Land-' GEMENGD NIEUWS Legerberichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 DECEMBER 1935: Het Zionisme in Nederland. Een der leden van onze ambulance naar Abessinië breekt enkel. Antwoord van Minister Colijn over de Indische pensioenen Het nieuwe verdaag met Duitschland. Consumptie-Oarnalen- beschikking 1935. T uinbouwnieuws Steunverlaging tarwe. Steun aan kieine boeren en tuinders Bedrag-ineens van f 25 a f 30. Uitkeering „Schapenpotje". WELDRA STEUNVERLEENING ZONDER BACONCONTRACT Belangrijke verbetering voor bollenexport. De Sch. 135 vergaan Boerderijbrand. Vee! vee verloren, Tractor zonder bestuurder er vandoor. Vrouw doodt haar man. Juweelendiefstal opgehelderd, De winter verloopt nog abnormaal Inbrekersbende te Rotterdam ingerekend. „Wolven" op de Veluwe. BUITENLAND D-T rein ramt een personentrein. De hevige koude in de Ver. Staten. In waanzin. Vulkaan in werking op de Hawaï eilanden. Argentinië door cycloon geteisterd. De vierling van de familie Miles. Het onrecht, dat In Duitschland geschiedt, mag niet uit ons bewustzijn wijken, want het duurt voort tot op dezen dag en op dit uur! Dit Kerstfeest mag voor ons niet zijn een vlucht uit de harde en leelijke realiteit. Het democratische socialisme moet de Europeesche cultuur behoeden tegen de vloedgolf der bar barij. Alleen het geloof daarin kan onze samen leving redden. (Applaus). ZUIDERZEEVEREEMGING. Het 50-jarig bestaan. Op 4 Januari zal het 50 jaar geleden zgn dat de Zuiderzeevereeniging werd opgericht. In een bijeenkomst op Zaterdag 4 Januari des middags 3 uur in de aula van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam zal dit feit worden gevierd. Aan Prinses Juliana is verzocht, deze bij eenkomst met haar tegenwoordigheid te ver eeren, eenzelfde verzoek is gericht tot mini ster Coljjn. Tot deze vergadering zijn voorts uitge- noodigd de minister van waterstaat en de minister van landbouw en veeteelt, die beiden de uitnoodiging hebben aanvaard en het woord zullen voeren. Te Amsterdam heeft de Nederlandsche Zionistenbond Woensdag en Donderdag zijn 36e vergadering gehouden. In zijn openingsrede wijdde de voorzitter, m.r Abei J. Herzberg, eerst een uitvoerige beschouwing aan de situatie van thans der Joden. Een groot aantal landen, aldus spr„ wordt niet meer beheerscht en geleid door politiek verstand en maatschappelijk inzicht, maar door rasinstinct en zgn. nationalistische intuïties. In de nationale saamhoorigheid van de menschen op zichzelf, een der vrucht baarste levensbeginselen die- ons gegeven zijn, wordt iedere zin en redelijke doelmatig heid door mysterie en orakel vervangen. De Jood, toch al met leugenachtige historische reminiscen'Sën belast, en daarenboven weer loos in zijn nationale minderheidspositie, wordt de bij uitstek geschikte figuur om alle kwaad te symboliseeren. Tegenover de eeuwige vervolging hebben de Joden, volgens spr., In de eerste plaats een geestelijke verbondenheid te stellen en vervolgens een onverzwakten Joodschen levenswil. Voor wat Nederland betreft, vervolgde spr., zullen de moeilijkheden voor een belang rijk deel kunnen worden opgelost door de toetreding tot den Nederlandschen Zionisten bond van de Poale Zion, het socialistisch- zionistisch verbond, waartoe het Bondsbestuur na lange onderhandelingen den grondslag heeft bereikt. Immigratie in Palestina. Aan het jaarverslag, loopende van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935, ontleenen wij, dat „alle bedenkingen, welke met betrekking tot den gang van zaken in Palestina rijzen, de vreugde over de ontwikkeling der laatste jaren niet kunnen wegnemen. Er is eindelijk schot gekomen in het werk, er is een toe neming van menschen en van kapitaal, er is eenig persperctief". In 1931 en 1932 bedroeg het aantal Jood- sche immigranten respectievelijk 4075 en 9553, in 1933: 30.327 en In 1934: 42.359. Het aantal toegelaten Joodsche arbeiders ïs de laatste jaren evenwel te gering geweest, waardoor tienduizenden Arabieren uit den Hauran en Transjordanië op illegale wijze zijn geïmigreerd. De te geringe toelating van Joodsche arbeiders heeft bovendien geleld tot een onwettige Joodsche immigratie. De Bond telt thans meer dan dertig af dee lingen met 3193 leden (verleden jaar 3173). De groep-Mizrachi (wetsgetrouwe Joden) ls met 59 leden toegenomen tot 344. In de avondvergadering verwelkomde de congres-voorzitter mr. Kan ln 't Hebreeuwsch prof. dr. S. Brodetsky, lid van de Wereld- Executieve te Londen, die vervolgens een referaat hield over den toestand van het Zionisme. Prof. Brodetsky zeide, dat Palestina bij het Joodsche volk populair is geworden, niet zoozeer uit sympathie voor dat land, maar omdat er geen Andere landen voor de Joden open staan. De N. Z. B. geen dood lichaam. Nadat ook de ochtendzitting van Donder dag in hoofdzaak aan interne aangelegen heden was gewijd geweest, heeft de heer Bar- tels in de middagzitting verklaard, dat andere organisaties het werk verrichten, dat door den Bond had moeten worden gedaan. De bondsvoorzitter mr. Abel J. Hertzberg beantwoordde de verschillende sprekers, waarbij hij in een hartstochtelijke rede be streed, dat de N.Z.B. een dood lichaam, een ruïne, zooals een der sprekers had gezegd, zou zijn, welke zich niet zou interesseeren voor Zionistische aangelegenheden die op het oogenblik aan de orde zijn. De bestuursleden persoonlijk en ook de redactie van de „Jood sche Wachter" hebben niet meer kunnen doen, dan zij hebben gedaan. Niettemin is de constellatie voor een oppositie gunstig. Spr. besloot, dat het er thans om te doen is, de nationale organisatie te bekleeden met de bevoegdheden, welke zij noodig heeft om den Zionlstischen arbeid te kunnen lelden. Vervolgens worden verschillende besluiten genomen, welke betrekking hebben op orga nisatorische werkzaamheden, waarna beslo ten wordt tot de toelating met algemeene stemmen van de Poale Zion. Aan de orde was dan de samenstelling van het nieuwe bestuur, waarbij zich moellgk- heden voordeden, aangezien bij eenige voor bereidende besprekingen de noodzakelijkheid was gebleken, rekening te houden met de partijschakeeringen. De heer Max Bolle, sprekende namens de Mizrachi, zelde dat zijn organisatie bereid was op de meest vriendschappelijke wijze samen te werken met den N.Z.B., doch dat men er weinig voor kon voelen, met een dubbel ledental van de Poale Zion, met slechts één zetel in het bestuur te worden afge scheept. Hij wenschte twee zetels. Aangezien hierdoor het bestuur zou moeten worden uitgebreid van zeven leden, zooals in de reglementen was vastgesteld, tot negen leden, ontstonden er eenige moeilijkheden. Na discussie werd besloten tot een reglements wijziging, waarbij het bestuur voortaan zou bestaan uit een voorzitter, een secretaris en zeven leden. Tenslotte werden b(j acclamatie gekozen: tot voorzitter mr. Abel J. Herzberg, en tot secretaris mr. Ch. Polak, terwijl de overige 7 en bestuursfuncties zullen worden bezet door de heeren I. van Bütz. S. Dasberg, de dames mevrouw De LeeuwGerbon en A. StraschnowCahn, de heeren Pinkhof, ir. E. Th. Gflberen dr. ir. P. J. Denekamp. Dr. Belmonte. een der artsen van de Neder landsche ambulance in Abessinie, heeft tijdens de reis van Port Said naar üijiboeti rijn enkel gebroken. Zün toestand is echter niet ernstig en dr. Belmonte kon met zijn collega s de reis naar Addis Abeba voortzetten. Waarschijnlijk zal hij eenige weken in de Abessinische hoofd stad blijven. Hij zal dan later de ambulance volgen. Tegen de Eerste Kamerleden, die in het afdeelingsverslag over het wetsontwerp be treffende de Indische pensioenkorting deze onaannemelijk achtten, omdat pensioen te voren verdiend salaris is, verdedigt minister Colijn dit ontwerp door te wijzen op het aan de pen sioenregelingen voor de dienaren deroverneid ten grondslag liggend pensioen begrip, zooals dit in de door den wetgever tot de zijne ge maakte definitie van de commissie-de Meesier werd weergegeven, nl. het resultaat van samen werking tusschen publiek gezag en ambtenaar, om dezen bjj invaliditeit en ouderdom een voldoend levensonderhoud te waarborgen. Het ooor eenige andere leden bepleite denkbeeld om ons pensioenrecht in dien zin te wijzigen, dat een zeker blijvend verband tusschen salaris- en pensioenpeil zal worden gelegd, zoodat by verlaging van de wedden ook verlaging van de pensioenen moet intreden en omgekeerd, heeft de aandacht der regeering. Eenige wijzigingen t.o.v. het oude. In vervolg op de voorloopige mededeelingen omtrent het Maandag te Berlijn onder.ee- kende nieuwe verdrag nopens de regeling van het NederlandschDuitsche goederenverkeer voor het jaar 1936, deelen wij voorts nog mede: De Nederlandsche uitvoer van land bouwproducten enz. Met betrekking tot de voornaamste uit- voerproducten van den Nederlandschen land bouw en veeteelt: boter, kaas, eieren en melk producten (gecondenseerde melk e.d.) brengt het verdrag een niet onbelangrijke wijziging ten opzichte van de regeling, die over 1934 en 1935 heeft bestaan. Voor deze producten heeft Duitschland in 1934 en 1935 een prijs betaald, die boven, in sommige gevallen niet onbelangrijk boven, den prijs van de wereldmarkt was gelegen. In verband met verschillende overwegingen van beide zijden is overeengekomen, dat de invoerprijs thans lager zal gesteld worden, maar dat hiertegenover een grooter quantum kan worden ingevoerd, zoodat de opbrengst in geld ongeveer dezelfde zal blijven ais zij ln het loopende jaar is geweest. De aard van het nieuwe verdrag. Het nieuwe verdrag, dat dat van 22 Dec. 1934 vervangt, loopt tot 31 December 1936. Het is de vierde „crisisovereenkomst", die sedert het verstrijken van het verdrag van 1925, (dat op 31 December 1932 was afge- loopen) met betrekking tot het goederen verkeer is gesloten. De aandacht dient er op gevestigd te worden, dat het nieuwe verdrag alleen betrekking heeft op het goederenver keer NederlandDuitschland en omgekeerd. Het handelsverkeer tusschen Nederlandsch- Indië en Duitschland is in een afzonderlijk verdrag geregeld, dat tot midden 1937 loopt. Naast het verdrag over het goederen verkeer is er (behalve het transferverdrag) het clearingverdrag, dat tot ultimo 1936 loopt en met het goederenverkeer ln nauw verband staat, daar de Nederlandsche uitvoer naar Duitschland in hooge mate wordt beheerscht door de betalingscontingenten ingevolge het clearingverdrag. BtJ de toewijzing van betalingscontingenten zal onder het nieuwe verdrag met betrekking tot het goederenverkeer de traditloneele ver houding landbouwproducten industrie-pro ducten koloniale producten gehandhaafd worden. De betalingscontingenten voor 1936 zullen een fractie kleiner zijn dan die voor 1935, De minister van landbouw en visscherij, gelet op artikel 4, lid 1, onder a, van het consuinptie- garnalenbesluit 1935 I en op artikel 5 van con- sumptie-garnalenbeschikking 1935 I, heeft be sloten, artikel 5 van de consumptie-garnalen- beschikking 1935 r te wijzigen en te doen luiden als volgt: „De minimumprijzen, genoemd in artikel 4, lid i, onder a van het besluit, zijn de volgende: a. lvoor ongekookte garnalen, aangevoerd te I/muiden en Scheveningen, f 0.14 per kg.; ver handeld in litten van 15 kg., f 2.10 per lit, alles franco wal of franco afslag op aan voerplaats; 2, voor ongekookte garnalen, aangevoerd te Den Helder, Katwijk en Zand voort, f 0.12 per kg.; verhandeld in litten van 15 kg., f 1.80 per lit, alles franco wal of franco afslag op aanvoer- p laats; 3. voor ongekookte garnalen, aangevoerd in de andere daarvoor aangewezen aanvoerplaatsen f 0.14 per kg., met dien verstande, dat voor on gekookte garnalen, via Den Helder aangevoerd te Amsterdam, de minimumprijs zal zijn f 0,12 per kg., alles franco wal of franco afslag on aanvoerplaats; b. voor gekookte garnalen, bestemd voor pel lerijen, f 0.15 per kg. franco pellerij; met dien verstande, dat, wanneer de pellerij niet gevestigd is op de aanvoerplaats, de vracht van de aanvoer plaats naar de pellerij slechts dan voor rekening van de visschers komt, indien door de Centrale daartoe toestemming is verleend, waarbij de Cen trale tevens voorschrijft, hoeveel de maximum vracht per kg. bedraagt, welke ten laste van de visschers mag worden gebracht; c. voor gekookte garnalen, met andere bestem ming dan voor pellerijen, f 0.16 per kg. franco wal of franco afslag op aanvoerplaats." (St.Ct.) BOTERPRIJS HOOGER. De Leeuwarder Commissiehoteering voor boter ia gisteren vastgesteld op 59 cents (vorige week 56 ctns)* Kopenhagen noteerde heden 2.26 kr. (of 73 cents). De boteraccijns is onveranderd vastgesteld op 95 cents per kilo. (Hier was een mooie gelegenheid geweest, om den accijns eens een Stuiver te verlagen; de "roothandelsprijs der no er bedraagt, thans niet minder dan f 154 per kilo! Alg. HbV.). Richtprijs tluins f 9. Teneinde de steun, welke uit het Landbouw crisisfonds op de verschillende landbouwcrisis producten wordt gegeven, meer naar even redigheid te verdeelen, heeft de minister van Landbouw besloten, een richtprijs voor de tarwe welke voor den oogst van dit jaar f 10 bedroeg, voor den a.s. oogst tot f9 te ver lagen. (Dit ls de vierde steunverlagingoorspron kelijk bedroeg de richtprijs f 12.50, daarna f 12, vervolgeng fll en tot dusver f10). De minister van Landbouw heeft besloten voor de kleine boeren uit het Landbouwcrisis fonds een uitkeering ineens lot een bedrag wisselend tusschen f 25 en f 30 per bedrijf beschikbaar te stellen. Aangenomen wordt' dat de uitkeering in Februari zal kunnen ge schieden. Voor een aantal noodlijdende tuinders, voor wie dit dringend noodzakelijk is, is evenééns tot een bijzondere uitkeering besloten. Ook deze kan in Februari worden tegemoet gezien Oproep aan belanghebbenden. De minister van Hai,dei, Nijverheid en Scheep-- vaart verzoekt dengenen, die meenen alsnog aanspraak le kunnen maken np een uitkeer.ng uit de gelden, welke u.t de opbrengst der extra heffingen op den uitvoer van levende schapen en versch schapenvleesch i.ver de jaren 1933 ea 1934 beschikbaar zijn ge-teld, zich vóór 15 Jan. 1936 te wenden tot het Vleesch-Export-Bureau te \ijmegen. Lange Burchtstraat 39. D.:ze uitkeering bedraagt f 1 voor elk lam', dat blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie in het bezit werd bevonden van diegenen, die toen het houden van schapen als hoofd- of nevenbedrijf uitoefenden Aangezien kan worden a ngenonien, dat aan een en ander voldoende bekendheid is gegeven, ve-tigt de nvnister er de aandacht van belang hebbenden 00, dat de geleg.-nheid tot het indienen van aanvragen om een uitkeering, als bovenbedoeld, op 15 Januari 1936 zal worden gesloten. „In verband met de verschillende berichten welke over een nieuw baconcontract worden verspreid, wordt van bevoegde zijde het vol gende medegedeeld: Het is de bedoeling, om te komen tot een geheel anderen vorm van steunverleening, zonder baconcontract. Op dit oogenblik heeft het college van regeeringscommissarissen een plan in behandeling, waardoor de particuliere organisaties bij het opkoopen, slachten en exporteeren der varkens op ruime wijze zou den worden ingeschakeld. Het bedrijfsleven zal dan optreden, met steun en onder con trole van de overheid. Daar het bestaande baconcontract 1 Jan. afloopt en er' in elk geval een regeling moet zijn, heeft de minister van Landbouw besloten, het baconcontract nog na 1 Januari te laten doorloopen, evenwel niet ongewijzigd. De Vee houderijcentrale onderhandelt op dit oogen blik met de baconfabrikanten, om te komen tot die veranderingen in het bestaande bacon contract, waarvan de noodzakelijkheid is ge bleken. Het resultaat van deze onderhandelingen zal aan den minister worden voorgelegd, op dat deze dan zijn beslissing kan nemen. Moch ten de veranderingen pas na 1 Januari tot stand komen, dan zullen zij met terugwer kende kracht van dien datum af gelden." Het handelsverdrag met Amerika. Het handelsverdrag, dat met Amerika zal worden gesloten is ook van groot belang voor onzen export van bloembollen naar de Ver- eenigde Staten. Het Alg. Hbld. heeft daarom den nieuwen voorzitter van „Bloembollencul tuur", dr. Verhage, de vraag gesteld, of van de voorgenomen verlaging van het invoerrecht belangrijke invloed op onzen export wordt verwacht. De bijzonderheden over het verdrag zijn ook bij „Bloembollencultuur" nog niet bekend, zei de heer Verhage; zoo weet men dus in vak kringen nog niet, of de verlaging van het invoerrecht, dat voor tulpen van 6 dollar op 3 dollar per duizend wordt gebracht, óók zal worden toegepast op hyacinten; dat het niet geldt voor narcissen is wel zeker. De verlaging heeft natuurlijk altijd een gunstige uitwerking, maar in dit geval zou zjj in het bijzonder gunstig werken voor de afnemers broeiers, die, omdat zij contant moeten betalen, nu meer geld beschikbaar krijgen voor inkoop en zal hierdoor een ge makkelijker financiering mogelijk worden. De maatregel komt op een zeer gunstig moment. De export van bloembollen naar Amerika, die in de normalen tijd ongeveer f 10 mill. per jaar bedroeg, was zeer achter uitgelopen en bedroeg over 1934 f 2.240.000. In 1935 was een geleidelijke toeneming merk baar, deze stijging zal zeer waarschijnlijk ge stimuleerd worden door de vermindering van het invoerrecht tot op de helft, zoodat het zonder eenigen twijfel een gelukkige tijding voor onzen bollenhandel is. Er zijn voor ons land in Amerika ook op het gebied van den bollenhandel nog groote mogelijkheden; de Amerikanen zijn nog niet op het gebruik van veel bloemen ingesteld, de verlaging der prijzen, die het gevolg van verlaging der invoerrechten zal zijn, kan het verbruik verhoogen met goed gevolg voor onzen export. Maar dat moet worden afgewacht; en de bijzonderheden van het verdrag zullen eerst moeten bekend worden, vóór dat men met meer zekerheid de uitwerking kan bepalen. Binnenland. De bemanning gered. Re uier seint uit Ostende, d.d 27 Dec.: Bij het lichtschip Noord-Hinder is een Neder landsche treiler, de „Scheveningen 135", ten ge volge van den storm in een hachelijke positie gekomen. Een treiler uit Ostende kwant het in nood ver- keerende schip te hulp; alle leden van de be manning konden worden gered. Weinige oogenblikken later zonk de „Sche veningen 135" loodrecht in zee. In den nacht van Woensdag op Donderdag is door onbekende oorzaak een zware brand uitgebroken in een boerderij van den land bouwer J. Meijer te Blijerheide, gemeente Kerkrade. De stallen en schuren zjjn geheei atge brand. Een groote hoeveelheid landbouw werktuigen. paardentuig en 12.000 kg. stroo en haver werden een prooi der vlammen. Een paard, vijf koeien en zestig kippen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade, welke zeer aan zienlijk is. Donderdagavond reed een door een dronken chauffeur bestuurde tractor te Rotterdam tegen een electrische tram op. Door den schok viel de chauffeur uit de cabine. De tractor reed echter door. Een voorbijganger, die chauf feur van beroep is, sprong op het rijdende voertuig en bracht het tot staan. De tractor was door de aanrijding met de tram sterk beschadigd. De chauffeur van de tractor; die een wond aan het hoofd had opgeloopen, ls door de politie aangehouden. De dienstplichtigen der lichting 1930 van de 2de schoolcompagnie van het reg. kust- artillerie komen te Vlissingen in 1936 als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: de onderofficieren-administrateur van 24 Februari t/m 18 Maart, de overige onderofficieren van 20 Februari t/m 14j Maart, de korporaals en soldaten van 27 Fe bruari t/m 14 Maart. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich te Overdinkel, gemeente Losser, een nog niet geheei opgehelderd drama afge speeld. Een arbeider, die in beschonken toe- s.and thuiskwam, heeft, naar het schijnt met een mes bedreigd. In zelfverdediging heeft de vrouw toen waarschijnlijk het mes gegrepen waarop zij den man in de hartstreek heeft getroffen. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De vrouw is door de politie aangehouden, doch haar toestand liet nog geen verhoor toe. Het slachtoffer was omstreeks 35 jaar oud en stond in het dorp niet gunstig bekend. .Zooals men zich zal herinneren, werd in den nqcht van 28 op 29 November bij de firma Kan, door middel van een baksteen, een etalageruit ingëworpen. Uit de étalage werd een partij ringen en broches gestolen. Aanvankelijk taxeerde men idet waarde, van het gestolene op f iooo, later jis,,dat bedrag vastgesteld op i 570. -jDe Haagsche politie is er in geslaagd, binnen |een maand, den juweelendiefstal tot volledige klaarheid te brengen en de beide dieven te arresteerert. i Een gedeelte van de buit is reeds achterhaald. Men vermoed, dat de rest te Rotterdam beleend is SIIATKBIN-FABRIEK DOOR BRAND GETEISTERD. Gisterenochtend te vijf uur zagen voorbijgan gers rook komen uit het gebouw van de N.V. „Siivrikin", haarwater- en reukmiddelenfabriek, te Rotterdam. Zij waarschuwden de brandweer. Deze kwam, nadat het vuur zich reeds had uit gebreid. De eerste verdieping en de zolder stonden in brand. Daar de genoemde onderneming haar laboratorium kort geleden had overgeplaatst naar de Schiekade, lagen er geen chemische prepa raten in het gebouw meer opgeslagen. Het vuur jvjnd echter veel voedsel in reclamebiljetten, jverpakkingsmateriaal, enz., dat hier lag opge slagen. De eerste verdieping en de zolder Ibrandden geheel uit. 1, De weerkundige medewerker van het „Va derland" schrjjft: Er is in den laatsten tgd op het verloop der weersgesteldheid heel moeilijk te rekenen. Vorst en dooi wisselen elkaar op een onregel matige wijze af en de algemeene daling van de temperatuur in Europa is niet in overeen stemming met de groote luchtstroomingen, althans niet wat men had kunnen verwach- i ten. Strenge vorst is nog niet opgetreden in het Oosten, maar over de Britsche Eilanden vroor het de laatste dagen zoo sterk als men 1 daar niet gewend is, en men kwam daar vroe ger tot het ijsvermaak dan in ons land. Ter- wijl in normale winters de sterkste vorst in het Oosten voorkomt en vandaar af de tem peratuur naar het Westen geleidelijk toe neemt, zagen wjj den laatsten tijd, dat de sterkste vorst in Centraal-Europa gevonden wordt en matige tot lichte vorst overigens Vrij regelmatig verdeeld was. Een nieuw vreemd geval heeft zich intus- schen in het Westen voorgedaan. Dat daar een buitengewoon diepe depressie met baro meterstanden van 710 mm in de kern ten Westen van Ierland (ongeveer 30 gr. W.L.) is verschenen, is niets bijzonders, maar dat deze depressie stationair geworden is, kunnen wij ais een ongewoon verschijnsel beschou wen, waarmede ten opzichte der weersver wachting een moeilijkheid is ontstaan. Het eigenaardig gedrag dezer depressie is wel uit de temperatuurverdeeling in Europa te ver klaren en het is eveneens wel te verklaren, d\ zich een ultlooper van deze depressie naar het Oosten gevormd heeft, maar wat van een en ander de verdere gevolgen kunnen zijn is moeilijk na te gaan. Het aanwakkeren van den Oostelijken wind is er een gevolg van ge weest, het dalen van de temperatuur even eens, omdat door den sterkeren wind veel koude lucht uit Centraal-Europa werd aange voerd, maar hoever de Invloed van deze se cundaire depressie de eerstvolgende dagen zal reiken ls niet te voorzien. Van alles kan er ujt voortkomen: sneeuw, regen, dooi, mis schien ook weer opnieuw vorst. Over het geheel verloopt de winter tot nog V>e op een bijzondere manier, waarvan alleen de over het algemeen veel te lage tempera tuur geen zeer groote verrassing is. Dank zij maandenlang nauwkeurig speurwerk van den technischen opsporingsdienst der Rotte damsche Centrale Recherche, ts men een goed eeoreanis erde inbrekersbende op het spoor ge komen, waarvan inmiddels vier leden achter slot ^Koff"nadat in den nacht van 1 op 1 SepL by een inbraak in het Capitol Theater aan den Nieuwen Binnenweg een brandkast op zeer 1 ak kundige wijze was geforceerd en de met den inhoud daarvan, bestaande uit f5^'wa"" verdwenen, zijn twee lieden aangehouden een 44-jarige kellner, die m het Capitol gewerkt had, en een 22-jarige bloemist, inbraak. Men vermoedde reeds toen, dat er meer dan twee inbrekers aan het werk moesten zijn geweest. Bovendien ontdekte men sporen van werktuigen, die er op wezen, dat deze van zeer bijzonder makelij moesten zijn. In de afgeloopen maanden kwam aan het licht, dat bij een aan a inbraken op de Zuid-Hollandsche eilanden telkens dezelfne bijzondere soort werktuigen moesten zijn geMenlkpoogde toen de herkomst van deze hulp middelen op te sporen. Aanwijzingen leidden er tenslotte toe, dat de politie dezer dagen een inval kon doen ten huize van'n 54-jarigen haven arbeider. De rechercheurs troffen er een com- pleete werkplaate aan voor het vervaardigen van inbrekerswerktuigen en een groote hoeveelheid materiaal, voorzien van de bijzondere kenmerken. Behalve de bewoner van d t huis arresteerde de politie daarop een 46-jarigen bankwerker, die er van wordt verdacht, in deze misdadigerssmidse te,hebben gewerkt. Nog meer arrestaties worden verwacht. Men meldt uit Apeldoorn: De politie te Apeldoorn kreeg Maandag kennis dat op den Arnhemscheweg ter hoogte aan de Woeste Hoeve een troep wolven was gesignaleerd. Een chauffeur had de dieren waargenomen. De politie heeft onmiddellijk daarna opsporing verricht. Zij vond daar ter plaatse in het versche sneeuwdek indrukken van pooten die echter zoowel van honden als van wolven afkomstig konden zijn. De veldwachters en jachtopzieners, alsmede de politie te Arnhem, had zij Inmiddels ge waarschuwd. Later op den dag hebben Apel- doornsche politiemannen de bedoelde dieren gevonden. Het bleken verwilderde honden te zijn. De politie-inspecteur heeft drie van hen doodgeschoten; de andere zfln ontkomen. MIJNWERKER GEDOOD, In de Dominiale Mijn te Kerkrade ontspoorde gistermiddag een trein, die mijnwerkers ver voerde van hun werkpost naar de schacht. Een der wagens sloeg om en de gehuwde mijnwerker J. van L. werd bekneld tusschen den wagen en den steenwand. Hij was op slag dood. Aan den vooravond van het Kerstfeest ls Duitschland getroifen door een spoor wegramp van een omvang, zooals men er sinds vele jaren niet heeft beleefd. Terwijl in talrijke gezinnen de Kerstboo- men ter viering van het naderend feest reeds ontstoken waren, is de sneltrein FrankfortBerlijn D-trein 44 Dins dagavond op de brug van de Saaie in botsing gekomen met den personentrein 825, die zoo juist het station Gross- Heringen verlaten had. De gevolgen wa ren ontzettend: tot dusver zjjn 83 dooden geborgen, terwijl van de zeer vele ge wonden tien personen zwaar gekwetst werden. Van de vele slachtoffers bevin den zich nog zeventien in de zieken huizen. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft, daaromtrent wordt van officieele zijde medegedeeld, dat de machinist van den D-trein, die zelf ernstig gewond in het ziekenhuit te Naumburg werd bin nengebracht, erkend heeft door een on veilig sein te zijn gereden. Hij heeft klaarblijkelijk de vertraging, die ten ge volge van de Kerstdrukte was ontstaan en die zijn trein twintig minuten over tijd deed zijn, willen inhalen en is daar door minder oplettend geweest dan op dezen donkeren avond zeker noodzakelijk was. Daardoor reea de D-trein korten tijd later, juist op de Saale-brug, den personentrein uit Gross-Heringen in de flank, (Reeds opgenomen in 't Adv.bl. van gisteren.) Met een hevig geraas werden de laatste wagons van den aangereden trein uit de rails geworpen. Enkele wagons stortten in de ri vier, andere werden totaal versplinterd. De houten carosserieën werden van de wielstel- len gerukt en vlogen in duizend stukken uit een. Naar de plaats des onheils. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp namen de spoorwegautoriteiten haar maatregelen; een hulptrein met geneesheeren, verplegers en verbandstoffen vertrok met den meesten spoed uit Erfurt naar de plaats des onheils. Gewonde na gewonde werd geborgen. De toestand van dertig gekwetsten was van dien aard, dat overbrenging naar het ziekenhuis eerste vereischte was. Van de overige passa giers, die in trein 825 gezete: hadden, kon een vijftigtal ter plaatse verbonden worden. Op het nippertje! Meermalen kwam het tot tragische inci denten een enkele maal ook smaakten de reddersploegen de voldoening van een won derlijke redding. Zoo werd een passagier van den verongelukten trein door den schok der botsing uit zijn wagon geslingerd en kwam op de brugleuning terecht. H(j slaagde erin zich vast te klemmen en bleef boven de rivier hangen, terwijl hij door luid schreeufen de aandacht trachtte te trekken. Toen hem dat tenslotte gelukt was, bleek echter, dat de weg naar lijfsbehoud versperd werd door wrakstukken der versplinterde wagons. Twin tig minuten zweefde de ongelukkige boven dé Saaie, zonder dat men hem hulp kon bieden. Verkleumd door de koude liet hy ten slotte los en viel ln het duistere water. Wondeï boven wonder had de val echter geen nadee- lige gevolgen voor den man, die ten slotte zwemmende den vasten wal wist te bereiken. Geen buitenlanders, Geruimen tijd na middernacht had men in totaal twintig dooden geborgen. Men meende toen dat zich onder de ruïne nog slechts één doocle bevond, doch in den loop van den nacht zou het doodencljfer nog aanzienlijk stijgen. Alle Inzittenden van het laatste rijtuig, dat in de rivier stortte, zijn b.v. ofwel op slag ge» dood of in het Ijskoude Saale-water ver. dronken. Onder de om het leven gekomenen bevinden zich geen buitenlanders. De meeesten aljtt Kerstgangers uit dé gouw Thuringen. I Verkeer omgelegd. Het traject, waarop het ongeluk plaats vond, maakt deel uit van den grooten vei* keersweg tusschen Berlijn en Zuit-Dultsch« land. Het vormt tevens een onderdeel can de verbinding Noord-DuitschlandItalië en van de lijn naar Bazel. Men is met man ea macht bezig de baan weer vrij te maken. 82 Lijken geborgen. Nog zeven personen vermist. Officieel wordt medegedeeld, dat men thans het 30ste slachtoffer van de spoorwegramp heeft kunnen identificeeren. Het blijkt, dat tot dusverre 32 en niet, zooals eerst was ge meld, 33 dooden geborgen zgn, doordat da identiteit van twee dooden nog niet is vast gesteld. Volgens bij de politie ontvangen mededee lingen worden nu nog 7 personen vermist» Men vreest, dat hun lijken in de Saaie liggen. Dat de ramp zoo'n omvang heeft aange nomen ligt wel in de eerste plaats aan de omstandigheid, dat de lokaaltrein, die door den D-trein in den flank werd aangereden, tot de laatste plaats bezet was met men schen, die het Kerstfeest in den familiekring gingen doorbrengen en daartoe na volbrachte dagtaak met den trein naar hun bestemming reisden. De meeste doodelijke ongelukken hadden plaats tengevolge van het feit, dat talrijke automobilisten op de gladde buitenwegen door de sneeuw werden verblind. Ook zijn een aan tal personen door de buitengewoon lage tem peratuur om het leven gekomen. In bet mid den-Westen daalde het kwik verscheidene gra den onder het nulpunt Fahrenheit. Op vele plaatsen viel zes tot tien duim sneeuw, waar door het verkeer ontzaglijk belemmerd werd. Bij Devils Lake in Noord-Dakota is een tem peratuur waargenomen van 22 graden onder het nulpunt Fahrenheit, wellicht de laagste temperatuur, die in de Vereenigde Staten ge meten is. De vliegtuigen kunnen niet starten, de treinen hebben vertragingen van omstreeks twee uur. Een wind met een snelheid van 38 meter per seconde heeft de sneeuw over Indiana voortgejaagd, waardoor verkeersongelukken j zijn ontstaan, die in totaal zes dooden eisch- ten. Op de ijsbedekte wegen van Iowa zijn j vier personen gedood, terwijl in Iowa, Nebraska j en Illinois verscheidene personen doodgevroren j zgn: De koudegolf is zelfs tot het Zuiden doorgedrongen. In Noord-Ohio zijn ten minste II personen gedood en omgekomen, ook ia Vjfashington. Maryland ,en Georgia zgn tal van slachtoffers gevallen. In Noord-Dakota is een dokter, die er met een ouderwetsche slee op uit was, doodgevroren, terwgl zijn vrouw met bevroren armen ea beenen eindelijk een boerderij bereikte. De paarden zjjn hier gestorven, eveneens tenge volge van de overweldigende koude. In de stad New York zgn drie personen doodgevroren. 12.000 man zgn daar aan het werk gesteld om de straten sneeuwvrij te maken. Verwacht werd, dat de koudegolf Donderdagavond in het Oosten der Vereenig de Staten haar laagste punt zou bereiken ea dan over den Atlantischen Oceaan zou ver dwijnen, Naar uit Philadelphia gemeld wordt, heeft de detective Jean Rogers in een vlaag van waanzin met revolverschoten zijn vrouw, zijn schoonmoe der en zijn beide kinderen gedood en vervolgen* zelfmoord gepleegd. Vrijdag zullen vliegtuigen van het leger 30 ton ontplofbare middelen neerwerpen in de krater» vol gesmolten lava van den Maunola, met het doel te trachten op deze wijze een andere rich ting te geven aan den lavastroom, die zich thans geleidelijk voortbeweegt naar de watertn van de Waïluku-rivier, waardoor gevaar ontstaat, dat de voornaamste waterbron zal worden afgesneden. De toestand is nog niet critiek. Men beschouwt het neerwerpen van de ontplofbare stoffen dan ook meer als expirement. Een deel van Argentinië is geteisterd door een hevigen cycloon, die vooral ln de stad Victoria groote schade heeft aangericht. Tal rijke gebouwen zijn vernield. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten is één persoon om het leven gekomen, doch men vreest, dat het aantal slachtoffers grooter is. Vele men schen zouden gewond zijn. Groote schade hebben de ooftaanplantingen geleden. Hier en daar zijn telefoon- en tele graafverbindingen verbroken. Van de bewoners in het geteisterde gebied heeft zich een paniek meester gemaakt, De Daily Telegraph verneemt uit St. Neots, dat de moeder van de vierling Miles de kin dertjes met de Kerstdagen voor den eersten keer heeft bezocht. De kinderzaal van de kliniek van dr. Harrls- son, waar de kinderen sedert een dag na hun geboorte worden verzorgd, was voor deze ge legenheid vroolgk versierd en toen de moeder met haar echtgenoot aankwam, trof zjj haar vier glimlachende baby's, die thans een maand oud zijn, in blakenden welstand aan. IN HET ZICHT VAN DE HAVEN VERONGELUKT. Tijdens een storm Dinsdagnacht ls een trei ler te Aberdeen op de Noorderpler van de ha ven geslagen en gezonken. Ondanks manhaf tige reddingspogingen van de bemanning van de reddingboot zijn drie menschen verdron ken. De twee overige opvarenden werden gë- red. -r.» >r Ou*,*,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6