Ingezonden Julianadorp Het belangrijkste nieuws H 2 politie auto's vol gestolen goed! Inbraak ten nadeele van het Bio-Vacantie-oord. Door een auto pegrepen en gedood. Brand in de „Tarakan". Oplichting voor een groot bedrag. De aardbeving van Zaterdagochtend Spoorwegongeluk bij Lind Een in de rotsen uitgehouwen kluis. Vier dooden bij lawine-ongeluk. Engeland's oudste drieling Noodweer in Argentinië Een verkeerd serum gebruikt? De strijd tegen de misdaad in de Ver. Staten. Helene Palmer. Taifoen in de Philippijnen eischt 39 slachtoffers Strenge vorst in de Ver. Stalen Kinderzegen. Nachttrein ontspoord. Een werkzaam oogarts. Drie menschen verbrand Vijf schepen vastgevroren in de Kaspische Zee. Achttien vrouwen en kinderen verdronken. Drama. Ruim 200 slachtoffers van den sneeuwstorm. Een zware aardbeving De eerste reis van de Queen Mary. IJsstorm in Oost-Polen. Na de spoorwegramp te Thüringen. De overstroomingen in Engeland Rooftochten op Nieuw- Guinea. Eerste Kamer. Korting verlengd van Indische pensioenen Burgerlijke Stand Wat voor weer vandaag? Tijdschriften en Weekbladen ïri HF.T.DERSCHfe COURANT VAN* DINSDAG 31 DECEMBER 1935. HOOGER BEROEP. De officier van Justitie zai hooger beroep aanteekenen tegen de gisteren uitgesproken vonnissen der Ossche strafzaak. De politie te Loenen heeft Zondagmiddag een ÖO-jarigen man aldaar gearresteerd, verdacht van diefstallen gepleegd te Loenen, Beekber gen. Apeldoorn, Eerbeek en Brammen. Een vijftal van diefstal afkomstige rijwielen, zoo mede gestolen waschgoed, gereedschappen, huishoudelijke voorwerpen, werden bij hem in beslag genomen. De geheele voorraad gestolen goederen vulde twee politieauto's. Reeds van Maart af werden verschillende plaatsen op de Veluwe verontrust door dief stallen van den man. Voorloopig werd hij te Brammen opgesloten. Over enkele dagen zal hij op transport worden gesteld naar Apeldoorn. Collectebussen medegenomen uit een bioscoop. Een waker van den particulieren nachtvei ligheidsdienst ontdekte gisternacht, dat er een nooduitgang van het Grandtheater aan den Pompenburgsingel te Rotterdam open stond. Hij waarschuwde de politie. Een inspecteur rukte met zes agenten uit en doorzocht het ge bouw zonder iets te vinden. Nadat de manager was gewaarschuwd, ont dekte deze, dat de deur van de bergplaats open stond. Daarin waren de dertig bussen gebor gen waarmee in de Kerstweek in het theater ten behoeve van het Bio-Vacantie-oord was ge* collectèerd. Er bleek, dat vier boordevolle bus sen verdwenen waren. Vanochtend zijn ze leeg teruggevonden in een bergplaats voor oude stoelen. Alles wijst er op, dat insiders aan het werk zijn geweest. Zaterdagavond laat heeft een auto een on geveer 60-jarigen weilrijder op de Kon. Wil- helminalaan onder Voorburg aangereden. Hoe wel de man zeer ernstig gewond was, heeft hjj zich toch nog een eind voortgesleept, met z'n zwaar gehavende fiets, totdat hij bewusteloos bleef liggen, waar voorbijgangers hem vonden. Een door de politie gewaarschuwde dokter moest den dood constateeren. De autobestuur der is een dokter uit 's-Gravenhage. Naar Plymouth op weg. De gezagvoerder van het Zaterdagochtend van Amsterdam naar Batavia vertrokken motor-vrachtschip „Tarakan" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" heeft aan de Maatschappij bericht, dat ter hoogte van Quessant brand in de lading is ontdekt. Dit telegram was gisternamiddag circa vier uur ontvangen. Het schip is teruggekeerd naar Plymouth, waar het in den loop van den nacht kan binnenkomen.. De brand is ontstaan in luik 3 geladen met stukgoederen. De luiken zijn gesloten en zoo is naar de Engelsche haven koers gezet. Daar zal de toestand nader onder het oog worden gezien. Daders aangehouden. Gedurende twee jaar hebben een zekére G. O. uit Wageningen en zijn vriendin mej. O. uit Arnhem, die dezer dagen te Arnhem zijn gearresteerd, op geraffineerde wijze oplich tingen gepleegd. O., die eigenlijk arbeider is, dreef samen met zekeren R. een bescheiden handel in aard appelen. In het begin van 1934 vertelde hij op een goeden dag aan R., dat hg een erfenis te wachten had van zijn grootmoeder in Amster dam. Deze had een bedrag van enkele dui zenden guldens op hem vastgezet en dit be drag bij een notaris gedeponeerd. Zijn groot moeder had geen bezwaar, dat dit geld reeds bij haar leven aan haar kleinzoon zou worden uitgekeerd, waartegen de notaris 'evenwel zich verzette. Nu wilde O. zich langs gerech telijken weg in het bezit van het hem toeko- rnende geld stellen om het dan in de aardap- ?T»elzaak te steken. R. had daar wel ooren naar en was dan ook bereid de eerste onkosten om het proces tegen den onwilligen notaris te beginnen, voor te schieten. Dit was een be drag van 16, waarmede O. zijn actie begon. Toen de uitbetaling minder vlot verliep, vertelde O., dat eenige papieren valsch zou den zijn, waarvoor nieuwe stukken moesten worden opgemaakt. De kosten waren voor R., die zoo lang betaalde, dat hij alles wat hij bezat en bijeen kon brengen aan O. had af gedragen. Intusschen was O. een nieuw fortuin ten deel gevallen. Hij had vroeger in Eindhoven gewerkt, en nu was daar zijn vroegere hos pita overleden, en had hem haar geheele, zeer aanzienlijke bezit vermaakt. De te vervullen formaliteiten vorderden echter veel geld en R. moest er op uit, ten einde eenige geld schieters te vinden, die bereid zouden zijn voorschotten te verstrekken, welke met ruime winst zouden worden terugbetaald, zoodra de zaak haar beslag had. Hoe ongelooflijk het moge klinken, R. vond die. Een kapitaal, dat de 10.000 verre over schrijdt, wist hij bijeen te brengen, hetwelk door O. en zjjn vrienden dankbaar aanvaard werd. De vele gezegelde papieren met de klinkende namen overtuigden de geldschie ters. dat de zaak volkomen safe was. Eindelijk zou dan de uitbetaling van het kapitaal uit Eindhoven geschieden en wel op 26 November Jl. in een hotel te Amsterdam. R. was tijdig op de afgesproken plaats in gezelschap van een gemachtigde van een der geldschieters, die daar zijn aandeel in ont vangst moest nemen. Beiden wachtten den geheelen dag vergeefs. Eindelijk werden zij des avonds om 8 uur opgebeld, zoogenaamd Btt.JNt|megen. De man aan de telefoon (een echter niet was??cültPiaatst persoon, die het weg van Eindhoven naar men •negen een defect aan den auto had ge en en moest wachten tot dit hersteld was. Het zou wel middernacht worden! De twee mannen wachtten geduldig, maar nie mand verscheen. Zij overnachtten in het hotel, maar toen ook den volgenden dag nie mand kwam opdagen, kreeg R. eindelijk arg waan en begaf hij zich naar Arnhem naar het paleis van justitie. Hier kreeg hij den raad spoedig bfl de politie aangifte van het voorgevallene te doen, aan welken raad hij gevolg gaf. Aldus kwam de zaak aan het rollen en konden O. en mej. De O. te Arn hem worden aangehouden. Van het vele geld, dat ln deze twee jaar door hun handen is ge gaan, bleef geen cent over. Beiden hebben volledig bekend. Ook de Bilt heeft de aardbeving opgeteekend. „Nabil of ten Noorden van Sumatra." Het Kon. Nea. Met. Instituut deelt mede: In den morgen van 28 December om 2 uur 28 minuten 36 eecci.den Greenwichtijd is aan het Meteorologisch Instituut te de Bilt een sterke aardbeving opgeteekend. De afstand bedraagt ongeveer 10,000 km. De richting ligt iets benoorden het Oosten, waaruit volgt, dat de oorsprong moet liggen in de nabijheid of ten noorden van Sumatra. Buitenland. Tien gewonden. Op het station Lind (Oostenrijk) aan de lijn SalzburgInnsbruck, zijn twee treinen tegen elkaar gebotst. Tien reizigers zijn ge wond, van wie twee ernstig; de beide loco motieven zijn geheel vernield. Voorzorgsmaatregelen voor goud- vervoer. De Daily Telegraph meldt uit Washington, dat uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men worden voor de beveiliging van een van de grootste goudtransporten van dezen tijd. Niet minder dan 600.000.000 aan goud zal nl. worden overgebracht uit New York en Phila- delphia naar een kluis, die thans uitgehakt wordt in het gesteente te Fort Knox in Ken- tucky. Gepantserde treinen, elk met een lading goud tot een waarde van 10 tot 15 millloen pond zullen gebruikt worden voor het trans port door de bergen naar Louisville. Verscheidene verdachte personen in het ge bied, dat gepasseerd zal worden, zullen tijde lijk in verzekerde bewaring worden gesteld. Uit Chur wordt gemeld, dat op de Flix-Alp drie gymnasiasten uit Zurich, van 16 tot 18 jaar oiid, die met andere vrienden een ski tocht maakten, door een lawine zijn bedolven. De lijken konden geborgen worden. Bij Davos zijn twee broers tijdens een storm door een lawine bedolven. De jongste, een 15-jarige jongen, kwam om het leven. •J. D. ROCKEFELLER SR. De petroleummagnaat Rockefeller, die 96 jaar is, heeft de eerzucht honderd te worden. Om dien leeftijd te kunnen bereiken zal hij den raad volgen van zijn doktoren en niet meer golf spelen. De oudste drieling van Engeland, drie vrouwen, die bij haar geboorte de namen Ge loof, Hoop en Liefde hebben gekregen, vier den Zaterdag haar 79sten verjaardag. De vrouwen zijn dochters van een boerenarbeider en alle drie getrouwd. Zij zijn er heelemaal niet trotsch op een drieling te zijn en zullen ook wel niet op haar verjaardag bij elkaar komen, althans met Kerstmis hebben zij elkaar ook niet bezocht, hoewel zij alle drie nog ln dezelfde plaats wonen. Reuter meldt uit Buenos Aires: In de provincie Entrerios heeft noodweer geheerscht, tengevolge waarvan groote scha de is aangericht, vooral door overstroomin gen. Een automobiel is twee kilometer ver door een wolkbreuk meegesleurd en in de Papana terecht gekomen. Het aantal dooden en gewonden kon nog niet vastgesteld worden. Reuter meldt uit Warschau: In een plaatsje in het district Lorna zijn 13 kinderen na Inenting tegen roodvonk zwaar ziek geworden. Drie hunner zijn reeds in het ziekenhuis gestorven. De autoriteiten hebben een onderzoek inge steld teneinde na te gaan of het juiste serum bij de inenting, die door een schoolarts ge schiedde, is gebruikt. De Times meldt uit New York, dat een groote jury, die een onderzoek heeft ingesteld naar het bendewezen in New-York Donderdag gouverneur Lehmann aanbevolen heeft twee groote jury's bijeen te roepen en deze onaf gebroken gedurende twee jaar of langer bij een te laten komen. In haar rapport aan rech ter McCook van het Opperste Gerechtshof verzekert de jury, dat de actie van de z.g. „rackets" voor een groot deel gecentraliseert is en zich bevindt ln handen van 12 tot 15 groote misdadigers, waarvan de meesten vol komen onbekend zijn voor het publiek. Deze mannen krijgen slechts zelden de bekendheid, die andere gangsters verwerven. Zij oefenen hun bedrijf u't door middel van plaatsvervan gers, die op hun beurt weer door handlangers gesteund worden. De jury acht het van weinig nut vervolgin gen in te stellen tegen afzonderlijke op dit gebied gepleegde misdaden, daar deze toch Wc&SL anders dan een klein feit uit een groote onderzoeklngswSk. ipoet veel en uitgebreid -ten. zoodat men kan doordringen tot de wortels van h?t kwaad en telkens een geheele „racket" kan vernietigen. Felle critiek wordt in het rap port uitgeoefend op de zakenlieden, die zoo j uiterst schoorvoetend inlichtingen over „ra cketeers" verstrekken, zelfs wanneer zij zelf tot hun slachtoffers behooren. Het rapport wijst er tenslotte nog op, dat vele valcvereenl- gingen en haar „hulpelooze leden" op mee- doogenlooze wijze geëxploiteerd worden door corrupte leiders en gangsters, die vakver- eenigingen in het leven roepen ten eigen bate en met behulp daarvan de zakenlieden zoo wel als de aangesloten arbeiders uitzuigen". Op 108-jarige leeftijd overleden. Te Londen ls een der oudste vrouwen van het Britsche Rijk overleden. Het was He lene Palmer, die 108 jaar is geworden en er zich op beroemde, nooit in een bioscoop te zijn geweest en nooit te hebben getelefo neerd. Volgens uit de afgelegen deelen van het eiland Luzon ontvangen berichten, heeft de taifoen, die daar eenige dagen geleden heeft gewoed, 39 slachtoffers geëischt. Het 7000 ton metende Amerikaansche vrachtschip Golden Peak, werd aan de kust van Zuid- Luzon op een klip geworpen. Men hoopt het schip nog vlot te kunnen sleepen. Voor millioenen dollars schade. In het Zuiden der Ver. Staten heeft de vorst, die de hevigste was, die daar in 19 jaar is voorgekomen, een schade aangericht, die op millioenen dollars wordt geschat. De oogsten werden vernield en het verkeer werd over een groote uitgestrektheid ernstig ge stoord. Te New York heerschte een temperatuur —14 °C. Een vrouw te Jenkins in den staat Ken- tuckie (V. St.) heeft dezer dagen het leven geschonken aan haar derden drieling. Er is in het gezin ook een tweeling geweest. Tot nu toe kwamen er 11 kinderen. Slechts drie gewonden. Naar Reuter meldt, is de nachttrein van Carlisle naar Stanraer (Schotland) bij Castle Douglas ontspoord. De eerste rijtuigen liepen; groote schade op. Er zijn drie gewonden. Gemiddeld 200 oogoperaties per dag verricht. Het A.N.P. meldt uit Patna in Britsch- Indië: Meer dan 1500 mannen, vrouwen en kinde ren hebben hun gezichtsvermogen terugge kregen na operaties door een oogarts, die ge middeld 200 personen per dag heeft behan deld. Dr. Mathra Das uit de Punjab heeft deze prestatie gedurende een week verricht. De patiënten waren van heinde en verre overge komen om zich door hem te laten behandelen. In den loop van de week zijn de honderden, verheugd over het teruggekregen gezichts- keerd. Uit Edinburgh meldt Reuter, dat bij een brand in een hötel, ondanks het flinke optre den van de brandweerlieden, drie vrouwen in de vlammen zijn omgekomen. Zeven menschen moesten gewond in het ziekenhuis worden op genomen. De drie omgekomen vrouwen behoorden tot het personeel, zij zijn in hun bed gestikt, twee van de gewonden waren Maandag pas getrouwd en waren op hun huwelijksreis. I Ook de „Krassin" zit vast in de Zee van Ochotsk. Op de Kaspische Zee bevinden zich op het oogenblik door het ijs vijf Russische schepen ernstig in gevaar. Twee vrachtbooten waren in het ijs blijven steken. Successievelijk wer den drie stoomschepen te hulp gezonden, doch deze schepen vroren eveneens vast. Aan boord van de vijf schepen, die gevaar loopen te worden stuk gedrukt, bevinden zich ongeveer 100 personen. De levensmiddelenvoorraden zijn uitgeput. Een soortgelijk geval heeft zich voorgedaan met een stoomschip in de Zee van Ochotsk. Het schip ligt reeds ruim vier weken in het ijs. De te hulp gezonden ijsbreker „Krassin" is eveneens vastgevroren. Te Sjolapoer in Britsch-Indië is, naar Reu ter meldt, een boot met 25 mohammedaansche vrouwen en kinderen omgeslagen, waarbij allen op 7 na verdronken zijn. r^e Villiers aan de Marne had de gewezen directeur van een reisbureau zijn huis en tuin verkocht. Toen hij den kooper de sleutels zou overreiken, doodde hij dezen met een revolverschot, stak vervolgens het huis en ook de auto van den kooper in brand en maakte vervolgens een einde aan eigen leven. De sneeuwstorm en de koude in het Ameri kaansche Midden-Westen en in een deel van de Zuidelijke staten hebben 210 slachtoffers geëischt. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden en op de met sneeuw en Ijs be dekte straatwegen gebeuren vele verkeers ongelukken. Te Cincinnati daalde de thermoi meter tot ruim 20 graden onder nul. Op verscheidene plaatsen aan de bevlngswachten geregistreerd. Te Sienna is aan de bevingswacht een sterke Seismische storing opgeteekend welke werd geregistreerd om 3 u. 48 m. Zaterdag ochtend (Ital. tijd). Het epicentrum werd be rekend op een afstand van 10.000 km. Ook te Stuttgart werd de beving opgetee kend, met de haard volgens de berekening op 9500 km in Oostelijke richting. Te Londen vermoedt men den haard der beving te moeten zoeken ln de buurt van Singapore. Het schip reeds volgeboekt. De Queen Mary ls voor de eerste reis, die op 2 Mei a.s. zal beginnen reeds volgeboekt. Men heeft besloten, dat het schip passa giers zal vervoeren in een kajuits-, toeristen- en derde klasse. Reuter meldt uit Warschau In de buurt van Nowogrodek in Oost Po len heeft een jjsstorm ernstige schade aan gericht. Hevige regenval ging gepaard met <een dergelijke lage temperatuur, dat het wa ter onmiddellijk bevroor. Verscheidene hoo rnen werden door den jjslast ontworteld en ook vele teleg-aafpalen hielden de belasting niet uit. In de buurt van Nowogrodek ls de oogst grootendeels vernield. Bovendien wer den er vele electrische leidingen ve'broken. Overbrenging der slachtoffers naar Apolda. Vrijdagavond zijn de stoffelijke omhulsels der slachtoffers van de spoorwegramp over gebracht van Unterneusulza naar Apolda. Groote vrachtauto's, bekleed met zwart doek bedekt met dennen groen, hielden stil voor de kerk en het lijkenhuis, waar d< slacht offers op baren stonden. De bevolking der plaatsen, waarlangs de droeve stoet kwam, had zich langs den weg verzameld. De klok- ,ken der kerken beierden. Op iederen auto hielden twee PS-mannen de eerewachté. Te Apolda was de vlag overal halfstok* gehe- schen. Waar de stoet voorbijging, ontblootte de menigte eerbiedig het hoofd. De oorzaak van de ramp. Het onderzoek van de deskundigen heeft naar men weet uitgemaakt dat de ramp is veroorzaakt doordat de machinist van den D- trein dooi onveilig signaal is gereden. Nader wordt daaromtrent gemeld dat de D-trein werd getrokken door twee locomotieven. De machi nist van de eerste had de onveilige seinen niet gezien, die van de tweede wel. Hij rem- rde uit alle macht, maar daar de eerste loco motief met volle kracht doortrok bleef de trein snelle vaart behouden. Toen de stoker van de eerste locomotief de fout van zijn ma chinist bemerkte, was het reeds te laat. Nog geen gevaar voor Londen. Het heeft gisteren in het geheele land ten Zuiden van Birmingham weer overvloedig geregend en op vele plaatsen zijn de over stroomingen nog in hevigheid toegendmen. Tusschen Nottingham en Stantford staat het water van de Trent van 60 cm tot 1.2 m op de wegen en de hoofdstraat van het stadje Spalding is volkomen ondergeloopen. Bij Bristol en Tewkesbury staat het water op sommige plaatsen 6. voet hóóg en alle verkeer is daar onderbroken. Ook uit Kent en Sussex worden overstroomingen uit tal van plaatsen gemeld. De Theems is 20 cm gewassen en bij de groote sluis van Shepperton zijn in 24 uur 5800 miljoen gallons tegen 200 miljoen normaal geregistreerd. Bij Windsor en Staines is de rivier weer buiten haar oevers getreden, maar het getij is vannacht gunstig en voor Londen zelf bestaat nog geen gevaar. Het peil van de Theems heeft evenwel nog niet de hoogte bereikt van 1919, het laatste jaar van zeer hoogen waterstand. TRAGISCH STERFGEVAL. Maandagmorgen toen de heer A. Kossen pér 'rijwiel onderweg was, om een dagelijksche plicht te vervullen, is hij plotseling overleden. Omstanders schoten direct toe; per auto van de firma Van Koningsbruggen werd hij naar huis gebracht, de dokter ontboden, maar niets mocht hier meer baten. Toen men ons dit ver telde, konden we dat slecht gelooven, want het was nog geen uur geleden, dat wij te zijnen huize nog over allerlei gesproken hadden. En toch was het zoo. Met den heer Kossen is een goed huisvader en burger heengegaan. Vanaf de oprichting in 1910 tot nu toe was hij lid en bestuurslid van de Vereeniging „Vooruitgang zij ons Streven" alhier, en heeft in die periode op voorbeeldige wijze de belangen dezer vereeni ging weten te behartigen. Dat hil daardoor aller achting had is alom bekend en zijn naam zal in dankbare herinnering blijven voortleven. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Oudejaarsavond 8 uur. Ds. M. van Wichen Medewerking van het Harmonie-corps. Na den dienst bazuinen op den toren. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Oudejaarsavond 7 uur, de heer Sevensma van Amsterdam. DE WEG OVER DEN AFSLUITDIJK. Aangezien de K.N.A.G. van meening is, dat de verkeersveiligheid op den weg op den Af sluitdijk aanmerkelijk zou kunnen worden ver hoogd door het aanbrengen van in contrastee- rende kleur geschilderde heldere asverkeers- strepen op de wegvakken met klinkerbe strating, vooral bij duisternis en ongunstige weersomstandigheden, heeft de K.N.A.C. aan het betrokken wegbestuur verzocht een zoo danige voorziening zooveel mogelijk te willen bevorderen. In antwoord hierop werd bericht ontvangen, dat telkenjare bij het herstraten van de klinkervakken op den afsluitdijk een asverkeersstreep van lichte gele klinker wordt gemaakt. Verwacht wordt, dat eind 1936 overal de verkeersstreep zal zijn aangebracht. Manokwari (Nleuw-Guinea). Van de deel nemers aan den rooftocht in Tanah-Roeboe, welke drie weken geleden werd gehouden, zijn tien mannen gearresteerd, terwijl 5 voorlaad- geweren en twee blikken krult ln beslag zijn genomen. Met een pruimpje tabak slaagde de commandant er ln Rahabou, den hoofddader, uit eigen beweging naar de kust te doen komen. Bij het nader onderzoek is gebleken, dat deze rooftocht 27 dooden en 17 gewonden tot resultaat had gehad. Vier deelnemers hielden zich schuil in het bosch, doch bij een demonstratie met een vliegtuig van de B.P.M. boven Tanah-Roeboe zijn zij te voorschijn gekomen, waarop zij door den vijand werden beschoten, met het resultaat dat twee hunner werden gedood en de twee overigen gewond. (Aneta). In de gisternamiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde de Voorzit ter mede. dat de centrale afdeellng heeft besloten, in de afdeelingen te doen onder zoeken, onmiddellijk na de openbare vergade ring, het wetsontwerp, houdende maatregelen ter voorkoming van opvordering onder be paalde omstandigheden van hoofdsommen, tot waarborg waarvan de hypotheek op onroerend goed is bedongen, en ter voorkoming van vexatoire beslagen. Aan de orde waren o.m. de volgende, wets ontwerpen: 1. Wijziging en aanvulling yan de Pensioen wetten voor de zee- en de landmacht en voor het reservepersoneel van zee- en landmacht; wijziging en aanvulling van de Militaire Weduwenwet 1922; wijziging van de Pensioen wet voor de vrijwilligers bij den landstorm. 8. Korting op de pensioenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische lands dienaren, sociale ambtenaren en bijzondere leerkrachten; wijziging van de wet van 29 December 1934, houdende nadere regeling van de korting op de Indische pensioenen ten aan zien van pensioenen en onderstanden, ge baseerd op herziene regelingen (2 wetsont werpen). 17. Regeling van den invoer van haring. Bi) wetsontwerp 8 zegt de heer De Mar- chant et Ansembourg (n.s.b.), dat hij niet staat op het standpunt, dat de pensioenen nooit mogen worden veranderd. Niemand kan ten slotte meer geven dan hij heeft. Deze regeering heeft de lasten niet gelijkmatig ver deeld. Daarom stemt spr.'s fractie tegen. De heer M end els (s.d.) zegt, dat zijn fractie tegenstemt en verwijst voor haar motieven naar hetgeen is gezegd bij de prin- cipieele beslissing, den vorigen keer genomen. De Minister van Koloniën, de heer C o 1 ij n, verwijst, voor wat de regeering tegen de motieven der sociaal-democraten in deze zaa, kan aanvoeren, naar wat zij 'dè vorige maal daartegen heeft aangevoerd. Volgens den heer De Marchant verdeelt de regeering de lasten niet gelijkmatig, tnaar de regeering heeft leeningen geconverteerd. Dit is wel een vrijwillige conversie, maar die naam is maar een fraaiigheid, want de menschen kunnen hun geld toch niet op een andere manier beleggen. Voorts wordt de pensioenkorting toegepast naar draagkracht en thans onderzoekt een commissie het vraag stuk der normalisatie der pensioenen. Rede van den voorzitter. De Voorzitter houdt, terwijl allen zich van hun plaatsen hebben verheven, een rede, waaraan wij ontleenen: „Late in 1936, waar werelddeelen op hun grondvesten schudden, althans de Eerste Kamer der Staten-Generaal zich van den ernst der tijden bewust, met breede visie, geschillen rusten, welke in kalme dagen mogelijk aan dacht zouden verdienen, doch bij het huidig ontzettend mondiaal gebeuren in het niet ver zinken; en werken wij, leden, in algeheele vrijheid natuurlijk samen, om de regeering in hare zoo omvangrijke en netelige, schier bovenmenschelijke taak toch vooral niet te bemoeilijken. De natie is terecht, nu meer dan ooit, krakeel en klein gedoe moede. Bovenal breide gedurende den nieuwen ttjdskring de God van alle ontferming Zijn zegenende handen gena diglijk uit over het ons zoo dierbaar vader land." De vergadering wordt om 2 uur gesloten. van Den Helder Van 28—30 Dec. 1935. BEVALLEN: T. SchmaltzSmit, z.; J. C. SpetterKalf, z.; K. Hall—Meijer, d.; F. A. SpitsBehrendt, z.; E. C. H. MakelaarDek kers, d.; A. VeenstraGomes, z. OVERLEDEN: T. Schukken—Scheffer, 51 j.; A. Bolt, 35 j.; Wed. J. Koopman, 85 j.; M. H. te Boekhorstv. d. Huijsen, 43 j. Naar waarneming verricht ln den morgen van 31 December. Medegedeeld door net Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 763.8 te Marsellle. Laagste stand 734.8 te Blacksod. Verwachting: Krachtige tot stormachtige, later afnemen de Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Barometerstand te Den Helder: 745.1. KALENDERS E.D. Verschenen is de kalender van de N.V. Verzekering Mi). Sint-Petrus, Hoofdkantoor te De Bilt. Eenvoudig er stemmig. Veschenen bij de af deeling Rotterdam van de Ned. Ver, tot bescherming van Dieren een kalender, waarvan het schild bestaat uit een teekening van Sickenga, een schaap met een paar lammetjes. Onderaan het schild hangen zes twee-manadelijksche bladen, elk met in het midden een derteekening van den zelfden schilder. De kalender ls te bestellen bij de plaatse lijke afdeeling of bij de afd. Rotterdam, adres Mathenesserlaan 302 voor 0.50. Buitensport, nr. 24, 15 Dec. Inhoud van dit nummer: Van het bever volk en indianenkinderen, door Ton Koot. Ter Informatie. Herfsttochten in Brabant, door Bob v. Griethuysen. Romantische ten ten, door Ton Koot. De Morinelplevier, door A. v. d. Most van Spijk. 50 Proeflessen bij de NL.S.Ü Iets over de theorie van het zeilen door J. H. Coolhaas. Blijf fit voor Buitensport! door Chr. Graamans. Kam- peeren en trekken in Zweden door John. S. Zodij. Officieele A.N.K.V. mededeelingen. Windhappersnieuws. Brieven uit Buenos Aires. Van bladzij tot bladzij. Inhoud Buitensport 1935. „DE WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. Q. Schoonderbeek te Laren de December-afle- vering van „De Wandelaar", maandblad, ge wijd "aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folkore, buitenleven en toerisme. R. A. Maas Geesteranus werd getroffen door de schoonheid van den kleinen vos, waar van bg de ontwikkeling rups, pop, vlinder schetst, met H. H. J. Maas dolen wij op nieuw door de Limburgsche spokenwereld en J. Vijverberg publiceert het slot van z$n on derhoudende beschrijving, die zijn vijf- en- twintig-jarige loopbaan als vogelfotograaf tot onderwerp had. Dr. A. C. de Koek maakt het den lezers in zijn beschrijving over de donkere dagen voor Kerstmis duidelijk hoe ook de astronomie een steentje bij kan dragen tot de folkore der volksrijmpjes, P. J. Schen zet uiteen, dat de honingpaddenstoel wel een boeiende verschij ning is in het landschap, .naar niettemin een gevaarlijk parasiet en ''eire Moulin uit zich opgetogen over het Brabantsche landschap. Ooi: in December dient de aandacht naar den tuin uit te gaan; het is P. L. Rusticus, die hierop attent maakt; Frans Makkink brengt ons temidden van de Texelsche trek vogels, Practicus bepaalt onze gedachten bij de kamerplanten in December en A. W. Fran cken betrekt ons nogmaals bij vreedzame jachtavonturen in Zuid-Australië: het is dit maal een buidelbeer, de koala, waarmee wjj kennis maken. Voorts vermelden wij nog een artikel van Chr. A. C. Nell over halo-verschijnselen en van F. Niesen over Jan P. Strijbos' nieuwe boek De blauwe reiger". Zeer gevarieerd is ook nu weer de rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch al lerlei) een groote verscheidenheid van on derwerpen (abnormaal doende planten, Noor- sche goudvink, scholeksters, herfstweelde in den vorm van mooie lessen enz.) wordt aan geroerd. Het extra-dikke nummer munt ook nu in illustratief opzicht weer uit: tientallen af beeldingen, die op een hoog niveau staan, geven een bizondere bekoring aan nagenoeg elke bladzijde. Voor den volgenden jaargang wordt weer belangrijke uitbreiding aangekon digd, terwijl het geheel wordt besloten met mededeelingen omtrent den nieuwen fotowed strijd. „Ons Nederland", December 1935. Uitgave Strengholt. Behalve het gebruikelijke officieele gedeelte brengt dit altijd mooie maandblad een artikel over Nederlandsche propaganda in Amerika, een indruk van den Directeur der A.N.V.V. van zijn reis naar New-York. Verder een met vier mooie foto's verluchte korte beschrijving over de eerste korte film van Studio Dupont over Nederland, getiteld: „Film-pastorale van Giet hoorn". Het blad heeft een enquete gehouden ten einde verschillende opinies te vernemen over de reisbelasting. Tenslotte is er een ge- illustreerde schets over Medemblik. Veschenen bi) de firma Jb. Busing te De venter het album „Zeeland", het negende ln de serie „Mijn Land". Een provincie met een eigen schoonheid, welke voor vele nog niet die bekendheid ge niet, die zij verdient. Immers, de doorsnee Nederlander kent niet meer dan het eiland Walcheren, maar ook de „Rest" is evenzeer de moeite waard. In het album is plaats voor 100 kleine en 2 groote plaatjes, stuk voor stuk schilderij tjes van Wubbo de Jonge. G. J. Nljland zorgde voor den onderhoudenden tekst. Prijs van het album 0.60, (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie* Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Kerstfeestviering in het Hospitaal. Mijnheer, Naar aanleiding van Uw verslag „Voorbije Kerstdagen", meen ik U te moeten mededeelen dat gedurende deze feestdagen, vooral ook de zieken niet zijn vergeten. Het Hospitaal had een heel ander uiterlijk gekregen, de gangen en vooral de ziekenzalen waren met palmen en kerstboomen, alsmede hulstversiering getooid. De boomen waren prachtig verlicht, en dank zij 't donkere weer, branden ze den geheelen dag en avond. De zusters hadden reeds maanden te voren hunne vrijen tijd opgeofferd voor het Instu- deeren van Kerstliederen, een piano was naar de gangen geplaatst en zoo zetten de zusters, bnder de verlichte boomen den lsten Kerstdag, 's morgens 7 uur, het „Stille nacht" in. „Vrede op Aarde" en meerdere kerstliederen volgden, en 's avonds werd dit herhaald, onder uitrei king van verschillende verrassingen voor de ZiêlC60L Het „Leger des Heils" bracht den 2en Kerst dag een Zanghulde en eveneens werd een ver rassing uitgereikt. We hebben een prachtige Kerstfeestviering gehad en een onvergetelijke. Mijnheer de Redacteur, langs dezen weg betuig ik namens de patiënten van 't Hospitaal, onzen hartelijken dank aan allen, die in deze Voorbije dagen een lichtstraaltje in het lijden der zieken hebben doen brengen. U vriendelijk dankend, M. DE GROOTE, burger-patiënt, Hospitaal. Zaal 4. K i' »t- «18 ein- tan- dus ■eten veg- toes- een Binnenland, In Amsterdam zijn na naarstige po gingen drie wiolrijdors en twee auto mobilisten opgespoord, die zich ge durende drie Jaren steeds stipt aan allo verkeersregels hebben gehouden. Een Huldigingscomité U ln oprichting*

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14