Radio-programma GEMENGD NIEUWS HHLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 DECEMBER 1935. Pensioenwet voor zee- en landmacht. G?en loonsverlaging bij d? spoorwegen. Nieuwe warenwet aanvaard Binnenland. Schipper verdronken. Bij plotseling oversteken door een autobus gegrepen. Jongen door ijs gezakt en verdronken. Me. een m-s gestoken. Smokkelaars terreur aan de grens. Een privé detective. Brand in de hoofdstad. De Lindberg's naar Engeland? De „Tafelberg" in vlammen. Hevige koude in Noord-Amerika. Een gevaarlijke chauffeur fNRfJ VER BODEN Letter C. vreden ia over de wijzigingen, door het wets- Een bezwaar ia, dat het twijfelachtig ia, of ontwerp ondergaan. De heer De Gijselaar be- een eenigszina belangrijk deel der bestaande aanspraken op pensioen, voor zoo ver het be treft aanspraken tegen particulieren, zal val len onder de beperkte omschrijving der voor gestelde toevoeging aan artikel 9. Mocht inderdaad ook de vermeerdering der contante waarde van de aanspraak op pen sioen in zeer vele gevallen voortaan tot het belastbaar Inkomen gerekend moeten worden, dan is daarmee wel het verschil tusschen de leden van spaarfondsen en hen, aan wier be trekking pensioenaanspraken verbonden zijn, gTootendeels opgeheven, doch dan wordt te vens de belastingverzwaring, welke voor de eerste categorie wordt aangebracht, tot een groot deel der tweede categorie uitgebreid. Letter D. Tegen de beperking van den af trek van bijdragen aan fondsen werden be zwaren ingebracht, welke zich niet alleen rechtten tegen de gestelde grenzen (5 pet. en 200), maar ook tegen de beperking tot per- soneelsspaarfondsen als bedoeld in artikel 1637 s B. W. En in het wetsontwerp belasting van de doode hand werden oorspronkelijk de zelfde bewoordingen gebezigd als nu worden voorgesteld, maar zij zijn bij de beraadslaging verruimd, om ook van bijdragen aan andere fondsen aftrek mogelijk te maken. De regeering bedoelt, een prikkel te schep pen om fondsen, als bedoeld in artikel 1637 s, in het leven te roepen. Het is echter zeer twijfelachtig, of zoo'n prikkel door dit voor schrift geschapen wordt. Want de werknemer heeft ^eslissing over den vorm van het fonds doorgaans niet in handen, maar moet wel de belasting betalen. Voortaan zal hij er de dupe van worden, indien de werkgever een andere-1 vorm van het spaarfonds kiest dan dien, vee -eschrer-*1 krachtens artikel 1637 s. Letter E. Ook tegen het hier vxoorgestelde arakei 116 zijn in de commissies ernstige be zwaren gerezen. Is het in beginsel al beden kelijk, voor te schrijven, dat een lid van een spaarfonds over een deel van zijn tegoed bij dat fonds kan beschikken voor betaling van belasting, hoewel de reglementen der fondsen doorgaans voorschrijven, dat de werknemer op geen wjjze over zijn tegoed mag beschik ken, nog bedenkelijker wordt de voorgestelde bepaling, indien de werknemer ook voorschot ten zal mogen eischen op uitkeeringen, waar van het geenszins zeker is, of hij ze ooit zal ontvangen. Letter B. Artikel 2. In de memorie van toelichting wordt uiteengezet, dat van de vrijstelling van schenkingsrecht voor makingen ineens aan „getrouwe arbeiders" misbruik wordt ge maakt, doordat zoodanige makingen ineens vrijwel alleen voorkomen, indien tusschen den schenker en den begiftigde nog een andere verhouding dan die van werkgever en ar beid(st)er bestond. De commissie wil gaarne aannemen, dat zulk een misbruik voorkomt; zij zou het echter op prijs stellen, te mogen vernemen, waarop 's ministers oordeel berust dat van deze vrijstelling vrijwel alleen gebruik gemaakt wordt om andere diensten te beloonen dan die verricht in de hoedanig heid van arbeiders. Van schenkingen toch, welke onder de bestaande wettelijke vrijstel ling vallen, wordt bij de belastingadministratie geen aangifte gedaan. De Eerste Kamer heeft eindverslag uitge bracht over de ontwerpen van wet tot wijzi ging en aanvulling van de pensioenwet voor de zeemacht, van die voor de landmacht, die voor het personeel der Koninklijke marine reserve en die voor het reservepersoneel der landmacht, voorts wijziging en aanvulling van de militaire weduwenwet en wijziging van de pensioennen voor de vrijwilligers bij den land storm. Het afdeelingsonderzoek van deze wetsont werpen heeft aanleiding gegeven tot het oefe nen van critiek op de voorgenomen opheffing van den militairen pensioenraad. Betreurd werd, dat, indien de desbetreffende wetsont werpen tot wet zullen zijn verheven, ter be zuiniging van 22.000, de beslissing van de tot dusverre in handen van dat college gestel de belangen uitsluitend zal berusten bij den minister vim Defensie, zonder dat hij door het advies van dien raad wordt voorgelicht. Men had het beter geacht, dat deze besparing ware gezocht in vermindering van het aantal leden van den militairen pensioenraad met twee of doordat het lidmaatschap van dit college ge heel tot een eereambt ware gemaakt. Van an dere zijde werden geen bezwaren tegen het wetsontwerp geopperd. (Reeds opgeromen in 't Adv.bl. van gisteren.) Naar het Alg. H.bl. verneemt, heeft de minister van Waterstaat den Personeelsraad der Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat het reglement Dienstvoorwaarden in 1936 geen wijzigingen zal ondergaan. Dit beteekent, dat er in het komende jaar geen loonsver- laging voor het personeel te wachten is. denke, dat de Tweede Kamer in overgroote meerderheid wijzigingen verlangde. Dan is het beter, dat de Regeering de leiding daarbij houdt, dan dat zij die aan de Tweede Kamer geeft. Wat 's Rijks schatkist aan de keuringsdien sten geeft, wordt door dit wetsontwerp ver minderd met netto vier ton. Het aantal keu ringsdiensten wordt verminderd, en de diensten worden versoberd, wat een ton oplevert. Den heer De Zeeuw antwoordt spr., dat, als de Regeering zelfstandig bezuinigingen kan aanbrengen, zij dit doet. Maar als zij de goed keuring der Kamer behoeft, moet zij rekening houden met wenschen der Kamers. Voor het geval dat de heer De Zeeuw zelf geroepen mocht zijn, hier of daar bezuinigingen aan te brengen, wenscht spr. hem een goed succes. (Gelach). Onjuist is het gerucht, dat het aantal keuringsdiensten van een en twintig tot acht zou worden verminderd. Anderzijds echter kan spr. niet toezeggen, dat be paalde gemeenten een keuringsdienst zul len behouden. Bepaalde uitvoeringsregelen zullen niet op 1 Januari in werking kunnen treden. Spr. zal daarom een Koninklijk Besluit uitlokken, waar bij per 1 Januari de keuringsdiensten, die er zijn, worden gehandhaafd, maar dit is slechts een formeele regeling. De nieuwe regeling zal per 1 Maart 1935 ingaan. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder stemming goed, waarna de vergadering te twee uur wordt verdaagd tot de volgende week Maandag twee uur. Zitting van de Eerste Kamer van Dinsdag middag. Jij de behandeling van de nieuwe Warenwet spreekt de heer Otten (v.d.) den loop der behandeling. Wij kunnen de keuringsdiensten niet missen, omdat velen in den concurrentie strijd zich van ondeugdelijke middelen bedie nen. De samenvoeging van diensten levert beden kingen op en geeft technische bezwaren. Zal men steeds tijdig ter plaatse kunnen z^jn om monsters te nemen? .Iet antwoord op deze vraag moet onken- nend luiden. De concentratie benadeele die deugdelijkheid niet. De heer De Zeeuw (ad.) hoopt, dat het gebeurde met dit wetsontwerp aan de Regee ring heeft geleerd, dat het gemakkelijker is, bezuinigingen voor te nemen dan uit te voeren. Voorts vestigt spr. er de aandacht op, dat dit wetsontwerp alleen bezuiniging brengt voor de rijksuitgaven maar niet voor die der gemeen ten. De regeering betrachte billijkheid ook jegens de gemeenten. De heer De Gijzelaar (c.h.) vraagt den m nister, hoe groot de bezuiniging zal zijn, door dit wetsontwerp bewerkstelligd. Het ware ■^beter geweest, als de regeering zich wat krach tiger had verzet tegen de verlangens van de Tveede Kamer. De minister van sociale zaken, de heer S 1 i n- g e n b e r g, zegt, dat de heer Otten juist te- DE WEGGELOOPEN DOCHTER. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat een dochter van een bewoner van den Haar lemmerweg er met een vriend vandoor was gegaan, met medeneming van een spaarbank boekje, waarop 900van haar vader stond. Het meisje en haar vriend te Amsterdam zijn te Teteringen bij Breda aangehouden en op transport gesteld naar Amsterdam. DE AFSLUITDIJK WAS ONBEGAANBAAR Het autoverkeer Friesland-Holland over den Afsluitdijk, is Dinsdagnamiddag door den re gen ernstig in de war gestuurd. De wegen, zooals ook in het overige deel van Friesland, zijn één spiegelvlak geworden. Tal van auto's en 2 autobussen strandden op den Afsluitdijk. Te Breezand sloeg een auto onderstboven, waarbij een vrouw werd gewond. Vanwege de directie der Zuiderzeewerken heeft men met pekel den Afsluitdijk ijsvrij gemaakt. SCHEPEN ONDERVONDEN MOEILIJK HEDEN OP HET IJSSELMEER. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn de schepen, die een vasten dienst op Lemmer en Zwolle onderhouden, tengevolge van den mist en de jjsvorming op het IJsselmeer met een vertraging van drie k vier uur in Amster dam aangekomen. Een sleepboot; die drie tjalken op sleep touw had, met bestemming Stavoren, heeft geen kans gezien haar bestemming te bereiken en is naar Amsterdam teruggekeerd. Vele booten hebben de vaarroute door het Noordhollandsch Kanaal gekozen om via Nieuwediep Friesland en Groningen te kunnen bereiken. JONGETJE EST KOKEND WATER GEVALLEN. In een woning aan de Rembrandtstraat te Loosduinen is Dinsdag het driejarig jongetje W. K. In een waschstel met kokend water gevallen en in het R.-K. Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Dinsdagnacht om ruim twaalf uur is op den Nieuwe Meer ter hoogte van de roei- vereeniglng Famos een schipper over boord geslagen en verdronken. Waarschijnlijk is het roer in aanraking gekomen met een ijsschots, waardoor de man een klap van den helmstok heeft gekregen en het evenwicht heeft ver loren. Dinsdagmorgen is een 51-jarige wielrijder, J. J. van Oostbree genaamd, te Beverwijk door een autobus overreden en onmiddellijk ge- dood. De man stak plotseling de straat over, ten- gevolge waarvan hij werd gegrepen door een bus, waarin leerlingen van het meisjespensio naat te Bergen waren gezeten. Het slachtoffer laat een vrouw met eenige kinderen achter. brigadier der douane Alfgn, die niet tijdig op zijn kon springen, werd door de auto gegre- pen en een eindweegs meegenomen in de rich- ting van de grena Voor de grens bereikt werd i wierpen de inzittenden van den wagen den ambtenaar in een langs den weg loopenden sloot, waar de man zwaar gewond bleef lig gen, tot hij door zijn kameraden gevonden werd. Het parket van Gent is van het gebeur de op de hoogte gebracht. Een onderzoek ter plaatse wordt ingesteld. EEN STRIJD TUSSCHEN DIEREN. In het Bunderbosch in Limburg. De Limburger Koerier geeft het volgende niet alledaagsche, verhaal van een ooggetuige van een strijd op leven en dood tusschen ver schillende boschbewoners. De aandacht van een wandelaar werd ge trokken door een geluid, komende van een open plek. Daar was een groote valk druk bezig zich te gold te doen aan het nog warme en dampend rose vleesch van een tor telduif, dat hij geen aandacht had voor wat om hem heen gebeurde. Maar plotseling laat de roover een angstig luid gekrijsch hooren. Hij heeft een kleinen wezel opgemerkt, die in gebukte houding onbewegelijk toekijkt, ge lokt door den reuk van het bloed. De valk klemt zijn klauwen in de rest van zijn prooi, zijn bek wijd geopend en de oogen angstig heen en weer rollend, waarbij hij een akelig sissend geluid laat hooren. Dan gaat de we zel tot den aanval over en heeft zich met een vasten en berekenden sprong op den valk geworpen. Deze heeft inmiddels zijn prooi In den steek gelaten en zich hevig krjjschend in de lucht begeven met den wezel op den rug. Het schouwspel in het luchtruim is nauwe lijks te beschrijven. De valk, die een geweldig kabaal maakte, verhief zich met snellen krachtigen vleugelslag steeds hooger en be reikte daarbij een hoogte van zeker 75 meter. Daar werd de strijd ten einde gestreden tus schen den vogel en zijn kleinen belager. Deze had zich vastgebeten in den nek van den valk en zoog het bloed uit. Zoo krachtig als eerst de vleugelslag van de valk was, zoo onregel matig werd hij nu. Zichtbaar verloor de vogel aan kracht. Nog enkele oogenblikken en de strijd is beslecht in het voordeel van den wezel. Stuurloos, als een vallend blad komt de trotsche valk naar beneden getuimeld, nu en dan een krampachtige poging aanwendend om zich van zijn belager te ontdoen en zijn evenwicht te herkrijgen, hetgeen hem ech ter niet meer mag gelukken. Nog twee krachtige vleugelstooten en de doodstrijd is gestreden. Bij de komst van den ooggetuige verdween de wezel haastig tusschen het kreupelhout. Hij had zijn prooi in de lucht den nek door gebeten. Een droevig ongeluk, te wijten aan grove onvoorzichtigheid, is den 2en Kerstdag om streeks 12 uur aan het Noorderkanaal ge beurd. Twee jongens, de vijftienjarige Van der Starre, en de veertienjarige D. den Drijver te R'dam zakten door het broze ijs Van der Starre kon met groote moeite worden gered. Den Drijver verdronk. De twee jongens waren ongeveer op het mid den van het twintig meter breede kanaal, toen zij op het jjs gingen springen. Voor de oogen van tientallen voorbijgangers scheurde het ijs en de twee knapen verdwenen in het water. De tramconducteur Haverkamp en de werk man Kley snelden naar het kanaal om gekleed te water te springen. De drijvende schotsen bemoeilijkten de reddingspogingen van de dap peren, die er ten slotte toch nog in mochten slagen v. d. Starre onder het ijs vandaan te trekken. Zij brachten den jongen, die geheel bevangen was door de koude, naar den wal kant. Een ziekenauto bracht hem onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Bergweg. De mannen keerdèn daarna naar het open water terug om ook het tweede slachtoffer te redden. Den D. bleek echter onder 't ijs gescho ten te zijn. De zwemmers konden hem niet meer bereiken. Toen zij het nuttelooze van hun pogingen inzagen kwamen zij naar den wal terug. Eerst na anderhalf uur dreggen kon de red dingsbrigade van de brandweer het levenlooze lichaam van Den Drijver uit het opengebroken ijs ophalen. In een café te Ginneken ontstond om een kleinigheid een woordenwisseling tusschen twee arbeiders. Zij wonden zich hierbij zoo op, dat een handgemeen volgde, waarbij een 30-jarigen arbeider zijn 48-jarigen collega, ge huwd en vader van twee kinderen, een steek in den hals toebracht, waardoor de halsslag ader werd doorgesneden. Het slachtoffer wist het café uit te vluchten, doch zakte op straat bewusteloos ineen, ten gevolge van het heftige bloedverlies, De man werd per ziekenauto naar het St. Laurentiusgesticht overgebracht en verkeert in levensgevaar. De dader werd aangehouden. VLAGINCIDENT TE AMSTERDAM. De vier verdachten vrijgesproken. De rechtbank te Amsterdam sprak de vier personen, die er van werden verdacht op 20 November de hakenkruisvlag van het Duit- sche schip „Adèle Traber", dat In de haven lag, te hebben afgerukt, vrij van het tenlaste gelegde. Het O.M. had tegen elk der verdach ten 10 maanden gevangenisstraf gerequireerd. Dinsdagnacht stond een groep douane-amb tenaren op post aan de grens nabij Moerbeke- Waes, toen zij een groote gepantserde vracht auto, met vee geladen, de Nederlandsche grens hoorden naderen Zij gaven het sein tot stop pen, waaraan de chauffeur van den wagen geen gevolg gaf. In allerlij werden daarop versperringen over den weg geworpen, terwijl een ware regen van kogels uit revolvers en karabijnen op de pantser-auto neerkwam, zon der dat dit echter eenlg resultaat opleverde. De smokkelauto was spoedig uit het gezicht verdwenen. Op hetzelfde oogenblik nadde een leege pantserauto uit de richting oerbeke-dorp. Ook de chauffeur van dezen wagen weigerde te stoppen en reed in volle vaart door. De ZONDAG 29 DECEMBER 1935. Hilversum 1, 1875 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna koorconeert en gramofoonpl. 1.00 Lezing. I.20 Kerstspel m.m.v. koor en orgel. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Fanfare-orkest en lezing. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sport. 7.50 Lezing. 8.10 Berichten. 8.20 Symphonieconcert. 9.00 Koorconcert. 9.15 Gramofoonpl. 9 31 Viool en piano. 9.45 Symphonieconcert. 10.15 Gramofoonpl. (Om 10.30 Berichten). 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto. Hilversum U, 301 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 7.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Voetbalnieuws, tuinbouwpraatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 Lezingen, gram.pl. en voordracht 10.45 Gramofoonpl. 11.15 Lezing. 11.30 Kwartetconcert. 12.00 De Octophonikers. lz.50 Disco-nieuws. I.15 Orgel en viool. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Kamermuziek (sopraan, piano, fluit, cello). 3.00 Gramofoonpl. 3.15 Radiotooneel. 3.35 AVRO-Strrjkorkest. 4.30 Gramofoonpl. (Om 4.50 Sportnieuws). 5.00 Orgelspel. 5.30 Lezing, berichten, gramofoonpl. 6.00 Dansmuziek. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Studiodienst. 8.00 Berichten. 8.15 Koor der Nederl. Opera-Vereen, en het Omroeporkest. v 8.45 Causerie. 8.55 Radio-Journaal. 9.10 Omroeporkest m.m.v. solist. 9.35 Radiotooneel. 9.55 Kovacs Lajos' orkest en Gramofoonpl. II.00 Berichten. Gramofoonpl. 11.15—12.00 De AVRO-Declbels.i MAANDAG 80 DECEMBER. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15--9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11 00 Chr. lectuur. 11.3012.00 Gramofoonpl. 1.00 Amsterd. Salonorkest. 2.453.15 Voor de keuken. 3.30 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonpl. (Om 8.00 berichten.) 8.30 Orgelconcert, causerie. Orgelconcert 10.00 Berichten. 10.04 Gem, Dubbel-kwartet en orgel, 10 4512 00 Gramofoonpl. Hilversum U, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofboonpl. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10130 Ensemble Lismonde. 11.00 Orgel en zang. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Zang en piano. 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Declamatie. 3.2j Gramofoonpl. 4.00 Pianorecital. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Het Lyra-trio. 6.20 AVRO-Decibels en soliste. 7.00 Pianorecital. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest en solist. I.45 Gramofoonpl. 8.55 Omroeporkest en solisten. 9.35 Accordeonmuziek en gramofoonpl. 10.20 Dansmuziek. II.00 Berichten. 11.10 Joska Monteanu's ensemble. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DINSDAG 31 DECEMBER. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Gezongen H. Mis. 11.15 Gramofoonpl. 12.15 Orkestconcert. 12.50 Relais uit N. O. Indië. I.10 KRO-Boys. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonpl. 4.15 KRO-Boys. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Orkestconeert en Gramofoonpl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.10 Per KRO-Microfoon naar 1935. 9.j0 Gramofoo.ipl. 9.15 Vroolijk programma (Om 10.30 Berich ten). II.00 Gramofoonpl. 11.55 Te Deun 12.00 Toespraak. 12.1512.30 Gelukwenschen en Gramofoonpl. Hilversum II, 301 m. AVRO-uitzending. 7.00—9.00 VPRO, —2.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. lO.Op Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Jetty Canter's Ensemble. 11.00 LVookpraaije. 11.30 Vervolg :oncert. 12.30 De Octophonikers. 1.10 Relais uit N. O.-Indië. I.25 De Octophonikers. 2.00 Voordracht. 21J0 Piano-recital. 2.45 Omroeporkest. 4.30 Kinderkoorz&ng. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Renova-kwintet 6.30 Nieuwjaarswensch in 9 talen. 0.45 Gramofoonpl. 6.55 Voor de kinderen. 7.00 Kerkdienst van den Ned. Prot. Bond, 8.15 Zang en piano. 9.00 Toespraak en Gramofoonpl. 9.35 Klankenoogst 1935. 10.35 Kovacs Lajos' orkest en solist. II.30 Orgelspel. Toespraak. 11.55 Zang. 12.00 Klokslag. Carilloncpel. 12.07 Toespraak. 12.13 Nieuwjaarswenschen. Gramofoonpl, 0J02.00 Oudejaarsnacht-Programma m.m.v. spreker, orkest en solisten. 0.30 Vier jaren geëisebt Een 39-jarige privé-detective heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoor den gehad wegens twee feiten van inbraak door middel van valschè sleutels. Het eerste feit betrof een bezoek, dat de man op 7 Mei zou hebben gebracht aan een pand In de Van Wijngaardenstraat te 's-Gravenhage, alwaar verschillende kasten en laden werden onder zocht. De bult bedroeg hier slechts ongeveer twaalf gulden. Het tweede feit had betrekking op de l Mei 1936 gepleegde inbraak ten huize van een weduwe te 's-Gravenhage. Behalve de benadeelde getuigen werd in deze zaak gehoord, een 31-jarige Duitsche dienstbode, thans ged., die eenigen tijd tevo ren met den verdachte relatiën had aange- knoopt, welke leidden tot trouwplannen. Ten einde deze laatste te kunnen verwezenlijken had verdachte haar gezegd geld noodlg te hebben, dat hij op een gemakkelijke manier kon bemachtigen, mits getuige hem de sleu tels van het huis wilde overhandigen, Ge tuige, die ook bij een vriendin, die in het per ceel Van Wijngaardenstraat diende, op bezoek kwam, wist een sleutel van dit huis te be machtigen, welken zij aan den detective over handigde. Kort daarop vertelde de man haar, dat hij daar inbraak had gepleegd, doch dat er hoegenaamd geen geld was gevonden. Later kreeg hij ook den sleutel van het perceel in de Banstraat, waar getuige werkte. Het O. M. verzocht voorlezing van het strafblad van verdachte, waaruit bleek, dat deze reeds herhaalde malen wegens vermo gensdelicten is veroordeeld. De officier achtte ondanks de ontkentenis van verdachte diens schuld aan beide feiten volkomen bewezen en daar hij een voor de maatschappij gevaarlijk persoon is, vorderde spr. vier jaar gevange nisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Tevoren had terecht gestaan de hierboven genoemde Duitsche dienstbode, verdacht van medeplichtigheid aan diefstal. Na getuigenverhoor eischte het O. M. negen maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest. Vrouw met moeite gered. Een kleine brand die door tot nog toe onbekende oorzaak op den laten avond van den eersten Kerstdag is uitgebroken in een kantoor aan de Prinsengracht te Amsterdam, heeft tal van ernstige gevolgen gehad. Met groote moeite heeft de brandweer een dame die in levensgevaar verkeerde uit de eerste verdieping van het huis kunnen redden terwijl voorts twee brandwachts bij het blus- schingswerk bedwelmd geraakten en naar het Binnen-Gasthuis moesten worden overge bracht. De heer Opperman, die een engroshande) in hoeden drijft, en zijn kantoor en werk plaats thuis heeft, was op den eersten Kerst dagmiddag te omstreeks vier uur met zijn echtgenoote uitgegaan. Tegen elf uur keerde hij in zijn woning, die op de eerste étage is gevestigd, terug. Toen het dienstmeisje korten tijd later in huls kwam en zich naar de keuken begaf, hoorde zij een verdacht krakend en knette rend geluid. Zij spoedde zich naar beneden om te zien of daar misschien onraad was, deed de deur van het privé-kantoor op de bel-étage open en ontdekte toen tot haai' ont zetting, dat de gordijnen in het kantoor in brand stonden. Het meisje rende naar hoven om haar patroon te waarschuwen. Hevig ontsteld trachtte de heer Opperman de brandweer op te bellen, doch In zijn con sternatie draaide hij vermoedelijk eenige kee- ren het verkeerde nummer, zoodat hij niet de goede verbinding kon krijgen. De heer O. liep vervolgens zijn huis uit om daar alarm te maken. Hij trof op de Prinsengracht een agent aan, die zich direct van den toestand in het brandende perceel op de hoogte stelde en vervolgens zoo snel mogelijk de brandweer waarschuwde. Het was den agent, noch den heer Opperman toen niet meer mogelijk door te dringen tot het brandende kantoor. Het vuur had zich in die weinige oogenblikken door het geheele kantoor verspreid en zoo veel rook veroorzaakt, dat het zelfs niet meer mogelijk was tot achter in de gang waar het kantoor was gelegen door te dringen. Ern stiger nog was het feit, dat door den ver- stikkenden rook ook de toegang tot de trap, welke naar de eerste étage leidt werd ver sperd. En zoo moest de heer Opperman, die even naar buiten was geweest om alarm te maken, bij zijn terugkomst ervaren, dat het onbe gonnen werk was nog pogingen in het werk te stellen om doorte dringen tot de eerste étage waar zijn echtgenoote zich in levens gevaar moest bevinden. Ook voor mevrouw O., die slecht ter been is, was geen uitweg meer. De dikke rookwolken trokken door het trapgat naar de hooger gelegen étage's zoo dat zij zich ook daarheen niet meer hl veilig heid kon stellen. De in doodsangst verkeerende vrouw was in haar kamer opgesloten. Met groote moeite begaf zij zich naar het raam om daar de menschen, die zich Inmiddels voor het huis hadden verzameld, attent te maken op haar netelige positie. Gered. Gelukig arriveerde de brandweer nu vrij spoedig. Haar eerste werk gold het redden van de vrouw die minutenlang reeds voor het raam had gestaan en ieder oogenblik door den ver- stikkenden rook bedwelmd zou kunnen wor den. De brandwachts zetten twee reddings ladders uit, klommen snel naar boven en slaagden er met veel moeite In de vrouw door het raam naar beneden te brengen. Eenmaal op den beganen grond gekomen, zakte zij vermoedelijk ten gevolge van de doorgestane emoties in zwijm. Men bracht haar bi) buren binnen ,waar een inmiddels ontboden geneesheer haar de eerste hulp ver leende. Buitenland. Vieos voor ontvoering van tweede zoontje. De familie van kolonel Lindbergh zou zich volgens een bericht in de „New York Times" als eenige passagiers op een niet nader bekend stoomschip op weg naar Engeland bevinden, om zich daar voorlooplg te vestigen. De reden voor deze opzienbarende vlucht zou, naar het blad schaft gelegen zijn in de talrjjke bedreigingen met ontvoering en doo den van het driejarige tweede zoontje ,üie koionel Lindbergh den laatsten tijd tot zich gericht zag, en in de onmogelijkheid, zjjn fa milie een ongestoord leven te verzekeren. Het vliegende echtpaar heeft zich derhalve genoodzaakt gezien, de Vereenigde Staten te verlaten en het hoopt in Engeland hun kind ln rust en veiligheid te kunnen grootbrengen. Het bericht ln de „New York Thees" heeft overal ln Amerika het grootste opzien ge baard. Een „vernederende critiek voor de regeering". In hoofdartikelen schrijft de geheele Ame- rikaansche pers, naai' Reuter uit New York meldt, over het plotselinge, definitieve ver trek van de familie Lindbergh. Men schrijft, dat dit vertrek van de natio- nalen held een „vernederende critiek" is op de wijze, waarop ln de Vereenigde Staten de wet wordt toegepast. De meeste dagbladen oefenen openlijk cri tiek op de toepassing van de strafwetten en vragen „zuivering" ln de Vereenigde Staten, terwijl in congreskringen te Washington officieus de mogelijkheid van een versterking van de wetten op het ontvoeren van kinderen wordt besproken. De commentaren van de Amerikaanschepers over het vertrek van de Lindbergha naar Engeland zijn gesteld in een toon van ver nedering voor het eigen land en van veront waardiging over het feit, dat zulks noodig Is. Over het algemeen geven de bladen als hun meening te kennen, dat de ongelukkige familie Lindbergh naar Engeland moet vertrekken voor de veiligheid van hun kind. De bladen steken derhalve de loftrompet over de Engel- sche politie, die deze veiligheid zal weten te waarborgen. Een tante van mevrouw Lindbergh ge looft, dat de Lindberghs in Engeland ten minste een jaar zullen blijven, of totdat de zaak Hauptmaim volkomen voorbij ls. Volgens een bericht van Stefani uitChicago heeft de burgemeester van deze stad, Kelly, het vertrek van de Lindberghs veroordeeld als een belachelijke en anti-Anierikaansche geste en heeft hij verklaard, dat de „gang sters" slechts sterk en brutaal zijn tegenover de zwakken. Ontzettende boschbrand. Bij een buitengewoon hevigen brand op de hellingen van den Tafelberg zijn niet min der dan 400 500 hectare dennenbosch ver nield. De sehr.de wordt geraamd op bijna twee millioen gulden. Menbeschouwt dezen boschbrand als een hevigsten in de geschie- denis van Zuid-Afrika. Nog steeds staan op den Tafelberg, die van het eene tot het an dere einde brandt, honderdduizenden dennen in lichtelaaie. Men vreest, dat het vuur nog verscheiden dagen zal woeden. Driehonderd soldaten nemen deel aan het blusschlngswerk. Een piloot verklaarde bij zijn aankomst te Kaapstad, dat hij de rookzuilen en het vlam- menschijnsel al van meer dan 150 kilometer afstand had kunnen zien. (Reeds opgenomen in 't Adv.bl. van gisteren.) Ruim honderd dooden, duizenden gewonden. Een hevige koude, gepaard gaande met sneeuwkoude, heeft geheel Noord-Amerika tijdens de Kerstdagen geteisterd. Tot dusver zijn ruim 100 menschen om het leven geko men, terwijl duizenden min of meer ernstig werden gewond. Op enkele plaatsen in de Vereenigde Staten daalde volgens nited Press het kwik tot 30 graden onder nul. De buitenwegen waren niet zelden met een sneeuwlaag van 30 cm dikte bedekt, terwijl de storm zoowel op het land als in de steden op sommige plaatsen op hoopingen veroorzaakte van meters hoogte. IJa en sneeuw maakten vele wegen totaal on begaanbaar, In andere streken kon het ver keer wel is waar doorgang vinden, doch de gladheid van den weg was de ooizaak van een enorm aantal ongelukken, die vele dooden eischten. (Reeds opgenomen ln 't Adv.bl. van gisteren.) Te Guadalajara vond een merkwaardig onge luk plaats Een chauffeur reed een man aan die op zjjn kar was gezeten en gedood werd. Twee jaar geleden had dezelfde chauffeur op dezelfde plek met zijn auto een neef van zijn slachtoffer aangereden en gedood. EEN AARDIG FEESTJE. Ut Hollywood kom. het bericht, dat de film-ster Guace Bradly zich voor een mil lioen dollar heeft verzekerd tegen de gevol gen van mogelijke incidenten op een feest, waar vierhonderd gasten aan zullen deel nemen. Een roode cirkel met wit veld beteekenti gesloten voor alle ver keer in beide richtingen

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2