WIERINGEN IN 1935. Van Ewijcksluis De uitkomsten der visscherij in 1935. De Wieringermeerpolder in 1935. HHLDERSCHE COURANT VAN DTNSDAG 3i DECEMBER 193£ voorgaande. Zonder veel commentaar we die dan nu nog volgen. laten /~V «»vb WISVUl p 10 februari hield de. S. U Zuidema, ®e beroepen was naar Solo (Ned.-Indië) z'n «scheidspreek in de Gereformeerde Kerk en •P 30 Juni deed daar da. E. Janaen zijn intrede. 23 Februari herdacht de V.C.J.B. z'n tweede lustrum, en 6 Maart vierde de zangvereeni- fing „De Lofstem" met een uitvoering haar 15-jarig bestaan. In het voorjaar joeg het hengelverbod voor het Arnstelmeer heel wat stof op; kortgeleden werd beweerd dat de minister het hengel verbod weer zal opheffen. Veerburg werd den Oden April onder groote belangstelling in gebruik genomen. Behalve de verkiezing voor de Prov. Staten, die ditmaal niet zoo ongemerkt voorbijging als vroeger, hadden we in 1935 de verkiezin gen voor den gemeenteraad. De heeren Van den Berg, Komen, Jonker, Koorn en Smit keerden niet weer in den nieuwen raad, de heeren Kloosterman, Van der Ploeg, Op 't Veld, Cornelissen en Hooimejjer vervingen hen en met den laatsten deed voor het eerst een candidaat van de A.-R. partij zijn intrede in den raad. Deze veranderingen hadden tot gevolg, dat de heer Lubbert niet als wethou der herkozen werd en in zijn plaats de heer Op 't Veld het college van B. en W. weer aanvulde. Nu we het toch over het gemeente bestuur hebben, herinneren we er hier ook nog aan dat Burgemeester Lovink om ge zondheidsredenen de leiding van de gemeente eenigen tijd aan anderen heeft moeten over laten, maar nu voor het afloopen van het hem toegestane verlof de teugel weer in han den kon nemen. Den lsten Juli werd de tolheffing op de pontonbrug aan de Koo(j opgeheven en later is die brug verzwaard, waardoor dus op tweeërlei wijze verkeersbelemmeringen uit den weg werden geruimd. Eind Juli nam de heer Zwarthoed, wegens benoeming naar Volendam, afscheid als hoofd der r.k. school in de Spoorbuurt en eind Augustus deed mej. Pranger hetzelfde ten opzichte van de bewaarschool in Breezand. De heer C. Liefhebber, tenslotte, vierde den 16en September z'n 25-jarig ambtsjubileum bij de Posterijen. Ons overzicht over de resultaten der vis- scherij in 1935 zal (en wij verheugen ons daarover ten zeerste) iets opgewekter kunnen klinken, dan dat over de beide voorafgaande jaren. O, zeker, het thans ten einde spoe dende jaar was nog lang niet zóó, dat men het gunstig, zelfs nog niet zóó, dat men het redelijk kon noemen, maar bij 1933 en '34 ver geleken, was er toch weer eenige vooruitgang waar te nemen. En het meest verheugende daarbij was, dat naast den vooruitgang in hoeveelheid, ook de prjjs der hier gevangen vischsoorten, die enkele jaren achtereen sterk dalende was, dit jaar weer eenige stijging vertoonde, deze beide samenwerkende fac toren verlevendigen weer de hoop, dat het misschien in de toekomst weer mogelijk zal zgn de visscherij met eenigszins bevredigend resultaat te kunnen blijven uitoefenen. De samenwerking tusschen de visschers, die er zich voor alles op hebben te richten, dat onderlinge afspraken, in het belang der vis- scherjj gedaan, door ieder van hen prompt worden nagekomen, zal daarbij een belang rijke rol kunnen spelen. Maar laat ons niet op het perspectief dat door de in 1935 geboekte resultaten wordt geopend, vooruitloopen, eer w(j iets over deze uitkomsten zelve heben megedeeld. De botvisscherjj. Laat ons dan beginnen met de botvisscherjj. Begon in 1934 de aanvoer van bot pas in Februari, in 1935 werden in Januari de eerste partijtjes reeds aangebracht. Het waren slechts kleine, afkomstig uit het Balgzand- kanaal, waarin nog een weinig bot aanwezig bleek te zjjn. Daarna kwam er echter een hiaat in dien aanvoer, daar de visschers zich meer op de baarsvisscherij op het Arnstel meer gingen toeleggen. Pas in Maart werd de botvisscherij voortgezet, nu echter in de Waddenzee op het Balgzand, waar deze tot in October werd voortgezet. Het resultaat hiervan was gedurende de eerste maanden hoewel niet ruim, toch aanzienlijk beter dan in 1934. De verbetering die vorig jaar vanaf Juli intrad, bleef echter in 1935 uit. Toch was in 1935 de totaal-aanvoer tot September toe steeds hooger, dan die in 1934, zij het dan ook soms onbeteekenend. In October werden de aanvoeren, als gevolg van het ruwe weer, uiterst gering. Op grond hiervan werd de bot visscherij in het Balgzandkanaal, die gewoon- „)gk pas per 1 November wordt opengesteld, dit jaar vanaf half October aan den belang hebbenden toegestaan, daar hier langer kan worden gevischt dan in den Wadenzee. Het gevolg hiervan was, dat de totaal-botaanvoer ook in die maand nog iets boven die van 1934 uitkwam. November gaf echter zéér slechte uitkomsten, daar als gevolg van de zware regenval het overtollige water bijna dagelijks afgespuid moest worden, waardoor de botvisscherij in het Balgzandkanaal vrij wel onmogelijk werd. Is November dan ook in den regel voor den bot-aanvoer een der beste maanden van het jaar, dit jaar bleef deze verre beneden die in de vorige maanden be reikt, terwql de aanvoer in December uiterst gering is geweest. Het totaal-resultaat dezer visscherij zal mogelijk een twee k drie duizend kilo hooger liggen, dan dat van 1934, terwijl de gemid delde prijs per kilo, die in 1934 ruim 25 cent bedroeg, over 1935 ongeveer 27% cent zal be dragen. De aalvisscherjj. Ook de aalvisscherij gaf een betere uit komst dan die van 1934, zij het dan ook, dat deze niet in de vangsten van iedere visscher Individueel tot uiting kwam. Waar echter in een overzicht met de individueele cijfers moeilijk rekening kan worden gehouden, be palen wij ons tot de totaal-ctjfers. Deze totaal cijfers nu geven voor 1935 voor aal en paling tezamen een hoogere aanvoer van ongeveer tweeduizend kilo aan. De gemiddelde prijs hiervan, die in ons overzicht over 1934 op even beneden de 54 cent per kilo werd opge geven (blijkbaar is hier een schrijf- of zet fout gemaakt en had hier 51 moeten staan, want later toen alle cijfers bekend waren bleek het slechts ruim 50 cent te zijn), steeg dit jaar tot ongeveer 552/3cent per kilo, waar van de prijs der aal 52.4 cent, die der paling (geslachtsrijpe aal) ongeveer 78»/, cent per kilo bedroeg. Hieruit blijkt dus wel, dat de vorig jaar vernomen klacht over de verhooging van het percentage in te voeren buitcnlandsche aa waaraan men de sterke prijsverlaging in 1934 weet niet zonder reden werd geuit. Nu in 1935 véél beter dan 1934 de hand is gehouden aan het toegestane contingent, heeft zich dit, voor zoover betreft de aalvisscherij hier ter plaatse, in een prijsverhooging van ongeveer 10 procent uitgedrukt. Alikruiken-visschery. Wat de alikruiken-visscherij betreft, deze bleef in 1935 verre ten achter bij die in 1934. Deze visscherij, die meestal in het begin van het jaar door enkele visschers en overigens door werkloozen wordt beoefend, was in 1934 oorzaak, dat deze lieden tegen een gemiddel den prijs van 3.24 per H.L. gedurende'enkele weken nog een klein weekgeldje konden be sommen. In 1935 was deze visscherij echter van veel minder belang. Ofschoon de gemid delde prijs per H.L. ongeveer 4 bedroeg, hebben de resultaten zeker minder dan de helft van die over 1934 opgeleverd. De baarsvisscherjj. De baarsvisscherij, die in ons verslag over 1934 nog niet tot uiting kwam, daar deze pas in den loop van December 1934 voor het eerst door een paar visschers werd uitgeoefend, kon in Januari en Februari 1935, als gevolg van het vele ruwe weer, slechts weinig worden be oefend. De netten, welke verschillende vis schers zich hiervoor aanschaften, werden slechts enkele malen gebruikt. De vangsten, hoewel nog al eens afwisselend, bleven in het algemeen beneden verwachting. De kwaliteit der baars was echter zeer goed, hetgeen hieruit blijkt, dat de prijs, gedurende den tijd dat naar baars werd gevischt, gunstig afstak boven die, welke gemiddeld op andere plaat sen waar zoetwatervisch wordt aangevoerd, werd gemaakt. De middelprijs lag dan ook voortdurend boven de 20 cent per kilo, terwijl die van de bij deze visscherij meegevangen blei 8 cent, die van de voorn 6.7 cent per kilo bedroeg. Ofschoon deze baarsvisscherij tot 15 Maart had mogen worden voortgezet, is deze, toen in de tweede helft van Februari bekend werd, dat de hengelvisscherij op het Arnstelmeer en de daarmee in openverbinding staande wate ren was verboden, reeds per 1 Maart be ëindigd, daar de op de visscherij op het Arnstelmeer rechthebbende visschers zéér terecht meenden, dat stopzetting dezer vis scherij op dat oogenblik, toen de baars tot berstens toe met "kuit gevuld was, van belang rijken invloed zou kunnen zijn op de visch- rijkdom van dit water in de toekomst, waar deze stopzetting juist plaats had op een oogenblik, dat in de vangsten als gevolg van het beter wordende weer en de meerdere zonneschijn, een aanzienlijke verbetering in trad, is toen door de bij deze visscherij be trokkenen een belangrijk offer gebracht. Of dit offer, dat zij zich geheel vrijwillig hebben opgelegd, bij de hierbij betrokken autoriteiten die waardeering zal vinden, waarop het recht heeft, dient te worden afgewacht. Wij meenen echter goed te doen, hierop nog eens de aan dacht te vestigen, nu uit de onlangs ver schenen Memorie van Antwoord van den Minister van Landbouw is gebleken, dat ten aanzien van het hengelverbod op het Arnstel meer in Regeeringskringen een andere koers schijnt te zullen worden ingeslagen. De eisch lijkt ons allerminst overdreven, dat, vóór tot koerswijziging wordt overgegaan, de Departe menten van Landbouw en Financiën, welke beide bjj deze aangelegenheid zijn betrokken, eerst óók de visschers, welke vischrecht heb ben op het Arnstelmeer eens te hooren. Bij deze beroepsvisschers toch heeft steeds de wensch voorgezeten, de visscherij op dit water in zoodanige banen te leiden, dat deze mettertijd weer de mogelijkheid zal bieden om, hoewel als gedupeerden bij de afsluiting der Zuiderzee recht hebbende op steun vol gens de Zuiderzee-steunwet, toch zonder deze stetm de visscherij in de toekomst te kunnen uitoefenen. Zij achten dit mogelijk, indien de visscherij op dit water slechts met zorg wordt ge regeld. De hengelvisscherij, die op het Arnstelmeer tijdeljjk zoo ontstellende afmetingen aannam, heeft de bedoelingen der beroepsvisschers doorkruist en zou b(jna ten gevolge hebben gehad, dat iedere verdere poging tot ver betering zou zijn nagelaten. Erger nog, som mige: van hen, tot wanhoop gedreven door de vele schade, die zij, zij het dan ook veelal onbedoeld, als gevolg dezer liengelvrijheid aan hun vischwant opliepen, dachten er reeds aan alle visscherij op te geven, wanneer hierin geen verandering kwam. De gewenschte verandering kwam in den vorm van een hengelverbod en vanaf dat oogenblik is weer getracht al datgene te doen, wat in het toekomstige belang der vis- scherjj kan worden geacht. Zouden nu door de Regeering maatregelen worden getroffen, waarbij met dit toekomstige visscherij-belang niet of niet voldoende rekening zou worden gehouden, dan zou zij hiermee zeker beneden den maat blijven, welke n dit opzicht aan haar mag worden gesteid. Feitelijk zou de beste oplossing deze zijn geweest, dat het resultaat van de ontwikke ling der visscherij op het Arnstelmeer nog enkele jaren zou zijn afgewacht. In die jaren zou dan hebben kunr.en blijken ox datgene, wat de visschers zich van de ontwikkeling van dit vischwater hebben voorgesteld, be waarheid werd. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan had ook dan nog ingegrepen kunnen worden. Maar de Regeering had in dat geval büjk gegeven, dat gedupeerde be roepsvisschers een redelijken kans te willen geven, iets wat, bij ontijdig ingrijpen, niet van haar kan worden gezegd. Ofschoon dus de resultaten van het afge- loopen jaar weer reden gaven tot meerdere tevredenheid en het vooruitzicht cp een be ter perspectief openden, beklemt thans de visschers meer de vrees, dat zij, als gevolg van invloeden van buiten, voortkomende uit geheel andere motieven, dan die welke het werkelijk visscherjjbelang op het oog hebben, mogelijk weer op de een of andere wijze een veer zullen moeten 4aten. Vol spanning zien zij reeds uit naar de maatregelen, welke ge nomen zullen worden en waardoor over hun wel en wee zal worden beslist. Zal er met hunne belangen ernstig rekening worden ge houden? Of zal over hen worden geoordeeld, zonder dat zij zijn gehoord? Het antwoord op deze vragen zal 1936 mo gelijk brengen. Laat ons besluiten met de hoop uit te spre ken, dat dit antwoord er een zal zijn, waaruit blükt, dat de belangen der gedupeerde be roepsvisschers bij de Regeering in veilige handen z(jn en niet maar zonder hoor en we derhoor over hunne toekomst zal worden beallat. Het jaar 1935 heeft zich gekenmerkt als het jaar der hoogtepunten. Hoogtepunten op allerlei gebied, in allerlei vorm en schakee ring, die andermaal de uitzonderlijke positie, die" de gemeente Wieringen in de rij der ge meenten in den kop van Noord-Holland in neemt, een positie, reeds verkregen in vroe gere jaren, o. a. door verblijf Kroonprins, Zui derzeewerken, enz., in het daglicht stelden. Hoogtepunten, die beloften inhouden voor de toekomst. Gebeurtenissen, die duidelijk hebben gedemonstreerd, dat aan den druk der tijden, welke in steeds toenemende mate ook op het economische leven in deze gemeente inwerkte, het hoofd kan worden geboden, mits daar zijn energie, durf en vertrouwen. Wieringen mag zich met dit jaar aan hoog tepunten gelukkig prijzen. Jammer, dubbel jammer daarom, dat de steeds toenemende werkloosheid, die een zeker deel der bevolking tot den rand van maatschappelijken onder gang bracht, hieraan veel afbreuk doet. Hoog tepunt, helaas in ongunstigen zin. Het bevolkingscijfer is nog meer toegeno men en beweegt zich nu weer geruimen tijd boven de 6300. 't Aantal keten en woonwagens vermeerderde steeds en de financieele om standigheden zijn nog slechter geworden. De nood is nog hooger gestegen! Maar... als de nood het hoogst is, is steeds redding nabij. Ook nu? In de laatste weken van 1935, op 12 De cember, verscheen in de Nederlandsche pers het verblijdende bericht, dat in 1936 met de inpoldering van den Ooord-Oost polder een aanvang zou worden gemaakt. Zal dit ook voor Wieringen verblijdend zijn? Daarop is thans en was ook in vorige jaren alle hoop gevestigd. Zal verplaatsing van werklooze arbeiders, door ons als een plicht der regeering aangevoeld, de lang yer- beide opluchting brengen en aldus, naast vér- betering van het lot der arbeiders, de zwaar drukkende last der werkloosheidsbestrijding, die een onmiddellijk gevaar voor een gemeen tebankroet, Rijkstoezicht en noodlijdendheid inhoudt, afwentelen? Wij willen het hopen! Aan het einde van 1935 is er dus wel oen lichtpunt. Voor het gemeentebestuur zal er in 1936 een dankbare taak te vervullen zijn. Moge zij deze tot heil der gemeente tot een goed einde weten te brengen. Bevolking, bebouwing, enz. Zooals in ons voorwoord reeds terloops op gemerkt, is het aantal inwoners dezer ge meente in 1935 weer toegenomen. Op 1 Jan. was het bevolkingscijfer 6271. Vermoedelijk zal de toename pl.m. 50 bedragen. Bij de beoordeeling van dit cijfer moet re kening worden gehouden met de omstandig heid, dat ook een deel van de Wieringermeer onder de gemeente ressorteert. In totaal wo nen nu ruim 400 menschen in den polder op Wieringer grondgebied. Het aantal geboorten was minder dan an dere jaren en zal pl. m. 130 bedragen. Het aantal overledenen bedroeg 55, w.o. 5 uit andere gemeenten. 40 Paartjes werden in den echt vereenigd. Ongeveer 15 nieuwe woningen verrezen, w.o. een 6-tal aan de Zwinstraat. Deze straat, eenmaal volgebouwd, zal zeker tot verfraaiing van Den Oever bijdragen. Aan deze straat verrijzen aardige woningen en het is verblij dend, dat Den Oever van haar vroeger zoo bekrompen bouwtrant is teruggekomen. Vijf winkelpanden werden gemoderniseerd. Naast deze aanwinsten moet echter ook een verlies worden geboekt, want de roode haan kraaide dit jaar met bijzondere leven digheid. Een achttal woningen werd in de asch gelegd. Uit bezuingingsoogpunt besloot de Raad met ingang van 1 Juli (opzeggingstermijn jaar) tot beëindiging van de opdracht aan de adviescommissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen tot beoordeeling van bouwaanvragen en welstandseischen. Zakenleven. In 1935 trokken de verrich tingen van de Middenstandsvereeniging zeer de aandacht. Reeds in het begin van het jaar deed de vereeniging van zich spreken door een groot opgezette actie tegen de P.E.N.- tarieven. Een groote vergadering te Hippo werd door ongeveer 500 stroomafnemers be zocht. De actie dreigde tenslotte geheel den kop van Noord-Holland en West-Friesland in rep en roer te brengen. Terug naar de petro leumlamp? Zoover kwam het niet, maar het P.E.N. toonde zich toch niet geheel ongevoelig voor dergelijke manifestaties. Het befaamde Wieringer initiatief had weer eens duchtig van zich doen spreken. Verder verdient nog vermeldt het verzoek der vereeniging aan den Minister om de steun- normen voor deze gemeente te verhoogen, om automatisch te gerakeen tot verhooging van de koopkracht. Dan, als hoogtepunt in dit seizoen, de win kelweek, welke werd gehouden van 410 October. Zij is tot een overweldigend succes geworden. Markten, tentoonstellingen en kermissen. Op de vee- en pluim veemarkten werd even als andere jaren niets aangevoerd. De Florafeesten te Den Oever slaagden bij zonder goed. De kermis, die dit jaar samen viel met die te Anna Paulowna, was minder groot opgezet, hetgeen de uitkomsten voor de verschillende standhouders en spullenbazen ten goede bleek te komen. Circus Roberti bracht in het najaar weer een bezoek aan deze gemeente en gaf een drietal aardig be zochte voorstellingen. Landbouw. De positie van de boeren komt in deze ge meente overeen met den noodtoestand in land bouw en veeteelt in het geheele laend. Zij mag van algemeene bekendheid worden geacht De oogsten waren dit jaar bijzonder goed. Opmerkelijk was, dat velen overgingen tot verbouwen van tarwe. De teelt der granen bleek loonend. Algemeen ondervonden de boe ren den druk der crisismaatregelen. Dr. Hoedemaker, veerarts alhier, hield voor de Holl. Mij. van Landbouw verschillende lezingen. Gemeenteraad en Gemeentebestuur. Dit jaar werden weer de verkiezingen ge houden voor Prov. Staten en den gemeente raad. De uitslagen der verkiezingen op 17 April voor de Prov. Staten werden zeer be ïnvloed door den plaatselijken candidaat, den heer O. J. Bosker, die ongeveer 1/3 van het aantal uitgebrachte stemmen op zich wist te vereenigen. Voor de gemeenteraadsverkiezingen op 26 Juni werden 7 candiriatenlijsten ingeleverd. In de politieke samenstelling van den raad kwam echter geen verandering. Wel kwamen er een paar nieuwe gezichten in den raad. De heer Bosker Sr., die reeds vanaf 5 September 1911 in den raad zitting had, stelde zich met meer beschikbaar en de neer P. Kaan, wethouder, wist zijn plaats niet te heroveren. De heeren O. J. Bosker en M. de Haan namen hun plaatsen in. Bij de wethoudersverkiezingen op 3 Sep tember werden gekozen, in de vacature P. Kaan de heer O. J. Bosker, terwijl de heer J. Tijsen werd herkozen. Het jaar 1935 brachi enkele zeer belang ryke besluiten van den gemeenteraad. De raadvergaderingen, er werden er 9 gehouden, stonden alle in het teeken der bezuiniging, hetgeen zich, gezien den toestand der ge- meentefinanciën, licht laat begrijpen. Zoo sneuvelden verschillende subsidies van allerlei vereenigingen. Ook al met het oog op de kosten werd afgewezen het voorstel tot afgraving van de noordzijde van het kerkhof. Besloten werd tot restauratie van het toren dak te Westerland. De kwestie Vleeschkeuringsdienst werd in de laatst gehouden vergadering tot een defi nitieve oplossing gebracht. Besloten werd het contract met Den Helder niet te verlengen en een eigen vleeschkeuringsdienst in te richten. Het was de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die het eerst deze zaak in den Raad bracht. Met de opzegging ligt de be doeling voor den plaatselijken veearts hier te behouden en dezen hier een bestaansmogelijk heid te geven. Sociale voorzieningen. De groote werkloosheid was voor het ge meentebestuur een aanhoudende zorg. De bemiddeling inzake steunverleening enz. verg den vele bemoeienissen. Bij de verstrekking van steun in natura, waarmede belangrijke bedragen waren ge moeid, werd het gemeentebestuur terzijde ge staan door het z.g. damescomité, dat zich uitmuntend van haar taak kweet. Zij belastte zich met verdeeling van de extra-hulp aan werkloozen. De gemeenteraad besloot n.1. deze te verleenen, op voorstel van het Nat. Crisis-Comité. De gemeente moest hierin 20 procent bijdragen. Het aantal werkloozen werd daarbij gesteld op 336. Belangrijke beslissingen vielen voorts aan het einde van het jaar in de raadsvergade ring van 10 Dec. j.i., n.1. bijdrage Zieken fondspremie en het verleenen van toeslag op de werkloosheidsuitkeeringen. Tot bijdrage in de ziekenfondspremie werd op voorstel van de S.D.A.P. besloten. Met in gang van 1 Jan. a.s. zal door de gemeente daarin ten hoogste 20 worden bijgedragen. Ook de geneesheeren dragen 20 bij. Met de verstrekking van busvleesch en margarine werd voortgegaan. Per week wor den ongeveer 350 bussen vleesch en 560 pakjes maragrine verstrekt. Gemeentefinanciën. De kosten der werkverschaffing (gemiddeld warén er 375 werkloozen), waren oorzaak van de ontreddering der gemeentefinanciën. Op de begrooting 1935 deden zij een groot tekort ontstaan, dat onmogelijk met eigen middelen gedekt kon worden. Wieringen dreigde nood lijdend te worden. Een slotuitkeering Div. en Tant. belasting van de M.U.Z. voorzag echter ruim in het tekort. Blijkens mededeeling van den Voorzitter in de laatst gehouden raads vergadering is er voor 1936 weer een groot tekort. Wederom zal de hulp der regeering moeten worden ingeroepen. Visscherij. Dit jaar, le kwartaal, gaf de haring een redelijke wintervisscherij. Ruim 40 vaartuigen namen hieraan deel. Pl.m. 130 kamers en kommen stonden in zee. Goede prijzen werden gemaakt. De voor jaarsharing kwam niet vroeg, maar leverde tenslotte goede vangsten op met tot het einde toe loonende prijzen. Enkele dagen van groo- ten aanvoer werden genoteerd. De prijs liep toen wel terug en bleef nadat de minimum vastgestelde prijs, n.1. 70 cent per kist van 50 kg (ongeveer 550 stuks), was bereikt, on verkoopbaar. Voor 20 cent per kist werd dit overschot verkocht aan de Vischmeelfabriek te IJmuiden. Najaarsharing kwam er bijna niet. De aanvoer was zeer onvoldoende. Slechts 5è6 vaartuigen namen aan de vangst deel. Bot leverde weinig op en is het geheele jaar door niet loonend geweest. Niet het vierde deel van andere jaren werd aan den afslag gebracht. Sprot zeer weinig en sardien in het geheel niet. Alikruiken werden zeer weinig aangevoerd. Door enkelen werd dit bedrijf als bijverdienste uitgeoefend. De prijs is constant: De palingvisscherij aan de Noordzijde was dit jaar absoluut niet loonend. Wulkenvis- sbherij was iets beter. Op het oogenblik wordt hieraan door pl. m. 30 visschers aan deelge nomen. De aanvoer is goed en de prijzen zijn ook beter dan vorig jaar. In den herfst werden de mosselenbanlcen grootendeels door den storm weggeslagen. De aanvoer van consumptiemosselen was daar door gering en veel kleiner dan vorig jaar. De kwaliteit was ook slechter. De prijzen bleven echter op peil (67 cent per 100 kg). De vraag naar eendenmosselen was minder dan vorig jaar. Dit schijnt verband te houden met de lage noteering van kippen- en eenden eieren. Hierdoor was de aanvoer ook gering en werd de opbrengst lager. De ansjovis vangst had weinig te beteekenen. Zij was wel loonend, maar de aanvoer bleef gering. De paling/vangst in het IJselmeer leverde bevredigende resultaten op. Gedurende den zomer werd, na de haringvangst, door een twintigtal vaartuigen en kuilders hieraan deelgenomen. Zij bleek loonend en de aanvoer was vrij goed. Hetzelfde mag gezegd worden van de herfstpalingvisscherjj. Door elkaar genomen was de aanvoer redelijk en de prijzen waren goed loonend. Pl.m. 40 schuiten met fuiken namen hieraan deel. De regeering legde een steun op den export van mosselen. De contingenteering van haring bemoeilijkte den handel zeer. Enkele expor teurs profiteerden ervan. Besloten werd alle haring over den afslag te doen gaan. In gezamenlijk overleg werd door de visschers van Den Oever, Den Helder, Makkum en Harlingen de minimumprijs voor ar'ing gesteld op 70 cent per kist van 550 stuks (50 kg) en de min. prijs voor de visch meelfabriek op 20 cent per kist. Voor de amateurvisschers, die in het Arn stelmeer een pracht vischwater hadden ont dekt, was het hengelverbod van 8 Febr. een teleurstelling. De beslissing ging uit van het principe, dat het in beginsel scheppen van een bestaans mogelijkheid voor de langs het Arnstelmeer wonende gedupeerde vroegere Zuiderzeevis- schers uit economisch oogpunt van grooter belang is dan de uitoefening van de hengel sport, Naar wij vernemen bestaat thans een goede kans, dat het hengelverbod weer wordt opgeheven. Zeegrasexploitatie. Het herstel van het wier laat nog op zich wachten. Het voorstel van het raadslid M. Kooij, om over te gaan tot liquidatie der zeegras-exploi tatie, een bedrag van 50.000 over 6 jaar, ieder jaar 15 uit te keeren aan de gedu peerde maaiers, maakte in den Raad vele ma len een punt van bespreking uit. De heer Kooij vermocht echter niet den Raad voor dit voorstel te winnen en vond o. m. bestrijding van zijn partijgenoot, den heer Tijsen. De op lossing van dit vraagstuk schijnt te worden beheerscht door de vraag of tot verdeeling mag worden overgegaan. De Minister deelde in de Kamer omtrent de wiervisscherij op Texel (Wieringen niet???) mede, dat hij nog steeds wachtende is op het rapport der speciale commissie, welke voor dit doel werd ingesteld. Zuiderzeesteunwet. In deze gemeente genieten 267 personen Zuiderzeesteun. De plaatselijke commissie kwam veie malen bijeen en werkte ten nauwste samen met de visschersvereenigingen. Men kan ervan ver zekerd zijn, dat zij ook in 1936 voor de be langen van de visschers zullen waken. Dit jaar werd 3 maal een bezoek gebracht aan de Generale Commissie om de belangen der gedupeerden te bepleiten. Gestreefd wordt er naar, ook de wier maaiers van de Noordkant in het genot van steun te stellen, alsmede de eendenhouders. GetracJ-f zal worden weduwen en weezen meer voor steun in aanmerking te doen komen, vooral als de man steun genoot. De steun- normen worden algemeen te laag geacht. V rcemdelingen verkeer. De onthouding van subsidie over 1935 stelde de V.V.V. Wieringen-Wieringermeer niet in staat veel propagandistisch werk te ver richten. De Jeugdherberg te Oosterland mocht zich in een steeds toenemende belangstelling ver heugen. Duizenden trekkers vonden er een welkome rustplaats. In het voorseizoen brach ten een 20-tal Nederlandsche en buitenland- sche journalisten een bezoek aan de Zuider zeewerken en aan de Jeugdherberg. De heer Th. Conijn alhier pachtte na in schrijving voor ruim 1500 gulden de exploi- tatei van het restaurant, dat onder het monu ment op den Afsluitdijk is aangebcht Het monument werd door tienduizenden beklom men. De Maharadja van Patiala, vergezeld van zijn zes „beeldschoone prinsessen", bezocht het monument en de Zuiderzeewerken. Verkeer en vervoer. De betonweg tusschen Den Oever en Hippo kwam gereed. Pogingen tot opheffingen van het vervoer- verbod in de richting van Alkmaar voor de N.V. A.T.O. hadden geen succes. De tarieven van dezen dienst werden in het voorjaar aan merkelijk verlaagd. Een goede verbinding op Amsterdam ontstond door den ingestelden dienst Den Helder, Wieringen, Medemblik, Hoorn, Amsterdam. Snelheidsmetingen en verkeerstellingen wer den ook in deze gemeente gehouden. De uit slagen zijn nog niet bekend, mar we zien de cjjfers met belangstelling tegemoet. Het jaar 1935 mocht, gezien het intense verkeer, tot December J.I. op een minimum aantal verkeersongelukken bogen. Het ern stige auto-ongeluk op 7 December j.1. wierp echter een schaduw op het voorgaande; 4 per sonen werden daarbij gedood en 4 anderen min of meer ernstig gewond. Een militair vliegtuig maakte een noodlan ding nabij Stroe en trok veel belangstellenden. Personalia. De heeren G. Kroon en C. Baijs, jachtop zieners in de Wieringermeer, werden aange steld als bifiten^woon gemeenteveldwachter der gemeente Wieringen. De heer J. Bruul werd aangesteld als vast kantoorhouder der posterijen te Den Oever. De heer K. Brinkman, havenmester te Den Oevr, verliet 1 December, na ruim 30 dienstjaren den dienst. De heer Brinkman mocht vele blijken van waardeering onder vinden. In zijn plaats werd benoemd de heer M. Kooij Nzn. De heer H. Hogetoora werd benoemd tot 2e ambtenaar ter Secretarie (vacature J. W. Blom). Jubilea- Op 10 Jan. was burgemeester Kolff 12% jaar Burgemeester dezer gemeente. Juist her steld van zijn ziekte, vertrok Z.E. op 6 Jan. naar het Saargebied, waar hij als Voorzitter van een stembureau moest optreden. Op den dag zelf kon er dus van feestelijkheden geen sprake zijn. Op 19 Jan. echter werd Burge meester Kolff in intiemen kring gehuldigd, terwijl hij op Zondag 20 Jan. een grootsche huldiging van de geheele Wieringer bevolking in ontvangst mocht nemen. Het echtpaar Tijsen te Den Oever, mocht bij herdenking van zijn 40-jarige echtvereeni- ging vele blijken van belangstelling onder vinden. De heer Tijsen verwierf ter plaatse als wethouder, voorzitter van D.E.T.V. en van het Visschersfonds, expert op visscherijgebied bij uitnemendheid, enorme populariteit het geen op dien dag tot uiting kwam. De heer J. Bosker Sr., oud-wethouder dezer gemeente, werd op zijn 80e verjaardag gehul digd. De muziekvereeniging Harmonie bracht hem een serenade. Mw. de Wed. Kejjzer, beter bekend als „Peet" werd te Den Oever voor hetzelfde feit in de bloemetjes gezet. Voorts herdacht mw. Tr. Mulder haar 25- jarig jubileum, als leidster van de naaiver- eeniging „Dorcas". Het ontbrak mej. Mulder dezen dag niet aan belangstelling, evenmin als mw. VisserBakker, die 25 jaren werk ster was in het secretarie-gebouw. De Boerenleenbank bestond dit jaar, 12 Maart, 25 jaar. In een bijeenkomst waar ongeveer 150 bezoekers aanwezig waren, werd dit feit feestelijk gevierd. Sport. De sport heeft vele hoogtepunten gekend. Zjj begonnen reeds in het voorjaar met het kampioenschap en de daarop volgende pro motie van „Succes". Op waardige wijze werd 't kampioens- en promotiefeest gevierd. Willy Derby trad daarbij op. Het schoolvoetbal bleek wederom een ge wilde attractie. De school te Hippo wist de vorig jaar veroverde trophee te behouden. De ver. zocht al reeds eenige jaren naar 'n geschikte trainingsplaats en verkreeg thans de beschikking over het gymnastieklokaal. Het wielrennen werd hier zeer populair. De ver. stelde een trainer aan, die op 13 Febr. met het homo-trainen een aanvang maakte. Spannende wedstrijden werden ge houden te Hippolytushoef en Den Oever. Deelgenomen werd aan wedstrijden te Alk maar, Den Helder, Medemblik, enz. Steeds kwamen renners gelauwerd uit den strijd. De Wielerbaan kwam dit jaar gereed. Zij mag tot de modernste van ons land gerekend worden. Voor deze gemeente een kostbaar bezit. De offlcieele opening vond plaats op 25 "Juni. Vereenigingen. Thans rest ons nog iets te gaan schrijven over de andere vereenigingen. Dit is geen ge makkelijke opgave, gezien het groot aan tal, dat Wieringen bezit. Uit de vele verlotingen en collecten die werden gehou den, zouden we kunnen opmaken dat het met de financiën over het algemeen niet best is gesteld. Er werd tenminste nog al vaak een beroep gedaan op de burgerij. De vereenigingen lieten zich echter niet on betuigd. De instrumentale kunst bracht het tot vier successen. O. K. K. kwam op den 2en Paaschdag met 3 prijzen plus eervolle ver melding voor den directeur uit Leiden terug, le prijs, hoogste aantal punten en wisselbeker. Apollo bracht uit Winkel evenals Harmonie een eerste prijs mee, eerstgenoemde verwierf zelfs de wisselbeker voor het hoogste aantal punten. Apo'lo herhaalde dit spelletje nog eens te Zaandam en mocht voor deze beide feiten een grootsche huldiging van de op getogen Oeversche bevolking in ontvangst nemen. De vocale kunst bleef hierbij niet ten achter. Zang en Vriendschap verwierf te Santpoort een eerste prijs met hoogste aantal punten. Lofwaardig is het streven der ver eenigingen om het publiek op uitvoeringen e.d. iets goeds te presenteeren. Met eigen krachten werden bekende tooneelwerken uit gevoerd, als Dolle Hans, Hun Kind, Tzingania, enz. Maar ook werden voor het voetlicht ge bracht W. van Iependaal, mevr. de Boer van Rijk, Maartje Bierman, Duo Hofman, Daan Pool, enz. Opgericht werd een ver. voor platteland vrouwen en arbeiderstooneelver. V.I.O.S. en een afd. Zusterkring, ver. voor vrouwen, op Christelijken grondslag. De heer M. Bosker schreef een revue die viermaal werd opgevoerd; o.a. ook te Anna Paulowna. Wjj meenen, dat thans de tijd is aangebro ken het jaaroverzicht van den Wieringermeer polder niet langer in dat van andere gemeen ten te verwerken, doch aan de gebeurtenis sen In 1935 in dit gedeelte, dat binnen onze lezerskring valt, een zelfstandige beschouwing te moeten wijden. Vooral ook, nu de zelfstan- digheidsdrang van de bewoners van den Wie ringermeerpolder dit jaar zeer sterk naar voren is gekomen, want geruchten inzake raadhuis-bouw deden de ronde. I Jan. '36 zou de polder zelfstandig zijn en de bevolking richtte een adres aan den Minister om zoo veel mogelijk met haar wenschen omtrent den te kiezen bestuursvorm, rekening te houden. Dat was volkomen terecht: In een luttel aantal jaren is in de beide dorpskernen, Sloot- dorp en Middenmeer, een maatschappelijke organisatie opgebouwd, gedragen door een saamhorigheidsgevoel, die opvallend is. Het aantal inwoners bedraagt na ruim 2300. In het Jodenkamp verblijven voorts nog pl.m. 150 personen. De scholen zijn goed be volkt. De school te Slootdorp telt 200, die te Middenmeer pl.m. 175 leerlingen. Geregelde busdiensten door den geheelen polder stellen de ouders in staat hun kinderen voor uitge breid L.O. of wel middelbaar onderwijs naar Medemblik, Schagen of Alkmaar te zenden. Voortgegaan werd met den aanleg van nieuwe wegen en de verbetering van bestaande. Met den bouw van mooie bruggen kwam men dit jaar gereed. Nieuwe zaken zijn verrezen. Nieuwe boerderijen zijn gebouwd. Het ver- eenigingsleven bloeit. Met den bouw van het nieuwe dorp Wierin- gerwerf werd inmiddels aangevangen. 99 ar beiderswoningen en 4 middenstandswoningen zijn er verrezen en kunnen binnnenkort wor den betrokken. Rioleering, waterleiding, elec- triciteit enz., werden evenals te Slootdorp en Middenmeer aangelegd. Begonnen werd met den bouw van een vier-klassige school. In den geheelen polder werd met de be plantingen voortgegaan, o.a. van els, popu lieren en wilgen. Wjj troffen hier en daar reeds aardig begroeide plekjes aan. Het in werkverschaffing ontgonnen gedeelte, waar aan door 1000 arbeiders uit 25 gemeen ten werd gewerkt, werd voor een deel (90 H.A.) beplant. Landbouw en veeteelt. Ingesteld werd een pachtcommissie. Dit jaar werd begonnen met de uitgifte van bedrijven in pacht. In totaal 65. Voor landar- beidersperceelen is ook veel animo; 139 zijn er nu uitgegeven. Ook werd dit jaar voor 't eerst bouwgrond in pacht uitgegeven. De ge wassen waren zeer goed. Voor het oogsten kwamen landarbeiders uit alle deelen van het land naar den polder, waardoor alles in op? leving kwam. Met de meest moderne machi- ne's werd de strijd tegen de gewassen aan gebonden. Het nieuwste snufje was hier weef een graanschudder met een capaciteit van 140 150 H.L. per uur. Groote nieuwe vooraad- schuren werden overal gebouwd en raakten tot in den nok gevuld. In Middenmeer plukte men de eerste kersen. De directie legde we derom veel proefvelden aan, hield zich bezig met de ontzilting en stelde de gelegenheid open voor excursie's onder geleide, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Duizenden pinken werden ingeschaard en honderden schapen. De dieren maakten 't goed Een veearts vestigde zich te Slootdorp. De onderlinge band tusschen de boeren werd be vorderd door het houden van bijeenkomsten. Er bestaat een aankoopvereen. Er zijn af"^' van den Chr., Mo. srnen en R.K. landarb bond, alsmede van de Holl. Mjj. v. Landbouw,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10