer van Zaterdag be loofden, zouden wij nog min of meer uitvoerig op enkele nummers van het wel zeer naar de karakteriseering „afwisselend" luisterend pro gramma van dit derde concert terugkomen. Allereerst dan is het de soliste, mevr. Stap Daudey, welke voor de pauze een tweetal lie deren van Richard Wagner zingt, „Traume" en „Schmerzen". Na de pauze zingt ze de prachtige aria uit Saint-Saëns opera „Samson et Delilah": „I.Ion coeur s'ouvre tl ta voix comme s'ouvrent les fleurs". Als eerste nummer brengt het Stafmuziek corps de ouverture van Mendelssohn's ver maarde „Fingals Höhle". De titel van dit num mer kan aanleiding zijn den met fantasie be deelden luisteraar tot een wereld te voeren, ver van het alledaagsche en ver van alle reali teit. Dit is dan ook de bedoeling van deze ouverture, waarvan de titel slechts aanduiding is. In wezen is deze muziek dus „meer gewaar wording dan schilderij". Ook Tscfcaikowski's fantasie naar „Jolanthe" siert het programma, een compositie, welke onder de vele werken van dezen Rus een zeer belangrijke plaats inneemt. De bedoeling van den componist was dit werk te geven als hoorde men één reusachtig solo-instrument. En dan is daar een oude bekende voor tal van bezoekers: n.1. Wagners fantasie „Tann- h&user". Hierover kunnen wij kort zijn. Het zjjn be kende klanken, even bekend als lieflijk. Het is Wagner op zijn best en Wagner als den gem alen begrijpei van een oude en mystieke wereld, die zoo ver achter ons ligt, dat wij er onze verbeeldingskracht ongetwijfeldbij héb ben te halen. Een fantasie naar Puccini's „Tosca" besluit dit zoo zeer met goede smaak gevarieerde pro gram. Het was dit werk, welk eenige jaren ge leden in Den Helder gebracht werd door de Italiaansche opera, hetgeen een succes was. Laat ons besluiten met den lezer op het hart te drukken, dat hij in de gelegenheid is een concert te beluisteren, waarvan de kwaliteiten gewaarborgd zijn en... de prijs zeer civiel is. AUTOBELASTING-TAXATIE. In het begin van elk jaar dient men, ten behoeve van den aanslag in de Personeele Be lasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen particulier vele moei lijkheden voor; te hooge aangifte kost hem onnoodig hooge belasting, te lage aangifte wordt gestraft met boete. Om aan deze moeilijkheid tegemoet te komen, laat de A.N.W.B. in vele plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting, naar de ervaring ge leerd heeft, practisch door de belasting-auto riteiten aanvaard wordt. AJST.W.B.-leden kun nen, na voorafgaan'de aanmelding, tegen be taling van een geringe taxatie-vergoeding, daar hun wagen laten taxeeren. Zulk een zitdag zal o.m. gehouden worden te Den Helder, op Donderdag 2 Januari 1936, van 24 uur n.m. in Café-rest. „De Toelast", Spoorstraat. (Alleen bij voldoende deelneming). DE EERSTE SNEEUW. In modder verkeerd Heeft u ze ook gezien, die wUte, dikke, donzen vlokken, die zoo statig op de aarde nederdaalden als de boodschappers van den Wiriiar? Daar waren ze weer... na een jaar lang verborgen gebleven te zijn in yle luchten, In onzekere vetten, m hec onbekenae... Eers* vielen er maar weinige, heel schuchter en heel kleinzij waren de voorloopertjes van hun grootere en dikkere broeders. Die kwa men achter de kleinen aan, in dichte horden, onweerstaanbaar in hun zwakheid, overwel digend door hun schoonheid Z(j vielen ge staag neer en bedekten straten en pleinen, stegen en sloppen. Weldra was een fraai tapijt voltooid en lag uitgespreid over ods stad dat een symphonie in wit geworden was... Alles was chans gelijk, althans van kleur, wit was alles wat men zag Een kerststemming maakte zich van ons meester: O, als de a.s. Kerstdagen eens zoo mooi konden zjjn! Schoonheid is vergankelijkSlechts korte «ogenblikken hebben we ons kunnen verlus tigen in het fraaie beeld, dat de stad inbaar vreedzame contouren ons boodToen viel de döoi, onverwachts, maar onverbiddelijk Het sclroone tapijt, oat daar met teedere zor gen was neergevleid, verging in een modde rige, kliederige massa De regen kwam een handje helpen en voltooide de viesheid van het geheel. Het kan verkeeren heeft Breero gezegd, hij heeft gelijk gehad, hjj heeft 't nóg; in een minimum van tijd was de schoonheid in leeljjk- heid, wimerstemming in „kwakkelwinter"- stemming vergaan Dat het volgende SDeeuwpak even mooi, maar, een langere levensduur besehoren moge zijn! AANKOMST INDISCHE MAIL. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het heden Dinsdagmorgen te Marseille verwacht wordende m.s, „Indra- poerahoopt om 13.11 uur te Den Haag H.S.M. te arriveeren. EVANGELISATIE-GEBOUW VIJZELSTRAAT. Morgen (Woensdag) zal het goed, ontvan gen, voor de Kerstuitdeeling en de werkstukken van meisjeskrans en jongensclub, worden ten toongesteld in het Evangelisatiegebouw, Vijzel straat. De tentoonstelling, die voor ieder belang stellende vrij toegankelijk is, wordt gehouden van 's middags 2 tot 's avonds 10 uur. Men zie de advertentie. UITSLAG LACO-PRIJSVRAAG. i 0 r. In een Advertentie in dit nummer maakt de firma Beemsterboer (Bouman) den uitslag bekend van de Laco- prijsvraag. Het bleek, dat op Heerenhorloge 14 de meeste stemmen uitgebracht waren, terwijl daarop volgen de dames-horloges 14 en 15. De slagzinnen beslisten onder de goede oplossers. He: bleek voor velen weer een moeilijke opgave om op kernachtige wijze het gevraagde te omscurijven. Doch na rijp beraad zijn de beslissingen genomen. De deelname was zeer bevredigend. De keurige prijzen zullen zeker de win naars tot gelukkige winnaars maken! Dé uitslag werd onder politioneel toezicht opgemaakt. - TREKKINGSLIJST. Pkiiniveever. Den Helder en Omstreken. 13 December 1935. o c +-> 3 2024 3273 1399 €67, 1440' 3017 S75 2702 32 0 w eu 1 2 3 4 5 6 7 o c ui CO o 5 O ►J 938 12 843 13 496 14 6€o 15 3038 16 2C07 17 538 18 3730 19 o rï E (h KEIZERSTRAAT 73. Parfumerieën. o g o c .12, 2 o u o ►4 CO J 143 23 1345 35 1499 24 2349 36 2442 25 2383 37 493 26 1283 38 133 27 o53 39 5G3 28 3238 40 2806 29 345J 41 725 30 1611 42 214 20 1443 31 1996 43 333- 10 6C0 21 512 32 633 44 2482 11 1505 22 3436 33 1965 45 1754 34 1381 46 Prijzen kunnen afgehaald worden bij beer den Melief, Balistiaai 31. Prijzen na 1 Jan. niet atgehaald, verval.en aan te vereeniging. De Kers: bout voor opgespaarde advertentie in de Heldersche Courant heeft mevr. Groof Bakker, Jonkerstraat. MUSEUM-NIEUWS. Het Museum heeft in de paar weken, die achter ons liggen, weer heel veel aanwinsten te boeken gehad. Als we zoo eens de collec tie overzien, dan gelooven we, dat we al zeker 35 verschillende vogelsoorten hebben ontvan gen. Wanneer onze hoop In vervulling gaat, dat we voor het einde des jaars een paar vitrines tot onze beschikking krijgen, kan met de opstelling begonnen worden. Wij ver wachten, dat de komende vacantiedagen velen gelegenheid zullen gevèn ons met verschei dene vondsten te verblijden. Onze lezers ge lieven rekening te houden met het feit, dat de heer J. Nijkamp, voorzitter van onze stich ting, die gewoonlijk de natuurobjecten in ont vangst neemt en behandelt, van 21 December tot en met 27 Januari uitstedig zal zijn. Ge durende dien tijd worden de vinders verzocht alles, wat zij aan te brengen hebben af te geven bij den heer L; J. Daalder, Kanaalweg 116, alhier. Onze natuurliefhebbers willen dit j adres wel even noteeren, niet waar? Een volgende maal zal vermeld worden, wat van 25 Nov. tot 14 Dec. is aangebracht. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER I 1117 December 1935. Nieuwe zaken: Anna Paulowna: Coöp. Inkoopvereeniging van winkeliers in koloniale waren „Anna Paulowna" U. A. Den Helder: C. J. Schut, Van Galenstraat 92, timmerman en aannemer. Wijzigingen: „Helpt Elkander". Bestuurswijziging. Fa. C. Bos, Weststraat 43, brood- en banket bakkerij. Vennootschap ontbonden. Behagen P. P. J. van Drunen, Nieuwe Laagzijde B 70, groothandel in glas, porselein enz. Over gegaan aan: J. G. van Bameveld, Texel: Onderling Begrafenisfonds „P. J. Bouma", Schoolstraat 18, Bestuurswijziging, Dorpskring „Steunt Elkander". Bestuurswij ziging. W 1 e r 1 n g e n Gcbr. Kuijt, Den Oever, Voorstraat 34. Ven nootschap ontbonden. Onderlinge Burger Brandwaarborg Vereen. „Wieringen". Bestuurswijziging. Opheffingen: Anna Paulowna: Breezandsche Vischhandel (eig. A. C. van Wilsem), Meerweg 54. De vischconserveering krijgt in velerlei richting al meer belangstel.ing, zcoJat men niet overdrijft als men zegt, dat langzamer hand de tijd voor oprichting van deze indu strie hier te lande ryp is geworden. Met genoegen maken we in dit verband melding van twee artikelen in de „Nieuwe Visscherij Courant", van den redacteur en van den directeur, die over dit vraagstuk handelen. De Redacteur heeft n.1. een onderhoud gehad met den heer J. A. van Deurs, direc teur van het Deensche visscherij-economisch onderzoekings-laboratorium, die hier te lande vertoefde. De directeur van genoemd blad somt op welke vischsoorten in aanmerking zouden kunnen komen voor conserveering. Hij noemt b.v. haring, sardines, schelvisch, makreel, kabeljauw, leng, koo.visch, paling, garnalen, spiering en niet te vergeten onze waddenzee- haring. Soorten dus in overvloed, waarvoor onze visschers zouden kunnen zorgen. De bezwaren tegen oprichting van deze industrie krimpen in niet geringe mate in. Nu de Minister deze materie in onderzoek zal nemen, lijkt ons de kans groot, dat het ein delijk tot een eigen conservenindustrie zal komen. De prijzen voor de versehe haring, aange bracht te IJmuiden, blijven hoog. Hieruit wordt weer verklaard, dat den laatsten tijd weer meer Engelsehe drifters hun vangst te IJmuiden aanbrengen. De bepalingen aan het staatsvisscherjj- bedrijf te IJmuiden om in den afslag te mogen zijn, worden wat strakker aangehaald. De versperring van de Scheveningsche haven is voorvele kustvisschers een groote strop geworden, omdat ze verhinderd waren aan de visscherij deel te nemen, waardoor hun verdiensten stilstonden. Ook uit Rotterdam wordt sterk geklaagd over een te geringe aanvoer van visch, het geen wel voortspruit uit het moeilijk kunnen uitoefenen van het bedrijf door het onge stadige weer. Vergeten dient ook niet te wor den, dat de loggers zich thans bij voorkeur op de versehe haringvisscherij toeleggen, omdat daarmee ruime besommingen worden gemaakt door de hooge prijzen. Zooals reeds in ons blad van Zaterdag j.1. kon worden medegedeeld, zullen de beide rijwielen, welke als prijzen voor den steun- bonnen-verkoop zijn beschikbaar gesteld, wor den ver.oot op Maandag 23 dezer. Deze week zullen de nog niet verkochte steunbonnen worden aangeboden. Men wijze de verkoopers en verkoopsters niet af, doch helpe mede aan de zoo noodige aanvulling van de kas van het Crisis-Comité. Het is we.licht Uw laatste kans om voor de crisis-slacht offers iéts te doen en zeker Uw laatste kans om in het bezit te komen van een der beide rijwielen. De datum der verloting werd geraden door tien personen. Het zijn: Mw. Boon, Dijkstraat 39. A. Hoogerwerf, Huisduinen, C. Jongkees, Schagenstraat 40 L. Plaatsman, Ankerpark 17, J. G. Schwarz, Fazantenstraat 30, J. Spekman, Zuidstraat 61, H. W. Spoon, Hoofdgracht 79, C. v. d. Veen, 2e Vroonstraat 49, A. de Vroome, van Hogendorpstraat 60 en B. G. Willms, Beukenkampstraat 28. Zij kunnen hun prijzen afhalen aan het bureau van dit blad, na Donderdag 19 dezer. In de Heldersche Courant van Dinsdag 24 dezer zullen de nummers, waarop de rijwielen zijn gevallen, worden bekend gemaakt. Koopt dus nog een of enkele steunbonnen en vergroot Uw kans'. ESTHER DE BOER VAN RIJK IN CASINO. Zondag a.s. wordt in Casino weer een echt Hollandsch stuk van den bekenden acteur auteur Johan Elsensohn ten tooneele gebracht. Niemand minder dan onze meest beroemde actrice mevr. de Boer van Rijk vervult hierin de hoofdrol: „Veel heil en zegen" speelt - zooals de titel reeds terecht aangeeft - op Oudejaarsavond en de manier waarop Elsensohn zijn rollen verdeelt getuigt weer van de virtuositeit waarmede dit stuk gemaakt is. Het is een stuk waarbij de geestigheden niet van de lucht zijn, hoewel ook de ernstige tooneeltjes daar tusschendoor schemeren. Verder treden alle leden van het gezelschap w.o. Willem van der Veer, Jaap van der Poll, Adolphe Hamburger enz. op en het belooft dus weer een eerste rangs voorstelling te worden. PAARD OP HOL, Gistermorgen, circa half elf. is een paard, dat voor een wagen, welke met afbraak van de zaak van den heer van Willigen beladen was, op de Spoorgracht op hol geslagen. De voerman werd van zijn voertuig geslingerd, doch liep gelukkig geen verwondingen op. Het hollende paard werd op de Vischmarkt gegrepen. 17 December. Er is een baisse in in ternationale conferenties. Waar Is de tijd, dat deze even vroolijke als nuttelooze kermissen elkaar opvolgden niet de onfeilbaarheid van een uurwerk, dat zij een plotselingen opbloei veroorzaakten voor mondaine badplaatsen, dat een minister van buiten landsche zaken maar een aanval van jicht hoefde te hebben om de heele politieke kudde naar de plaats te drijven, waar jicht genezen wordt! Na zes jaar crisis (en na zes jaar conferenties over de crisis) zijn .ie politieke corypheeën een tikje zuiniger ge worden. De critiek en de scepsis van hun op drachtgevers heeft hen voorzichtig gemaakt. Zoo is dan nu de Vlootconferentie in Lon den bijeengekomen zonder veel gerucht, zon der veel tantam, zondei feestelijkheden, want... zonder verwachtingen. Ieder weet, dat het op niets zal uitloopen. Geeft het dan pas, het geld dat er toch al niet is over den balk .e gooien? Een internationale dipiomatenconferentie zonder duizelingwekkende pracht en praai.., de crisis is dan toch ergens goed voor ge weest! Geen daverende openingsplechtigheid met microfoons en flashlights, geen gastma len van achten' eertig gangen, geen recepties en speeches en flonkerende toiletten. Ergens in een zijstraat, in een paar ge huurde kantoorlokalen is stil en bescheiden men moest nu eenmaal! de Viootconfe- rentie bijeengekomen, die, evenals de vorige, de onmogelijkheid zal aantoonen om iets nut tigs te bereiken. Dat wil zeggen: iedere partij is bereid om iets goeds te bereiken voor zich zelf, niemand om iets op te offeren voor de gemeenschap. De jongen, die een pioerten- dooder heeft, is er tegen, dat de pleortendoo- ders worden afgeschaft; de jongen met een katapult wil de ploertendooders verboden zien; de jongen met een boksijzer wil kata pulten en ploertendooders In den ban zien ge daan. Het oude tooneel. DéArvoor hoeft men niet Cecil en Savoy af te huren. Een paar kantoorlokalen zjjn voor zulke jongens vol doende. Bravo. Ér gaan in Engeland geruchten, dat voor de Economische Wereldconferentie, die op den duur moeilijk kan uitblijven (ex waar men opnieuw zal consiateeren dat overeenstem ming onmogelgk is) nog eenvoudiger voorbe reidingen zullen worden getroffen. H:ervoor denkt men een leegstaande loods van het Inaia Doek af te huren en de gedelegeerden krijgen eten van een Gaarkeuken om den hoek. En als er inderdaad weer niets wordt bereikt, verdient het aanbeveling, op dezen weg voort te gaan. Voor de internationale Stabilisatie- Conferentie hure men een lokaal van een koffiehuis. Voor de Internationale Indu3trieele Vredes-Conferentie tot opheffing van Invoer rechten en Contingenteeringen hure men n i et s. Men late de gedelegeerden in regen en wind vergaderen op een grasvlakte in Hyde Park en sluite goed de hekken, opdat ze er niet uit kunnen voor ze iets nuttigs hebben verricht. Een goed diner hoort een belóóning te zijn na afloop. Woensdag 18 December. Marine Bondsgebouw, 8 uur: Cultureele film „De witte hel van Pitspoela". Casino, van 24 uur 's middags: Kinderfeest Held. Courant. Casino, 8.30 uur: Marineconcert. Donderdag 19 December. Casino, 8 uur: Uitvoering O.K.K.-adspiranten Vrijdag 20 December. Casino, 8.15 uur: Uitvoering H.B.S.-vereen. Zaterdag £1 December. Casino, 8.30 uur: Soirée met de Band van 7. Zondag December. Casino, 8.15 uur: Mevr. de Boervan Rijk in „Veel heil en zegen". EEN NIEUW PLEIN OP DE MARINEWERF. De stervende Napoleonsche boom, Het Van Rjjnplein. De oude marinewerf, dcor Napoleon ge bouwd, laboreerde den laatsten tijd erg aan de verkeersziekte. In die oude tijden v.aren er nog geen zware breede vrachtwagens en de tamme vehikels, die over de Wer.burg kwa men, en er naar toe gingen, reden elkaar heusch niet in de wielen. De laatste jaren, vooral bij de Werfburg, kwam het veikeer echter wel eens in het „gedrang". De „penningboer" en de Werfpolitie in hun kleine kantoortje hielden dikwijls hun hart vast, als er twee groote wagens, juist in eikaars vaarwater zaten (om in een marine werf-term te spreken). Ook de marinewerf autoriteiten zagen de noodzaak in, een scort verkeersplein achter de brug te maken. Dies werd de straat verbreed, een ruim plein zag het levenslichthelaas, ten koste van het leven van een ouden dikken boom, die een obstakel vormde voor het verkeer. De boom moest sterven. De „Beul" werd opgevoerd op de Werf! Drie dagen lang heeft de tuinman van de Werf met zijn knechts gegraven, gehakt en gezaagd en getrokken aan den boom. Rots vast, a's eens Napoleon die hem, althans vol gens één der Werfiaanders, geplant heeft, bleef de boom staan. Hij trotseerde zijn beu len. 't Was een oude, taaie boom. Hij hield stand als eens de kleine Napmaar op een middag werd er echter overgewerkt en werd de Napolitaansche boom omge werktonder een hoeraatje viel de Werf- reushij was dood. Onmachtig lag hjj geveld op den Werf- schen grond, waar hij eens vol luister ge staan had. „Wat des Wei-fs is, moet er op blijven, niemand en niets passeert ongecontroleerd het huisje van den penningboer, de Werfpolitie en al is een „ballekie" nu eenmaal voor een rechtgeaard Jutter algemeen bezit, déze hoo n t 'jft ten bate van de Marine. Wee hem, die m"t d"""n boom zou jutten!

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9