REIS - BUREAU VELTHUIJS Abonneert II op dit blad Stadsnieuws Visscherij. GEMENGD NIEUWS Moordaans'a^ Predikbeurten VIERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1935. Woensdag geen Advertentieblad. In verband met den Nieuw jaarsdag morgen (Woens dag), zal geen Advertentie blad verschijnen. Directie Held. Courant. De distributie van visch. Is kleuteronderwijs noodig? EN ASSURANTIEKANTOOR t.o. Postbrug Alie Reisbureau-zaken en verzekeringen Een geliefde dorpsdokter. Hoe de bemanning van de „Sch. 135" gered werd Zware brand te Amsterdam. Jeugdige die\en. Landhaaien Een praktische brievenbus Vreeselijke val van een slager. Man door autobus overreden. De Ossche onderwereld voorde Bossche rechtbank '3 Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 81 Dec. Woensdag 1 Jan. 16.23 uur 16.24 uur De agent van politie, rechercheur P. Kooistra, alhier, Is met ingang van 6 Januari benoemd tot hoofdagent van politie, belast met recherchedienst, te Hoorn. Onze stadgenoot S. W. Schellinger Jr. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie Ge meente Wieringerwaard. 24 JAAR VERSLAGGEVER. De heer Brouwer verlaat onze redactie. De heer J. Brouwer, 24 lange jaren het ver- slaggevcrschap bij ons blad vervuld hebbende, heeft de redactie verlaten en gaat, zooals men dat noemt: „met pensioen". De oorzaalt van dit vertrek is toe te schrijven aan zijn niet meer 18-karaatschen gezondheidstoestand. v^at hier nu volgt is niet het bekende „stukje-in-de-krant", en zeer zeker niet be doeld als een bewierooking, een huldiging of een „woord-van-waardeering". Het is wel een simpele krabbel van een der redactieleden, die hem persoonlijk hoogachtte, en voorts een herinnering aan een merkwaardige persoon lijkheid. Ja, merkwaardig was hij, deze 69-jarige heer Brouwer en dat in meer dan één opzicht. Voor ons was hij een goed journalist. Zélf hield hij van dat wonderlijke vrije beroep, het métier, dat de menschen voor 100% opeischt en dat steeds een roeping moet zijn. Hij was populair in Den Helder, doch buiten dat: bij velen gevreesd. Want dezelfde pen, die zoo gemoedelijk de dingen, die des daags zijn, kon neersch-jjven, was meermalen vlijm scherp. 55óó scherp, dat de vonken er af vlogen. Zijn bereidwilligheid, daar waar op maat schappelijk terrein geholpen moest worden, is bekend, maar ook zijn Voltairiaansch sar casme en ironie. Echter: bij alles wat hü schreef en deed: hij bleef de eerlijke reporter, de man, die de vlag der objectiviteit immer hoog hield, ook als dat soms moeilijk was. Hoewel de heer Brouwer per 1 Januari met pensioen gaat, wil dat nog niet zeggen, dat daarom -et contact met de redactie voorgoed verbroken zal worden. Integendeel, men zal hem in deze kolommen nog wel eens een keer ontmoeten. Wij-van-de-krant zullen hem ongetwijfeld missen, al was het maar alleen als „loopende- encyclopaedie". En voorts als kundig muziek recensent en literatuurkenner. Doch bovenal als de mensch, wiens onpar tijdigheid, daar waar het de krant betrof, boven lederen twijfel verheven was. Wij besluiten met hem de eerlijke verzeke ring te geven, dat zoowel onze directie als redactie van harte hoopt, dat de nu aange broken faze van rust prettig voor hem moge zijn. Prettig, en dat in alle opzichten. HELDERSCHE KLANKEN OP OUDE J AARS-A V OND IN DEN A ETHER. Westerkerk-klok luidt 1936 uit en bet Carillon het nieuwe In. Het zullen Heldersche klanken zijn, welke men, op het moment, dat het laatste uur van 1935 en het eerste van 1936 in elkaar ver glijden, via de AVRO zal kunnen beluisteren. Heldersche klanken: en wel de twaalfuur- slag van de Westerkerk-toren, gevolgd door Carillonspel van den stadsbeiaardier, den heer Dito. Hij zal een drietal korte nummers spelen: n.1. a. „Wie gaat mee, gaat mee, over Zee?" b. „Wilt heden nu treden" en c. „Naspel." Ongetwijfeld zal dat deel van de burgerij, hetwelk het oude jaar „uit-zit" naar dit con cert van 12 uur tot 12 uur 7 luisteren. APOTHEKEN. Van hedenavond tot Donderdagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. King- ma, Kanaalweg. Van Donderdag 2 Januari tot 6 Januari wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. DE INDISCHE MAIL. De speciale boottrein met passagiers en post, in aansluiting op het m.s. „Marnix v. St. Aldegonde", wordt morgen 1 Januari 9.19 uur te Amsterdam C.S. verwacht. 'IET KRUISWOORDRAADSEL. Een aanvulling. In het raadsel van 28 Dec. is de om- j schrijving van 9 verticaal uitgevallen. Dit moet zijn: „de initialen van het Roomsch Katholiek Werkliedenverbond". DERDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. „De B 21 vliegt om de wereld." Het nieuwe stuk van de Amsterd. Tooneel- vereen, directie Alb. v. Dalsum en A. Defresne, dat als 3e der serie tooneelvoorstelliDgen j woidt gegeven op Woensdag 8 Januari a.s., is een oorspronkelijk Nederlandsch stuk van mr. H. M. Planten. Een zeer levenswaar en sterk geschreven tooneelspel over de vliegers wereld, niet de sensationeele zijde, maar de problemen van de menschen die in dit milieu werkzaam zijn. De regie is in handen van A. Defresne, waarin hij voor het technisch deel bijgestaan is door den bekenden vlieger Viruly. 6 De hoofdrollen zjjn in handen van Alb. v. Dalsum, Willy Haak, Paul Huf, ph. la Clia- pelle, J. Carpentier Alting, M. van Warmelo, Frits v. Dijk, Louis v. Gastereu, Paul Storm, J. Sternheim, Ben Groenier en vele anderen, samen een 20-tal medespelenden. De speciaal voor dit stuk vervaardigde decors worden allen meegebracht. De plaatsbespreking voor deze voorstelling heeft plaats op Dinsdagavond tevoren en de uren worden nader in de advertentie's bekend gemaakt. Een schrijven aan de Kamer van Koophandel. Door de leden van de K. v. K., M. A. Kolster, M. A. Grunwald en L. Coltof is het volgende schrijven aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar gericht: Mijne Heeren, Mede in verband met de mededeeling van Z.Exc. den Minister van Landbouw en Vis- scherij aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, dat naar het oordeel van dezen bewindsman in de allereerste plaats de distributie van visch grondig dient te worden verbeterd, hebben wij de eer U het volgende voor te stellen. Van oordeel, dat deze meening volkomen juist is en in het belang van ons district, meenen wij, dat ten spoedigste contact dient te worden gezocht met de Kamer te Haarlem, en de Kamer te Den Haag. Gezamenlijk zou dan een Commissie ge vormd dienen te worden, aangevuld met af gevaardigden van de reeders, de visschers en de vischhandelaren, die tot taak zou moeten hebben, dit vraagstuk grondig en op korten termijn te bestudeeren en voorstellen tot grondige verbetering van het distributie- vraagstuk te ontwerpen. VERLOTING NED. ARB. SPORTBOND AFD. DEN HELDER. Uitslag der gehouden verloting, waar op de onderstaande nummers, de prijzen kunnen afgehaald worden bij J. Hubregtsen, Kemp haanstraat no. 4, Den Helder. Prijzen welke niet zijn afgehaald op 31 Jan. 1936 vervallen aan de afdeeling. 2934, 1255, 451, 1152, 2635, 402, 2869, 1533, 1957, 2696, 2377, 2412, 2706, 1469, 1972, 2798, 1241, 774, 1522, 2664, 1729, 2688, 648, 1656, 1373, 1944, 2777, 700, 1315, 2533, 2468, 2895, 2133, 1489, 780, 167, 1915, 2870, 1150, 2650, 1196, 1507, 376, 2964, 1203, 2112, 2191, 2506, 2637, 228, 1874, 633, 2066, 2760, 2737, 2915, 734, 2925, 2782, 76, 2894, 1486, 2886, 1064, 2428, 2254, 1406, 1560, 882, 2659, 1335, 1962, 2386, 2138, 1814, 2540, 1195, 926, 1680, 25, 1873,, 1596, 2396. 1292, 1170. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 2431 December 1935. Nieuwe zaken. Wieringen: D. Parlevliet, Haukes, Westerlanderweg 29, commissiehandel in veevoeder, kunstmest en- landbouwwerktuigen. Wijzigingen. Den Helder: N.V. Zeebad Huisduinen Bestuurswijziging, ging- Wieringen: Bedrijfsvereniging voor ziekengeldverze kering van het Groot-Baggerbedrijf.Be stuurswijziging. Opheffingen. Anna Paulowna: A. van Gijn, Van Eewijcksvaart 8, radio- handel. DE MEXICAANSCHE HOND. Bewoners in de buurt van de Prinsenstraat hebben ernstige klachten over storing van de radio-uitzendingen. Zeer waarschijnlijk is een electrisch-apparaat de schuldige. Men ver zoekt de(n) gebruiker(s) daarvan het toe stel storingvrij te maken. Men verzoekt ons opname van het volgende: Dr. Th. v. Schelven, arts voor psychologie, psychiatrie en neurologie te Den Haag, heeft voor den Bond v. Onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs, in een te Alkmaar gehouden congres, een lezing gehouden over: Het Kleuteronderwijs en de toe komstige generatie. Voor deze lezing bestond groote belangstel ling. Dr. v. Schelven stelde zich allereerst de vraag, is kleuteronderwijs noodig? Waarvoor moet een kind kleuteronderwijs hebben Gewoonlijk komt een kind op 't kleu teronderwijs midden in de z.g. koppigheids periode. Hoe kan men van zulk een kind een geordend wezen maken en waarom juist op de kleuterschool? Het kleuteronderwijs is in staat het kind iets te geven, wat het thuis nooit kan ontvan gen. Vergelijken we slechts de jonge moeder in een normaal huishouden, die haar kind zelf wil opvoeden, doch daarvoor niet competent is, vaak niet over voldoenden tijd beschikt en die door haar moederlijke liefde (een schoone hartstocht, volgens spr.), het kind net precies opvoedt zooals 't niet hoort, en de vakbe kwame onderwijzeres, die met paedagogisch inzicht en met een voortdurende aandacht met de kinderen bezig is. De jonge moeder geeft het kind te veel ge negenheid, wat in vele gevallen zeer schade lijk is. Bovendien is in een kleuterschool al het materiaal aanwezig dat ingesteld is op de be hoefte van een kind. Daarbij komt dat, bij alles wat 't kind doet, er gewaakt wordt, wat thuis lang niet altijd 't geval is. De praktijk heeft geleerd, dat het kind gelukkig is in een groep van kinderen, in een gemeenschap, waar het verzonken in zijn bezighouden ook niet gestoord wordt door grootere, de baas- willende-spelen-broertjes of zusjes. Op een kleuterschool ontvangt het kind een systematische karaktervorming. De kleine peuter wordt een gemeenschapsmenschje en dat is een zeer belangrijk psychologisch ge beuren. De vorming van het geweten is na het 7e jaar gebeurd en dat kan, volgens spr. het beste geschieden op de kleuterschool. Buitenl. Spoorbiljetten met reductie. Registermarken Traveller-chcques (in ponden en dollars) Buitenl. geldswaarden. Hotel-reserveering. Reichsbank-gemachtigde voor de uitgifte van Registermarken tegen offlcieelen koers^ Officieel vertegenwoordiger van: Stoomv. Mij. „Nederland". Holl.-Amerika Lijn. Holl. Afrika L(jn en andere stoomvaartlijnen. K.L.M. American Express Comp. Onlangs heeft de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken zich tot den Mi nister van Landbouw en Visscherij gewend met een schrijven, waarin gevraagd werd te mogen vernemen welke plannen Z.E. had om het visch- bedrijf te IJ muiden te helpen. Daarop is nu, volgens de „Opr. Hrl. Crt." bericht bij de Kamer ingekomen. Op het oogenblik, aldus dit schrijven, wordt overleg gepleegd met het depariement van Sociale Zaken, betreffende de vraag, of het wellicht mogeiijk zou zijn door beschikbaar stellen van slooppremies te komen tot beper king van het productie-apparaat en het oprui men der reeds lang opgelegde trawlers, die, hoewel de kans, dat zij ooit weer in het bedrijf zullen kunnen worden gebracht, zeer gering is te aghten, toch steeds een latente concurrentie vormen voor de varende vloot en daardoor een gezonde ontwikkeling van de vloot in den weg kunnen staan. Als een ernstig bezwaar bij het omwerpen van maatregelen ter saneering van het IJ mui der trawlvisscherijbedrijf treedt ook steeds naar voren de omstandigheid, dat de distri butie-regeling voor de visch hier te lande in velerlei opzicht nog zooveel te wenschen over laat, zoodat ernstig de vraag onder het oog wordt gezien, of niet een verbetering van het distributie-apparaat dient vooraf te gaan aan het nemen van maatregelen tot verbetering en vergrooting van den aanvoer. „Ik kan de Kamer aldus besluit de Minister de volle verzekering geven, dat de verschil lende problemen, die zich in verband met het visscherij bedrijf te IJmuiden voordoen, mijn volle aandacht hebben en dat ik vertrouw, binnen niet te langen tijd, voor verschillende vraagstukken een oplossing te vinden." Wat betreft het sloopen van oude vaartuigen zal de Minister waarschijnlijk het advies volgen van de adviescommissie, die zich met de reor ganisatie van het IJmuider vischbedrijf heeft bezig gehouden. Dit rapport toch sprak zich duidelijk uit voor het sloopen der oude vaar tuigen. Hoewel op zichzelf deze vaartuigen geen concurrentie meer aan de andere vaar tuigen zouden kunnen doen, omdat men het met het verstrekken van uitvoervergunningen toch al in de hand had om deze niet te laten uitvaren, is het echter goed, dat men tot slooping komt, want dan krijgt de eigenaar van die schepen toch een zekere som voor dezen eigendom. Nooit zal dat veel kunnen zijn, maar nu is het niets meer dan oudroest. Dit is het oude thema van den laatsten tijd, en dan komt men ook weer terug op invoer van het buitenland op dergelijke vischsoorten. Deze suggestie blijft aanhouden en zal blij ven aanhouden, indien men niet onderling tot overeenstemming kan komen. Deze overeenstemming blijft uit, omdat in dit geval de reeder niet bereid zal zijn het bedrijf anders in te schakelen, omdat er thans met de haringvisscherij een behoorlijke be somming is te maken en hij geen enkele waarborg heeft, dat hij met de visscherij op schelvisch, kabeljouw en tarbot wel een Joo nend bedrijf kan maken. Een andere regeling zal dus moeten worden opgelegd, maar zooiets heeft de consequentie, dat er dan ook waarborg van rendabel bedrijf zal moeten worden gesteld. Een dergelijk ingrijpen gaat gepaard met allerlei moeilijkheden en we kunnen ons in denken, dat men daarvoor wel eens terugdeinst. Misschien stellen we de zaak wat te een voudig, maar is het nu zoo, tusschén handel en reeder, niet te regelen, dat men, bij voor baat de vangst afneemt tegen een vasten prjjs We weten toch dat er op deze basis wel iets te bereiken zal zijn. Het is maar de kwestie wie doet deze eerste stap. Men meent dat deze regeling op den weg ligt van de Visscherij-centrale en men dringt aan op vlootvernieuwing. Een groot aantal kustbooten zouden kunnen verdwijnen en in de plaats daarvan zouden moeten komen flinke schelvischbooten. De loggers en botters zouden dan voor de kustvisscherij kunnen zorgen. Nu er weer een nieuwe reclamecampagne gaat beginnen voor Nederlandsch fabrikaat, blijkt het pijnlijk, dat we met onze vischcon- serven niet gereed zijn. Wat een prachtig object zou dat kunnen zijn om het er bij de burgerij goed in te krij gen. Maar helaas we zijn nog niet zoo ver. Het bezwaar, dat men te veel de import zou benadeelen, kan bezwaarlijk meer worden aangehaald, want het staat toch zoo, dat men met verscheidene andere artikelen, welke eveneens worden ingevoerd, maar die ook hier te lande worden vervaardigd, dan ook in den knel zou komen. Vischconserveering beteekent opleving van het bij uitstek nationale vischbedrijf. Volgens Het Volk zou met de slooppremies van de oude trawlers een bedrag zijn gemoeid van 200.000 tot 300.000 gulden. Een 70 a 100 trawlers zou voor slooping in aanmerking komen. Vergeten mag niet worden, dat hier bij een groot bedrag zal worden verloond. Bovendien komt er door deze regeling een zeker bedrag vrij, waarmee misschien de vloot weer eenige vernieuwing zal kunnen ondergaan. In elk geval komt de oudroesthoek dan ein delijk eens vry. We hopen, dat ook voor de kleinere oude vaartuigen een dergelijke regeling zal kunnen worden getroffen, want ook de kust visscherij kan wel eenige nieuwe vaartuigen gebruiken en het zou billijk zijn, dat ook met de kustvisscherij zal rekening worden gehou den. Ook vanuit Scheveningen zullen dit jaar meer loggers gaan deelnemen aan de treil- visscherij. Verschillende schepen worden daar voor al klaar gemaakt. Aan de Nw. Rott. Crt. wordt uit Enk huizen bericht, dat de najaarsharingvisscherjj huiten den afsluitdijk als afgeloopen kan wor den beschouwd. Kemer en kommen zijn binnengehaald. Het resultaat is slecht ge weest. Gewoonlijk is deze visscherij van weinig be- teekenis. Men had eerst nog wat hoop, dat er iets mee zou zijn te verdienen en men schafte zich zelfs staand want aan, hetwelk men opkocht langs de voormalige Zuiderzee. Maar deze verwachting is teleurgesteld. In Zeeland ziet men de oestercultuur don- Ker in, men veronderstelt, dat men 't volgend seizoen niet de beschikking zal hebben over de grootere soorten. Er is momenteel weinig vraag en toch kan men ternauwernood vol doen aan die vraag. Men tracht door planting van Fransche oesters het tekort aan te vullen, maar dan zullen die oesters nog niet zoodanig zijn ge groeid, dat er voldoende leverbaar zullen zijn. Wel bevorderd de regeering, zooals men weet, de aanplant der' Fransche oesters en op deze wijze hoopt men dan op langzaam herstel van den oesterstand. Klaagde men te IJmuiden verleden week, dat er Maandags te veel visch aan den af slag was, later werd er weer geklaagd, dat er op andere dagen der week te kort aan visch was. Thans zegt men, dat er deze week ook een teveel was en dat men beter had ge daan er voor te zorgen, dat er op de laatste dagen der vorige week meer visch had moeten zijn, want dat er door de vastendagen groote vraag was. De schuld van dit alles krijgt de reeder, die voor meer geregelden aanvoer heeft te moeten zorgen. Men beweert, dat de handel zoo kapot wordt gemaakt, want dat b.v. in België wordt beweerd, dat men op IJmuiden niet meer kan rekenen, zoodat men zich tot Denemarken wendt. Zooals het nu staat, zoekt de reeder de beste gelegenheid om zijn bedrijf rendabel te maken en voert dus die soorten visch aan, waarmee hij het best tot een besomming kan komen, terwijl de handelaar al zijn best doet de gelegenheid waar te nemen om zijn bedrijf het meest winstgevend te maken. Maar het vischbedrijf in zijn geheel lijdt onder dit een zijdig gericht optreden. Uit Zeeland wordt aan de Nw. Rott. Crt. bericht, dat met ingang van 26 Dec. weer jmosselen naar Frankrijk kunnen worden ge zonden. Hierdoor komen te Yerseke direct al een honderdtal menschen aan het werk, om dat er geschoonde mosselen naar Frankrijk verzonden worden. Zooals men weet had Frankrijk de invoer stopgezet, omdat de Fransche visschers eerst hun voorraad kwijt moesten. Men begrijpt dat in Zeeland deze mede deeling met vreugde is begroet. Er komen te IJmuicjen weer verscheidene Engelsche drifters hun versche haring bren gen, zoodat er aan den afslag op sommige dagen heel wat vertier is. Ook de nering doenden ondervinden daarvan den gunstigen weerslag, want inslag van allerlei behoeften wordt daar ter plaatse dan gedaan. Volgens het Centraal Bureau voor de Stati stiek waren de besommingen van de zee- visscherij, wat betreft de stoomtreilers, over het derde kwartaal, bij over het geheel kleinere vangsten, gemiddeld nog iets lager dan verleden jaar, al maakt September hierop een gunstige uitzondering. Ongunstiger dan in 1934 waren voorts o.m. de financieele uit komsten der haringvisscherij als gevolg van de kleinere vangsten en ten deele (Juli en Augustus) ook in verband met de lagere prijzen. Binnenland. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": Op den eersten Januari 1936 hoopt dr. A. A. F. Baptist, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden door den gemeenteraad van Megen benoemd werd tot gemeente geneesheer aldaar. Een dergelijk jubileum kan op zich zelf niet als iets bijzonders worden beschouwd, doch de nobele figuur van den jubilaris verdient aller aandacht. Dr. Baptist is in geheel Oostelijk Noord-Brabant vermaard, niet alleen om zijn capaciteiten als geneesheer, doch ook wegens z(jn groote philantropie. Burgemeester van Vlokhoven vertelde ons eenige treffende staaltjes uit het leven van de merkwaardige persoonlijkheid van den jubilaris. Tijdens een kouden winter was het het ge meentebestuur ter oore gekomen, dat de dokter het geld, waarover hij beschikte, onder zijn arme patiënten had verdeeld en zelfs de kachel uit zijn spreekkamer aan een nood lijdend gezin had weggeschonken. Onmiddel lijk werd zorg gedragen, dat een nieuwe kachel werd gezet. Wie schetst echter de verbazing van den burgemeester, toen hij eenige weken later, bij het binnentreden van de spreekkamer van den dokter bemerkte, dat de fonkelnieuwe kachel verdwenen was. Op de desbetreffende vraag antwoordde dr. Baptist, dat hij de kachel op zijn beurt weer had weggeschonken aan een arm gezin, dat absoluut geen verwarming in huis had. Als reserve-officier van gezondheid heeft dr. Baptist in de mobilisatie dienst gedaan te Beverwijk; doch in zijn vrijen tijd kwam hij geregeld naar Megen, opdat daar de men schen niet van geneeskundige hulp zouden zijn verstoken. De menschlievendheid van dr. Baptist wordt tot in de kringen van het Ossche misdadigers milieu algemeen gewaardeerd. Het is eens voorgekomen, dat men hem te Oss zijn flets had ontstolen, toen hij bij een patiënt binnen was. De dokter wandelde laconiek van Oss naar Megen, een afstand van circa 2 uur, en deed van den diefstal geen aangifte hij de polite, daar hij meende, dat de dief wel in armoedige omstandigheden zou verkeeren. Toen de dief evenwel gewaar werd, dat de gestolen fiets het eigendom was van den Megenschen dokter, haastte hij zich, om het karretje bij den arts terug te brengen. Men wilde dr. Baptist niet bestelen. De liefde van de bevolking voor den jubi leerenden arts is op treffende wijze tot uiting gekomen, toen men een inzameling heeft ge houden voor een huldeblijk aan den jubilaris. Zelfs de allerarmsten kwamen hun penningske offeren. De jubilaris zeif is echter wars van elke hulde en het zal het comité nog heel wat hoofdbrekens kosten, om een passend hulde blijk te vinden, daar het geen geheim is, dat de dokter alles wat hij ten geschenke ont vangt, wegschenkt. De schipper van den verganen stoomlogger Sch. 135, „Cornelia Maria", heeft te Ostende, waar hij met zijn bemanriiDg door den Ostend- schen treiler „Transport-Union" aan land is gebracht, aan de vertegenwoordigers van de pers verhaald, hoe de reddiDg in haar werk is gegaan. Wij waren, vertelde de schipper, Vrijdag morgen omstreeks vier uur uitgevaren met veeriien man aan boord. Wij voeren naar de Engelsche vischgrondeu op zoek naar haring. Van den beginne af stond er een flinke bries. Des namiddags tegen vier uur waren wjj nabij de Noordhinder gekomen. De sterke bries was toen gezwollen tot een stevigen storm. Omstreeks zes uur des avonds stond ik op de brug en stelde vast, dat de machine niet normaal werkte. Ik ging eens even naar de machinekamer om te zien, of er iets niet in orde was. Het bleek mij, dat de machinekamer reeds half onder water stond. Vermoedelijk was er, zonder dat wij het bemerkt hadden, een lek in het schip geslagen. Geen van ons had echter een schok gevoeld. Onmiddellijk begonnen wij uit volle kracht te pompen, maar even later stonden de machines stil, zoodat wij slechts gebruik koDden maken van de hand pomp, die niet opgewassen bleek tegen het krachtig binnenstroomende water. Langzamer hand begon het schip te zinken. Wegens de zware zee viel er niet aan te denken de reddingbooten uit te zetten en wij schoten dan ook vuurpijlen af, die gelukkig werden gezien door de opvarenden van den Transport-Union. Dit schip zette aanstonds koers naar ons, en al roepende konden wij uitleg verschaffen. Na moeilijke manoeuvres slaagde de Transport-Union er eindelijk in langszij te komen, waarna mijn bemanning en ik zelf ons konden redden door aan boord van het Ostendsche vaartuig te klauteren. De Transport-Union liep daarbij, als gevolg van de hooge zee, een lichte averij op. De Neder- landsche visschers waren vol lof over hun Ostendsche redders. Ruim 30 motor- en zeilvaartuigen "en 125 kano's vernield. Aan de Ooster-Ringsdijk te Amsterdam brak Zaterdagmiddag om zes uur een brand uit in een zomer- en winterbergplaats van motorjachten, zeiljachten en -scheepjes, als mede kano's. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen gevoed door twee motorspui ten. Tientallen brandwachts waren eenige uren doende om de vlammen te dooven. Zij wisten te beletten dat een tweede loods, die eveneens ongeveer zestig meter lang en tien meter breed was, werd aangetast. De brandende loods met inhoud verteerde volkomen. Ruim dertig motor- en zeilvaar- tuigen en 125 kao'swerden vernield. Om half acht was van alles slechts een vorme- looze hoop hout en metaal overgebleven. Ook werktuigen, zeilen en andere onderdeelen gin gen verloren. Des middags waren in een hoek van de loods reparaties verricht. De Groningsche politie heeft aangehouden twee broers van 19 en 17 jaar, woonachtig t" Uarstede, die zich hebben schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen, o. a. van een partij huiden, een doos met bontmantels, elec- trische benoodigdheden en een partij tabak, Zij wisten al deze zaken te gelde te maken, door ze onder rembours mee te geven aan een bode. Doordat de op de pakketten ver melde adressen bekend waren aan de vracht rijders, kregen dezen geen argwaan en had den er ook geen bezwaar tegen het rembour- sement direct te betalen. Bij afgifte der pakken bleek dan, dat de geadresseerden totaal onkundig waren van de hun toegezonden zoogenaamde bestel lingen. Dader .n arrest. Vrijdagavond omstreeks acht uur heeft op den Enschede'schen Straatweg bij Oldenzaal een 32-jarige boekdrukker uit Aken een moordaanslag gepleegd op een 25-jarig meisje, eveneens uit Aken, waarmee de man vroe ger verkeering had gehad, doch welken om gang het meisje had afgebroken, waarna zjj naar Nederland was uitgeweken. Den tweeden Kerstdag kwam de drukker naar Oldenzaal om zijn vroegere meisje op te zoeken, h(j trof haar aan in een kosthuis. Toen hij haar weer wilde verlaten, wilde het meisje van geen hernieuwingen van de be trekkingen tusschen haar en hem weten. Daarop verzocht hij het meisje hem een eindje te vergezellen, waaraan zij gevolg gaf. Van deze gelegenheid maakte de man ge bruik om het meisje met een handbijl, welke h(j in het kosthuis had gestolen, vijf slagen op het hoofd toe te brengen, waarop hij op de vlucht sloeg. Het meisje werd door voor bijgangers een café binnengedragen, waar geneeskundige hulp werd verleend. Eenigen tijd later meldde de man zich aan bij de Ma- rechausséekazerne. Hij had zich den pols slagader trachten door te snijden, wat ech ter niet was gelukt. Uitgeput door bloedver lies kon de man niet verder. Het meisje verkeert niet onmiddellijk in levensgevaar. Auto geplunderd. Een automobilist uit Winkel, kwam op den Heerenweg onder de gemeente Woubrugge te slippen, met het gevolg, dat de auto tegen een boom reed. Daar een der wielen was gebroken, zag de eigenaar zich genoodzaakt den auto achter te laten. Eerst den volgenden dag had hij gelegenheid zich om het voertuig te bekom- merne, maar toen bleek, dat anderen hem voor waren geweest. De auto was n.1. totaal de alle onderdeelen wa»""" [voor zoover opgegeven) Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Oudejaarsavond 7 uur. Ds. H. A. Enklaar Geref. Kerk (Julianapark). Oudejaarsavond 8 uur, Ds. F. Tollenaar Nieuwjaarsmorgen 10 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Kehoboth-Kerk). Oudejaarsavond 8 uur, Ds. J. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). Oudejaarsavond 7.30 uur en Nieuwjaars morgen 10 uur, Ds. N. v. d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). Oudejaarsavond 7.30 uur en Nieuwjaars morgen 10 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). Oudejaarsavond 7 uur, de heer Dun, van Alkmaar. Doopsgez. Gein. Oudejaarsavond 7 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). Oudejaarsavond 7.30 uur, J. Luther Ramp Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). Oudejaarsavond, Godsdienstoef. met preek Nieuwjaarsmorgen 10 uur. kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Oudejaarsavond 8 uur en Nieuwjaar 8 u. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Oudejaarsavond 6.30 uur, Ds. M. v. Wichen gereedschapskist was van den inhoud ont daan en zelfs de kussens waren verdwenen. De politie is er nog denzelfden dag in ge slaagd drie verdachte te arresteeren. Het wa ren drie personen uit Rjjnzaterwoude. Zij werden naar Woubrugge overgebracht, waar zij bekenden den diefstal in vereeniging te hebben gepleegd. Di twee jaar 138 brieven zoek geraakt. In het postkantoor te Enschede heeft men een vreemde ontdekking gedaan. Gebleken is namelijk, dat sinds Augustus 1933, toen het kantoor een belangrijke verbouwing heeft on dergaan, door een merkwaardige constructie fout aan de brievenbus tal van brieven ver dwenen z(jn. De brievenbus bevond zich in de hall van het postkantoor onder een lange toonbank. In een kleine ruimte van het schuifdeurtje, waarmede de bus werd afgeslo ten, konden sommige brieven worden meege voerd naar een ledige ruimte, welke zich onder de toonbank bevond. De fout werd zeer toevallig ontdekt door een besteller, die zag dat er een brief in de bus werd gewor pen. Naar schatting is van iedere 10.00 brieven er één op deze wijze zoek geraakt. In totaal werden 138 brieven gevonden. Gistermorgen viel de slager H. H. te Vljj-- men in de kokerij, doordat hij uitgleed, met zijn voorhoofd op een ketelrand en daarna met een zijner oogen in een vleeschhe.i.k. die tot diep in het hoofd doordrong. Bewusteloos en hevig bloedend werd hij door zijn knecht gevonden, die direct medische hulp inriep. Dr. Martens uit Vlijmen constateerde den dood. De heer H. was 40 jaar oud en gehuwd. Zondagmorgen heeft zich op den Kanaaldijk onder de gemeente Someren een droevig ver keersongeval voorgedaan, waarbij de 30-jarige heer A. Arends uit Den Bosch om het leven is gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Omstreeks elf uur passeerde daar een auto bus van een ondernemer uit Den Bosch, die het B.V.V.-voetbalelftal en een aantal suppor ters naar Maastricht bracht voor een wed strijd. Tusschen sluis 10 en 11 werd rechts van den weg even halt gehouden om eenigen inzittenden gelegenheid te geven uit te stap pen. Hierbij was ook de heer Arends, die ach ter de stilstaande autobus omliep en vervol gens dwars den weg overstak. Op hetzelfde moment kwam echter uit de tegenovergestel de richting een autobus van den B.B.A.-dienst die den heer Arends greep. Spoedig was ge neeskundige hulp aanwezig. Het slachtoffer was inmiddels echter reeds overleden. Den bestuurder van de autobus treft geen schuld. Zware straffen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gis teren uitspraak gedaan in een aantal Ossche strafzaken. Allereerst werd vonnis gewezen in den zaak tegen den 58-jarigen landbouwer H. L. van Erp (Dries van Renieren) en den 47-jarigen arbeider N. J. van Geenen, terzake van uit lokking van de brandstichting op 10 Augustus 1926 in de woning bewoond door de families Bevers en van Zantvoort, waarbij een vrouw en drie kinderen om het leven kwamen. Van Rijp werd veroordeeld tot vier Jaren gevangenisstraf. Van Geenen werd vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. De eisch tegen Van Erp was acht jaar en tegen Van Geenen vijf jaar gevangenisstraf. Tien jaar voor De Bie Sr. De uitspraak in de zaak tegen den 47-jarigen Osschen arbeider M. F. de Bie, wegens uitlok king van den roofoverval te Oyen, waar hij in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 A. Verhoeven werd gedood en P. Verhoeven ernstig gewond, luidde tien Jaren gevangenisstraf. Mej. J. van BallegooyVossenberg, bijge naamd Hanneke van Martekens, de hospita der Ossche bende hoorde, wegens heling van goe deren, uit diverse diefstallen afkomstig, vijf jaren gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis tegen zich uitspreken. Inbraak te Heesch. Terzake de inbraak en den roofoverval bfl den kassier der Boerenleenbank i&ufMaren werd Koosje de Mft SSÏRRVan dc "preventieve sssfams. De eisch was tien jaren gevangenisstraf.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13