Radio-programma hft.dHRSCHH COURANT VAN-DINSDAG 24 DECEMBHR 1935- BINNENLAND Nieuwiaarsrcde van onzen premier. Handelsverdrag met Duitschland. De stopzetting van de werkverschaffing. Oprichting van de NOZEMA GEMENGD NIEUWS Binnenland. Nederlander op Duitsch gebied in arrest. Wederom jeugdige auto dieven in actie. Schip in het IJselmeer gelicht. De nabij Egmond gestrande schepen. j Tramwagon derailleert. 8 inbraken in Rotterdam PUROL De gladde weg. Jeugdig echtpaar vergiftigd. Besmettelijke ziekten te Lutterade. Hevige botsing tusschen auto en tractor bij üilze-kijen. 470ste STAATSLOTERIJ V 1 Kt V T Naar het Alg. Hbl. mededeelt, zal de minister-president, dr. H. Colijn, een Nieuw jaarsrede houden voor de Ned. Chr. Radio- Ver. op 1 Januari des avonds 7 uur. Ir. ALBARDA. Het Kamerlid ir. Alberda heeft by een val in de nabijheid zijner woning ie's-GraveDhage door de gladheid van de' straat een arm gewond. De Kerstrede voor de S.D.A.P. te Amsterdam, zal nu worden uitgesproken door den heer Vorrink, voorzitter van de partij. i)e staatscommissie voor de bezuiniging op het onderwijs. Naar nader gemeld wordt, zal de staats commissie, welke tot taak zal hebben te onderzoeken of wettelijke regeling van de concentratie van bijzondere scholen mogelijk is, en welke commissie, zooals gemeld, zal ar beiden onder leiding van de ministers van onderwijs, K. en W. en van financiën, verder bestaan uit de voorzitters van de zes groote Tweede Kamerfracties van rechter- en linker zijde, ieder geassisteerd door een onderwijs- specialist van zijn richting, al dan niet uit zijn fractie. Gisteren Ls op het minister!, voor Bui- tenlandsche Zaken te Berlijn een verdrag nojiens de regeling van het Nederlandsch- Duitsch goederenverkeer voor het jaar 1936 onderteekend. 1 Voor wat den afzet van landbouwproducten uit Nederland naar Duitschland betreft, is in het bijzonder ten aanzien van boter, eieren en kaas, in dit verdrag een regeling vastgelegd, die voor het jaar 1936 een grooteren afzet van de genoemde producten, in vergelijking met het jaar 1935 mogelijk maakt. het handelsverdrag met de vereentgde staten. Het vrijdom van invoerrecht voor koffie is krachtens bovengenoemd verdrag automatisch verkregen, krachtens de daarin opgenomen meestbegunstigingsclausule, daar Brazilië reeds vrijdom hiervan heeft krachtens zijn handelsverdrag met Amerika en Nederland en koloniën nu denzelfden status innemen. Het recht op tabak is verlaagd van 2.27% dollar per Amerikaansch pond tot 1.87% dol lar en zal met 1 Juli 1936 opnieuw worden verlaagd tot 1.50 dollar. Deze verlaging is uiterst belangrijk en opent de mogelijkheid tot uitbreiding van de markt in Amerika voor Sumatra-tabak en ook voor Java-tabak, welke in den laatsten tijd vrijwel van de Ameri- kaansche markt was verdwenen. Aan zelfstandigen (kleine boeren, enz.) kan vergoeding wegens loon derving worden verleend. De minister van sociale zaken heeft aan alle inspecties voor de werkverschaffing het volgende geseind: „Wil onverwijld aan betrokken gemeentebe sturen in uw resort mededeelen, dat aan zelf standigen die bij werkverschaffing geplaatst waren, tijdens de stopzetting der werkver schaffing vergoeding kan wórden toegekend voor loonderving. De vergoeding wordt be paald op 80 pet. van het loon, dat de be trokkene in de laatste week van zijn tewerk stelling heeft verdiend. Deze vergoeding mag slechts worden toegekend over de week c.q. de weken, waarin de betrokkene zou zjjn te werkgesteld, indien de werkverschaffing niet stop gezet was. Controle moet volledig ge handhaafd blyven. Kerstgave geldt voor zelf standigen niet." imr. d17ys geweerd uit gewestelijke vergadering. Zaterdag en Zondag vergaderde te Alk maar het gewest Noord-Holland-Noord van de S.D.A.P; Onder de aanwezigen bevond zich ook mr. Duyc hetgeen aanleiding gaf tot een uitvoe rige discussie.-Tenslotte werd met 163 tegen 17 stemmen een resolutie aangenomèn, die als volgt luidt: „Het gewest Noord-Holland- Noord spreekt als zijn meening uit dat, vol gens de interpretatie der statuten, aan een geroyeerd lid, hangende zijn beroep „egen dit -royement, veen toegang tot de vergadering kan worden verleend." De hee. Duys verliet vervolgens onder pro test de bijeenkomst. Nieuwe phase in den radio-omroep. Zaterdagmorgen vond op het Departement van Binnenlandsche Zaken het verlijden plaats van de acte van oprichting der N.V. Neder- landsche Omroep Zender Maatschappij Nozema. Namens den staat der Nederlanden compareerde mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl als ver tegenwoordigers van de algemeene omroep organisaties optraden: voor de A.V.R.O. de heeren G. de Clercq en F. P. A. van Gheel Gildemeester, voor den K.R.O. de heer P. A. M. Speet, voor de N.C.R.V. de heer mr. A. van der Deure en voor de V.A.R.A. de heer J. W. Lebon. Naast den voorzitter, den heer H. van Bocljén zal de Raad van Beheer bestaan uit de heeren ir. H. J. Boetje, mr. A. van der Deure, P. A. Enserinck, prof. mr. P. S. Ger- brandy, J. W. Lebon, mr. J. F. van Royen, P. A M Speet en W. Vogt. Directeur van het Zenderbedrijf is de heer ir. A. Dubois. r >:>m rotterdamsch comité tot uitzen ding Nederlandsche ambulance. n wij ons opmaken, om het Kerstfeest te •gwah vieren, dwalen jnze gedachten af naar dat kleine troepje vaderlanders, „onze Nedcr- landsclje Ambulance', waarvan de leden het feest hopen te vieren in Addis Abeba, alvorens naar het front te vertrekken. Voor de uitzending van de Nederlandsche Ambulance waren tienduizenden guldens noo dig. weike door ons Nederlandsche volk m korten tijd werden bijeengebracht. De instandhouding van onze Nederianusche Ambulance in Abessinië, waar zoo dringend behoefte aan is, zal in de toekomst nog e- langrijke bedragen vorderen. Het is voor ons volk een eerezaak er voor zorg te dragen, da de Ambulance bij een eventueel langdungen ooglog de haar opgelegde taak naar behooren kan blijven vervullen. Maar daarvoor is noo dig zeer veel geld! Het Rotterdamsch Comité tot Uitzending Nederlandsche Ambulance, welk comité sa menwerkt met het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag, roept het Nederlandsche volk op om in de komende feestdagen een extra gave te storten voor de instandhouding van de Nederlandsche Ambulance. Stort Uw bijdrage op net Gironummer 267783 van den Penningmeester, den heer L. v. d. Sluys, Heemraadstraat 41, Rotterdam. HEFFINGEN OP VEEKOEKEN. Gelet op de Ministerieele Beschikking van den 30 sten Augustus 1935, No. 11896, deelt de Stichting Nederlandsche Meelcentrale mee, dat behalve het sub I van bedoelde Beschik king genoemde bedrag ad 0.50 per 100 kg veevoeder, de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt zijn vastgesteld: Inklaring van 23 Dec. '35 af t./m. 30 April 1936: voor ljjnkoeken 0-80 voor soyaschroot 0.30 voor grondnootkoeken 0.15 voor grondnootschilfers 0.90 voor cocoskoeken 0.40 voor Ned. Oost-Indische cocos koeken 0.10 Voor sesamkoeken 0.60 voor tot andere soorten veevoe der verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. Overdreven dienstijver van den amb tenaar. Een bewoner van Venlo heeft bij de politie aangifte gedaan van een voorval, dat hem was overkomen aan de Duitsche grens in de onmiddellijke nabijheid van deze stad. Op on geveer 20 m van de Duitsche grens bij de renbaan was hij aan het sprokkelen, toen hij van Duitsch grondgebied af werd toegeroe pen door een Duitschen grensambtenaar, die daarbij een revolver op hem richtte. De ambte naar sommeerde der. man naar hem toe te komen, aan welk bevel de Nederlander, die door de plotselinge ontmoeting zeer geschrok ken was gevolg meende te moeten geven uit vrees voor eventueele gevolgen. Den Neder lander werd ook gelast zijn rijwiel mee over d„ grens te brengen. Toen de man den grens ambtenaar die op Duitsch grondgebied op den grensweg was blijven staan, genaderd was, arresteerde deze hem. De arrestant werd naar het grensplaatsje Herungen overgebracht en daarna naar het Duitsche grensplaatsje Straelen. Twee dagen en twee nachten is hij daar in arrest gebleven. Daar hij j.L Donderdag in Geldern zou voorkomen werd de man naar die plaats overgebracht. Dien avond kwam een ambtenaar in de cel om aan den Neder lander te vertellen, dat zijn arrestatie te wij ten was aan overdreven dienstijver van den ambtenaar. Na den nacht is hij vrijgelaten e. naar Nederland teruggekeerd. Er wordt op Duitsch grondgebied in de nabijheid vgn de Nederlandsche grens 'eel op wild gestroopt, waaraan zich ook wel Nederlanders schuldig maken. Waarschijnlijk heeft de grenswachter den gearresteerde voor een wildstrooper aan gezien. Deze man ontkende echter ten stel ligste iets met strooperij te maken te heb ben. (Alg. Hbld.) Een autobotsing. Wederom hebben auto-dieven een ongeluk veroorzaakt: op de Amstelkade te Amster dam geschiedde een hevige botsing; de drie jongelieden, die een der bij deze botsing be trokken auto's gestolen hadden, zijn later ge arresteerd. De gestolen auto was het eigendom van een verhuurdery en stond voor een huis op de Linnaeuskade. Een 16-jarige jongen ls er Zondagavond met dezen wagen vandoor ge gaan, de chauffeur dronk even in een na burig café een kop koffie en toen hij terug kwam was de auto verdwenen. De 16-jarige ging twee even jonge kameraadjes voor een ritje afhalen en stuurde op de Amstelkade den wagen dwars tegen een andere auto in. Door de botsing werden beide voertuigen zwaar beschadigd, de chauffeur van den aangereden wagen kreeg een lichte verwonding in het gelaat en de drie diefjes gingen er na de bot sing snel vandoor... Voorbijgangers die de overhaaste vlucht der jongens niet vertrouwden, gingen hen achter na en waarschuwden een verkeersagent, die reeds op de Amstelkade een der jongens wist grijpen, nadat hij hem met de revolver in de hand gesommeerd had te blijven staan. Een burger wist den tweeden jongen te pak ken en no. 3 werd in den loop van den avond aangehouden. Deze nummer drie was degeen, die de auto had weggenomen en met den wa gen zyn beide vriendjes van Wittenburg had afgehaald. Het trio heeft een volledige be kentenis afgelegd. De „Onderneming", welke geladen met grint, de vorige week tijdens stormweer op het IJsseltneer dwars van Workum is gezon ken, is Zondag door eenige drijvende bokken van de Reederjj voorheen Goedkoop te Am sterdam gelicht en leeggepompt. Het schip i? naar Karlingen gesleept. Op Tweeden Kerstdag is het spring vloed. De „Drente" wordt met man en macht ge sloopt. Reeds is het personeel van Frans Rijsdijk Jr. bezig, met de steekvlam platen uit het dek te snijden. Spoedig zal er dus van de „Drente" niet veel meer over zijn dan de romp. Anders staat het met de beide andere sche pen. Voor het vlotbrengen is men afhankelijk van weer en wind. De „Kerkplein is met winchen weder vijf meter naar zee verhaald en drijft by hoog water, maar toch is nog niet te zeggen, wanneer het schip vlot zal komen. Ongunstig weer kan allen arbeid weder vruchteloos maken. Met het vlotbrengen van de „Jos Maria" vordert men beter. Daarna heeft men het schip verhaald, zoodat het nu met den kop naar zee ligt. Het motordefect is hersteld. En zoo zijn alle voorbereidende maatregelen genomen. Op eigen kracht, zonder eenige sleepboothulp zal de „Jos Maria" zee kiezen, zoodra het tij gun stig is. Dit zal uiterlijk op Tweeden Kerstdag het geval zijn. Dan is het namelijk spring vloed en het lijdt geen twijfel of de „Jos Maria" zal dan vlot kunnen komen. EEN KAPITEIN DER ARTILLERIE GEDESERTEERD. Naar men aan .de N. R. Crt. meldt, doet de militaire politie te Breda op het oogenblik 1 nasporingen naar de verblijfplaats vanden kapitein J. L. v. D. der artillerie, tegen wien: uoor de militaire autoriteiten een onderzoek is gelast wegens feitelijke desertie in vredes tijd. Eenige weken geleden was de overplaat sing van kapitein v. D. met ingang van 1, Januari a.s. gelast van Breda naar Den Hei- der, welke overplaatsing, naar de N. R Crt. wordt medegedeeld, als een disciplinaire straf maatregel moest worden opgevat. Eenige dagen na het bekend worden dezer 1 overplaatsing heeft <apitein v. D. zijn corps zonder bericht verlaten en is daar tot op he den niet teruggekeerd. Er zouden aanwijzingen zijn, dat aan een ongeluk of een wanhoopsdaad niet gedacht behoeft te worden. holle bolle gijs. In de grensplaats Bocholt (D.) heeft als gevolg van een weddenschap om geld een 23-jarige man, In een café aldaar 24 broodjes achter elkaar opgegeten. Deze spijs heeft hij besproeid met 12 glazen licht bier. De gul- zigaard had van zijn smulpartij geen last. j meldt men aar. de N. R. Crt. Vrouw gedood. In de S-bocht van de Kleine Berg te Eind hoven is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd met een goederentram. De machinist 'moet in deze dubbeie bocht vol stoom geven om zrjn sleep wagens er door te trekken. De laatste wagon was ditmaal met kolen geladen en by het begin van de bocht vloog het ve hikel uit de rails, reeds ongeveer 20 m over het trottoir, om vervolgens weer in de tram baan te komen. Inmiddels had de wagon echter drie perso nen aangereden. Een jongen en een man kwa men er zonder ernstige kwetsuren af. Erger was een 35-jarige ongehuwde vrouw er aan toe. Zwaar gewond werd zij door een toeval lige ooggetuige opgevangen, waarna een po- litie-agent haar bij een bewoner uit de binnen droeg: De toestand van de vrouw was hope loos. De ongelukkige werd per ziekenauto naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Gisermorgen ontdekte de eerst aanwezige ambtenaar van het postkantoor aan den West Zeedijk te R'dam, dat de brandkast niet op zijn piaats stond maar in een zijkamertje lag, aan twee zijden op vakkundige wijze openge scheurd. Het bleek, dat de inbrekers aan de voor zijde zijn binnengedrongen door eer hekwerk voor een raam weg te nemen en aaarna het jraam met een breekijzer te openen. Zy heb- jben de brandkast gesleept naar een zijkamer- •tjé'. Om ongestoord hun gang te kunnen gaan !en 'hebben den geheelen inhoud van de brand kast, die bestónd uit een groote waarde aan zégels, benevens een kléin bedrag aan geld [meegenomen. Verder zijn nog vier inbraken gepleegd in een rij naast elkaar gelegen winkels aan de Roerstraat, op den linker Maasoever. Er zijn kléine geldbedragen verdwenen. De twee da ders van deze inbraken zijn inmiddels aan gehouden. Bij een inbraak ten huize van een opticien is 140 aan geld benévens eenige Ipqst- en plakzegels ontvreemd. In een eieren- pakhuis is bij een inbraak 78 gestolen. Ver- Ider is nog ingebroken in een particuliere wo ning, waar eenige gouden en zilveren sieraden worden vermist. DE MENJA VERLOREN. Het staat vast, dat 't bij Den Helder gestrande •Zweedsche houtschip, Menja, als verloren kan worden beschouwd. Het schip ligt vlak bij den ingang van het Westgat tusschen de Noorder en Zu'.der Haaks. De luiken liggen open; het water staat binnen en buiten even hoog. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist woensdag 25 decmber. Hilversum I, 1875 m. 7.30 NCRV, 8.30 KRO, 9.30—11.30 NCRV. 7.30 Kerstzangdienst. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst. 12.15 Kinderkoorconcert. 1.15 NCRV-Harmonie-orkest en gram.pl. 2.303.15 Voordracht. 3.30 Gramofoonpl. 3.45 Het „Nederl. Ensemble" en gramofoonpl. 5.00 Kerkdienst. 6.30 Gramofoonpl. 7.30 NCRV-orkest. 8.00 Berichten. Gramofoonpl. 8.25 NCRV-orkest. 9.25 Gramofoonpl. 9.45 NCRV-orkest. 10.1511.30 Gramofoonpl. Hilversum H, 301 m. VARA-uitzending. 10.00—12.00 en 7.00 VPRO. 9.00 Kerstoratorium. 10.00 Voordracht. 10.30 Doopsgez. Kerkdienst. 12.00 „Geboorte van Christus", spel met muziek. 1.00 Lezing. I.20 A'damsch Bazuinkwartet en gram.pl. 2.00 Zang. 2.17 Orgelspel. 2.31 Vervolg zang, 2.45 Orgelspel. 3.05 Gramofoonpl. 3.35 Toespraak. 3.40 Viola d'amore en cembalo. 4.00 Declamatie. 4.25 De Krekeltjes en Roodborstjes. 4.45 VARA-orkest. 5.15 Voor de kinderen. 5.45 Vervolg orkestconcert. 6.30 RVU. Psychologische causerie. 7.00 Kinder-Kerstfeest. 8.00 Berichten. 8.05 Piano-reeital. 8.25 Kerstrede. 8.45 Residentie-orkest en solist. 9.30 „En waar de ster bleef stille staan...", hoorspel. 10.00 Vervolg concert. 10.45 Zang. II.00 Radio-tooneel. 11-2012.00 Gramofoonpl. en piano-solt, donderdag 26 december. Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 2.0012.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonpl. 12.10 Mannenkoor, gramofoonplaten, KRO- orkest en voordracht. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Arnh. orkestvereeniging m.m.v. soliste. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Kerstfeest in het Raampoortsziekenhuis te R'dam. 5.30 Orgelconcert. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Stichtsch Salonorkest. 8.00 Berichten. 8.05 Wydingsuur met m.m.v. koor en orgel, 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Zang en orgel. 10.45 Berichten. 10 5012.00 Gramofoonpl. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 10.0012.00 VPRO. 18.00 Gramofoonpl. fe.45 Morgenwijding. 9.$0 Omroeporkest m.m.v. koor en solisten. ilO.OO Herv. Kerkdienst. il>30 Zang. 1400 Gramofoonpl. 12,30 Rehova-lcwintet. k.15 Kovacs Lajos' orkest. I 00 Causerie. 2.30 Vocale duetten. 3.00 Het AVRO-octet. 3.30 Voordracht. 4.00 Muzikaal hoorspel. 4.50 Gramofoonpi. 5.00 .1 eolian-orkest. 4.45 Gramofoonpl. 6.30 Sport. 7.00 Gramofoonpl. 7.30 Trioconcert. 8.00 Berichten. *4.15 Omroeporkest en solist. 9.00 Kerstprijsvraag. 6.30 Orgelconcert. 9.50 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 10.30 Onbekend. 11.00 Berichten. jtl.10—12^00 AVRO-Decibels. VRIJDAG 27 DECEMBER. j Hilversum l, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpi. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen jt2'.15 Gramofoonpl. en KRO-Boys. 2.45—3.00 Gramofoonpl. 3.15 Orgelconcert en gramofoonpl. 4.45 Orkestconcert en gramofoonpl. 6.00 Lezing. 6.20 Kamerorkest. 7.15 Medische chuserie. 7.35 Gramofoonpl. f5.00 Berichten. 8.05 Reportage. D-ÓQ Voordracht. p.l5 Orkestcóncert m.m.v. soliste. jLO.OO Gevar. programma. (Om 10.00 Berich- ten). klj.0012.00, Gramofoonpl. Hilversum H, 301 m. j 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 1.1.00 VARA. 8.00 Orgelspel. fe.30 Gramofoonpl. 9.80 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Lezing. 1Q.35 Gramofoonpl. jU'.OO Voordracht. H.15 Gramofoonplaten. 11.30 Vervolg voordracht. 11.45 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Causerie; 2.30 Pianorecital. 3.10 De AVRO-Decibels. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Concert (viool, piano, orgel, cymbaal). 6.00 Voordracht. 6.12 Concert (viool, piano, orgel, cymbaal). 6.00 Voordracht. 7.00 Lezing, gramofoonpl. en voordracht. 7.50 Berichten. 6.05 Lezing. $.30 Jongenskoorconcert. 9.90 Radiotooneel. 10.00 Gramofoonpl. 10.45 Berichten. 11.0012.00 Gramofoonpl. Vier auto's ie water. Op den op sommige plaatsen, tengevolge van gladheid, totaal onberydbaren rijksstraat weg LeidenUtrecht, is vanochtend onder de gemeente Alphen aan den Rijn een geweldige stagnatie in het verkeer ontstaan. Tusschen Bodegraven en Alphen aan den Rijn lagen niet minder dan vier auto's, waaronder een zware vrachtauto uit Leeuwarden, geladen met acht ton kaas, in de langs den weg gelegen sloot- Om ongeveer acht uur geraakte het drukke doorgaande verkeer te Alphen totaal in den knoop. In de Emmalaan, een gedeelte Van den rijksstraatweg, stond over een afstand van ongeveer 1% kilometer een file van niet min der dan 130 auto's dwars over den weg. Een vrachtwagen was voorover in de sloot ge raakt. Eerst tegen tien uur, toen een zand- strooimachine, welke in de tien kilometer lange gemeente lang werk had, de noodige hulp had geboden, slaagde de politie er in, weer orde te brengen in den verkeers-chaos, welke vele automobilisten en zakenlieden ern stig heeft gedupeerd. Hoewel verschillende wa gens beschadigd werden, kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Eén slachtoffer. Om 6 uur is te Zevenhuizen een ernstig onge luk gebeurd, waarbij de melkrijder Van Vliet uit Zevenhuizen het heeft gelaten. De brug over de Hennepsloot aldaar, stond op dat tijdstip open. De boomen voor de brug uit Zevenhuizen het leven heeft gelaten. De bestuurder van een vrachtauto, bemerk te te laat, dat de brug was opgehaald. Hij remde uit alle macht, doch door de gladheid van den weg schoot de auto het kanaal in. De heer Abbèkerk uit Zevenhuizen, die toe vallig passeerde, sprong gekleed te water en slaagde er spoedig in, den bestuurder, den heer Van Vliet, uit Zevenhuizen/op het droge te brengen. Een dokter, die de eerste geneeskundige hulp verleende, achtte overbrenging naar een ziekenhuis niet noodzakelijk en liet het slacht- over naar zijn woning vervoeren. Eenige uren later is Van Vliet echter aan de gevolgen overleden. B(j Wassenaar. En om ongeveer 10 u. 15 is een gecompli ceerde botsing geschied op den rijksstraatweg onder Wassenaar ter hoogte van de Rust-en- Vreugdlaan. Een personenauto van den heer H. uit Den Haag, komende uit de richting Leiden, moest uitwijken voor een bakfiets. Doordat de weg bijzonder glad was, slipte de auto van den heer H. en kwam in botsing met den bestelauto Knorr(oveluat), eveneens uit Den Haag. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, de materieele schade was groot, de auto's moesten worden weggesleept. Een half uur later naderde een personen auto uit de richting Leiden, bestuurd door R„ uit Amsterdam, die bij het zien van opstop ping, wilde remmen. Zijn snelheid was echter te groot, zoodat ook deze auto slipte, driemaal om zijn as draaide en op het fietspad terécht kwam. De achter hem rijdende C. B. uit Bus- sum, zag dit voor zich piaats grijpen en rem de eveneens. Toen hij tot stilstand gekomen was, kwam hij hevig in botsing met een ach ter hem rijdende taxi uit Den Helder. Ver scheidene inzittenden uit dezen auto kregen gen snrjwonden. Vervolgens nadérde een per sonenauto, eveneens uit de richting Leiden, die, die bij het passeeren een bermpaaltje om ver reed en ook op het fietspad terecht kwam. Ook hier was de materieele schade groot. Nadat al deze ongelukken plaats hadden gehad, heeft men zand op den weg gestrooid. Locomotief grijpt auto. Toen om ongeveer half tien een met hout geladen vrachtauto van Groningen, voor den spoorwegovergang te Hoogkerk aankwam, werd de verst verwijderde sluitboom plotse ling gesloten, terwijl reeds op ongeveer 15 m afstand een rangeërende trein naderde! De bestuurder van den auto kon tengevolge van het gladde wegdek zijn auto niet meer tot stilstand brengen en had de tegenwoordigheid van geest, de truck tot over de rails té rijden, waarbij de aanhangwagen dwars voor den trein kwam te staan. De aanhangwagen werd gegrepen en vernield, evenals een groot ge deelte van de lading hout! De bestuurder bleef ongedeerd. De pas drie maanden geleden getrouwde echtelieden E. Doeringer—Beckers té Kerk- rade zijn door het inadmen van vergiftigde dampen ontsnapt uit een pas geveegden schoorsteen en welke zijn doorgedrongen in de slaapkamer, om het leven gekomen. De lijken zijn Zaterdagavond gevonden op het bed door de vrouw, in wier woning, het jeugdige echtpaar op kamers woonde. Vrijdagavond tegen middernacht hebben de menschep zich ter ruste begeven. Alle scholen voorloopig gesloten. Op het oogenblik heerschen in hevige mate de besmettelyke ziekten roodvonk en diphteritis Alle onderwys-inrichtingen zyn gesloten, voor loopig tot 2 Januari. Een tweetal patiëntjes uit Linden heuvel zijn aan deze ziekten bezweken. HET GEVAAR VAN SNEEUWBALLEN GOOIEN, Hoe gevaarlijk het gooien van sneeuwbal len kan zijn, heeft Zareróagmiddg; de 10- jarige juffrouw Van O. te Leeuwen onder vonden. Eenige jongens wierpen haar, toen zy door het dorp liep, met sneeuw en troffen haar daarby in het oog. De geneesheer con stateerde, dat zij een der oogen zal moeten missen. DE MOORD TE ZUIDBROEK. Verdachte in vrijheid. Onlangs is te Antwerpen een man gearre steerd, verdacht den dubbelen moord in 1931 te Zuidbroek te hebben gepleegd. In October is de man uitgeleverd. Thans is hij op vrije voeten gesteld, Rouw in groot hulsgezin. Te Gilze-Rijen is gistermiddag naby het café „Planken Wambuis" op den Rykssi raat- weg Breda—Tilburg een auto-oDgeluk gebeurd, waarbij twee kinderen om het leven zijn ge komen. Uit de richting Tilburg naderde een auto waarin, behalve de chauffeur, gezeten waren ir Los uit Heerlen en zijn echtgenoote met zes kinderen. Ter hoogte van genoemd café naderde uit de richting Breda een vrachttrac tor. Deze moest uitwijken voor een met paard bespannen wagen weike voor het voertuig uit ging. Daarby slipte de tractor, ten gevolge van de gladheid van het wegdek en kwam dwars over den weg te staan. De auto van ir. Los botste op den tractor. Dit voertuig werd totaal versplinterd. Omstan ders schoten te hulp en zij wisten met de grootste moeite de inzittenden te bevryden. Twee kinderen van ir. Los, een vierjarig en een vijfjarig meisje overleden tijdens het ver- voer naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda, Een jongetje van drie jaar kreeg een ge compliceerde armbreuk, ir. Los, zijn echtge noote en de chauffeur liepen zware kneuzin gen en vleeschwonden op. Zij werden naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht, evenals de andere kinderen van Ir. Los die ter observatie naar genoemd ziekenhuis werden overgebracht, CLAUDETTE COLBERT, de Fransche filmspeelster, die zich in korten tyd onder de grootste sterren gevoegd heeft. (Niet officieel) 3de klasse, 1ste ïyst Trekking van Maandag 23 December Hooge Pryzen f 1500.— 15797 f 1000— 15715 18941 f 400.— 1762 2870 14934 f 200— 15724 f 100.— 7088 8229 8478 8921 14880 15615 17361 Prijzen van 45 41 53 57 74 144 249 256 303 329 339 355 359 402 440 508 519 3?7 589 612 614 626 632 636 694 695 716 722 746 751 757 823 8Ö4 899 913 949 993 1085 1086 1112 1119 1131 1137 1193 1231 1269 1283 1303 1346 1383 1448 1458 1562 1635 1705 1722 1801 1899 1945 1976 2043 2053 2123 2130 2150 2167 2200 2232 2236 2262 2297 2397. 2136 2488 2495 2508 2518 2541 2559 2563 2633 2640 2663 2689 2695 2722 2781 2308 2331 2834 2868 2869 2928 2981 2998 3003 3012 3035 3037 3091 3107 3132 3140 3201 3211 3214 3250 3266 32.94 3318 3320 3326 3337 3349 3362 3368 3392 3451 3500 3512 3534 3573 3575 3578 3616 3631 3879 3916 3930 4063 407G 4080 4161 4171 4217 4245 4255 4293 4338 4445 4463 4501 4503 4510 4511 4603 4626 4656 4711 4727 4762 4766 4810 4832 4896 4938 4983 4984 5017 5025 5092 5110 5185 5191 5238 5260 5279 5284 5295 5339 5349 5400 5417 5421 5483 5549 5593 5642 5656 5660 5662 5674 5705 5759 5807 5858 5869 5886 5917 5935 5990 6012 6045 6104 6173 6180 6185 6206 6214 6216 6275 6295 6347 6353 6415 6130 6432 6438 6451 6460 6475 6589 6618 6620 6633 6650 6696 6700 6782 6316 6899 6966 6978 7018 7061 7086 7210 7233 7239 7243 7279 7332 7341 7386 7439 7460 7474 7546 7549 7608 7638 7665 7666 7716 7725 7821 7886 7892 7913 7917 7936 7956 7992 8013 8019 '8021 8093 8129 8133 8179 8277 8313- 8340 8342 8363 8375 8434 8591 8600 8616 8644 8694 8731 8742 8790 8826 8828 8849 8860 8942 8949 9054 9032 9131 9148 9222 9242 9243 9269 9285 9316 9334 9367 94Ó4 9414 9486 9528 9541 9557 9564 9579 9582 9597 9620 9337 9847 9652 9718 9727 9748 9764 9773 9814 9845 9881 9896 9920 9978 9994 10123 10152 10170 10210 10259 1.0290 10323 10346 10365 10393 10406 10419 10518 10565 10575 10599 10655 10656 10664 10682 10693 10702 10751 10775 10801 10839 1G917 10939 11058 11126 11193 11223 11284 11347 11382 11416 11419 11464 11482 11515 11541 11565 11609 11613 11636 11715 11724 11756 11798 11335 11855 11937 11945 11974 12012 12019 12058 12071 12073 12085 12091 12119 12123 12135 12173 12194 12342 12366 12402 12458 12511 12647 12767 12803 12840 '3008 13014 13079 13083 13108 13157 13160 13228 13233 13241 13243 13251 13263 13291 13389 13428 13443 13456 13540 13581 13591 13666 13677 13688 13703 13718 13739 13743 13762 13773 13807 13881 13958 14000 14040 14100 14128 14168 14203 14227 14255 14307 14357 14358 14366 14374 14380 14389 14392 14415 14445 14453 14458 14492 14507 14508 14601 14610 14611 14644 14703 14706 14729 14782 14796 14814 14927 14930 14937 14942 15004 15160 15207 15209 15254 15265 15330 15470 15490 15491 15493 15551 15557 15561 15872 15723 15782 15799 15814 15895 15929 15955 15967 15991 16028 16038 16044 16059 16099 16100 16109 16117 16145 16164 16257 16289 16293 16308 16311 16325 16369 16380 16446 16447 16456 16475 16479 16508 16515 16598 16631 16637 16642 16633 16700 16738 16833 16844 16849 16856 16863 16961 16991 17047 17054 17066 17177 17226 17278 17305 17348 17363 17368 17376 17458 17468 17492 17504 17566 17578 17581 17587 17674 17687 17699 17705 17847 17887 17888 17889 17894 17932 17952 17999 18036 18071 18075 18077 18109 18110 18124 18153 18171 18205 18407 18577 18627 18681 18705 18707 18749 18753 18796 18814 18834 18866 18910 18966 18981 16043 19045 19071 19100 19108 19114 19123 19199 19201 19217 19219 19250 19264 19369 19392 19417 19453 19473 19478 19600 19615 19633 19714 19723 19809 19854 19860 19894 19931 19332 19939 19992 20002 20004 20032 20111 20119 20163 20192 20223 20235 20254 20307 203)6 20419 20432 20455 20478 20498 20636 20638 20658 20868 20731 20750 20817 20895 20923 20926 20971 20930 20983 19» 15981 277 463 631 749 973 1180 lt24 1802 2132 2302 2554 2703 2919 3047 3238 3338 3517 3907 4193 4488 4664 4908 5178 5332 5557 5744 5975 6198 6392 6517 6719 7080 7339 7568 7869 8010 S?50 8449 8757 8963 9248 9441 9584 9748 9949 10263 10473 10068 10904 11345 11534 11754 11977 12117 12399 12844 13219 13330 13664 13760 14044 143)4 14410 14542 14733 14968 15450 15608 15942 16065 16261 16445 16089 16831 17008 17314 17493 17694 17907 18093 18563 18758 19004 19188 19388 19624 19905 20037 20278 20533 20844

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2